daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie

Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie » Kraków » Lublin

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 194 votes, 4.98 average.
Old February 19th, 2007, 07:41 AM   #81
matio69
Registered User

matio69's Avatar

Likes (Received): 11

za www.nowysacz.pl

Rozmowy o linii kolejowej Podłęże - Piekiełko

Pociągiem z Nowego Sącza do Krakowa w 50 minut - najwcześniej w 2015 roku. Na temat linii kolejowej znanej pod nazwą Podłęże - Piekiełko rozmawiano w Limanowej. Projekt został zgłoszony do unijnych programów. W budżecie państwa na wywłaszczenie terenów pod budowę linii zagwarantowano 80 milionów euro.

W pierwszej kolejności realizowany będzie etap od Limanowej do Krakowa. Prace przy jednej z tras posunięte są już dość daleko. We wszystkich gminach, przez które ma przebiegać linia z wyjątkiem Niepołomic, w planach zagospodarowania przestrzennego są zarezerwowane już tereny pod budowę kolejowej trasy. Nową linią pierwsi pasażerowie będą mogli przejechać za kilka lat. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to szacuje się, że będzie to 2015 - 2018 rok. Jak powiedział RDN Małopolska Józef Jeżewicz dyrektor ds. techniki Polskich Linii Kolejowych w Warszawie, trasa kolejowa przebiegać będzie z Podłęża do Szczyrzyca, w Szczyrzycu będzie się rozgałęziać na Mszanę, Chabówkę i do Zakopanego, natomiast drugi kierunek prowadził będzie przez Limanową do Nowego Sącza. Być może trasa będzie się też rozgałęziać w kierunku Starego Sącza. Jak dodaje Jeżewicz budowa linii to korzyści nie tylko dla gości odwiedzających region, ale też dla samych mieszkańców, którzy znajdą zatrudnienie przy budowie inwestycji. Z pewnością nowe połączenie pozwoli przyciągnąć większą ilość turystów z Warszawy czy Śląska, których teraz może odstraszać perspektywa sześciogodzinnej podróży. Co do tego, że trasę kolejową uda się zrealizować nie ma wątpliwości senator Stanisław Kogut. Jego zdaniem skrócenie czasu podróży do Krakowa do 50 minut pozwoli zmniejszyć bezrobocie i ograniczyć ilość wyjazdów młodzieży za granicę w poszukiwaniu pracy. Budowa linii to spore korzyści dla Sądecczyzny. Jak powiedział starosta powiatu nowosądeckiego Jan Golonka będzie to najważniejsza inwestycja komunikacyjna na Sądecczyźnie. Duże ilości towarów, które teraz przewożone są drogami powiatowymi można by transportować właśnie koleją. Ze studium trasy wykonanego kilka lat temu wynika, że 1 km linii będzie kosztował ok. 40 milionów złotych. Do zrobienia jest sporo - trzeba przygotować dokumentację, projekty budowlane i tereny. Miejmy jednak nadzieje, że w planowanym czasie doczekamy się szybkiego połączenia z Krakowem.

Źródło: RDN Małopolska

Sponsored Links
Old February 19th, 2007, 01:18 PM   #82
michal.p
Registered User

michal.p's Avatar

Likes (Received): 190

dobra czas na troche "teraźniejszości"

"nowe wólki" z innej perspektywy niż ostatnio
image hosted on flickr

oddany w piątek do użytku Instytut Techniczny PWSZ - o ile pamiętam miała tam być gdzieś fontanna ale jej nieznalazłem - może na wiosne
image hosted on flickr

JUKA
image hosted on flickr

image hosted on flickr

to "coś" przy krańcowej
image hosted on flickr

na żywieckiej zaczeli budować jakiś budynek mieszkalno-usługowy
image hosted on flickr

prokuratura - ul.paderewskiego (zdj troche niewyszło)
image hosted on flickr

no tu wiadomo co to
image hosted on flickr

i na koniec "paskudztwo" przynajmniej wg. mnie na długosza
image hosted on flickr
michal.p no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2007, 03:50 PM   #83
Zygmuntjr
Registered User

Location: Kraków - mnie utrzymuje; Bochnia - tu mieszkam; Nowy Sącz - stąd jestem
Likes (Received): 39

Fajne fotki. O niektórych rzeczach nawet nie wiedziałem.

Ja też byłem na weekend w Sączu, ale robienie zdjęć mi nie wyszło.

Wybrałem sie w sobotę na ruczaj chciałem panoramke walnąć, ale pogoda była "średnia", sprzęt odmówił posłuszeństwa, a wogóle to zabudowali domkami ładne pole widokowe.

Z tego wszystkiego mam jedna fotę, której nawet nie warto pokazywać :-/

Warto natomiast powiedzieć, że teraz w okresie "zimowym" panoramki wychodzą całkiem inne niż w lecie. Gołe drzewa nie zasłaniają budynków i z takiego np. Ruczaju Nowy Sącz prezentował się "okazale" przynajmniej dla mnie, zwłaszcza, że tamte okolice miasta się sporo rozwinęły.
Zygmuntjr no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2007, 06:19 PM   #84
ziomPL
Registered User

Likes (Received): 26

Od siebie moge dodać, że dziś zauważyłem kolejne miejsce w którym "coś się dzieje". Mianowicie na plac przy ulicy Lwowskiej (obok wulkanizatora, praktycznie na przeciw ulicy Szarych Szeregów) pojawiły się koparki, pracują ostro, no i to w zasadzie tyle co wiem na ten temat.
Kiedyś były plany postawienia tam wielopoziomowego sklepu, co teraz tam robią nie wiem, orientuje sie moze ktoś z was??
ziomPL no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2007, 06:43 PM   #85
czarny05
czarny05

Likes (Received): 0

Media Markt nocą

nowa lokalizacja Nomi

Last edited by czarny05; February 20th, 2007 at 12:39 AM.
czarny05 no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2007, 08:15 AM   #86
SebastianNS
---

SebastianNS's Avatar

Likes (Received): 175

Widzę że jest nas z Sącza coraz więcej

Dobrze że znowu coś ruszyło z budową linii kolejowej do Piekiełka, byle wkońcu ta trasa powstała.

Co do budynku obok akademika na Długosza, mogli zbudować normalny, nierzucający się w oczy obiekt, to nie, musieli coś wykombinować żeby było "ładnie i nowocześnie"

Na Lwowskiej obok tego wulkanizatora rzeczywiście coś robią, narazie coś chyba z kanalizacją albo cuś, nie wiem nic o budowie sklepu. Zobaczymy.

Jeżeli chodzi o biurowiec Juki, to wiem tyle że są dwie firmy zainteresowane wynajęciem powierzchni. Jakiś bank i znajdujący się obok Mistar (płytki ceramiczne), z tym że oba chcą wynająć parter więc mają problem

Widzieliście kampanie prompcyjną Media Markt na mieście? Banery z napisem "Niezależni od Krakowa"? Ale wymyślili

I słyszałem że podobno mają zamknąć hotel Orbis Beskid (który od stycznia jest hotelem 2 gwiazdkowym). Miał być sprzedany, no ale nie wyszło. Jeżeli to prawda to szkoda, no ale w sumie standard nie na dzisiejsze czasy (tylko część jest odnowiona).
SebastianNS no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2007, 12:50 PM   #87
michal.p
Registered User

michal.p's Avatar

akurat byłem dzisiaj w tamtej okolicy i wygląda że rzeczywiście coś tam może być, no ale zobaczymy

image hosted on flickr
Old February 22nd, 2007, 02:15 PM   #88
SebastianNS
---

SebastianNS's Avatar

http://www.nowysacz.pl/index.php?p=3...reader&kid=446

Ogłoszenie Prezydenta Miasta o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta - "Nowy Sącz-34"

Zmieniają plan działki pod Galerię Sądecką
Old February 22nd, 2007, 02:39 PM   #89
michal.p
Registered User

michal.p's Avatar

no dobrze że coś się dzieje

w dzienniku polskim było też coś o nowym bloku na wojska polskiego

Mieszkania zamiast zieleńca

Mimo negatywnej opinii zarządu i mieszkańców osiedla Wojska Polskiego radni zgodzili się na sprzedaż działki przy ul. Rokitniańczyków na osiedlu Wojska Polskiego, gdzie deweloper chce budować kolejny blok. - Szkoda, zniknie ostatni skrawek zieleni na naszym osiedlu - mówi Antoni Tomczyk, przewodniczący Zarządu Osiedla.

Uchwała powstała na wniosek dewelopera, właściciela sąsiedniej działki, który chce przy ul. Rokitniańczyków wybudować budynek z mieszkaniami na sprzedaż.
Old February 22nd, 2007, 03:09 PM   #90
VO3City
Registered User

Likes (Received): 2941

Quote:
Originally Posted by WP.pl

Polskie Hollywood, beskidzka Dolina Krzemowa, miasteczko multimedialne - takie nazwy funkcjonują już w odniesieniu do gigantycznej, wartej 126 mln euro inwestycji która ma być realizowana w Nowym Sączu - przytacza "Gazeta Krakowska".

Nazwisko pomysłodawcy przedsięwzięcia powinno być gwarancją sukcesu - bo jest to rektor Wyższej Szkoły Biznesu Krzysztof Pawłowski. W rozmowie z "Gazetą Krakowską" zarzekał się, że choćby miał góry przenosić, sądeckie Hollywood będzie budowane!

Według planu, w nieciekawej dziś dzielnicy Zabełcze oraz w oparciu o sądecką bazę Optimusa mają powstać nowoczesne hale zdjęciowe, studia filmowe, graficzne i dźwiękowe, ośrodek badawczo- rozwojowy zajmujący się innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu IT, inkubator przedsiębiorczości, fundusz inwestycyjny oraz multimedialne centrum młodych.

Pełen rozmachu projekt zakłada nie tylko budowę obiektów studyjnych i biurowców. Jest w nim miejsce również na multimedialny plac zabaw dla dzieci. Współpracownicy rektora WSB- NLU zajmujący się projektem podkreślają, że chodzi o połączenie naukowych i rozrywkowych funkcji cyfrowych mediów.

Pierwszy krok do realizacji bajkowego pomysłu już został zrobiony: w sierpniu ubiegłego roku powołano Stowarzyszenie Klastra Multimediów i Systemów Informacyjnych. Obecnie klaster skupia 51 przedsiębiorstw. Biznesmeni na co dzień konkurujący z sobą zadeklarowali w jego ramach ścisłą współpracę na rzecz polskiej Doliny Krzemowej.

WSB stworzyła silny front starań o realizację pomysłu rektora. Prócz firm klastra pozyskała jako sojuszników sądecki samorząd i Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego. Pierwsza batalia właśnie się toczy: chodzi o pozyskanie euro-dotacji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Problem jednak w tym, że chodzi o gigantyczne pieniądze.

Oprócz setek nowych miejsc pracy i niewyobrażalnych zysków, jakie może przynieść Małopolsce i Sądecczyźnie funkcjonowanie niepowtarzalnego na skalę Europy centrum, są jeszcze inne "za". - Wspólna inicjatywa sądeckiego samorządu, uczelni i Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego to próba stworzenia w Polsce sektora gospodarki zdolnego do konkurowania na rynku globalnym na wzór działania rządu fińskiego przy powstawaniu NOKII - tłumaczy Pawłowski.

Twórca i główny strateg WSB nie ma wątpliwości, że inwestycja w jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki na świecie - przemysł rozrywkowy i przemysł IT - jest strzałem w dziesiątkę. Zakłada uzyskanie samofinansowania projektu po 7 latach od startu. Zatem w 2014 roku sądeckie Hollywood ma już działać pełną parą. Ma być powodem do dumy Małopolan i powodem do zazdrości całej reszty Europy. (PAP)

Hmmm jest cos wiecej wiadomo o tym projekcie dzisiaj szukalem na forum ale nie wiedzialem zadnych konretów.. ale SUPER ze cos takiego w Nowym Sączy wybuduja
VO3City no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2007, 05:58 PM   #91
ziomPL
Registered User

czy wybuduja to się dopiero okaże, ostatnio czytalem coś o problemach zwiazanych z tym, że podobno rzadowe plany dotacji dla poszczegolnych regionow, w pierwszym projekcie, nie uwzglednialy tej inwestycji..., choc mam wielką nadzieję, ze to sie jeszcze zmieni, bo jak wazna dla calej Małopolski bylaby to inwestycja nikogo chyba przekonywac nie trzeba.

Plusem może być to (i w tym chyba powinnismy upatrywać szans), ze jest to projekt WSB i dr. Pawłowskiego, a jak pokazaly lata ubiegle, to najczesciej oznacza sukces Oby tak było i tym razem.

tu jest jeszcze stronka o tym - http://multiklaster.pl/index.php

Last edited by ziomPL; February 22nd, 2007 at 07:01 PM.
Old February 22nd, 2007, 07:00 PM   #92
ziomPL
Registered User

del
Old February 23rd, 2007, 12:47 AM   #93
[email protected]
Registered User

Likes (Received): 0

Czy moze mi ktos powiedziec i jesli mozliwe, pokazac jakies zdjecia z budowy obwpdnicy Starego Sacza? Zaraz za mostem na popradzie ma isc w prawo w strone Podegrodzia (lacznie z mostem). Wiem ze byla uroczystosc rozpoczecia inwestycji, ale czy tam sie cos w ogule dzieje....czy buduja czy nie?
J@NeKyYz no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2007, 02:52 PM   #94
SebastianNS
---

SebastianNS's Avatar

Dzisiaj Gazeta Nowosądecka zamieściła ciekawy artykuł "Prawdziwe szklane domy". Wg. gazety miasto przeżywa "największy boom w budownictwie od 50 lat". Plan zagospodar. przestrzennego posiada aktualnie 25% powierzchni miasta, do końca roku gotowe będzie dalsze 9%. Południowa część miasta (Poręba Mała) planiści przeznaczyli pod budownictwo mieszkaniowe, a zachodnią (Biegonice i Zabełcze) przeznaczono pod przemysł, handel i usługi.

W artykule jest też ciewaka informacja że "przy ulicy Lwowskiej powstaje drugi we mieście InterMarche". Więc już chyba wiemy co powstanie na tej działce:

Quote:
Originally Posted by michal.p View Post
image hosted on flickr
Teren jest dość spory, więc pewnie możemy spodziewać się coś wielkości powstającego nomi.

[email protected] nie wiem czy aktualnie prace trwają, postaram się kiedyś sprawdzić.
Old February 23rd, 2007, 03:31 PM   #95
ziomPL
Registered User

bardzo możliwe, choć nie ukrywam, ze mnie to zaskoczyło ponieważ jak na supermarket to ta działka jest dośc skromna (jesli jeszcze wezmiemy pod uwage miejsce na parking, ktory tez by sie pewnie przydał),
no ale lepsze to niz te chaszcze

co do "boomu", to cos w tym jest, ostatnio troche sie dzieje w temacie.
Old February 23rd, 2007, 05:18 PM   #96
michal.p
Registered User

michal.p's Avatar

sam niewiem czy to dobrze czy nie, ale może się InterMarche postara i wybuduje coś ładniejszego niż biedronka
Old February 26th, 2007, 12:35 PM   #97
michal.p
Registered User

michal.p's Avatar

no to wrzućmy "skromnie" coś na początek tego tygodnia

Długosza/Kopernika
image hosted on flickr

i "nabierający kolorów" nomi
image hosted on flickr
Old February 27th, 2007, 05:57 PM   #98
SebastianNS
---

SebastianNS's Avatar

Robią z Gagarina superlokomotywę

W zakładach Newag S. A. w Nowym Sączu rusza budowanie najmocniejszych lokomotyw spalinowych Europy. Powstają one z połączenia starych rosyjskich kolosów szynowych M62 i najnowocześniejszych układów napędowych oraz sterujących gigantycznych spalinowozów amerykańskich koncernu General Electric. Prace przy tworzeniu pierwszych egzemplarzy już trwają.
Mocarz na kołach
Praca wygląda imponująco: Gagarin, czyli potężna lokomotywa spalinowa „made in USSR” zostaje niemal zgilotynowana. Odpada cała góra. Nie tylko kabiny maszynistów. Także olbrzymi silnik spalinowy i potężny agregat prądotwórczy. 6 mocarnych silników elektrycznych napędzających koła również gdzieś znika. Pozostaje stalowa platforma i wózki jezdne, każdy z trzema zestawami kół. Teraz specjaliści z Newagu zaczynają techniczne czary na kilku frontach. Platforma jest przygotowywana do zamocowania na niej olbrzymiego amerykańskiego „super skida”. Ten kontener to serce nowej lokomotywy. Waży 43 tony i mieści silnik spalinowy, napędzany nim agregat prądotwórczy i panel sterowania elektronicznego. Radzieckie elektryczne silniki trakcyjne przy kołach (każdy waży ponad 3 tony) są demontowane, a ich uzwojenia tworzone od nowa.
Kosmiczne technologie
– To będą całkiem nowe lokomotywy jakich jeszcze nie ma w Europie – mówi prezes Newag–u Zbigniew Konieczek. – Wykorzystujemy elementy lokomotyw rosyjskich, bo w Polsce nikt nie produkuje takich zestawów kołowych. Platforma też spełnia nasze wymogi. Reszta to nowoczesność na światowym poziomie technicznym i ekologicznym. Elektryczne silniki trakcyjne uzyskają niemal dwukrotnie większą moc. W sumie ten największy na naszym kontynencie żelazny koń pociągowy będzie dysponował mocą 2,3 megawata. Będzie miał też inne atuty. Najpoważniejszy to coś w rodzaju samochodowego EPS. Komputer nieustannie ocenia sposób toczenia się kół napędowych i to każdej osi oddzielnie. Gdy nie ma ślizgania po szynie to dopływ prądu jest zwiększany. Jeżeli wystąpi buksowanie któregoś koła, moc napędzającego go silnika jest redukowana, by zapewnić maksymalną siłę ciągu. To uczyni naszą lokomotywę bardziej sprawną i bardziej ekonomiczną w eksploatacji.
Karoseria i komfortowe kabiny maszynistów są całkowicie sądeckim dziełem.
Wybrańcy losu
Sądecki Newag jest jedynym europejskim przyczółkiem amerykańskiego koncernu General Electric w budowie i serwisowaniu największych lokomotyw spalinowych. A w konstruowaniu takich maszyn Amerykanie uchodzą za mistrzów świata. Przecież w USA kursują jedynie lokomotywy spalinowe. Zanim spece z GE zdecydowali się na uczynienie Newag-u europejskim partnerem sprawdzili potencjał inżynierski i techniczny sądeckiej firmy niemal na wylot. Współpracują też na bieżąco. Grupa ekspertów GE była w Newag-u nawet w minionym tygodniu. Newag korzysta też z doświadczeń rosyjskich specjalistów od szynowych Gagarinów, a specjalne maszyny sprowadzono z USA i Włoch.

Gazeta Krakowska
Old February 27th, 2007, 06:03 PM   #99
SebastianNS
---

SebastianNS's Avatar

I kilka małych wiadomości:

Na Lwowskiej jednak Intermarche, pojawiła się tablica informacyjna.

Coś zaczeli robić z dworkiem (ruiną) na długosza, niedaleko akademika, wygląda na rozbiurkę ale mam nadzieję że jednak remont...

Nowy żuraw w mieście, na Wólkach, na ul. Żeglarskiej, nie wiem co budują ale gdzieś w miejscu gdzie sprzedają opony.

Na Nawojowskiej obok Hebe coś budują

No i na ul. Naściszowskiej nabiera tempa przebudowa budynku pod nową siedzibę RTK
Old February 27th, 2007, 07:57 PM   #100
michal.p
Registered User

michal.p's Avatar

może ten Intermarche będzie wielopoziomowy jak napisał kiedyś ziomPL, a co do tego dworku na Długosza to jak przechodziłem tamtędy 2 dni temu to myślałem że on się spalił, bo wtedy tylko dachu niebyło

Reply

Tags
małopolskie, nowy sącz

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules