search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Does the infrastructure get better?
Подобрява се много 39 12.42%
Подобрява се 222 70.70%
Остава същата 21 6.69%
Влошава се 21 6.69%
Влошава се много 11 3.50%
Voters: 314. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old March 28th, 2009, 03:03 AM   #61
BG_PATRIOT
BANNED

Likes (Received): 69

Sigurno stava duma za Pontiac Bonneville ili GTO (ot 50s ili 60s), edinstvenite dva vida Pontiac koito ne sa boklutsi...no 400 hilki edva li mozhe da struva tolkva skupo
BG_PATRIOT no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 28th, 2009, 03:36 AM   #62
Dante_1
walking in the dark

Dante_1's Avatar

Likes (Received): 1032

Ne ne iskah da kaja Pontiac a Bugatti,ne znam zashto vinagi se obyrkvam (tiq koli ne gi znam mnogo de,),sorry

Eto tova chudovishte ni mina s mojebi poveche ot 180km/h tochno pri vlizaneto v Sofia ta zamalko da ni othvyrli ot pytq (bqh v edna marshrutka) .Samo uspqh da vidq 4e beshe s bylgarska registraciq.

Bugatti Veyron,samo che tazi koqto vidqh mai imashe dva aspuha,ina4e 100% sym siguren 4e beshe tozi model.

forocoches.com

Taka zvu4e6e motora 4e vse edno ni be6e minal nqkyv samolet

Last edited by Dante_1; March 28th, 2009 at 03:41 AM.
Dante_1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 03:42 AM   #63
BG_PATRIOT
BANNED

Likes (Received): 69

E tova e druga rabota Bugatti is in a class of its own

btw, I was also surprised to see a lot of top-notch cars in Sofia last time I was there (about 1 year ago)...my friend that actually came back about a week ago had the same impression
BG_PATRIOT no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 04:43 AM   #64
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Likes (Received): 32

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
Положението в по-малките градове е доста по-различно. Истината е, че дори най-забутаните ни градове си имат пешеходни зони, и поне централните им зони изглеждат страхотно. Пловдив, Варна, Стара Загора..все по-чисти градове от София.
Основният проблем според мен е, че в София няма дори 1 централно място, което да бъде оправено от -до. Тоест настилка, пейки, трева, кошчета, лампи и да се поддържа. Просто няма такова място.
Е как няма да са по-чисти малките градове като всички са тук, ходил ли си в Добрич примерно лятото - всичко е запечатано и няма кьорав човек по улицата. освен една шепа турчоля най-много.

И понеже напоследък имах доста работа около Пловдив ми в центъра има доста разбити тротоари и занемарени сгради, не говорим за пешеходната улица. Стара Загора сама по себе си прилича на един голям панелен квартал с повечко зеленина - това е положението.

Пак никой не се запитва за причините за лудницата в столицата, а тя е просто хората. Виж какво става понеделник сутрин покрай Княжево как цял Перник се изсипва вътре, качи се в маршрутка ,която минава през централна гара в петък, във всеки офис и фирма в града се миека и всеки уикенд се организират круизи до родните мест. Имам приятел ,който работи в централен офис , не клонче на една от голямите банки у нас, и той ми разправя за колежка, която получава колети тип зимнина на работното си място - и това не е ебавка А там заплатите им не са много скромни. Тва е като в страната се дава поле за изява на селяндурите (тук нямам предвид родно място и т.н. а начин на мислене и поведение най-вече) няма как столицата, която движи цялата страна да е чиста и подредена. Тук се генерира голям процент от бвп-то ни защото услугите са тук, а производство както знаете нямаме, нито селско стопанстов. Така ,че причините са съвсем ясни.
Old March 28th, 2009, 10:21 AM   #65
Vojvoda
Rough'n'tough

Vojvoda's Avatar

Likes (Received): 7253

Ох, не знам откъде да започна, а много ме боли в какво състояние е българската столица. Центърът най-малкото трябва да се уреди, “Мария Луиза” няма да я коментирам, но конкретно “Витоша”, “Пиротска” (и някои пресечки) могат да се оправят и да дадат що-годе приличен вид на Стара София. Говоря от-до, реставрация на сградите, нови пейки, информационни табла, колчета и тротоари. Не е необходимо чак толкова много и не говорим за неща, които да са непосилни...
Old March 28th, 2009, 10:23 AM   #66
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11521

Хубаво де, но Лондон, Париж, да не би да е по-различно. Само дето там осве хората от прованса има и милиони емигранти. И пак се оптиват да поддържат. Причината е, че тук всичко се краде и никой не мисли за града. Да не говорим за масовата култура.
БТВ, аз нямам против хора от провинцията да идват и да живеят тук. Падам си по космополитните градове, но поне като идват малко да се грижат и те. Както аз мога да си нося фаса в ръка докато не намеря кошче, съм сигурен, че и те могат.
JloKyM no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 11:50 AM   #67
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Там има много правила и хората ги спазват, в Париж дори има като че ли твърде много що се отнася до ежедневието на човек там, това не засяга обикновения турист де и затова остава с впечатление ,че е супер здраво.
А иначе трябва да има баланс, тука просто е настанало тотално безхаберие и то се вижда навсякъде, целия живот е като в джунгла какаво остава за града, в който дневно работят кажи речи половината от рабоспособните. София просто се превръща в проекция на цялата простия, за мен много по-голямо значение за вида на града ще има ако се реши проблема с етажната собственост, паркиране, въпроса с уличната търговия и прочее неуредици. С нови лъскави метални колчета и без тях все едно - при условие ,че сега като сложат такива все някои "жевиор" ги покривява за норматив.
Old March 28th, 2009, 12:27 PM   #68
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

NERO club, Sofia

15 Lambos

ВОДА no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 03:02 PM   #69
petet
.

Likes (Received): 20

Във Варна пък се шляят 2 Ламборджината нон стоп,едното на един поп (на външен вид) и другото на едно курвище.
petet no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 09:28 PM   #70
Zaro
Just a freak

Zaro's Avatar

Likes (Received): 3057

Quote:
Originally Posted by Dante_1 View Post
Ne ne iskah da kaja Pontiac a Bugatti,ne znam zashto vinagi se obyrkvam (tiq koli ne gi znam mnogo de,),sorry

Eto tova chudovishte ni mina s mojebi poveche ot 180km/h tochno pri vlizaneto v Sofia ta zamalko da ni othvyrli ot pytq (bqh v edna marshrutka) .Samo uspqh da vidq 4e beshe s bylgarska registraciq.

Bugatti Veyron,samo che tazi koqto vidqh mai imashe dva aspuha,ina4e 100% sym siguren 4e beshe tozi model.

forocoches.com

Taka zvu4e6e motora 4e vse edno ni be6e minal nqkyv samolet
Ами това не струва 400 000, ами милионче евра. Собственост е на един бивш концесионер на боклука на София.

Иначе по темата - чудя се на акъла на тези, котио защитават, че София не била мръсен или грозен град. Мисля, че всички четящи тук са излизали в чужбина и могат да си направят сами преценката. Странни са ми реакции от типа "от София по-(постави приложимото) няма".

Наскоро един познат беше по работа в Белград и сравнявайки го със София, спомена, че такова чудо като коли паркирали по тротоарите няма.

Някой спомена Солун. Солун не е кой знае какво като град - но по отношение на инфраструктурата е много пред София. Вярно, че на византийците къщите им не са красиви според нашия вкус и изглеждат така, все едно там не познават що е то кабелна телевизия, с тези накичени антени, ама все ми изглежда по-уреден от София от няколкото ми ходения там. Околовръстното им е рай, а за осветлението по него не ми се приказва, щото като се върна в София улиците ми изглеждат така, все едно сме с газени лампи.

Има ли някъде другаде улици, които седят с месеци неасфалтирани, или кофи за боклук, които са плеснати на пътното платно?

За всеобщо съжаление София е много лошо място за живот. София, за разлика от другите големи градове в България, няма истинска пешеходна зона в центъра на града. Лошата поддръжка дава своя принос и към не особено лицеприятната соц-архитектура. А една добра поддръжка на сградите може да компенсира в немалка степен недостатъците на външния вид на сградите.

Тъжно, но факт - за да бъде София град, който да оставя приятно усещане, трябва да се променят твърде много неща.
В известен смисъл мирогледът на партията се възприемаше най-безусловно от хора, които не бяха способни да вникнат в него. Тях можеха да накарат да приемат и най-грубите изопачавания на действителността, защото те не можеха да схванат напълно чудовищността на онова, което се изискваше от тях, и не се интересуваха достатъчно от обществения живот, за да забележат какво става.
"1984"
Zaro no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 09:57 PM   #71
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2927

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Hi evryone! I am from Romania but I have never been to Sofia ( only Varna and crossing Bulgaria to Turkey) but I want to share my opinion. This is the kind of opinion all of us ( from EE ) have about our city... I read this thread and I noticed that I have the same opinion about my city Bucharest, but as someone said we try to post the best images from the cities here on SSC so by looking at pictures from ex Sofia Belgrad Budapest Warsow I can't compare them with Bucharest becouse I know all the good and especialy the bad parts of my city but when you see pics you see only the good parts of the town. So my conclusion is that: Is different when you live in a city and you are affected by it's problems comparing to being a tourist in a city and seing only the "hot" parts. Let's try to improve our cities , and develope our Balkans.

I agree.

As for the wires, we have them all over the place, but Ive never heard there was a date for getting rid of them. Not so much on poles - more on facades here.
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 10:22 PM   #72
vycanismajoris
Registered User

vycanismajoris's Avatar

Likes (Received): 134

Момчета, хайде да не се заблуждаваме, столицата ни е под всякаква критика. Като се започне от мръсотията навсякъде, та се стигне до хаотичното строителство и всичко по средата. На мен лично ми се струва, че има два паралелни свята - единият е европейският, другият циганският За съжаление, като че ли вторият надделява. Факт е , че хората идващи от други части на страната откровено мразят този град, аз лично съм го чувал няколко пъти. При това положение не може да се очаква от тях да спазват правилата му.
Но, не това е основният проблем естествено. Манталитетът е този който трябва да се промени преди всичко, ама така като гледам няма изгледи. Е, дано в близко бъдеще нещата драстично се променят, искрено се надявам, че не остана търпение вече...
vycanismajoris no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 10:33 PM   #73
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Likes (Received): 18617

Quote:
Originally Posted by vycanismajoris View Post
Факт е , че хората идващи от други части на страната откровено мразят този град, аз лично съм го чувал няколко пъти.
Факт е , че хората идващи от други части на страната са откровено мразени от "кореняците"(1-во , 2-ро поколение) в този град, аз лично съм го чувал не няколко, а хиляда пъти.

Нещо, което писах преди горе-долу една година :

Quote:
Аз самия не се засягам за това, че съм дошъл в София да си печеля парите тук. Те са прави - пренаселвам им града. От село съм, говоря понякога мйеко и съм за малко. За това пък хич нямам комплекси.

Това, което ме шокира е невъзможно тесния им светоглед и безумното самочувствие на център на вселената. Аз дори не отричам, че самото живеене в София дава едни гърди отвореност и информираност повече на софиянци пред така наречената провинция, но ужасно ме дразни например как пътувам в такси и някакъв се престроява неправилно и е с плевенски номер (примерно) и шофьорът на такси казва "Ей, само тия селяци от провинцията могат да карат така!". Абе бай гражданин, ти кога се роди в тая София бе, да не би и ти преди четири годинки да си дошъл тук, или пък най-много си първо поколение столичанин?

Миналата седмица пък в пощата, някакви разтоварват колети и единия вика "Еми така е то, колкото повече нови столичани прииждат всеки ден в София, толкова повече колети ще получаваме!", на което група подобни нему се хилят неимоверно. Оня окрилен от интелекта си и влиянието, което предизвиква над публиката продължава "Ами тъй де, той не мое да говори, станал софиянец! Майка му му звъни след две седмици и вика къде си бе, пък той вика в София. Как в софия бе, до вчера беше на село..." и прочие...

Вчера съм на опашка в Халите на щанда за риба. Седят 6-7 човека чинно , както си му е реда, и по едно време цъфва една запазена възрастна дама(над 70-те) с ярко червило на устата , капела и всички атрибути на дамата стара софиянка-коренячка и се зарежда от другата страна пред всички. 2-3 баби и правят забележка и тя най-накрая кандисва да си отиде като процежда супер презрително едно "Селянки!" към въпросните и далеч по-културни връстнички.

Въобще наистина е впечатляващо доволството им, с което си вярват, че могат да съществуват в свой паралелен свят без останалата "провинция" и дето всички вредни навици идвали от "селяците".
Или с други думи – смятам за груба проява на селяндурщина оправданието, че за проблемите ни (в България, в София, във фирмата, в квартала и т.н.) са виновни придошлите.

Не може човек да се сърди на дъжда – да си прочиства канализацията!

... и във Виена няма жителство и е пълно не само със селяндури-австрийци, ами цяла Източна Европа се подвизава там – пък трамваите са готини, въпреки наплива от „външни“ виенчани...
Turnovec no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 10:57 PM   #74
Dante_1
walking in the dark

Dante_1's Avatar

Likes (Received): 1032

Quote:
Originally Posted by Turnovec View Post
Факт е , че хората идващи от други части на страната са откровено мразени от "кореняците"(1-во , 2-ро поколение) в този град, аз лично съм го чувал не няколко, а хиляда пъти.

Нещо, което писах преди горе-долу една година :

Или с други думи – смятам за груба проява на селяндурщина оправданието, че за проблемите ни (в България, в София, във фирмата, в квартала и т.н.) са виновни придошлите.

Не може човек да се сърди на дъжда – да си прочиства канализацията!

... и във Виена няма жителство и е пълно не само със селяндури-австрийци, ами цяла Източна Европа се подвизава там – пък трамваите са готини, въпреки наплива от „външни“ виенчани...

No tova stava i v Madrid,Barcelona,London,Paris...nqkoi hora se mislqt za neshto pove4e kato jiveqt v stolicata ili v golqm i moderen grad..No tova mislq 4e sa kompleksi..
Dante_1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 10:57 PM   #75
vycanismajoris
Registered User

vycanismajoris's Avatar

Likes (Received): 134

Виждам, че си много чувствителен по темата, Търновец. На едно мое изречение отговаряш със сто твои. Въобще не ме интересува този спор софианци/провинциалисти.
Принципно когато очевидно нещо не е наред, човек е склонен да търси причините навсякъде.
Относно Виена, явно властите там полагат големи усилия за да може този град да има приличен вид, което не може да се твърди за тукашните такива...
vycanismajoris no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 11:04 PM   #76
Vicman7
Registered User

Likes (Received): 6

Виена, Париж, Лондон чисти .
Сравнете ги с по-малките градове в същите държави и ще видите, че разликата в чистотата е дори по-голяма, отколкото София - прованса в България.
За Германия не говориме, там навсякъде е чисто.

За София - който не му харесва, прав му път. На "новодошлите" им е трудно да се ориентират веднага в движението, това е факт. След около 1-2 години ежедневно шофиране се научават как се кара при натоварен трафик и свикват.

И само в Българската секция слушам вайкания, плачове и сополи колко сме зле и как сме най, най, най-зле от всички. Разходете се да видите в Румъния и Сърбия какво е, а в тяхната секция не чета такива работи.

Last edited by Vicman7; March 28th, 2009 at 11:16 PM.
Vicman7 no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2009, 11:54 PM   #77
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Quote:
Originally Posted by vycanismajoris View Post

Виждам, че си много чувствителен по темата, Търновец. На едно мое изречение отговаряш със сто твои. Въобще не ме интересува този спор софианци/провинциалисти.
Принципно когато очевидно нещо не е наред, човек е склонен да търси причините навсякъде.
Относно Виена, явно властите там полагат големи усилия за да може този град да има приличен вид, което не може да се твърди за тукашните такива...

Чак пък чувствителен... Приеми отговора ми и като към Ивански, щото той имаше по-горе едни дълги тиради за провициалистите и т.н. - просто дадох малко контра -примери за това, което ти и той казахте.

Иначе съм напълно съгласен , че спора софианци/провинциалисти е адски тъп, както и цялата тази тема от първата си страница досега ...

Нямах намерение изобщо да пиша в нея, ама айде рекох да се цитирам поне от преди една година.

Като цяло bgrs е най-близо до истината тука, сред 100-те тона глупости :

Quote:
Originally Posted by bgrs View Post
"The most miserable" не е, но мърлящината и корупцията са взели потресаващи размери.

Това не е най-лошото, най-лошото ще е ако си затваряме очите за това и се примиряваме. Блабла, можело и по-зле, блабла, не е чак толкова лошо. Ами хубаво, догодина ще стане още по-зле и вие пак си ги приказвайте тези неща. Следващата година пак. И така докато бавно и славно София не заприлича на Кабул или Техеран. Когато това стане, ние отдавна вече ще сме свикнали да обясняваме нещата с характерната ни народопсихология и че видиш ли ние българите имаме уникална култура и затова, всъщност не е толкова лошо, beauty is in the eye of the beholder и тем подобни.

После, не знам какво отношение трябва да имам към този град като към мой град след като примерно веднъж реших да пусна онлайн жалба до столична община да обърнат внимание на едно нелегално сметище за строителни отпадъци в квартала и скоро след това гледам молбата ми е отхвърлена, защото постоянният ми адрес не е тук. Е, няма и да стане, не виждам никакъв смисъл да давам пари, да се разправям с малоумни бюрократи и да се редя цял ден на опашки за нова лична карта и шофьорска книжка само и само да мога да се оплача и някой общинар ако евентуално благоволи (съмнително), да вземат да си свършат работата. Не че нещо, ама данък-сграда и такса смет въпреки това си ги плащам чинно на общината, въпреки че срещу това нито около блока ми е чисто, напоследък и контейнерите нещо не ги изхвърлят, улиците наоколо са надупчени, а поради липса на паркинги, идиотите паркират в градинките. Дори и нямам право да се оплача. Е, при това положение как точно да почувствам София като мой град?

А и хвърлянето на боклуци, идиотското паркиране и неподържането на сградите няма никаква връзка с това дали чувстваш града като свой. Има връзка с възпитанието ти и естетическите ти възприятия най-вече.
Old March 29th, 2009, 01:09 AM   #78
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Търновец проблема със "градксите комплекси" на много хора тук е абсолютно очевиден ,даже очеваден.
Неискам да влизам в конкретни ежедневни примери и излишна полемика, работил съм и учил достатъчно в такава среда ,за да съм наясно ,че огромен процент от преселилите се тук хора имат сериозен, явен и адски неприятен комплекс на тема произход, по незнайна за мен причина. И тъй като често се злоупотребява с тази дума, в този случаи е абсолютно ама абсолютно подходяща и точна.

...

Last edited by Ivanski; March 29th, 2009 at 02:28 AM.
Ivanski no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2009, 01:29 AM   #79
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Аз пък ще дам един конкретен ежедневен пример преди 2 седмици, аз и съпругата ми събрахме 5 чувала с боклук от южната страна на блока, в който живеем. Клони, фасове, изсъхнали треви и т.н.. Ей така, понеже не сме софиянци, пък и живеем на 1-вия етаж в нашия блок и ни е неприятно да гледаме разни клони и фасове решихме да направим пролетно почистване ... Абе от 3 години живея в блок в уж елитния софийски квартал(баш каймака на столицата) "Лозенец", комшия ми е екс-министър ... всички останали съседи до един са все софета до Н-то коляно, с едни големи претенции и самочувствие ... бе как не им направи впечатление тая мизерия поне един път ? Как не си вдигнаха дупетата, че да почистят малко ? Не стига това, ами сега продължават да си мятат фасовете на почистеното от мене и съпригата ми от горните етажи ...

Миналата зима бях писал за една покъртителна история с една умряла котка в мазетата ... който помни, помни, няма да се самоцитирам отново.

Ей и на село съм живял - ама подобна мундарщина и неебаване не съм виждал бе! Повярвайте ми!
Old March 29th, 2009, 01:44 AM   #80
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Това е проекция вече на цялото ни скапано ежедневие, както казах има и много хора от тук, които са абсолютни селяндури в поведението си.

Просто селското като мислене и поведение се завърна с някаква адска сила последните години, хората оскотяха и аз съм свидетел как много хора, които познавам от както се помня, коит сега са на средна възраст се преобразили тотално в негативен аспект последните години. В нашият квартал,който съвсем не е елитен на няколко пъти сме подемали подобни инициативи, а като аз бях хлапе и беше далеч по-празно си беше доста чисто и зелено. Но сега просто на никого не му пука. Куриозна случка е ,че едни хлапета издействаха преди 3-4 години да се сложат мрежи на издерзаното игрище наблизо - и общината наистина осигури такива , които за по-малко от месец просто изчезнаха. Това е положението.

Пак казвам ,че нямам никакво намерение да съдя хора.. Нито си правя изводи за човек по това от къде е или къде живее, правя ги по начина на поведение и именно това е ,което ме дразни, а не това че еди си кой бил от еди си къде, което съвсем слабо ме засяга и без това. Нито да не примеам такива, които по една или друга причина живеят в града. Което е съвсем нормално за подобен град да расте, това което не харесвам е селското поведение и възприятия масово у хората и знам че преди време не беше в такава степен, това просто го има и съществува и за жалост изплува много последните години и цялото ни общество в момента е една голяма селения.

Last edited by Ivanski; March 29th, 2009 at 01:55 AM.
Ivanski no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bulgaria, culture, sofia

Thread Tools

Posting Rules