search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 29th, 2012, 04:57 PM   #121
Pressian
Registered User

Pressian's Avatar

Likes (Received): 207

Quote:
Originally Posted by iv4oo View Post
Възможно е и това да е причината, но пък явно не пречи на стадиони като "Олд Трафорд"
. . .
Явно всичко си има начини да се догоди, просто трябва желание и пари.
Знаеш моето мнение.
Можеше да се помисли например почти винаги пълния сектор Б да има повече редове и достатъчно височина
за да може козирката му да се изравни по височина с тези на сектори А и В. В същото време сектор Г,
който в повечето случаи ще е полупразен да бъде по-малък и да се приложи решение като това на Parken:

image hosted on flickr

Last edited by Pressian; December 29th, 2012 at 06:14 PM.
Pressian no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 29th, 2012, 05:14 PM   #122
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Likes (Received): 14343

Quote:
Originally Posted by Pressian View Post
Знаеш моето мнение.
Можеше да се помисли например почти винаги пълен сектор Б да има достатъчно височина и козирката му да се изравни по височина с тези на сектори А и В. В същото време сектор Г, който в повечето случаи ще е полупразен да бъде по-малък и да се приложи решение като това на Parken:
Да, така е, аз не споря, че има варианти колкото щеш. Просто показах, че различната височина сигурно не е проблем за покриването на ъглите. Изгражда се една стеничка от по-ниската козирка нагоре и по-високата се продължава до нея. Явно обаче заради бюджета такива подробности въобще не са им минали през акъла на архитектите.
iv4oo no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2012, 05:18 PM   #123
Kryten1914
Кухорог

Kryten1914's Avatar

Likes (Received): 3949

Специално английските два стадиона са така, защото са достроявани многократно, особено Олд Трафорд, който е доста стар стадион, претърпял огромни реконструкции за да стане 76 000. По принцип такава им е практиката в Англия щото старите стадиони явно са строени добре и това позволява да се строят още и още етажи.

По темата за екипите, доста ми е чудно как някой който иска да купи фланелка на Левски няма да намери... Има си сайт, има си официални магазини (2 броя), наскоро пуснаха нещата и във верига спортни магазини... Преди пък се намираха в магазините на Найки.
Напоследък пък има развитие в маркетинговата политика специално на Левски. Преди артикулите бяха пълна трагедия откъм предлагане, гама, качество и пр. Всичко това заради некадърност и шуробаджанащина в 'маркетинговия' отдел. Да се надяваме, че нещата са се пооправили малко.
Kryten1914 no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2012, 05:45 PM   #124
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Хахахах, електрона отИде!

Ето какво беше преди 5-6 години с таблото! Представям си какви взривове ще са сега!

Old December 29th, 2012, 05:47 PM   #125
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

Quote:
Originally Posted by Celeborn View Post
Това абсолютно не е вярно, ъгловите места дават много хубав поглед над игрището, това не е кино.
Нито пък бейзболно игрище.

Но след като на теб ти харесва да седиш там, един чадър и си готов

Въпросът с тези козирки е, както ги гледам на чертежите, че не са много леки и за да се сложат и по ъглите трябва отдолу да има солидна конструкция. А в проекта ъглите са доста олекотени и просторни. Най-вероятно архитектурно виждане, но може би и с оглед на безопасността, като аварийни изходи, а също така се намалява заеманата площ на ниво терен, където хората се събират преди мача. Това също не е за подценяване, все пак сме ограничени от парков фонд.
vog no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2012, 06:23 PM   #126
makiaveli
Registered User

makiaveli's Avatar

Likes (Received): 174

Ужас! И като фен на Левски отраснал в квартала около стадиона, и като "почти" архитект, това което се предлага е на ниво студентска дипломна работа, при това на доста ниско ниво. "Дизайна" е някъде от средата на миналия век, ето някои примери от Англия /стадиони все строени в тези години/.

Единствената разлика е че тук уж има ъглови секторчета, които обаче по начина, по който са представени изглеждат точно като добавка към основните А, Б и В. Все едно сме имали стар стадион и сега решаваме да го достроим някак и да спрем вятъра проникващ от ъглите /да, когато няма ъглови сектори стадина става ужасен ветрилник, неслучайно няма нови стадиони без ъглови сектори/. Та решението e да се продължи тази окачена фасада с буквата Л, която "скрива" конструкцията на А, Б и В сектори /фасадата е интересно решена, определено оригинално е вплетена буквата Л, но според мен доста по-убедително би стояла ако не е ажурна, защото надали някой държи да гледа оголени бетонни колони и греди/.
Да, ясно е че няма пари, но няма пари да се изравнят нивата на сектори А и Б ли? Тия 2м или там колкото са дразнят адски много и сякаш те подканват да си зададеш въпроса "защо, аджеба тия козирки не са на едно ниво???". Така се анулира възможността да се направи една обща козирка на целия стадион за да се добие един доста по-стегнат вид на съоръжението, наречено "ултрамодерно"

Ето например колко завършено изглежда стадиончето на Майнц, което е с почти същия капацитет. Друго наглед малко недоразумение е растера на седалките - 1914, Б и Левски... Вярно че се вижда само на празен стадион, ама то в момента 90% от мачовете са с по 5-6 хиляди души публика. Сегашния вид на сектор Б е пример как се променя облика на стадиона при една друга по-нестанадартна подредба на седалките.

Можеше още доста да се помисли над проекта, от август месец говориме, говориме и накрая на гръмката пресконференция се показва нещо направено междудругото, колкото да не сме без нищо пред журналистите...
Ако пък тръгнем да говорим за евакуация, паркоместа, развитие на района около стадиона, маркетинг на самия стадион /ресторанти, магазини, туристически обиколки, музеи и т.н. нормални "извънмачови" дейности/ съвсем ще лъсне посолвичното нежелание на българина да мисли. Трябвало е още опит да "почерпят", а че са "черпили" такъв от Алианц Арена е несериозно.

Argentvm liked this post

Last edited by makiaveli; December 29th, 2012 at 06:38 PM.
makiaveli no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2012, 06:38 PM   #127
vog
Registered User

vog's Avatar

Quote:
Originally Posted by makiaveli View Post
фасада е интересно решена, определено оригинално е вплетена буквата Л, но според мен доста по-убедително би стояла ако не е ажурна, защото надали някой държи да гледа оголени бетонни колони и греди
Това беше първото нещо, което ми направи ужасно впечатление, но реших, че аз нещо не съм у ред и не съм разбрал правилно рендера (или просто рендерът е недовършен или зле завършен).

Quote:
Трябвало е още опит да "почерпят", а че са "черпили" такъв от Алианц Арена е несериозно.
Тук вече се почувствах адски тъп след пресконференцията, защото не разбирам кое е общото с Алианц... (освен че е стадион )
Old December 29th, 2012, 06:51 PM   #128
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

А като си толкова голям критикар и ми даваш за пример стадиона на Майнц, би ли ми казал, той има ли ъглови секторчета и ако няма, понеже е викаш модел 60-те, защо е построен през 2011г.? Понеже викаш, че стадиона на Майнц е много приятен( аз не виждам голяма разлика с нашия проект, само в козирката), да ти напомня, че за него са похарчени 60 млн. евро.

Old December 29th, 2012, 07:02 PM   #129
vog
Registered User

vog's Avatar

Да не изпадаме в подробности, но Coface Arena има 50-ина ъглови места в сектори А и Е за такива фенове като Celeborn Иначе има и соларни панели на покрива/козирката. А ъглите са с прозрачни прегради така, че вятър да няма, но светлина да влиза. А и там са окачили монитори
Old December 29th, 2012, 07:31 PM   #130
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Quote:
Originally Posted by vog View Post
Да не изпадаме в подробности, но Coface Arena има 50-ина ъглови места в сектори А и Е за такива фенове като Celeborn Иначе има и соларни панели на покрива/козирката. А ъглите са с прозрачни прегради така, че вятър да няма, но светлина да влиза. А и там са окачили монитори
Е как да не влизаме в подробности, не може само да се плюе?! Не се строели стадиони без ъгли, а пък Майнц видиш ли построили!! И точно стадиона на Майнц показва, че на Герена няма да има никакъв проблем да се покрият ъглите(при желание). Там реално козирката е във въздуха, ама не "анулирала се възможността" за обща козирка.
Old December 29th, 2012, 07:48 PM   #131
Me4ok
Registered User

Me4ok's Avatar

Likes (Received): 45867

Сравнявайки бюджетите, приходите от билети и сезонни карти, и приходите от телевизионни права, със стадионите на отборите от хубавите снимчици по-горе, си мисля че така проектирания стадион ще се доближава най-много от всичко до западните образци. Отчитайки и сегашното положение на стадионите у нас, а и нивото на футбола ни въобще, считам проекта за чудесен! На някои професионализма им идва в повече...

galin_gradev liked this post
Me4ok no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2012, 08:05 PM   #132
Pressian
Registered User

Pressian's Avatar

Likes (Received): 207

Quote:
Е как да не влизаме в подробности, не може само да се плюе?! Не се строели стадиони без ъгли, а пък Майнц видиш ли построили!! И точно стадиона на Майнц показва, че на Герена няма да има никакъв проблем да се покрият ъглите(при желание). Там реално козирката е във въздуха, ама не "анулирала се възможността" за обща козирка.
Виж сега, критикуването на един проект не е плюене. Критиките са нещо нормално и за проекти на световноизвестни архитекти и за знакови проекти. И това не е "плюене".
Аз например имам критики и за струващият 1,3 милиарда Cowboys Stadium (което не ми пречи да го харесвам) или още повече за MetLife Stadium (1,6 милиарда). В същото време намирам семплият десетхиляден Sonera Stadium в Хелзинки за много добре замислен стадион.
Същото мога да кажа и за Coface Arena - без да блести си е един много добър стадион. А за стойността от 60 милиона евро (говорим за Германия) си е направо попадение.

P.S. И още - омръзна ми да повтаряме - бедни сме, последни сме в Евросъюза, нямаме право да искаме нещо по-добро. Факт е че търговските ни центрове по нищо не отстъпват на такива които съм виждал в Западна Европа. Само че инвеститорите познават този бизнес и действат по същите правила и стандарти. Проектите са на архитектурни бюра с опит. Има едно изключение и ненапразно то е молът в затруднено положение.

Last edited by Pressian; December 29th, 2012 at 08:13 PM.
Pressian no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2012, 08:28 PM   #133
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Quote:
Виж сега, критикуването на един проект не е плюене. Критиките са нещо нормално и за проекти на световноизвестни архитекти и за знакови проекти. И това не е "плюене".
Пресиане, извинявай, но с теб две страници си изказваме тезите нормално. Ти имаш критики, нормално е, аз ги приемам и обратно, докато това неговото се е тотално плюене, ще ме прощаваш.

Що се отнася до Coface Arena и за мен е много добър стадион, идеален за нашите условия, но пак повтарям: аз не виждам голяма разлика от него и проекта за Герена, даже ъгловите секторчета са в плюс.
Old December 29th, 2012, 08:49 PM   #134
makiaveli
Registered User

makiaveli's Avatar

Likes (Received): 174

Стадионът на Майнц е без ъглови сектори, защото изричното желание на фенове и управа е било да се запази видът на стария им стадион /нещо, което за жалост не се получи с Хайбъри/

А това че няма ъглови сектори, не е проблем, защото са поставени стъклените прегради, които спират споменатият от мен вятър. А разликата във вложените материали и качество между немския и бъдещият наш стадион е ОГРОМНА. Има разлика между дограма на Ролпласт и дограма на Шуко, нали? Между 8см стиропор с пласт шпакловка с боя и окачена, керамична, вентирилируема фасада... Разликата в цените идва от качеството на вложените материали и бъди сигурен че стадионът им ще потребява в пъти по-малко енергия от нашия.
Иначе и аз не съм фен на постоянното плюене на всичко и всички. Да, ок прави се стадион, но критиката, която съм дал няма да струва толкова много /Батков примерно може да си продаде 1 от 10-те коли за по 100 хил. евро/, но ще подобри много цялостното впечатление от стадиона.
Проблемът в България е че хората не изискват. Предлагат им се няколко цветни картинки и УАУ, това е УЛТРАМОДЕРНО. Но изглежда такова, защото сме заобиколени от комплекси тип Люлин и Младост. 90% от сградите в България са копи-пейст, буквално на пръсти се броят качествените неща, които са строени и то не защото няма пари - извинявайте ама един мол струва към 60-80 млн. - това малко пари ли са? Но пак получаваме безумни кубчета с паркинги, оразмерени от второкурсник в УАСГ без книжка.
Old December 29th, 2012, 09:55 PM   #135
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Quote:
А това че няма ъглови сектори, не е проблем, защото са поставени стъклените прегради, които спират споменатият от мен вятър. А разликата във вложените материали и качество между немския и бъдещият наш стадион е ОГРОМНА.
Еми то и това, че няма козирка върху ъглите не е проблем, защото може да се сложи по всяко време прозрачна както е на Майнц, нали?

Дай първо да се построи и тогава да коментираме качеството на вложените материали, иначе си е чисто хейтене.

Quote:
Иначе и аз не съм фен на постоянното плюене на всичко и всички.
Еми не го прави тогава!

Quote:
Да, ок прави се стадион, но критиката, която съм дал няма да струва толкова много /Батков примерно може да си продаде 1 от 10-те коли за по 100 хил. евро/, но ще подобри много цялостното впечатление от стадиона.
А ти защо не си продадеш примерно апартамента или този на вашите, за да подобриш цялостното впечатление от стадиона? Много е лесно така отстрани!

Quote:
Проблемът в България е че хората не изискват. Предлагат им се няколко цветни картинки и УАУ, това е УЛТРАМОДЕРНО.
Този спор вече съм го водил. Феновете на Левски (а и на всички БГ отбори) могат да изискват тогава, когато от тези 20 млн. за "А" и "Б" сектори дадат половината, а не да са само големи фенове във форумите и на мачовете да са по 2000 души. Феновете на отбора с какво помагат питам аз??
Old December 29th, 2012, 11:52 PM   #136
jelibon
Registered User

jelibon's Avatar

Likes (Received): 317

Quote:
Знаеш моето мнение.
Можеше да се помисли например почти винаги пълния сектор Б да има повече редове и достатъчно височина
за да може козирката му да се изравни по височина с тези на сектори А и В. В същото време сектор Г,
който в повечето случаи ще е полупразен да бъде по-малък и да се приложи решение като това на Parken:

http://i422.photobucket.com/albums/p...rmonteres1.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3507/...87c088e1_o.jpg
Може, обаче на тези постройки трябва да им се измисли предназначение. От инфото което излиза, "Левски" се чудят с какво да запълнят пространствата под секторите, какво остава за това чудо на снимките.

На мен ми харесват стадионите със средно ниво между етажите. От по-малките стадиони, ММ Арена в Ман (Франция) е много добър пример. Но дали тази схема е приложима за клубен стадион в България? Май е по-добре да се строят стадиони от типа на тези на "Мидълзбро" и "Дарби Каунти" и по-малкия им събрат на "Славия" Прага. В краен случай нещо подобно на "Диалог Арена" - супер икономичен и практичен стадион, няма 5-6 етажа стълби, а направо се влиза на ниво терен, а под трибуните само необходимото. Има и приличен вид както интериор, така и екстериор.

За козирките на секторите зад вратите сигурно има вариант да се вдигнат на нивото на останалите, а отдолу да е светло. Не е нужно да има трибуни или някакви постройки. Тъкмо ще и има място за видеостени.
Old December 30th, 2012, 01:37 AM   #137
kevin87
Registered User

kevin87's Avatar

Likes (Received): 5249

Цялостно завършване на Стадиона през 2017-2018 година?
6 години ми се виждат множко.
kevin87 no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2012, 03:20 AM   #138
Lhopital
Registered User

Likes (Received): 3584

Quote:
Този спор вече съм го водил. Феновете на Левски (а и на всички БГ отбори) могат да изискват тогава, когато от тези 20 млн. за "А" и "Б" сектори дадат половината, а не да са само големи фенове във форумите и на мачовете да са по 2000 души. Феновете на отбора с какво помагат питам аз??
Донякъде е така, донякъде не. В крайна сметка парите в Левски и въобще във футбола така или иначе идват благодарение на феновете - просто под различни форми. Нали не мислиш, че Тонев лично ги вади тия 20 млн. лв. от щедрия си джеб, защото обича играта? Спонсорите, включително и потенциалния Газпром, предпочитат този клуб заради голямата фенска маса, телевизиите дават пари за излъчване на мачове (макар и оскъдни) пак защото феновете гледат. Все пак има и перо билети, артикули... Ей богу дори "уреждането" на някой мач става благодарение на фенската популярност - двубоите на Левски ги има навсякъде за залагане, а я иди търси Сливен - Калиакра... Така че място за мнения, дискусии и взискателност винаги има по принцип. Но конкретно за този стадион не виждам какъв е проблемът. Стадионът е страхотен за нашите реалности. Утре ще ти дойде Абди Абдиков или пернишкия Роналдо да играят на този стадион. Ще се съберат 2-3 хил. фена да утрепат следобеда, гледайки безсмислена визита на Пирин Гоце Делчев - е, какво да построим едно бижу 80 млн. евро да посрещне тоя спектакъл? Според мен в ръководството добре са преценили реалностите, а и е похвално, че най-сетне се прави инвестиция в инфра-структура вместо всички пари да потъват в джобовете на измислени чужди футболистчета. И мисля, че няма левскар, който да не се радва от това, че синият дом ще бъде обновен.
Lhopital no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2012, 01:21 PM   #139
Shumenec
Registered User

Shumenec's Avatar

Likes (Received): 4279

6 години защото искат целия юбилеен сезон 2014/2015 да се играе на Герена.Тоест тогава ще са готови А и Б сектор и след този сезон се почва В сектор.
Shumenec no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2012, 02:11 PM   #140
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Нищо странно няма в посочения период 2017-2018 година. Не разбрахте ли, че това е поради липса на пари? Никой и никъде не е казал, че това се налага поради технологични или строителни причини. Тонев каза, че всичко е насочено към това "А" и "Б" сектори да са готови за 100 годишнината на отбора. Много ясно, че ако има 50 млн. на куп ще се разруши всичко и ща се строи целия стадион, така или иначе няма да играем на него. След това лятото на 2014 ще се разруши сектор "В" и ще започне неговото изграждане, като 2015 трябва да е готов. Този срок от две години за трите сектора(април 2013 до лятото на 2015) е напълно нормален. После вече идва фрапиращата разлика от три години да 2018, но това не означава, че сектор "Г" ще се строи толкова време, просто това е периода, в който трябва проекта да се завърши. Тонев спомена, че на този етап сектор "Г" не е приоритет и чак след 2015 ще се мисли как да се реализира. Даже ако бъда черноглед, то никой и не гарантира, че ще бъдат намерени средства за сектор "Г" след 2015 и точно заради това е поставен толкова разтеглив срок. Аз обаче съм сигурен, че всички левскари( или поне повечето) ще са доволни и на трите построени сектора през 2015, а пък по-натам каквото дойде.

Reply

Thread Tools

Posting Rules