search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rate Thread
Old August 28th, 2009, 12:33 AM   #4981
kerad85
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Gęsior View Post
A o bezpieczenstwo tez chodzi bo jak masz oswietlenie to z paruset metrow widzisz, a sam samochod na ile Ci oswietli jeszcze jak z naprzeciwka Cie oslepi? Na paredziesiat metrow?? Przy setce masz ok 40 m drogi hamowania przy nowym samochodzie i suchej nawierzchni. Reszte sobie sam dokoncz.

Pozdro
Co do tego oślepienia to przesadziłeś, bo jak już ktoś napisał, na autostradzie jezdnie są oddzielone barierkami, które właśnie temu zapobiegają. A samochód z przodu widać z dużo większej odległości, wiem bo jechałem. Skrzyżowania są bezkolizyjne, więc gdzie to większe bezpieczeństwo?!

A chodziło mi o to, że można by te pieniądze wydać choćby na prawidłowe utrzymanie tej autostrady.
kerad85 no está en línea  

Sponsored Links
Old August 28th, 2009, 09:09 AM   #4982
bolo_
Registered User

Likes (Received): 7

Witam wszystkich.

Czytając Wasze wypowiedzi zastanawiam się czy w ogóle oświetlenie węzłów na autostradzie jest potrzebne?
Na płatnym odcinku tzw. autostrady A4 (Katowice - Kraków) również są latarnie na węzłach, ale niewiele z nich świeci - oświetlane są tylko PPO, węzły raczej nie.
Tak więc za lat kilka być może problem sam się rozwiąże. Będą stały latarnie, które nie będą świecić.
A teraz cieszmy się, że jadąc z Niemiec do Polski odnosi się wrażenie że ta lepsza część Europy jest tu (przynajmniej jadąc samochodem)

Pozdrawiam wszystkich
bolo_ no está en línea  
Old August 28th, 2009, 10:21 AM   #4983
TJ-Cracow
Registered User

TJ-Cracow's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
na autostradzie jezdnie są oddzielone barierkami, które właśnie temu zapobiegają. A samochód z przodu widać z dużo większej odległości, wiem bo jechałem
A ja też jechałem autostradą! A nawet eSką kiedyś jechałem

Barierkami to są jezdnie oddzielone nawet na GP 2x2, natomiast autostrada ma służyć bezpiecznej jeździe z prędkościami, które na dwujezdniowej GP są niedopuszczalne. Dlatego trzeba posunąć się o krok do przodu z urządzeniami BRD w porównaniu do bezkolizyjnych GP. W okolicach S1 nawet DK94 ma barierki w pasie rozdziału i bezkolizyjne węzły, a jakoś jednak A4 nie narzeka na chętnych do jazdy lepszą drogą.

Zachodni kraniec A4 to nasza wizytówka dla większości ruchu z Europy Zachodniej, więc dobrze że jest wykonana porządnie - oby odcinek Krzywa-Wrocław jak najszybciej doczekał się rozbudowy do 2x3 + pas awaryjny, aby nie psuć wrażenia które robi nowy odcinek.
TJ-Cracow no está en línea  
Old August 28th, 2009, 06:28 PM   #4984
Gęsior
Nic do oclenia

Gęsior's Avatar

Likes (Received): 646

Quote:
Originally Posted by kerad85 View Post
Co do tego oślepienia to przesadziłeś, bo jak już ktoś napisał, na autostradzie jezdnie są oddzielone barierkami, które właśnie temu zapobiegają. A samochód z przodu widać z dużo większej odległości, wiem bo jechałem. Skrzyżowania są bezkolizyjne, więc gdzie to większe bezpieczeństwo?!

A chodziło mi o to, że można by te pieniądze wydać choćby na prawidłowe utrzymanie tej autostrady.
I ja jechalem , i nie wiem na jakich zasadach je montuja ale one nie sa wszedzie, chyba na lukach zazwyczaj.
A jak sie wlaczasz do ruchu to patrzysz w lusterko i widzisz samochod ale od razu nie jestes w stanie ocenic jak jest daleko za toba i jak szybko jedzie, w nocy jest to utrudnione, a oswietlenie uwazam ze znacznie ulatwia sprawe.

A co do kosztow to podejrzewam, ze to pikus w porownaniu do reszty, i jestem zdania, ze wezly powinny byc oswietlone.
Pod warunkiem, ze nie w dzien ale mam nadzieje ze tam jakies automaty zmierzchowe a nie ze pan Zdzichu wajcha wlacza i wylacza kiedy mu sie przypomni
Jutro bede jechal to sam ocenie, specjalnie poczekam do wieczora
Old August 29th, 2009, 08:46 PM   #4985
mbiela
Registered User

mbiela's Avatar

Likes (Received): 6

Ostatnio mialem okazje przejechac sie tym odcinkiem
Oto moje spostrzezenia/uwagi:

najpierw pozytywy:

- odcinek przejechalem w okolo 20 min
- swietnie wyprofilowane luki - co pozwolilo jechac 160 na tempomacie bez hamowania (jechalek ok 22.00 w czwartek) - ruch minimalny
- oswietlenie rzeczywiscie rewelacyjne - co mnie zdziwilo to oswietlone sa nie tylko wezly ale tez Autostrada w rejonie MOP oraz krotki odcinek przed mostem nad Kwisa?
- nawierzchnia rowna poza malym wyjatkiem na odcinku "francuskim" przez ok 200m (cos chyba nie wyszla z betonem)
- dylatacje na mostach oraz odc. asfaltowe - odc.Francuzow - moglobybyc lepiej oceniam tak na 4, odcinek Strabaga - na pewno lepiej - ocena 5
- fajnie widoczne kocie oczka - na odleglosc 200 m - ale jak widac z praktyki na odc.Krzywa-Wroclaw polowy z nich juz nie ma lub sa tak zabrudzone ze nie sa juz tak widoczne (moze to kwestia utrzymania ich na nawiercjni betonowej?) szczegolnie ze odc. Wroclaw-Nogawczyce sa w dobrym stanie-asfalt)
- robiace wrazenie obiekty - szczegolnie szerokie PZ-ty
- duzo ZZT

negatywy(?)
- w sumie mozna sie troche zdziwic (w nocy) po przekoczeniu granicy bo na znakach widac przekereslone [A4 Wroclaw] - po prostu tasma ktora zaklejala ten kierunek zostawila po sobie slad po kleju - troche mydla zalatwilo by sprawe, szczegolnie jest to widoczne jadac od strony Zgorzelca od stacji Orlen (gdzie musialem zjechac by zatankowac) gdzie wyraznie widac "przekreslenie" [A4] Wroclaw
- brak oznakowania za granica co do najblizszej stacji przy Autostradzie - w zasadzie to chyba miniOrlen we Wroclawiu
- autostrada jest dosc glosna - ale to zapewne kwestia dotarcia betonu

Ogolne wrazenie - rewelacyjne - oby wiecej takich standadow w Polsce
mbiela no está en línea  
Old August 29th, 2009, 08:56 PM   #4986
ja_kubek2
User

ja_kubek2's Avatar

Likes (Received): 13

Quote:
Originally Posted by mbiela View Post
- swietnie wyprofilowane luki - co pozwolilo jechac 160 na tempomacie bez hamowania (jechalek ok 22.00 w czwartek) - ruch minimalny
lepiej to wykasuj, bo zaraz fani przepisów się na ciebie rzucą
ja_kubek2 no está en línea  
Old August 29th, 2009, 09:02 PM   #4987
hermsNS
...

Quote:
fotki
^ uuuoo e no MOPik pierwsza klasa
hermsNS no está en línea  
Old August 29th, 2009, 09:07 PM   #4988
Rusonaldo
Autostrady Polska

Rusonaldo's Avatar

Likes (Received): 11949

Quote:
Originally Posted by mbiela View Post
Ostatnio mialem okazje przejechac sie tym odcinkiem
Oto moje spostrzezenia/uwagi:

najpierw pozytywy:

- odcinek przejechalem w okolo 20 min
- oswietlenie rzeczywiscie rewelacyjne - co mnie zdziwilo to oswietlone sa nie tylko wezly ale tez Autostrada w rejonie MOP oraz krotki odcinek przed mostem nad Kwisa?
- nawierzchnia rowna poza malym wyjatkiem na odcinku "francuskim" przez ok 200m (cos chyba nie wyszla z betonem)
- dylatacje na mostach oraz odc. asfaltowe - odc.Francuzow - moglobybyc lepiej oceniam tak na 4, odcinek Strabaga - na pewno lepiej - ocena 5
- fajnie widoczne kocie oczka - na odleglosc 200 m - ale jak widac z praktyki na odc.Krzywa-Wroclaw polowy z nich juz nie ma lub sa tak zabrudzone ze nie sa juz tak widoczne (moze to kwestia utrzymania ich na nawiercjni betonowej?) szczegolnie ze odc. Wroclaw-Nogawczyce sa w dobrym stanie-asfalt)
- robiace wrazenie obiekty - szczegolnie szerokie PZ-ty
- duzo ZZT

negatywy(?)
- w sumie mozna sie troche zdziwic (w nocy) po przekoczeniu granicy bo na znakach widac przekereslone [A4 Wroclaw] - po prostu tasma ktora zaklejala ten kierunek zostawila po sobie slad po kleju - troche mydla zalatwilo by sprawe, szczegolnie jest to widoczne jadac od strony Zgorzelca od stacji Orlen (gdzie musialem zjechac by zatankowac) gdzie wyraznie widac "przekreslenie" [A4] Wroclaw
- brak oznakowania za granica co do najblizszej stacji przy Autostradzie - w zasadzie to chyba miniOrlen we Wroclawiu
- autostrada jest dosc glosna - ale to zapewne kwestia dotarcia betonu

Ogolne wrazenie - rewelacyjne - oby wiecej takich standadow w Polsce
Troche mnie zaskoczyłeś tym co napisałeś w negatywach tzn chodzi mi o ten przekreślony znak na Wrocław. Jeżeli jest tak jak piszesz to jest nie za ciekawie. W dzień pewnie nie ma tego problemu ale w nocy zawsze wychodzą takie kwiatki

Co do stacji benzynowej - do końca roku ma byc ogłoszony przetarg więc stacja za około rok się pojawi.

Co do głośności - nawierzchnie betonowe są głośne ale za to bardziej trwałe. Jest to jakiś minus ale da się przyzwyczaić. Nie ma za to na betonie kolein więc więcej jest plusów z takiej nawierzchni niż minusów
Rusonaldo no está en línea  
Old August 29th, 2009, 09:14 PM   #4989
hermsNS
...

Quote:
Originally Posted by Rusonaldo View Post
przekreślony znak na Wrocław.
Zawsze jak zarzad drog postawi jakis znak to naklejaja kolorowe paseczki....

Przy predkosci 100km/h trudno jest zauwazyc/przeczytac czy ten znak jest zaklejony czy nie. Wg mnie, takie znaki powinni zakleic kawalkiem czarnej foli, czy moze jakims workiem na smieci a potem ladnie odkleic.

Quote:
nawierzchnie betonowe są głośne ale za to bardziej trwałe. Jest to jakiś minus ale da się przyzwyczaić. Nie ma za to na betonie kolein więc więcej jest plusów z takiej nawierzchni niż minusów
i takie nawierzchnie trzymaja sie z 30 lat
hermsNS no está en línea  
Old August 29th, 2009, 11:02 PM   #4990
maciek2000
Registered User

Likes (Received): 69

Quote:
Originally Posted by hermsNS View Post
Zawsze jak zarzad drog postawi jakis znak to naklejaja kolorowe paseczki....

Przy predkosci 100km/h trudno jest zauwazyc/przeczytac czy ten znak jest zaklejony czy nie. Wg mnie, takie znaki powinni zakleic kawalkiem czarnej foli, czy moze jakims workiem na smieci a potem ladnie odkleic.
Zwróćcie uwagę, że w Niemczech od może 10 lat znaki na autostradach nie są zaklejane, tylko zasłaniane - bez wyjątku! Był ten sam efekt i często ciężko było usunąć ślady, obecnie tego problemu już nie ma. Najwidoczniej odgórnie postanowiono.
najbardziej wektorowa mapka (RootOnRails)
najwcześniej kiedy oddadzom? (hetman) - tnij.org/hetmanodlicza

Doceń Polskę.
maciek2000 no está en línea  
Old August 29th, 2009, 11:55 PM   #4991
Solidium
Także tego...

Solidium's Avatar

W ajki sposób zasłaniane?
Solidium no está en línea  
Old August 30th, 2009, 12:58 AM   #4992
maciek2000
Registered User

Likes (Received): 69

Quote:
Originally Posted by Solidium View Post
W ajki sposób zasłaniane?
Ktoś pewnie ma zdjęcie - ja nie. Na profilach (pewnie stalowych) mocują tabliczkę przed napisem, który ma być niewidoczny. Z bliska pod kątem często widać napis, który jest pod spodem.
najbardziej wektorowa mapka (RootOnRails)
najwcześniej kiedy oddadzom? (hetman) - tnij.org/hetmanodlicza

Doceń Polskę.
maciek2000 no está en línea  
Old August 30th, 2009, 01:17 AM   #4993
Dzwonsson
Neen, man!

Quote:
Originally Posted by ja_kubek2 View Post
lepiej to wykasuj, bo zaraz fani przepisów się na ciebie rzucą
Widzisz, prawa na ogół nie sformułowano tak by koniecznie obywatelom obrzydzić życie w danym kraju i wprowadzić jak największą ilość utrudnień. Jeżeli na polskich autostradach przeważnie obowiązuję 130 km/h jako maksymalna prędkość z jaką możemy się poruszać, to ma to jakiś konkretny cel. Jeżeli ktoś przyznaje się publicznie do własnej głupoty w kontekście poruszania się po autostradzie, to nic na to nie poradzę. Mam jedynie nadzieję, że system fotoradarów oraz egzekwowania wysokich należności wobec państwa za złamanie podstawowych przepisów ruchu drogowego będzie za jakiś czas rozwinięty tak, jak na przykład w Holandii, w której mieszkam, wtedy ilość idiotów zagrażających sobie oraz innym uczestnikom ruchu może spadnie. Jeżeli ktoś ma ochotę swoim wozem szusować 160 czy nawet i 200 km/h to proponuję wynająć tor. Nowa autostrada i niewielki ruch nie są żadnym usprawiedliwieniem dla głupoty kierowcy, który przekracza o 30 km/h dozwoloną prędkość.
Dzwonsson no está en línea  
Old August 30th, 2009, 01:43 AM   #4994
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by maciek2000 View Post
Ktoś pewnie ma zdjęcie - ja nie.
Kto ma? Konkretnie! Nazwiska!

Quote:
Na profilach (pewnie stalowych) mocują tabliczkę przed napisem, który ma być niewidoczny. Z bliska pod kątem często widać napis, który jest pod spodem.
Bywają takie, tu zasłonięta jest nazwa Leipzig, strzałka kierunkowa na wprost i numer A72. Z kolei na drugiej tablicy dodana jest druga strzałka w prawo.

Z reguły stosuje się sztywne przekreślacze - różnego rodzaju listwy przymocowane prętami i śrubami do znaku:

Tu przekreślona jest część znaku.

Tu cały znak.

Przekreślacz jest regulowany, można go rozłożyć bardziej.

Ale taśma klejąca też jest stosowana. Czasem jest to taśma profesjonalna z warstwą odblaskową...

...ale i tanie erzatze wchodzą w grę.

Last edited by pmaciej7; August 30th, 2009 at 09:20 AM.
pmaciej7 no está en línea  
Old August 30th, 2009, 07:05 PM   #4995
PLH
Moderator

PLH's Avatar

Likes (Received): 2819

Trochę bardziej w temacie, ponawiam pytanie o oznakowanie wezła Krzywa(A4/DK94).

\/ Takie niewyraźne, że nie zauważyłem. Dzięki.

Last edited by PLH; August 30th, 2009 at 07:23 PM.
PLH no está en línea  
Old August 30th, 2009, 07:18 PM   #4996
Rusonaldo
Autostrady Polska

Rusonaldo's Avatar

Likes (Received): 11949

Quote:
Originally Posted by PLH View Post
Trochę bardziej w temacie, ponawiam pytanie o oznakowanie wezła Krzywa(A4/DK94).
http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=4958
Rusonaldo no está en línea  
Old August 30th, 2009, 07:27 PM   #4997
PLH
Moderator

PLH's Avatar

Likes (Received): 2819

A Krzyżowa oznaczona nadal po straremu. Jak to jest w końcu z tum zarządzeniem z początku roku?
PLH no está en línea  
Old August 30th, 2009, 09:29 PM   #4998
WaSzkaSC
Registered User

WaSzkaSC's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Rusonaldo View Post
Mam kilka nowszych Dojazd do węzła Krzywa od strony Wrocławia.

Last edited by WaSzkaSC; August 30th, 2009 at 11:33 PM.
WaSzkaSC no está en línea  
Old August 30th, 2009, 09:43 PM   #4999
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Te znaki są tak w sumie jakieś lewe. Średniointeligentny szympans widząc je pomyślałby, że jeśli zjedzie na węźle, to do Zgorzelca dostanie się drogą krajową, bo przy nazwie jest numer [94], a jeśli pojedzie prosto, to jakąś drogą gminną, bo numeru przy nazwie nie ma (analogia do Jadwisin/Witkówek).

I to chyba też tajemnica braku ruchu na autostradzie.

A może tutaj należałoby zrezygnować ze wskazywania Zgorzelca jako miejscowosci kierunkowej na DK94 i pisać Bolesławiec? Z drugiej strony to tylko pogłebiłoby zamieszanie, bo na węźle Bolesławiec miejscowościami kierunkowymi są Zielona i Jelenia, a Bolesławiec nie.
pmaciej7 no está en línea  
Old August 30th, 2009, 10:42 PM   #5000
schlesier
rojber

schlesier's Avatar

Likes (Received): 1170

Quote:
Originally Posted by Dzwonsson View Post
Widzisz, prawa na ogół nie sformułowano tak by koniecznie obywatelom obrzydzić życie w danym kraju i wprowadzić jak największą ilość utrudnień. Jeżeli na polskich autostradach przeważnie obowiązuję 130 km/h jako maksymalna prędkość z jaką możemy się poruszać, to ma to jakiś konkretny cel. Jeżeli ktoś przyznaje się publicznie do własnej głupoty w kontekście poruszania się po autostradzie, to nic na to nie poradzę. Mam jedynie nadzieję, że system fotoradarów oraz egzekwowania wysokich należności wobec państwa za złamanie podstawowych przepisów ruchu drogowego będzie za jakiś czas rozwinięty tak, jak na przykład w Holandii, w której mieszkam, wtedy ilość idiotów zagrażających sobie oraz innym uczestnikom ruchu może spadnie. Jeżeli ktoś ma ochotę swoim wozem szusować 160 czy nawet i 200 km/h to proponuję wynająć tor. Nowa autostrada i niewielki ruch nie są żadnym usprawiedliwieniem dla głupoty kierowcy, który przekracza o 30 km/h dozwoloną prędkość.
Znawco tematyki BRD, masz jakies wiarygodne statystyki, ktore pokazuja, ze na autostradach przy predkosci 130 km/h jest mniej wypadkow niz przy 160km/h? Akurat tak sie sklada, ze Polska jest krajem roznych absurdow i jesli chodzi o ograniczenia na drodze to bardzo czesto sa one stawiane bardzo irracjonalnie (to akurat nie odnosi sie do predkosci maksymalnej na autostradach, tu glosy sa b. podzielone i w wielu krajach ta predkosc jest jeszcze nizsza) . Po prostu prosze o jakies statystyki bo skoro wyzywasz ludzi od "idiotow zagrazajacych sobie i innym" to pewnie masz dostep do jakichs danych, ktore chociaz czesciowo usprawiedliwiaja uzywanie takich wyrazen.

Ja nie posiadam zadnych statystyk, ktore upowaznialyby mnie do jednoznacznego osadzenia, ktora predkosc jest bezpieczniejsza. Moge tylko napisac o wlasnych odczuciach. A wyglada to tak, ze przy odpowiednich: aurze, stanie nawierzchni i natezeniu ruchu, jazda z predkoscia 160 km/h wyzwala duzo wieksza koncentracje. Jadac w tych samych warunkach z predkoscia 130 km/h, spada poziom skupienia, staje sie bardziej rozluzniony i podatniejszy na blad za kolkiem. Rozmowy z innymi kierowcami pokazuja, ze nie jestem odosobnionym przypadkiem.

Prosze moderatorow o przeniesienie postow do odpowiedniego watku.
schlesier no está en línea  

Closed Thread

Tags
autostrada-a4, dolnośląskie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules