search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Does the infrastructure get better?
Подобрява се много 39 12.42%
Подобрява се 222 70.70%
Остава същата 21 6.69%
Влошава се 21 6.69%
Влошава се много 11 3.50%
Voters: 314. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old March 29th, 2009, 07:54 AM   #81
Pirin
Registered User

Pirin's Avatar

Likes (Received): 1

Poor
Old
N
Thinks
Its
A
Cadillac

Pirin no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 29th, 2009, 10:45 AM   #82
Pirin
Registered User

Pirin's Avatar

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
Хубаво де, но Лондон, Париж, да не би да е по-различно. Само дето там осве хората от прованса има и милиони емигранти. И пак се оптиват да поддържат. Причината е, че тук всичко се краде и никой не мисли за града. Да не говорим за масовата култура.
БТВ, аз нямам против хора от провинцията да идват и да живеят тук. Падам си по космополитните градове, но поне като идват малко да се грижат и те. Както аз мога да си нося фаса в ръка докато не намеря кошче, съм сигурен, че и те могат.
Strictly law enforcement, that how it works! In bulgarian citys policemans are hanging around, like they are off duty! In the same time, you see people doing illegal parking and even worst... So first thing - safety. And step-by-step the rest!
Old March 29th, 2009, 07:21 PM   #83
Zaro
Just a freak

Zaro's Avatar

Likes (Received): 3057

Quote:
Originally Posted by Vicman7 View Post
Виена, Париж, Лондон чисти .
Сравнете ги с по-малките градове в същите държави и ще видите, че разликата в чистотата е дори по-голяма, отколкото София - прованса в България.
За Германия не говориме, там навсякъде е чисто.

За София - който не му харесва, прав му път. На "новодошлите" им е трудно да се ориентират веднага в движението, това е факт. След около 1-2 години ежедневно шофиране се научават как се кара при натоварен трафик и свикват.

И само в Българската секция слушам вайкания, плачове и сополи колко сме зле и как сме най, най, най-зле от всички. Разходете се да видите в Румъния и Сърбия какво е, а в тяхната секция не чета такива работи.
Не съм съгласен за разликата в хигиената в посочените три държави и София. Да, в Париж, Лондон и Виена има много боклук, НО СЕ ЧИСТИ НЕПРЕКЪСНАТО. Това отличава тези три, и много други градове, от София и България.

Quote:
За София - който не му харесва, прав му път. На "новодошлите" им е трудно да се ориентират веднага в движението, това е факт. След около 1-2 години ежедневно шофиране се научават как се кара при натоварен трафик и свикват.
Моделът на поведение "я съм софиянец и съм старо куче" ми е непонятен. Това, че човек живее в София не го прави по-човек от който и да е друг.
Забравяш, че за оцеляването са нужни пари, а не само задоволство от мястото, в което живееш. В този ред на мисли, ако ти си селско момче от Долно уйно, обаче ти предложат доста повече пари в София, ще дойдеш в София. Ако ти предложат другаде по-добри условия, ще поемеш натам. Дай да не бъркаме - добрата работа не означава задължително добро място за живот. Не знам дали издържаш семейство, но повярвай ми, ако не е така, в момента в който започнеш да го правиш, ще намразиш София - заради унижението, на което се подлагаш, за да запишеш дете в детска градина или училище, заради "комфорта" да живееш като в бунище и още кум други неща.

Проблемът на трафика в София не е натовареността, ами уникално лошата организация и селските изпълнение на всякакви шофьори - и софиянци и други. Не може да се приписват всички минуси на пришълците, а всички позитиви - на "кореняците", които всъщност са дошли в София на 14 години.

Quote:
И само в Българската секция слушам вайкания, плачове и сополи колко сме зле и как сме най, най, най-зле от всички. Разходете се да видите в Румъния и Сърбия какво е, а в тяхната секция не чета такива работи.
С немаловажното уточнение, че за причините, за които хората в България се оплакват, хората на запад си търсят правата чрез протести. наскоро говорих с един познат в Париж за протестите там - и това, което той ми каза беше:"Да, хората са недоволни и протестират, за нас е странно, но те си търсят правата".

Коя позиция смяташ, че е по-правилната - тяхната или нашата - да заровим главата в пясъка, с утехата, че няма начин тук да е зле и няма защо да се оплакваме?
В известен смисъл мирогледът на партията се възприемаше най-безусловно от хора, които не бяха способни да вникнат в него. Тях можеха да накарат да приемат и най-грубите изопачавания на действителността, защото те не можеха да схванат напълно чудовищността на онова, което се изискваше от тях, и не се интересуваха достатъчно от обществения живот, за да забележат какво става.
"1984"

Last edited by Zaro; March 29th, 2009 at 08:54 PM.
Zaro no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2009, 11:24 PM   #84
Pirin
Registered User

Pirin's Avatar

Quote:

Типично по Български - дай да не се излагаме и да не ги говорим тия неща, да не ни чуят съседите, нали ... Той мъжа ми ме бие всяка вечер, ама тихичко, да не чуят съседите.... Ужасен ужас! По-нагоре написах, как преди години, като казах, че София изгежда, като чикагското гето, та и много по зле, всички се обидиха. Как така, ти си българин пък да плюеш по родината - родоостъпник, не те е срам! Ние живеем в страх и мизерия, ама тихо, на чужденците само снимки от курортите! Имам много приятели американци, чехи /приятелката ми е чехкиня/ - напълним съм им къщите със сувенири от България, главите с България. Миналото лято, направих събиране за приятели - българи, чехи, американци на една маса, 30 човека. Почнаха разговори за политика, току преди изборите тука в Америка - българите най-активни - тоя лош, ония по-лош и т.н и т.н. От дума на дума - стигаме до България. Едно от американските семейства на партито ходи в България на почивка, ама не казаха, само казаха, че България е много красива и мръсна и нямало никъкав ред! Моита приятелка ги поткрепи. /Тя между другото е влюбена в моя роден град Благоевград/.
След няколко седмици отивам на едно чисто българско парти сам без приятелката ми. И като се почна - ти защо такива работи на гадните американци си говорил! Как позволяваш на жена ти да говори против България!!!!!!! Изменик! Не те срам! Тия дето най-активно разобичаваха американската система, те сега най-активно мен разобличаваха!
Разправам Ви тая история, не за да Ви, отегчавам с моя личен живот - просто мисля, че ако ние като нация осъзнаем, къде сме реално и престанем да снимаме от определе ъгъл само хубавите сгради, може да се роди някаква непримиримост, към положението, и да го променим.
Old March 29th, 2009, 11:38 PM   #85
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Likes (Received): 32

Кой е споменал за родоотстъпници и прочее, някои да те е опрекнал в тази посока и кой говори ,че не трябва да се опреква или критикува било столицата или страната. И мислиш ли, че тук това не се прави. Въпроса е ,че тук нормална градивна дискусия неможе да стане с подобна тема, не само заради начина по-която е започната , а и заради това, че просто тук просто никои не дисктутира а все знае. Всъщност в твоя пост ми се струва има голяма доза ирония, незнам дали само аз я долавям.
Вярно е ,че родната емигрантска общност съставлява предимно ниските слоеве от обществата, но все пак смея ли да попитам колко време си живял в чикагското гето и колко в София , че си готов да дадеш такава генерална преценка.

Last edited by Ivanski; March 29th, 2009 at 11:45 PM.
Ivanski no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2009, 11:54 PM   #86
Pirin
Registered User

Pirin's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ivanski View Post
ярно е ,че родната емигрантска общност съставлява предимно ниските слоеве от обществата, но все пак смея ли да попитам колко време си живял в чикагското гето и колко в София , че си готов да дадеш такава генерална преценка.
В чикагското гето не съм живял и не живеят поне по моя информация българи! Не знам дали трябва да живееш във "Факултето", за да знаеш, какъв е живота там! За родната емиграция в Европа не знам, но тук в САЩ в никакъв случай не е в ниските слоеве на обществото. Аз живея от 9 години и тук имам собствен бизнес. Доходите ми ме поставят в графата "high middle class", както и повечето ми български приятели.

Явно не си разбрал, за какво говоря, ама нищо! Да си жив и здрав!

Last edited by Pirin; March 29th, 2009 at 11:58 PM. Reason: mistake
Old March 29th, 2009, 11:59 PM   #87
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Факт, е че продължаваш да даваш генерални оценки и изводи базирани само на някаква среда в която се работиш, движиш и т.н.
Old March 30th, 2009, 03:14 AM   #88
Pirin
Registered User

Pirin's Avatar

Quote:
Факт, е че продължаваш да даваш генерални оценки и изводи базирани само на някаква среда в която се работиш, движиш и т.н.
Когато говоря за емигранти имам предвид емигранти, а не гурбетчии. Хората, който идват тук или в Европа за няколко години, събират пари и се прибират съм коментирал други пъти, но хората, които остават тук и живеят тук не са в никакъв случай бедни или с нисък обществен статус. Изводите ги правя на база на моите наблюдение от 9 години.

Но да не разваляме темата с off topics.
Old March 30th, 2009, 03:24 AM   #89
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Quote:
Originally Posted by Zaro View Post
За всеобщо съжаление София е много лошо място за живот. София, за разлика от другите големи градове в България, няма истинска пешеходна зона в центъра на града.
Моля те поясни "пешеходна зона" Ами Пиротска, Витошка, площад България (ндк) , Борисова градина и още няколко немалки парка, площади и т.н..

Quote:
Лошата поддръжка дава своя принос и към не особено лицеприятната соц-архитектура. А една добра поддръжка на сградите може да компенсира в немалка степен недостатъците на външния вид на сградите.
Отново куп глупости. В кой град бг град няма соцархитектура , посъветвай другия път приятеля ти да се вгледа в архитектурата на Белград след 40те, който даваш за пример.
В София липсват голями соц. експерименти в стротиелстовто, повечето административни сгради от 70те и 80те следват подобна линия с тези в цяла Европа. Що се отнася до жилищното строителство - също смея да кажа панелките са съвсем нормални като проект, за сметка на това са доста и в трагично състояние, което създава лошото впечатление.
Реално имат по-голяма арх, стойност от някои пост-соц. да не кажа повечето жилищни сгради, стигат да бъдат въведени в нормален вид.
Поддръжката е именно проблема, който присъства във всеки бг град.

Относно историческия център на града , архитектурата е далеч по-балансирана и хармонична от тази в Пловдив , където е просто една голяма мешавица, макар и това да носи някакъв чар. И все пак старите сгради в столицата са колкото всичките останали в големите градове у нас умножени по няколко пъти.

Quote:
Тъжно, но факт - за да бъде София град, който да оставя приятно усещане, трябва да се променят твърде много неща.
Това е така и първото е отношението на хората, които живеят в него.

Quote:
Originally Posted by Pirin View Post
Когато говоря за емигранти имам предвид емигранти, а не гурбетчии. Хората, който идват тук или в Европа за няколко години, събират пари и се прибират съм коментирал други пъти, но хората, които остават тук и живеят тук не са в никакъв случай бедни или с нисък обществен статус. Изводите ги правя на база на моите наблюдение от 9 години.
Но да не разваляме темата с off topics.
Хвана се не за съществената част от поста ми, това беше саркастична вметка, не лична нападка.
Old March 30th, 2009, 03:47 AM   #90
Pirin
Registered User

Pirin's Avatar

Quote:

Хвана се не за съществената част от поста ми, това беше саркастична вметка, не лична нападка.

Няма значение явно не се разбираме с теб. Освен добронамерената ирония в моя пост, и ти не ме разбра!
Old March 30th, 2009, 09:41 AM   #91
Zaro
Just a freak

Zaro's Avatar

Quote:
Моля те поясни "пешеходна зона" Ами Пиротска, Витошка, площад България (ндк) , Борисова градина и още няколко немалки парка, площади и т.н..
Пешеходна зона както главната в Пловдив, във Варна, а не просто пешеходна зона някъде в града. Ти ако парковете в София ги имаш пешеходна зона, в другите градове да не са със статут на автогари? На София и липсва истинско "стъргало".

Quote:
Отново куп глупости. В кой град бг град няма соцархитектура , посъветвай другия път приятеля ти да се вгледа в архитектурата на Белград след 40те, който даваш за пример.
Айде да видим дали са глупости и кой ги говори. Стига изопачаване - това, което споменах за Белград, е, че там няма коли паркирали по тротоарите. Върни се и прочети, а недей да отклоняваш разговора в друга посока. Дума не съм обелил за архитектурата там.

Quote:
Относно историческия център на града , архитектурата е далеч по-балансирана и хармонична от тази в Пловдив , където е просто една голяма мешавица, макар и това да носи някакъв чар. И все пак старите сгради в столицата са колкото всичките останали в големите градове у нас умножени по няколко пъти.
Голям бисер си изръсил, спор няма. Само ще ти предложа да се разходиш по Витошка и да огледаш фасадите, а после да говорим къде е мешавица и къде не. В Пловдив архитектурата по главната е в един стил, с единични изключения, които по-скоро остават незабелязани. В София соц недоразуменията са на всеки ъгъл, в другите градове по обясними причини са по-малко. другият път, когато отидеш на мач в Пловдив, направи малко културен туризъм. Има доста, което си пропуснал.
В известен смисъл мирогледът на партията се възприемаше най-безусловно от хора, които не бяха способни да вникнат в него. Тях можеха да накарат да приемат и най-грубите изопачавания на действителността, защото те не можеха да схванат напълно чудовищността на онова, което се изискваше от тях, и не се интересуваха достатъчно от обществения живот, за да забележат какво става.
"1984"
Old March 30th, 2009, 09:48 AM   #92
Vicman7
Registered User

Likes (Received): 6

Търновец е прав.... на никой не му прави впечатление мизерията пред входната му врата, но просто защото манталитета е такъв. И ако някой излезе да почисти градинката пред входа, трима ще му се смеят, а други веднага ще хвърлят боклуци, за да бъде отново в тон с "общата среда". Това са неща, които са до болка ясни на всички. Не става въпрос за софиянец/несофиянец, навсякъде баницата е една и съща. България е малка, не е САЩ и контрастите не са чак толкова големи. Въпросът е, че трябва да се мисли градивно, а не като....хората от Чикаго. Какво предлагат - нищо.... освен да се успокояват, че са избягали от "кочината" и че са по-умните и хитрите. Ето точно това дразни, избрали са да живеят там, какво тогава коментират България. Аз живея в София, пука ми за София и не ме интересува какво е в Чикаго. Същите тия американци ако им кажеш, че президентът им е грозен и са световни терористи, също ще те гледат накриво. Вероятно защото си уцелил истината. Същото е и с българите. Пред чужденци за България, че е мръсна и няма ред не трябва да се споменава. Аз лично не съм чул от някой от друга държава да говори лошо за нея.
В България много неща през последните 10 години са се променили към добро.... Просто не се забелязват веднага, защото стават по много малко и с много бавни стъпки.
Та така, да не се обиди някой.

Last edited by Vicman7; March 30th, 2009 at 09:53 AM.
Vicman7 no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 10:17 AM   #93
bgrs
dRusenec :)

bgrs's Avatar

Likes (Received): 3411

Всъщност Пиростска не е особено приятно място за разходки пеша. Мръсотия, няма пейки, някои сгради заплашват живота на преминаващите (поне последно като минавах).

Витошка е истински добрият пример. Ако изключим разни СОТ-аджии и джедаи от съда, които развалят идеята, профучавайки с джиповете си.

Ъм, а че в София имало повече стари сгради, отколкото във всички останали градове според мен е голяма глупост, ще се радвам да видя някакви доказателства за тази теза
Old March 30th, 2009, 10:21 AM   #94
vycanismajoris
Registered User

vycanismajoris's Avatar

Likes (Received): 134

Ехх, то да си управник в България явно е най-сладката работа. Свършил, несвършил задълженията си, никой не смее да критикува, че да не би случайно да се изложим пред чужденците. Каква идилия...
vycanismajoris no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 10:33 AM   #95
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Между другото София е доста по-чиста от голяма част от големите градове на САЩ.

Да не би "West Broadway" в Ню Йорк или пък "North Philly", да не говоря пък за Бъфало да са чисти?!

Хайде стига циркове. София е на добро световно ниво.

Метрото в София също е 100 пъти по-добре изглеждащо от чикагското, ако въобще то може да се нарече добре изглеждащо.

Друг е въпросът, че Чикаго е много по-уреден град, в който може би ще бъда съвсем скоро.

North Philly

ВОДА no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 10:41 AM   #96
Zaro
Just a freak

Zaro's Avatar

Quote:
Originally Posted by ВОДА View Post
Между другото София е доста по-чиста от голяма част от големите градове на САЩ.

Да не би "West Broadway" в Ню Йорк или пък "North Philly", да не говоря пък за Бъфало да са чисти?!

Хайде стига циркове. София е на добро световно ниво.

Метрото в София също е 100 пъти по-добре изглеждащо от чикагското, ако въобще то може да се нарече добре изглеждащо.

Друг е въпросът, че Чикаго е много по-уреден град, в който може би ще бъда съвсем скоро.

North Philly

А стига пък и ти бе. Какво ме грее, че в Чикаго е по-мръсно, когато купчината боклук пред вкъщи е висока метър и половина и е с диаметър 3 метра.
Стига с тая комплексарщина, че има и по-зле от нас, та да не недоволстваме.
"1984"
Old March 30th, 2009, 10:45 AM   #97
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
А стига пък и ти бе. Какво ме грее, че в Чикаго е по-мръсно, когато купчината боклук пред вкъщи е висока метър и половина и е с диаметър 3 метра.
Стига с тая комплексарщина, че има и по-зле от нас, та да не недоволстваме.
Хаха, не ме разсмивай само.

Никъде не съм казал, че в Чикаго е по-мръсно...

Запази "тая комплексарщина" за теб.

Колкото до купчината боклук пред вас, мисля, че си е твой личен проблем. Та нали е пред вас?!

Last edited by ВОДА; March 30th, 2009 at 10:52 AM.
Old March 30th, 2009, 11:05 AM   #98
bgrs

bgrs's Avatar

А, ВОДА, има си концесия за боклука, има и такса смет, която хората чинно си плащат. При което заради разни политико-икономически конфликти, не може цял град да страда. Какво предлагаш - да изсипя боклуците в багажника и да ги закарам на няколко курса до сметището ли? В момента всичките кофи при нас са пълни, по земята е пълно с боклуци, а двата контейнера за рециклиране отдавна са пълни с други неща.

Като оставим това настрана, това става до детска площадка, на тази площадка майките си разхождат бебетата в колички. Разни песове разнасят тези боклуци, духа вятър, температурите вече са над 10 градуса...нали се сещаш какво може да се случи много скоро...

Ами в случаят ОК - да кажат - спрете да плащате такса смет и се оправяйте сами. Всеки блок си наема една фирма, която да извозва боклуците и всичко е 6. Само че такъв вариант не се предвижда доколкото знам.

А и ако тръгнем така, няма да е зле същото да направим и с полицията, и с болниците, и с училищата и университетите - ако се приватизират сигурно ще е по-добре, поне печалбата ще се инвестира в подръжка, а не в частни имоти и автомобили. Съботата отскочих до студентски град да търся термоглави за радиаторите вкъщи че се изпотрошиха (в студентски град...термоглави...хах). Разходих се малко с някаква носталгия. Едно време имаше една градина горе до семейните блокове. Вече половината е застроена. Другата половина е поломена от някакви камиони предполагам, които са окаляли и разбили всичко възможно. Което е по-забавното - до новите блокчета нямаше нито един контейнер. Най-близкият беше на около 100 метра, при което беше препълнен и около него кочина.

Контрол? Никакъв. Е, студентите ли да тръгнат да ги контролират? Обаче после средният човек отива там, вижда мръсотията и калта и почва да реди "пфууу гадни селяни, егати мръсотията".

С което не искам да казвам, че София е най-мръсния град, обаче е един от градовете, където контрола и комуналните дейности са най-зле. Най-добре тази община да вземат да я приватизират (тя не че не работи като акционерно дружество, но това е друг въпрос).
Old March 30th, 2009, 11:32 AM   #99
ВОДА
on the move

ВОДА's Avatar

Quote:
Originally Posted by bgrs View Post
А, ВОДА, има си концесия за боклука, има и такса смет, която хората чинно си плащат. При което заради разни политико-икономически конфликти, не може цял град да страда. Какво предлагаш - да изсипя боклуците в багажника и да ги закарам на няколко курса до сметището ли? ...
Съжалявам ама има закон, който задължава всеки собственик, да чисти пред неговия дом, офис, магазин и т.н.

Излишно се хабиш да пишеш.

Quote:
Originally Posted by bgrs View Post
... В момента всичките кофи при нас са пълни, по земята е пълно с боклуци, а двата контейнера за рециклиране отдавна са пълни с други неща.

Та нали и ти щеше да гласуваш за сегашния кмет - Бойко Борисов.

Хем не удобряваш резултата от управлението му на града, хем министър-председател искаш да го правиш.
Old March 30th, 2009, 11:54 AM   #100
bgrs

bgrs's Avatar

Quote:
Съжалявам ама има закон, който задължава всеки собственик, да чисти пред неговия дом, офис, магазин и т.н.
Това каква връзка има със сметосъбирането?

Quote:
Та нали и ти щеше да гласуваш за сегашния кмет - Бойко Борисов.

Хем не удобряваш резултата от управлението му на града, хем министър-председател искаш да го правиш.
Мдам, на принципа на по-малкото зло.

Reply

Tags
bulgaria, culture, sofia

Thread Tools

Posting Rules