SkyscraperCity Forum banner

[Warszawa Śródmieście] Apartamentowiec Złota 44 [192 m]

9M views 29K replies 2K participants last post by  egregious 
#1 · (Edited)
W związku z coraz częściej pojawiającymi się informacjami ( nie plotkami) na temat planowej przebudowy ( wyburzenia ? ) City Center przy ulicy Złotej 44 przez nowego właściciela Orco Group , postanowiłem zarzucić nowy wątek .

Informacje o tej ewentualnej planowanej inwestycji pojawiają sie w różnych wątkach i część ludzi zadaje pytania lub wogóle nie zauważyło tych dyskusji na naszym forum ( strasznie się ostatnio rozrosło ) .

Na razie tylko na "sucho" same informacje bez żadnych wizualizacji choć podobno są już gotowe ? Najważniejszą informacją jest taka , że podobno do planowania jego zaproszono światowej sławy architekta Pana Liebeskinda ?

ZACZEŁO SIĘ TAK :


- początkiem całej sprawy jest sprzedaż /zakup przez Orco centrum biurowo/handlowego City Center podajże za 9 mln zł ? na przeciw wykańczanego obecnie CH ZT - koniec zeszłego roku .

- pierwszy nius i przypuszczenie wskazała Misia Sert z naszego forum , która podpowiedziała , że ktoś zajmujący się projektowaniem i wykończeniem , dowiedział się o planowanym wysokim budynku w miejscu CC - nius pochodził z 11 kwietnia tego roku ? Kontekst , misia sert szuka potwierdzenia w/w informacji na forum i....
misia_sert said:
Taką informacje dostałam od kolegi, którego tata ma dużą firmę wykonczeniowa obsługującą takie właśnie inwestycje. Nie jest oczywiście pewna, dlatego potwierdzenia szukałam u Was. Zgadzam sie, że ten budynek mieszkalny powinien iść "na pierwszy ogień", ale CC też nie zachwyca. Nie jestem fanką wieżowców (hehe), ale akurat tam bardzo by pasował. A poza tym CC jest chyba bliskie plajty, a Złote Tarasy będą chyba ostatnim gwoździem do trumny...


- drugi nius był pośredni bo Yaros ( czyli człowiek z branży) również o tym słyszał , ale pośrednio - również 11.04 2005
YaroS said:
Znalazłem tą informację z PREM nr 283 z 24 marca 2005:
"
Orco w najbliższych miesiącach planuje ponadto w Warszawie rozpocząć modernizację kompleksu handlowego City Center. Obiekt zlokalizowany przy ul. Złotej został odkupiony od Concorde Investissement. "

Tu nic nie wspominająna temat tak dużej modernizacji ale może rozważają taki wariant (lub wcześniej jeden z oferentów rozważał możliwość kupna budynku i wybudowania na tym miejscu wieżowca. Ciekawa informacja czekamy na dalszy ciąg. Misia jeśli możesz to przy okazji wypytaj kolegę o więcej szczegółów w imieniu wielu forumowiczów byłbym wdzięczny.
PZDR



- teraz najważniejsza informacja - o baaaardzo wysokim budynku wspomniał sam Borowski naszym dwóch przedstawicielom ( Olkowi i Michauowi ) na otwarciu wystawy Warszawa do 2020 r. ( tej w namiocie) w lipcu tego roku . Wspomniał również , że twórcą tego budynku jest Libeskind . Było to na zasadzie ," Panowie nie martwcie się , powstaną dwa wysokie budynki w okolicach Emilii Plater ..., a jednego z nich zaprojektuje Liebeskind na otarcie łez po przegranym konkursie itd." Borowski wspomniał również o drugim baardzo wysokim budynku na ul. Twardej w miejscu stykania się ul. Twardej z Emilii Plater .

- teraz dowiadujemy się o planowanej wysokości od internauty , który być może widział projekt lub pracuje w jakimś urzędzie i miał z nim styczność .
JPS said:
Ciekawostka przyrodnicza z forum GW, z działu "Inwestycje i zmiany", odnosnie wieżowca Libeskinda w miejsce CC:

Re: Nowy wieżowiec w centrum Warszawy... IP: *.aster.pl
Gość: bzyku 21.08.2005 13:17 + odpowiedz

a jednak to prawda. widzialem nawet jego projekt ktory na pierwszy rzut oka
srednio mi sie podobal mimo ze zrobil go jeden z najbardziej cenionych
architektow na swiecie.

• Re: Nowy wieżowiec w centrum Warszawy... IP: *.aster.pl
Gość: bzyku 21.08.2005 13:18 + odpowiedz

aha. i nie 30-metrowy tylko jakies 160-180m. nie wiem jakim cudem borowski to
zatwierdzil ale wszystko idzie jak trzeba....


Oby... :cheers:

Obstawiam , że projekt już leży w odpowiednim pokoju w PKiN w wydziale zajmującym się Śródmieściem . My z Megapterą mamy dostęp do pokoju 1723 do Pani Uli , ale ona zajmuje się Wolą . Panie zajmujące się Śrómieściem nie są takie skore do współpracy stąd może mniej niusów w tej sprawie potwierdzonych przez nas naocznie .

Ot teraz mozemy sobie pogdybać już oficjalnie nt. tej ewentualenj planowanej inwestycji nie robiąc off topicu w innych wątkach .
 
See less See more
#2,521 ·
Vars jest jedna z nielicznych osob na tym forum, ktora racjonalnie ocenia dzialania borowskiego. Niektorzy daja sie indoktrynowac gadaniem nam-a i znajduja w jego dzialaniach cos pozytecznego, a prawda jest taka, ze okres jego 4-letnich rzadow to jedna wielka katastrofa dla Warszawy. Prywata i zdufanie w sobie. Kolejne zmarnowane lata!
Wypadałoby się nauczyć czytać ze zrozumieniem. ;) Ciekawe gdzie w swoim poście napisałem, co myślę o Borowskim. Natomiast niedobrze mi się robi, jak w kilku wątkach naraz widzę prawie identyczną wypowiedź Varsa stanowiącą część kampanii wyborczej, którą Vars prowadzi niestrudzenie na forum. Wiadomość odnoszącą się merytorycznie do jednego wątku Vars wrzucił co najmniej do trzech.
 
#2,524 ·
Vars jest jedna z nielicznych osob na tym forum, ktora racjonalnie ocenia dzialania borowskiego. Niektorzy daja sie indoktrynowac gadaniem nam-a i znajduja w jego dzialaniach cos pozytecznego, a prawda jest taka, ze okres jego 4-letnich rzadow to jedna wielka katastrofa dla Warszawy. Prywata i zdufanie w sobie. Kolejne zmarnowane lata!
Ja mam wrażenie że osób krytycznych wobec arch. Michała Borowskiego jest na tym forum całkiem sporo, a co bardziej zaangażowanych zwolenników obecnego NAMa można policzyć na palcach jednej ręki... No cóż. za półtora tygodnia albo będziemy mieli albo okazję do świętowania, albo do zgrzytania zębami...
A wzzit dla Złotej 44 jednak będą się kisić w WSA. To niedobra wiadomość, choć spodziewałem się takiego obrotu sprawy...

Fr. M
 
#2,527 ·


Mieszkańcy dalej walczą ze Złotą 44


Kolejna wizualizacja Złotej 44 pokazuje nieco inny kształt budynku niż na pierwszych projektach (drugi wieżowiec od prawej)
MATERIAŁY INWESTORA

Nie ustają protesty mieszkańców z Emilii Plater 47 przeciwko sąsiedztwu 200-metrowego wieżowca, który obok ich bloku chce postawić Orco. Choć Samorządowe Kolegium Odwoławcze odrzuciło zażalenia sąsiadów, przygotowują oni odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

- Mamy na to tylko 30 dni, ale odwołanie już powstaje. Będziemy walczyć do skutku, łącznie z Naczelnym Sądem Administracyjnym czy Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości - powiedziała " Rz" przedstawicielka mieszkańców bloku przy E. Plater 47 (nazwisko do wiadomości redakcji), który ma stanąć 12 metrów od planowanego wieżowca Złota 44.
Orbis już nie protestuje

Przypomnijmy. 6 listopada uprawomocniła się decyzja o warunkach zabudowy dla Złotej 44. Tego samego dnia SKO oddaliło zastrzeżenia mieszkańców. Z protestów przeciwko projektowi wycofał się natomiast Orbis, właściciel hotelu Holiday Inn, który też będzie sąsiadował z inwestycją.

- Razem z Orco monitorujemy skutki, jakie mogą powstać dla budynku hotelu Holiday Inn podczas prac rozbiórkowych centrum handlowego, a następnie podczas budowy nowego budynku - powiedziała " Rz" Kaja Szwykowska reprezentująca Orbis.

Jak wyjaśnia, władze Warszawy, wydając decyzję o warunkach zabudowy, przyjęły do wiadomości zastrzeżenia techniczne Orbisu dotyczące inwestycji Orco. Dopiero na etapie postępowania o pozwolenie na budowę miasto zdecyduje, czy opinie Orbisu zostaną uwzględnione w projekcie.

Nieoficjalnie mówi się, że Orbisowi wkrótce ma się skończyć licencja na używanie marki Holiday Inn, więc firma, korzystając z okazji, miałaby być zainteresowana sprzedaniem tego budynku Orco. Orbis zaprzecza.

- Orbis jest franczyzobiorcą marki do września 2009 r., a więc mamy jeszcze całe trzy lata. Jesteśmy zadowoleni z wyników tego hotelu. Sprzedaż nie jest aktualnie brana pod uwagę - wyjaśnia Kaja Szwykowska.

Swojego stanowiska w sprawie inwestycji Orco nie chce komentować firma Europolis, właściciel wieżowca Warsaw Towers, także sąsiadującego z przyszłym placem budowy. Z naszych informacji wynika, że także ta firma wycofała się z protestów.
Apartamenty w sprzedaży

Tymczasem Orco w widowiskowym stylu rozpoczęło już sprzedaż apartamentów w planowanej inwestycji. Na galę w Teatrze Wielkim zaproszono ponad tysiąc gości,. Zjawił się na niej także projektant budynku Daniel Libeskind.

Prezes Orco Jean Francois Ott potwierdził, że spośród 251 już zarezerwowanych jest ponad 60 apartamentów. Jak dowiedziała się " Rz", wśród przyszłych mieszkańców gotowych w mieszkanie zainwestować ok. 7 - 10 tys. euro za mkw. jest śmietanka polskiego show-biznesu. Orco nie chce na razie podawać żadnych szczegółów ani też komentować pogłosek, że dwupoziomowe mieszkania na najwyższych piętrach mają kosztować nawet 10 tys. euro za mkw. Jean Francois Ott potwierdził, że rozpoczęcie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2007 r., a jej zakończenie nastąpi w 2009 r. Wcześniej inwestor musi opracować koncepcję wyburzenia budynku stojącego dziś na miejscu przyszłego wieżowca. Na parterze budynku Złota 44 jest zaplanowane miejsce dla kilku luksusowych butików marek z najwyższej światowej półki. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", w grę wchodzą takie firmy, jak Louis Vuitton czy Chanel. Będą to pierwsze sklepy tych marek w Polsce. Orco nie chce tych informacji komentować.
PIOTR MAZURKIEWICZ
 
#2,528 ·
poraża jaka jest długa procedura odwoławcza .Przy trzecim podejściu WSA powinno obciążać urzędowo np koszty prowadzenia sprawy].Wtedy można było się zastanowić tak jak Orbis który wie że
a. nie mają merytorycznych argumentów aby dalej protestować
b. ich protesty nie przyniosą nic dobrego

Najsmieszniejsze bedzie kiedy mieszkańcy a raczej przedstawicielka która prowadzi biedne owce do sądu ,przegrają wszystko czyli pieniadze które mogli dla siebie ugrać i lepszy komfort mieszkania w PRL-owskim bloczku.
 
#2,530 ·
Orbis i Europolis w cywlizowany sposób dogadali się z Orco, problemem są jak zwykle w Polsce - pieniacze z bloku obok, którym nikt nigdy nie dogodzi. Ciekawe co zrobi WSA i to, skąd Orco ma tyle pewności siebie że wszystko pójdzie po ich myśli. Warszawski WSA bywa przecież nieprzewidywalny jak mało co.

Fr. M
 
#2,531 ·
...[] Ale ja akurat wolę takie kanciate kształty od obłych. Wieżowiec wydaje się jakby wyższy i smuklejszy.
masz rację.
Z każdą zmianą robi sie lepszy:)

Popatrzmy

stary z przed kilku miesięcy


strona orco z przed kliku tygodni



dziś



Troche rożnic widać ale zasadniczą jest to że z tej perspektywy jest wyższy od Icka ! ...[]wcześniej nie był
 
#2,532 ·
Troche rożnic widać ale zasadniczą jest to że z tej perspektywy jest wyższy od Icka ! ...[]wcześniej nie był
To wszystko kwestia optyki, Złota 44 ma być wyższa od IC o ponad 25 metrów, a to sporo - jej dach będzie niewiele niżej niż czubek masztu na Rondzie1. A rendery, jak na razie są bardzo.. uproszczone. Na jakieś bardzo dopracowane przyjdzie nam jeszcze poczekać, oby jak najkrócej ;)

Fr. M
 
#2,535 · (Edited)
Największy problem jest z lokatorami mieszkań komunalnych, którzy w zamian za rezygnację z protestów chcieliby na własność apartamentów z łazienkami wykładanymi marmurami i wc ze złota. Oni nie mają wiele do stracenia, im jest wszystko jedno. Kwestie zawiści i mentalności psa ogrodnika - wypada zbyć milczeniem. A największe boje i tak będą przy pozwoleniu na budowę. Nasze władze miasta powinny mieć świadomość, że od szybkości i sprawności rozwiązania tych wszystkich problemów, w tym przede wszystkim - od prawidłowego i sprawnego przeprowadzenia całego postępowania w sprawie pozwolenia na budowę - zależy bardzo dużo. Jeśli by się okazało, że spory i odwołania miałyby ciągnąć się latami a Orco w końcu nie uzyskałoby pozwoleń wymaganych do realizacji inwestycji - bardzo źle by to się odbiło na reputacji naszego miasta. Ja mam wrażenie, że Jean-François Ott z Orco z tak dużym przekonaniem i pewnością siebie promujący tą inwestycję - mierzy problem według norm zachodnich, a nie naszych, polskich. Oby się nie przeliczył...

Fr. M
 
#2,536 · (Edited)
Witam

Faktycznie obserwując przedstawiane rendery, dostrzec można pewne różnice. Lecz jak tu wspominacie to dopiero wstępne projekty. Według mojej opini, pierwsza koncepcja wprowadzała największe zmiany w wizerunku warszawskich wieżowców! Profil "SKRZYDŁA", naszego "ORŁA" zdaje się być najbardziej dynamiczny! Charakterystyczny łuk przecina panoramę miasta w dotąd nie spotykanej skali. To prawie rzeźba w przestrzeni WARSZAWY! Dalsze zmiany niosą ze sobą znaczne uproszczenia. Skrzydło traci zdecydowanie ("TO JUŻ NIE ORZEŁ, TO JASTRZĄB") na swej urodzie! Pojawia się jakaś dziwna "NAKŁADKA" od strony INTERCONTINENTALU. Obie formy dotąd tak płynnie przenikające się wzajemnie, zostały oderwane i banalnie sklejone w całość! Prawdą jest, iż w ten sposób projekt stał się bardziej smukły lecz spłyca to znacznie jego szumnie zapowiadaną SYMBOLIKĘ! Wiadomo pewnie zaczyna się oswajanie widza z przyszłymi zmianami! Szkoda bo wtedy STOLICA znowu straci "TO COŚ"!:nuts:
pozdr

Kasa, Kasę, Kasą, pogania! Miasto Warszawa!
 
#2,537 ·
Największy problem jest z lokatorami mieszkań komunalnych, którzy w zamian za rezygnację z protestów chcieliby na własność apartamentów z łazienkami wykładanymi marmurami i wc ze złota. Oni nie mają wiele do stracenia, im jest wszystko jedno. Kwestie zawiści i mentalności psa ogrodnika - wypada zbyć milczeniem. A największe boje i tak będą przy pozwoleniu na budowę. Nasze władze miasta powinny mieć świadomość, że od szybkości i sprawności rozwiązania tych wszystkich problemów, w tym przede wszystkim - od prawidłowego i sprawnego przeprowadzenia całego postępowania w sprawie pozwolenia na budowę - zależy bardzo dużo. Jeśli by się okazało, że spory i odwołania miałyby ciągnąć się latami a Orco w końcu nie uzyskałoby pozwoleń wymaganych do realizacji inwestycji - bardzo źle by to się odbiło na reputacji naszego miasta. Ja mam wrażenie, że Jean-François Ott z Orco z tak dużym przekonaniem i pewnością siebie promujący tą inwestycję - mierzy problem według norm zachodnich, a nie naszych, polskich. Oby się nie przeliczył...

Fr. M
Komunalni to akurat nie mają za wiele do gadania, oni nie są stroną bo są tylko najemcami a nie właścicielami. Ale nie sądzę by akurat w tamtym bloku ostało się wielu niewykupionych komunalnych.
 
Top