search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 17th, 2017, 09:08 AM   #101
Angulo
Registered User

Angulo's Avatar

Likes (Received): 3407

Quote:
Skoro to główny kierunek to dlaczego tam nie jeżdżą nawet autobusy. Jedynie busy (no chyba że e-podróżnik kłamie i są to autobusy) ...
Drabasa nazywać jakimkolwiek przewoźnikiem to eufemizm. Wozi ludzi starymi, ciasnymi gratami, często przepelnionymi, choć już nie tak jak kilka lat temu, co też mówi niestety o wyludnianiu się Jastrzębia. No, ale to prywaciarz - każdy prywatny przewoźnik będący monopolistą będzie robił tak a nie inaczej. By transport był cywilizowany to musi być dotowany.

Arteks, geogregor liked this post
Angulo no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 17th, 2017, 12:01 PM   #102
Arteks
Registered User

Likes (Received): 430

@richard_p - ale to co napisałeś się niczego nie trzyma. Bo jak można zobaczyć miejskie inwestycje w obrębie dworców skoro one dopiero ruszą?! Jak można nie widzieć inwestycji unijnych skoro Rybnik Towarowy, Rybnik Rymer, Wodzisław Radlin i Wodzisław Śląski są po inwestycji POIŚ i mają nowe perony z całym wyposażeniem i stąd właśnie pomysł na zwiększenie udziału przewozów między Wodzisławiem a Rybnikiem (właśnie rozpoczął się remont stacji Rybnik który jest robiony w ramach linii Chybie-Żory-Nędza)? Twoim mottem - pisać dużo i stale, nieważne czy do rzeczy i z sensem. Ja i inni piszą o kolei w kontekście Jastrzębia - a ty przechodzisz na tematy w ogóle z tym nie związane i jeszcze się domagasz dalszego rozwijania w tym kierunku dyskusji. Brak kultury z ciebie wychodzi.

@unikuj - Jastrzębie ma 3x więcej mieszkańców od Cieszyna więc potencjał ma przynajmniej 3x większy do wożenia ludzi pociągami. Nie mówię już o potencjale gospodarczym bo w Cieszynie go nie ma. A turystyczny jest porównywalny bo do Jastrzębia można przyjechać np. na mecz czy do inhalatorium tak samo jak do Cieszyna oglądać piękną architekturę.

@nexus - jesteś tego pewien? To dlaczego najbardziej prestiżowa autobusowa linia pośpieszna E3 obsługiwana najlepszym taborem kursuje z Jastrzębia przez Wodzisław do Rybnika? Dlaczego nie ma takiej linii do Katowic czy Pyrzowic? Jastrzębie jest częścią ROW, tak samo jak Będzin częścią GOP. Może się to komuś nie podobać ale takie są geograficzne i gospodarcze fakty. Jesteśmy na siebie skazani i w tematach transportowych powinniśmy współpracować tym bardziej, że mieszkańcy Jastrzębia bardzo chcą kolei - Radio90 zrobiło jakąś sondę w Jastrzębiu. Nikt ze słuchaczy nie był na nie, wszyscy uważali likwidację kolei jako zjawisko szkodliwe dla miasta. Brak kolei ogranicza mobilność mieszkańców i pogłębia regres tego miasta. Tak samo zresztą jak w przypadku żorskiego Twinpigs które odwiedza dużo mniej turystów niż wykazywały to analizy. Jedną z przyczyn jest kiepski dojazd z GOP do Żor.

@angulo - i to coś czego zrozumieć nie mogę choćbym chciał. Dlaczego Jastrzębie pozwala na takie upokarzanie swoich mieszkańców? Łomża też nie ma kolei ale często z Warszawy odjeżdżają do niej komfortowe, nowoczesne autokary. Tak samo Piekary Śl. nie mają kolei - ale można się do Katowic dostać co pół godziny komfortowym niskopodłogowym, przegubowcem. Czas leci, a Jastrzębie ciągle basuje na busach w tragicznym stanie. Ciekawy jestem co jastrzębianie zrobią jeśli za jakiś czas Katowice odmówią wpuszczania busów do centrum co jest bardzo prawdopodobne po wybudowaniu centrum przesiadkowego w Brynowie.

geogregor liked this post

Last edited by Arteks; June 17th, 2017 at 12:15 PM.
Arteks no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2017, 12:08 PM   #103
jacekmw
Registered User

Likes (Received): 49

Moim zdaniem władze mogły zrobić znacznie więcej dla powrotu kolei do miasta. Głównym błędem jest kurczowe trzymanie się byłej siatki połączeń LK i brak otwarcia na budowę nowych odcinków - "bo będą protesty". Oczwiście władze nie są w stanie same odbudować żadnego połączenia, nie wspominając o budowie nowych. Ale powinny mieć wizję i koncepcje jak połączenia wyglądać powinny.

Z tego co wiem to obecnie rozważana jest jedynie stacja końcowa w okolicach dworca i odbudowa połączenia do Pawłowic. To moim zdaniem za mało - ślepa linia biegnąca po czynnych terenach górniczych może po prostu nie przeżyć...wystarczy że coś tąpnie w Bziu i ograniczenia czynią czas jazdy nieatrakcyjnym -> mniej pasażerów -> połączenia się ogranicza i kółko się zamyka...

Priorytetem władz jest połączenie miasta z Katowicami/GOP i to jest kryterium sensowności inwestycji.
Z tego punktu widzenia połączenie w kierunku Wodzisławia ma sens najmniejszy. Oczywiście byłoby pięknie, gdyby już istniało, ale nowe środki można znacznie lepiej zainwestować np:
a: w nowe połączenie w kierunku Żor i odbudowę linii 159 z Żor do Orzesza.
b: w odbudowę linii do Zebrzydowic i połączenie jej przez A. Bożka do śladu linii 159
c: poprowadzenie nowej linii wzdłuż linii JSK do Rybnika

Moim zdaniem opcja b jest najbardziej optymalna, bo umożliwia szybkie (to jedyny kierunek bez szkód górniczych) połączenie do magistrali E-65 i przez to do Katowic, Wisły, Cieszyna, Bielska. Opcja c też byłaby niezła, ale struktura własnościowa (JSK), szkody górnicze i konieczność budowy nowej łącznicy do stacji Rybnik, czynią ją niestety mało prawdopodobną...

Arteks, geogregor liked this post
jacekmw no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2017, 03:10 PM   #104
Angulo
Registered User

Angulo's Avatar

Likes (Received): 3407

Quote:
@angulo - i to coś czego zrozumieć nie mogę choćbym chciał. Dlaczego Jastrzębie pozwala na takie upokarzanie swoich mieszkańców? Łomża też nie ma kolei ale często z Warszawy odjeżdżają do niej komfortowe, nowoczesne autokary. Tak samo Piekary Śl. nie mają kolei - ale można się do Katowic dostać co pół godziny komfortowym niskopodłogowym, przegubowcem. Czas leci, a Jastrzębie ciągle basuje na busach w tragicznym stanie. Ciekawy jestem co jastrzębianie zrobią jeśli za jakiś czas Katowice odmówią wpuszczania busów do centrum co jest bardzo prawdopodobne po wybudowaniu centrum przesiadkowego w Brynowie.
Według mnie powodem jest dość małe zapotrzebowanie na regularne i częste przewozy normalnym autokarem albo nawet normalnym busem. Jastrzębie to jakby nie patrzeć bardzo, bardzo specyficzna tkanka miejsko-podobna, która w dalszym ciągu bazuje na okolicznych kopalniach. Mówiąc inaczej, w Jastrzębiu znaczna część mieszkańców pracuje na kopalniach albo w formach okołogórnicznych, bardzo mało osób z tamtego miasta jeździ gdziekolwiek za pracą. Bardzo duży jest odsetek kobiet nieaktywnych zawodowo. Nawet w tym drabasie młodzi ludzie stanowią mniejszość pasażerów, dominują osoby starsze, niezmotoryzowane.
Oczywiście, na to co napisałem powyżej też ma wpływ beznadziejne skomunikowanie tego miasta (chyba najgorsze w całej Polsce, poprawcie mnie i ile sie nie mylę), tyle tylko, że na nową linię kolejową przez Żory jest tu chyba zbyt mały potencjał ludnościowy i tak jak juz wspominałem - monokultura górnicza.

geogregor, BARTzZABŁOCIA liked this post
Angulo no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2017, 05:42 PM   #105
Richard_P
Registered User

Likes (Received): 2264

Quote:
Originally Posted by G0KU View Post
Skoro to głĆ³wny kierunek to dlaczego tam nie jeżdżą nawet autobusy. Jedynie busy (no chyba że e-podrĆ³żnik kłamie i są to autobusy) ...
Bo ktoś mondry inaczej objął DK81 systemem ViaToll aby zniechęcić do omijania autostrady co rykoszetem uderzyło w autobusy, wcześniej linia była obsługiwana autobusami i to nawet 3 osiowymi. Swoje zrobiła też kongestia ruchu drogowego a jak ktoś ma się tłuc busem to równie dobrze może pojechać autem. Wiele w tym temacie dałaby analiza ruchu drogowego ale też pobieżne policzenie rejestracji SJZ w Katowicach może dać odpowiedź.

Quote:
Lepiej jednak odbudować tor Żory - Orzesze, w śladzie zlikwidowanego odcinka linii kolejowej 159. Odcinek nie tylko krĆ³tszy (13 km) niż Wodzisław - Jastrzębie, ale i tańszy bo teren prostszy i brak jakiejkolwiek innej infrastruktury.
Wiesz rozsądni ludzie to wiedzą ale ten wariant godzi w Rybnikocentryczność

Quote:
Swoją drogą czy tak kiedyś nie jeździły pociągi? Nikt nie jeździł że zlikwidowano tą linię? Jest to dla mnie dość niewiarygodne że tak potraktowano miasto 100k, no ale nie znam się na tym regionie.
Tak, jeździły w taki sposób ale wymagały przesiadki w Orzeszu a i stan infrastruktury był słaby więc czas jazdy na poziomie 2 godzin skutecznie wszystkich wystraszył. Do tego typowe PRowe wygaszanie popytu no i szkody górnicze dopełniły dzieła. W owym czasie autobus pokonywał dystans w nieco ponad godzinę, teraz wszystko się zmieniło i odtworzenie kolei to jedyny sposób na przyciągniecie ludzi do transportu zbiorowego.

Quote:
Originally Posted by Arteks View Post
@richard_p - ale to co napisałeś się niczego nie trzyma. Bo jak można zobaczyć miejskie inwestycje w obrębie dworcĆ³w skoro one dopiero ruszą?! Jak można nie widzieć inwestycji unijnych skoro Rybnik Towarowy, Rybnik Rymer, Wodzisław Radlin i Wodzisław Śląski są po inwestycji POIŚ i mają nowe perony z całym wyposażeniem i stąd właśnie pomysł na zwiększenie udziału przewozĆ³w między Wodzisławiem a Rybnikiem (właśnie rozpoczął się remont stacji Rybnik ktĆ³ry jest robiony w ramach linii Chybie-Żory-Nędza)?
Arteks, sam napisałeś, że władze Rybnika i Wodzisławia świetnie absorbują środki unijne na co przykłady miałeś podać czego oczywiście nie zrobiłeś (bo też żadnych takich projektów nie zrealizowano), natomiast sam dalej wyjeżdżasz z tym co PLK bez udziału tych miast zrobiła więc kto tu brednie nie na temat pisze? Dodatkowo udowodniłem, że Wodzisław sam storpedował pomysł przystanku w centrum bo pożałował nań pieniędzy. W tym ujęciu Jastrzębie robi tyle ile może, natomiast jak chcesz skrętu kiszek to jedyne miasto faktycznie budujące przydworcową infrastrukturę przesiadkową z pomocą UE to właśnie Cieszyn

sjz1962 liked this post

Last edited by Richard_P; June 17th, 2017 at 05:53 PM.
Richard_P no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2017, 11:49 AM   #106
Arteks
Registered User

Quote:
Originally Posted by Richard_P View Post
Wiesz rozsądni ludzie to wiedzą ale ten wariant godzi w Rybnikocentryczność Tak, jeździły w taki sposób ale wymagały przesiadki w Orzeszu a i stan infrastruktury był słaby więc czas jazdy na poziomie 2 godzin skutecznie wszystkich wystraszył. Arteks, sam napisałeś, że władze Rybnika i Wodzisławia świetnie absorbują środki unijne na co przykłady miałeś podać czego oczywiście nie zrobiłeś.
Przykładów i linków nie podałem bo nie zaśmiecam cudzych wątków i nie trolluję tak jak ty. Chcesz to sobie sam poszukaj o centrum przesiadkowym w Wodzisławiu czy miejskiej inwestycji związanej z przystankiem Paruszowiec, budową przepustu, parkingu P+R oraz stacji rowerowej. Jeśli chodzi o stację Rybnik to trwa w tej chwili regulowanie spraw własności. Jest szansa na ciekawą inwestycję miejsko-kolejową obejmującą cały obszar przydworcowy. W przyszłym roku Wodzisław i Rybnik zaplanowały jako pierwsze w naszym województwie samorządy dopłatę do dodatkowych pociągów między tymi miastami. No więc czego się czepiasz? Określenie Rybnikocentryczność mi nawet schlebia i jest zgodna zarówno z geografią, demografią jak i układem linii które w Rybniku się schodzą z wszystkich kierunków także JSK+DB Infra. I my to wykorzystujemy i wykorzystamy w przyszłości.

Cieszyn jest żadnym przykładem bo ja pamiętam jeszcze czasy kiedy miał funkcjonalny jak na ten słaby ruch jaki obsługiwał dworzec kolejowy i jeden z najbardziej przyzwoitych na Śląsku dworców autobusowych. Nagle został bez jednego i drugiego.
Old June 18th, 2017, 12:44 PM   #107
Richard_P
Registered User

Quote:
W przyszłym roku Wodzisław i Rybnik zaplanowały jako pierwsze w naszym województwie samorządy dopłatę do dodatkowych pociągów między tymi miastami. No więc czego się czepiasz?
Ja się niczego nie czepiam. Chcę jedynie aby ktoś kto wywołuje ten temat udowodnił swoje twierdzenia poprzez podanie ile Rybnik i Wodzisław dopłacą do pociągów. Podaj konkretne liczby! Bo póki co to Wodzisław zrobi remont dworca tak jak to robi Cieszyn, Rybnik z kolei jedynie zrobi ścieżkę rowerową i kilka miejsc parkingowych w Paruszowcu za to od Jastrzębia domagasz się budowy kolei aglomeracyjnej Tak więc podaj konkretną kwotę dopłaty Rybnika i Wodzisławia do planowanej kolei aglomeracyjnej abyśmy wiedzieli ile inne miasta regionu muszą przygotować aby tez mieć taką ofertę.

sjz1962 liked this post
Old June 18th, 2017, 01:28 PM   #108
Arteks
Registered User

Quote:
Ja się niczego nie czepiam. Tak więc podaj konkretną kwotę dopłaty Rybnika i Wodzisławia do planowanej kolei aglomeracyjnej[/U] abyśmy wiedzieli ile inne miasta regionu muszą przygotować aby tez mieć taką ofertę.
Zaczepiasz ludzi w różnych wątkach z nudów lub z samotności zamiast samemu sobie sprawdzić dość łatwe do znalezienia informacje. Wodzisław - centrum przesiadkowe + droga rowerowa z osiedli i z Radlina razem 20 mln zł. Dworzec Paruszowiec - 3,4 mln zł (mało czy dużo jak na lokalną dzielnicową inwestycję???). Dofinansowanie pociągów lokalnych po 300 tys. od 2018 roku - przełom w finansowaniu przewozów kolejowych w naszym województwie. To są projekty które mają być zrealizowane w latach 2017-2018, a o innych nie piszę bo jest za wcześnie.

Nigdzie nie napisałem, że oczekuję tego aby Jastrzębie wybudowały SKM - ale aby zaczęły coś sensownego w tym kierunku robić, a nie udawać, że coś robią odpowiadając pasjonatom w sposób dyletancki w ogóle nie drążąc możliwości jakie dają byłe torowiska. Podałem przykład Jasła, mógłbym podać Konstancina - tam władze miasta idą od razu do PKP PLK i ministerstwa. Jastrzębie kompletnie nie walczy o transport dla swoich mieszkańców i dlatego raczej kolejne 4 lata samorządu dla sprawy kolei można uznać za stracone. Tobie to zwisa, a mi naprawdę szkoda Jastrzębian. :/

Last edited by Arteks; June 18th, 2017 at 01:36 PM.
Old June 18th, 2017, 02:12 PM   #109
Richard_P
Registered User

Quote:
Dofinansowanie pociągów lokalnych po 300 tys. od 2018 roku - przełom w finansowaniu przewozów kolejowych w naszym województwie.
Za konkrety dziękuję, kolejnych dowodów posiadania przez Ciebie zielonych papierów nie potrzebuję. Czyli roczna dopłata miast dla pociągów 600 tysięcy złotych, między Rybnikiem a Wodzisławiem jest 12 km, koszt dotacji jednego pockm KŚ 20 zł co daje 240 złotych. Załóżmy, że pociągi kursują 6-18 co daje 12 godzin x 2 kursy na godzinę (tam - powrót pomijając drugie tyle normalnych połączeń KŚ) mamy dziennie 24 kursy x 240 zł co daje 5760 zł dziennie. Daje to pokrycie dla 104 dni z 365 jakie ma rok czyli pokrycie ledwo 28% kosztów uruchamiania dodatkowych kursów (poza tymi finansowanymi w całości przez UMWŚ), za resztę czyli 72% zapłacą wojewódzcy podatnicy w tym i pozbawieni połączeń obywatele Jastrzębia. Bynajmniej nie krytykuję tego projektu bo zrobił go człowiek z głową i angażowane są wszystkie podmioty w celu stworzenia wspólnego systemu transportowego ale trzeba mieć świadomość, że miasto ma mniejszościowy wkład w ten projekt. Swoją drogą skoro Rybnik taki świetny to czemu sam nie działa by "piaskówkami" do Jastrzębia dojechać tylko wini to miasto, że to ma inne priorytety. Ano dzieje się tak bo dla tego projektu potrzeba zaangażowania faktycznych pieniędzy a nie tego co PLK (i nie tylko) w globalnym budżecie wykroi.
Old June 18th, 2017, 04:02 PM   #110
Unikuj
Registered User

Likes (Received): 187

Quote:
Jastrzębie ma 3x więcej mieszkańców od Cieszyna więc potencjał ma przynajmniej 3x większy do wożenia ludzi pociągami. Nie mówię już o potencjale gospodarczym bo w Cieszynie go nie ma. A turystyczny jest porównywalny bo do Jastrzębia można przyjechać np. na mecz czy do inhalatorium tak samo jak do Cieszyna oglądać piękną architekturę.
Dawno mnie tu nie było, ale widzę, że Arteks znów w formie. Fakty, liczby zawsze według uważania. Cieszyn to nie tylko miasto, ale też powiat - Jastrzębie to miasto na prawach powiatu. To nieważne, że sam Cieszyn ma 35,2 tys. mieszkańców, a powiat cieszyński 177,6 tys. Może warto dodać, że istnieje jeszcze zachodnia cześć miasta czyli Czeski Cieszyn z 25 tys. mieszkańców.
Jastrzębie to 90,3 tys., ze stałą tendencją spadkową od 1991 roku (od 105 tys.). Ale dla Arteksa Cieszyn to 1/3 Jastrzębie.
Potencjał gospodarczy - w Cieszynie nie istnieje według Arteksa. Niech wierzy, nie będę przekonywał.
Turystyczne walory - też nie mam zamiaru udowadniać, bo i po co.
Każdy żyje w świecie, który sobie stworzył.
Unikuj no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2017, 01:01 AM   #111
Arteks
Registered User

Quote:
Originally Posted by Unikuj View Post
Potencjał gospodarczy - w Cieszynie nie istnieje według Arteksa. Niech wierzy, nie będę przekonywał. Turystyczne walory - też nie mam zamiaru udowadniać, bo i po co. Każdy żyje w świecie, który sobie stworzył.
A istnieje jakiś potencjał Cieszyna? Jest chociaż jeden zakład który cokolwiek ładuje na wagony? Jest jakiś zakład który oferowałby więcej niż 300 miejsc pracy? No to po co włączasz się do dyskusji i trollujesz, zamiast przemilczeć ogólnie znane niesprzyjające fakty związane z Cieszynem? W innych wątkach sami przekonujecie, że Cieszyniacy dojeżdżają do pracy do innych miast bo u was raczej nie ma pracy.

Nie musisz przekonywać do ważności turystyki w powiecie cieszyńskim. Ale Wisła czy Ustroń to nie Cieszyn. Sam wspomniałeś w innym wątku, że widziałeś przepełnionego Elfa 6 członowego do Wisły, a Cieszyn generuje obecnie przewozy rzędu 0-2 osoby na pociąg. Widziałem pociągi do Jastrzębia przed likwidacją przewozów i te 20-30 osób było w pociągu. W porównaniu do muchowozów do Cieszyna był to tłum.

@Richard_P - popatrz na siebie i swoją zawodową nieudolność, a potem pisz o jakichś papierach innych. To prawda, że dopłacą do tego wszyscy mieszkańcy województwa ale Rybnik i Wodzisław będą pierwszymi samorządami które odbiorą po te 300 tys. z jakichś miejskich inwestycji swoich mieszkańców i dadzą na coś na co inni nie płacą z budżetów miejskich! A robią tak dlatego aby przekonać władze województwa do swojego projektu. I już przekonały - KŚ muszą na te pociągi dać najnowszy tabor jaki będą miały na stanie czyli Elfy2. Tylko ignorant nie doceni takiego gestu samorządów, swoją drogą świetnie rozegranego. Co do solidarności ogólnowojewódzkiej to obecnie całe województwo dokłada się do muchowozów na Czechowice-Zebrzydowice-Cieszyn i jakoś to ci nie przeszkadza. Władzom SR i SWD nie chodzi o to samo co Cieszynowi czy Jastrzębiu aby "być na mapie połączeń" - bo to mają nawet teraz. Te pociągi mogą być alternatywą na odkorkowanie wiecznie zawalonej autami ul. Wodzisławskiej w Rybniku.

Jeśli w Rybniku utrzymają się te same władze w następnych wyborach to jestem spokojny o angażowanie się miasta w grube tematy transportowe. A o inwestycje kolejowe w tym węźle w ogóle się nie muszę martwić bo to jeden z istotniejszych węzłów dla przewozów towarowych dla PKP PLK i celem przewoźnika jest rewitalka wszystkiego. Potem będzie można myśleć o zupełnie nowych inwestycjach.

Last edited by Arteks; June 19th, 2017 at 01:16 AM.
Old June 19th, 2017, 10:39 AM   #112
inter10
Registered User

Likes (Received): 405

Ktoś chyba czegoś nie rozumie i nie patrzy przez pryzmat rozwoju całego ROW, ale na zasadzie każdy sobie. Takie nielogiczne jest również zachowanie władz Jastrzębia, mimo, że to zupełnie sprzeczne z potrzebami całego Subregionu.

Tu nie chodzi, żeby nie otwierać się na wschód czy nawet południe (kierunki Pawłowice, Zebrzydowice, Cieszyn, Pszczyna, Wisła, czy Żory) ale żeby nie zamykać drogi również na zachód i północ. Linia pod SKM Jastrzębie-Wodzisław-Rybnik bardzo ożywiłaby transport w ROW. Fachowcy i planiści dawno o tym wiedzieli i dlatego przez cały okres PRL a nawet II RP i czasów niemieckich jeździły pociągi pasażerskie linią 159, a wtedy Jastrzębie było wsią lub osiedlem. Propagandowo nazywano to "obwodnicą kolejową ROW" i "krwiobiegiem ROW". W tamtych czasach nie wprowadzono wprawdzie SKM z uwagi na duży ruch towarowy, ale były takie plany. Upadło to po powodzi w 1997 i cięciach na kolei i tak już zostało.

Taka linia (nie musi być przez Godów ale np. przez Skrzyszów-Wilchwy) umożliwiałaby połączenia okrężne Rybnik-Żory-Jastrzębie-Wodzisław-Radlin-Rybnik i vice versa. Dlatego ważnym jest aby poprowadzić kolej również z Jastrzębia do Wodzisławia bo to stworzyłoby zupełnie nowe możliwości dla całego regionu!

Ktoś chyba tak prosty fakt usiłuje podważyć i wywodzi się, że to Balice czy Gliwice ważniejsze od tego żeby stworzyć dobry system kolejowy w całym ROW.

Last edited by inter10; June 19th, 2017 at 10:46 AM.
inter10 no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2017, 11:14 AM   #113
Richard_P
Registered User

Quote:
Originally Posted by inter10 View Post
Taka linia (nie musi być przez Godów ale np. przez Skrzyszów-Wilchwy)
Tylko to jest budowa od podstaw 13 km linii kolejowej co będzie kosztować w granicach 260 mln złotych nie licząc konieczności pozyskania gruntów itd. Odtworzenie połączenia Jastrzębia w kierunku Pawłowic oraz odcinka Orzesze - Żory ma szansę odbyć się niższym kosztem a ponieważ pieniądze na drzewach nie rosną więc jakiś priorytet należy obrać i Jastrzębie taki obrało. Poza tym można się spierać na temat wielkości potoków oraz koniecznej częstotliwości kursów między Jastrzębiem i Wodzisławiem i czy aby szybki tramwaj nie byłby tam bardziej trafioną inwestycją. Przynajmniej docierałby z centrum do centrum i spełniał dodatkowo rolę transportu miejskiego.
Old June 19th, 2017, 11:30 AM   #114
krupniok
Registered User

krupniok's Avatar

Likes (Received): 166

Quote:
Tak, jeździły w taki sposób ale wymagały przesiadki w Orzeszu a i stan infrastruktury był słaby więc czas jazdy na poziomie 2 godzin skutecznie wszystkich wystraszył. Do tego typowe PRowe wygaszanie popytu no i szkody górnicze dopełniły dzieła.

Wygaszanie popytu owszem, ale na pewno nie PRowe. Nie mogło takie być bowiem ruch pasażerski zawieszono w lutym i czerwcu 2001, gdy spółka Przewozy Regionalne jeszcze nie istniała.
krupniok no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2017, 11:48 AM   #115
Richard_P
Registered User

Quote:
Originally Posted by krupniok View Post
Wygaszanie popytu owszem, ale na pewno nie PRowe. Nie mogło takie być bowiem ruch pasażerski zawieszono w lutym i czerwcu 2001, gdy spółka Przewozy Regionalne jeszcze nie istniała.
Jak zwał tak zwał, ludzie ci sami za to odpowiadają i dopiero KŚ ich dosyć znacząco rozrzedziło.
Old June 19th, 2017, 12:07 PM   #116
inter10
Registered User

Quote:
Tylko to jest budowa od podstaw 13 km linii kolejowej co będzie kosztować w granicach 260 mln złotych nie licząc konieczności pozyskania gruntów itd. Odtworzenie połączenia Jastrzębia w kierunku Pawłowic oraz odcinka Orzesze - Żory ma szansę odbyć się niższym kosztem a ponieważ pieniądze na drzewach nie rosną więc jakiś priorytet należy obrać i Jastrzębie taki obrało.
O jakim wykupieniu gruntu mówisz, skoro kolej szła by linią piaskową Moszczenica-KWK 1 Maja-Wodzisław?

Ale Jastrzębie jeszcze nic nie buduje i bardzo wątpliwe aby w przyszłości w ogóle budowało z taką polityką. Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o koncepcje i merytoryczne wyliczenia i wariant wodzisławski (zdecydowanie bardzo ważny o ile nie najważniejszy dla całego ROW) powinien być dokładnie policzony, a nie takie gadanie, że "Wariant przez Wodzisław nie jest rozpatrywany" czy takie jak ty - "nie ma pieniędzy". Problem w tym, że jest on politycznie a nie merytorycznie przez władze w Jastrzębiu odrzucany. Gdyby było inaczej poznalibyśmy fachowe i merytoryczne wyliczenia i powstałaby koncepcja nie tylko "ślepej kiszki" ale "krwioobiegu ROW"

Te 13 km. linii stworzyłoby istotny i faktyczny jak to nazywano "krwioobieg" w ROW, natomiast jakieś tam km do Pawłowic i ślepy tor do Jastrzębia nie przyniesie regionowi nic, a to również niemały wydatek. Więc niech Jastrzębie się nie zdziwi jeśli Rybnik i Wodzisław ich projektu popierał nie będzie.

Gdyby Jastrzębie pomyślało i dołączyło do projektu Rybnika i Wodzisławia wtedy byłaby szansa na konkretne pieniądze, może docelowo kiedyś na Orzesze. Przykład kolejowej współpracy Rybnik-Wodzisław to wzór do naśladowania i po prostu żal, że Jastrzębie szuka jakiejś tam innej drogi. Te 260 mln to miasta Subregionu pomogłyby z pewnością załatwić, bo projekt ogromnie przyczyniłby się do ożywienia transportu pomiędzy Żorami, Rybnikiem, Wodzisławiem i Jastrzębiem.

Akurat odcinek Orzesze-Żory dla ROW jest zdecydowanie mniej ważny i nikt w ROW poza Jastrzębiem i ewentualnie Żorami go nie będzie popierał, tym bardziej jeśli ktoś odwraca się plecami do innych miast ROW i obiera sobie kierunek jaki obiera.

Quote:
Poza tym można się spierać na temat wielkości potoków oraz koniecznej częstotliwości kursów między Jastrzębiem i Wodzisławiem i czy aby szybki tramwaj nie byłby tam bardziej trafioną inwestycją.
Chyba żartujesz?! Wiesz ile osób dziennie jeździ pomiędzy Jastrzębiem a Wodzisławiem do pracy? Wiesz ile osób z Jastrzębia jeździ choćby na pociągi IC do Wodzisławia? Wiesz ile osób ma znajomych w tych miastach? Do tego dochodziłby ruch Rybnik-Jastrzębie, Żory-Wodzisław etc. Razem łączyłoby to miasta z ok. 370 tyś. mieszkańców!

Poza tym jak piszę, znów patrzysz przez pryzmat Jastrzębia a nie ROWu, a osoby spoza ROWu jakoś mają najwięcej do powiedzenia w sprawie, że odtworzenie "obwodnicy ROW" Rybnik-Żory-Jastrzębie-Wodzisław-Rybnik jest nieważne. Nie wiem czy to z niewiedzy czy ze złośliwości?

Last edited by inter10; June 19th, 2017 at 12:23 PM.
Old June 19th, 2017, 01:02 PM   #117
Richard_P
Registered User

@inter10 nie chcę rozdrabniać wypowiedzi na poszczególne zdania bo to prowadzi do nikąd i nikt tego nie czyta, więc zrobię to bardziej ogólnie.

Jest diametralna różnica w statusie prawnym gruntów będących w posiadaniu PKP i ich wykorzystaniu pod linie PLK a tych będących w posiadaniu kolei przemysłowych. W tym drugim przypadku trzeba formalnie te nieruchomości kupić tak samo jak kupuje się dla nowej linii.

Druga sprawa, całą wypowiedź opierasz na założeniu istnienia silnego politycznego związku ROW i domniemania weń powiązań podczas gdy coś takowego nie istnieje. Z resztą udowadniasz to deprecjonując znaczenie połączenia Orzesze - Żory bo nie pasuje pod Twoją teorię za to zdziwisz się bo ono pasuje idealnie pod potrzeby Żor i Jastrzębia natomiast pieniądze do tego są w Katowicach i Warszawie nie Rybniku czy Wodzisławiu.

Odnośnie kolejowej współpracy Wodzisławia i Rybnika to jest ona zasługą silnej pracy dwóch osób (z KŚ i ZTZ Rybnik), gdyby nie oni to nikt z miejskich radnych by nawet o tym nie pomyślał.

Odnośnie potoków Jastrzębie - Wodzisław to są obsługiwane jednym autobusem na godzinę i choć natężenie ruchu drogowego na wylocie z Jastrzębia to solidne 11 tysięcy pojazdów to jednak wylot w kierunku Wiślanki czyli de facto Katowic notuje 13 tysięcy bez uwzględniania kolejnych potoków wykorzystujących miejskie połączenie z Żorami. Tak więc co jest ważniejsze dla Jastrzębia?

Oczywiście potoki między Jastrzębiem a Wodzisławiem są na tyle silne, że powinny utrzymać połączenie kolejowe co godzinę ale jednak kolejne fakty (jak wzrost natężenia ruchu przed Wodzisławiem do 16 tysięcy) sugerują, że szybki tramwaj mający więcej postojów, kursujący co 15 minut i obsługujący dodatkowo dzielnice miejskie miałby znacznie większe wykorzystanie i zdolność przewozową pozwalającą zmieścić cały aktualny ruch między tymi miastami.

Odnośnie kolei obwodowej - ja wiem, że linie okrężne wydają się idealnym rozwiązaniem łączącym potrzeby wszystkich ale tak faktycznie nie spełniają potrzeb nikogo i sprawdzają się jedynie w metropoliach gdzie warto omijać centrum. O ile jeszcze na odcinku Rybnik - Wodzisław - Jastrzębie można by mówić o dobrym wykorzystaniu o tyle między Jastrzębiem a Żorami z racji położenia miast byłoby to średnie natomiast między Żorami a Rybnikiem to już obecnie jest tragedia. Boczne położenie stacji w Pawłowicach i Żorach sprawia, że jedynie połączenia do Katowic są w stanie przyciągnąć tam pasażerów oczywiście pod warunkiem istnienia parkingów park and ride oraz dostrojenia miejskich busów w Żorach

Last edited by Richard_P; June 19th, 2017 at 01:10 PM.
Old June 19th, 2017, 01:57 PM   #118
inter10
Registered User

Quote:
@inter10 nie chcę rozdrabniać wypowiedzi na poszczególne zdania bo to prowadzi do nikąd i nikt tego nie czyta, więc zrobię to bardziej ogólnie.
Podobnie jak Ty napiszę ogólnikowo.

Quote:
Jest diametralna różnica w statusie prawnym gruntów będących w posiadaniu PKP i ich wykorzystaniu pod linie PLK a tych będących w posiadaniu kolei przemysłowych. W tym drugim przypadku trzeba formalnie te nieruchomości kupić tak samo jak kupuje się dla nowej linii.
Grunty państwowe można kupić za grosze na takie projekty.

Quote:
Druga sprawa, całą wypowiedź opierasz na założeniu istnienia silnego politycznego związku ROW i domniemania weń powiązań podczas gdy coś takowego nie istnieje. Z resztą udowadniasz to deprecjonując znaczenie połączenia Orzesze - Żory bo nie pasuje pod Twoją teorię za to zdziwisz się bo ono pasuje idealnie pod potrzeby Żor i Jastrzębia natomiast pieniądze do tego są w Katowicach i Warszawie nie Rybniku czy Wodzisławiu.
Ależ ROW czy Subregion Zachodni zwał jak zwał istnieje i ma się dobrze.

Quote:
Odnośnie potoków Jastrzębie - Wodzisław to są obsługiwane jednym autobusem na godzinę
Z całym szacunkiem nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Zobacz sobie rozkład jazdy MZK (choćby linie E3 i 131), PKS Racibórz, Drabas itd. później pisz ile tego jest bo jest dużo dużo więcej i w godzinach szczytu przepełnione.

Quote:
Odnośnie kolejowej współpracy Wodzisławia i Rybnika to jest ona zasługą silnej pracy dwóch osób (z KŚ i ZTZ Rybnik), gdyby nie oni to nikt z miejskich radnych by nawet o tym nie pomyślał.
Coś tam wiesz, ale podobnie jak powyżej nie masz większego pojęcia o szczegółach tej współpracy.

Quote:
Odnośnie kolei obwodowej - ja wiem, że linie okrężne wydają się idealnym rozwiązaniem łączącym potrzeby wszystkich ale tak faktycznie nie spełniają potrzeb nikogo i sprawdzają się jedynie w metropoliach gdzie warto omijać centrum. O ile jeszcze na odcinku Rybnik - Wodzisław - Jastrzębie można by mówić o dobrym wykorzystaniu o tyle między Jastrzębiem a Żorami z racji położenia miast byłoby to średnie natomiast między Żorami a Rybnikiem to już obecnie jest tragedia. Boczne położenie stacji w Pawłowicach i Żorach sprawia, że jedynie połączenia do Katowic są w stanie przyciągnąć tam pasażerĆ³w oczywiście pod warunkiem istnienia parkingów park and ride oraz dostrojenia miejskich busów w Żorach
Dziwię się, że tak doskonałego projektu SKM łączącego miasta z 370 000 mieszkańców Ty jako osoba kolejowo oświecona nie popierasz. Złośliwość? A może popierasz lecz tylko wypisujesz, że jak przy każdym projekcie będą problemy, które trzeba będzie jakość obejść? Bądź wtedy więc konsekwentny i krytykuj też minusy "ślepej kiszki" i potoków z Jastrzębia czy Żor do Orzesza.

W Żorach wszystko to można zmienić poprzez podobne projekty czy dodatkowe przystanki. SKM Subregionu Zachodniego, wymagałaby kilku nowych przystanków, a sam projekt powrotu kolei do Jastrzębia mógłby być idealnym impulsem i motorem napędowym do wcielenia jej w życie.

Niestety Jastrzębie i Żory to najmniej kolejowo uświadomione miasta w ROW. Fakt Jastrzębie coś tam próbuje zrobić, ale nie wspólnie z innymi (Rybnik,Wodzisław), tylko "samo sobie chce zrobić dobrze".

Jednak bez oglądania się na innych poparcia Subregionu (które jednak jest potrzebne w Katowicach czy Warszawie) mieć nie będzie...

No ale jak każdy sobie to dla nas w SR i SWD, ważniejszy w tej sytuacji jest projekt SKM Ostrawa/Bogumin-Rybnik-Katowice. Projekt SKM ROW doskonale usprawniałby komunikację, na osi wschód-zachód, która nie jest za dobra, co zresztą wskazywano w stosownych dokumentach. "Ślepa kiszka" do Jastrzębia nie jest nam "na gwałt" potrzebna. To bardziej Jastrzębiu powinno zależeć na otwarciu się na sąsiednie miasta ROW.

Last edited by inter10; June 19th, 2017 at 02:07 PM.
Old June 19th, 2017, 02:24 PM   #119
Richard_P
Registered User

Quote:
Originally Posted by inter10 View Post
Podobnie jak Ty napiszę ogĆ³lnikowo.
A jednak zrobisz z tego sieczkę.

Quote:
Ależ ROW czy Subregion Zachodni zwał jak zwał istnieje i ma się dobrze.
I co niby z tego płynie? Tylko puste słowa, niewypełnione deklaracje, kilka stołków i folderów - tyle są warte takie związki.

Quote:
Z całym szacunkiem nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Zobacz sobie rozkład jazdy MZK (choćby linie E3 i 131), PKS RacibĆ³rz, Drabas itd. pĆ³źniej pisz ile tego jest bo jest dużo dużo więcej i w godzinach szczytu przepełnione.
A co sam nie mogłeś napisać? E3 co godzinę, 131 co godzinę, PKS Racibórz co godzinę, Drabas busami w szczycie co 30 minut poza nawet 2 godziny. Myślisz co z tym będzie lepiej konkurować pociąg co godzinę czy tramwaj co 15 minut?

Quote:
Coś tam wiesz, ale podobnie jak powyżej nie masz większego pojęcia o szczegĆ³łach tej wspĆ³łpracy.
Proszę bardzo oświeć wszystkich bo takie ogólniki to sobie może każdy napisać.

Quote:
Dziwię się, że tak doskonałego projektu SKM łączącego miasta z 370 000 mieszkańcĆ³w Ty jako osoba kolejowo oświecona nie popierasz.
Ano właśnie doszedłeś do poziomu z którym swój projekt oceniasz za doskonały przez co negujesz inne poglądy a wszystko można na wiele sposobów tak zrobić dobrze jak i kardynalnie spartolić. Z punktu widzenia Jastrzębia większy sens ma SKM do Rybnika po piaskówkach przez Świerklany niż przez Wodzisław. O ile Rybnik ma jeszcze jakieś ciążenie z powodu zakupów, szkół czy wieczornej rozrywki o tyle Wodzisław nie ma kompletnie nic.

Quote:
Jednak bez oglądania się na innych poparcia Subregionu (ktĆ³re jednak jest potrzebne w Katowicach czy Warszawie) mieć nie będzie...
No ale jak każdy sobie to dla nas w SR i SWD, ważniejszy w tej sytuacji jest projekt SKM Ostrawa/Bogumin-Rybnik-Katowice. Projekt SKM ROW doskonale usprawniałby komunikację, na osi wschĆ³d-zachĆ³d, ktĆ³ra nie jest za dobra, co zresztą wskazywano w stosownych dokumentach. "Ślepa kiszka" do Jastrzębia nie jest nam "na gwałt" potrzebna. To bardziej Jastrzębiu powinno zależeć na otwarciu się na sąsiednie miasta ROW.

sjz1962 liked this post
Old June 19th, 2017, 02:34 PM   #120
inter10
Registered User

Quote:
A jednak zrobisz z tego sieczkę.

I co niby z tego płynie? Tylko puste słowa, niewypełnione deklaracje, kilka stołków i folderów - tyle są warte takie związki.
Mylisz się.

Quote:
A co sam nie mogłeś napisać? E3 co godzinę, 131 co godzinę, PKS Racibórz co godzinę, Drabas busami w szczycie co 30 minut poza nawet 2 godziny. Myślisz co z tym będzie lepiej konkurować pociąg co godzinę czy tramwaj co 15 minut?
Nie. Skorygowałem tylko Twoją niewiedzę, gdzie piszesz, że potoki z Jastrzębia do Wodzisławia to jeden autobus na godzinę.

Quote:
Proszę bardzo oświeć wszystkich bo takie ogólniki to sobie może każdy napisać.
O pewnych rzeczach, osobach, nazwiskach, nie dyskutuje się na publicznym forum.

Quote:
Ano właśnie doszedłeś do poziomu z którym swój projekt oceniasz za doskonały przez co negujesz inne poglądy
To nie jest mój projekt.

Quote:
O ile Rybnik ma jeszcze jakieś ciążenie z powodu zakupów, szkół czy wieczornej rozrywki o tyle Wodzisław nie ma kompletnie nic.
Odp. Prywatnie: Tym stwierdzeniem usiłujesz wbić klin między Rybnik i Wodzisław, nas to jednak nie rusza, więc próbuj dalej.

Odp. Merytorycznie: Podobnie jak w kwestii potoków na Jastrzębie-Wodzisław, nie masz zielonego pojęcia o ofercie poszczególnych miast i korzystaniu z niej przez mieszkańców miast sąsiednich.

Quote:
Z punktu widzenia Jastrzębia
No właśnie...
Z punktu widzenia Jastrzębia...
Z punktu widzenia Rybnika...
Z punktu widzenia Wodzisławia....
Z punktu widzenia Cieszyna...

Zero merytoryki tylko punkty widzenia poszczególnych miejscowości.

Twoje ostatnie posty w tym temacie to zero merytoryki, koszmarne błędy (vide potoki Wodzisław-Jastrzębie) a wyłącznie czysta złośliwość, byle dowalić Arteksowi, może też interowi tylko dlatego, że mimo iż nie zawsze się zgadzamy, patrzymy na region ogólnikowo i widzimy jaką korzyć mógłby mieć cały region z połączeń do Jastrzębia a nie tylko poszczególne miasta...

Last edited by inter10; June 19th, 2017 at 02:41 PM.

Reply

Tags
śląskie, gliwice, rybnik, wodzisław, wodzisław Śląski

Thread Tools

Posting Rules