daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 29th, 2004, 05:41 PM   #1
DeeL
Guest

Likes (Received):

Budowa linii kolejowej Kraków - Nowy Sącz

Quote:
Originally Posted by skejl View Post

„Nowo budowana linia miałaby rozpocząć swój bieg we wsi Podłęże w gm. Niepołomice i kierować się na południe. Według projektu, nad którym pracuje wykonawca aktualizacji SW, linia rozgałęzia się w miejscowości Szczyrzyc i biegnie na wschód do miejscowości Tymbark i na zachód do miejscowości Mszana Dolna. W tych miejscowościach nowo planowana linia łączy się z istniejącą linią Chabówka – Nowy Sącz, która ma być modernizowana. Ma to być linia wyposażona w nowoczesną infrastrukturę techniczną, przystosowana do prędkości 160 km/h.

Linia kolejowa nr 104 z Chabówki do Nowego Sącza biegnie niezwykle malowniczymi obszarami Beskidu Wyspowego. Jej położenie, oraz planowany przebieg trasy Podłęże – Piekiełko, będą wymagały budowy licznych tuneli i estakad. W rezultacie mogą to być jedne z najbardziej efektownych linii kolejowych w Polsce. Według wstępnych prognoz PKP Polskich Linii Kolejowych, czasy przejazdu na odcinku Mszana Dolna – Kraków miałby wynieść ok. 45 min. Do około 1 godziny mógłby skrócić się także czas przejazdu z Krakowa do Nowego Sącza a do Zakopanego poniżej dwóch godzin. Według najnowszych informacji koszt inwestycji szacuje się na około 7,15 mld zł.”

Za: Dominik Lebda, Rynek Kolejowy, 27.04.2016

Opis przebiegu

Wariant 1A budowy nowych linii kolejowych nr 622 i 623
Wariant 1A zakłada wybudowanie 58,5 km nowych torów kolejowych
Na przebiegu będzie zlokalizowane 11 tuneli o łącznej długości ok. 11,7 km oraz 7 estakad o łącznej długości ok. 6,4 km.
Nowe linie kolejowe nr 622 i 623 będą liniami dwutorowymi z wyjątkiem jednotorowych odcinków Szczyrzyc – Tymbark oraz Szczyrzyc – Mszana Dolna .
Parametry techniczne pozwolą na jazdę pociągów z prędkością 160 km/h.
Trasowanie linii pozwoliło zminimalizować konflikty społeczne, wynikające z koniecznymi wyburzeniami obiektów cennych kulturowo – np. ominięcie wsi Gruszów z jej zabytkowymi zabudowaniami.
Pomimo trudnych warunków ukształtowania terenu, Wariant 1A ogranicza długości tuneli pozytywnie wpływając na wynik ekonomiczny budowy linii,
Odcinek nowej linii został zaprojektowany tak, aby ominąć jak najwięcej istniejących oraz planowanych zabudowań, jednocześnie nie ograniczając parametrów technicznych linii
Ograniczenie prędkości wprowadzono jedynie w rejonie stacji Tymbark

Opcja 4 modernizacji istniejącej linii kolejowej nr 104
Długość zmodernizowanego odcinka będzie wynosić 74,5 km,
Na przebiegu Opcji 4 planowana jest budowa
Estakady o długości ok. 1,1 km (okolice Limanowej)
Dwóch tuneli o łącznej długości ok. 5,8 km (powiat limanowski)
Opcja modernizacji istniejącej linii kolejowej na odcinku Chabówka – Nowy Sącz zakłada osiągnięcie prędkości przejazdu pociągu do 120 km/h. Na odcinku Tymbark – Nowy Sącz prędkość będzie wynosić do 120km/h. Na odcinku Tymbark – Chabówka prędkość będzie wynosić do 120km/h jednakże w celu optymalizacji kosztów (ograniczenie ilości estakad i tuneli oraz wyburzeń) proponuje się kilka krótkich odcinków
z lokalnymi ograniczeniami prędkości do 80 km/h (na odcinku Mszana Dolna – Tymbark do 60km/h).
Opcja ta uwzględnią również budowę nowego szybkiego połączenia alternatywnego do 160 km/h dla przejazdu pomiędzy Mszaną Dolną,
a Tymbarkiem w ramach linii 622/623 biegnącej na północ od linii 104.
Głównymi założeniami modernizacji jest przybliżenie istniejącej linii do bieżących standardów podróży transportem kolejowym, aby zapewnić projektowane prędkości podróży oraz bezpieczeństwo planowane jest ograniczenie liczby przejazdów w poziomie szyn ze 139, do 70.
W opcji 4 Wykonawca zaprojektował 2 tunele, które w znaczący sposób „prostują” przebieg istniejącej linii w trudnym, górzystym terenie.”

Za: strona projektu

– Szczegółowa mapa wybranego przebiegu: http://media.wix.com/ugd/0a3577_df52...0c3669ffbb.pdf
– Opis wszystkich rozpatrywanych wariantów: http://www.podleze-piekielko.pl/#!warianty-i-mapa/c33z
– Powiększona mapa z naniesionymi wszystkimi wariantami: http://media.wix.com/ugd/0a3577_44a3...756d50b9ab.pdf

Oficjalna strona projektu

http://www.podleze-piekielko.pl/

Pare lat temu słyszałem o planach budowy nowej lini łączącej Kraków z Nowym Sączem na przełaj, czyli nie jak dotychczas przez Tarnów ale w lini niemal że prostej przez Limanową (chyba). Miała to byś trasa 2 torowa, zdolna do obsługi szybkich podziągów (pendolino) zakupionych od włochów.

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek informacje, plany, mapy, byłbym bardzo wdzieczny.

Pozdrawiam DeeL

Mikserks liked this post

Last edited by ps-man; June 1st, 2016 at 01:05 AM.
  Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 29th, 2004, 05:58 PM   #2
barnim
THE FALLEN EMPIRE

Likes (Received): 1

Hej DeeL
Podoba mi sie wyobraznia tworcow projektu. Cos mi mowi ze jeszcze dzis ktos odswiezy watek o Fujibanie.
barnim no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2004, 06:14 PM   #3
DeeL
Guest

Likes (Received):

::

Heh, mieli nawet troche wiecej niż wyobraźnie, cześc lasów już wycieli, i wyplantowali troche terenu. Tyle wiem. Wiem też ze utknelo to z powodu iż miało być tam dużo tuneli i mostów aby linia była jak najprostsza.

Przykładem lini nie prostej jest trasa tarnów-krynica zdrój trasa miała być ładna i prosta tyle tylko że miała mijać Nowy Sącz, ale że ktoś uznał iż takie wspaniałe miasto nie może być pominiete trasa ta wije się teraz doliną popradu a pociąg IC z warszawy do krynicy pokonuje 60 km odcinek (nowy sącz - krynica) w 60-80 minut. Tragedia.

Pozdrawiam
  Reply With Quote
Old December 29th, 2004, 06:51 PM   #4
MarcinS
Registered User

MarcinS's Avatar

Likes (Received): 234

O pamiętam to. Hmmm tylko gdzie ja o tym czytalem... chyba w jakiejs gazecie ale juz nie pamietam jakiej.
Wątpe aby ta inwestycja doszła do skutku, może za 20 lat...
Na forum był kiedys wątek na ten temat, ale przepadł
MarcinS no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2004, 07:09 PM   #5
MarcinS
Registered User

MarcinS's Avatar

O znalazłem conieco tekstu w moim archiwum

Gotowy już projekt techniczny, z estakadami i wieloma tunelami (najdłuższy, pomiędzy Męciną i Mordarką, ma 7km!), liczący łącznie 110 km, robi imponujące wrażenie, biorąc pod uwagę planowaną prędkość do 200 km/h, przy zastosowaniu pociągów z pudłem przechylnym Pendolino. Od Piekiełka przez Stary Sącz do Muszyny projektuje się budowę 16 tuneli i tyle samo wiaduktów. Podróż z Limanowej do Krakowa zajełaby ok. 45 min! Głównymi stacjami na odcinku Piekiełko-Muszyna, byłaby Limanowa, Marcinkowice, Nowy Sącz, Piwniczna, Andrzejówka i Muszyna. Autorami projektu są bodaj najbardziej doświadczeni w tej branży na świecie planiści z Włoch, z firm Delta Trazione i Team Engineering.
Całe przedsięwzięcie szacuje się na około 8 mld zł.Choć 75 proc. budowy chce sfinalizować Unia Europejska, to jednak w bidżecie wicepremiera Kołodki nie ma, na razie, 2 mld zł na ten cel. Konkretna decyzja o przystąpieniu do tej inwestycji należy do Sejmu RP.
Old December 29th, 2004, 07:28 PM   #6
grzaniec z galicji
BANNED

grzaniec z galicji's Avatar

Likes (Received): 253

No byloby fajnie
Ale panowie ...to jest Polska
U nas jeden tunel buduje sie .....nasie lat, a wiec wiecie ...nascie lat x 16 x 2 (bo wiadukty tyle samo co i tunele) to wychodzi troche dlugo, niestety
grzaniec z galicji no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2004, 07:42 PM   #7
DeeL
Guest

Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by MarcinS
O znalazłem conieco tekstu w moim archiwum (...)
A znalazłeś może jakieś zdięcie albo mapy trasa mnie intryguje ogulnie zwlaszcza ze dojazd z zabrza do mojej rodzinnej muszyny (do ktorej notabene wybieram sie jutro) wyglada tak

Zabrze Krakow :: 1:40h
Kraków Tarnów :: 1:20h
Tarnów Muszyna :: 4:00h (ok 120km)

Tragedia O tyle o ile o odcinku Kraków - Nowy Sącz słyszałem, to że sie mają wziaśc za Sącz - Muszyna pierwsze słysze

Nawiasem mówiac (dla porównania) na trasie Kraków Muszyna na dzien dzisiejszy sa 2 (300m i 1,1 km) tunele i 4 wieksze mosty

Pozdrawiam DeeL
  Reply With Quote
Old December 29th, 2004, 07:54 PM   #8
Schroedinger's Cat
Krakus rodowity

Schroedinger's Cat's Avatar

Likes (Received): 6

Byłoby fajnie, zwłaszcza behemot by się ucieszył
Trochę nierealnie to wszystko wygląda
Old December 29th, 2004, 07:58 PM   #9
MarcinS
Registered User

MarcinS's Avatar

Quote:
Originally Posted by DeeL
A znalazłeś może jakieś zdięcie albo mapy trasa mnie intryguje ogulnie zwlaszcza ze dojazd z zabrza do mojej rodzinnej muszyny (do ktorej notabene wybieram sie jutro) wyglada tak

Zabrze Krakow :: 1:40h
Kraków Tarnów :: 1:20h
Tarnów Muszyna :: 4:00h (ok 120km)

Tragedia O tyle o ile o odcinku Kraków - Nowy Sącz słyszałem, to że sie mają wziaśc za Sącz - Muszyna pierwsze słysze

Nawiasem mówiac (dla porównania) na trasie Kraków Muszyna na dzien dzisiejszy sa 2 (300m i 1,1 km) tunele i 4 wieksze mosty

Pozdrawiam DeeL
Niestety nie mam żadnych zdjęć
Old December 29th, 2004, 11:18 PM   #10
arturranto
...

Likes (Received): 0

Trasa miała być głównie towarowa, z racji dużego przejścia granicznego w Muszynie. Koszty wielkie, ale może doczekamy się realizacji, jeżeli projekt ten znalazłby się wreszcie na liście priorytetowych korytarzy transportowych UE (a słuchy o tym krążyły)
arturranto no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2004, 01:46 AM   #11
barnim
THE FALLEN EMPIRE

Quote:
Originally Posted by grzaniec z galicji
No byloby fajnie
Ale panowie ...to jest Polska
U nas jeden tunel buduje sie .....nasie lat, a wiec wiecie ...nascie lat x 16 x 2 (bo wiadukty tyle samo co i tunele) to wychodzi troche dlugo, niestety
Ale zawsze jest szansa, ze beda po niej mknely wloskie pendolino (ta informacja spodobala mi sie najbardziej) - pewnie do czasu ukonczenia trasy dostaniemy juz je od Wloch z demobilu
barnim no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2004, 07:16 PM   #12
grzaniec z galicji
BANNED

Quote:
Originally Posted by barnim
Ale zawsze jest szansa, ze beda po niej mknely wloskie pendolino (ta informacja spodobala mi sie najbardziej) - pewnie do czasu ukonczenia trasy dostaniemy juz je od Wloch z demobilu

wiesz, ostatnio w modzie są pociągi retro...to kto wie czy za X-lat dalej nie bedą
Old January 1st, 2005, 03:58 AM   #13
gregry
Assolutamente sě

gregry's Avatar

Likes (Received): 73

o ile dobrze pamiętam ów artykuł, to linia ma być częścią jakiejś poważniejszej europejskiej linii. więc prędzej czy później
gregry no está en línea   Reply With Quote
Old January 1st, 2005, 05:58 AM   #14
Balsen
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:

Balsen's Avatar

Likes (Received): 2073

Balsen no está en línea   Reply With Quote
Old January 1st, 2005, 10:03 PM   #15
grzaniec z galicji
BANNED

cooool mapka!!
Brakuje mi tylko "kółeczka" wokół Krakowa i drogi na północ, po za tym suuuper!
Old January 12th, 2005, 03:48 PM   #16
MarcinS
Registered User

MarcinS's Avatar

A tu trochę o lini Chabówka-Nowy Sącz

z Dziennika Polskiego

Będzie modernizacja

Linia kolejowa do Chabówki

REGION - Linia kolejowa z Nowego Sącza do Chabówki nie będzie likwidowana. Jak nas poinformował przewodniczący Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Stanisław Kogut, na jej modernizację ma być przeznaczonych w br. 10 mln zł. Ogólnopolskie Forum Rozwoju Kolejowych Szlaków Turystycznych wystąpiło do Ministerstwa Gospodarki i Pracy z wnioskiem o pomoc w przygotowaniu dokumentacji dla uruchomienia turystycznej trasy.

- Kiedy jesienią ub. r. obchodziliśmy 120. rocznicę funkcjonowania tej linii, byliśmy zaskoczeni wielkim zainteresowaniem ludzi - mówi Stanisław Kogut. - W Dobrej na stację przyszła chyba cała wioska. Są zapewnienie prezesa spółki Przewozy Regionalne, że na linię Nowy Sącz - Chabówka zostanie przydzielony drugi autobus szynowy. Początkowo mówiło się o pięciu milionach na modernizację, ma być dziesięć. Od kilkunastu lat walczymy o tę linię. Wiele razy byłem atakowany przez różnych ludzi, że bronię nierentownej trasy. Ale na całym świecie pociągi regionalne są dotowane przez państwo, mają przecież służyć społeczeństwu. Przecież nie możemy odciąć Chabówki, Kasiny czy Limanowej, tamtejszych mieszkańców, od możliwości dojazdu do Sącza, do szkół, do pracy. Ponadto modernizacja tego szlaku musi nastąpić także ze względów wojskowych, strategicznych. To też trzeba brać pod uwagę.

Dyrektorzy Adam Śledź i Włodzimierz Zębol z Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu potwierdzają, że ta linia była zagrożona likwidacją. Na pewno jednak zostanie zachowana. Trzeba będzie ją wyremontować, odnowić stacje. Do tego przedsięwzięcia włączą się różne spółki z PKP, zainteresowane tą sprawą. Kolejarze pozytywnie odnoszą się też do projektów uruchomienia linii turystycznej, pociągów retro. W ostatnim czasie 20 maszynistów w Chabówce ukończyło kurs prowadzenia parowozów.

- Ogólnopolskie Forum Rozwoju Kolejowych Szlaków Turystycznych wystąpiło do Ministerstwa Gospodarki i Pracy z wnioskiem o pomoc w przygotowaniu dokumentacji dla uruchomienia turystycznej trasy - powiedziała nam prezes tego stowarzyszenia Ryszarda Leszczyńska. - Do naszego pomysłu przekonaliśmy m. in. przedstawicieli senackiej komisji, Urzędu Marszałkowskiego, wspomnianego resortu, kolejarzy, samorządowców. Jest sprzyjający klimat dla tego przedsięwzięcia. Musimy przygotować strategię rozwoju tego rodzaju kolei na lata 2006-20013. Liczymy też na to, że uzyskamy pomoc z funduszy Unii Europejskiej. (pg)
Old January 12th, 2005, 03:58 PM   #17
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 27627

Quote:
Originally Posted by Mikael
Byłoby fajnie, zwłaszcza behemot by się ucieszył
Trochę nierealnie to wszystko wygląda
Ucieszylbym sie i owszem, choc jak juz wspominalem moje zwiazki z N. Saczem (i pojawienie sie tego miasta w moim opisie) byly czysto zawodowe i raczej sie zakonczyly. Ale w ogole budowa linii kolejowych i to w dodatku TAKICH bardzo mnie cieszy. Zreszta dzieki szybkiej linii do Muszyny najewiecej zyskalby wezel krakowski -bo zapewne przez Krakow (a nie jak dzis przez K-ce) skierowano by ruch Warszawa-Budapeszt No i ogromnie zyskalby Beskid Wyspowy -przepiekny a dzis cokolwiek zapomniany region...

No i dojazd do Zakopca...ech pomazyc
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2005, 08:51 PM   #18
Gatsby
Registered User

Likes (Received): 10470

ta góra nazywa się Mogielica. w sierpniu wspiąłem się na nią na rowerze
Gatsby no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2007, 12:18 PM   #19
Xardas
Registered User

Likes (Received): 0

To zaczynam mój pierwszy post
Przy okazji wczoraj przez Muszynę po godz. 8 przejeżdżał Orient Expres.
Jak chcecie, to kupcie sobie Gazetę Krakowską z dodatkiem Nowosądeckim, bo właśnie czytałem i jak dobrze zapamiętałem to jest tak:
Obecnie z Muszyny do Krakowa jedzie się ponad 5 godzin (!) Trasa przez Tarnów to w sumie ponad 240 km.
Pisze, że jak zaczna robić to skończą za 5 lat ( oficjalnie, tak to będzie jakieś kilka lat dłuzej, może ze 2 lata dłuzej, no nie wiem) Trasa z Muszyny skróci się wtedy o około 100 km, będzie ona przebiegała przez Piekiełko ( nie wiem czy to miejscowość, czy co) i będzie wynosiła 140 km, wliczając, że podobno PKP kupi te pociagi Pendolino to zamiast jechać 160km/h ( tyle mogą jeździć zwykłe, lub to ich max. prędkość) to będą jechać 200 km/h Co by tu dodać.... O! mogę zrobić zdjęcia
Tylko jak to zrobią, to ciekawe ile osób więcej będzie jeździło pociągami ?
Jak ktoś jeździł pociągiem z Muszyny do Krynicy to napewno widział, że czasem w wagonach nie było nikogo oprócz niego (!) Ja widze pociągi kilka razy dziennie, bo jak siedzie na komputerze to tylko obracam głową do okna i jedzie, przypatruje się codziennie i jedzie tylko maszynista (!) Kiedyś tak było, że przez 2 dni nikogo nie widziałem Nie będę sie już rozpisywał. Papa <papapa>
Xardas no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2007, 12:49 PM   #20
Salle
Registered User

Salle's Avatar

Kogut: - Poszło niemal na noże

(źródło: Dziennik Polski, Kraków, 9 lipca 2007)
- Poszło niemal na noże - powiedział w piątek senator Stanisław Kogut, komentując przesunięcie z rezerwy inwestycyjnej do realnych planów budowę szybkiej trasy kolejowej Podłęże - Piekiełko na Nowy Sącz i Muszynę. Jak stwierdził senator, trzeba było pokonać bardzo mocną konkurencję lobbującą za wariantem kieleckim przez Busko, Szcucin i przejazdem przez Bobową doliną Białej.
- Zwyciężył rozsądek, bo ja zapytałem, czy zdajecie sobie sprawę, co to znaczy przeprowadzić taką kolej przez Bobową - relacjonował senator Kogut atmosferę spotkań w resorcie transportu z udziałem wielu wpływowych w rządzie osób i parlamentarzystów. - To znaczy zniszczyć Bobową. Wariant z Podłężem i Piekiełkiem jest realny, tam w planach przestrzennych są pooblokowane tereny, są studia wykonalności opracowane przez Włochów i Anglików. Trzeba się szybko decydować i wpisywać w unijne, międzynarodowe plany komunikacyjne. Z tym, że już dziś w skali eurpejskiej nie używamy hasła Podłęże - Piekiełko, tylko Kraków, Limanowa na kierunek sądecki jako odgałęzienie trasy zakopańskiej. Są wyliczenia, o ile kilometrów skróci się przejazd. W przypadku Krakowa i Zakopanego ze 147 km do 117. Trasa Kraków - Nowy Sącz to już nie 217 km tylko 140. Gdyby nie udało się wprowadzić tej inwestycji z listy rezerwowej do planów strategicznych na lata 2007-2013, to moglibyśmy o niej zapomnieć.

Istniejące studia wykonalności różnią się między innymi propozycjami objazdu Szczyrzyca, by nie naruszyć zabytkowych obiektów klasztornych. Są propozycje obejścia i przekopania się tunelem. Według senatora Koguta zaangażowana w sprawy inwestycji kolejowych Barbara Kondrat, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu jest jedną z osób, która przyczyniła się do tego, że budowa kolei, o której mówi się dziesięciolecia, stała się realna - jak nigdy dotąd.
Salle no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
intercity, kolej, kraków, nowy sącz, pkp, pociąg, zakopane

Thread Tools

Posting Rules