daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Путеви

Путеви Изградња путева / Road infrastructure

Closed Thread

Thread Tools Rate Thread
Old September 5th, 2008, 11:13 PM   #1
Bojan9
Samo opušteno

Bojan9's Avatar

Likes (Received): 360

Црна Гора - aутoпутeви и мaгиcтpaлe | Montenegro - Highways and roads (2008-2010)

Već dugo planiram da otvorim ovakvu temu, i došao je pravi momenat! Vlada Crne Gore usvojila je detaljni prostorni plan za autoput Bar- Boljare.
Materijal i podatke koje ću izložiti su preuzeti sa sajta Vlade RCG

Detaljni prostorni plan autoputa Bar- Boljare

Podgorica, 04.09.2008. godine

Uvodne napomene

Vlada Crne Gore je donijela Odluku o izradi Detaljnog prostornog plana autoputa Bar - Boljare.

Detaljnim prostornom planom autoputa Bar – Boljare utvrđuju se osnove dugoročne organizacije i uređenja prostora, u okviru užeg koridora i šireg gravitirajućeg područja, odosno zahvata Plana

Vremenski horizont Plana, kao dugoročnog strateškog dokumenta, je 2020. godina kao ciljni period.

Infrastrukturni koridor autoputa Bar – Boljare utvrđen je Prostornim planom Crne Gore (PPCG) do 2020. g.

Obuhvat i granice plana

Područje DPP-a obuhvata prostor od oko 1400 km2 u dužini od oko 165 km koji zahvata više od 100 katastarskih opština koje čine djelove teritorija 7 opština:
Bar,
Cetinje,
Podgorica,
Kolašin,
Andrijevica,
Berane i
Bijelo Polje

Ciljevi

Obezbjeđenje prostornih uslova za izgradnju, rekonstrukciju, opremanje i funkcionisanje magistralnih infrastrukturnih sistema u koridoru;

Utvrđivanje optimalnog razmještaja aktivnosti, fizičkih struktura i stanovništva u zahvatu Plana, uz uvažavanje ekonomskih, tehničko- tehnoloških, ekoloških, socijalnih i prostorno-funkcionalnih kriterijuma

Obezbjeđenje uslova za bolje funkcionisanje postojećih proizvodnih pogona, naselja i magistralnih saobraćajnih objekata koji se nalaze u infrastrukturnom koridoru, uključujući i njihovo eventualno izmiještanje

Zadaci

- Integracija regionalnih cjelina u Crnoj Gori, kao i države sa okruženjem

- Vrednovanje efekata ciljnog i tranzitnog saobraćaja na razvoj lokalnih zajednica

- Vrednovanje efekata infrastrukturnog koridora na pojedine djelatnosti

- Ublažavanje razvojnih, fizičkih (prostornih) i ekoloških konflikata između autoputa (koridora) i neposrednog okruženja

- Usklađivanje trasa saobraćajne i drugih magistralnih infrastrukturnih sistema

- Utvrđivanje položaja i uslova izgradnje , radi uključivanja u evropski transportni sistem

- Utvrđivanje planskih elemenata i kriterijuma za donošenje investicionih odluka i izbor lokacija za nove privredne objekte

- Integraciju ili sinhronizaciju funkcionisanja osnovnih infrastrukturnih koridora, prije svega autoputa Bar – Boljare sa magistralnom, regionalnom i lokalnom putnom mrežom u zahvatu Prostornog plana i u okruženju,

Dužina trase 165.6 km
Broj mostova na trasi je 95
Broj tunela na trasi je 50

Najduži mostovi:

Tanki rt – Vranjina, L=1345m
Prolaz kroz Tološko polje, L=1430m
Most preko starog puta za Danilovgrad, rijeke Zete, željezničkepruge za Nikšić i lokalnog puta,L=382m
Prelaz preko Morače, L=950m

Najduži tuneli:

Sozina, L = 4150 m (probijena i izgrađena jedna cijev)
Vranjina, L = 1480 m
Zelenika, L = 1470 m
Vežešnik 1, L = 1144.72 m
Vežešnik 2, L = 1103.33 m
Vjeternik, L = 3042 m
Kosman, L = 2671 m
Mala trava, L = 1886 m
Trešnjevik, L = 3600 m

Cijena izgradnje

Smjernice

Sprovođenje Plana definiše se:
- Opštim odredbama
- Etapama izgradnje autoputa
- Smjernicama za razvojnu – stratešku komponentu Plana
- Smjernicama za regulacionu - projektnu komponentu Plana

Posebno su definisane pretpostavke za praćenje i aktivnosti na, eventualnim dopunama plana.

U regulacionon smislu DPP se primjenjuje:

- Direktnim izdavanjem akta o urbanističkim uslovima u skladu sa Prostornim planom za koridor i prateće sadržaje autoputa

- Izradom generalnih, idejnih i ostalih projekata dionica autoputa

Pa, neka nam je sa srećom!

Sponsored Links

Old September 6th, 2008, 12:13 AM   #2
kutinA
Kutinainen

kutinA's Avatar

Likes (Received): 15

jel znaš zakaj je trasa položena tak rubno? kaj ne bi bilo bolje povezati više dijelova države?

Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo, pak ni vezda nebu da nam nekak nebu. Kajti: kak bi bilo da ne bi nekak bilo, kaj je bilo, a je ne, kaj neje nikak bilo

Rekel sam ti nek te vrag odnese, ali vrag te zeti nije smel :)
kutinA no está en línea  
Old September 6th, 2008, 12:18 AM   #3
Luyyifer (Lucifer)
Registered User

Luyyifer (Lucifer)'s Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by kutinA View Post
jel znaš zakaj je trasa položena tak rubno? kaj ne bi bilo bolje povezati više dijelova države?
Zato sto je tako lakse (zbog prostiranja planina) i takvom trasom je obuhvacen najveci deo stanovnistva, jer u staroj Hercegovini (zapadni deo CG) ima dosta nenaseljenog golog krsa. Ako jednog dana bude autoput Beograd-Dubrovnik isao kroz Republiku srpsku, on ce pokriti zapadni deo CG.
Luyyifer (Lucifer) no está en línea  
Old September 6th, 2008, 12:58 AM   #4
kutinA
Kutinainen

kutinA's Avatar

Likes (Received): 15

mislil sam više na povezivanje primorja,podgorice i nikšića pa na sjever

Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo, pak ni vezda nebu da nam nekak nebu. Kajti: kak bi bilo da ne bi nekak bilo, kaj je bilo, a je ne, kaj neje nikak bilo

Rekel sam ti nek te vrag odnese, ali vrag te zeti nije smel :)
kutinA no está en línea  
Old September 6th, 2008, 10:10 AM   #5
Bojan9
Samo opušteno

Bojan9's Avatar

Za to će postojati jadransko-jonski autoput i brzi put duž primorja.
Old September 6th, 2008, 03:28 PM   #6
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

Likes (Received): 5

Skoro sam siguran da ce ovaj crnogorski autoput biti zavrsen i pusten u saobracaj pre nego sto se kompletira famozni koridor 10 kroz Srbiju.
Old September 6th, 2008, 03:32 PM   #7
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Likes (Received): 384

Da mi je da vidim samo da ga počnu...da krenu bageri...evo 4-5 godina slušam priče tipa projekat jedan drugi, varijanta jedna, druga, tender, izvođač, ponuđač...da se oće asfalt zacrnjet više!
Podgoricanin no está en línea  
Old September 6th, 2008, 03:34 PM   #8
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

Likes (Received): 5

Medju nama, licno mislim da Crnoj Gori treba kvalitetan autoput, ali samo jedan. Cuvajte prirodu i ono malo divljine. To vredi mnogo vise od tunela, mostova i razmazenih turista
Old September 8th, 2008, 01:17 PM   #9
MGX
Multipraktik

MGX's Avatar

Likes (Received): 155

Apsolutno se slažem da je jedan autoput dovoljan, uz povećanje propusne moći jadranske magistrale ... Znači makar treća traka svuda kuda je to izvodljivo...
Nakon što je Vlada CG krenula sa izjavama ala Mrki "autoput prije roka" sada sam malo skeptičan, prije svega zato što to Srbiji (prirodno) nije prioritet. A pored toga, čuo sam da se Srbiji i planirao autoput u prvoj fazi samo do Požege ??
Old September 8th, 2008, 01:56 PM   #10
Strajder
Registered User

Strajder's Avatar

Likes (Received): 37

Quote:
Originally Posted by MGX View Post
Apsolutno se slažem da je jedan autoput dovoljan, uz povećanje propusne moći jadranske magistrale ... Znači makar treća traka svuda kuda je to izvodljivo...
Nakon što je Vlada CG krenula sa izjavama ala Mrki "autoput prije roka" sada sam malo skeptičan, prije svega zato što to Srbiji (prirodno) nije prioritet. A pored toga, čuo sam da se Srbiji i planirao autoput u prvoj fazi samo do Požege ??
I logično je i nije prioritetan interes Srbije da pravi u ovom trenutku AP prema Crnoj Gori, pogotovo južno od doline Zapadne Morave, tj. od Požege ili Užica. Ni saobraćaj na toj deonici ne bi opravdao tolika ulaganja. Naravno jedna moderna magistrala preko Ivanjice i Peštera ne bi bilo loše rešenje, međutim ako se ovi naši jednom i odluče da rade, napraviće naš čuveni izum poluauatoput, na koji će naravno uredno postaviti naplatne rampe.
Btw, pozdrav svima, u mom prvom postu na ovom forumu.
Strajder no está en línea  
Old September 10th, 2008, 01:05 AM   #11
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Likes (Received): 1838

Realno, Srbija nema veceg prioretita od autoputa Beograd-Bar.
E sad, druga je prica to sto su vlasti ovako spore/lenje sa tkzv. Koridorom X, cija izgradnja traje vec decenijama. Da ima volje, preostale deonice bi se mogle zavrsiti najkasnije do 2011-e (sta je ostalo, Leskovac-makedonska granica, Nis-Dimitrovrad i par kilometara po ravnicama Vojvodine) do kad bi se i Srbija i Crna Gora trebale baciti svom snagom na izgradnju autoputa Horgos-Bar.

Bilo kako bilo, Crna Gora ne sme da ceka Srbiju ... primorje mora da se poveze sa severom sto pre, vise iz nacionalnog i socijalnog nego ekonomoskog interesa.
CrazySerb no está en línea  
Old September 10th, 2008, 08:39 AM   #12
MGX
Multipraktik

MGX's Avatar

Likes (Received): 155

Naravno prioritet za Srbiju je i obilaznica oko Beograda ... Ne znam da li to grad BGD može/mora/treba da finansira ili je to u nadležnosti Republike Srbije..

Nadam se će neko način interesa da finansira autoput kroz CG, jer ako država bude sama finansirala, biće čupavo ...
Old September 10th, 2008, 10:28 AM   #13
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

A ovi naši pričaju da sve vrvi od interesovanja potencijalnih investitora i koncesionara...viđećemo šta će bit na tenderu...
Old September 22nd, 2008, 08:47 PM   #14
Bojan9
Samo opušteno

Bojan9's Avatar

E, evo prvih slika u temi sa naših puteva.

Dionica Petrovac- Podgorica, preko brda- 54km.

Kod tunela Sozina

Nasip preko jezera

Old September 22nd, 2008, 09:55 PM   #15
juricaperesin
-don't let me disturb y-

juricaperesin's Avatar

Likes (Received): 700

nemojte me kamenovati na licu mjesta, al su troskovi od cca. 11,3 milijuna €/Km zabrinjavajuci visoki. racunajte s cestarinom od cca. 0,05 € do 0,07 €/Km (vise manje standard po EU)i koncesijom od cca. 30 godina i znat ce te koliki vam je potreban PGDP da bi pokrivali troskove izgradnje (necemo sad racunati kamate i odrzavanje)...

drugim rijecima PGDP od cca. 17.200 vozila na dan je zahtjevan cilj(gledajuci na razdoblje od 30 godina i cijelu trasu) sto ne znaci da se ne moze dostici.....

Last edited by juricaperesin; September 22nd, 2008 at 10:02 PM.
juricaperesin no está en línea  
Old September 22nd, 2008, 11:45 PM   #16
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Originally Posted by juricaperesin View Post
nemojte me kamenovati na licu mjesta, al su troskovi od cca. 11,3 milijuna €/Km zabrinjavajuci visoki. racunajte s cestarinom od cca. 0,05 € do 0,07 €/Km (vise manje standard po EU)i koncesijom od cca. 30 godina i znat ce te koliki vam je potreban PGDP da bi pokrivali troskove izgradnje (necemo sad racunati kamate i odrzavanje)...

drugim rijecima PGDP od cca. 17.200 vozila na dan je zahtjevan cilj(gledajuci na razdoblje od 30 godina i cijelu trasu) sto ne znaci da se ne moze dostici.....
Pa troškovi jesu karastrofa, ne znam koliko si upućen u reljef sjeverne Crne Gore, ali to je jedan od težih terena za izgradnju u Evropi...

Međutim, nema se puno izbora, mora taj put da se radi, jer je postojeći nesrećno trasiran, opasan, spor, i uopšte - usko je grlo CG ekonomije i turizma. Bez autoputa ka sjeveru nema ni pune valorizacije luke Bar, ni ozbiljnijeg razvoja sjevera. Drugo, ovde ozbiljnije računaju na onu varijantu "If you build it - they will come", tj da će sadašnje projekcije saobraćaja biti znatno premašene, jer će autoput sam sebi generisati dio tržišta, npr. nekog Njemca koji je odlučio da se doveze u CG umjesto da doleti, jer je čuo da je put do mora odličan...
Old September 22nd, 2008, 11:53 PM   #17
Kvaka 22
BANNED

Likes (Received): 0

Švabo će doć' sa zapada, preko Hrvatske i njihovog A1. Ali slažem se za to "If you build it - they will come".
Drago mi je da je otvorena ova tema. Nadam se da će biti zanimljivog sadržaja u budućnosti.

Živjeli

P.S. Zapade mi nešto za oči. Linije kojim se ograničavaju putevi sa spoljašnjih strana su na ovim fotografijama žute. Nije li neki evropski standard da se farabaju u bijelo? Kod nas su sve naknadno prefarbane. Jeste li i vi to počeli primjenjivati?
Kvaka 22 no está en línea  
Old September 23rd, 2008, 12:07 AM   #18
juricaperesin
-don't let me disturb y-

juricaperesin's Avatar

Likes (Received): 700

ima li netko PGDP od nadleznog ministarstva za ovaj cijelokupni pravac bar - bijelo polje (trenutacna cesta)?

zanima me takoder jel consulting tvrtka "Berger" analizirala troskove izgradnje JJ AC u CG?
juricaperesin no está en línea  
Old September 23rd, 2008, 09:20 AM   #19
Vrachar
Registered User

Vrachar's Avatar

Likes (Received): 531

Zašto mora biti Švabo? Videh letos nebrojeno puno Rumuna u Grčkoj, svi došli masovno (puni automobili, videh čak jedno društvo od 8-oro mladih koji su došli kombijem ) i svi došli dobrim automobilima (uglavnom nemačke proizvodnje). Zašto njih ne privući na CG obale izgradnjom dobrog puta, npr?

A izgradnja autoputa Egnatia kroz grčki Epir koji je po konfiguraciji terena sličan severu CG (ako ne i teži) je nešto što me je i navelo da umesto opcije avion+rent-a-car do Krfa odem svojim automobilom i tamo ga koristim do mile volje.
Old September 23rd, 2008, 09:45 AM   #20
RS.ban
BANNED

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Kvaka 22 View Post
Švabo će doć' sa zapada, preko Hrvatske i njihovog A1. Ali slažem se za to "If you build it - they will come".
Drago mi je da je otvorena ova tema. Nadam se da će biti zanimljivog sadržaja u budućnosti.

Živjeli

P.S. Zapade mi nešto za oči. Linije kojim se ograničavaju putevi sa spoljašnjih strana su na ovim fotografijama žute. Nije li neki evropski standard da se farabaju u bijelo? Kod nas su sve naknadno prefarbane. Jeste li i vi to počeli primjenjivati?
I ja sam ovo primijetio, a i u Makedoniji je tako. Valjda su ostali jos na starom YU standardu.
RS.ban no está en línea  

Closed Thread

Tags
аутопутеви, путеви, црна гора, autoputevi, crna gora, highways, magistrale, putevi, roads

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules