search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 7th, 2015, 01:26 PM   #21
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11513

Quote:
Originally Posted by benjaminn View Post
То да се измисли и да се осъзнаят на управленско ниво ползите от измисленото, пък ще променят наредбата ако действат в полза родУ Ако не се измисли няма как да се промени наредбата.
Ами, то това е проблема. Че 5 години само се говори и обещава, а нищо не се върши.

Quote:
Originally Posted by Thracе View Post
Да очакваме ли в бъдеще да се появи политическо движение?
Дали някой от модераторите ще направи опит да дърпа конците?
Само вашето движение ли ще има право да води борба за по- добра София?
Не, точно както не се появи от Спаси Метрото.
Не знам за какво говориш. В тази инициатива сме 5 човека, които поддържаме непрекъснат контакт помежду ни чрез фейсбук, гугъл докс и скайп разговори всяка неделя.
Всеки човек и всяко движение могат и трябва да се борят за това София да стане по-добра. Всички имаме интерес това да се случи
JloKyM no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 7th, 2015, 01:51 PM   #22
Thracе
BANNED

Likes (Received): 2348

[IMG]http://oi58.************/30kvytv.jpg[/IMG]

Странно как e било взето решението тази тема да стане sticky точно във форума, където един от инициаторите на инициативата е модератор.
Забелязва се приликата между двете страници. Вероятно са правени по един шаблон, като в новата страница съвсем усложливо вече се е появило менюто Кои сме ние със снимки и кратки биографични данни, на хората които дърпат конците. Предполагам, че дори нищо друго да не стане би било добре за автобиографиите на участниците. Още повече, че ако евентуално някоя медия реши да информира за инициативата, то няма как да бъдат пропуснати имената, които google открива като keywords свързани с интернет страницата на инициативата.

[IMG]http://oi57.************/14nffc1.jpg[/IMG]

Да сте чували за конфликт на интереси?
Дали Сингидиум или Козмин биха си позволили подобни инициативи в сръбската и съответно румнската секция на форума?

Ще следя развитието на идеята ви с интерес.

истината liked this post
Thracе no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2015, 01:59 PM   #23
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Членовете на инициативата НЯМАТ финансова изгода. Нито на сайта, нито на фейсбук групата има реклами, не се и предвижда да има. Предвид, че тази инициатива, както и Спаси метрото започнаха ОТ ТОЗИ ФОРУМ, а 5-тимата членове са редовни посетители НА ТОЗИ ФОРУМ, не виждам никакъв конфликт на интереси!

Колкото до Спаси метрото и Спаси София...май само ти не си разбрал, че екипът е един и същ, графичния дизайн е един и същ, идеята е едната инициатива да допълва другата. Може би ако беше прочел щеше да видиш защо е създадена Спаси София.

Да, ще се радвам да следиш инициативата и да помагаш с каквото можеш.

Last edited by JloKyM; February 7th, 2015 at 02:10 PM.
Old February 7th, 2015, 03:17 PM   #24
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Likes (Received): 5192

Old February 7th, 2015, 04:12 PM   #25
gogo3o
Bulgaria

gogo3o's Avatar

Likes (Received): 13153

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
В наредбата се казва обаче, че освен минимум 3 ленти, трябва и по 60 коли на градския транспорт в посока за 1 час!! Нали ти е ясно, че такъв трафик от градски транспорт няма и по цариградско, но положението е заварено. Затова целият член на наредбата следва да се промени.
Ясно е, че тези 60 коли в час ги няма никъде в БГ. Също така е ясно, че това е оправдание на общината и ако искаше можеше:
а) да направят една среща с министъра на регионалното развитие и наредбата бързо-бързо да се промени
б) да направят бус-ленти в противоречие с наредбата

Затова: писмо директно до министъра с искане за промяна на наредбата (чл. 102, т. 1 направо да се отмени; т. 2 и 3 са достатъчни като изисквания. Даже бих предложил и изменение на т. 2 - от 3 ленти да стане на 2). Аргументация може да се намери винаги - екологичност, пестене на горива и пр.

JloKyM liked this post
gogo3o no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2015, 05:19 PM   #26
Thracе
BANNED

Би могло да се помисли за някаква форма на контрол върху работата на Столичен инспекторат. Подавал съм сигнали придружени със снимков материал.
Първият път ставаше дума за рекламни табели заковани за дървета в района на Правителствена болница. Вторият сигнал който подадох беше за опасност от нещастни случаи, поради множеството стълбове, чиито капаци разположени на около 50 см над земята бяха паднали/махнати.
Не последва никаква реакция и след двата случая. Нито табелките изчезнаха, нито кабели престанаха да стърчат от стълбовете, нито получих някакъв отговор, с който да ме уведомят че са приели сигналите ми. Изпращал съм сигнали и за паркиране в зелените площи в района. Пак никакъв резултат.

Добри или лоши, общинските наредби не се спазват и никой не ще да рискува с глоби да разгневи потенциални гласоподаватели. В която и да е част на града да отида виждам навсякъде свидетелства за безстопанственост, немарливост и незаинтересованост.

JloKyM, kraxx, the dogi liked this post
Old February 7th, 2015, 05:26 PM   #27
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Quote:
Originally Posted by Thracе View Post
Би могло да се помисли за някаква форма на контрол върху работата на Столичен инспекторат. Подавал съм сигнали придружени със снимков материал.
Първият път ставаше дума за рекламни табели заковани за дървета в района на Правителствена болница. Вторият сигнал който подадох беше за опасност от нещастни случаи, поради множеството стълбове, чиито капаци разположени на около 50 см над земята бяха паднали/махнати.
Не последва никаква реакция и след двата случая. Нито табелките изчезнаха, нито кабели престанаха да стърчат от стълбовете, нито получих някакъв отговор, с който да ме уведомят че са приели сигналите ми. Изпращал съм сигнали и за паркиране в зелените площи в района. Пак никакъв резултат.

Добри или лоши, общинските наредби не се спазват и никой не ще да рискува с глоби да разгневи потенциални гласоподаватели. В която и да е част на града да отида виждам навсякъде свидетелства за безстопанственост, немарливост и незаинтересованост.
Това е тема, по която съм мислел да пиша. Със сегашната нормативна уредба и правила, ако СО иска може буквално за месец да си изкара бюджета само от глоби. Но не го прави, точно защото ще разсърди гласоподавателите. Въпросът е къде е границата..Бъди сигурен, че ще пиша по този въпрос, защото винаги ме е вълнувал и дразнел.
Old February 7th, 2015, 05:31 PM   #28
ментор
BANNED

Likes (Received): 44

Мога ли да попитам какво по-точно спасиха "спасителите" на метрото?

Освен да си уредят кварталите, за сметка на други прецакани квартали, спрямо които 3-та линия се отдалечи на километри, друг принос не виждам аз.
ментор no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2015, 05:56 PM   #29
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
Originally Posted by ментор View Post
Мога ли да попитам какво по-точно спасиха "спасителите" на метрото?

Освен да си уредят кварталите, за сметка на други прецакани квартали, спрямо които 3-та линия се отдалечи на километри, друг принос не виждам аз.
Да видим
2009 г. започнахме дискусията за Трети метродиаметър, аз живеех в Надежда. Доколкото ми е известно, МД-3 не минава оттам и не съм лобирал да минава оттам;

2010 г. - създадохме Спаси метрото. Живеех в Ямбол за няколко месеца и после - в Красна поляна. Доколкото си спомням МД-3 не минава оттам и не съм лобирал да минава оттам;

2011 г. - Спаси метрото работеше усилено, а аз живеех в Люлин. Доколкото си спомням МД-3 не минава оттам и не съм лобирал да минава оттам;

2012 г. - Спаси метрото работеше усилено, а аз живеех до ВМА. В това време усилено лобирахме то да се запази по бул. Цар Борис III. През 2012 г. Също така успяхме да доведем НАГ до умозаключението, че тангиране на ж.к. Овча купел не е удачно решение на транспортното му обслужване и защитихме корекцията на трасето си. Няколко месеца по-късно установихме, че то е записано некоректно в протокола от Експертния съвет. Сезирахме ЕК и набързо и тихомълком се прие трасе със значително по-добри показатели, както и включващо препоръчвана от нас метростанция. В настоящият проект тя е точно там, където аз лично я заложих в становищата ни, както и е решена по сходен начин с проектното предложение, което отправихме към Братоев - само това решение засяга около 40% от ж.к. Овча купел 2, което се равнява на около 10 до 15 000 жители.

2013 г. - Спаси метрото работи по казуса Лъвов мост заедно с няколко други големи НПОта и експертни инициативи. В допълнение провеждахме разговори с инициативните комитети в ж.к. Дружба 2.

2014 г. - Спаси метрото успя да наложи тезата за конкретно позиционирзне на отклоненеито към ж.к. Слатина. Успяхме да попречим на Общината да изпълни един лобистки план за проектиране на метро до The Mall, за сметка на евентуално продължение към ж.к. Дружба. Успяхме да убедим НАГ и Метрополитен да наложат отпадането на МС Дойран и МС Военна академия, за сметка на отклоненията, с което гарантирахме построяването на МС на ъгъла на бул. Гоце Делчев и ул. Дойран. Спаси метрото получи признание от инж. Стоян Братоев, §е подземното трасиране на МД-3 е по-адекватното решение, както и бе отбелязано, че залагането на подземно трасе по бул. Владимир Вазов е с по-добри урбанистични показатели: теза, която Спаси метрото защитава от 2009 г. насам.

От началото на съществуването си Спаси метрото е написала над 40 становища, по-голямата част, от които са взимани предвид и пласувани на Експертни съвети. Наши представители са постоянни членове на Експертния съвет по устройство на територията към СО и гарантират, че интересите на метролюбителите ще бъдат взимани предвид.

bagercho, JloKyM, kraxx, Me4ok, Andrej_LJ and 9 others liked this post
witch_honor no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2015, 06:15 PM   #30
Thracе
BANNED

Не съм запознат с мнението на експертите от Спаси метрото относно плановете за продължение на МД1 до ИКЕА. Спаси метрото и Спаси София дали са за?
Old February 7th, 2015, 06:20 PM   #31
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Значи не четеш.
Еднопътно трасе до Икеа

Градостъкмистика
Old February 7th, 2015, 07:52 PM   #32
ментор
BANNED

Ами за тази цел е добре да се проведе примерно референдум, а не 5-ма души, някои от които от провинцията, други вероятно от облагодетелстваните квартали, да си решават самосиндикално.
Дори и измисленото от вас трасе да изглежда много логично, то със сигурност прецаква кварталите, през които първоначално е било предвидено минаването на 3-та линия.

Сега да попитам и нещо друго от мнението ти. Разкажи ми накратко за оклонението към Дружба?
Според мен такова трябва да тръгва още от Орлов мост, да минава през Цар Асен II, Шипченски Проход, после между Дружба 1 и Дружба 2, и евентуално да завие към Горубляне, минавайки по Самоковско шосе до Околовръсния път.
Old February 7th, 2015, 08:02 PM   #33
kraxx
фундаменталист х-тремист!

kraxx's Avatar

Likes (Received): 141075

Ето, точно затова не се пускат на референдум. Според теб....
Кой си ти, че да изказваш експерно мнение от къде да минава?
Човекът ти каза, че са приети е Съвета по устройство на територията. Това значи, че са доказали експертиза.
От друга страна, за да се проведе референдум са необходими само 2-3 варианта и да се избере един, а тук не говорим за съвсем точна наука. Говорим за идейни проекти, по които в последтвое да се направят техническите проучвания и да се останови тяхната съобразност.

А ако искаш да попиташ в подробности за идеите на Спаси метрото можеш да отидеш на сайта им и да прочетеш всичко. Има си архив и всички теми, схеми, диаграми и предложения са публикувани.

Не е лично отношение, но се дразня, че нападаш хора, които отделят от своето време да защитават вижданията и позицията си.
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2015, 09:10 PM   #34
ментор
BANNED

Кой съм аз?
Нищо чудно, ако седна да им разработвам трасетата, да ги направя по-добре от тях.
Просто не съм решил да се занимавам.

Старото трасе по 3-та линия със сигурност също е имало всичката обоснованост и експертиза на света, след като стотици схеми с точно това трасе са били пускани навсякъде от сайта на общината до медии и телевизии.

След промяната се облагодетелстват само големите панелни квартали, а други по-богати квартали, макар и в пъти по-близо до центъра, ще си стигат за повече време до центъра.

Хайде 1-ва линия, 2-ра линия, ама и 3-та линия на същия принцип изглежда леко прекалено.

Но нали имаме хубави коли да си караме, нека да си харчем парите за паркинги и гориво, за нас метро не е нужно.
Old February 7th, 2015, 09:18 PM   #35
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Quote:
Originally Posted by ментор View Post
Кой съм аз?
Нищо чудно, ако седна да им разработвам трасетата, да ги направя по-добре от тях.
Просто не съм решил да се занимавам.

Старото трасе по 3-та линия със сигурност също е имало всичката обоснованост и експертиза на света, след като стотици схеми с точно това трасе са били пускани навсякъде от сайта на общината до медии и телевизии.

След промяната се облагодетелстват само големите панелни квартали, а други по-богати квартали, макар и в пъти по-близо до центъра, ще си стигат за повече време до центъра.

Хайде 1-ва линия, 2-ра линия, ама и 3-та линия на същия принцип изглежда леко прекалено.

Но нали имаме хубави коли да си караме, нека да си харчем парите за паркинги и гориво, за нас метро не е нужно.
Уау, представи си, идеята на метрото е да вози там, където има най-много хора, а не там, където има най-богати хора.

Колкото до частта, че и ти можеш - ами давай бе. Ние, за разлика от теб освен, че казахме "Можем"....и го направихме, пък ти като гледам само си дрънкаш
Old February 7th, 2015, 10:01 PM   #36
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

@witch_honor, ти си като някакъв политически субект или най-много шпионин... всяка година сменяш квартала и то рязко.

Само не ми стана ясно какъв е казусът Лъвов мост, че съм го пропуснал покрай казуса Спаси метрото?

Иначе, слециално за бус-лентите, много ми е чудно как ще се пребори паркинг-мафията, защото те скоро няма да си освободят разчертаните паркоместа?

Не е ли по-удачно да се мисли за обособени бус-ленти? Нещо като мертобусове...

Zaz965 liked this post
vog no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2015, 10:44 PM   #37
ментор
BANNED

Метро и без вашето "можене" щеше да има, така или иначе.
Не си преувеличавайте приносът чак толкова - метрото не се строи с ваши пари, а на данъкоплатците.

Там е работата, че изфабрикуваното трасе вози по-малко хора:
- Район Красно село - население 83 552 жители
- Район Овча купел - население 54 417 жители

А след 10 години статистиката ще бъде такава, когато дойде време да се режат лентички:
- Район Красно село - население 95 000 жители
- Район Овча купел - население 45 000 жители

Демографската преместване от северните към южните квартали е факт. Това 100% умниците не сте го взели предвид.

Другата недомислица е изолирането на гара Подуяне с над 100 влака на ден.
За Перник цяла гара създавате край Факултето, а гара Подуяне с многократно по-голям трафик прескочена, като малка спирка.
Създадената огромна инфраструктура на гара Подуяне ще си пустее.
Old February 7th, 2015, 10:48 PM   #38
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

Каква гара край Факултето е предвидена?

На Красно село не минава ли? Вече се обърках...

За Борис III е по-добре четвърта линия да си минава през Руски пам.

Ivaldo_it, Zaz965 liked this post
vog no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2015, 05:19 AM   #39
Dragger
facebook.com/spasisofia

Likes (Received): 9258

Най-големият успех на Спаси метрото е, че върна трети МД под земята, където му е мястото! Сега тихомълком щеше да се почва бърз трамвай, т.нар. леко метро, ходещо по Ботевградско и стигащо до Княжево. Рядко може да се види граждани да променят плановете на Столична община. Спаси метрото успя и се доказа като стабилна гражданска инициатива и това е големият му успех!

kraxx, wo0fer liked this post
Dragger no está en línea   Reply With Quote
Old February 8th, 2015, 09:34 AM   #40
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
Originally Posted by vog View Post
@witch_honor, ти си като някакъв политически субект или най-много шпионин... всяка година сменяш квартала и то рязко.

Само не ми стана ясно какъв е казусът Лъвов мост, че съм го пропуснал покрай казуса Спаси метрото?

Иначе, слециално за бус-лентите, много ми е чудно как ще се пребори паркинг-мафията, защото те скоро няма да си освободят разчертаните паркоместа?

Не е ли по-удачно да се мисли за обособени бус-ленти? Нещо като мертобусове...
Местя се често, защото промяната ми дойства добре хехех
По казусът Лъвов мост писахме отворени писма, ходихме на срещи с Диков, обяснявахме, че този проект с това кръгово ще е полезен само за едно направление. Настоявахме парите, които потънаха в 200 метрови тунели да отидат за Сточна гара, където и самия Диков призна, че е по-голям проблема, или за Д. Николаев...

Quote:
Originally Posted by vog View Post
Каква гара край Факултето е предвидена?

На Красно село не минава ли? Вече се обърках...

За Борис III е по-добре четвърта линия да си минава през Руски пам.

Минава, и не само минава, но и след нашите дискусии, специално за ж.к. Красено село вече е гарантирано, че отклонението ще минава по ул. Дойран, където в рамките на Красно село ще има общо четири подземни метростанции.

И няма гара на Факултето - гарата е в кв. Горна баня.

Ivaldo_it liked this post
witch_honor no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules