daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | Design

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 16th, 2010, 04:44 PM   #1
corteze
Registered User

Likes (Received): 0

[Polska] DVB-T i DAB+

Jako ze przez najblizsze 2-3 lata bedzieby wprowadzac telewizje cyfrowa to pomyslalem ze warto by miec jeden watek poswiecony temu tematowi.

Z moich poszukiwan wnioskuje ze w wiekszosci mamy jeszcze transmisje testowe chociaz plany byly troche inne.

Jakis czas temu slyszalem ze od pazdziernika ma sie zaczac bardziej dynamiczna "cyfracja" naszej telewizji ale pozyjemy, zobaczymy.

Najbardziej aktualna liste nadajnikow DVB-T mozna znalesc tutaj:

http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php
corteze no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 17th, 2010, 12:55 AM   #2
nsolak
xxxxxxxxxxx

nsolak's Avatar

Likes (Received): 46

Kilka lat temu była testowa emisja we Wrocławiu - akurat miałem kartę tv do laptopa obsługującą MPEG-2 i jakość była znakomita. Teraz w lubuskim jest już normalna transmisja DVB-T, ale już w MPEG-4 - jakość również znakomita, a sygnał bez problemu łapie z małej antenki dołączonej do karty tv na usb. Tak więc polecam sprawdzić, czy u was nie ma emisji cyfrowej, bo za 80 złotych w laptopie, czy komputerze można mieć telewizję w doskonałej jakości.

Szkoda, że poprzednia KRRiTV, jak i nadawcy nie podołali problemowi, miejmy nadzieję, że wkrótce zacznie się emisja w nowych regionach kraju.
nsolak no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2010, 01:21 AM   #3
error404
The YouTube Guy

error404's Avatar

Jutro kupuję kartę i sprawdzam bo według tej magicznej stronki powinienem mieć sygnał
error404 no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2010, 02:07 AM   #4
nsolak
xxxxxxxxxxx

nsolak's Avatar

Może zanim kupisz - przejrzyj inne fora o dvb-t i zasięgu w Krakowie, abyś przypadkiem nie wydał za szybko kasy.
Old August 17th, 2010, 02:17 AM   #5
error404
The YouTube Guy

error404's Avatar

Wiem, właśnie się przekopałem przez google i nie warto się w to pakować.
Właściwie to miałem wszystko co potrzebne do odbioru, ponieważ mam telewizje N i ten odbiornik na USB.
Dobrze, że przeszukałem google, a później pudełko po dekoderze bo bym wywalił kasę w błoto
Z tego co czytam to w Krakowie były testy, a później oczywiście kłótnia o kasę i koniec testów.
Przyznam, że ciężko jest znaleźć informacje o DVB-T, a te wartościowe to już w ogóle
Znalazłem forum z dużą ilością informacji na ten temat, ale nie wiem czy mogę dać linka
Old August 17th, 2010, 02:40 AM   #6
nsolak
xxxxxxxxxxx

nsolak's Avatar

Tutaj nikt nie broni dawać linków do innych forów, jak to czasami bywa. Dużo informacji jest na stronie Emitela i ich forum, elektrodzie i forach z cyklu HDTV.

A co do kupna sprzętu - jeżeli nie ma pewności co do zasięgu, to rzeczywiście nie ma się co pchać, a już kompletnie to sensu nie ma, gdy jedyny program w HD - TVP HD, ma się z satelity.
Old August 17th, 2010, 04:45 AM   #7
michal.j
Registered User

michal.j's Avatar

Likes (Received): 123

We Wrocławiu nie trwają niestety obecnie żadne testy, a cyfryzacja jest planowana chyba na drugą połowę 2011. Aczkolwiek słyszałem (i trochę też udało mi się wygooglować), że można u nas z powodzeniem odbierać czeską telewizję cyfrową.
nsolak, Ty jesteś tutejszy, próbowałeś może?

Posiadam monitor z tunerem DVB-T mpeg-2, ale Czesi nadają pewnie w mpeg-4, prawda?
Jak jest z anteną, czy taka zbiorcza na dachu kamienicy nadaje się do tego celu, zakładając, że sygnał na terenie Wro jest dobry?
michal.j no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2010, 11:34 AM   #8
error404
The YouTube Guy

error404's Avatar

Mapka na której dokładnie widać gdzie jest zasięg
Old August 17th, 2010, 12:23 PM   #9
Nordowy
Zawsze pod wiatr

Nordowy's Avatar

Likes (Received): 37

Podobno woj. pomorskie awansowało do 1 ligi, jeśli chodzi o czas "cyfryzacji". Mianowicie od końca października tego roku 58% województwa ma być w zasięgu. Dodatkowo w sprzyjających okolicznościach w okolicach Trójmiasta można odbierać DVB-T z Kaliningradu oraz szwedzki.

A może urlop nad morzem? http://www.tatiana-pokoje.pl
Nordowy está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 17th, 2010, 07:08 PM   #10
Deadeye Reloaded
Cold Ass Honkey

Deadeye Reloaded's Avatar

Likes (Received): 3747

No i cala zachodnia Polska moze odebrac programy DVB-T z Niemiec.

I often quote myself. I find it adds spice to the conversation.

What Is Love?
Deadeye Reloaded no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2010, 08:37 PM   #11
corteze
Registered User

nastepne opoznienia:

http://biznes.interia.pl/wiadomosci-...m,1519128,4199

Quote:
Płać za dany program!
Poniedziałek, 16 sierpnia (08:47)

Prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek powiedział PAP, że zwrócił KRRiT ogłoszenia koncesyjne dla nadawców naziemnej telewizji cyfrowej. Jak wyjaśnił, nie mógł ich opublikować z powodów prawnych.

Po publikacji ogłoszeń przez RCL, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie mogła przyznać programom telewizyjnym miejsca na multipleksach, a Urząd Komunikacji Elektronicznej, zgodnie z wymaganiami prawa telekomunikacyjnego, przydzieli im następnie częstotliwości radiowe. To uruchomi proces cyfryzacji.

O publikację ogłoszeń zabiegał b. szef KRRiT Witold Kołodziejski, już po wygaśnięciu kadencji tego organu (w połowie czerwca br.). Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego KRRiT do czasu powołania następców. Berek wystąpił zatem o opinie prawne, które potwierdziły, iż po wygaśnięciu kadencji KRRiT pod przewodnictwem Kołodziejskiego "nie mogła ona funkcjonować jako organ, który dokonuje czynności w obszarze publicznym". Prezes RCL powiedział PAP w piątek, że jeżeli nowa KRRiT pod przewodnictwem Jana Dworka przekaże do RCL ogłoszenia koncesyjne, to zostaną one opublikowane.
czytaj dalej

Zgodnie z uzgodnieniami UKE i KRRiT na pierwszym multipleksie mają być TVP1, TVP2 i TVP Info. Cztery pozostałe miejsca będą przeznaczane dla nowych nadawców. Zostaną oni wybrani przez KRRiT w konkursie. W momencie uruchomienia trzeciego multipleksu zostaną na niego przeniesione: TVP1, TVP2 i TVP Info. Na trzech zwolnionych w ten sposób miejscach na pierwszym multipleksie TVP będzie mogła uruchomić kanały tematyczne.

Na drugim multipleksie znajdą się: Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Każdy z tych nadawców będzie miał możliwość nadawania z tego multipleksu dwóch kanałów.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to także większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej czy obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi także nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych.

Dzięki niej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż online). Możliwe będzie też m.in. wprowadzanie "kodów rodzicielskich", blokujących dzieciom dostęp do programów przeznaczonych dla dorosłych.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny wyposażony w tzw. dekoder MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. W 2011 r. - zgodnie z założeniami KRRiT - programy naziemnej telewizji cyfrowej będzie można oglądać w całej Polsce.

Sygnał analogowy ma zostać wyłączony do 31 lipca 2013 r.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wątpi
, by TVP udało się za kilkanaście miesięcy dotrzeć z sygnałem telewizji cyfrowej na trzecim multipleksie do ponad 98 proc. Polaków.

W ubiegłym tygodniu TVP ogłosiła, że za kilkanaście miesięcy sygnał naziemnej telewizji cyfrowej będzie docierał do ponad 98 proc. mieszkańców Polski, dzięki czemu mogliby odbierać program w lepszej jakości. W ubiegłym tygodniu w tej sprawie TVP podpisała umowę z firmą telekomunikacyjną TP Emitel. Firma ta będzie operatorem tzw. trzeciego multipleksu, na którym znajdą się kanały cyfrowe TVP.

W to, że uda się dotrzeć z sygnałem cyfrowym do prawie całego społeczeństwa w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy nie wierzy jednak szef KRRiT Witold Kołodziejski. "Gotów byłbym uwierzyć w koniec lipca 2013" - powiedział PAP. Jak tłumaczył, przetarg na operatora został rozstrzygnięty, zwycięzca został wyłoniony i to zamyka drogę prawną niezbędną do uruchomienia multipleksu. "To jest jednak multipleks, który będzie funkcjonował dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej. A jeśli chodzi o trzeci multipleks, po wyłączeniu części częstotliwości programu drugiego TVP" - zaznaczył.

TVP zapowiada jednak, że uruchomienie multipleksu

następować będzie etapami. "W pierwszej fazie, jeszcze w tym roku, sygnał będzie dostępny w województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Następnie zasięg emisji będzie systematycznie zwiększany, a docelowo, już za kilkanaście miesięcy, sygnał będzie docierał do ponad 98 proc. mieszkańców Polski" - zapowiada TVP w komunikacie. "Tym samym Telewizja Polska rozpoczyna erę naziemnego nadawania cyfrowego wprost do domów milionów Polaków" - napisano.

Sceptyczna wobec zapowiedzi TVP jest też wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj. Jej zdaniem częstotliwości trzeciego multipleksu mogą pojawić się dopiero w momencie wyłączenia nadawania analogowego programów regionalnych TVP lub TVP2 i zwolnienia częstotliwości, a nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

"Uwierzę jak zobaczę" - skomentowała informację TVP prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska. Powiedziała też, że oczekuje od telewizji publicznej przedstawienia harmonogramu cyfryzacji.

Według projektu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 31 lipca 2013 roku w Polsce nastąpi całkowite wyłączenie analogowego nadawania programów telewizyjnych i radiowych. Miejsce sygnału analogowego zajmie wówczas naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T); jej wprowadzanie następuje jednak etapami. Docelowo sygnał cyfrowy ma być nadawany z kilku multipleksów (pakiet kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych).
Pierwszy multipleks uruchomiony został

we wrześniu 2009 roku (znalazły się na nim TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV Puls i TV4); jego tymczasowym operatorem został TP Emitel. W ciągu miesiąca nadawcy mieli wspólnie wybrać stałego operatora. To się jednak nie stało, bo TVP musiałaby wybrać nadawcę na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych, co zajęłoby wiele miesięcy. Dlatego przedłużono zgodę TP Emitel na nadawanie sygnału do końca maja 2010 roku. Wstrzymuje to jednak uruchomienie multipleksu, a co za tym idzie cyfryzację telewizji naziemnej.

O tym, jakie programy znajdą się na drugim multipleksie, ma zdecydować konkurs.

Na trzecim multipleksie, zgodnie z decyzjami UKE znajdą się wyłącznie kanały (także tematyczne) telewizji publicznej. TP Emitel - zgodnie z umową - będzie odpowiadać za emisję trzeciego multipleksu, przesyłanie sygnału, w tym regionalizację programu oraz budowę i obsługę platformy teleinformatycznej. Koszt, jaki poniesie przez 10 lat z tytułu umowy z TVP, to ok. 615,6 mln zł.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba posiadać odbiornik telewizyjny wyposażony w tzw. dekoder MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Dzięki przejściu na nadawanie cyfrowe, częstotliwości analogowe zostaną zwolnione i będą mogły być wykorzystane m.in. na inne multipleksy naziemne, internet szerokopasmowy i telewizję mobilną (dostępną m.in. w telefonach komórkowych).

INTERIA.PL/PAP
Old August 17th, 2010, 09:12 PM   #12
jacer
BANNED

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by error404 View Post
heh, niby się łapie z Poznania a na dachu mam antene niby do odbioru sygnału produkcji Ryniaka.

Trza by tylko obrócić antene.
jacer no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2010, 09:17 PM   #13
igorlan
אני חושב, משמע אני קיים

igorlan's Avatar

Likes (Received): 501

Quote:
Originally Posted by error404 View Post
Jutro kupuję kartę i sprawdzam bo według tej magicznej stronki powinienem mieć sygnał
W Krakowie jesteś w stanie odebrać MUX TVP ze Skrzycznego na k38 oraz słowacki MUX2 z Namestova k59 (Pol V) i okazjonalnie czeski MUX1 z Hostalkovic k54.
Old August 17th, 2010, 09:42 PM   #14
igorlan
אני חושב, משמע אני קיים

igorlan's Avatar

Quote:
Originally Posted by michal.j View Post
Posiadam monitor z tunerem DVB-T mpeg-2, ale Czesi nadają pewnie w mpeg-4, prawda?
Nieprawda, Czesi nadają w MPEG2.
Old August 18th, 2010, 11:51 PM   #15
nsolak
xxxxxxxxxxx

nsolak's Avatar

Quote:
We Wrocławiu nie trwają niestety obecnie żadne testy, a cyfryzacja jest planowana chyba na drugą połowę 2011. Aczkolwiek słyszałem (i trochę też udało mi się wygooglować), że można u nas z powodzeniem odbierać czeską telewizję cyfrową.

Jak jest z anteną, czy taka zbiorcza na dachu kamienicy nadaje się do tego celu, zakładając, że sygnał na terenie Wro jest dobry?
Próbowałem z bardzo małą anteną wielkości paczki od fajek i nie łapie. Z większą antenową też nie łapie, chociaż z tego co piszą na forach sygnał z Czech przy jakimś kombinowaniu powinno złapać całkiem dobrze, ale szkoda nerwów na to. We wrześniu za to zaczynają nadawanie kolejnego multipleksu i ma być znacznie łatwiej złapać tv od nich, ale w sumie po czesku tv średnio mnie interesuje.

Natomiast 3-4 lata temu we Wrocławiu, jak już wspomniałem, przeprowadzano testy (kodowanie MPEG-2) i łapało znakomicie. Nawet z taką anteną: http://www.allproducts.com/manufactu...s/product3.jpg sygnał był znakomity, zero problemów nawet w czasie złej pogody, ale teraz poczekamy sobie co najmniej kilkanaście miesięcy, jak nie kilka lat.

Quote:
Originally Posted by jacer View Post
heh, niby się łapie z Poznania a na dachu mam antene niby do odbioru sygnału produkcji Ryniaka.

Trza by tylko obrócić antene.
We Wrocławiu, gdyby nie Wzgórza Trzebnickie, odbiór byłby znacznie łatwiejszy, ale w Miliczu z tego co czytałem problemów nie ma.
Old August 19th, 2010, 09:16 AM   #16
stryju
Registered User

Likes (Received): 7

Quote:

U mojej mamy we Wrocławiu jest telewizor z DVB-T MPEG-2 który odbiera na prostej antenie siatkowej czeską paczkę. Czyli Czesi tak nadają. W Poznaniu gdzie teraz mieszkam sygnał jest praktycznie wszędzie dostępny (z nadajnika w Śremie) i ostatnio co raz popularniejszy, tzn. wśród poznaniaków istnieje powszechna świadomość istnienia dobrego, darmowego sygnału cyfrowego. Dekodery, tunery i karty CA MPEG4->MPEG2 zaczynają się sprzedawać jak ciepłe bułki. W przypadku zbiorczych instalacji antenowych nie ma jednej recepty, ale w większości przypadków wymagana jest jednak modernizacja polegająca na wymianie stosunkowo taniej zwrotnicy antenowej, ewentualnie wzmacniaczy na modele o niższym poziomie szumów.

O "classicu" na www.trans.info
stryju no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 05:38 PM   #17
batmans
inż. Batman

batmans's Avatar

Likes (Received): 271

ogólnie co potrzebuję aby odbierać tą cała telewizję dvb-t? mieszkam w Poznaniu, zasięg mam, chętnie zobaczę

\/\/ no racja, mój fault

ToMasz rysuje zapraszam! :)

Last edited by batmans; August 20th, 2010 at 10:12 PM.
batmans está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 08:33 PM   #18
jozeck
Just user

jozeck's Avatar

Likes (Received): 338

Rozumiem, że Kolega ze stażem, ale Google nie gryzie

http://www.google.pl/search?&q=czego...utf-8&oe=utf-8
Old August 23rd, 2010, 02:44 PM   #19
corteze
Registered User

http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=7

Quote:
Opóźnienia we wdrażaniu NTC w ramach MUX2 (23.08.2010)
Nadawcy będący dysponentami częstotliwości dedykowanymi dla drugiego multipleksu DVB-T (MUX2) poinformowali w dniu 19 sierpnia br. Prezesa UKE, iż w związku z opóźnieniami w procesie koncesyjnym dotyczącym programów TV mających uzupełnić ofertę programową dostępną w ramach MUX2 (por. informację z dnia 23.07.2010 r. "RCL nie opublikowało ogłoszeń KRRiT " ), nie są w stanie rozpocząć procesu inwestycyjnego związanego uruchomieniem regularnych emisji swoich programów w tym multipleksie. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, iż dostosowanie infrastruktury nadawczej do transmisji programów TV w ramach MUX2 jest procesem czasochłonnym, który nie będzie raczej możliwy do przeprowadzenia w okresie zimowym, należy spodziewać się opóźnienia w uruchomieniu wspomnianego nadawania nawet o pół roku, a więc do wiosny przyszłego roku.

Old August 28th, 2010, 06:57 PM   #20
igorlan
אני חושב, משמע אני קיים

igorlan's Avatar

Naziemna telewizja cyfrowa bliżej? Wkrótce konkurs na częstotliwości

2010-08-25, ostatnia aktualizacja 2010-08-25 20:48

Quote:
Pat w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej przełamany? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosi wreszcie konkurs dla nadawców komercyjnych - To krok, który z pewnością przyspieszy cyfryzację telewizji - przekonuje Magdalena Gaj, wiceminister infrastruktury odpowiedzialna w rządzie za cyfryzację. - Nadawcy komercyjni niecierpliwie czekali na konkurs, by mieć pewność, że uzyskają wszystkie częstotliwości, którymi są zainteresowani - dodaje.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami do projektu ustawy o naziemnej telewizji cyfrowej stacje telewizyjne nadające dziś sygnał analogowy znajdą swoje miejsce w poszczególnych pakietach kanałów cyfrowych (tzw. multipleksach). I tak na pierwszy multipleks trafi TVP (do 31 lipca 2013 r.). Drugi multipleks zajmą telewizje komercyjne (Polsat, TVN, TV 4 oraz TV Puls), otrzymały już oni odpowiedni przydział częstotliwości od UKE. Jednak dodatkowo każda ze stacji ma umieścić w drugim multipleksie po jednym własnym kanale tematycznym. Aby tak się stało, potrzebny jest właśnie konkurs. Na trzeci multipleks trafi również TVP - będzie go można jednak uruchomić dopiero wtedy, gdy będzie działał pierwszy multipleks i nadawca zwolni obecnie używane częstotliwości analogowe.
- Po przejściu na trzeci multipleks TVP straci prawo do trzech miejsc na pierwszym - przekonuje Magdalena Gaj.

Rozpoczęcie cyfryzacji telewizji naziemnej natrafiało dotychczas na przeszkody formalne. Aby rozpocząć rozdzielanie częstotliwości nadawcom, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji musi ogłosić konkurs na zagospodarowanie miejsc w poszczególnych pakietach w Monitorze Polskim. Rada przygotowała jeszcze w czerwcu ogłoszenia konkursowe, utknęły one jednak w Rządowym Centrum Legislacji. RCL dopatrzyło się w nich uchybień formalnych - najpierw brakowało podpisu prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej, potem podpis przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego okazał się już nieważny, ponieważ skład Rady z Kołodziejskim na czele rozwiązano w połowie czerwca.

Jak pisze miesięcznik "Press" w swoim serwisie internetowym, KRRiT w nowym składzie z Janem Dworakiem na czele podtrzymała plan opracowany przez poprzedników i zamierza zgłosić do publikacji w Monitorze Polskim ogłoszenie o konkursie dotyczącym drugiego multipleksu. Potwierdza nam to minister Gaj.

Opóźnieniami w cyfryzowaniu telewizji zaniepokojeni są nadawcy. W wysłanym kilka dni temu liście skierowanym do Jana Dworaka pisali: "Jesteśmy zaniepokojeni tym, że opóźnienie (...) grozi przesunięciem terminów wdrożenia wszystkich etapów cyfryzacji telewizji naziemnej (...)".

Nadawców martwią przede wszystkim losy ich koncesji i już zarezerwowanych dla nich częstotliwości. Dokumenty te zobowiązują ich do uruchomienia cyfrowego nadawania 30 września. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że to się nie uda. Opóźnienie pozwoliłoby Urzędowi Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowej Radzie cofnąć stacjom koncesje i zarezerwowane częstotliwości. Właśnie tego boją się nadawcy.

Szefowa UKE zapewniała jednak, że jej urząd nie jest skory do takich ruchów. - Musielibyśmy mieć całkowitą pewność, że wina leży po stronie nadawców. A obecnie to raczej urzędnicy nie są w porządku wobec stacji - mówiła nam Streżyńska.

Reply

Thread Tools

Posting Rules