search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Does the infrastructure get better?
Подобрява се много 39 12.42%
Подобрява се 222 70.70%
Остава същата 21 6.69%
Влошава се 21 6.69%
Влошава се много 11 3.50%
Voters: 314. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old March 27th, 2009, 02:48 AM   #41
Dante_1
walking in the dark

Dante_1's Avatar

Likes (Received): 1032

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
Поне центърът ни да имаше идеален вид, както са успели да си го направят в останалите градове. Една нормална пешеходна зона да имахме..

Е това най много ме учуди и ме заболя първият път когато си отидох за три седмици.Още от излизането на летището ми се виде като едно голямо село все едно е излезнало скоро от война...
Казах си :''ех типа не знаеш как са много блокове в София с мазилката паднала,стари,мръсни''...не можех да не се сещам за градовете тук и да правя среавнения..но си казах пак ''чакай де поне в центъра си е готино''..уви!Видях много фасади реставрирани,боядисани,красиви...но видях и много от тях та направо се чудех как не са паднали още,иначе се вижда че на времето са били красиви сгради но кой да се сети за тех..
Много се разочаровах,с дните вече се примирих и почнах да виждам и доброто лице на града но само трябваше да излезна мало от центъра или от по-богатие квартали за да се хвана за главата.

От незнам си колко улици в София (по центъра) само една уличка дълга и тесна беше за пешеходци..и от горе на това в лошо състояние.Например на лъвов мост като погледнах в ''реката'' можеше да се види бутилки,буклук и чак една децка количка ...казах си:ех добре че сме в Европа и ние че ако бехме в Африка не знам тогава..

Струва ми се добре да прават тия бизнес центъри и тия молове къде и тука ги нема ама първо да се оправят улиците,да махнат тия грозни контейнери (на булевард Витоша особено нали уж е една от най скъпите улици в Европа),да се пази чисто и ако трябва и глоби да слагат кой хвърля на улицата,да оправат поне сградите в центъра,не е толкоз голям,да ги боядисат или какво искат да прват но така не могат да останат (например до хотел Лозенец,много красива сграда но точно до него има6е един ..а и незнам защо трябва да слагат тия вентилатори отвън..това пък никога не бех го виждал тук,нестига че грози сградата а и от горе на това миналата година течеха вода от тех и на главите на хората,това на булевар Витоша...

Last edited by Dante_1; March 27th, 2009 at 02:54 AM.
Dante_1 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 27th, 2009, 03:25 AM   #42
zzibit
Registered User

Likes (Received): 318

Moia precenka za situaciata v Sofia: Sofia v samata sashtnost se prevurna v tranziten grad. Za mnogo mladi bulgari koito sa reshili da emigrirat ot rodnoto si miasto izbora se svejda do 2 posoki: Sofia ili chujbina. Do predi 6-7 godini chujbina beshe masovo predpochitana destinacia no Bulgaria leka poleka pochna da zabogatiava i Sofia razbira se beshe 1via grad da useti tozi prosperitet. Kudeto ima miasto za razvitie i dobri zaplati tam se tupchat vsichki. Ne naprazno ima laf "Parite vurtiat sveta". New York e sashtata rabota.
Obratno kam temata. Kogato edin chovek idva v grada sas zamisal da izvleche ot novata mu sreda kolkoto se moje poveche materialnost, poslednoto neshto koeto mu puka e za okolnata sreda. Navicite trudno se promeniat. Kogato hiliadi novi preselnici se premestiat, stava tupkanica i horata napulno zaebavat pravilata i vsichko drugo. Vseki gleda da machka i lapa maximalno. Mejduvremenno mestnite namrazvat novite i taka stigame do dneshna Sofia.

Na kratko:
Sofia ne e obichan i uvajavan grad. Kogato horata zapochnat da uvajavat i obichat stolicata, togava shte stane svesten grad. A tova triabva da e vzaimno deistvie.
zzibit no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 03:26 AM   #43
zzibit
Registered User

Likes (Received): 318

btw kato sme po temata za peshehodna zona, kakvo stana s ideata Vitoshka da se prevurne v staromoden tip ulica sas feneri, kefeneta i tramvai? beshe ot predi 2-3 godini tova.
zzibit no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 05:10 AM   #44
Lozenec
Registered User

Lozenec's Avatar

Likes (Received): 1238

I totally agree that Sofia sucks. The problems are so many and I think is getting worse and worse. The only plus is maybe that this is the biggest city and everything is concentrate here so there is of course more opportunities for the people. In almost every other way it is very disappointing. Living here even in one of the best areas here I think (near CCS) so many things are getting to my nerve system every single day that I'm getting mad. So honestly I don't want to live here. And this doesn't mean that I don't care about the city. Just the opposite. I'll come back some day when I have more power to change things for better (hopefully).
Lozenec no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 05:44 AM   #45
Pirin
Registered User

Pirin's Avatar

Likes (Received): 1

I live in Chicago, anyway, I do remember last time I was in BG, somebody asked me - what the geto in Chicago looks like. My answer, got him and all the people around offended. Well, it's even worst in Sofia! Sorry! That's the true!

Last edited by Pirin; March 29th, 2009 at 07:49 AM.
Pirin no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 01:54 PM   #46
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Likes (Received): 32

You can make clear estimate coz you live there i guess
Old March 27th, 2009, 03:55 PM   #47
bgrs
dRusenec :)

bgrs's Avatar

Likes (Received): 3411

"The most miserable" не е, но мърлящината и корупцията са взели потресаващи размери.

Това не е най-лошото, най-лошото ще е ако си затваряме очите за това и се примиряваме. Блабла, можело и по-зле, блабла, не е чак толкова лошо. Ами хубаво, догодина ще стане още по-зле и вие пак си ги приказвайте тези неща. Следващата година пак. И така докато бавно и славно София не заприлича на Кабул или Техеран. Когато това стане, ние отдавна вече ще сме свикнали да обясняваме нещата с характерната ни народопсихология и че видиш ли ние българите имаме уникална култура и затова, всъщност не е толкова лошо, beauty is in the eye of the beholder и тем подобни.

После, не знам какво отношение трябва да имам към този град като към мой град след като примерно веднъж реших да пусна онлайн жалба до столична община да обърнат внимание на едно нелегално сметище за строителни отпадъци в квартала и скоро след това гледам молбата ми е отхвърлена, защото постоянният ми адрес не е тук. Е, няма и да стане, не виждам никакъв смисъл да давам пари, да се разправям с малоумни бюрократи и да се редя цял ден на опашки за нова лична карта и шофьорска книжка само и само да мога да се оплача и някой общинар ако евентуално благоволи (съмнително), да вземат да си свършат работата. Не че нещо, ама данък-сграда и такса смет въпреки това си ги плащам чинно на общината, въпреки че срещу това нито около блока ми е чисто, напоследък и контейнерите нещо не ги изхвърлят, улиците наоколо са надупчени, а поради липса на паркинги, идиотите паркират в градинките. Дори и нямам право да се оплача. Е, при това положение как точно да почувствам София като мой град?

А и хвърлянето на боклуци, идиотското паркиране и неподържането на сградите няма никаква връзка с това дали чувстваш града като свой. Има връзка с възпитанието ти и естетическите ти възприятия най-вече.
Old March 27th, 2009, 06:57 PM   #48
deian
Русенец

Likes (Received): 934

Определено подкрепям. Не е като да нямам поглед над други градове и столици в Европа... София е подтискащо сива и грозна. Учих 4 години там... е не, мерси. Адско безредие, адска мръсотия, олющени сгради, дупки и мизерия и то в центъра. А по кварталите да не говорим - гета.
Софиянци да не се обиждат, не това е целта - всеки трезвомислещ човек ще признае истината.
deian no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 07:40 PM   #49
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

А може ли да попитам с какво един квартал в София е по-различен от един квартал в Пловдив, Варна, Бургас или Русе? И в кой бг град няма олющени сгради в центъра?

Както и да е проблема както казах е главно в безопрядъка, немарливоста и гъчканицата, и тези неща не ги създава самият град, а хората в него.
А най-любими са ми мненията на специалисти , учили 4 години , които могат да дадат реална преценка , нищо че 90% от тях знаят единствено как да стигнат от студентски до ндк с 94 и с коя маршрутка да си накатерят празните буркани в петък, за да ги напълни мама с лютеница и туршия през съботите и неделите.

Zzbit даде много точно мнение нещо, което съм казвал и преди. Хората неуважават града, не го пазят чист и само го ползват като работно място така или иначе, което говори по-лошо за тях самите, отколкото за града. Е няма как да е друго яче, отделно и града се е напълнил с всякакви специалисти и ценни кадри , пекли се на потник до преди 3 години на двора под асмата и дошли да бачкат за по 500 лева, независимо дали го правят с цел да си изкарват прехраната или не, защото има и доста ,които идват с доста парички заради някои продаден бустан на мутра, която да си построи бензиностанцията.

Така, че столицата като най-голям град и с най-много концентрирани услуги , с най-голям наплив на хора е съвсем нормално да стане едно отражение на цялата ни действителност днес - а тя е безотговорност, селски възприятия тип герой на Елин Пелин и дребни далаверки. Както следва в народното сказание " аз може и да си тръгна от селото, но то от мене -не".
Това е положението, вместо да слушам тиради колко е зле, си дайте сметка ,защо е така и как да не бъде. Защото който си спомня града преди 15ина години знае, че между блоковете имаше градинки, нямаше розови балкони посредата на бял блок, нямаше задръствания и прочее.
Така, че за безпорядъка ,който цари сега е хубаво много хора да се замислят чии резултат е той.

Last edited by Ivanski; March 27th, 2009 at 07:49 PM.
Ivanski no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 07:41 PM   #50
mdka
UNREGISTERED USER

mdka's Avatar

Likes (Received): 16

Quote:
Originally Posted by deian View Post
Определено подкрепям. Не е като да нямам поглед над други градове и столици в Европа... София е подтискащо сива и грозна. Учих 4 години там... е не, мерси. Адско безредие, адска мръсотия, олющени сгради, дупки и мизерия и то в центъра. А по кварталите да не говорим - гета.
Софиянци да не се обиждат, не това е целта - всеки трезвомислещ човек ще признае истината.
Буххааа,същото важи за всеки град в Б-я,тези аргументи са смешни или темата трябва да я прекръстим на мизерна Б-я
mdka está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 07:48 PM   #51
bgrs

bgrs's Avatar

Последното въобще не е лоша идея, но не е някак патриотична

Как така да е мизерна като сме всички такива прекрасни и умни хора
Old March 27th, 2009, 07:58 PM   #52
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Ами защо не я пуснаха така Макар ,че тази тема дава една много по-точна представа за манталитета и взъприятията на много хора тук.
Old March 27th, 2009, 08:32 PM   #53
BG_PATRIOT
BANNED

Likes (Received): 69

Quote:
Originally Posted by zzibit View Post
btw kato sme po temata za peshehodna zona, kakvo stana s ideata Vitoshka da se prevurne v staromoden tip ulica sas feneri, kefeneta i tramvai? beshe ot predi 2-3 godini tova.
From what Dikov said during his last interview, the project will still be realized but they first want to built the tunnel for the metro and then they will start with the reconstruction of Vitoshka. Because from what he said there were gonna be fountains along the boulevard.
BG_PATRIOT no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 08:35 PM   #54
BG_PATRIOT
BANNED

Likes (Received): 69

btw how about we change the thread's name to

Sofia - Urban Discussion

here we would be able to discuss the city's problems and urban solutions we propose.
BG_PATRIOT no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 08:39 PM   #55
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Фонтани по Витошка ебати плановете, това от което се нуждае булевардът е да се направи една изцяло пешеходна улица , но ми се струва ,че е не е подходящ за такава ,заради възловото си местонахождение. Да вземат да оправят Пиротска в пешеходния и участък, доста по-лесно. Както и да е, Диков впрочем плямпа адски много глупости, и като го гледах по ббт в едно предаване за столциата, неуспя да каже нищо конкретно за 1 час, относно бъдещето на града, освен ,че все нещо работели или вече са го били отработили този въпрос.
Old March 27th, 2009, 08:50 PM   #56
bgrs

bgrs's Avatar

А дали е еретична мисъл ако разкарат павильоните за книги по Славейков и облагородят площада (и графа съответно)?

Мисля, че не е толкова лоша идея. Що се отнася до книжния пазар...вече не сме 90-те, а това с нелегалния софтуер не искам да го коментирам въобще...
Old March 27th, 2009, 08:52 PM   #57
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Ми аз съм за , Славейков е площад а не пазар. Там е работата, че не са павилиони а живи сергии. Мисля, че го бяхме обсъждали няколко пъти във форума.
Old March 27th, 2009, 10:05 PM   #58
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11521

Положението в по-малките градове е доста по-различно. Истината е, че дори най-забутаните ни градове си имат пешеходни зони, и поне централните им зони изглеждат страхотно. Пловдив, Варна, Стара Загора..все по-чисти градове от София.
Основният проблем според мен е, че в София няма дори 1 централно място, което да бъде оправено от -до. Тоест настилка, пейки, трева, кошчета, лампи и да се поддържа. Просто няма такова място.
JloKyM está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 02:53 AM   #59
Dante_1
walking in the dark

Dante_1's Avatar

Likes (Received): 1032

Прави ми голямо впечатление в София всеки път когато отивам че навсякъде по София се виждат луксозни джипове,мерцедеси,BMW,лексус,порчета ..та чак и един понтиак видех от 400.000 € ,коли които тук не се виждат толкова често или модели които не съм и виждал тук...и гледах че имаше все по-малко лади,жигули или москвичи.
Dante_1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 02:59 AM   #60
Делян
Registered User

Делян's Avatar

Likes (Received): 665

Quote:
Originally Posted by Dante_1 View Post
Прави ми голямо впечатление в София всеки път когато отивам че навсякъде по София се виждат луксозни джипове,мерцедеси,BMW,лексус,порчета ..та чак и един понтиак видех от 400.000 € ,коли които тук не се виждат толкова често или модели които не съм и виждал тук...и гледах че имаше все по-малко лади,жигули или москвичи.
Я си помисли за този 400.000 € Понтиак пак! Той за луксозна кола ли се води?
Делян no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bulgaria, culture, sofia

Thread Tools

Posting Rules