daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.

Reply
 
Thread Tools
Old August 31st, 2009, 06:15 PM   #1
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Gjuha Shqipe | Albanian Language

Diskutime rreth gjuhės shqipe.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2009, 07:39 PM   #2
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Pike e pare per mua, qe duhet te diskutohet, eshte perdorimi i gjuhes shqipe mbrenda nen-forumit shqiptar: Sipas opinionit time perdoret ketu gjuha angleze, po thuajse me shume se gjuha shqipe dhe kjo nuk me duket mire!

Perdorimi i gjuhes shqipe ju ndimon edhe atyre qe nuk e din aq mire, si per shembull une.
Mos te flasim per faktin qe mund te krijojm keshtu nje fajr lloje "porte te mbyllur" per te gjithe jo-shqipfoles ne SSC.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2009, 02:09 AM   #3
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Foolish Farmer View Post
Pike e pare per mua, qe duhet te diskutohet, eshte perdorimi i gjuhes shqipe mbrenda nen-forumit shqiptar: Sipas opinionit time perdoret ketu gjuha angleze, po thuajse me shume se gjuha shqipe dhe kjo nuk me duket mire!

Perdorimi i gjuhes shqipe ju ndimon edhe atyre qe nuk e din aq mire, si per shembull une.
Mos te flasim per faktin qe mund te krijojm keshtu nje fajr lloje "porte te mbyllur" per te gjithe jo-shqipfoles ne SSC.
+1
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2009, 02:17 AM   #4
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,153
Likes (Received): 635

Teme e qelluar. Edhe pse kisha pas qef qe ky forum te jet i hapur per te gjithe per te kuptuar, nganjiher kjo na sjell edhe probleme. Pershembull, un kur te shkoj ne ndonje forum qe e perdor gjuhen lokale, menjeher e humbi apetitin per ti shikuar zhvillimet atje pasi qe nuk kuptoj gje. Ne te njejten kohe, shumicen e kohes pikerisht per ket arsye (qe na kuptojn) njerzt qe nuk na dojn bejn provokime.

Gjithashtu ne ket thread, buddy holly dhe gazmendi e te tjeret mund ta vazhdojn betejen rreth origijines se disa fjaleve shqipe
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2009, 04:49 AM   #5
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Quote:
Originally Posted by Foolish Farmer View Post
Pike e pare per mua, qe duhet te diskutohet, eshte perdorimi i gjuhes shqipe mbrenda nen-forumit shqiptar: Sipas opinionit time perdoret ketu gjuha angleze, po thuajse me shume se gjuha shqipe dhe kjo nuk me duket mire!

Perdorimi i gjuhes shqipe ju ndimon edhe atyre qe nuk e din aq mire, si per shembull une.
Mos te flasim per faktin qe mund te krijojm keshtu nje fajr lloje "porte te mbyllur" per te gjithe jo-shqipfoles ne SSC.
+2

Ka shume per te folur rreth problemeve te lidhura me gjuhen shqipe, po po evitoj te shkruaj sepse me irritojne nervat!
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2009, 08:42 PM   #6
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,106
Likes (Received): 2814

Mon dieu, really guzel, ragazzi! ))

Do kete gallata ketu ti boj i bukmork ksaj una bereqaves, :P


*********

Nje pyetje kosovareve : sa dialekte ka saktesisht Kosova? Une di te pakten 4...
__________________
Survival of the dankest.
Ermir está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 1st, 2009, 09:16 PM   #7
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Ermir View Post
Mon dieu, really guzel, ragazzi! ))

Do kete gallata ketu ti boj i bukmork ksaj una bereqaves, :P


*********

Nje pyetje shqiptarve nga kosova : sa dialekte ka saktesisht Kosova? Une di te pakten 4...
Eshte e pamundur ti numerosh! Ka fshatra, qe kan dialektin e vet.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2009, 02:17 AM   #8
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Zonat shqip-folese ne Ballkan dhe dialektet e gjuhes shqipe

Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2009, 10:12 AM   #9
Gazmend_
Registered User
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 39
Likes (Received): 0

Grupi.... jam dakord qe nje pjese e atyre te shekullit te 19 jane udhetare romantik si Lik apo Lear e ndoshta edhe spiune shetites por jo kur eshte fjala per Fallmerayerin nje historian i shquar dhe Johan George von Hahan nje nga pilastret e albanologjise. Do te shtoja edhe profesorin e letersise greke ne Universitetin e Studimeve ne Palermo rreth viteve 1830 Giuseppe Crispi i cili shkroi librin me titull Memoria sulla Lingua Albanese i perkthyer ne shqip nen Shqipja Nena e Gjuheve dhe nentitull Gjuha e lashte e zanafilles me te cilen fliste Homeri.
Sa i perket fjales greke odho nuk mund te them asgje sepse nuk jam i fushes dhe greqishten e njoh sa per te mos ngel ne rruge dhe per te porosit ne ndonje taverne

Last edited by Gazmend_; September 2nd, 2009 at 11:13 AM.
Gazmend_ no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2009, 05:21 PM   #10
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Quote:
Originally Posted by Gazmend_ View Post
Bie dakord me ty Pirro por njekohesisht kam frike se jam i njeanshem. Disa autore te shekullit te 19 si Fallmerayer, Hahn,Leak,Lik ma perkedhelin shume sedren dhe shkojne ne nje linje me arsyetimin tend. Po ne kete drejtim shkojne Cabej, Pilika, Aristidh Kola , Mathiu Arif e te tjere por une nuk kam patur as nerva e as deshire te degjoj palen tjeter .Jam i kenaqur dhe me pelqen keshtu.
Per fjalen udhe nuk di a ka forma te tjera ne greqisht se ne kemi edhe forma te tjera si rruge apo edhe shteg. Kjo e fundit duket si e parendesishme tani por dikur cdo rruge ishte thjesht shteg. Nuk i njoh gjuhet sllave dhe nuk me vjen asgje e ngjashme me te tjerat. Pra nese Buddi me lejon po marrim fjalen e tij kerr plus shteg dhe na del kerrshteg. duket si gjermanike.

Pirro te sygjeroj te cosh ne agora librin e George Finlay ;History of Greek Revolution. Cdo shqiptar do ndihej krenar pasi ta lexonte
E di po eshte liber voluminoz, kerkon kohe te perpunohet..., dhe ne kete periudhe jame shume i zene me pune... por ne te ardhmen dicka mund te behet... edhe pse jame i sigurt qe moderatori grek ka per te mbyllur nje teme te tille... sic me fshiu disa piostime ngaqe nuk dinin si te me kunderpergjigjeshin...
__________________
No One Can Handcuffs The Light"Albanians belong to the nations who are older than the history, and the grandfathers of Albanians took part in the Troy War, ruled by Hector (...on one part) and by Achilles (on the other part)"
Maurico Druon- Secretary of the French Academy
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2009, 05:50 PM   #11
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Quote:
Originally Posted by Grupi_Armiqsor View Post
Pirro dhe Gazmendi...zhgarravinat e Aristidh Koles dhe te romantikve te shekullit te 19 nuk kane ndonje velere reale...persa i perket historise. Jane plot me hamendje dhe shpikje. Kan zero vlere.

Ajo qe ka rendesi eshte...cilat jane fjalet ne Greqisht qe kan lidhje me "udhe"?? Une nuk di asnje fjale Greqisht kshuqe do doja te dija cilat jane kto fjale...dhe ashtu mund ta vertetojme nese eshte fjsle Greke origjinale apo fjale e marre nga Shqipja (ne Greqishten e vjeter...po patet mundesi...jo ne kte modernen)

Sa per Odise-Ulise...Ka shume mundesi qe Odise te ket pikerisht fjalen "Udhe" si rrenje...pra "udhetari". Por Ulise nuk e ka te njejtin kuptim. Bile ne mendimin tim ka fjalen "Ul" si rrenje...dhe ajo fjale ne ILIRISHTE eshte rrenja per fjalen "uje" ne Shqipen e sotme. "Ul" eshte fjale e gjetur ne te gjitha trevat Ilire si "uje" (nga vjen emri i Ulqinit, Ulpiana etj pershembull) dhe perdoreshe gjithashtu edhe nga Romaket ne lashtesine e vonte per te emertuar ushtaret Ilir qe kishin (nuk e mbaj mend fjalen tamam por kishte rrenjen "ul"...pra i emertonte si "marinar" ne gjuhen Ilire). Dhe Ulise...nese ka fjalen "ul" si rrenje domethen..."marinari" ne Ilirisht.

Gjithsesi ma jepni pergjigjen per fjalen Greke per "udhe" ke tema tjeter.
Degjo une nuk e di nese ato qe ti quan zhgaravina jane ashtu vertete.. ti dhe une fundja nuk jemi specialiste ne fushe per te dhene perfundime kaq te prera...
Me dy fjale: Une personalishte kerkoje te gjej llogjik, dhe argumentime qe qendrojne.. dhe keto i kame gjeteur pikerishte te ata qe per ty( por jo vetem per ty por edhe per Klosin e Lubonjen apo per disa pseudo akademik) shkruajne zhgaravina..
Ndesrsa ka """"studiues""" te tjere qe kane fonde shkruajne libra, shume prej tyre as ja kane haberin e gjuhes helene e tej e na dalin ne perfundime pa pik lidhjeje si psh: pirro ne greqishte do te thote zjarr, prandaj pirro na qenka greke.... po ne kemi fakte nga historianet e lashtesisie qe pirro thirrej shqiponje dhe jo zgjarr.. apo qe fjala Emadhja (emri i vjeter i maqedonise) na qenka fjale greke dhe do te thote vend i shkret.. (kur maqedonia eshte dhe ka qene, nje zone shume pjellore per bujqesi e blegtori).. pastaj ky emer ndryshoj nga Emadhos ne Makedon nga i shkrete ne i gjate... pa PIK lidhjeje vetem nje handikapat mun ti thote apo ti pranoj keto gjera...
Dhe faktet jane te pa fundme si me emrat e perendive qe kane kuptim (ashtu sic e thone edhe legjendat) vetem ne shqip... Por per keta studiues nderkombetare psh: afrodita na qenka emer grek qe eshte i lidhur me te bukurine... afro qe do te thote shkum ( se shkumma e detit eshte e bukur shume.. apo jo).. po pra shkum.., me shkum te corapet se!!!
Kur neve legjenda na thote qe afrodita ishte perendesha e pjellorise dhe, simboli i saj eshte dielli ne barke... par simbolizone lindjen... lindjen e diellit lindjen e jetes ..pa diell nuk kaje... jane te gjitha te lidhura .Pra afrodita eshte afrimi i dites lindja e diellit lindja e jetes... e keshtu me radhe.... por keta pseudo studiues nuk i dine keto gjera por nga ana tjeter jane plot me fonde dhe shkruajne...

Persa i perkete Odisese ne greqishte ka kuptimin e urrejtjes (me sa di une) pra asnje lloj lidhjeje me personazhin udhetar... dhe uliksi eshte versioni latin i emrit te Odises
__________________
No One Can Handcuffs The Light"Albanians belong to the nations who are older than the history, and the grandfathers of Albanians took part in the Troy War, ruled by Hector (...on one part) and by Achilles (on the other part)"
Maurico Druon- Secretary of the French Academy
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2009, 07:08 PM   #12
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

http://www.youtube.com/watch?v=5LybloI4Yu8

how credible is this IYO, guys?
__________________
__________________
"Do not take life too seriously. You will never get out of it alive." Elbert Hubbard
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2009, 12:11 AM   #13
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Dakord per shume gjera Pirro...gjithsesi per "zhgaravina" e kisha fjalen per Aristidh Kolen dhe per disa romatik te shek. 19. Nuk kane vlere shkencore (dhe romatiket e shek. 19 shkruanin shume me teper zhgaravina per Greket...mbi te cilat eshte formuar gjith teoria Greke e historise...qe eshte nje zhgaravine e tere).

Tani ka shume gjera te komplikuara dhe qe s'jane aspak me vetem nje pergjigje. Ka shume fjale qe jane njesoj si ne Shqip si ne Greqisht..dhe jo thjesht sepse ja kan marre njeratejtres por sepse kane rrenje Indo-Evropiane...pra kane nje origjine te perbashket qe s'eshte AS Shqipja dhe AS Greqishtja.

Per emrin Pirro...nuk ka ndonje shpjegim te sakte per prejardhje nga Shqipja. Nuk kam degjuar ndonjehre ku thuhet se "Shqiponja" eshte quajtur "Pirro". I vetmi shpjegim qe kam lexuar une nga autoriet antik eshte ai i Strabonit qe thot se Pirro ishte emri i "njeriut te pare"...pra qe MUND te ket te njejten rrenje si fjala "i pare" ne Shqip.

Fjala ne Greqisht per zjarr me sa di une eshte "falaka"...qe eshte e njejta me fjalen Shqipe "flaka". Nga e ka prejardhjen? Mbase nga asnjera...pasi eshte fjale Indo-Evropiane dhe ka nje preardjhe te perbashket.

Pirro me sa di une ka lidhje me fjalen Greke per "i kuq"...gje qe s'ma mbush mendjen sa ka lidhje te forte te dalesh ke perfundimi qe eshte "i flakte"...aq me teper kur Straboni thot se ky emer ka origjine ke "njeriu i pare".

Linguistet....dhe historianet....jane njerez qe ne shumicen e rasteve flasin me hamendje dhe jo me rrenje fort shkencore...prandaj perfundimet e tyre nuk duhen marre KURRE si "definitive" dhe aq me pak teorite e tyre. Historia ne pergjithesi eshte thjesht...hamendje dhe interpretime.

----------

Per fjalen "udhe" ka rendesi si thuhet ne Greqishten e lashte...dhe cila eshte rrenja Indo-Evropiane. Se mund te dalim ne perfundim se fjala "udhe" ka nje rrenje Indo-Evropiane dhe si e tille s'ka prejardhje as nga Shqipja dhe as nga Greqishtja.

Nese ne Greqisht "Odise" ka kuptim "i urrejtur"...atehere kuptohet qe kjo fjale per Greket s'ka te njejtin kuptim si per Shqiptaret...qe do te thote "Udhetar". Por gjithsesi te dya kuptimet jane me vend...pasi Odiseja ishte njekohesisht dhe udhetar...dhe i urrejtur nga Perendite.

Nese Ulise eshte versioni Latin i kti emri...athere ka shume mundesi qe eshte pikerisht emertim Ilir pasi Romaket e perdornin rrenjen "Ul" ne lidhje me Iliret (pra fjale te marra nga Ilirishtja). Sic thash Romaket kishin nje emertim te ngjashem per marinaret Ilir qe kishin (po nuk me kujtohet fjala)...qe ne Ilirisht do te thonte pikerisht "marinar".

--------------

Tani persa i perket Maqedonise...mund te jet e vertet qe emri "Emathia" ka lidhje me "e madhia".

Gjithsesi nuk besoj se ka argumenta te forta per ta lidhur Maqedonine me Ilirine dhe aq me pak me Shqiperine.

Po ashut nuk ka argumenta te forta per ta lidhur Maqedonine para-Aleksandrit me Greqine. Historia Greke eshte e shtremberuar dhe e deformuar komplet..

Vet historianet e lashte GREK...si Straboni...e pershrkuajne SHUME QART Maqedonine para-Aleksandrit. Straboni VET thot se ne ato treva jetonin popuj FRIAGS dhe TRAK. Dhe se vetem ne kohe me te vonta u vendosen disa KOLONI Greke ne ato zona dhe qe e rriten influencen Greke dhe me kalimin e kohen i Helenizuan clasat udhehese ne disa zona te Maqedonise.

Kte e thot shume thjesht dhe hapur Straboni...por eshte dicka qe eshte KOMPLET e harruar dhe e injoruar nga historianet e sotem (dhe prandaj them qe asnjehere nuk duhen marre si "fakte" ato qe thone historianet...e asnje ane).

Por nese atje jetonin popuj Frigas dhe Trak (dicka e vertetuar 1000% nga ARKEOLOGJIA...pasi jane zbuluar plot varreza te stilit Frgias dhe plot sbulime te tjera te stilit Trak)...athere fjala "emathia" mund te jet vertet ashtu sic thua ti...por prap se pari ka vetem nje lidhje te holle me Ilirine dhe Shqipen.

Iliret dhe Traket...dhe Frigasit...ishin popuj "kushurinj". Kishin nje rrenje te perbashket gjuhesore dhe kulturore...dhe mbase gjuhet e tyre ne ate kohe ishin thjesht "dialekte" te njera-tjetres. Por me kalimin e kohes diferencat u bene me te dukshme. (Frigasit ishin thjesht Trak qe ne kohen e pushtimit te pare Persik levizen ne Azine e Vogel...dhe paten nje zhvillim tjeter nga Traket e Ballkanit)

----------

Te vetmet gjera qe e lidhin Ilirine me Maqedonine...jane me Maqedonine perendimore...pra pikerisht ne zonat qe ishin dhe jane te banuara nga Shqiptaret ne Maqedonine e sotme. Flasim per zonat e Pelagonise (manaister, Prespa e me poshte) dhe Peionise (zonat nga Shkupi, Tetova etj). Atje eshte e vertetuar arkeologjikisht qe kan qene Ilir...pasi sendet e gjetura te pakten deri ne shek. V p.e.s jane te nje kulture Ilire. Plus kemi vertetimin nga Homeri dhe nga vet Straboni se Pelagonet ishin fis Ilir (te udhehequr nga kryetari i tyre Peleg ne betejen e Trojes kundra Grekve). Peionet ishin padyshim Ilir...pasi ishin nje fis Dardan, me nje kulture Ilire, dhe territorin e te cilve Dardanet e konsideronin si te tyren pasi sipas tyre "Peionet jane Dardan".

Kto dy zona plus Lykhnidet (rredh Liqenit te Ohrit...nga vjen dhe fjala Shqipe "liqen") ishin zona Ilire por qe "tradicionalisht" perbejne "Maqedonine Perendimore".

Pervec ne historine absurde Greke moderne...nuk ka historian dhe histori qe ti vere ne dyshim kto fakte. Vet historianet antik si Grek si Romak e theksojne kte fakt shume qart.

Por per mendimin tim...me kaq mbaron lidhja e Ilirve me Maqedonine...pasi pjesa tjeter e Maqedonise...ajo Lindore dhe pjesa ne Egje...kan nje prejardhje Trake dhe Frigase...dhe ne Egje te perzjere me disa koloni Helene. Por thjesht se Iliret kan qen kushurinj me Traket nuk do te thote qe Shqiptaret e sotem mund te pretendojne nje histori te tille.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2009, 12:28 AM   #14
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Quote:
http://www.youtube.com/watch?v=5LybloI4Yu8

how credible is this IYO, guys?
Homeri perdori PAK me shume se 68 fjale ne Iliaden

68 fjale ku shumica kane nje lidhje te dobet me "Shqipen" e sotme...

-----------
Disa gjera duhen kuptuar se pari. Homeri...nese ka ekzistuar nje njeri i tille...ka shkruar diku nga shekulli i 6 p.e.s...per nje histori qe kishe ndodhur te pakten 5 shekuj para tij. Mund te ishe hera e 1001 qe ajo histori ishte shkruar nga dikush...ose ishe thene goje mbas goje midis 20 popuj te ndryshem.

E dyta...sipas vet historianve te lashte...sipas Strabonit qe na ka sjell versionin me definitiv rreth popujve te asaj kohe...Greqia ka qen e banuar ne kohen para-Helene nga SHUME popuj te tjere qe s;ishin aspak Helen. Duke filluar nga Egjyptjanet, deri ke Traket, Frigasti, Fenikasit, Epiriotet (Iliret) dhe Pelasget (gabimi qe bejne "historian" si Kola eshte qe ngaterroje...pa asnje aresye...Pelasget me Iliret dhe Epiriotet...dicka qe po te lezosh historianet antik e kupton qe eshte budallek).

Sipas vet Strabonit...Greqishtja dhe dialeket e saja u formuan me perzjere me kto gjuhe qe ekzistonin ne gadishullin Grek qe perpara.

Pra...nese ne shek 6 p.e.s...ekzistonin fjale me prejardhje Ilire, Trake etj etj etj...ne Greqishten e atehershme...kjo eshte dicka absolutisht normale dhe e pritur. Plus qe Greqishtja vet ka nje prejardhje Indo-Evropiane dhe ka rrenje te perbashkta me Ilirishten.

Bile mund te mos ishte aspak e cuditshme nese ne ate kohe (ne antikitetin e hershem)...Greqishtja te mos ishte shume e ngjashme me Ilirishten, Trakishten, Frigishten etj...te mos ishin...pse jo...edhe dialekte te njera tjetres.

--------------
Eshte budallek i kohrave te sotme...per mendimin tim...dhe nje version Shqiptar i budalleqeve qe Greket i kan te zyrtarizuara...kto lloj "teorirash" te Aristidh Kolave etj qe "Homeri fliste Shqip". Pse?? Se paska 62 fjale ne Iliaden qe kane rrenje te ngjashme me 62 fjale ne Shqipen e sotme? Yyyyy...

Do ishte shume me interesante...dhe me shume me teper FAKTE per tu vertetuar dhe per tu mbeshtuetur...nje liber ose nje historian qe te fliste per vet natyren e Iliades dhe Trojes...per vet prejardhjen e fiseve Trojane dhe per lidhjet e tyre me Iliret (apo vet emri "Iliada").

Se cfar dialekti dhe perzjere gjuhesh fliste Homeri...s'ka shume rendesi. Mjafton te lexosh Strabonin te kuptosh qe kemi te bejme me nje perzjere gjuhesh.

Se cfar ishin Trojanet...ajo ka me teper rendesi...dhe ka me teper fakte per tu MBESHTETUR. Si pershembull fakti qe nje dyzine fisesh Ilire jane te emertuara mbas MBRETERVE Trojan...si Dardanet, Thesprotet, Kaonet, Abantet, Pelagonet etj etj.

Qe tregon se ose Trojanet ishin Iliret...ose Iliret ishin Trojanet
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2009, 12:58 PM   #15
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Very good point made, Grupi. Thank you very much for that explanation!
__________________
"Do not take life too seriously. You will never get out of it alive." Elbert Hubbard
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2009, 01:07 PM   #16
Huti
bitte spiel mir etwas
 
Huti's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 4,639
Likes (Received): 19976

Found this recently.Please check it out, guys:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of..._Dacian_origin
__________________
"Do not take life too seriously. You will never get out of it alive." Elbert Hubbard
Huti no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2009, 04:52 PM   #17
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Shqipja dhe Rumanishtja kanė afro 300 fjalė tė pėrbashkėta.Shume gjuhetar i specifikojne Shqiptarėt si Dakė qe nuk u latinizuan.

Last edited by Shqiptario; September 3rd, 2009 at 05:03 PM.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2009, 05:05 PM   #18
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Rumanisht-Shqip

abur - "steam", "vapour"; Albanian "avull"
agale - "walking slowly"; Albanian "ngadalė" (or Greek "agalia")
amurg - "dusk"; see murg
balaur - "dragon"; Albanian "bollė" (meaning snake)
baligă - "manure"; Albanian "balgė", "bajgė"
baltă - "puddle"; Albanian "baltė"
barză - "stork"; Albanian "bardhė" (meaning white)
băiat - "boy"
brad - "fir"; Albanian "bredh"
brāu - "belt", "girdle"; Albanian "bres", "brezi"
broască - "frog"; Albanian "breshkė" (or Latin "brosca")
bucuros - "happy"; "bukurosh" in Albanian is "beautiful child, boy."
bulz - "ball of corn mush"
buză - "lip"; this word has the same meaning in Albanian.
căciulă - "cap"; Albanian "kėsulė"
căpuşă - "tick" (insect); Albanian "kėpushė"
cătun - "hamlet"; Albanian "katun"
ceafă - "nape"; Albanian "ēafė", "qafė"
coclauri - "deserted, far places"
copac - "tree"; Albanian "kopaē/e" = beating
copil - "child"; in Albanian "kopil" and Serbian and Croatian "kopile"= bastard
cioară - "crow"; Albanian "sorrė"
ciot - "gnarl", "knot" (wood)
doină - "melancholy folk song"; Latvian "daina" with the same meaning
droaie - "crowd", "a lot of"; Albanian "droe", "droje"
fărāmă - "crumb"; Albanian "thėrrime"
fluture - "butterfly"; Albanian "flutur"
gard - "fence"; Albanian "gardh"
gata - "ready"; Albanian "gat"
ghimpe - "thorn"; Albanian "gjėmp", "gjemb"
groapă - "hole", "pit"; Albanian "gropė"
grumaz - "neck"; in Albanian, "gurmaz"= throat and it is often used in a derogatory manner
a se gudura - "to fawn"; Albanian "gudutis"
guşă - "goiter", "crop"; Albanian "gushė" (with the same meaning or meaning "Adam's apple") (Note: both Albanian and Romanian may originate from the Latin "geusiae")
a licări/licuri - "to sparkle"
mal - "bank", "shore"; Albanian "mal" (meaning mountain), "Mal i Zi" = "Montenegro" (Albanian "zi" black)
mare - "big"
mazăre - "pea"; Albanian "modhullė"
măgar - "donkey"; Albanian "magar"
măgură - "hill"; Albanian "magulė"
mălai - "corn flour" (perhaps derived from mei "millet", Albanian "mel")
mămăligă - "corn mush" (perhaps derived from mălai)
mărar - "dill"; Albanian "mėraj", Greek "marathron"
mătrăgună - "mountain laurel"; Albanian "matėrgonė"
mătură - "broom"
mānz - "colt"; Albanian "mės"
mānzare - "sheep giving milk"; Albanian "mėzore"
māţă - "cat", "kitten"; Albanian "mace"
mire/mireasă - "groom"/"bride"; Albanian "mirė" (meaning good)
a (se) mişca - "to move"
moaşă - "midwife"; same origin as moş
molid - "spruce fir"; Albanian "molikė"
moş - "old man"; in Albanian "mosha" = age, "moshuar" = of old age
motan - "tomcat"
mugur - "bud" (biol.); Albanian "mugull"
murg - "bay" (color), "bay horse"; Albanian "murg"
a muşca - "to bite"
pală - (hay) "quantity of hay held by a pitchfork", (wind) "breeze"
păstaie - "pod", "seedcase"; Albanian "pistaė", "bishtajė"
pārāu, pārău - "brook"; Albanian "pėrrua" (and/or from the Romanian "rāu", which originates from the Latin word "rivus")
prunc - "baby"
raţă - "duck"; Albanian "rosė" (also Serbo-Croat "raca", Friulian "raze", Basque "eratz")
a răbda - "to endure"
răgaz - "rest", "respite"
rānză - "gizzard", "stomach"; Albanian "rrėndės"
sāmbure - "stone", "pit"; Albanian "sumbull", "thumbull"
a speria - "to scare" (or from the Latin word espavorare)
stānă - "sheepfold"; in Albanian "stan" means "dairy", "dairy farm"
stāncă - "rock"
strugure - "grape"
tare - "hard" or "loud" (or from the Latin word talem)
ţap - "he-goat"; Albanian "cjap", Serbo-Croat "cap"
ţarc - "fold", "pen"; Albanian "carc", "thark"
ţăruş - "stake", "picket"; in Albanian "thur" means "to knit"
ţeapă - "pole", "pale", "stake"; in Albanian "thep" means "sharp peak"
ţugui - "peak", "point"
urdă - "soft cottage cheese" (incorporating whey)
varză - "cabbage" (or from the Latin word viridia)
veveriţă - "squirrel" (or from the Slavonic word veverica)
viezure - a wild forest animal like a ferret or marten (badger); Albanian "viedhullė"
zer - "whey"
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2009, 02:32 AM   #19
Grupi_Armiqsor
...i Maliqit...
 
Grupi_Armiqsor's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2,552
Likes (Received): 40

Quote:
Shume gjuhetar i specifikojne Shqiptarėt si Dakė qe nuk u latinizuan.
Daket, Traket dhe Iliret ishin popuj me origjine te perbashket...dhe me gjuhe shume te ngjashme.
Grupi_Armiqsor no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2009, 04:33 PM   #20
Shqiptario
BANNED
 
Join Date: Apr 2008
Location: Tiranė
Posts: 5,549
Likes (Received): 11

Mesa di unė ..Dakėt ishin popull Trakė.
Shqiptario no está en línea   Reply With Quote
Reply

Tags
dardania, ilirida, shqipėria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:17 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium