search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Does the infrastructure get better?
Подобрява се много 39 12.42%
Подобрява се 222 70.70%
Остава същата 21 6.69%
Влошава се 21 6.69%
Влошава се много 11 3.50%
Voters: 314. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old March 30th, 2009, 12:24 PM   #101
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Likes (Received): 32

Quote:
Originally Posted by Zaro View Post
Пешеходна зона както главната в Пловдив, във Варна, а не просто пешеходна зона някъде в града. Ти ако парковете в София ги имаш пешеходна зона, в другите градове да не са със статут на автогари? На София и липсва истинско "стъргало".

Витошка от Съдебната до ндк, като вкл. и ндк си е едно доста голямо стъргало. Тъй като града е нараснал доста напоследък обособяването на някаква огромна пешеходна улица е доста трудно, тъй като ще пречи на трафика значително. Всъщност не бяха паркираните коли по тротоарите, града е доста приятелски за пешеходци.

Quote:
Айде да видим дали са глупости и кой ги говори. Стига изопачаване - това, което споменах за Белград, е, че там няма коли паркирали по тротоарите. Върни се и прочети, а недей да отклоняваш разговора в друга посока. Дума не съм обелил за архитектурата там.

Ок, но в други източно европейски градове има , при това немалко. Но се питам каква ли трябва да е там арх. среда там, като този град често се дава за пример където "брутализма" от 70те е доста широко застъпен от жилищни до административни сгради. Тоест пак отиваме на главния проблем - безпорядъка.

Quote:
Голям бисер си изръсил, спор няма. Само ще ти предложа да се разходиш по Витошка и да огледаш фасадите, а после да говорим къде е мешавица и къде не. В Пловдив архитектурата по главната е в един стил, с единични изключения, които по-скоро остават незабелязани. В София соц недоразуменията са на всеки ъгъл, в другите градове по обясними причини са по-малко. другият път, когато отидеш на мач в Пловдив, направи малко културен туризъм. Има доста, което си пропуснал.
Достатъчно съм се разхождал там и почти всички сгради са в добро състояние, невиждам мешавица там като нео-класическите сгради и кооперациите от 30-40те и дори 50те там мисля си съжителстват съвсем добре.
Дразнещото в тази улица е всякаквите индивиди и въпросните профучаващи "джедаи" за които спомена бгрс.
Не искам да спорим за архитектурна съпоставимост м-у 2та центъра ,защото ще е доста глупав спор. Може би само в Русе у нас има съпоставими сгради. Което както съм казвал е нормално с оглед на това ,че София като млада столица се е развивала доста ентусиазирано на времето.

Sponsored Links
Old March 30th, 2009, 12:42 PM   #102
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Likes (Received): 18615

Quote:
Originally Posted by bgrs View Post
Всъщност Пиростска не е особено приятно място за разходки пеша. Мръсотия, няма пейки, някои сгради заплашват живота на преминаващите (поне последно като минавах).
Напълно съгласен! Понеже работя в този район, винаги минавайки по Пиротска съм се натъжавал какъв потенциал има тази част на града и в какъв импровизиран паркинг/битак/мизерия е превърната ... В началото на годината нещо се бяха появили едни паяци 3-4 пъти и опразваха паркиралите по улицата коли... Тъкмо се зарадвах, че някой е започнал да си върши работата и от месец-два всичко си е пак по старому ... накацали всякави марки автомобили , по (уж) пешеходнат аулица Пиротска...

Quote:
Originally Posted by bgrs View Post
Витошка е истински добрият пример. Ако изключим разни СОТ-аджии и джедаи от съда, които развалят идеята, профучавайки с джиповете си.
Витошка е добра наченка ... но има още доста да се направи докато стане едно истинско стъргало каквото има във Варна - Княз Борис и Пловдив - главната...

В Белград не съм се разхождал толкова, но пък в Загреб има няколко такива уютни пешеходни улици по центъра, лятото посредата с накацали на открито маси на ресторанти и кафенета ... абе красота и спокойствие. С кеф да седнеш и да пиеш едно кафе. В София къде да го направиш това ? На Витошка, докато покрай теб тракат през 4-5 минути полуразпданалите се трамваи на ГТС ??

Quote:
Originally Posted by Vicman7 View Post
Търновец е прав.... на никой не му прави впечатление мизерията пред входната му врата, но просто защото манталитета е такъв. И ако някой излезе да почисти градинката пред входа, трима ще му се смеят, а други веднага ще хвърлят боклуци, за да бъде отново в тон с "общата среда". Това са неща, които са до болка ясни на всички. Не става въпрос за софиянец/несофиянец, навсякъде баницата е една и съща. България е малка, не е САЩ и контрастите не са чак толкова големи.
Абе не е само до манталитета ... и България е малка , съгласен съм, разликите не са огромни, но в другите градове на обикновените граждани като че ли им пука малко повече за околната среда отколкото на софиянци. Това са ми личните наблюдения... По вероятно е да видиш една добре поддържана цветна градинка, подстриган жив плет, направена и подържана пейка/беседка в Смолян, Монтана, Велико Търново, Пловдив, Варна отколкото в София, пък било то и в Лозенец. Това са ми личните наблюдения.
Turnovec no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 12:52 PM   #103
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Целият район м-у "женския пазар" и Мария Луиза има огромен потенциал, и може да бъде едно много готино местенце със всичките общности и култури ,които щъкат там, стига да се въведе ред. Като начало самият пазар трябва да се изрине до основи най-сетне и да се направи някаква цивилизована площ за търговия, другото е да се въведе ред в малките улички, където арабухите изхвърлят всякакви боклуци и т.н.
А проблема с фасадите трябва да се реши със законови мерки.
Old March 30th, 2009, 02:46 PM   #104
Zaro
Just a freak

Zaro's Avatar

Likes (Received): 3055

Quote:
Originally Posted by ВОДА View Post
Хаха, не ме разсмивай само.

Никъде не съм казал, че в Чикаго е по-мръсно...

Запази "тая комплексарщина" за теб.

Колкото до купчината боклук пред вас, мисля, че си е твой личен проблем. Та нали е пред вас?!

Нищо не разбра заралийче. Буквалист, като повечето ти съграждани явно. Същото важи и за другата квалификация.

Аз толкова боклук не мога да произведа. Ти може и да можеш, особено вербален. Проблемът е, че в супер уредения и приятен град София се стига до такива абсурдни ситуации, каквито има сега с боклука Аз янмам вина за несъбирането. Ако хвърлям на улицата - да, но за несъбирането друг трябва да си носи последствията.

Иначе сте много ербап - и другаде било зле и т.н. Не ме интересува дали другаде е по-мръсно или по-уредено. Искам и тук да се чисти и да е уредено. Проблем че си търся правата?
В известен смисъл мирогледът на партията се възприемаше най-безусловно от хора, които не бяха способни да вникнат в него. Тях можеха да накарат да приемат и най-грубите изопачавания на действителността, защото те не можеха да схванат напълно чудовищността на онова, което се изискваше от тях, и не се интересуваха достатъчно от обществения живот, за да забележат какво става.
"1984"
Zaro no está en línea   Reply With Quote
Old April 1st, 2009, 12:13 PM   #105
ВМРО
Registered User

ВМРО's Avatar

Likes (Received): 750

Проблемите с боклука са резултат от некадърно направена концесия, която ощетяваше общината. Първо, че се плаща по-скъпо отколкото на общинско дружество и второ, че концесионерът не си дава никакъв зор, защото няма контролни механизми в договора. Новите фирми по честотата според мен нямат нужните средства за пълно техническо обезпечаване и бяха повикани на пожар. Прави ми впечатление, че минават, изпразват 1 или 2 контейнера(от 3) и продължават, за да могат навсякъде да освободят място за нов боклук. След това се връщат следобед за нов курс. Все пак има напредък, защото преди редовно се случваше всички варели да са пълни, а сега има поне по 1 празен. Лошото е, че градинките пак не се чистят.

Надявам се в най-кратки срокове другата голяма концесия- на водата също да бъде развалена, защото тия са по-голямо бедствие и от Гайтански. Направи ми впечатление още в стария квартал, че разкопават улиците и след това не ги асфалтират. Преди няколко дена разкопаха улицата пред блока и в момента просто е в окаяно състояние. Разкопаха градинката и буквално унищожиха малкото зелена площ, а тротоарът, който иначе бе от малкото без дупки и без начупени плочки изглежда все едно се намира пред строеж.
ВМРО no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2009, 04:38 PM   #106
Dante_1
walking in the dark

Dante_1's Avatar

Likes (Received): 1032

Миналата година чух по новините че вече имало блокове в София които наемат човек за да чисти пред блока,градинките,входа и му плащат,не знам колко беше,но да кажем около 300 лв. на блок и да чисти 3-4 пъти в седмицата.Ако е 10 етажен блок с по 3 ап.на етаж това са 10лв. на семейсво и на месец.Ту ще е чисто пред блока и в входа,ту ще се създадат хиляди места за работа.Не вярвам 10лв да е много на месец...само трябва малко инициатива от софиянците

Тук общината наема хора (изисква се да се мине някакво контролно) да чистят кварталите и парковте,а всеки блок си наема чистачка.Не знам колко се взима такса в жилиштата в Б-я но тук са между 30 и 90€ на месец.И събраните пари се използват за ремонтиране на входа ако има нужда,да се плати на чистачката,да се боядиса блока...
Dante_1 no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2009, 07:30 PM   #107
Zaro
Just a freak

Zaro's Avatar

Likes (Received): 3055

Quote:
Originally Posted by Dante_1 View Post
Миналата година чух по новините че вече имало блокове в София които наемат човек за да чисти пред блока,градинките,входа и му плащат,не знам колко беше,но да кажем около 300 лв. на блок и да чисти 3-4 пъти в седмицата.Ако е 10 етажен блок с по 3 ап.на етаж това са 10лв. на семейсво и на месец.Ту ще е чисто пред блока и в входа,ту ще се създадат хиляди места за работа.Не вярвам 10лв да е много на месец...само трябва малко инициатива от софиянците

Тук общината наема хора (изисква се да се мине някакво контролно) да чистят кварталите и парковте,а всеки блок си наема чистачка.Не знам колко се взима такса в жилиштата в Б-я но тук са между 30 и 90€ на месец.И събраните пари се използват за ремонтиране на входа ако има нужда,да се плати на чистачката,да се боядиса блока...
10 лева не е много, макар че сигурно има немалко семейства, за които това не е и малко. Но, тук идва ключовият момент със събирането на парите. За известно време живях на последен етаж на един 9 етажен блок в китното софийско кварталче Младост 1. Както се случва на много места, развали се асансьорът. Домоуправителят на входа не го беше грица да събира парите, защото живееше на третия етаж, а другите не им се занимаваше. Накрая мен ме хванаха нервите и събрах парите, включително от един човечец, от който никой не беше взел и един лев през последните три години. За времето през което живеех там, имаше ремонт на канализация, щрангове, покрив, асансьор, входна врата, мазе, в допълнение към тези екстри, вкъщи веднъж влезе прилеп, доста пъти гълъби, които се объркваха и не можеха да излязат и по този повод оставяха следи откъде са минали.
За щастие се преместих оттам.

Та в тази връзка, идеята не е лоша, но с изпълнението ще има трудности, щото има доста големи блокове, в които си мисля, че това няма как да стане. Разбира се,това може да бъде регулирано по някакъв начин - общината заплаща сумата, след което я начислява към данъка на сградата. Тогава няма да има мърдане. Същият механизъм би могъл да се приложи и за други наложително, но несъбираеми плащания.
В известен смисъл мирогледът на партията се възприемаше най-безусловно от хора, които не бяха способни да вникнат в него. Тях можеха да накарат да приемат и най-грубите изопачавания на действителността, защото те не можеха да схванат напълно чудовищността на онова, което се изискваше от тях, и не се интересуваха достатъчно от обществения живот, за да забележат какво става.
"1984"
Zaro no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2009, 09:36 PM   #108
nilix
pustiniak-no translation

nilix's Avatar

Likes (Received): 41

Ако може да попитам как си го накарал да ти даде пари?
nilix no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2009, 10:08 PM   #109
Sawovsky
Шар Планино, долазим ти..

Sawovsky's Avatar

Likes (Received): 4290

Quote:
Originally Posted by Ivanski View Post
As for the gray commiedistricts and other Sofia cliches. That's the huge New Belgrade district

http://farm4.static.flickr.com/3217/...25acaa8696.jpg

http://img31.photobucket.com/albums/...zySerb/bg2.jpg
Actually New Belgrade is quite nice place for living, and very beautiful also.

http://www.beobuild.rs/visuals/data/...GD-STOD-01.jpg

And those blocks you posted are very urban and well organizated neighborhoods

http://img27.imageshack.us/img27/2463/bg1he8.jpg

http://img175.imageshack.us/img175/1...imediumws5.jpg

Facebook stranica časopisa PLAY!Zine - svakog dana nagradna igra!

Klan RUR - najveća srpska gaming zajednica još od 1998. godine. Svakog dana najnovije vesti iz sveta esporta. http://klanrur.co.rs/
Sawovsky no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2009, 10:55 PM   #110
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

I didn't say it's bad, it was about commieblocks cliches. Anyway personally i don't find it pretty at all, looks too artificial and symmetric.

Last edited by Ivanski; April 3rd, 2009 at 01:22 AM.
Ivanski no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2009, 03:41 AM   #111
Pirin
Registered User

Pirin's Avatar

Likes (Received): 1

Не знам, защо ама нещо не се разбрахме! Съжалявам! Предлагам, аз да Ви направя снимки на някой мръсни места в Чикаго, за да има мир!
Pirin no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2009, 06:16 AM   #112
Tego
·!¦[· (17:50) ·]¦!

Tego's Avatar

Likes (Received): 9414

Мда, моля, снимай! Да речем района около кръстовището на W. Kinzie Str. & Milwaukee Ave. Ако изглежда още така, както го помня през далечната 1998-ма година, ще бъде доста показателно според мен.
Tego no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2009, 10:18 AM   #113
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11511

За какво трябва да сравняваме нашата мизерна столица с Чикаго. Ясно е, че и там ще е мръсно предвид, че са сума си милиона жители, че има кви ли не имигранти и т.н.
Моя близка ходи до САЩ преди има няма 15 дена и това, което й е направило впечатление, че след цял ден обикаляне на улиците обувките й са все толкова лъснати, както сутринта, като е излизала.
JloKyM está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 4th, 2009, 11:13 PM   #114
insertnickhere
зъл "комунист" :)

insertnickhere's Avatar

Likes (Received): 95

mobster for a mayor, mobsters for ministers, mobsters for parliament, incompetent screwheads as EU electees.

sums it up.

just as bad as everywhere else, but we just didnt get the boost others did in the good years (60s and 70s)
Old April 16th, 2009, 06:02 PM   #115
Ventilator_BGD
BANNED

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Ivanski View Post
I didn't say it's bad, it was about commieblocks cliches. Anyway personally i don't find it pretty at all, looks too artificial and symmetric.

Thats the point of young postmoderna, isnt it? Actually, theese pics from Belgrade are apartamental blocks, about 5-8km from New Belgrade's downtown. Its actually perifery of new Belgrade. As it is apartamental habitats, its not centre, so it looks as it should, as apartamental, residental quarts of early 70ies. Let me remind you that New Belgrade have been constructed by ideas of le corbuisier's ideas of green city. He was even a colsuntant of new Belgrade projects. This area looks nice, river front with parks and recreation is only about 500 m(2 blocks) from this blocks, and you cannot take a full impression from theese pics. But, indeed, this part of city have never been fully finished, its comercial zones are missing (this empty space between theese cascade blocs was planed as commercial brutalistic ground floor building, with green roofs,but lack of money for finishing it) Today, its developing fast, and theese boulevards and empty spaces are being built, and fill with activities.

About sofia.

I see it like this. Its a nice city with a nice spirit, but its definitelly not the biggest representation of Bulgaria. Its not the uglliest city on Balcans, i dont think i can compare any city of Balcans with tirana (its definitelly my biggest dissapointment) its nicer than Bucarest, and athens, but its not than Belgrade, Sarajevo and Zagreb. Its just not about architecture, but the impression, all cities of Balcan (except Zagreb) have the same (or close) vallues of architecture, but what makes them diferend is terrain, and its urbanistic developement in history in depence of its terrain and geographical issue. Belgrade has 2 big rivers, that makes it more atractive, it is built on 7 hills, fortress on confluence, it has lakes, many forests and parks in the downtown or very close to it. Sarajevo is between hills, it is romantic, and it has small oriental streets, makes it very charming (even if Sofia has better architecture) And Zagreb is out of class, it is city that allways had continuity of developement, in urbanism and architecture, so its clean, and keept in order with very old tradition. What i dont like about it is too precise urbanism, that makes it boring and predictable.

Athens is nice in some parts, and that means its downtown (10% of the city) And wherever you go out of downtown, the picture is the same everywhere, same white buildings with terraces around, streets, ortogonal structure. Maybe somebody likes it, i dont. And it surelly has a lack of parks, and greenery. And i see Bucharest undefined, i havent been there, but it looks like it has buildings, boulevars, and there are no public spaces, squares, zones for chill... It looks like city of transportation

So, Sofia is somehow the closest to Belgrade, but without rivers, fortres and hills. It has nice architecture, and its pleasent for living, its vibrant, but in the same time, as all cities of balcans, more or less, it has a problem with infrastructure, pavemant, and space regulation, its not cared in sense of public space, and its not so clean...but so what? Its about the moment, its not developed city, but city in process of developement, so we can expect some changes it that sense as city grows and developes. It surelly has a nice potential, and a wilth to use it!

Last edited by Ventilator_BGD; April 16th, 2009 at 06:07 PM.
Ventilator_BGD no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2009, 06:38 PM   #116
Denien
:-|

Denien's Avatar

Likes (Received): 0

It's Spring...everything is green...even the smashed pavements, walkways bla bla...even the commies look nice now...winter, OK...but now...after one month...aaaah, my favourite city in the world :-)...cheers guys!
Denien no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2009, 12:11 AM   #117
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ventilator_BGD View Post
About sofia.

I see it like this. Its a nice city with a nice spirit, but its definitelly not the biggest representation of Bulgaria. Its not the uglliest city on Balcans, i dont think i can compare any city of Balcans with tirana (its definitelly my biggest dissapointment) its nicer than Bucarest, and athens, but its not than Belgrade, Sarajevo and Zagreb. Its just not about architecture, but the impression, all cities of Balcan (except Zagreb) have the same (or close) vallues of architecture, but what makes them diferend is terrain, and its urbanistic developement in history in depence of its terrain and geographical issue. Belgrade has 2 big rivers, that makes it more atractive, it is built on 7 hills, fortress on confluence, it has lakes, many forests and parks in the downtown or very close to it. Sarajevo is between hills, it is romantic, and it has small oriental streets, makes it very charming (even if Sofia has better architecture) And Zagreb is out of class, it is city that allways had continuity of developement, in urbanism and architecture, so its clean, and keept in order with very old tradition. What i dont like about it is too precise urbanism, that makes it boring and predictable.

Athens is nice in some parts, and that means its downtown (10% of the city) And wherever you go out of downtown, the picture is the same everywhere, same white buildings with terraces around, streets, ortogonal structure. Maybe somebody likes it, i dont. And it surelly has a lack of parks, and greenery. And i see Bucharest undefined, i havent been there, but it looks like it has buildings, boulevars, and there are no public spaces, squares, zones for chill... It looks like city of transportation

So, Sofia is somehow the closest to Belgrade, but without rivers, fortres and hills. It has nice architecture, and its pleasent for living, its vibrant, but in the same time, as all cities of balcans, more or less, it has a problem with infrastructure, pavemant, and space regulation, its not cared in sense of public space, and its not so clean...but so what? Its about the moment, its not developed city, but city in process of developement, so we can expect some changes it that sense as city grows and developes. It surelly has a nice potential, and a wilth to use it!
You made some good points here, in generally speaking Belgrade and Zagreb do look better than Sofia. That's the impression you get firstly , if we talk like a wide general view. And i agree that the city's terrain defines big part of its image most of the times. But I don't think Saraevo is somehow special with its hill surroundings which aren't that rarely to see, whereas Sofia is situated really close to a big mountain and that makes it sort of special in a way. And that's not very common combination for a big city.

And other thing that defines city imo (aside from terrain,architecture, remarkable places or buildings) is the atmosphere and spirit, and i think that besides the administrative and cultural parts (usual for a capital) Sofia has somehow young spirit and it's really energizing city, which makes it cool. Well the city itself isn't very old anyway, but it's settled down over some really old ones, and at some points they interact each other which is another cool thing.
Old April 18th, 2009, 12:39 AM   #118
bgplayer19
Registered User

bgplayer19's Avatar

Likes (Received): 0

My general impression when you enter Belgrade from south is somehow cold and not really pleasant(no offence guys) but I can't accept seeing those factories which look like Chernobil in the center of the city or this bombarded building on the right side...At least that's what I feel when passing through Belgrade.Apart from this the city is great I love Novi Belgrad-it reminds me of Wien,there are many parks and the infrastructure is without remarks!Sofia,as well has its minuses and pluses:the infrastructure is awful,there's the problem with the garbage as well with the traffic,but after all slowly everything is developing.The thing I like the most in Sofia is the mountain!The fact that there is a mountain nearby where you can do whatever you want is great.Then again there's the center which is really beautiful with all the buildings,churches etc.
bgplayer19 no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2009, 12:57 AM   #119
vycanismajoris
Registered User

vycanismajoris's Avatar

Likes (Received): 134

Quote:
Originally Posted by bgplayer19 View Post
The thing I like the most in Sofia is the mountain!The fact that there is a mountain nearby where you can do whatever you want is great.
+1

To me Vitosha is more valuable than 100 hills. I always think of it as a "part of the city", not just an object next to the capital.
vycanismajoris no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2009, 02:49 AM   #120
Делян
Registered User

Делян's Avatar

Likes (Received): 665

Quote:
Originally Posted by ILB View Post
I was hanging around this forum and I found lots of pictures of other European capitals. However I think it is enough only to mention the capitals on the Balkan peninsula. All look better than our beloved Sofia. When I saw pictures of Sarajevo(city that was heavily bombed 15 years ago) I was astonished. Clean streets, renovated buildings, nice public transportation. Everything looked so European. The same goes to Beograd, Bucharest, Zagreb, Athens..even Tirana. For God sake we are in the EU, our economy is doing better than for example the one of Bosnia, at the same time our capital is being flooded with garbage, homeless animals, our streets are torn by huuuuuuuuge and deeeep gaps, most of the buildings in downtown Sofia are not renovated and I'm even afraid of mentioning the suburbs where the situation is worse. I just can't understand how it is possible that overall bulgarian cities look ok, and Sofia is the only example of bad maintenance. Are our politicians responsible for that, or it's simply our reluctance to take responsibility of our city. For me it is unbelievable that capitals of countries which are less developed look better and cleaner. It's just out of primal logic.
What do you think about that, guys. What should we change? Is there a chance for Sofia to finally become a better place to live, work, visit (and study In America ) and to be proud of. I'm looking forward to a nice, useful and civilized discussion.
Do you know the meaning of "miserable"?
Делян no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bulgaria, culture, sofia

Thread Tools

Posting Rules