daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 10th, 2010, 09:20 PM   #101
nunek87
BANNED

Likes (Received): 0

Czyli moim zdaniem do Sacza S 75 2x2 a z N. Sacza do Krynicy S 1x2 albo coś na wzór obecniej DK4 z Brzeska do Krakowa
nunek87 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 10th, 2010, 09:40 PM   #102
harthausen
Optimist trotzdem

harthausen's Avatar

Likes (Received): 2443

starym przebiegiem mało placu na 2x2 , nowym - to już prawie wcale tego miejsca nie ma .
Trzymam kciuki za tę drogę, po zakopiance najważniejsze dwie trasy dla regionu: BDI i właśnie ta na Krynicę.

mało dzisiaj dobrych ludzi na świecie - Józef Szwejk.
Ale są.
harthausen no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2010, 10:44 PM   #103
nunek87
BANNED

Gdzieś czytałem ( plotki ) ze jak sie w sprawie BDI nie dogadają to województwo ma przeznaczyć kase z BDI na S75 do N.Sacza. Fakt faktem byly to plotki ale jak ktoś tak mówił to chyba jakiś pomysł jest zeby zrobic S 2x2 , moze z 2 tunelami pod Justem i za pod ta góra między Tymowa a Gnojnikiem ;-)
Old February 11th, 2010, 01:22 PM   #104
Michalus
Tak, to ja!

Michalus's Avatar

Likes (Received): 463

Quote:
Originally Posted by nunek87 View Post
ostatni raz hmmm ... w wakacje ( ale zleciało ) może faktycznie coś jest lepiej, mi jakoś w pamięci zostały te dziury zaraz jak sie z Krzyżówki zjeżdża. Ale z tego co kojarzę to tamta droga jest wąska i to strasznie. Jak sie nie mylę tam kiedyś był planowany remont czy przebudowa jakoś tak ale sie "tubylcy" nie zgodzili. Dobrze mi sie kojarzy ?
Masz całkowitą rację. Dziury zaraz za Krzyżówką zapadają w pamięć, droga jest strasznie wąska (zwłaszcza w Mohnaczce), a plany całkowitej modernizacji spaliły na panewce.

Pozdrawiam,
Michalus
Old February 13th, 2010, 07:14 PM   #105
Between
Registered User

Likes (Received): 145

Z prac Sejmu RP

Na zapytanie posła Arkadiusza Mularczyka odpowiada w dniu 21.01.2010 roku Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.
Quote:
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 3 grudnia 2009 r., znak: SPS-024-5427/09, przy którym przekazano zapytanie pana Arkadiusza Mularczyka w sprawie budowy drogi szybkiego ruchu relacji Nowy Sącz – Brzesko, uprzejmie przekazuję następujące informacje.
Realizacja kolejnych zadań budowy lub przebudowy sieci dróg krajowych dotyczy w perspektywie 2008–2012 wyłącznie zadań określonych w uchwale Rady Ministrów nr 163/2007 z dnia 25 września 2007 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program budowy dróg krajowych na lata 2008–2012”. Zadanie polegające na rozbudowie drogi krajowej nr 75 na wskazanym odcinku do parametrów drogi ekspresowej nie zostało ujęte w programie. Wobec powyższego brak jest podstaw formalnych do realizacji tej inwestycji.
Ponadto uprzejmie informuję, że sieć dróg ekspresowych wyznacza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2004 r. w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych (Dz. U. z 2004, Nr 128, poz. 1334, z późn. zm.).
Aktualnie w rozporządzeniu tym brak jest zapisu nadającego drodze krajowej nr 75 parametrów drogi ekspresowej. Natomiast w obecnej sytuacji, mając na względzie prowadzone analizy ruchu oraz istniejącą sieć dróg, uprzejmie informuję pana posła, iż zmiana klasy drogi krajowej nr 75 nie jest uzasadniona. Dotychczasowa infrastruktura drogowa w połączeniu z projektowaną siecią dróg zapewni prawidłową obsługę komunikacyjną na wskazanym odcinku.
Dodatkowo informuję, iż dla omawianego korytarza drogowego istnieją dokumenty planistyczne wytyczające kierunek dostosowania drogi krajowej nr 75 do zwiększających się potrzeb przewozowych. W 2003 r. opracowano „Studium trasowe modernizacji drogi krajowej nr 75 na odc. Brzesko – Nowy Sącz”. Studium to określiło potrzeby i możliwości jej przebudowy. Na jego podstawie w latach 2004–2005 przebudowano 38,3 km tej trasy (tj. ponad 81% całego odcinka) kosztem ok. 50 mln zł. W lutym 2007 r. zlecono opracowanie dokumentacji projektowej dla dobudowy dodatkowego pasa ruchu na wzniesieniach (3 odcinki o łącznej długości 9,9 km, w tym jeden odcinek pomiędzy Nowym Sączem i Krzyżówką), poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i odwodnienia pasa drogowego. Dokumentacja ta będzie ukończona w 2010 r.
Obecnie zlecane jest opracowanie dokumentacji projektowej dla przedłużenia drogi krajowej nr 75 pomiędzy drogą krajową nr 4 i węzłem autostradowym w Brzesku w celu poprawy dostępności relacji ruchowych mających źródło w rejonie Nowego Sącza do realizowanej autostrady A4.
Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, że resort infrastruktury w ramach posiadanych środków podejmuje działania mające na celu poprawę stanu technicznego przedmiotowej drogi.
Z poważaniem
Oraz link bezpośredni.
Between no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2010, 08:46 PM   #106
Michalus
Tak, to ja!

Michalus's Avatar

Likes (Received): 463

Zdjęcia z granicy na przełęczy Tylickiej można zobaczyć w temacie o przejściach granicznych. Teraz zapraszam na fotorelację z DK75 na odcinku Tylicz - granica państwa - Tylicz - Krzyżówka - Nowy Sącz. Całość znajduje się na Picasie (http://picasaweb.google.pl/Drogi13/D...nstwaNowySacz#), tutaj kilka przykładowych zdjęć.

Myślę, że warto!

Wrażenia
odcinek granica państwa - Krzyżowka
Jeszcze kilka lat temu droga ta była w strasznym stanie. Później wymieniono nawierzchnię na niemal całej długości. Teraz znów niektóre fragmenty wracają do stanu sprzed kilku lat. Najgorzej jest za Krzyżówką, za Tyliczem i przed samą granicą. Za to fragment w Mohnaczce, przed i w samym Tyliczu są bardzo przyjemne. Spod przełęczy Tylickiej ładne widoki na Jaworzynę Krynicką i dolinę Mohnaczki,
odcinek Krzyżówka - Mowy Sącz
Obwodnica z Krzyżówki z roku na rok jest coraz gorsza. Niestety, od paru lat nie widziałem tam ekipy remontowej. Miejmy nadzieję, że planowana przebudowa zacznie się wkrótce.
Dalej jest lepiej, choć nie idealnie. Niektóre mosty wyremontowano (chyba 4). Drugi najgorszy odcinek w Nawojowej jest teraz prawdopodobnie najlepszy. A to dzięki niedawnemu remontowi.

Pozdrawiam,
Michalus

Last edited by Michalus; March 5th, 2010 at 07:35 PM.
Michalus está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 5th, 2010, 10:07 PM   #107
nunek87
BANNED

zima powróciła ....
jadąc dzisaj do Krakowa z N. Sącza ok. godz 12 miedzy Tylmanową a Gnojnikiem miały miejsce 2 wypadki w odległości może ... 1000 m . A mianowice 1 wypadek ten "mały" miał miejsce zaraz za ta firma co sprzedaje/wypożycza takie urządzenia do podnoszenia itd - autobus wpadł do rowu, nie dachował ale wisiał przegięty. Drugi wypadek ten "gorszy" miał miejsce trochę daje w Gosprzydowej ( czy jakoś tak) niedaleko zajadu. Tir - z reklama wody mineralnej Piwniczanka jechał od strony N. Sącza , musiał chyba wpaść w poślizg albo coś takiego bo skręcił w lewo ( kabina prawie o 90stopni przesunieta względem naczepy) uderzył w auto jadące z na przeciwka ( nie wiem jaka marka ale kolor granatowy/ czarny ) ale tak centralnie równo na całej długości samochodu. Tym autem przebił barierki ochronne i wpadł do rowu ( dość dużego) i zatrzymał sie na drzewie. Nie wiem czy ktoś zginał, co było przyczyna itd bo tylko przejeżdżałem i pisze jak ja to widziałem. Jak ktoś ma więcej info albo foty z tych zdarzeń to podzielcie sie tym. Obstawiam ze ten wypadek był z godz wcześniej bo na miejscu była tylko straż i policja i akurat miałem radio włączone ale nic nie mówili
Old March 5th, 2010, 11:28 PM   #108
yolan
Bayern Polaken

yolan's Avatar

Likes (Received): 1670

wypadek musiał być poważny, bo jeszcze o 16 był mega korek pod górę w stronę Sącza. Ja zawróciłem i pojechałem objazdem przez Tymową. Z drugiej strony musiało być podobnie, bo objazdem jechał Szwagropol.
yolan no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2010, 11:54 PM   #109
nunek87
BANNED

może nie tyle wypadek co wyciąganie tira bo on tam caly zleciał i jeszcze to aut a co raczej z niego zostało ... bo znalazło sie miedzy tirem a drzewem i jeszcze barierki ochronne zerwało
Old May 17th, 2010, 03:21 PM   #110
nunek87
BANNED

DK 75 na odciinku Nowy Sącz - Brzesko nie przejezdna, wiem ze na pewno jest zamknięty most w Knurowie oraz w paru innych miejscach tez się ponoć nie da przejechać ( Miałem do Krakowa dzisiaj jechać na zajęcia ale wszystkie kursy relacji NS - Kraków zostały odwołane z powodu braku przejezdności )
Old May 17th, 2010, 05:15 PM   #111
Miguel_PL
Registered User

Miguel_PL's Avatar

Likes (Received): 49

Jak na nowo wyremontowanej drodze mogą znów pojawić się takie koleiny ?! Takie rzeczy to tylko w Polsce. To się nie mieści w glowie. Tym sposobem nigdy nie poprawimy jakości dróg.
Miguel_PL no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2010, 05:55 PM   #112
PLH
Moderator

PLH's Avatar

Likes (Received): 2823

Koleiny zależą w szczegolności od podbudowy drogi oraz tego, czy ciężarówki nie są przeładowane. Choć nie wiem o jakie remont dokładnie Ci chodzi, to zapewne polegał on jedynie na wymianie nawierzchni, czyli koleiny moga się tworzyć nadal.

A z tekstem "takie rzeczy...", to wiesz gdzie zapraszam.
PLH no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2010, 02:41 PM   #113
davidss1
Registered User

Likes (Received): 71

Quote:
ZAGROŻONA DROGA Z NOWEGO SĄCZA DO KRAKOWA

Przez górę Just wiedzie najpopularniejsza droga z Sądecczyzny do Krakowa. Nie wiadomo jednak, czy trasa z malowniczymi serpentynami przetrwa najbliższe tygodnie. Po majowych ulewach droga w jednym miejscu osunęła się o około 20 centymetrów.

Czynne od lat osuwisko powoduje systematyczne tąpnięcia fragmentów zbocza. W opinii geologów jest nie do zatrzymania. - Tej drogi nie powinno tam być, ale skoro jest, to nie mamy innego wyjścia, jak doraźnie ratować sytuację - mówi dyrektor Jacek Gryga z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Po ostatniej powodzi na krętej drodze co kilka dni pojawia się ekipa drogowców, która łata pęknięcia w asfalcie i uzupełnia wyrwy w poboczu "zjadanym" przez osuwisko. - To syzyfowa praca, ale jedyną alternatywę stanowi budowa nowej drogi omijającej Just szerokim łukiem. To byłaby bardzo kosztowna inwestycja - dodaje dyrektor Gryga.

Nie ma co mówić o pieniądzach, skoro brak pomysłu, którędy - poza Justem - połączyć Sącz z Krakowem. Co zatem będzie, jeśli serpentyny runą w dół tak jak kilka dni temu fragment drogi po drugiej stronie jeziora (odcinając Nowy Sącz od Gródka nad Dunajcem)? - Takie zagrożenie istnieje, dlatego monitorujemy sytuację cały czas - zapewnia Gryga.

Niebezpieczeństwo zniszczenia drogi widzą kierowcy i mieszkańcy okolicznych miejscowości. "Po ostatnich opadach góra dosłownie leci na oczach wszystkich, skutkiem czego są pęknięcia asfaltu i zapadanie się jezdni na serpentynach. Co parę dni drogowcy łatają drogę, aby była przejezdna, ale po dwóch, trzech dniach sytuacja się powtarza i droga znów pęka, za każdym razem coraz widoczniej" - pisze w liście do redakcji Dorota Lebda zamieszkała w pobliżu Justu. Nasza Czytelniczka narzeka na wzmożony ruch tirów rozjeżdżających zbocze.

"Czasem mam wrażenie, że mknie ich przez Just więcej niż osobówek. Przecież w ciągu 10 minut przejeżdża przez Just co najmniej 10 takich kolosów. Czy panowiezarządzający główną drogą krajową czekają na to, aby Just zjechał całkowicie do jeziora?" - pyta autorka listu. - W razie katastrofy można korzystać z objazdu Tęgoborze - Świdnik - Wronowice - zauważa Adam Czerwiński, dyrektor PZD w Nowym Sączu. To niedawno ukończona droga powiatowa. Nie przystosowana jest jednak do ruchu najcięższych pojazdów. Jeśli zbocze popłynie, tiry będą jeździć do Nowego Sącza przez zakopiankę.
www.krakow.gddkia.gov.pl
davidss1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2010, 03:42 PM   #114
deteroos
Zakapior wannabe

deteroos's Avatar

Likes (Received): 6491

To Zakopianka dochodzi do Nowego Sącza? O DK28 dziennikarze Gazety Krakowskiej zapomnieli dodać...
Old June 2nd, 2010, 09:44 PM   #115
zagłębiak
Registered User

zagłębiak's Avatar

Likes (Received): 585

Kto wie czy nie zrobią zakazu ruchu ciężarówek na tej trasie.
zagłębiak no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2010, 11:06 PM   #116
davidss1
Registered User

Likes (Received): 71

Quote:
Originally Posted by deteroos View Post
To Zakopianka dochodzi do Nowego Sącza? O DK28 dziennikarze Gazety Krakowskiej zapomnieli dodać...
W ogóle w tym artykule jakoś sprytnie omijali numer dróg, ale chyba bardziej chodziło im o większy ruch na zakopiance niż także dodatkowy na 28.
davidss1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2010, 03:26 PM   #117
xemir
Registered User

Likes (Received): 108

Droga na Juście popłynęła. Jechałem nią wczoraj do Sącza i już była bardzo mocno obsunięta - byłem w szoku że jeszcze jej nie zamknęli.
Dziś rano musiałem jechać po ludzi którzy utknęli w Tarnowie z powodu zablokowania linii kolejowej do Sącza.
Najpierw objechałem Just jadąc przez Łyczankę, Wronowice i Łososinę. Wracałem jednak przez Just około 8 i była już tak mocno obsunięta że zawadziłem zawieszeniem na uskoku.
Około 13 w RDN podali że droga całkiem popłynęła i kierują ruch na Limanową.
Ruch jest zablokowany (choć kamera na Juście pokazuje że jednak czasami coś jedzie), TIR-y stoją od Wielogłów.
Niestety 75 dostała porządnie po tej powodzi.
xemir no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2010, 12:40 PM   #118
Between
Registered User

Likes (Received): 145

Tunel pod Justem

Artykuł z piątkowego Dziennika Polskiego.
Quote:
DROGOWCY WALCZĄ ZE ZNISZCZENIAMI DROGI NA JUŚCIE. CZY POWSTANIE TUNEL?
Po ostatnich ulewach osuwisko uaktywniło się na niespotykaną do tej pory skalę
Co dwa dni łatane są szczeliny w nawierzchni trasy krajowej nr 75 na podjeździe pod Just. Powstaje pytanie, czy zamiast ratować przejezdność drogi, nie pomyśleć o tunelu z Tęgoborzy do Łososiny Dolnej pod Justem. Z konsultacji, jakie przeprowadziliśmy z drogowcami wynika, że owszem, tunel jest możliwy do wykonania, choć byłaby to inwestycja bardzo kosztowana. Potrzebna jest nie tylko wielka determinacja, ale także lobby różnych środowisk, w tym przede wszystkim samorządowców, bo gospodarz drogi, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie sprosta takim kosztom.
Po majowej powodzi i czerwcowych ulewach groźne osuwisko uaktywniło się na niespotykaną do tej pory skalę. Od kilku tygodni trwa walka o utrzymanie przejezdności trasy. Na znanych doskonale kierowcom serpentynach drogowych wciąż robią się uskoki. Czy na tym się skończy? Od dawna wiadomo, że osuwisko na Juście jest praktycznie nie do ustabilizowania.
- W ostatnich tygodniach Just uaktywnił się niesamowicie - mówi Tadeusz Pytko, kierownik Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Podegrodziu. - Jednego dnia wyrównujemy podjazd masą bitumiczną, a za dwa dni mamy tąpnięcie i uskok na 20 cm, na którym wieszają się nam samochody. Po ostatnich ulewach tydzień temu już tylko frezujemy uskoki, nie próbując ich wyrównać nakładaniem asfaltu. Nie chcemy obciążać dodatkowo zbocza, które jest w ciągłym ruchu.
Więc może dać spokój i pomyśleć o tunelu? - To moje marzenie - mówi wójt Łososiny Dolnej Stanisław Golonka. - Codziennie jeżdżę po tym osuwisku i widzę, co się dzieje. To jest walka z wiatrakami.

Tunel pod Justem, ale..

0d dawna mówi się o tunelu. Konsultowałem sprawę z geologami i drogowcami. Sprawa nie jest taka prosta. Z reguły nie buduje się tuneli pod osuwiskami. Poza tym normy unijne wyśrubowały strasznie koszty. Od 500 metrów długości trzeba zakładać system klimatyzacyjny z wentylatorami i systemami zabezpieczającymi. Tunel pod Justem miałby na oko dwa kilometry długości.
Niedawno oddany został do użytku pierwszy po drugiej wojnie światowej tunel długości 700 metrów między Żywcem, a Zwardoniem. Wybudowali go Czesi i Słowacy.
- Wygrali przetarg - tłumaczy Grzegorz Obara, naczelnik wydziału studiów w GDDKiA w Krakowie.
- Na pewno jest to dobry początek. Znam doskonale Just, panujące tam warunki osuwiskowe. Z punktu widzenia standardów komunikacyjnych, coś z tym trzeba zrobić, bo osuwisko będzie cały czas pracować. Tunel mógłby być drążony kilkadziesiąt metrów po dokładnym zbadaniu przez geologów całej góry. Doświadczenia Włochów czy Austriaków się na wiele nie przydadzą, bo oni mają alpejski granit, a struktura naszych gór jest inna. Tunel wiąże się jednak z ogromnymi kosztami, a GDDKiA ma dziś pustawą kasę. Bez wielkiego lobby i montażu finansowego, trudno myśleć, by budowa się powiodła.
Between no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2010, 12:31 AM   #119
xemir
Registered User

Likes (Received): 108

Quote:
Originally Posted by Between View Post
Artykuł z piątkowego Dziennika Polskiego.
Bajki, tunel pod Justem nie powstanie bo nikt nie da na to pieniędzy, było to wielokrotnie wałkowane.
Skończy się na tym że droga całkowicie padnie i wtedy cały ruch ciężarowy pójdzie na Limanowa i Zakopiankę, niestety jeśli padnie Just to prawdopodobnie padnie też projekt remontu drogi który w tej chwili jest na etapie projektu (nikt nie będzie remontował drogi która będzie prowadzić donikąd).
Ja z wielką ciekawością będę się przyglądał temu co wymyślą włodarze z tą drogą do Krakowa, przy tak rozrzuconej zabudowanie w gminach przyległych do DK75 pomiędzy Brzeskiem i Sączem + bardzo trudnym ukształtowaniu terenu + braku lobby + braku pieniędzy to będzie prawdziwy test.
xemir no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2010, 10:31 AM   #120
elHomo
gra słów i kredek

elHomo's Avatar

zamiast tunelów, nowych dróg na ruchomych podłożach, nie lepiej byłoby poprowadzić 75-tke jakąś estakadą? może nie wyszłoby to taniej ale na pewno taka estakada dłużej by stała.
elHomo no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
kraków, małopolskie, nowy sącz

Thread Tools

Posting Rules