search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Does the infrastructure get better?
Подобрява се много 39 12.42%
Подобрява се 222 70.70%
Остава същата 21 6.69%
Влошава се 21 6.69%
Влошава се много 11 3.50%
Voters: 314. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old April 18th, 2009, 10:13 AM   #121
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11511

Quote:
Originally Posted by Делян View Post
Do you know the meaning of "miserable"?
It is up to me to change the title if there is a mistake, so I decided to search the word:
MISERABLE
['mizərəbl]
1. отчаян, злочест, клет, окаян

MISERABLE with cold премалял от студ

to make someone's life MISERABLE правя нечий живот непоносим

2. мизерен, нищожен, жалък

3. лош, отвратителен, ужасен, невъзможен

Съвсем си пасва.
JloKyM no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 18th, 2009, 12:58 PM   #122
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 12477

Ама това определение, макар да е вярно, редно ли е чак като заглавие на тема да стои и по този начин да представяме на чужденците, влезли в българския форум, нашата столица? Не е особено разумен начин да популяризираме града и изобщо държавата, използвайки подобни прилагателни в самите заглавия, акцентирайки на лошото.
Old April 18th, 2009, 02:17 PM   #123
paF4uko
Blow the Horn!

paF4uko's Avatar

Likes (Received): 734

Като е така, защо да не си го кажем? Виждаш и аз не се свеня да пускам снимки на неща, които не са толкова приятни... Тук си мисля, че е място за обективни дискусии, а не за реклама...
Old April 18th, 2009, 02:25 PM   #124
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Quote:
Originally Posted by paF4uko View Post
Като е така, защо да не си го кажем? Виждаш и аз не се свеня да пускам снимки на неща, които не са толкова приятни... Тук си мисля, че е място за обективни дискусии, а не за реклама...
Защото едно е да говориме между нас си колко мизерна е София на места (защото в никакъв случай не е изцяло мизерна, дори на места е прекрасна, и не е нещо кардинално по-различно от другите столици из Европа), което си го знаеме и без да го напишеме като заглавие, но друго е ако това бъде един вид първото, а от тук и пречупващо всички следващи, впечатление за столицата, а като такава и за държавата, на чужденците, влезли в българската секция и проявили любопитство към България. Иначе не казвам да няма дискусии на тази тема, напротив, но за съвсем друго нещо говоря в случая, стига да се чете внимателно!

По-добре да се промени заглавието на 'Дискусии за София' и там вече всеки да се оплаква колко е зле или пък да се отчитат и красивите неща. Ама така е крайно манипулативно и най-малкото действа анти върху интереса на чужденците, незапознати със ситуацията и манталитета ни.

Last edited by benjaminn; April 18th, 2009 at 02:35 PM.
benjaminn no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2009, 02:27 PM   #125
kudos
Registered User

kudos's Avatar

Likes (Received): 380

като ще е дискусия сложете поне една въпросителна накрая, така е като факт, а както добре знаете всеки има различно мнение и не може да се генерализира така!!! за автора на темата може и да е най-мизерната, но както добре се вижда до момента за много от нас не е така. всеки град си има мизерия, но не виждам подобни теми в другите форуми. ма какво се учудвам, ние българите сами ако не си направим мизерия то кой..
Old April 18th, 2009, 03:04 PM   #126
paF4uko
Blow the Horn!

paF4uko's Avatar

Quote:
Originally Posted by benjaminn View Post
но друго е ако това бъде един вид първото, а от тук и пречупващо всички следващи, впечатление за столицата, а като такава и за държавата, на чужденците, влезли в българската секция и проявили любопитство към България.
Всеки път потъвам под седалката от срам като кацам в София или във Варна по полоса 27, а на много чужденци именно тази гледка им е първото впечатление от България... и тази гледка е отражение на обществото ни.
Old April 18th, 2009, 03:08 PM   #127
Dante_1
walking in the dark

Dante_1's Avatar

Likes (Received): 1032

Quote:
Ама това определение, макар да е вярно, редно ли е чак като заглавие на тема да стои и по този начин да представяме на чужденците, влезли в българския форум, нашата столица? Не е особено разумен начин да популяризираме града и изобщо държавата, използвайки подобни прилагателни в самите заглавия, акцентирайки на лошото.

+1
Dante_1 no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2009, 03:19 PM   #128
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Likes (Received): 32

Quote:
Темата няма как да е нормална дискусия по начина ,по който е поставена и започната. Макар и да има въпросителна накрая , не мисля че може да говорим за дискусия тук.

И може ли да попитам какво пречи да се отвори тема "Варна - най-мизерното пристанище в Европа" тъй като реално негативните неща , изказани за София важат и за Варна и за всеки друг голям бг град. Защото и там улиците са разбити, безброи олющени панелки се извисяват над пристанищните кранове, което формира силуетa на града, знаете за циганьорите по плажа и т.н. Разбира се тези неща , поставени така са силно хиперболизирани и субективни, но нима се различават от начина по който е започната тази тема

Не става въпрос да се крият или защитава сляпо града и т.н. , става дума ,че темата сама по себе си нецели дискусия. Отделно и твърдението ,около което се върти просто не е вярно.
Old April 18th, 2009, 03:31 PM   #129
paF4uko
Blow the Horn!

paF4uko's Avatar

Най-мизерното пристанище не е, но градът изглежда наистина ужасно отстрани и го казвам - не го защитавам. Виж предишния ми пост. На мен заглавието на темата не ми пречи, дори и във варненския раздел да се появи такава. Алексий мисля, че има с какво да допринесе. Погледни му снимките - на повечето виждаш красива, нова, лъскава сграда сред шарени, преправени по всевъзможни начини панелни блокове...

Не трябва да си затваряме очите. Дори е по-добре да бъдем по-самокритични от колкото е нужно. На мен не ми пука, че ще го прочете някой. Един приятел миналото лято за първи път дойде в България и никъде не беше чел за панелките и разбитите улици. Като го видя на живо беше леко казано шокиран. Да, много неща му харесаха от страната и има желание да се върне, но това му остави белег.
Old April 18th, 2009, 03:44 PM   #130
alex.german
Friend of the Balkans

alex.german's Avatar

Likes (Received): 47

Having not read all the post from the previous pages I want to share my point of view on the topic. As a foreigner who has been in sofia for like 10 times now I can say, that I've seen most parts of the city now to draw my own picture.

IMO you surely have to divide two things: The city itself and its inhabitants. Regarding the second one I do think that sofia is one of the nicest citys in europe. I have many friends in SF (and BG) and most of the other people in the city are usually very nice (except for the personell in shops or the waiters in restaurants :-P --> but that has changed a bit for the better in the last 2 years )

Regarding the first point (the city itself) I must admit, that SF is one of the dirtiest, chaotic and bad-maintained Capitals I've been to in Europe. From the roundabout 20 capitals I visited SF qualifies for rank 18-20 in terms of architecture, infrastructure, "cleaning and waste disposal" in general and parking situation (just to mention a few). In addition to that you rarely find "slum-like" gypsy districts in many other (any other ???) european Capital.

But in general I am very optimistic, that our generation will have a positive impact on the whole situation and that it will change. Even if the change is a very slow one.
Old April 18th, 2009, 04:08 PM   #131
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Quote:
Не трябва да си затваряме очите. Дори е по-добре да бъдем по-самокритични от колкото е нужно. На мен не ми пука, че ще го прочете някой.

Не разбрали, че никой тук не иска да си затваряме очите!? Че никой не иска да не се дискутира мизерията там, къде я има? Български ли си забравил, не мога да си обясня...

Трябва да се говори за грозното, да сме самокритични, както и сам го каза. Но и да се оценява хубавото там, където го има! Защото в София, във Варна и предполагам във всеки един град има и хубаво, и лошо. Затова тема със заглавие, съдържащо подобна генерална квалификация, е грешно, тъй като изводът, съдържащ се в името, е чисто и просто субективен, а българската секция във форума е един вид визитната картичка на България за пред непознаващите я, а не личен блог на някого и подобни теми за мен е нередно да бъдат пускани по начина, по който е пусната тази. В този ред на мисли заглавието е манипулативно.

Вече друго би било, ако темата се казва примерно "Дискусии за София" и вече там всеки един от нас да пише вижданията за различните страни на града - и хубави,, и лоши, а пък другите сами да преценяват мизерна ли е като цяло или пък е красива, както сама по себе си, така и сравнена с другите столици и градове. Все пак всеки има акъл в главата и може да прецени сам за себе си и не е необходимо да му се влияе косвено с подобни генерални квалификации в самото заглавие!

Защото още тук твоят приятел като види как всички ние (защото форума не е персонален, а на всички българи, влизащи в него, и се предполага, че всяко заглавие, носещо в себе си основното, за което ще се говори в една тема, е одобрено от всички ни) определяме столицата си, това би било неговото първо впечатление и е напълно вероятно да се откаже от подобна дестинация и просто не би дошъл до България, за да види както мизерията покай летището, така и красивото, да речем, из центъра на София.

Ако и сега не разбираш за какво говоря аз, а и като гледам и други форумци, не знам как по друг начин по-ясно бих могъл да го обясня.
Old April 18th, 2009, 04:16 PM   #132
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

доволни!?
Old April 18th, 2009, 04:19 PM   #133
paF4uko
Blow the Horn!

paF4uko's Avatar

Много добре разбирам, но се възползвам от правото си да не съм съгласен. ^_^
Old April 18th, 2009, 04:50 PM   #134
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
доволни!?
Не!
Макар съвкупността от въпросителен и удивителен знак да изразява недоумение върху написаното преди тях, основното в горната ми теза остава.

Най-добре да се промени изобщо заглавието с неутрално такова, напр.:

"София - уютна и красива, но и мизерна и сива (столична дискусия)"

Така има и от едното, и от другото, и би било толерантно към всички, след като има подръжници на идеята в самото заглавие да стои задължително отрицателно прилагателно, каквото е 'мизерна'.
Old April 18th, 2009, 05:02 PM   #135
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Quote:
Не!
Макар съвкупността от въпросителен и удивителен знак да изразява недоумение върху написаното преди тях, основното в горната ми теза остава.

Най-добре да се промени изобщо заглавието с неутрално такова, напр.:

"София - уютна и красива, но и мизерна и сива (столична дискусия)"

Така има и от едното, и от другото, и би било толерантно към всички, след като има подръжници на идеята в самото заглавие да стои задължително отрицателно прилагателно, каквото е 'мизерна'.
Няма да променя заглавието. Защото е ФАКТ, че София ако не в Европа, то поне в Европейския съюз е най-мизерната столица. И това не е просто мнение или емоция и факт и като такъв тази тема ще седи с това заглавие докато нещата не се променят.
София е най-мръсния, най-хаотичния град столица в ЕС и доказателства за това са навсякъде навън. И не си мисли, че имам преднамерено отношение към София. Аз съм сигурно последния човек, който иска столицата ни да е на хала, на който е, но е факт, че това просто е един град, в който цари пълна анархия и на никого не му пука. Тъй, че си заслужаваме и залавието и темата, че и това е малко дори.
Old April 18th, 2009, 05:28 PM   #136
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
Няма да променя заглавието. Защото е ФАКТ, че София ако не в Европа, то поне в Европейския съюз е най-мизерната столица. И това не е просто мнение или емоция и факт и като такъв тази тема ще седи с това заглавие докато нещата не се променят.
София е най-мръсния, най-хаотичния град столица в ЕС и доказателства за това са навсякъде навън. И не си мисли, че имам преднамерено отношение към София. Аз съм сигурно последния човек, който иска столицата ни да е на хала, на който е, но е факт, че това просто е един град, в който цари пълна анархия и на никого не му пука. Тъй, че си заслужаваме и залавието и темата, че и това е малко дори.
Не, не и пак не

Букурещ е в пъти по-хаотичен от София, в пъти по-мърляв, по-сив и по-неприятен за живеене - не сте ли чували най-малкото за беумните съвкупности от жици, които навсякъде по букурещските улици висят!? Това е много по-неприятна за живеене столица от София! При все готината архитектура и наличието на развит метрополитен! Но темата не е специализирана в посока архитектура или транспорт, а е за атмосферата като цяло в градовете. Затова оставам на позицията си, че заглавието е неправилно.

Още повече, че Европейският съюз не е равнозначно с цяла Европа!

П.П. А и след като има хора, които не виждат София по описвания от заглавието начин, самото заглавие е неправилно. Защото форумът е място за всички нас. Или греша?
Old April 18th, 2009, 06:04 PM   #137
kudos
Registered User

kudos's Avatar

Likes (Received): 380

локуме мн взе да се вживяваш като модератор ми се струва..
Old April 18th, 2009, 07:39 PM   #138
teh_pwn
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Е,друго си е като наистина дойдат в София - тогава вече ще се убедят от първа ръка
Като чета някои постове по-горе не знам да се смея ли ,да плача ли...
Много е смешно когато хората не правят разлика между критика/загриженост, и плюене.

Никой не оспорва че София има потенциал да бъде страхотен град. И като сетинг(Витоша), и като архитектура,макар че малко хубави сгради са останали след 1944г. Да не говорим колко зеленина има,което е чудесно.
Но че е в много,непростимо окаяно състояние е факт.Неприятно,но факт.
По-зле е от всяка европейска столица в която съм бил(не съм бил само в Тирана и Осло). Като се има предвид че не я сравнявам с градове от ранга на примерно Париж или Лондон. Това би било нечестно.

Някои хора приемат прекалено лично когато някой им каже в прав текст нещо което всъщност знаят,но не им е приятно да чуват.
И се хвърлят да плюят. И да защитават.
Какво защитават? Боклуците? Бездомните кучета? Разбитите улици и тротоари? Зле регулирания трафик? Прахоляка?
Това наистина ли ви харесва? Това ли са вашите ценности и начин на живот,че така ревностно ги защитавате?

Да не говорим за безумни сравнения от типа София-Чикаго или София-Ню Йорк. Че и подкрепени със снимков материал от някакво гето ....аргумент на ниво 6-ти клас.

Единственият начин да се решат каквито и да било проблеми е те да се посочат като такива. А не комплексарски да се приемат като някаква атака срещу София,България,Българщината и т.н.
teh_pwn no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2009, 08:15 PM   #139
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Quote:
Originally Posted by teh_pwn View Post
Е,друго си е като наистина дойдат в София - тогава вече ще се убедят от първа ръка
Като чета някои постове по-горе не знам да се смея ли ,да плача ли...
Много е смешно когато хората не правят разлика между критика/загриженост, и плюене.

Никой не оспорва че София има потенциал да бъде страхотен град. И като сетинг(Витоша), и като архитектура,макар че малко хубави сгради са останали след 1944г. Да не говорим колко зеленина има,което е чудесно.
Но че е в много,непростимо окаяно състояние е факт.Неприятно,но факт.
По-зле е от всяка европейска столица в която съм бил(не съм бил само в Тирана и Осло). Като се има предвид че не я сравнявам с градове от ранга на примерно Париж или Лондон. Това би било нечестно.

Някои хора приемат прекалено лично когато някой им каже в прав текст нещо което всъщност знаят,но не им е приятно да чуват.
И се хвърлят да плюят. И да защитават.
Какво защитават? Боклуците? Бездомните кучета? Разбитите улици и тротоари? Зле регулирания трафик? Прахоляка?
Това наистина ли ви харесва? Това ли са вашите ценности и начин на живот,че така ревностно ги защитавате?

Да не говорим за безумни сравнения от типа София-Чикаго или София-Ню Йорк. Че и подкрепени със снимков материал от някакво гето ....аргумент на ниво 6-ти клас.

Единственият начин да се решат каквито и да било проблеми е те да се посочат като такива. А не комплексарски да се приемат като някаква атака срещу София,България,Българщината и т.н.
Хайде сега седни отново да прочетеш какво съм писал до момента в темата, като за да има смисъл, преди това изчисти политически обремененото си съзнание за момент поне, и може би ще усетиш колко не на място са саркастичните ти забележки, метнати с откровено злорадство. Великден сме, а ставали чудеса по това време... Успех.

Last edited by benjaminn; April 18th, 2009 at 09:11 PM.
benjaminn no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2009, 09:01 PM   #140
Ivanski
инто спейс

Ivanski's Avatar

Likes (Received): 32

В крайна сметка наистина е наивно да водиме такава дискусия, породена от впечатлението, набавено от други снимки в ssc , не мислите ли? Така или иначе тук се представя само част от самият град и с повече старание и София може да бъде изглежда във форума като чист и спретнат град, макар и всички да знаем ,че не е такъв.

Reply

Tags
bulgaria, culture, sofia

Thread Tools

Posting Rules