search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 15th, 2012, 05:28 PM   #121
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Likes (Received): 8

Разбира се, че въпросът с достъпа пак стои, но и двета са 1-ва пряка на Витошка, Ботев е на значително по-гоялмо разстояние - повече изгубени паркоместа. И настилката наистина може да бъде сменена, но трафикът от тях няма как да изчезне заради затворената Витошка.
bobsunbobsun no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 15th, 2012, 06:53 PM   #122
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 12477

Дали една пряка или пет, нали е опасен булеварда, пак може да ги блъснат
и въобще това с опасния булевард ми звучи малко несериозно - Ломско да не би да не е опасен? Но е намерено решение. Всичко е до желание. Иначе оправдания за всяка идея може да намерим.
Old May 15th, 2012, 07:32 PM   #123
tonyyyy
BANNED

Likes (Received): 521

Факта че всеки с различно мнение бива обявен за "автоталибан" газещ умишлено велосипедисти за да може после да ги хвърли в контейнер за боклук опровергава тезата за европеизиращата функция на карането на велосипед. Опровергава го и безпардонното неспазване на правилата за движение от малкото велосипедисти които виждам което по нищо не ги отличава от останалите участници в движението.

Имаше някъкво сравнение с БДЖ признавам попада в десетката. До тук парите вложени в алеите имат абсолютно същата ефективност като тези за влака с един продаден билет за 3 месеца. Което не пречи и на служителите в БДЖ да твърдят че е много необходим.

Сравнение на велоалея с писта за самолет е смешно. Виж логично е да се сравни с автомагистралата и автомабилите. А такива се строят само където има голям трафик, не за десет коли на час.

А Ломско съм го споменал повече пъти защото това е най-крещящият пример как не трябва да се прави нещо. Ако алеята беше по един от няколкото други възможни маршрута през Надежда, един от които бях споменал преди тя просто щеше да е една не особено ефективна инвестиция както повечето други. Както и да е за такива инвестиции примери бол една повече или по-малко, все тая. Това изпълнение обаче е скъпоструващо, опасно направо безумно.

А и за пешеходната Витошка след като е преценено че трамваят толкова ще пречи, че ще прави околосветско пътешествие за да я заобиколи не виждам защо велосипедите да са по-различни. Още повече че спокойно може да буташ велосипеда си пеша преминавайки по улицата, с кола не става, тежичко е.
tonyyyy no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2012, 07:58 PM   #124
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

benjaminn, не разбирам какво значи несериозно - карал ли си по улица, по която на сантиметри от теб профучават автомобили и си в ситуация да разчиташ на това, че шофьорите ще те пазят? Да, разбира се, че и на Ломско е опасно - разделението е по-скоро визулано - нали осъзнаваш, че ако поредният джигит изгуби контрол той е върху велоялеята и няколко метра след това върху тротоара. Затова твърдя, че е по-разумно и за колоездачите от гледна точка тяхната сигурност, и за водачите на МПС от гледна точка разлика в скоростите на движение, велоалеите да минават по по-малки улички, където скоростите са по-изравнени и ситуацията като цяло е по проста.

tonyyyy, честно казано не разбирам какво ми казваш първото си изречение. Иначе под автоталибани разбирам водачи на МПС, които действат с усещането, че всичко им разрешено. Иначе си абсолютно прав, че голяма част от велосипедистите, за съжаление, имат безотговорно поведение подобно на гореописаните. Това го написах и самият аз няколко поста по-нагоре. Просто такъв начин на мислене и от трите групи участници в движението няма как да доведе до нещо добро, затова именно това е нещото, което трябва да се промени - ще е от полза за всички.

По твоята логика и ремонтите в Южния парк, например, не трябваше да се правят - от тях няма икономическа полза, общината не касира нищо, а се направиха определени разходи, нали!? От ремонта по Царя също - там никой не сяда да кибичи, минава същият поток както преди, а и там се наляха средства. Само че това са елементи от градската среда, които повишават качеството на живот на средностатистическия гражданин и това, че за теб конкретно нямат стойност няма значение, така както мен еди кое си кръстовище на две нива слабо ме вълнува. Обществото като цяло печели както от единия вид проекти, така и от другия, без да е задължително всеки индивид да печели и от двете.

Какво прави реализацията по Ломско по-неефективна отколкото ако беше по някой друг маршрут?

От последния абзац да разбирам, че трамвай=велосипед?
Old May 15th, 2012, 08:05 PM   #125
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Да разбирам ли, bobsunbobsun, че си за премахване на всички велоалеи по булевардите и улиците с автотрафик, тъй като може някой джигит да ги блъсне и да се правят само по пешеходни зони или по пътни артерии, но при които с огради са разделени от автотрафика?
И второ - нима един велосипедист-джигит не може да удари пешеходец ако велоалеята преминава през пешеходна зона, по която междувпрочем се разхождат и много деца, ако и той изгуби контрол върху движението си? Да разбирам ли, че трябва и велоалеите да са разграничени от пешеходните зони по-сериозно, ако само визуалното разграничаване не ти допада? Достатъчно сериозни наранявания може да се случат ако един завеял се велосипедист скочи с колелото си върху някое дете примерно - затова питам горните неща.
Old May 15th, 2012, 08:15 PM   #126
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Ако условията позволяват оптималното за всички би било да са разделени авто- и велотрафикът. Поради очевидна невъзможност това да стане, както писах и горе, е най-разумно да се търсят улици със слаб автотрафик, ако са с еднопосочно движение най-добре.

Да, напълно вярно е, че един велосипедист може да нанесе сериозна телесна повреда на пешеходец, и въпреки това отношението автомобил-велосипед не е същото като велосипед-пешеходец - и от гледна точка на скорост, и на маса автомобилът има огромно преимущество. Най-малкото има загинали блъснати велосипедисти, но не съм чул за загинал пешеходец, блъснат от велосипед.
Old May 15th, 2012, 09:03 PM   #127
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Загинали не, но контузени възрастни и сериозни травми при деца, предполагам примери има бол.

Иначе и аз съм за разделянето на велотрафика от автомобилния и пешеходния където може. Но където няма условия, да се пригодят наличните артерии. Малките улички между Витошка и Ботев малко ме съмняват за удачно решение, затова и съм за велоалея по Ботев, където има място да се обособи по подобие на Ломско шосе, а Витошка да се развие като единствената широка изцяло пешеходна градска артерия.

Разбира се, това си е мое мнение, не налагам мирогледа си на никого
Old May 15th, 2012, 09:08 PM   #128
CadÓr
Genuine Tatar

CadÓr's Avatar

Likes (Received): 9024

Да...

(Too much talk in my opinion. I hoped to find some new pictures. )
CadÓr no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2012, 09:25 PM   #129
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 451

Абсолютно споделям вижданията на benjaminn. Масово велосипедистите не се съобразяват с никакви правила. Когато е зелено за колите- първи с тях минават. Обаче това не им пречи като светне зелено за пешеходците да минават и с тях. Плюс това постоянно карат много странно, кривейки колелото, което е опасно. Качват се по натоварени тротоари, после на улицата, после когато им скимне пак на тротоара. В крайна сметка или ще се движат по платното или по тротоара, ама не. Да не говорим каква част от тях непрекъснато използват звънеца, като че ли всички пешеходци са длъжни да се съобразяват с тях. Това е твърде обобщено, не казвам, че всички са така, но масово го забелязвам. Има и съвестни, но съм се изненадвал като видя велосипедист да чака наравно с колите на червен светофар, а да не мине с пешеходците например.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2012, 09:28 PM   #130
CadÓr
Genuine Tatar

CadÓr's Avatar

Likes (Received): 9024

Да, again.
CadÓr no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2012, 09:45 PM   #131
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Да, вярно е, че общо взето се ползва светофара, който е "по-изгоден" в конкретния случай, но в крайна сметка правилникът не казва нищо по този въпрос. Истината е, че е редно, когато се пресича с пешеходците колелото да се бута или най-малкото велосипедистът да е в периферията на потока и да кара с пешеходно темпо. А причината за качването по тротоарите е (настрана от факта, че на някои това им прави кеф), че на места става прекалено сложно за велосипедистът -да речем както има спрели/паркирали/ маневриращи коли в най-дясна лента това би го принудило да смени в по-бързата, което рисковано, защото както пешеходецът разсъждава, че мястото на колоездача не е по тротоара, така и шофьорът си вика "къф е тоа на моята писта" и не се съобразява с него. Така поради нетолеранто отношение на пътното платно някои се виждат принудени да се качат на тротоара, което междувпрочем е забранено. А по отношение на звънците аз съм с коренно различни впечатления - първо много рядко съм чул някой да използва, второ на алеята на Гоце Делчев, когато съм ползвал звънец 1) някои изобщо не реагират 2) някои са страшно изненадани, че чуват звънец на велоалея.
Old May 16th, 2012, 12:17 AM   #132
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 451

Аз мисля, че не подлежи на въпрос, че мястото на велосипедистите е на платното с колите, а не по пешеходните зони. Затова и Витоша и Графа се наподходящи за велосипедисти и там те дразнят много. Първо самите те се изнервят от ходещите, второ ходещите са постоянно напрегнати дали някой няма да им се качи отгоре. А иначе според мен е редно като караш велосипед по платното да го правиш възможно най-удобно за останалите участници в движението. Или да караш бързо, за да не създаваш колони, или да караш максимално вдясно. Виждал съм колоездачи как се влачат и даже не се смущават от това, че зад тях става огромна колона от изнервени закъсняващи хора, които предприемат заради това рисковани изпреварвания. Един такъв случай стига, за да си изградят всички негативно отношение и да сложат велосипедистите под общ знаменател. Затова са необходими и велоалеите в крайна сметка, но съобразени с това къде има най-голям смисъл от тях и в крайна сметка е добре да имат две крайни точки, които не са в нищото. Затова е това недоволство в момента, защото велоалеите не стигат доникъде, пешеходците са си в правото да недоволстват, а колите и те се чудят какво става. И всеки се чувства кофти от присъствието на другия участник на пътя. А това е много неприятно и е крайно време да се престане с такива противопоставяния на хора ползващи ГТ с тези с колите, пешходците и колоездачите, а да се направи подходящата инфраструктура и правила за всеки. Отделен е въпросът кое да бъде приоритет.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2012, 08:58 AM   #133
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

vass, хем казваш, че мястото на велосипедистите е пътното платно, а не на тротоара, хем бавели движението - очевидно е, че един велосипедист не може да се движи със скоростта на автомобил, или поне не постоянно. Честно казано аз колона зад велосипедист в София, за разлика от белите държави, не съм виждал - никой няма да изчака с изпреварването 15 секунди докато има възможност да изпревари колоездача, оставяйки по-голямо разстояние.
Old May 16th, 2012, 09:21 AM   #134
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 8865

Точно това имах предвид по-рано с образно казано "изблъскването" на велосипедистите от пътя и "навирането" им в контейнерите за боклук, от страна на шофьорите. Дори да могат да карат вдясно по платното, всички опитват веднага да ги задминат на опасно малко разстояние, а понеже у нас почти всички контейнери стърчат на платното, вместо в определени за целта джобове, рано или късно карайки велосипедистът е принуден или да спре в контейнера, или да излезе на средата на платното опасно, за да го заобиколи, и разбира се никой шофьор няма да намали и да го пусне. Отделно от това навсякъде вдясно има паркирани коли, дори на местата където е абсолютно забранено. Карайки в опасна близост до паркираните коли, за да не бъде сгазен от движещите се, го грози друга заплаха - почти на всеки му се е случвало на някоя спряла кола рязко да й се отвори вратата пред него и в повечето случаи време за реакция няма. Аз лично съм падал с колелото така, почти се пребих и със скутера заради такова отваряне на врата на паркирана кола. Така че на платното вдясно е доста по-опасно, отколкото на широките тротоари. Пак казвам, не е проблем колелата да са на тротоара, стига да има ред и разбиране между участниците в движението - и от страна на пешеходците, и от страна на велосипедистите. В Германия например болшинството от велоалеите са нарисувани с боичка по тротоарите (както и пуснах назад в темата една случайна примерна снимка от скорошното си посещение в Хайделберг) и там няма такива проблеми и дрязги като тук.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2012, 09:44 AM   #135
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Съгласен с всичко написано. Освен кофите и паркиралите автомобили голямза заплаха са и шахтите през няколко метра (100% сме световни шампиони в дисциплината брой шахти на линеен/квадратен метър - отнася се и за тротоарите), които или стърчат с по няколко сантиметра или са пропаднали, или са с извадени капаци или изобщо без капаци.
Old May 16th, 2012, 10:05 AM   #136
gogo3o
Bulgaria

gogo3o's Avatar

Likes (Received): 13151

Quote:
Седем фирми наддават за реконструкцията на софийския булавард "Братя Бъкстон", съобщиха за БТА от столичната община.

Сред кандидатите са "ГБС - инфраструктурно строителство" АД, "Пътища и съоръжения" ЕАД, "ПСТ Холдинг" ЕАД, "Щрабаг" ЕАД, "Трейс груп холд" АД, "Пътно поддържане - Дупница" ЕООД и обединението "СК 13 братя Бъкстон", в което влизат "СК 13 Пътстрой" и "СК 13 Трансстрой".

Индикативната стойност на обществената поръчка е в размер на два милиона лева.

Освен преасфалтиране на булеварда проектът включва и разширяване на платното при автобусните и тролейбусни спирки на градския транспорт.

Предвижда се да бъде изградена и двустранна велосипедна алея от разклона на булеварда при околовръстното шосе до ул. "Тодор Каблешков". Това ще бъде първата двустранна алея в столицата, поясняват от общината.

Наред с пътния участък ще бъде реконструирана още контактната тролейбусна мрежа, ще се подмени и уличното осветление.

Под този участък от бул. "Братя Бъкстон" се изгражда и главен канализационен колектор, който се финансира от "Софийска вода". Строителството на колектора, който ще се използва за отводняването на териториите от т.нар. "подвитошка яка", струва 2,95 млн. лв.
http://www.investor.bg/ikonomika-i-p...levard,134500/

Като цяло ми се вижда малко хаотично изграждането на велоалеи, но все пак е добре, че се прави нещо.
gogo3o no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2012, 10:12 AM   #137
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Е това е безсмислено при положение, че там си има велоалея като слънце. По-добре да свържат края на съществуващата алея от Руски паметник по Скобелев към НДК (на север посока Македония и Алабин очевидно няма смисъл щом Витошка отпада).
Old May 16th, 2012, 10:12 AM   #138
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 8865

Това разбира се не е вярно:
Quote:
Това ще бъде първата двустранна алея в столицата, поясняват от общината.
В Младост по Филип Аврамов мисля че доста голям участък е и от двете страни (еднопосочни), както и онова недоразумение по-нагоре накрая с боичката
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2012, 10:20 AM   #139
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Някой има ли актуален снимков материал от тоя участък с боичката, че ми е интересно какво е останало?
Old May 16th, 2012, 12:45 PM   #140
mladostman
what's up:)

mladostman's Avatar

Likes (Received): 65

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
Това разбира се не е вярно:

В Младост по Филип Аврамов мисля че доста голям участък е и от двете страни (еднопосочни), както и онова недоразумение по-нагоре накрая с боичката
Всъщност наистина е бая голям участък и то не само на Филип Аврамов, а и на Атанас Москов.

червено - и от двете страни (еднопосочни алеи)
синьо - на един тротоар (двупосочна алея)

Quote:
Originally Posted by bobsunbobsun View Post
Някой има ли актуален снимков материал от тоя участък с боичката, че ми е интересно какво е останало?
Ако Чилио говори за участъка на алеята при Атанас Москов, която е на пътното платно, то там е следният проблем: направиха алеята, но после имаше кърпежи на дупките, които в последствие не бяха боядисани с цвета на алеята - червен. Стана малко объркващо и гадно цялата алея да е червена и тук-там да има черно петно. Чилио ако потвърди, че е това място ще мина днес и ще снимам снимки с лошо качество.
mladostman no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules