daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.

Reply
 
Thread Tools
Old August 5th, 2011, 09:00 PM   #1
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,263

Tender for Construction of Tirana Tram to be held within 2011, mayor says.

Tirana Mayor Lulzim Basha declared that the Municipality of Tirana will open tender procedures regarding the project for the construction of tramlines in the city within this year. The declaration was made on Friday after a meeting Basha had with the head of the EU delegation in Albania Ettore Sequi.

The meeting focused on potential cooperation on strategic projects including the construction of tram routes and the new boulevard in Albania’s capital, local media reports.

http://www.balkans.com/open-news.php...enumber=119959

Quote:
“Diskutuam axhendėn e pėrbashkėt me BE, axhendė e cila pėrshkruhet nė pak fjalė, me qėllime dhe angazhime tė pėrbashkta dhe financime tė pėrbashkėta nė ndihmė tė qyttarėve tė Tiranės. Nė fokusin tonė, do tė jetė njė nga objektiva kryesore tė unionit, axhenda 2020, pra mė pak ndotje nė atmosferė mė shumė parqe brenda viti 2020, axhendė qė pėr Tiranėn ėshtė edhe mė ambicioze, pasi reduktimi i ndotjeteve vjen nėpėrmjet pėrmirėsmit tė trafikut, transportit publik, pėrmirėsimit tė ujėsjellės- kanalizmeve, trajtimi i mbetjeve tė ngurta dhe ndėrtimi i parqeve tė reja. Kėto janė pėrparėsitė kryesore tė Bashkisė. Pėr kėtė, ne do tė kėrkojmė dhe presim financim nga BE, qoftė pėr programe qė kanė tė bėjnė me komunitetin nė lagjet e Tiranės, apo ato strategjike, si pėrpunimi i mbetjve tė ngurta, apo me vizionin e Tiranės Europiane pėr ndėrtimin e bulevardit tė ri, kthimin e Lumit tė Tiranės, qė ėshtė sot njė zonė e degraduar ekologjike, nė njė zonė tė gjelbėr me potencial tė lartė zhvillimi, ndėrtimin e parkut tė ri tė Tiranės dhe kudo ku ka hapėsira publike mbrojtjen e tyre, programe qė kanė tė bėjnė me transportin public, etj. Jemi tė vendosur pėr projektin e Tramit, projekt qė ėshtė vėnė nė lėvizje nėpėrmjet pėrgatitjes sė termave tė referencės, tenderimi i tė cilit nis kėtė vit.

http://www.tirana.gov.al/?cid=1,62,4248

Last edited by 7t; January 15th, 2012 at 12:42 AM.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2011, 11:41 PM   #2
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Tirana e re.

[IMG]http://oi53.************/2889frt.jpg[/IMG]
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2011, 07:28 AM   #3
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,263

Transporti Urban | Urban Transport

.....

Last edited by 7t; January 15th, 2012 at 12:42 AM.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2011, 08:07 AM   #4
iLiR
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Location: Dibėr
Posts: 934
Likes (Received): 276

Finally
iLiR no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2011, 09:00 AM   #5
RolexAL
BANNED
 
Join Date: Feb 2010
Location: Toka Shqiptare
Posts: 10,850
Likes (Received): 904

Kishte goxha postime te hedhura kur u fol ne fillim per tram-in ketu..po i transferoi ai gjeniu..BVizion..Hec e ti gjejme dhe njehere ato materiale tani.
RolexAL no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2011, 10:31 AM   #6
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 865
Likes (Received): 103

sa kot!!!

tram-i nuk kryen asnje pune me teper se autobuzet, por vetem do shtoj telet qe tirana i ka me bollek, do shkaterrohen edhe njehere rruget, edhe per cfar, per nje sherbim qe ka me perfundu me keq se sherbimi autobuzave. jam i sigurte qe me mentalitetin e shqiptareve keto tram-et kan me mbet me ore duke pritur qe "bosi i rradhes" te heqi makinen nga rruga tramit per te vazdhuar udhetimit...
shqipo está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 20th, 2011, 10:35 AM   #7
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,263

E ke shume gabim. Ne nje qytet me tramvaj ku jetoj, krijohet nje lehtesire shume e madhe e trafikut sepse njerezit hipin me pak neper autobusa. Niveli i ndotjes se ajrit ulet ndjeshem. 10 tramvaje me nga 4-5 vagona jane ne gjendje te transportojne me dhjetera mijera njerez ne dite.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2011, 10:47 AM   #8
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 865
Likes (Received): 103e kam shum parasysh si funksjonon tramvaja, se vete jetoj po ne qytet ku ka tramvaja dhe qe jan shum funksjonale...

para pak ditesh doli nje lajm, ku nje futbollist (ose aktor, nuk me kujtohet mire),sepse mendojn qe me famen qe kan mund te bejn cfar ti kete qefi, ne qender te milanos kishte parkuar makinen ne rrugen e tramvajes, edhe tramvaja tu prit se kur te zgjohej "bosi i rradhes", e thash keshtu se jam vete shqiptar edhe e njoh mire mentalitetin tone, dhe jam i sigurt se ne tirane kjo ka me ndodh cdo dite
shqipo está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 20th, 2011, 10:50 AM   #9
shqipo
Registered User
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 865
Likes (Received): 103

po shtoj akoma se tiranes, para se te ndertoj tramvajen ( e cila per mendimin tim esht gabim, por edhe mund te gabohem), duhet te perfundoj te gjitha unazet sic ishin parashikuar (edhe ndonje parking do ishte shum funksional, per mos me i penguar rrugen autobuzeve), sepse me sa di une nuk ka ende asnje unaze te perfunduar (dmth ato unazet e brendshme), edhe pastaj te verifikohej cfar i nevoitet tiranes.
shqipo está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 20th, 2011, 02:16 PM   #10
L1nk1g
γνῶθι σεαυτόν.
 
L1nk1g's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Gent (B)
Posts: 4,937
Likes (Received): 1966

Per Unaza te brendshme Tirana nuk ka asnje plan.Ishte dikur ajo e Unazes se vogel por me kthimin ne shetitore te rruges Murat Toptani,ai projekt u harrua.
Dhe nje Unaze te brendshme e ka Tirana.
__________________
"Vetėm njė popull qė nuk e meriton lirinė mund t'i ngrejė shtatore pushtuesit tė vet." I.Kadare
L1nk1g no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2011, 02:27 AM   #11
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,263

Tek intervista e Bashes ne Opinion me daten 6 te ketij muaji, u fol per kalimin e shinave te tramit nga stacioni hekurudhor i ardhshem ne Laprake qe do sherbeje si pikenisje si per trenat ashtu dhe per tramin. Parashikohet ndertimi i nje stacioni te madh te perbashket ku perfshihen edhe linjat e autobuseve. Dmth nje stacion i plote tranziti per transportin hekurudhor dhe ate te autobuzeve.
Nje shembull i ngjashem eshte qyteti i Oceanside ketu ne San Diego. Stacioni i trenit dhe ai i autobuseve ndodhen ne te njejten hapesire ngjitur me njeri tjetrin.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2011, 03:29 PM   #12
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Stacioni itrenit dhe autobuseve ne Shkup. Ne nje vend.http://www.skyscrapercity.com/showth...061567&page=33
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2011, 10:35 PM   #13
libofsharaku
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 459
Likes (Received): 0

lesht, do t abesoj kur ta shikoj
libofsharaku no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2011, 11:48 PM   #14
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4891

Tram ? Po ne s'kemi drita ? Keto thone tram ? Haha !
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2011, 04:00 AM   #15
k0ntir
kontir
 
k0ntir's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,470
Likes (Received): 33

Paguaj faturen qe te kesh drita....!
__________________
www.shqiperiaetnike.com
k0ntir no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2011, 03:03 PM   #16
AlbanPOLIMI
Moderator
 
AlbanPOLIMI's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Milano | Tiranė
Posts: 6,436
Likes (Received): 3045

Quote:
Originally Posted by libofsharaku View Post
lesht, do t abesoj kur ta shikoj
atehere me duket se ke ngateruar forum, pasi 99.99999% e diskutimeve dhe debateve ketu behen mbi Plan-Projekte, Projekt-Zbatime......etj, etj nuk diskuton me njeri per superstraden Tirane-Durres apo rrugen e Rinasit....
__________________
Vox populi, vox Dei
AlbanPOLIMI no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2011, 05:24 PM   #17
libofsharaku
Registered User
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 459
Likes (Received): 0

problemi yt ku qendron ketu se spo e mar vesh une? ca je ti, i derguari i komisionit europian per zbatimin e reformave ne fushen e te qenurit politikisht korrekt?

po pse une per ca fola mor mendjendritur? pse ti pandeh se cdo plan apo projekt qe diskutohet me doemos do te realizohet? une shpreha skepticizmin tim ndaj ketij 'plan projekti'....tani per ca trapin je duke folur ti?
libofsharaku no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2011, 10:32 PM   #18
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 2,776
Likes (Received): 527

Arbenit mund ta zvogelosh pak ate foto. Ose beje link me mire per estetike.
Kjo teme eshte per Tiranen.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2011, 10:43 PM   #19
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7,147
Likes (Received): 1443

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Arbenit mund ta zvogelosh pak ate foto. Ose beje link me mire per estetike.
Kjo teme eshte per Tiranen.
Po mire se muhabet po bejme, fotoja ishte per tu marre si shembull
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2011, 10:45 PM   #20
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by StevenNL View Post
Arbenit mund ta zvogelosh pak ate foto. Ose beje link me mire per estetike.
Kjo teme eshte per Tiranen.

Jo nuk muj. Nuk muj se nuk eshte foto e imja.

Eshte teme per Tiranen, por teme ke per stacion treni dhe autobusesh ne nje vend, e une e ilustrova temen me nje foto te stacionit te trenit dhe autobuseve teShkupit, e qe besoj se kishte mund me i sherby si model ndertimit te stacionit te Tiranes. Shkupi eshte qytet i permasave te ngjajshme me Tiranen, e jo fort larg Tiranes. Perndryshe u permenden edhe qytete ne Kaliforni ne kete kontekst..

Edhe nje here, pom vjen keq (pernime - nuk po e thom me ironi) po nuk muj me e zvoglu foton se nuk eshte e imja, ndersa, me e hjeke krejt nuk po ma merr mendja. Megjithate, me e rendesishme eshte permbajtja se forma, besoj pajtohesh.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 04:42 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

Hosted by Blacksun, dedicated to this site too!
Forum server management by DaiTengu