daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 22nd, 2017, 11:00 PM   #341
Orgonon
Registered User

Likes (Received): 155

Quote:
Emma Anderson November 20, 20175:48 pm

WHAT THE EMA DECISION MEANS FOR STAFF

No one has more personally at stake today than the nearly 900 EMA staff members and their families. The first round provided immeasurable relief.

There was applause and excited chatter at EMA’s Canary Wharf tower when the news broke that Milan, Amsterdam and Copenhagen emerged as the contenders, according to a mid-level staffer at the drugs regulator.

According to a staff survey in September, Amsterdam would draw the most EMA staff to relocate, Milan ranked fourth and Copenhagen was number five. They would all retain enough staff to allow the EMA to maintain its regular functions during the transition, according to the EMA’s analysis.

LGBT staff also breathed a sigh of relief. They’d feared the agency would go to one of four countries that do not recognize any sort of same-sex partnership, including Slovakia. Bratislava’s early elimination was good news for them.

“Really glad whatever the result now,” LGBT staff told POLITICO.

— Sarah Wheaton
Orice alte discutii sunt irelevante.
Orgonon no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old November 23rd, 2017, 12:21 AM   #342
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 3896

Da ma ok mare noroc cei 900 au scapat ca prin urechile acului de trimiterea in gulagul din estul Uniunii, acest Magadan la nivel de UE. Macar daca nu vin aici ar putea sa taca dracu si sa bage un diplomatic "ba am fi venit dar nu aveti cata infrastructura trebuie si nu sunt satisfacute criteriile xyz". Ok, selectie pe criterii tehnice, intelegem, stim.
Da' la faze gen

There was applause and excited chatter
LGBT staff also breathed a sigh of relief. They’d feared the agency would go to one of four countries
Bratislava’s early elimination was good news for them
Really glad whatever the result now

Mai lipsea un "we are thankful that we don't have to see those uncultured plebs in the east".

TL;DR: daca tot a iesit cum ati vrut, chiar n-are sens scobitul gratuit in rahat. Nu zic ca aoleo pacat ca n-au venit aici, ca sincer n-aveau la ce, da' sa te trezesti dupa decizie ca te mananca sa iei la .... 4 tari, sorry da' hai siktir. Dupa care, herpderp, dar de unde cresterea euroscepticismului in estul europei? Nustiu. O fi de la radiatiile cosmice. Sau poate si de la ratarea unor perfecte ocazii de a tacea.

Ionuty, Randaal, lovalova, CosteaH, Lebovsky and 1 others liked this post

Last edited by MelcToxic; November 23rd, 2017 at 12:27 AM.
MelcToxic está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 23rd, 2017, 12:29 AM   #343
Dubreu
Registered User

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 8675

Tu te iei de niște relatări de presă în legătură cu reacțiile angajaților de-acolo și le hiperbolizezi. Nu e o declarație oficială, nu au ținut ei morțiș să comunice așa ceva. Mult mai jenante sunt reacțiile est-europenilor care au uitat de unde au plecat și tratează relocarea asta ca pe ceva ce li se cuvenea fără drept de apel - sigur, nu știm exact cui dintre Bratislava, București, Sofia sau Varșovia, că dacă se puneau de acord oropsiții sorții și stabileau un oraș din CEE pe care să-l voteze ajungea în runda a doua. Dar știm măcar că României i s-a părut că Milano ar fi cel mai îndreptățit oraș. Nu Bratislava, nu Sofia.

Pune-te și tu în locul lor: cum ți-ar conveni să se mute compania/instituția în care lucrezi într-o țară în care calitatea vieții tale este grav afectată (i.e. married LGBT staff)? Și ce reacție ai fi avut în locul lor?

Orgonon, ionut.cava liked this post
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2017, 12:31 AM   #344
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Nu inteleg care a fost scopul acestei declaratii. Nu mai exista nicio miza, nu nimic. Se putea un elegant balonul e rotund, noi am dat multe goluri, adversarul si mai multe goluri, better luck next time, no hard feelings. There are sore loosers, but there are also bad winners.

Quote:
Originally Posted by Dubreu View Post
Mult mai jenante sunt reacțiile est-europenilor care au uitat de unde au plecat
Desigur.
Ok.

Randaal liked this post
Old November 23rd, 2017, 12:52 AM   #345
Dubreu
Registered User

Dubreu's Avatar

Încă o dată, nu e o declarație. Nu au făcut angajații o conferință de presă ca să-și declare răsuflarea. Au fost niște reporteri la EMA și aceștia au descris atmosfera. E ca și cum aș scrie eu un articol despre cât de tare dădeai tu în tastatură scriind rage-postul de mai sus deși tu n-ai ținut nicăieri să menționezi aspectul ăsta.

Declarația declarație e asta: http://www.ema.europa.eu/ema/index.j...01ac058004d5c1

Acum să ne imaginăm cum ar fi fost să câștige Bratislava. Am fi avut exact aceleași reacții negative din partea tuturor - pentru că și nouă ni se părea că suntem cei mai îndreptățiți, vezi posturile de pe threadul ăsta și declarațiile europarlamentarilor români. Probabil și polonezii sau bulgarii gândeau la fel. Și în cazul ăsta tot cetățeni de mâna a doua se puteau declara. Iar vesticii puteau acuza faptul că oricum CEE primește o grămadă de fonduri de dezvoltare gratis - pe lângă investiții private uriașe. Sau Slovacia și-a construit singură industria auto de Top 1 production/capita?
Old November 23rd, 2017, 12:28 PM   #346
notes
Registered User

notes's Avatar

Likes (Received): 1209

Quote:
Originally Posted by Dubreu View Post
Acum să ne imaginăm cum ar fi fost să câștige Bratislava. Am fi avut exact aceleași reacții negative din partea tuturor - pentru că și nouă ni se părea că suntem cei mai îndreptățiți, vezi posturile de pe threadul ăsta și declarațiile europarlamentarilor români.
Nu numai ca nu ai inteles cadrul discutiei, sau modul cum se pune problema, dar vad ca nu ai inteles nici macar demersul nostru. Unde am sustinut noi ca Romaniei i se cuvine acest post? Asta e tot ce ai inteles din zecile de posturi? Chiar n-are rost...

Ionuty, Randaal, Lebovsky liked this post
notes no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2017, 07:37 PM   #347
gab2406
Registered User

gab2406's Avatar

Likes (Received): 1026

oameni buni, atata timp cat conducerea este usor (sau poate mai mult) anti-europeana, nu va venii Europa fortat la noi. Ei au optiuni, noi trebuie sa stim (sau sa vrem) sa ne vindem
Old November 23rd, 2017, 07:56 PM   #348
MrMorlo
Registered User

Likes (Received): 2033

Quote:
Originally Posted by gab2406 View Post
oameni buni, atata timp cat conducerea este usor (sau poate mai mult) anti-europeana, nu va venii Europa fortat la noi. Ei au optiuni, noi trebuie sa stim (sau sa vrem) sa ne vindem
las ca sunt altii mai antieuropeni ca noi si acolo a venit Europa "fortat" si le-a bagat pe gat agenti europene

Randaal liked this post
MrMorlo no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2017, 08:09 PM   #349
crocozaur
Registered User

Likes (Received): 520

Are România păcatele ei, dar oare este mai anti europeană decât Ungaria, Austria, UK, Grecia, parțial Franța (vezi procentul candidatei Le Pen)? Să nu amestecam lucrurile. In plus, nu cred că politicienii români, putrezi cum sunt ei, sunt anti europeni. Cel puțin în opinia mea a fi anti european înseamnă a avea un mesaj anti, a avea un program politic anti, a avea un public anti. Este vorba de așa ceva în România?

Randaal liked this post
crocozaur no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2017, 09:00 PM   #350
Du'Myth
Alive

Du'Myth's Avatar

Likes (Received): 1817

Fiecare parte va veni cu jdemiliarde de argumente până la sfârșitul universului, indiferent de ce, cum, care, când și cât, decizia a fost luată, puteți trece peste și lăsa threadul pentru -citiți titlul-? Puteți oricând discuta despre asta pe Nebunii, de aceea există.
Old November 27th, 2017, 07:55 AM   #351
casofatal
Registered User

casofatal's Avatar

Likes (Received): 2309

Old November 27th, 2017, 04:24 PM   #352
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Nu in cadrul acestui proiect se gandeau si la modificarea accesului in statia de metrou Pipera? Ceva asa mai de secolu 21?
Old November 27th, 2017, 04:36 PM   #353
Dubreu
Registered User

Dubreu's Avatar

Secolul XXI pentru Metrorex înseamnă înlocuirea geamurilor de sticlă curbată de la gurile de metrou cu plăci de policarbonat transparent, deci ai grijă ce îți dorești.
Old December 12th, 2017, 02:00 PM   #354
Corneliu
Registered User

Corneliu's Avatar

Likes (Received): 702

Rendere actualizate, cu turnul din mijloc

Credit: Globalworth

Dubreu, MelcToxic, EduardSA, MSirbu, Quaternar and 2 others liked this post
Corneliu no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2017, 10:30 PM   #355
Quaternar
Registered User