search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 5th, 2010, 07:38 PM   #21
smeHurko
life is fun

Likes (Received): 33

Драги ми Смехурко...
Добре съм дошъл в този готин форум. Поздрави на всички.
Темата е много интересна и се радвам, че първият ми пост е тук.

Имам поглед върху настоящият конкурс проектиране на градски елементи в София. Подробно съм запознат с документацията. Тъй като се отказах от участие, заради поставените условия в конкурсната програма, но бях доста добре подготвен, така или иначе, искам да споделя с вас примерите от проучването, което направих по темата за градския дизайн и по-специално за спирките на градския транспорт.

Общо взето има няколко големи производители на street furniture в Европа.
Един в Испания:
http://www.benito.com/
...един в Германия:
http://www.wall.de/

Last edited by smeHurko; March 12th, 2010 at 11:39 AM.
smeHurko no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 11th, 2010, 12:32 AM   #22
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11511

Добре дошък във форума. Оказа се, че мнението ти е имало нужда да бъде одобрено от мен, за да стане видимо за останалите потребители. Надявам се сега всичко да е наред

БТВ, от показаните от теб проекти, има някои, които са страшно готини.
JloKyM está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 11th, 2010, 12:50 AM   #23
Pressian
Registered User

Pressian's Avatar

Likes (Received): 207

Това което Wall са разположили в София ми харесва.
Pressian no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2010, 01:23 AM   #24
kevin87
Registered User

kevin87's Avatar

Likes (Received): 5242

и аз много харесвам дейността на ВАЛ-България.
kevin87 no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2010, 10:50 AM   #25
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2927

Njakoj znae li dali sled kato mine tozi kokurs, v Sofia shte zapochne 'udarna' podmjana na vsichki pejki, spirki, plochki, kolcheta, stulbove, lampi, i tn.? Za sega, nie sme naj-zle v tova otnoshenie, a tova e i osnovnata chast na edna gradska sreda.
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2010, 10:53 AM   #26
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Likes (Received): 18615

Забелязахте ли колко приличат(да не кажа са еднакви) продуктите, които рпедлагат Wall с предложенията на Кокаланов и I/O ?
Turnovec no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2010, 11:06 AM   #27
Ronny_Gift
Registered User

Ronny_Gift's Avatar

Likes (Received): 3268

smeHurko, голямо благодарско, много интересни неща има.
Ronny_Gift no está en línea   Reply With Quote
Old March 11th, 2010, 02:19 PM   #28
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Интересни проекти от първата страница, не съм имал шансът да ги коментирам досега, а и трябва да се съглася с Янчев, че условията на конкурса са безумни и това е поредната черна точка от стотиците в книжката на СО.
Принципно никой проект от показаните не ми хареса на 100%... проектът на Кокаланов, както някой вече отбеляза, е скучноват и стерилен - в и без това сива София само това ни трябва... може би подвежда фактът, че самото представяне на проекта е реализирано много добре и изпъква по този начин.
Бамбуковите чудесии дори не заслужават коментар, жалко, че все още се намират хора с подобни идеи. Виж, бетонното вече не е лошо (макар и зле визуализирано) - представям си го от скъпи материали пред някоя хубава офис сграда, примерно около Бизнес парка или под Околовръсното по "България"... но по-скоро като единично явление, не като цялостна концепция за града. Като цяло съм твърдо за ползването на възможно най-малко пластмаса и повече камък, метал и стъкло.
IO Architects могат да си поставят спирката пред Сердика Център и да не ни занимават изобщо повече
На Сенкова и Янчев ми допадна най-много, тези форми някак си са ми много познати и "софийски", а с по-добро представяне (подобно на Кокаланов) щеше да изглежда още по-убедително. Не знам каква им е концепцията за жълтото, но промяната на цвета дава доста широко поле за вкарване на интуитивна визуална комуникация. Неприятно ми е единствено това стъкло в дъното и фактът, че не затваря спирката изцяло. Само който не е чакал в зверски дъжд и вятър не е кълнял авторите на подобни "отворени" спирки, особено в горната им част... все пак в тези случаи дизайн, функционалност и ергномичност трябва да вървят ръка за ръка... няма смисъл една спирка да има покрив, ако той не върши работа.

Дали някъде междувременно са се показали и други проекти?
Old March 16th, 2010, 12:16 PM   #29
smeHurko
life is fun

Да ви подразня още малко
Ето я подробно новата соларна спирка в Сан Франциско с огроомни хубави снимки:

http://www.land8magazine.com/project...ters-go-solar/

...и нещо много смело, но доста удачно в духа на консервативен Лондон:

http://georgedearing.com/solar-power...a-ecofriendorg

Last edited by smeHurko; March 16th, 2010 at 02:37 PM.
Old March 31st, 2010, 07:56 PM   #30
smeHurko
life is fun

Quote:
Без присъждане на първа награда в нито една от категориите приключи обявеният от Столична община публичен конкурс за общински типови проекти за преместваеми обекти, рекламни и информационни елементи и за елементи на градското обзавеждане.

48 колектива се състезаваха за типови проекти за преместваеми обекти, информационни и елементи на градското обзавеждане.

Днес в Централния дом на Съюза на архитектите в България от 16.00 часа ще бъде открита изложба с проектите и те ще бъдат обсъдени с участието на професионалната гилдия. От пресцентъра на Столична община съобщиха, че ще присъства и кметът Йорданка Фандъкова.

Председател на 10-членното жури е общинският съветник Елен Герджиков.
В състава на комисията влизат архитектите Росица Пангарова, от Направление "Архитектура и градоустройство", проф. Евлоги Цветков от САБ, Огнян Симеонов от КАБ, Добрина Добрева, началник сектор "Търгове", районните главни архитекти на "Младост" и "Триадица" Бойка Къдрева и Иван Шишков.

Конкурсната документация бе съгласувана с браншовите организации на Съюза и Камарата на архитектите в България.

За първа група проекти за преместваеми обекти се присъждат три втори занижени награди в размер на 10 хил.лева. Отличените проекти са на колектив с ръководител арх. Петко Петков, и на арх.Елена Учорджиева-Караколева и на арх. Багряна Бачева.

По три втори награди в размер на 5 хил. лева са присъдени и в категория проекти за рекламни елементи. Те отиват при колективите на арх. Елена Учорджова-Караколева, на арх. Янчо Ангелов и на арх. Кристиян Маркулев.

Екипът на арх. Елена Учорджова-Караколева печели втора награда и за комплексен обект – спирка на градски транспорт.

Две втори награди са връчени за елементи на градското обзавеждане. Те са за колективите с ръководители арх.Кристиян Маркулев и арх.Георги Мечанов.

Предвижда се за различните части на града да бъдат избрани отделни елементи на градската среда, каза главния архитект на София Петър Диков.
Той допълни, че общината ще обяви търг за изпълнител на обектите.

http://www.stroitelstvo.info/archite...p=0#addcomment
Old March 31st, 2010, 09:22 PM   #31
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Ужас... Диков на бесилото.
Old March 31st, 2010, 09:30 PM   #32
Pressian
Registered User

Pressian's Avatar

Likes (Received): 207

http://sofia.bg/pressecentre/images/...31.03.2010.pdf

Pressian no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2010, 12:17 PM   #33
horus92
Registered User

horus92's Avatar

Likes (Received): 750

Може ли да се видят "отличените" проекти? Аз пак съм любопитен нищо, че не са първо, второ и трето място.
horus92 no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2010, 12:46 AM   #34
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Ще ги видим, когато вече почнат да ги реализират и парите НИ са изтекли. Не е ли време да се пусне някакво писъмце, стига безумия, от това да си мълчим най-големите потърпевши сме самите ние :/
Old April 3rd, 2010, 03:06 AM   #35
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2927

Quote:
Originally Posted by Celeborn View Post
Ще ги видим, когато вече почнат да ги реализират и парите НИ са изтекли. Не е ли време да се пусне някакво писъмце, стига безумия, от това да си мълчим най-големите потърпевши сме самите ние :/
Njakoj znae li dali osven teoretichni konkursi i idei ima konkreten plan pone v centura da se smeni tsialata infrastuktura: plochki, lampi, koshcheta, pejki, budki, i tn i naj-nakraja da stane kato v Budapeshta, Praga, Vienna?
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2010, 01:31 PM   #36
TrueBulgarian
Meditate on this, I will

TrueBulgarian's Avatar

Likes (Received): 2297

Едва ли. Надявам се поне сега като махат трамвая от Витошка, да стане истинска пешеходна зона
TrueBulgarian no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2010, 06:37 PM   #37
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Защо да махат трамвая от Витошка, Южна София на какъв транспорт остава тогава
Old April 3rd, 2010, 09:49 PM   #38
kevin87
Registered User

kevin87's Avatar

Likes (Received): 5242

Много си е готин трамвая по Витошка. Стига да не минаваше като трактор. Има много такива улици по света търговски, които са си и с трамвай и автобуси и коли.
kevin87 no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2010, 10:56 PM   #39
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Likes (Received): 5192

Трамвая по Витошка се маха заради дублажа с метрото, а южна София, в случай, че все още има хора, които не са разбрали , ще минава по Ботев/Скобелев и се влива отново във Витошка на пл. баба Неделя.
Old April 9th, 2010, 01:19 PM   #40
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Likes (Received): 18615

...

Last edited by Turnovec; December 12th, 2010 at 12:55 AM.
Turnovec no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules