search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 6th, 2017, 11:47 PM   #61
momchilg
Арманли, Асково, Хасвалт

momchilg's Avatar

Likes (Received): 27791

Значи едните живеят в панелни блокове върху ниви, но съседите им да не могат да си сроят в нивите си, защото първите си паркират колите там?

Правете малко разлика от това какво Ви се иска и какво може да се прави законно. То на всеки му се искат много неща, но закона го ограничава.

iv4oo, benjaminn, ИванТ, Hufu, the dogi and 1 others liked this post
momchilg no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 6th, 2017, 11:50 PM   #62
Наталия
BANNED

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by iv4oo View Post
Че то от това по-голям комунизъм няма, даже си е направо фашизъм.
Признавам, че политическите термини и теории са ми малко далечни. Така че не съм сигурна какво точно искаш да кажеш. Аз си мислех, че тези двете неща са синоними.

Но мога да ти кажа нещо друго. Имам дъщеричка на 2 години. Тя има астма. Лекарите са категорични, че единствената причина за това е мръсния въздух. Като гледам как детето ми се мъчи, не комунизъм/фашизъм, ами не знам какво ще подкрепя, за да има някакъв ред в тази държава!

Quote:
Originally Posted by momchilg View Post
Какво му е огромното на проблема?
Огромното на проблема е, че здравето на хората (и в частност - на децата) се влошава скорострелно. Има и много други неща.

Quote:
Когато сте си купили или сте се нанесли в апаратамента Ви в Младост, мислили ли сте, че ще имате кола и къде ще я паркирате? В един момент сте се здобили с кола и решавате да я паркирате пред блока. Това място не е ваше.
Първо, нека си говорим "на ти".

Второ, апартамента в който живея е бил собственост на родителите ми отпреди 40 години. Тогава местата за паркиране около блока са били общински, т.е. със свободен достъп за всички граждани. Детските площадки, игрищата за футбол и т.н. също бяха общински.

Не знам защо никой не си задава въпроса как тези общински терени са станали частни.

Quote:
За допитването до народа - ми подписите май бяха под необходимите и въпреки това днес имаше дискусия в СОС.
Това е машинация. Подписите бяха много повече от нужното. А пък и на всички е ясно, че подобна идея има огромна подкрепа сред жителите на Младост. Изминалите избори за кмет на района доказаха това. Всеки, който гласува за сегашната кметица, всъщност гласува против строежите.

Quote:
Тези 240 млн няма да се платят от държавата. Няма смисъл да пращата писма до ББ. Може да се изкупят от общината. Вече госпожа кметициата да мисли, как да осигури сумата. Нали за това я избрахте.
Аз не мога да разбера защо трябва да се изкупуват тези имоти.

Quote:
А забраната за строеж в частен имот противоречи на някои закони.
Какъв е смисълът от тези закони, след като те са направени така, че да не може да се слуша волята на народа? Следователно няма демокрация.

Quote:
А зелените площо - това, че един парцел е тревясал, не го прави зелена площ. Или че някой заварил 5 винкела и направил люлка - това не е детска площадка.
Само че не става дума за такива пространства. Става дума за пространства с изградени алеи, монтирани катерушки, пързалки и други такива. Игрища за футбол с монтирани метални врати с мрежи. Зелени площи с поддържани растения и красиви цветя. Така са изглеждали нещата до преди 20-тина години. Дори и аз го помня това. И всичко това е било изградено от държавата/общината, а не е направено с два винкела в някой гараж.

bluest liked this post
Наталия no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2017, 08:20 AM   #63
Pavkata
Registered User

Likes (Received): 4672

Наталия, -ето ти пример съотнесен със сегашния проблем- представи си , че искаш да си продадеш апартамента сега, ама кметицата на Младост ти казва, че следващите 5 години няма да имаш право да го продадеш, защото има мораториум.
Ето това е нещото, което прави хората гневни - искат да им забранят да строят в собствените им парцели.
Ти как ще се чувстваш, ако от днес ти се забрани това нещо?
Не е проблем строитеството само по себе си, ами това, че общината и държавата нямат пари и желание да направят останалата територия в нещо нормално за живеене.
Виж навън как стоят нещата и как има гъстота на населението от 5000 човека на квадратен км и всяка градинка е чиста, а тук, в София, има гъстота от 1000 човека на кв. км и всичко тъне в дупки и боклуци, няма паркоместа и прочие.

Ако смяташ, че като спрат строитеството за 1-2 години и изведнъж астмата ще изчезне - грешиш. Тука проблем са газовете от колите, от печките, прахоляка по улиците. От твоя блок да капе прахоляк? Съмнявам се. Обаче, ако около твоя блок се миеше всеки месец, ако имаше нормални градинки с бордюри и пръстта не прелива по улиците и тротоарите и ако не се спираше в същите тия градинки, а имаше паркинги за всички (което е трябвало преди 40 години да го измислят, ако не знаеш тогава са определили , че само 1/4 от живеещите в блока ще имат кола, явно са залагали , че комунизмът ще живее вечно) тогава нямаше да има толкова респираторни проблеми в тоя град.

Така че в момента Иванчева просто си изпълнява предизборните обещания, които обаче са дадени без детайл, без вникване в проблема и най-лошото - хората, които я слушате също не вниквате в проблема, ами се хващате като удавник за сламка. И ако стане на вашето вие ще сте тия дето ще плащат посредством данъците си неустойките на инвеститорите, вие ще сте тия дето няма да имат и 1 градинка построена, защото 100% мораториум значи, че и 1 цвете няма да можете да засадите, защото по закон няма да ви е разрешено. Вижте примера със Студентски град - 5 години нямаше строителство - да се подобри нещо? Не! Аз точно тогава там живеех. И като падна мораториума - 50 нови сгради за 3 години, ама и общината отвърза кесията и направо осветление, пооправи някои паркове. Пак е зле квартала, ама поне нещичко се направи.

Изборът си е ваш, ама мислете, че да не се окаже, че сте поредните подведени от "управниците", защото слушате, ама не чувате.

А, и още нещо - като искаш по-добра среда, готова ли си да плащаш за нея чрез данъците си ? Сега данъците за жилищата и такса смет са смешно малки - готова ли си да плащаш 3-4 пъти повече, за да имаш тая инфраструктура и детски площадки , каквито искаш?

emito, burgas 25, hayho, Alazarov liked this post
Pavkata no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2017, 08:30 AM   #64
kraxx
фундаменталист х-тремист!

kraxx's Avatar

Likes (Received): 141066

Здравей Наталия и добре дошла!
Хубаво е, че имаме още един нежен глас във форума и то пак от Младост. Явно жените там се интересуват повече от средата от останалите квартали

Преди всичко е добре да знаеш, че аз също дълго време бях жител на кварала, но вече не съм, което не ми пречи да съм обективен и да ми е на сърцето какво се случва в него.

За съжаление аз ще си позволя да те контрирам за демокрацията. В случая не говорим за липса на демокрация. Над демокрацията седи правовата държава. За съжаление в момента нормативната постановка позволява положението, в което се намираме и допитване може амо да обостри ситуацията, защото в крайна сметка половината (условно казано) от допитаните ще са новомладостчани, които живеят в сгради построени последните 15 години. Няма нужда да ти обяснявам как изглеждаха Младост 1, 2, 3, 1а и 4 до преди 2004 година. Там на практика нямаше ново строителство и кварталите бяха китни. Днес нещата са различни. Конституцията ни казва, че частната собственост е неприкосновена и всеки собственик може да разполагата със собствеността си по угодните за него начини стига да не нарушава правовата рамка. Към момента правовата рамка позволява на собствениците да утилизират чрез строителство терените, които притежават. Следователно щом няма нарушение на закона ,няма правно основание да не им се даде разрешително за строеж.

Да, гадно е, защото се съсипват жилищните комплекси вместо да се развиват. Но за съжаление към момента е необходима законодателна инициатива, която да измени правата на собствениците върху бивши земеделски земи урбанизирани с парите на държавата и след това те да бъдат възпрепятсвани да инвестират или да бъдат обезщетени с еквивалентни имоти в нерегулирани землища извън урбанизираните територии. Но тъй като това ще засегне прекалено много интереси никой политик не смее да го направи, защото това означава от утре да не е в политиката.

Що се отнася до г-жа Янчева. Тя все още не осъзнава собствената си безгласност и безсилие. Нейният подход към проблемите на квартала е доста популистни и както се вижда и тя е кмет на кж-то, а не на района. Разбирам фрустрацията на жителите на комплекса, но вие осъзнавате ои за каква територия говорим когато призовавате за блокаж? Говорим за Горубляне, говорим за 7 километър, където инвестициите са колосални за нашите размери, говорим и за много други неща, които сега няма да коментирам. Зелен Младост е красива идея, но все пак само идея. Капацитетът демонстриран до тук показва липса на познания, липса на умения, липса на виждания отвуд точката на забрана. Затова кварталът ще има все повече проблеми.

А да не забравя, че ако се наложи интервенция от централната администрация посредством изхода от допитване, то останалите 23 района на София с право ще негодуват. И тук за всички, които говорят за финансиране да напомня, че районите администрации са на 100% финансиране от "голяма" община, а нямат собствени приходи. Всички данъци, разрешителни и т.н отиват в консолидирания бюджет на СО, така че и това е част от проблема. Янчева го засегна веднъж и беше усмяна от всички, но децентрализацията е също проблем и когато говорим за територия с население по-голямо от 97% от населените места в държавата трябва да се вземе под внимание....
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2017, 08:37 AM   #65
fori
Registered User

Likes (Received): 4719

Pavkata, само две реплики от мен иначе съм 90 % съгласен с написаното. Не е било нужно да се мисли чак толкова отдавна - преди 40 години. Можеше да се помисли преди 25, когато се обсъждаше как да стане връщането на земята и дали реституцията да предшества приватизацията. За второто в университетите със социална насоченост на специалностите се изтъква, че е било грешка и много са ни съветвали отвън да не правим реституция преди приватизация. Да, ама ние кога слушаме? Никога.

Не съм съгласен и с инертната теза за размера на данъците, важна е тяхната събираемост и неизбежност - като закона. Не е важно просто да го има, важно е приложението и неизбежността. И със съда е така - не е важен размера на присъдата, а нейната неизбежност и т.н...
fori no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2017, 08:50 AM   #66
Avus
Großpapa

Avus's Avatar

Likes (Received): 8679

Уфф, фермани форумни, колкото икаш. Също и защитници на бизнеса, дето щял да построи още повече сгради, да вкара още повече трафик, да съкрати свободните и така нужни междублокови пространства, но това щяло да доведе до по-висок стандарт. ??? Или пък как точно при 1000 души не се поддържа, а при 5000 щяло едва ли не да стане китно швейцарско градче.

Ама и никой не отговори на един прост въпрос. Как така, когато собствениците на земи ги обезщетяваха преди 50 и повече години с апартаменти или парични суми в част от случаите, се оказва че същите отново се явяват собственици на тези имоти. И на практика се опитват да ги лансират втори път. И това би могло да се разбере, когато се направи справка за плащане на данъците за тези парцели във времето. А ако се окаже, че масово тия с претенциите не са вадили парата? А ако ги попитаме: "Добре, стройте! Но ще си платите ли от годината, когато имотът ви от нива на къра е станал такъв в градска среда и по съответните тарифи?" Знаете ли какъв ще бъде отговорът? "Амиии, не сме плащали." "Това е така, мили мои, защото вашите баба и дядо са взели ееей онзи апартамент в ееей онзи квартал там някъде като обезщетение."

Не случайно се говори от 30 години за имотна и строителна мафия у нас. И не случайно се споменава стойността на имотите за четвърт милиард лева и вие със сигурност ще може да си представите крайните печалби. И не случайно започна да ни се обяснява колко още процента можело да се застроява.

За разни Black93 потребители ще го обясня по друг начин, та барем ме разберат: продаваш си колата, вземаш парите, изпиваш ги, а на следващият ден колата незнайно как се оказва отново при теб и ти отново тръгваш да я продаваш.

Този, който отваря училище, затваря затвор

Според статистиката, без да подозираме, сме започнали да живеем по-добре. Така, както жената на анестезиолога не подозира, че мъжът й редовно я бие…

bluest, deutscherI, mastodonta, bagercho liked this post
Avus está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 7th, 2017, 11:05 AM   #67
Ivailo_2_SF
Registered User

Likes (Received): 78

И аз съм роден и отраснал в Младост, живея в квартала от 30 години и съм живял във всички части без Младост 1. Проблем наистина има. Едно време квартала си беше като градина, чист въздух, тишина, спокойствие, деца играеха навсякъде, много хора от квартала се познавахме. Като дойдеш от центъра в Младост се усещаше как лъха чист въздух, едно спокйствие. Имайте впредвид че още едно време квартала си е проектиран и изчислен заедин брой жители, за толкова градски транспорт, трафик и всичко друго което се прави отгоре нормално да създава проблеми, защото не е било предвидено. Само по себе си в това че няма много парко места не е лошо, защото така се насърчава използването на ГТ. Не е ли по-добре да се предвиди повече ГТ, вместо повече паркоместа? Около моя 22-тажен блок също почти няма паркоместа, но за сметка на това има няколко детски площадки, много градинки зеленина. Е предпочитам това, пред бетонирани площадки, пълни с коли 10-та употреба. Аз избирайки си това място съм наясно с липсата на паркомясто и за това нямам кола и ползвам ГТ. Има сума ти автобуси и метро, има всякакви търговски обекти под носа ти и кола е последното нещо което трябва. Ако толкова много ми потрябва да пренеса нещо или да отида някъде където няма обществен транспорт си наемам кола, ползвам на познати или викам такси. Ама да се вайка някой че нямало къде да паркира да си заведе детето на детска градина, която му е на 6-7 мин. пеша, еми извинявайте тъпо е.

Колкото до строителството, ако се усвояват нови територии няма против, дори напротив, но по този начин по който се прави в момента съм твърдо против. Извинявайте ама това което в момента правят в западната част на Младост 2, наблъскани на свлачищен склон един в друг блокове, без градинки без нищо помежду си не мога да го приема като нормално строитебство и място за живеене. Познати които живеят в тези блокове на места са толкова наблизо че нямат никаква слънчева светлина.

Dennisbor, Dare_Devil, deutscherI liked this post
Ivailo_2_SF no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2017, 01:57 PM   #68
bored2009
Registered User

Likes (Received): 1945

Докато се купуват такива жилища, такива ще се строят. Като има търсене на зайчарници, ще има зайчарници.

ИванТ, hayho liked this post
bored2009 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2017, 03:26 PM   #69
LFK
Registered User

Likes (Received): 80

Ако в Младост е зле паркирането, в Мусагеница при концерт на Графа е 3 пъти по-зле
LFK no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2017, 09:20 PM   #70
ИванТ
Engineer / Bus driver

ИванТ's Avatar

Likes (Received): 4013

Quote:
Originally Posted by Наталия View Post
Здравейте, надявам се да приемете и една дама в този по-типично мъжки форум. Казвам се Наталия, на 32 години. От София, родена съм, израснала съм и продължавам да живея в ж.к. Младост. Като ученичка имах голям интерес към архитектурата и градоустройството. Даже в единадесети клас смятах да влизам в УАСГ. Но животът ми тръгна в друга посока. Обаче все още архитектурата и градоустройството са ми интересни. Следя форума от време на време. Реших да се регистрирам защото бих искала да включа в настоящата дискусия.

Живея в Младост и проблемът е огромен. Мисля, че тук не възприемате неговите мащаби и защитавате грешната страна. Ситуацията и сега е нетърпима, а тепърва ще се реализират огромни проекти, които ще привлекат още много трафик и замърсяване. А освен това – ще намалеят “белите дробове” на квартала – зелените площи. Не мога да разбера някои неща:
- След като сме демокрация защо хората да нямат право да решават какво се случва в средата, в която живеят?
- Каква е разликата между комунизма и днес, след като и тогава и днес “тия отгоре” решават какво да се случва, без да питат народа?
- За какво се говори за някакви 240 млн. лева? Никой не казва частните терени да се изкупуват от държавата, а просто да се забранят строежите. А самите имоти си остават на собствениците, но те да нямат право да строят.
- Изобщо има ли някакви планове за строежи на детски градини или училища в Младост, че тия управляващите правят такива популистки изказвания?
- Как са сметнати тези 21% за застрояването? Сигурно е включената територията на целия район Младост. Ако говорим само за жилищните територии, със сигурност процентът е много по-голям. Пак популизъм!
- А какво е това сравнение с центъра? Че чак и центъра на Париж? Нали идеята, че Младост и другите подобни комплекси са предимно жилищни зони, които да предлагат по-различен стандарт на живот. А центъра е нормално да е по-застроен.
Васко?

fori, NBBVH, EasySeven, the dogi, ivojekov and 1 others liked this post
ИванТ no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2017, 11:56 PM   #71
risist
Registered User

Likes (Received): 1089

Тия в Младост са големи балъци. Как може да не им се живее в квартал от сгради през 10м без 1 дърво м-у тях с приятната миризма на изгорели газове от задръстванията, и да не искат да станат китно и хубаво кварталче като Манастирски ливади, както им предлагат Здравков, инвеститори и съюзът на архитектите.
Добре че направиха хватка от строителната мафия, и им задраскаха 1/3 от подписите за да не се стига до референдум. Като искат зеленина, чист въздух и да са здрави, да ходят да живеят в планината.

bluest liked this post

Last edited by risist; April 8th, 2017 at 12:03 AM.
risist no está en línea   Reply With Quote
Old April 8th, 2017, 07:46 AM   #72
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Likes (Received): 6391

Сарказмът ти не открива мишена.
Много ми е трудно да им симпатизирам, особено след като цял живот хора от Младост са ми обяснявали как живота в центъра била привилегия, за която трябва да си плащам.
Old April 8th, 2017, 03:07 PM   #73
Наталия
BANNED

kraxx, благосаря ти за топлото приветствие. Може би жените сме по-активни, защото ние повече се сблъскваме с проявленията на проблемите. Основно жените се грижим за болните членове на семейството - деца и възрастни. Основно ние чистим домовете и виждаме как чистенето на прах се налага да бъде все по-често. Виждаме и какво се случва ако прането се простре на балкона. и т.н.

Quote:
Originally Posted by Pavkata View Post
Наталия, -ето ти пример съотнесен със сегашния проблем- представи си , че искаш да си продадеш апартамента сега, ама кметицата на Младост ти казва, че следващите 5 години няма да имаш право да го продадеш, защото има мораториум.
Ако това нещо е взето като решение от жителите на квартала чрез официален референдум, ще се съобразя с него. Не казвам това, само защото подкрепям референдума, ами защото така съм възпитавана от малка. Всички ние живеем в общество и трябва да се съобразяваме с правилата в него.

Quote:
Тука проблем са газовете от колите, от печките, прахоляка по улиците.
Мисля, че печки в Младост няма. Също така няма и големи индусрии в района, които да замърсяват. Основният проблем са колите. А тях ги има повече от колкото трябва, защото в квартала има повече жилищни и офис сгради от колкото трябва. Ако се намалят сградите, ще намалеят и колите. Това би било много трудно. Тогава поне да не разрешаваме да се строят нови, които ще докарат още повече коли.

Quote:
И ако стане на вашето вие ще сте тия дето ще плащат посредством данъците си неустойките на инвеститорите
Никой не обясни защо трябва да се плаща на инвеститорите. Ние не говорим за изкупуване на земите им. Просто за временна забрана за строителство, която да мине в постоянна след промяна на ПУП. Но земите си остават техни.

Quote:
защото 100% мораториум значи, че и 1 цвете няма да можете да засадите, защото по закон няма да ви е разрешено.
Озеленяването не е строеж, че да има нужда от разрешително.

Quote:
Originally Posted by kraxx View Post
За съжаление аз ще си позволя да те контрирам за демокрацията. В случая не говорим за липса на демокрация. Над демокрацията седи правовата държава.

Конституцията ни казва, че частната собственост е неприкосновена и всеки собственик може да разполагата със собствеността си по угодните за него начини стига да не нарушава правовата рамка. Към момента правовата рамка позволява на собствениците да утилизират чрез строителство терените, които притежават. Следователно щом няма нарушение на закона ,няма правно основание да не им се даде разрешително за строеж.
Както казах, аз не разбирам много от политика. Но да си кажа честно не намирам много логика в нещата които чета напоследък за правовата държава, конституцията и т.н.

Значи след края на комунизма едни хора са се събрали и са направи copy/paste на някакви идеи за конституция, правова държава, човешки права и т.н. Но някои задал ли е въпроса дали това е най-добрата възможност. Дали тези идели и ценности наистина водят до хубави неща за гражданите. Или защо не си напишем собствени правила, а копираме от други страни?

Съжалявам да го кажа, ама ми звучи много цинично настоящата ситуация: "Ние сме правова държава, спазваме някакви идеали и ценности, частната собственост е неприкосновена. Обаче цената за всичко това е здравето на гражданите. И в това число - хиляди малки деца."

Моето скромно мнение е, че е по-добре в определени случаи да се налагат ограничения върху частната собственост, ако от това зависи здравето на всички нас. Особено на децата.

Quote:
Да, гадно е, защото се съсипват жилищните комплекси вместо да се развиват. Но за съжаление към момента е необходима законодателна инициатива, която да измени правата на собствениците върху бивши земеделски земи урбанизирани с парите на държавата и след това те да бъдат възпрепятсвани да инвестират или да бъдат обезщетени с еквивалентни имоти в нерегулирани землища извън урбанизираните територии. Но тъй като това ще засегне прекалено много интереси никой политик не смее да го направи, защото това означава от утре да не е в политиката.
Разбирам тези твои думи като липса на демокрация. Значи един политик няма да изпълни желанието на народа, защото ще засегне нечий интереси и повече няма да бъде политик. Значи нямаме деморация, ами пари-крация, ако мога така да се изразя. Парите управляват.

Quote:
Разбирам фрустрацията на жителите на комплекса, но вие осъзнавате ои за каква територия говорим когато призовавате за блокаж? Говорим за Горубляне, говорим за 7 километър, където инвестициите са колосални за нашите размери, говорим и за много други неща, които сега няма да коментирам.
Съгласна съм, че мораториумът трябваше да обхаваща само петте части на ж.к. Младост, но не знам дали законово може да бъде само частичен, а не за целия район.

От друга страна, така ще бъдат мотивирани тези, от които зависят промените на ПУП да работят максимално бързо, за да падне мораториума.

Quote:
А да не забравя, че ако се наложи интервенция от централната администрация посредством изхода от допитване, то останалите 23 района на София с право ще негодуват.
За каква интервенция говориш?

Quote:
Originally Posted by ИванТ View Post
Васко?
Кой е Васко?

Dennisbor liked this post
Old April 8th, 2017, 03:14 PM   #74
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Quote:
Кой е Васко?
Основателен въпрос

yovog, fori liked this post
NBBVH está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 8th, 2017, 06:14 PM   #75
risist
Registered User

Likes (Received): 1089

Наталия, излишно се хабиш в този форум.
Тук защитниците на презастрояването и правото на всеки да си строи каквото иска и колкото иска в Младост, не са от този квартал, а някои от тях работят точно за строителни фирми.

bluest, Dennisbor, TamOlin liked this post
risist no está en línea   Reply With Quote
Old April 8th, 2017, 09:19 PM   #76
Pavkata
Registered User

Quote:

Никой не обясни защо трябва да се плаща на инвеститорите. Ние не говорим за изкупуване на земите им. Просто за временна забрана за строителство, която да мине в постоянна след промяна на ПУП. Но земите си остават техни.

И какво да ги правят тия земи? Външни тоалетни ли? Или платени паркове?

Все едно да имаш нива с жито и всяка година да сееш, да виждаш как зрее и като дойде време за жътва- някой пред теб да го запали и да ти каже "бе за кво ти е жито, нали имаш земя".

Мислете малко.

ИванТ, Dare_Devil, benjaminn, exy, hayho and 2 others liked this post
Old April 8th, 2017, 10:33 PM   #77
Наталия
BANNED

Quote:
И какво да ги правят тия земи? Външни тоалетни ли? Или платени паркове?

Все едно да имаш нива с жито и всяка година да сееш, да виждаш как зрее и като дойде време за жътва- някой пред теб да го запали и да ти каже "бе за кво ти е жито, нали имаш земя".

Мислете малко.
Защо трябва държавата или общината да компенсира частни инвеститори за това, че те са направили неуспешна инвестиция? Нали правилата в бизнеса са така - правиш инвестиция без да имаш гаранция дали ще е успешна или не. Можеш да спечелиш, може и да загубиш.

Например ако аз реша да си направя фирма и да се опитам да развия някакъв дребен бизнес. И да кажем си залагам апартамента. Бизнесът ми се указва неуспешен и фалирам. Съответно губя апартамента. Значи според твоите думи би трябвало да имам право държавата да ми възстанови апартамента.

Така и въпросните инвеститори. Купили са земя, за която в последствие се оказва, че не могат да реализират нищо. Лоша инвестиция. Поели са риск. Загубили са. Трябва да се примирят.

Ако общината има намерение да строи нещо - да, със сигурност трябва да се откупи земята от частния инвеститор. Не може да се строи на чужда земя. Но ако няма такива намерения, може земята да си стои празна и да си стои собственост на инвеститора.
Old April 8th, 2017, 11:27 PM   #78
Pavkata
Registered User

Нещо бъркаш частно с държавно.

Имаш фирма и е едно икономическите фактори да ти затворят фирмата, съвсем друго е държавата умишлено да ти я затвори?

Има разлика нали?

Тоест, ако ти некадърно си водиш фирмата тя фалира, ама си представи ,че дойде Иванчева и ти каже- Наталия, ти си много добър предприемач, ама не ме кефиш и ти затварям фирмата, щото не те харесвам, много хора минават покрай твоя магазин и правиш трафик по тротоара, от утре си във фалит." И ти си губиш бизнеса, парите и т.н.

Надявам се разбираш разликата защо трябва да се обезщетят във 2-рия случай и да не те обезщетят в 1-вия случай.
Old April 9th, 2017, 12:28 AM   #79
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

"Наталия",
Защо трябва държавата да компенсира частни инвеститори за това, че те са направили неуспешна инвестиция?

Купили са си апартаменти с гледка и градинки наоколо, оказва се, че няма да има гледка, а градинките ще се застроят. Лоша инвестиция. Поели са риск. Загубили са. Трябва да се примирят.

?

IronDreamer, the dogi, isilona liked this post
NBBVH está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 9th, 2017, 01:11 PM   #80
racata
Registered User

racata's Avatar

Likes (Received): 126359

Интересно видео за Младост от 90-те. Гледайте го

Reply

Thread Tools

Posting Rules