search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 11th, 2013, 06:37 PM   #121
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

За първото боядисване в розово преди половин месец няма задържани, защото са неизвестни:

Quote:
Паметникът на Съветската армия в София посрещна новия ден с надпис "България се извинява!". Лозунгът е написан на чешки и български език, а паметникът е изрисуван в розово.

Очевидно причината за боядисването на барелефа е навършването на 45 години от влизането на танкове от 5 от държавите на Варшавския договор в Чехословакия и края на Пражката пролет, съобщава в. "Стандарт".

В нощта на 20 срещу 21 август 1968 година от 5 до 7 хиляди съветски танка и от 300 000 до 600 000 войници от частите на Организацията на Варшавския договор окупират чехословашката територия в продължение на месец. По време на окупацията загиват повече от 100 души, ранените са над 600.

Български военни части също участват в окупацията. Чешкият художник Давид Черни неколкократно е боядисвал в розово паметника на съветската армия в Прага, който изобразява танк, като за пръв път прави това на 21 август 2008 г.

Това е поредният случай на изрисуване на паметника. Преди време барелефът осъмна, изрисуван като фигурите му бяха превърнати в популярни американски комиксови супергерои.

След това пък войниците бяха "облечени" с качулки.
А повторно беше боядисан за 9 септември от въпросния Николай Колев-Босия.

Last edited by vog; September 11th, 2013 at 06:43 PM.
vog no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 11th, 2013, 06:48 PM   #122
vog
Registered User

vog's Avatar

the dogi, D.Iv liked this post

Last edited by vog; September 11th, 2013 at 06:54 PM.
Old September 11th, 2013, 06:57 PM   #123
vog
Registered User

vog's Avatar

Kiriak78, conejoconajo, the dogi liked this post
Old September 11th, 2013, 07:00 PM   #124
vog
Registered User

vog's Avatar

Бай дъ уей...

Quote:
Паднаха плочи от паметника на Съветската армия

21 август 2013 19:55

Няколко плочи от облицовката на постамента от паметника на Съветската армия в София паднаха на земята днес, предаде БГНЕС.

Няма данни за пострадали, нито инцидентът да има общо с боядисаните в розово скулптури на съветски войници, във връзка с 45 години от инвазията на войските на Варшавския договор в бивша Чехословакия пред 1968 г.
В тази "държава" (бананова република) нищо не се пази...
Old September 11th, 2013, 07:15 PM   #125
Fazendeiro
Registered User

Fazendeiro's Avatar

Likes (Received): 103

Поне заради централното му местоположение трябва да има една минимална поддръжка, пък и за сигурността, както се вижда...
Fazendeiro no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2013, 01:07 AM   #126
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 451

В случая не знам за каква поддръжка се говори- да трябва да се залепят пак всички плочки, но мен ми е интересно защо уж здраво строени неща започват да се саморазрушават след няколко десетилетия. Същото стана с паметника до НДК, този в Шумен, почти всички се разпадат. А и на стоматологичното крило на вма бяха падали такива плочи. Вероятно некадърно слагани навремето.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2013, 08:11 AM   #127
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Likes (Received): 6391

Te бабите го поддържат този паметник, веднъж годишно го подпират с цветя...

Паметника пред НДК изобщо не може да мине за нещо здраво строено. Като оставиш настрана има ли и каква е художествената му стойност, пак са налице легендите защо е поръчан и построен и за колко време. Факт е, че там изпопадаха и плочи от полегатите склонове, които въобще не са подложени на такова усилие като вертикалните.

В случая със Съветската армия, възниква въпроса след като имаше сигнал за паднали плочки преди цял месец, защо позволиха да се стигне до този каменопад ... някой любител на теорията на конспирацията може би ще изтъкне, че някой има полза камъните да падат върху бабите на 9ти септември
NBBVH está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 12th, 2013, 10:36 PM   #128
b0097
Registered User

Likes (Received): 3550

Само да припомня как изглежда и как се подържа паметника на съветската армия във Виена.
https://ssl.panoramio.com/photo_expl...c&user=5408238
https://ssl.panoramio.com/photo_expl...sc&user=843122
И каската и щита са позлатени. А ние тука розов ще го правим. Нали се сещате кога във Виена някой ще почне да драска по паметниците.
b0097 está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 13th, 2013, 08:45 AM   #129
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Австрия е била противникова страна, в момента в който Съветската армия е влезла там, и не е била управлявана 45 години под съветска диктовка после. Вярвам, че и сам схаващаш дали има разлика.
Друго съществено, австрийският паметник не доминира над няколко квартала, скулптурната композиция не показва чуждия войник заел водещо място и вдигнал в ръката си основния довод защо е там. Има разлика дали се размахва оръжие или знаме. Австрийският паметник е паметник на армията, а нашият - паметник на статуквото. Ако искаш хубав паметник на съветската армия в България - имаш Альоша.

П.П. Позлатените щит и каска са кич. Биха подхождали на паметник на някой император или пълководец от древността. Нищо елитарно не е имало във Втората световна война, характеризираща се с глад и лишения за руската армия.

Usted liked this post
Old September 13th, 2013, 09:30 AM   #130
ThePassenger
Registered User

ThePassenger's Avatar

Likes (Received): 56

Quote:
Originally Posted by b0097 View Post
Само да припомня как изглежда и как се подържа паметника на съветската армия във Виена.
https://ssl.panoramio.com/photo_expl...c&user=5408238
https://ssl.panoramio.com/photo_expl...sc&user=843122
И каската и щита са позлатени. А ние тука розов ще го правим. Нали се сещате кога във Виена някой ще почне да драска по паметниците.
Мда, а може би не знаеш, че виенчани са искали да премахнат паметника, но имат подписана конвенция за защита на паметниците с Русия, която не го позволява. Все пак за да покажат отношението си австрийците го оставят изцяло неосветен - поне нощно време да не им се напомня, че е там

Usted liked this post
ThePassenger no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2013, 12:19 PM   #131
troppper
Registered User

troppper's Avatar

Likes (Received): 2606

Quote:
Originally Posted by NBBVH View Post
... не е била управлявана 45 години под съветска диктовка после. Вярвам, че и сам схаващаш дали има разлика.
...австрийският паметник не доминира над няколко квартала, скулптурната композиция не показва чуждия войник заел водещо място и вдигнал в ръката си основния довод защо е там. Има разлика дали се размахва оръжие или знаме....
Историята е ясна, посланието на бояджийте също, но въпреки това тази проява си е хулиганско поругаване на паметника, независимо чии е той и какво символизира.

Същото ми е мнението и за част от протестиращите, които се катерят по коня на скоро ремонтирания паметник на "Цар Освободител" пред парламента, въпреки че споделям и подкрепям активно протеста.

Но това са си чисто вандалски прояви.

b0097 liked this post
troppper no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2013, 12:57 PM   #132
b0097
Registered User

Quote:
Originally Posted by troppper View Post
Историята е ясна, посланието на бояджийте също, но въпреки това тази проява си е хулиганско поругаване на паметника, независимо чии е той и какво символизира.

Същото ми е мнението и за част от протестиращите, които се катерят по коня на скоро ремонтирания паметник на "Цар Освободител" пред парламента, въпреки че споделям и подкрепям активно протеста.

Но това са си чисто вандалски прояви.
Абсолютно съм съгласен. Това, че даден паметник не се харесва на някой не означава, че може да вандалства и да го залива с боя. Има много паметници в София, които не ми харесват, като например този на американските войници, бомбардирали София, пред американското посолство, но не съм отишъл да пиша „извинете се” и да го боядисвам розов. Това с осветлението на паметника и липсата на такова е далеч по-цивилизован начин да изкажеш мнението си и то по никакъв начин не е вандалска проява, въпреки че в нашия случай, това че паметника е осветен добре е хубаво, поради липсата на адекватно осветление в тази част на парка, а около паметника вечер се събират доста хора и така им е светло.
Old September 13th, 2013, 01:09 PM   #133
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Likes (Received): 12492

А колко е голям въпросният паметник на американските летци? Сравнението е повече от нелепо. Ако паметникът на окупатора беше с подобни размери, разположен до руското посолство, то едва ли някой щеше да се вълнува толкова от него.

mastodonta, the dogi liked this post
Capt.Vimes no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2013, 01:19 PM   #134
exy
Registered User

exy's Avatar

Likes (Received): 411

Всъщност паметника на американските летци не е ли в двора на посолството, понеже не съм го виждал на живо? Защото все пак посолството се води чужда територия и по тази логика "Съветите" да си приберат "Съветския паметник".

AnonymvsBeaver liked this post
exy no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2013, 02:55 PM   #135
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2927

Ние като сме мишки и не успяваме да го махнем, самият паметник е разбрал, че ще трябва сам да се махне! Точно за паметници, които подлежат на премахване не трябва да има поддръжка, а да се демонтират. Поддръжка за другите паметници.

Впрочем американската мини-плоча няма нищо общо с този гига-паметник нито като местоположение, нито като големина, нито като съдържание на текста - тя израз на помирение, докато СССР-паметникът претендира, че сме освободени, а не окупирани.
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2013, 03:16 PM   #136
Avus
Großpapa

Avus's Avatar

Likes (Received): 8679

Моля модовете да преместят последните мнения другаде. И елементите (уличния интериор) в градската среда не касаят паметниците.

Този, който отваря училище, затваря затвор

Според статистиката, без да подозираме, сме започнали да живеем по-добре. Така, както жената на анестезиолога не подозира, че мъжът й редовно я бие…
Avus está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 13th, 2013, 04:59 PM   #137
vog
Registered User

vog's Avatar

Това, което са направили с паметника Creative Destruction е точно градски дизайн. Паметниците са абсолютно част от градските елементи и в България са изключително интегрирани с околното пространство (за разлика от други страни, където на някои паметници им е отредено отделно пространство). Чрез обрисуването, Creative Destruction се опитват да вкарат градските елементи "в крак с времето", да провокират едно друго виждане за това как да се интегрират с новите обществени нагласи и разбирания; как да живнат тези позабравени и посивяли градски елементи и да станат актуални, не само чрез изразните средства, но и чрез идеите, които предават.

Quote:
Originally Posted by AnonymvsBeaver View Post
Ние като сме мишки и не успяваме да го махнем, самият паметник е разбрал, че ще трябва сам да се махне! Точно за паметници, които подлежат на премахване не трябва да има поддръжка, а да се демонтират. Поддръжка за другите паметници.
Преди така категорично да дискриминираш едни произведения на изкуството спрямо други (защото скулптурите на този паметник са от едни от най-добрите български скулптори), някога замислял ли си се за етимологията на думата "паметник"?

Тези произведения на изкуството са провокирани от отпечатъците в историята – дали ни харесва тази история или не, тя е факт – и са там за да останат в памет и на бъдещите поколения, за да не забравят историята.

Всеки един паметник има и своя собствена история на създаването си. Не трябва да се чете еднопланово и плиткоумно само пропагандата, която пресъздава композицията на паметника, а човек трябва да се замисля и образова около причините, довели до поставянето му. Точно тази памет трябва да съхранява едно такова произведение на изкуството. Не какво някой е искал да изобрази на него, а защо и кога го е изобразил. И това е част от нашата история и трябва да се помни!!! А не да се изтрива това, което не ни уйдисва и като макетата да се тупаме в гърдите колко сме велики, защото прескачаме цели томове с история...

(Съжалявам за тази дълга нотация, ама ми писна да чета за нуждата от тоталната деструкция на всичко, което е сътворено с някаква мисъл и цел, като Мавзолея, паметника 1300 години България, комплекса на Ларгото и т.н. Между другото, Creative Destruction нямат нищо против паметника на Съветската армия и съвсем не са за премахването му, точно наобратното!)

kraxx, Fazendeiro, b0097 liked this post
Old September 13th, 2013, 05:24 PM   #138
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Аз не съм за премахването му, аз съм за модифицирането му. Днес идеите, които са довели до създаването му не само не са актуални, но са и отречени. Не е редно да ги пропагандираме с най-забележимия от паметниците в София, който се набива в очите на всеки външен посетител. Който за разлика от нас ще се чуди защо му отправяме такова послание.
Паметникът на Ленин също беше паметник, но изобщо не съжалявам, че не го запазиха. С Мавзолея разрушаването донесе обратен ефект на очаквания от тези, които го разрушиха - там също беше редно да се преработи и да остане под някаква друга форма, като белег от историята ни.
Old September 13th, 2013, 06:36 PM   #139
kraxx
фундаменталист х-тремист!

kraxx's Avatar

Likes (Received): 141066

Аз ЛИЧНО съм категорично против премахването на паметници, които носят история, послания, поуки за и от историята на страната.
Паметникът на Съветстаката армия е там, за да напомня на политиците и неполитиците да мислят преди да вземат решение, което след себе си ще доведе до промяна в историческото развитие на страната.

Моята учителка по история навремето, когато събаряха мавзолея сподели с нас нейното виждане какво може да се случи с него. И ще си позволя да споделя с вас.
Тя мислеше, че самото сдание като монумент не е никак лошо и според нея в него трябваше да се поместят плочите от разрушения паметик на загиналите, в ако не се лъжа балканската и междусъюзническата война (който е бил на мястото на паметника 1300 години България пред НДК), като в редата м/у плочите се сложи 1 вечен огън. Откакто тя го сподели с нас винаги съм си мислел, че това е страхотна идея и много съжалявам, че умразата на 1 шепа хора, които в последствие се провалиха като политици и управници, разруши този иначе много приятен монумент, който по мое скромно мнение по нищо не отсъпваше като структур на монумнта на Линкълн.

Що се отнася до паметника "1300 години България" да си призная никога не съм разбирал посланието му, но за мен е престъпление толкова години никой да не вземе отношение към него. И ако наистина в някакъв момент той бъде разрушен според мен отново ЛИЧНОТО ми мнение е, че на негово място трябва да бъде издигнат паметник в този стил , който да символизира държавата, но да се вее Българското знаме. Защото според мен е живо престъпление, че по улиците и наковите места се веят някакви байрачета, а няма истинско красиво, голямо Българско знаме. И мисля, че липсата на този символ обезверява хората и те се губят в ежедневието си.

Само 1 кратко лирично отклонение: В моите детски спомени за всеки национален празник из цяла София се поставяха знамена. Те придаваха един дух на истински празник, на гордост и на респект. Този дух в момента липсва и трябва да бъде върнат на хората...
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2013, 10:53 PM   #140
b0097
Registered User

Събарянето на мавзолея беше грешка. Сега можеше да е топ атракция за туристите, особено чуждестранните, както е с мавзолея на Ленин в Москва и този на Ататюрк в Анкара. А и самата сграда беше представителна и страхотна като архитектура (или поне мен много ме радваше). Няма значение на кой е мавзолея. Напротив, Георги Димитров е доста интересна историческа фигура (независимо от убежденията си) и мавзолеят му би представлявал интерес за много туристи от цял свят. Никой чужденец няма да ни се чуди защо го държим този мавзолей. Напротив, това показва, че уважаваме историята си.

NBBVH, tonyyyy, Andrej_LJ, Avus, the dogi and 1 others liked this post

Reply

Thread Tools

Posting Rules