daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 1st, 2005, 07:55 PM   #1
DJP
Registered User

DJP's Avatar

Likes (Received): 0

[Polska] Drogi w czasach PRLu oraz II RP

Dzis (w dniu zalozenia tego watku) jest 1 maja. Swieto klasy robotniczej Wielkie swieto PRLu. Z tej okazji chcialem zalozyc watek dotyczacy rozwoju infrastruktury drogowej przez ponad 40 powojennych lat.
Chcialbym, zeby mozna bylo w tym watku napisac o zlych stronach tamtych czasow (oczywiscie tylko w kwestii wspomnianej powyzej - bez dyskusji politycznych), o dobrych (bo takie tez sie zdarzaly). O ciekawostkach zwiazanych z tamtymi czasami, czy tez sladach ktore mozna spotkac do dzis jak np. wiadukty w ciagu A2 pod Skierniewicami (na szczescie juz w najblizszym czasie nikt nie bedzie wiedzial o co chodzi).
Na pewno przez okres PRLu nie zrobiono wiele w dziedzinie budowy autostrad, choc rozne plany byly (np. mapy dostepne na www.nowedrogi.pl . Chociaz z drugiej strony to Gierek wybudowal pseudo autostrade z Warszawy na Slask i dalej do Bielska (obecna DK1) i Ustronia (obecna DK81). Wlasciwie do niedawna (tj. do powstania A4 z Wroclawia na Gorny Slask) to byla jedyna droga, ktora nie byla tylko pojedynczym odcinkiem ale wioda z konkretnego miejsca w drugie konkretne miejsce.
Swoja drogo ciekawie budowano te fragmenty autostrad, ktore wtedy powstaly. A2 miedzy Wrzesnia, a Koninem to jeszcze nic. Fajnie budowano A4. Zamiast budowac ja w poblizu miast, aby wyprowadzaly ruch, np. wybudowac odcinek Katowice - Myslowice (powstal pod koniec XXw.) budowano "w polu". Jak bylem maly to A4 laczyla Chrzanow z okolicami lotniska w Balicach. Wiele osob jadacych miedzy Slaskiem a Krakowem nawet nie wiedziala, ze taka autostrada istnieje.
Podobaja mi sie miasta, ktore powstaly praktycznie od podstaw w PRL, mam na mysli np. Tychy, Dabrowe Gornicza czy niektore dzielnice Sosnowca. Drogi miedzyosiedlowe mialy czesto przekroj 2x2. Ale z drugiej strony pod blokiem w ktorym kiedys mieszkalem (133 mieszkania u mnie + okolo 60 obok, razem okolo 200) zaplanowano 12 miejsc parkingowych. Doliczajac parkowanie przy ulicach dojazdowych (bez trawnikow) moze kolo 25. To dla kogo byly te szerokie drogi.
Mam znajomego w Dabrowie Gorniczej, mieszkal na osiedlu Mydlice. Kazdy, kto byl tam choc raz na pewno bedzie wiedzial o co mi chodzi. Od glownej ulicy przecinajacej osiedle, laczacej DG z Bedzinem (najwieksze natezenie ruchu w dzielnicy) odbija miedzy bloki droga 2x3 i konczy sie po niecalych 2km - w szczerym polu.
W kazdym razie w tamtych czasach cos budowano, choc moim zdaniem za malo i nie zawsze z glowa.
Tak jak pisalem na poczatku, powspominajmy stare czasy.
DJP no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old May 1st, 2005, 08:17 PM   #2
hermit
hręddur köttur

hermit's Avatar

no to zapraszam na spacer "po dzielnicach, które powstały od podstwa" - tego Ci tutaj dostatek - skoro o Mydlicach mowa - niedaleko mam też niezłą "perłę" - droga 2x2, która zakręca niz z gruchy ni z pietruchy pod kątem 90 stopni i dalej już jest zwykła dwukierunkowa (do niedawna nieoświetlona zresztą) - dla nieuważnych niezły szok, zwłaszcza, że to w obniżeniu terenu i zjeżdżając w dół można się nieźłe rozpędzić.
Old May 1st, 2005, 08:35 PM   #3
Eldorado
BANNED

W socjalistycznym NH wystepuje dosc duza ilosc szerokich dwujezdniowych ulic. Na szczescie 99% z nich jest dobrze rozplanowana i chyba zadna nie konczy sie gdzies w polu. Niestety ich jakosc pozostawia duuzo do zyczenia (nie remontowane od 20 lat, przystosowane do zupelnie innego natezenia ruchu - normalka ). Duza bolaczka tutejszych osiedli sa miejsca parkingowe - po prostu nikt w czasach PRLu nie przypuszczal ze ilosc samochodow w spoleczenstwie moze wzrosnac tak gwaltownie. Kiedys jeden samochod przypadal na 10 rodzin wiec parkingi nie musialy byc duze. Dlatego dzisiaj ze znalezieniem miejsca moga byc problemy.
Eldorado no está en línea   Reply With Quote
Old May 1st, 2005, 08:43 PM   #4
DJP
Registered User

DJP's Avatar

Wlasnie o miejscach parkingowych juz pisalem i to mnie smieszy. Budowali szerokie ulice, znaczy sie planowali duzy ruch, nie budowali miejsc parkingowych, znaczy sie nie planowali duzego ruchu. Czy jest w tym jakas logika? Chyba ze po szerokich arteriach miedzyosiedlowych mialy jezdzic same ciezarowki?
Chociaz teraz mi to przyszlo do glowy. Budowali szerokie drogi bo fajnie wygladaly.
Maly off-topic. Z rok temu katowicka Wyborcza pisala, ze w latach 70. w Katowicach bylo najwiecej neonow ze wszystkich miast europejskich. Na km2, albo na mieszkanca, nie pamietam. W kazdym razie hardcore. W Londynie na jednej ulicy bylo wiecej, ale ktos wymyslil super wzor i wspolczynnik wyszedl zaskakujaco dobry.
Old May 1st, 2005, 09:04 PM   #5
Szabo
bumbum

Myślę, że najważniejszą epoką w rozwoju dróg w Polsce, i chyba przyzna mi to większość, były lata 70te. To wtedy powstał zręb (albo zrąb) układu drogowego w tym kraju. Niestety powala jakość ich wykonawstwa, z trasą toruńską w Warszawie na czele. Często zapomina się albo o tej jasnej stronie lat 70tych albo o tej gorszej. Gdyby nie czasy Gierka jeszcze dzisiaj moglibyśmy w kraju zobaczyć mnóstwo krajowych dróg wykonanych z piachu albo w czasie deszczu błota. Teraz są to jednak wyjątki. Inna sprawa jak te drogi wyglądają. Wyglądają jak ser szwajcarski i wiele wyglądało tak już par lat po wybudowaniu, jak to już ktoś na tym forum napisał, a cement na to: "mnie tam nie było".
Szabo no está en línea   Reply With Quote
Old May 1st, 2005, 09:13 PM   #6
Eldorado
BANNED

Ja mysle ze lata 70 to lata stracone dla polskiego transportu. Gdyby te ogromne kwoty ktore rzad gierka naporzyczal na zachodzie przeznaczyc na budowe infrastruktury drogowej zamiast topic w nonsensowne inwestycje typu Huta Katowice Polska miala by zbudowane w calosci a4, a2 i a1 i pewnie duzo duzo wiecej. Niestety ta ogromna kasa zostala rozpieprzona i przejedzona
Old May 1st, 2005, 10:27 PM   #7
yasioo7
senior assistant designer

yasioo7's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by DJP
Wlasnie o miejscach parkingowych juz pisalem i to mnie smieszy. Budowali szerokie ulice, znaczy sie planowali duzy ruch, nie budowali miejsc parkingowych, znaczy sie nie planowali duzego ruchu. Czy jest w tym jakas logika? Chyba ze po szerokich arteriach miedzyosiedlowych mialy jezdzic same ciezarowki?
Chociaz teraz mi to przyszlo do glowy. Budowali szerokie drogi bo fajnie wygladaly.
Maly off-topic. Z rok temu katowicka Wyborcza pisala, ze w latach 70. w Katowicach bylo najwiecej neonow ze wszystkich miast europejskich. Na km2, albo na mieszkanca, nie pamietam. W kazdym razie hardcore. W Londynie na jednej ulicy bylo wiecej, ale ktos wymyslil super wzor i wspolczynnik wyszedl zaskakujaco dobry.
Te szerokie aleje budowano z kilku powodow. Jeden z nich to mozliwosc przejazdu czolgow i ciezkich jednostek. Drugi - mozliwosc urzadzania wystawnych pochodow nie tylko z okazji 1-go maja. Kolejny - utrudnienie dla barykadowania, na wszelki wypadek.
Forum: http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23704
yasioo7 no está en línea   Reply With Quote
Old May 1st, 2005, 11:01 PM   #8
Jaracz
Registered User

Quote:
Originally Posted by Eldorado
W socjalistycznym NH wystepuje dosc duza ilosc szerokich dwujezdniowych ulic. Na szczescie 99% z nich jest dobrze rozplanowana i chyba zadna nie konczy sie gdzies w polu.
No prawie Jeszcze do niedawna 2x3 pasmowa ul. Stella-Sawickiego (na ktorej zjezdzajac "z gory", czyli od Bora-Komorowskiego wszyscy sie rozpedzali) nagle nie wiadomo czemu (z tego co pamietam to ta zajezdnia MPK w poblizu dawala w kosc) zmieniala sie pod ostrym kątem w jednojezdniowa dwukierunkowa droge po 1 pasie na kierunek i byly jaja, bo ludzie w poplochu hamowali i prawie na siebie wpadali.. Dopiero niedawno, przy budowie wezla Rayskiego sytuacje ta uporzadkowano i juz mamy piekne dwupoziomowe skrzyzowanie Stella-Sawickiego z al. Jana Pawla II.

pozdr!

Last edited by Jaracz; May 1st, 2005 at 11:28 PM.
Jaracz no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2005, 12:06 AM   #9
darek_1976
Registered User

darek_1976's Avatar

Quote:
Originally Posted by DJP
.......
Podobaja mi sie miasta, ktore powstaly praktycznie od podstaw w PRL, mam na mysli np. Tychy, Dabrowe Gornicza czy niektore dzielnice Sosnowca. Drogi miedzyosiedlowe mialy czesto przekroj 2x2. Ale z drugiej strony pod blokiem w ktorym kiedys mieszkalem (133 mieszkania u mnie + okolo 60 obok, razem okolo 200) zaplanowano 12 miejsc parkingowych. Doliczajac parkowanie przy ulicach dojazdowych (bez trawnikow) moze kolo 25. To dla kogo byly te szerokie drogi.
Mam znajomego w Dabrowie Gorniczej, mieszkal na osiedlu Mydlice. Kazdy, kto byl tam choc raz na pewno bedzie wiedzial o co mi chodzi. Od glownej ulicy przecinajacej osiedle, laczacej DG z Bedzinem (najwieksze natezenie ruchu w dzielnicy) odbija miedzy bloki droga 2x3 i konczy sie po niecalych 2km - w szczerym polu.
.......
Ja tam bardzo sobie chwalę miasta PRL-u :-) - przez wiele lat mieszkałem w Tychach i nie mogę narzekać: choć miasto tak naprawdę nie ma klasycznego centrum (jest w zasadzie dużą dzielnicą GOPu), to mieszka się naprawdę dobrze - w mieście szerokie ulice, głównie w przekroju 2x2, w "śródmieściu" układ ulic w kształcie sieci, ruch tranzytowy wyrzucony poza strefę śródmiejską - do dziś to wszystko sprawia, że nawet przy sporym ruchu, przez miasto przejeżdża się bardzo pynnie. A co do parkingów na osiedlach: na tych budowanych w latach 1960-90 nie ma w moim odczuciu w zasadzie specjalnych problemów z możliwościami zaparkowania samochodu. Na tych, z lat 50-tych, jest trochę gorzej, ale to chyba dotyczy wszystkich osiedli w Polsce budowanych w tych latach.
darek_1976 no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2005, 11:09 AM   #10
Eldorado
BANNED

Quote:
Originally Posted by Jaracz
No prawie Jeszcze do niedawna 2x3 pasmowa ul. Stella-Sawickiego (na ktorej zjezdzajac "z gory", czyli od Bora-Komorowskiego wszyscy sie rozpedzali) nagle nie wiadomo czemu (z tego co pamietam to ta zajezdnia MPK w poblizu dawala w kosc) zmieniala sie pod ostrym kątem w jednojezdniowa dwukierunkowa droge po 1 pasie na kierunek i byly jaja, bo ludzie w poplochu hamowali i prawie na siebie wpadali.. Dopiero niedawno, przy budowie wezla Rayskiego sytuacje ta uporzadkowano i juz mamy piekne dwupoziomowe skrzyzowanie Stella-Sawickiego z al. Jana Pawla II.

pozdr!
Faktycznie ale od 3 lat dzieki przebudowie to juz nie problem.
Za to przypomnialem sobie jeden kwiatek - Pomiedzy Carefourem a blokami w Czyzynach miala kiedys isc dwupasmowka laczaca ul Dabrowskiej i al Bienczycka ale zrezygnowali wkoncu z tego pomyslu. Do dzis pozostalo zbudowane skrzyzowanie na ul Dabrowskiej i niewielki kawalek tej trasy.
Old May 2nd, 2005, 11:25 AM   #11
DJP
Registered User

DJP's Avatar

Jesli chodzi o sam Krakow to dziwi mnie, ze kiedys nie zrobili dwoch inwestycji.
Pierwszy to wylot na Warszawe, a drugi to odcinek miedzy Armii Krajowej, a Alejami. Przeciez jeszcze do niedawna to byla DK4 / E40. Dziwi mnie, ze kiedys, jak budowali Armii Krajowej nie pomysleli, o tym zeby doprowadzic droge 2x2 do Alei zostawiajac waskie gardlo. W dzisiejszych czasach juz sie tego nie zrobi. Za duzo budynkow poza tym teraz duzo trudniej pozyskiwac grunt pod budowe drog. Ale gdyby wtedy nie wybudowali tam blokow tylko druga jezdnie byloby na pewno lepiej.
Old May 2nd, 2005, 11:44 AM   #12
yasioo7

yasioo7's Avatar

A wiesz DJP, gdzie miala sie konczyc A4 w Krk? Dokladnie na tym wielkim zakrecie Armii Krajowej jak sie jedzie do Bronowic. Dalej miala byc poprowadzona tunelem pod wzgorzem sw. Bronislawy przez Ruczaj do obecnego przebiegu w okolicach Kurdwanowa. To bylo jeszcze w latach 70tych.
Old May 2nd, 2005, 11:45 AM   #13
delfin_pl
BANNED

delfin_pl's Avatar

Likes (Received): 13

jesli chodzi o Trojmiasto to napewno sukcesem bylo wybudowanie obwodnicy za Gierka
delfin_pl no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2005, 11:56 AM   #14
DJP
Registered User

DJP's Avatar

Quote:
Originally Posted by yasioo7
A wiesz DJP, gdzie miala sie konczyc A4 w Krk? Dokladnie na tym wielkim zakrecie Armii Krajowej jak sie jedzie do Bronowic. Dalej miala byc poprowadzona tunelem pod wzgorzem sw. Bronislawy przez Ruczaj do obecnego przebiegu w okolicach Kurdwanowa. To bylo jeszcze w latach 70tych.
A to mnie tym bardzo zaskoczyles. Bo o tym jeszcze nigdy nie slyszalem. Choc od jakiegos czasu mowi sie o tym, zeby na tym zakrecie poprowadzic droge z tunelem w strone Ruczaju, ale jako zwykla droge (nie wiem jak to fachowo nazwac), natomiast autostrade? Nie wiem jak by ja tam zmiescili, choc jesli jeszcze wtedy nie bylo blokow na Bronowicach to moze i by sie dalo to zrobic, tylko wyobrazam sobie jak by to dzis wygladalo. Mysle, ze obecny przebieg A4 w Krakowie jest zdecydowanie najlepszy ze wszystkich mozliwych (no moze mozna czepiac sie detali, ale generalnie jest dobrze). Natomiast w Krakowie brakuje mi jednego, tj. dobrego polaczenia od strony zachodniej do centrum. No bo czy jedziemy od Olkusza, czy od A4 to z Ronda Ofiar Katynia (tak sie chyba nazywa teraz rondo przy makro) pojedziemy dalej prosto i albo musimy jechac przez Bronowicka (waska i tramwaje), albo dalej AK, a pozniej wpadamy w waskie gardlo, o ktorym pisalem. Ja do siebie jezdze przez Mirowska/Ksiecia Jozefa/Kosciuszki, ale ta droga tez nie jest jakas super, wrecz przeciwnie.
No bo chyba nikt nie bedzie od Ronda Ofiar Katynia jechal w strone 29 Listopada i tamtedy do centrum. Moze wygodnie (przy malym ruchu), ale za to duzo dalej, nigdy nie slyszalem zeby ktos tak jechal.
Zeby nie bylo off-topicu, bo sie rozpisalem o tym jak dojechac do centrum Krakowa. Chodzi mi o to, ze ta kwestia zostala przez owczesne wladze pominieta, a teraz juz niewiele mozna z tym zrobic.
Old May 2nd, 2005, 12:37 PM   #15
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Likes (Received): 1

Na pewno na plus tow. Gierkowi była przebudowa dróg w przekroju dwie jezdnie po 3,5 m plus utwardzone pobocze . Gdyby nie one to po naszym kraju jeździło by się jeszcze gorzej ! Nie wspominam o ich jakości bo były planowane na inne obciążenia i są nie remontowane od lat , ale .....

Przykład z mojego podwórka :

DK7 - Warszawa - Gdańsk . Cały odcinek jest tak zbudowany z wyjątkiem 1 km odcineczka obwodnicy Płońska . Trzeba pamiętać , że wybudowano wtedy kilkanaście obwodnic na tej trasie : wspomniany Płońsk , Mława , Nidzica , Napierki , Kuklin , Kanigowo , Rączki , Olsztynek , Ostróda , Zielona Pasłęcka , Pasłek , Nowy Dwór Gdański i jeszcze paru pomniejszych miejscowości , gdzie pierwotna droga szła bardzo wąską ulicą przez środek wsi , o których się nawet nie pamięta . Tak , tak to wszystko wybudowano w ciągu 5-6 lat tylko na tym kierunku .

Takich dróg w Polsce jak kiedyś policzyłem jest chyba ok. 5,5 tyś km i to nie tylko te główne , ale taki przekrój mają również drogi np :
DK 835 z Lublina w kierunku Biłgoraju , albo DK 30 z Zgorzelca do Gryfowa Śl i wiele wiele innych .

Cześc pamięci tow. Gierka !

Last edited by cudak; May 2nd, 2005 at 02:35 PM.
cudak no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2005, 12:47 PM   #16
DJP
Registered User

DJP's Avatar

Podobnie DK 46 miedzy Opolem, a Nysa. Po takich drogach rzeczywiscie jezdzi sie wygodniej i bezpieczniej, ale u nas czesto te drogi, o ktorych piszesz sa glownymi drogami, natomiast jak dobrze wiemy jest to stanowczo za malo, czesto powinny byc tam autostrady.
Za Gierka duzo sie jednak budowalo (nie mowie teraz o jakosci, ale o ilosci), za to lata 80. to chyba w budownictwie drogowym duza przerwa. Chyba ze sie myle, ale wydaje mi sie, ze od konca Gierka, do drugiej polowy lat 90. nie zmienilo sie w polskim drogownictwie praktycznie nic, no poza tym, ze na drogach, ktore nie byly przystosowane do odpowiednich obciazen na poczatku lat 90. pojawily sie koleiny.
Old May 2nd, 2005, 05:06 PM   #17
darek_1976
Registered User

darek_1976's Avatar

Quote:
Originally Posted by delfin_pl
jesli chodzi o Trojmiasto to napewno sukcesem bylo wybudowanie obwodnicy za Gierka
Budowa wschodniej obwodnicy GOP też rozpoczęła się za Gierka...
Old May 2nd, 2005, 07:04 PM   #18
Eldorado
BANNED

Nierozumiem naprawde ludzi zachwycajacych sie Gierkiem. Cieszycie sie z jakichs nedznych ochlapow powstalych jako efekt uboczny nieudolnych rzadow komunistow. Gdyby 80% pieniedzy z kredytow nie bylo wyrzucone w bloto kraj faktycznie moglby zrobic wielki skok naprzod. A tak mamy kupe dlugow, mase inwestycyjnych gniotow i te kilka (mozna policzyc na palcach jednej reki) w miare udanych rozwiazan drogowych. Gierek mial ogromna szanse na rozruszanie kraju ale wszystko spieprzyl na calej lini.
Old May 2nd, 2005, 07:15 PM   #19
yasioo7

yasioo7's Avatar

Ja na pewno sie nie ciesze. Nie ma z czego - drogi zrobione za Gierka splacamy do dzisiaj. Najzwyczajniej wspominamy te wszystkie mniej lub bardziej udane inwestycje i plany.
Old May 2nd, 2005, 08:26 PM   #20
darek_1976
Registered User

darek_1976's Avatar

Quote:
Originally Posted by Eldorado
Nierozumiem naprawde ludzi zachwycajacych sie Gierkiem. Cieszycie sie z jakichs nedznych ochlapow powstalych jako efekt uboczny nieudolnych rzadow komunistow. Gdyby 80% pieniedzy z kredytow nie bylo wyrzucone w bloto kraj faktycznie moglby zrobic wielki skok naprzod. A tak mamy kupe dlugow, mase inwestycyjnych gniotow i te kilka (mozna policzyc na palcach jednej reki) w miare udanych rozwiazan drogowych. Gierek mial ogromna szanse na rozruszanie kraju ale wszystko spieprzyl na calej lini.
A kto tu wychwala Gierka? Po prostu ktoś założył wątek o inwestycjach drogowych w PRLu, więc je wymieniamy. I tyle. A jeśli się w ogóle z czegoś cieszymy, to na zasadzie szczęścia w nieszczęściu, że w ogóle coś powstało. Nie doszukuj się tu pochwał poprzedniego systemu .

Reply

Tags
polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules