daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 2nd, 2010, 11:13 PM   #81
Elninio19PL
Registered User

Elninio19PL's Avatar

Likes (Received): 3955

Quote:
Originally Posted by Wawrzyniec Senes View Post
Ach so!

W takim razie czytałem jakąś niepotrzebną dyskusję na ten temat.

Wiem, że Wadowice-Skawce rozebrana bez projektów na reaktywację, ale wyczytałem z innych wątków, że linia na Zakopiec też wchodzi w konflikt.
Jeśli nie to spoko. Potrzebny jeszcze jeden problem dla PLK jak drzwi w lesie
Popatrz sobie na zdjęcia satelitarne w google maps czy GE, aż popatrzyłem teraz z ciekawości, dobrze widać że żadne przesunięcie linii nie będzie potrzebne. Masz może link do tej dyskusji z innego forum o przesunięciu? chętnie bym sobie poczytał.
Augustyn, ustanowił wszystkie rzeczy względem liczby, ciężaru i miary."

Historyczne Bzdury
Elninio19PL no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 2nd, 2010, 11:50 PM   #82
Wawrzyniec Senes
Registered User

Wawrzyniec Senes's Avatar

Likes (Received): 3316

Wątek o zbiorniku w Świnnej.
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=562836

Nie sprawdzałem na Google tamtych okolic przyznaję.

A z wątku, Elninio19PL masz może namiar na jakąś mapkę z zaznaczonym przebiegiem Podłęże Piekiełko-Nowy Sącz/Tymbark-Rabka?

Coś tam było w początkach wątku ale znikło. W necie nic nie ma poza ogólnikami.
Wawrzyniec Senes no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2010, 12:02 AM   #83
Elninio19PL
Registered User

Elninio19PL's Avatar

Likes (Received): 3955

Quote:
Originally Posted by Wawrzyniec Senes View Post
Wątek o zbiorniku w Świnnej.
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=562836

Nie sprawdzałem na Google tamtych okolic przyznaję.

A z wątku, Elninio19PL masz może namiar na jakąś mapkę z zaznaczonym przebiegiem Podłęże Piekiełko-Nowy Sącz/Tymbark-Rabka?

Coś tam było w początkach wątku ale znikło. W necie nic nie ma poza ogólnikami.
Musze przyznać się do błędu, popatrzyłem na tą mapkę i faktycznie linie będzie trzeba przesunąć i to o dość spory kawałek.

Dziwna sprawa, bo w ciągu kilku lat inwestycja ma się zakończyć a o przesunięciu linii cisza.

Co do łącznicy Podłęże-Piekiełko, to inwestycja nie będzie realizowana przez następne 10lat, jest zarezerwowany teren to wiem, ale jakoś nie ma żadnych dokładnych mapek przebiegu.
Augustyn, ustanowił wszystkie rzeczy względem liczby, ciężaru i miary."

Historyczne Bzdury
Elninio19PL no está en línea   Reply With Quote
Old February 3rd, 2010, 12:28 AM   #84
Wawrzyniec Senes
Registered User

Rzeczywiście chyba przeoczyłem tę mapkę albo się dobrze nie przyjrzałem. Niewiadomo jaka będzie docelowa powierzchnia zbiornika. Jeśli wchodzi w konflikt to jestem ciekaw czy są juz jakies plany ewentualnego jej wyprostowania i zbudowania trochę dalej, czy też zostanie przerzucona na jakis nasyp wzdłuż brzegu. Trochę dziwne jest to milczenie na ten temat.

Wrzucam naprędce zrobiona mapkę. Za bardzo się nie przyłozyłem
Ale daje ona pogląd i ogląd.

Nie wiem kiedy chcą to zrobić. Zalew ma sięgać do Zemborzyc.
Niebieskie-obszar zalewu-trochę przestrzelony.
Zielony- obecna linia.
Czerwony-planowane przesunięcie.

Last edited by Wawrzyniec Senes; February 3rd, 2010 at 01:13 AM.
Old February 9th, 2010, 09:15 AM   #85
matio69
Registered User

matio69's Avatar

Likes (Received): 11

Może troche OT, ale może nie...

Quote:
Gazeta.pl/Gospodarka 2010-02-08

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne pozostaje w Krynicy.

We wtorek organizator imprezy - Instytut Studiów Wschodnich podpisze z władzami województwa wieloletnią umowę w sprawie organizacji Forum.

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego województwa małopolskiego poinformowało w poniedziałek, że umowa na organizację Forum w Krynicy ma obowiązywać przez 10 lat. (...)

W ciągu ostatnich miesięcy decydowało się, które miasto będzie organizatorem w najbliższych latach Forum Ekonomicznego, nazywanego "polskim Davos".

W ostatecznej rozgrywce pozostała Krynica i Sopot.

W 2010 roku odbędzie się dwudziesta, jubileuszowa edycja Forum Ekonomicznego. W ostatniej, dziewiętnastej edycji w Krynicy brało w udział 900 uczestników z 60 krajów. W 140 dyskusjach i panelach uczestniczyli wysocy rangą politycy, naukowcy i szefowie największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, głównie energetycznych.

Jednak na przyszły rok zaplanowano remont Pijalni Głównej, gdzie dotąd odbywały się najważniejsze imprezy krynickiego Forum; przebudowa potrwa co najmniej do 2012 roku. Przedstawiciele Instytutu Studiów Wschodnich uważali, że bez pijalni zorganizowanie imprezy na odpowiednim poziomie jest niemożliwe. Dlatego rozesłali zapytania dotyczące możliwości organizacji Forum m.in. do Poznania, Kołobrzegu, Sopotu i Wrocławia. (...)

Remont Pijalni Głównej to jednak nie jedyny problem. Górski kurort jest słabo skomunikowany z oddalonym o 140 km Krakowem. Dlatego samorząd Małopolski zaoferował uruchomienie specjalnego połączenia kolejowego z lotniska Kraków-Balice do Krynicy Zdrój.

W czasie trwania Forum do Krynicy wyjeżdżałyby dwa składy o wysokim standardzie, w których możliwe byłoby organizowanie konferencji i prezentacji multimedialnych z tłumaczeniami symultanicznymi. Niestety, podróż taka trwałaby ok. 4,5 godziny.
Problem jest w tym, że kolejowa odległosć z KRK do KRY to 228km i przez większą częsć tej trasy pociąg porusza się w żółwim tempie.

Jednakowoż zaskakuje mnie brak jakiejkolwiek wzmianki o możliwosci skrócenia czasu tej podróży. Czywiscie nie w tym roku ani nawet nie w 2015. Ale mysląc przyszłosciowo władze województwa z władzami powiatów i Krynicy mogłyby powziąć inicjatywę wskrzeszenia tej budowy z grobu niemocy. Wszak jest to w interesie tych wszystkich zainteresowanych!
No a gdyby jeszcze do tego dodano lobby reaktywowania linii Nowy Targ-Tresna, (http://www.dziennik.krakow.pl/pl/reg...-rowerowa.html) to by już była niezła grupa...

Ale do tego potrzeba współdziałania, a o to w Polszcze to bardzo trudo, ponad podziałami...
Old February 9th, 2010, 01:15 PM   #86
Wawrzyniec Senes
Registered User

Jak najbardziej na temat. Mnie tez się ten artykuł rzucił w oczy w związku z dostępem trasportowym Krynicy.

Pamietam kilka lat temi jechałem z Nowego Sącz do Krynicy EN57 jadące 4.5h z Krakowa.
Nie wiem czy ktoś jezdzi z Nowego Sącz do Krynicy pociagiem, chyba tylko ci co lubią i turyści, którzy taki kaprys mają. Pamietam jak jakieś panienki z Warszawy czy też z innych nizin polskich po wjezdzie do krótkiego i jedynego tunelu przez Muszyną narobiły pisku i wrzasku
Taka ci atrakcja w nizinnej Polsce.
Pamietam też Anglika z żona i dzieckiem jadącego zKrakowa do Krynicy. Nie wiem co go tam wyciągnęło, może Nikifor? Może sława zdroju? Tak czy inaczej facet wysiadł po tych 4.5h z pociągu tak wymięty, że nie miał chyba już ochoty na krynickie atrakcje.
Trasa Podłęże-Pikiełko to tylko 36-8 km. Naprawdę nie wiem, czy to aż tak dużo? Pewnie, że jeszcze linia przez Limanową do moderny, ale przejściowo te 30?km do Nowego Sącza mógło by się toczyć starą linią.
Co do lini Nowy Sącz-Krycnica to ma ona cechy ładnej dojazdówki. Jaki był w historii najlepszy czas przejazdu na tych 60km do Krynicy?
Old February 9th, 2010, 05:56 PM   #87
mariosz
Kraków, Skarżysko-Kam

mariosz's Avatar

Likes (Received): 34

Myślę że jak już zmodernizują CMK to będą dalej myśleć o tym żeby np przedłużyć ją do linii Kraków Katowice, potem pomyślą o przyspieszeniu jazdy pociągiem z Krakowa do Zakopca i Muszyny - do przejścia granicznego. Musiałyby wzrosnąć znacząco nakłady na linie kolejowe w Polsce bo na razie brakuje nawet na remonty...
mariosz no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2010, 07:16 AM   #88
matio69
Registered User

matio69's Avatar

Problem w tym, że ta linia w kontekscie europejskim jest jak najbardziej regionalna: Kraków-Krynica, Kraków-Zakopane, może jeszcze Kraków-Preszów. Bo jeżeli już chodzi o połączenia z Budapesztem, to jest już przecież wybudowana HSL pomiędzy Wiedniem, Bratysławą i Budapesztem. No i czesi zainwestowali nieźle w upgrade linii Ostawa-Brno, więc po co wydawać miliardy jeżeli wystarczy przepchnąć pociąg przez Zebrydowice i wcale tak dłużej się nie jedzie.

Ja wcale nie wątpię w potrzebę budowy trasy Podłęże-Piekiełko. Ja tylko domyslam się, że budowa takiej trsay byłaby jak najbardziej na miejscu, według pomyslunku władz kolejowych, gdyby łączyła jakies ważne miasta/trasy. A tu chodzi tylko o Nowy Sącz, Krynicę, Nowy Targ i Zakopane.

Połączenie tej trasy z innymi miastami/trasami to następne wydatki. Pieniędzy których nie ma.

Jak najbadziej rozumiem, że w tym miejscu ktos może zarzucić mi hipokryzję, że najpierw wycinam z prasy artykuł, wklejam go tutaj z oburzeniem, że nikt nic nie mówi o porzebie budowy nowej linii, a następnie bombarduję ten sam projekt.

Ja tylko obawiam się, że jak sami obywatele sądeccy, rękami wybranych przez siebie przedstawicieli, nie zabiorą się za ten problem, to on się wcale sam nie rozwiąże, a tym bardziej warszawka palcem w tym kierunku nie ruszy...

Na pierwszej stronie tego wątku jest mowa o Panie Kogucie, który jak najbardziej rozumiał potrzebę tej trasy dla sąddeczyzny a przy okazji Podhala.
Wydaje się, że obecna machina biurowa/burokratyczna za bardzo jest uwikłana w przepychanki na własnym podwórku i nie mysli o niczym innym, jak tylko o wyniku następnych wyborów. To jest bardzo przykre.
Jak zwykle prywata jest ważniejsza niż dobro ogółu...
Old February 10th, 2010, 01:41 PM   #89
mariosz
Kraków, Skarżysko-Kam

mariosz's Avatar

Likes (Received): 34

Trudno się z tobą nie zgodzić, ale mieszkańcy południowej Małopolski też mają potrzebę szybkiego podróżowania. Są to też regiony bardzo ciekawe turystycznie i masa ludzi co roku odwiedza nasze góry te większe i te mniejsze. Budowa tej linii jest dobrem dla całego kraju. Można zbudować przecież jeden tor - będzie taniej.
A Nowy Sącz metropolią może nie jest, ale jest tam wiele dużych firm znanych w całej Polsce.
mariosz no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2010, 12:47 AM   #90
Wawrzyniec Senes
Registered User

Ale spojrzmy inaczej. Nowy Sacz i Beskid Sadecki plus Rabka i Zakopane to przeciez jeden z najwiekszych regionow turystycznych.
Nie wiem jakie byly plany za PRL-u, ale przeciez jest juz projekt opracowany przez wloska firme na trase v-160km/h.

Naprawde jadac przez Francje czy Wlochy i ogladajac linie kolejowe z przed 100 lat pelne tuneli czy drogi i autostrady. Czy chocby autostrade w Chorwacji z wieloma, dziesiatkami tuneli. Zagrzeb-Maribor w budowie. Zastanawiam sie jakby to bylo gdyby Polska zamiast plaskiego, polnego, kartoflanego w 90% terenu miala taki teren jak Wlochy, Chrowacja, Slowenia, Frncja, o Niemczech nie mowiac czy o Slowacji i Czechach gdzie prostowano krotki odcinek lini kolejowej. U nas budowa autostrad po plaskich polach idzie z bolem. Modernizacja istniejacych od 100 lat lini kolejowych w kosztach 7 mln Euro/km, a tylko pozostaje sie zapytywac, czy majac tylko problem z kilkoma trasami kolejowymi potrzebujacymi tunelowania naprawde w skali calej Polski jest to az tak duzy wydatek? Nie ma sensu kuc trasy od Nowego sacza dalej. Kryniczanka niech zostanie normalna krajobrazowa doajadowka, ale niech Krakow-Nowy Sacz bedzie szybkim polaczeniem miedzy 45minut a 1h.
Naprawde ogladajac ilosc tuneli na Zachodzie i poludniu Europy zastanawiam sie czy w zamian nas nie byloby stac (majac plaski kraj) na budowe kilku lini metra wiecej w polskich miastach? Lini srednicowej w Lodzi i kilku innych projektow? Jesli majac tak niewiele problemow z gorskim trasowaniem nie potrafimy zrealizowac tej inwestycji, to jest to tylko i wylacznie glupota.
Old February 11th, 2010, 01:38 AM   #91
Iwan
Registered User

Iwan's Avatar

Likes (Received): 3682

Quote:
Originally Posted by matio69 View Post
Bo jeżeli już chodzi o połączenia z Budapesztem, to jest już przecież wybudowana HSL pomiędzy Wiedniem, Bratysławą i Budapesztem.
Gdzie Ty tam jakas HSL masz?

Bratysława - Budapeszt najszybszy odcinek wyglada tak:

Pomiedzy Wiedniem i Budapesztem tez nie ma HSL, jest klasyczna linia na 160km/h.
utrzymuje sama, mają bardzo dobre współczynniki niezawodności.
****** http://www.eu07.pl/ ******* http://rail.phototrans.eu/ *******
Iwan está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 11th, 2010, 01:41 PM   #92
matio69
Registered User

matio69's Avatar

Quote:
Originally Posted by Iwan View Post
Pomiedzy Wiedniem i Budapesztem tez nie ma HSL, jest klasyczna linia na 160km/h.
Wyraziłem się nieprecyzyjnie. No i zaczynam myslec kategoriami amerykańskimi, gdzie linia z Vmax 110MPH (176km/h) jest nazywana HSL.

Ale również: popraw mnie Iwan, jeżeli się mylę, ale CMK jest najszybszą linią kolejową w Polszcze i jak na razie Vmax tam jest 160km/h.

Uważam więc, że porównywanie CMK do połączenia BRA-BUD i nazwanie tej linii HSL JAK NA POLSKIE WARUNKI jest jak najbardziej OK.... LOL

A tak na marginesie: Iwan, Twoje youtube videoklipy są super !!! Jestem Twoim fanem!
Old February 11th, 2010, 02:03 PM   #93
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 27612

Quote:
Problem w tym, że ta linia w kontekscie europejskim jest jak najbardziej regionalna: Kraków-Krynica, Kraków-Zakopane, może jeszcze Kraków-Preszów. Bo jeżeli już chodzi o połączenia z Budapesztem, to jest już przecież wybudowana HSL pomiędzy Wiedniem, Bratysławą i Budapesztem. No i czesi zainwestowali nieźle w upgrade linii Ostawa-Brno, więc po co wydawać miliardy jeżeli wystarczy przepchnąć pociąg przez Zebrydowice i wcale tak dłużej się nie jedzie.

Ja wcale nie wątpię w potrzebę budowy trasy Podłęże-Piekiełko. Ja tylko domyslam się, że budowa takiej trsay byłaby jak najbardziej na miejscu, według pomyslunku władz kolejowych, gdyby łączyła jakies ważne miasta/trasy. A tu chodzi tylko o Nowy Sącz, Krynicę, Nowy Targ i Zakopane.

Połączenie tej trasy z innymi miastami/trasami to następne wydatki. Pieniędzy których nie ma.

Jak najbadziej rozumiem, że w tym miejscu ktos może zarzucić mi hipokryzję, że najpierw wycinam z prasy artykuł, wklejam go tutaj z oburzeniem, że nikt nic nie mówi o porzebie budowy nowej linii, a następnie bombarduję ten sam projekt.

Ja tylko obawiam się, że jak sami obywatele sądeccy, rękami wybranych przez siebie przedstawicieli, nie zabiorą się za ten problem, to on się wcale sam nie rozwiąże, a tym bardziej warszawka palcem w tym kierunku nie ruszy...

Na pierwszej stronie tego wątku jest mowa o Panie Kogucie, który jak najbardziej rozumiał potrzebę tej trasy dla sąddeczyzny a przy okazji Podhala.
Wydaje się, że obecna machina biurowa/burokratyczna za bardzo jest uwikłana w przepychanki na własnym podwórku i nie mysli o niczym innym, jak tylko o wyniku następnych wyborów. To jest bardzo przykre.
Jak zwykle prywata jest ważniejsza niż dobro ogółu...
Przypomnę tylko, że "Ygrek" ma być budowany również po to, by podpiąć Łódź to szlaków transportowych. Korytarze transportowe w Europie to nie jest coś ustalonego na wieki wieków amen - wpływa na nie mają także polityczne decyzje dotyczące skierowania konkretnych środków na budowę infrastruktury. A za tym idzie wzrost znaczenia lub marginalizacja transportowa ośrodków miejskich - także tych tzw. metropolitalnych.
Natomiast problem Małopolski to jej położenie między "wschodem" i "zachodem". Zachód lobbuje za swoimi korytarzami (Warszawa-Łódź-Katowice/Budapeszt),wschód za swoimi (Warszawa-Kielce-Busko-Tarnów/Budapeszt). A Małopolska jest znana z tego, że lobbing ma kiepski - tu co gorsza mamy pewien konflikt interesu Krakowa i Tarnowa - ostatnio jakby mniejszy, bo pociągi do Budapesztu już przez Tarnów/Muszynę i tak nie jeżdżą i nic nie wskazuje, by miały powrócić.
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2010, 02:10 PM   #94
Mateusz
Registered User

Mateusz's Avatar

Likes (Received): 235

Quote:
Wyraziłem się nieprecyzyjnie. No i zaczynam myslec kategoriami amerykańskimi, gdzie linia z Vmax 110MPH (176km/h) jest nazywana HSL.

Ale również: popraw mnie Iwan, jeżeli się mylę, ale CMK jest najszybszą linią kolejową w Polszcze i jak na razie Vmax tam jest 160km/h.

Uważam więc, że porównywanie CMK do połączenia BRA-BUD i nazwanie tej linii HSL JAK NA POLSKIE WARUNKI jest jak najbardziej OK.... LOL

A tak na marginesie: Iwan, Twoje youtube videoklipy są super !!! Jestem Twoim fanem!
Nie tylko na CMK, jeszcze sporo na lini E-20 jest 160 km/h, oraz na Wroclaw-Brzeg
Mateusz está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 11th, 2010, 11:40 PM   #95
Iwan
Registered User

Iwan's Avatar

Likes (Received): 3682

Quote:
Ale również: popraw mnie Iwan, jeżeli się mylę, ale CMK jest najszybszą linią kolejową w Polsce i jak na razie Vmax tam jest 160km/h.
Za dwa lata bedzie 200.

Quote:
Akurat BVA-BP jest na 120, z malutkim odcinkiem na 140 (widac to na moich filmikach z 350ki). Dodatkowo na kazdej stacji zwalnia sie do 100ki, a od Sturova do BP to juz w ogole jest tragedia i linia nie ma charakteru magistralnego tylko podmiejski... Do CMKi jej sie porownac nie da.

Predzej Wien - Győr - BP, gdzie jest 160. No ale od CMKi rozni sie tym, ze jest tam sporo przejazdow w poziomie szyn, dodatkowo sa stacje z krawedziami peronowymi przy torach glownych. W srodkowo-wschodniej czesci Europy nie ma linii ktora bylaby do CMK podobna.

Quote:
Dzieki
utrzymuje sama, mają bardzo dobre współczynniki niezawodności.
****** http://www.eu07.pl/ ******* http://rail.phototrans.eu/ *******
Iwan está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 13th, 2010, 02:05 AM   #96
Wawrzyniec Senes
Registered User

Oczywiscie CMK jest linia calkowicie zaprojektowana stacyjnie i geometrycznie na v-250-300km/h. Na plus tej lini wyszedl rezim przepisow PKP, ktore daly odstep miedzy osiami torow na 4.5m. Podczas gdzy LGV Sud-East ma 4.2, a Direttisima tylko 4!!!!

Dzieki tym i innym rezimom CMK ma wiekszy potnecjal niz sie uwaza.
Do lini budowanych 100 lat temu trudno ja porownywac. Zreszta jest to najszybsza lini z v-160km/h jesli chodzi o stabilnosc tej predkosci, bo tez po tego typu liniach jezdzi sie szybciej.
Teraz czas na zmiane rezimowych przepisow, bo inaczej te moderny beda drogie i maloefektywne. v-200km/h= 4m od osi torow.
Old February 16th, 2010, 04:21 PM   #97
ilidan
Registered User

Likes (Received): 830

Na tej linii Podłęże-Piekiełko byłyby jakieś tunele? Rozumiem, że żaden projekt budowlany jeszcze nie był tworzony, jest chociaż jakaś ogólna koncepcja?
ilidan no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2010, 01:25 PM   #98
Gatsby
Registered User

Likes (Received): 10465

Quote:
Originally Posted by SebastianNS View Post
6 miliardów na kolej

NOWY SĄCZ. 6 miliardów złotych oferuje kanadyjski inwestor na budowę trasy szybkiej kolei z Krakowa Podłęża do Piekiełka z odgałęzieniem na Nowy Sącz.

Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie ma nastąpić 31 marca o godz. 13 w Ministerstwie Infrastruktury.

- To może być historyczna chwila dla Sądecczyzny - powiedział wczoraj senator Stanisław Kogut informując o planowanym spotkaniu u ministra Cezarego Grabarczyka. - Zaprosiłem na to spotkanie wszystkich parlamentarzystów sądeckich, by inwestycja ta powstawała w interesie wszystkich mieszkańców regionu ponad wszelkimi podziałami partyjnymi. Deklarowana przez kanadyjczyków kwota 6 mld zł wystarczy na budowę linii szybkiej kolei, którą można by dotrzeć z Nowego Sącza do Krakowa w 50 minut, a do Warszawy w 3 godziny. Moim zdaniem taka trasa będzie bardzo rentowana. W tak zwanym master planie zaplanowano ją na bardzo odległe lata 2021 -2030. Jednak w obecnej sytuacji z budową można by zacząć w najbliższych latach. Są na to jeszcze zarezerwowane grunty do wykupu w planach zagospodarowania przestrzennego.

Senator Kogut potwierdza, że inwestor kanadyjski jest sprawdzony i prowadzi na świecie duże inwestycje różnego rodzaju.

Dziennik Polski

Nikołaj I. Turgieniew
Gatsby no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2010, 01:28 PM   #99
mickey100
Registered User

Likes (Received): 48

Quote:
Originally Posted by Gatsby View Post
przeciez do 1 kwietnia zostal jeszcze tydzien... gdyby to byla prawda. ehhh
mickey100 no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2010, 01:30 PM   #100