search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 28th, 2012, 02:19 PM   #81
Pressian
Registered User

Pressian's Avatar

Likes (Received): 207

Quote:
Originally Posted by iv4oo View Post
Има в богатите държави с платежоспособно население. Кой ще ти инвестира тук примерно 100 млн. евро, за да е скъп проекта или да купи името на стадиона за 5 млн. на година, когато рекламният пазар тук е мъртъв, а народа най-беден. И на мен ми харесват стадионите от онази секция, ама хайде да слезем на земята.
Рекламният пазар бил мъртъв? Не съм съгласен. До голяма степен е монополизиран, но мъртъв не е. /Отделен е въпросът кой е голямата фигура в този бизнес и какви са отношенията му с властимащите и какви пък са техните отношения с реалните собственици на "Левски". Но това е друга тема/.
Спомням си как при строителството на спортната зала, хора от рекламният бизнес обясняваха как са пропуснати възможностите за много и то добри оферти за получаване правото на име.
За фенските артикули. Може ли някой да ми каже откъде да закупя оригинални фланелки на "Левски"? В чужбина знам - екипите на по-големите клубове освен от фирмените магазин, ги има и във всички спортни магазини и дори по бензиностанциите. И не само екипи - реално всичко което може да носи цвета и логото на клубът.
Това няма нищо общо със стандарта на живот.
А може пък и да има и да едно от обясненията защо не можем да печелим пари.
Pressian no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 28th, 2012, 02:27 PM   #82
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 8865

В магазините Интерспорт в моловете съм виждал фен-артикули на Левски и ЦСКА. Не знам дали е било изключение или е редовно явление. Иначе освен на стадиона Левски има и фен-магазин (поне един) в центъра.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 02:30 PM   #83
aleksz
Registered User

aleksz's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by Pressian View Post
Рекламният пазар бил мъртъв? Не съм съгласен. До голяма степен е монополизиран, но мъртъв не е. /Отделен е въпросът кой е голямата фигура в този бизнес и какви са отношенията му с властимащите и какви пък са техните отношения с реалните собственици на "Левски". Но това е друга тема/.
Спомням си как при строителството на спортната зала, хора от рекламният бизнес обясняваха как са пропуснати възможностите за много и то добри оферти за получаване правото на име.
За фенските артикули. Може ли някой да ми каже откъде да закупя оригинални фланелки на "Левски"? В чужбина знам - екипите на по-големите клубове освен от фирмените магазин, ги има и във всички спортни магазини и дори по бензиностанциите. И не само екипи - реално всичко което може да носи цвета и логото на клубът.
Това няма нищо общо със стандарта на живот.
А може пък и да има и да едно от обясненията защо не можем да печелим пари.
Който се интересува намира. За Фонд Сектор Б чувал ли си? Виждал ли си какви артикули излизат почти всеки месец?
aleksz no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 02:37 PM   #84
Pressian
Registered User

Pressian's Avatar

Likes (Received): 207

Quote:
Originally Posted by aleksz View Post
Който се интересува намира. За Фонд Сектор Б чувал ли си? Виждал ли си какви артикули излизат почти всеки месец?
Аз лично знам къде мога да закупя фенартикулите.
Но въпросът ми засягаше уменията на българските клубове /не само "Левски"/, да прилагат работещи бизнес модели и съответно да реализират нелоши печалби.
Но пък тук май опираме до цялостния модел на функциониране на футболните клубове в България
Усещам че ще се отклоним от темата, нека се върнем към проекта за стадион.
Аз вече казах мнението си.
Pressian no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 03:42 PM   #85
nickname778
Registered User

Likes (Received): 63

Quote:
Originally Posted by Pressian View Post
Аз лично знам къде мога да закупя фенартикулите.
Но въпросът ми засягаше уменията на българските клубове /не само "Левски"/, да прилагат работещи бизнес модели и съответно да реализират нелоши печалби.
Но пък тук май опираме до цялостния модел на функциониране на футболните клубове в България
Усещам че ще се отклоним от темата, нека се върнем към проекта за стадион.
Аз вече казах мнението си.
http://football.sportal.bg/news.php?news=401414

В Sport Depot също ги има. Факт е че българските отбори има какво да направят от гледна точка на приходи от мерчъндайзинг, но при ниската покупателна способност и малкият ни пазар не може да се очакват много големи приходи от тази дейност.

За името на стадиона - Армеец плаща по 1 млн. лева за името на залата в София. Не мисля че от вътрешният рекламен пазар може да се очаква да плати повече за стадиона на Левски - все пак залата е една в България, на нея най-вероятно ще продължават да се провеждат повече събития отколкото на стадиона на Левски. Има и друг много важен фактор - залата беше чисто нова и никой не я наричаше по никакъв начин - съответно името и "залепна". Стадиона от друга страна за голяма част от феновете ще си остане Герена или Георги Аспарухов, независимо от официалното му име. Дори и да предположим че примерно някоя руска компания ще даде пари за името, аз лично не очаквам да дадат повече от 1 млн. евро на година.

Другите фактори които изплащат нов стадион, също нямат потенциал като на местата на които се строят суперскъпи стадиони. Посещаемостта в момента е около 4-5 хиляди средно, при средна цена от порядъка на около 6-7 лева като сметнем отстъпките за абонаментните карти. Т.е. при 15 домакински мача на сезон това са около половин милион лева приходи от билети. Ако нов стадион привлече 2 пъти повече зрители, което ще е успех поне за мен, говорим за 10 хиляди средно на мач и ако да речем средната цена на билетите се покачи до 10 лева, приходите от билети ще са от порядъка на 1.5 милиона лева, т.е. 1 милион отгоре на сезон. Тук нека да сме доста големи оптимисти и да предвидим да има по-голям ефект и да увеличи приходите с 1.5 или 2 милиона лева на сезон, говорим за посещаемост по-голяма от 10к средно или по-скъпи билети - при новият формат на А група мачовете ще са повече и ще има примерно 2 домакински вечни дербита, два домакински мача с Литекс, 2 с Лудогорец.

Друг фактор който изплаща скъпите стадиони в чужбина са скай боксовете. Само дето цената за подобно нещо на хубавите стадиони е по 50-100 и нагоре хиляди евро на година. Нали се сещаш че тука няма кой да извади подобни пари. Ако Левски успее да продаде 50 скайбокса по 5 хиляди лева на година за мене ще е успех. От магазини и ресторанти също могат да се изкарат пари, но тук говорим по-скоро за 100-200-300 хиляди печалба на година.

Като цяло стадиона е евтин, най-вероятно няма да е върха на сладоледа, но поне в нашите условия, това е най-доброто което може да се направи и впоследствие да се изплати в някакъв нормален срок, като дори и при тази цена има условности и не малко риск. Макар и сметките ми да са много относителни, песимистично стадиона ще изкарва по 3 милиона лева на година допълнителни приходи и ще се изплати за 13 - 14 години, ако по-оптимистичните ми прогнози се сбъднат стадиона може да изкарва по 5 милиона на година ( ако например добавим и приходи от концерти и ако националният отбор заиграе на стадиона и започне да плаща наем ) и да се изплати за 8 години. Ти смятай ако се дадат 200 милиона лева за стадион колко години ще се изплаща

Last edited by nickname778; December 28th, 2012 at 04:07 PM.
nickname778 no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 03:53 PM   #86
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Likes (Received): 14341

Точно така е и според мен. Същото го казах и аз по-горе, но с 2-3 изречения.
iv4oo no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 05:02 PM   #87
ВМРО
Registered User

ВМРО's Avatar

Likes (Received): 749

Quote:
Originally Posted by BlueMagic View Post

Този също прилича на стадиона на Левски
В Wikipedia тоя стадион го дават, че е струвал 40 милиона евро, а Герена ще е наполовина.
ВМРО no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 05:15 PM   #88
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Между другото, Герена и този на Ботев (Пд) ще са доста сходни. Явно това е тавана поне засега, но на мен ми харесват и двата. Разликата е, че на Ботев (Пд) ще е към 20 млн. лева, а на Левски само "А" и "Б" ще са толкова.

Old December 28th, 2012, 06:31 PM   #89
aleksz
Registered User

aleksz's Avatar

Likes (Received): 34

Дано наистина не решат да сменят името, защото това ще си бъде чиста гавра с историята и феновете.
aleksz no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 10:05 PM   #90
bulgarian20
sociólogo/antropólogo

bulgarian20's Avatar

Likes (Received): 1848

Стадиончето е точно по вкуса ми.Дано не остане само на хартия.
bulgarian20 no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 10:17 PM   #91
Vojvoda
Rough'n'tough

Vojvoda's Avatar

Likes (Received): 7253

Old December 28th, 2012, 10:17 PM   #92
Vojvoda
Rough'n'tough

Vojvoda's Avatar

Old December 28th, 2012, 10:18 PM   #93
Vojvoda
Rough'n'tough

Vojvoda's Avatar

Old December 28th, 2012, 10:20 PM   #94
Vojvoda
Rough'n'tough

Vojvoda's Avatar

Old December 28th, 2012, 10:29 PM   #95
VP98
Registered User

Likes (Received): 8

А всеки един сектор ли ще бъде взривен или само А,защото този в клипа споменава само за взривяването не сектор А?
VP98 no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 10:43 PM   #96
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Другите сектори, с изключение на централната част от В, са насипни. Едва ли очакваш да взривяват насипи от пръст?
Old December 28th, 2012, 10:44 PM   #97
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Quote:
Originally Posted by VP98 View Post
А всеки един сектор ли ще бъде взривен или само А,защото този в клипа споменава само за взривяването не сектор А?
Само "А", защото другите са върху насип. Мен друго ми е интересно, коя ли компания ще изберат за строителството? ГБС имат опит в изграждането на големи съоръжения, но пък ремонта на сектор "Б" миналата година го правиха Аргогруп и клубните шефове бяха останали много доволни от тях.
Old December 28th, 2012, 10:59 PM   #98
nikolayt
Registered User

nikolayt's Avatar

Likes (Received): 63

Много ми хареса коментара на г-н Тонев с който завършва последното клипче
nikolayt no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 11:05 PM   #99
VP98
Registered User

Likes (Received): 8

Ако на бъде взривен сектор Б как ще го направят по-висок?
VP98 no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2012, 11:07 PM   #100
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Има по лесни начини да махнеш една купчина пръст от това да я взривяваш!

Reply

Thread Tools

Posting Rules