SkyscraperCity Forum banner

[Bjelovar] - Construction update (2009 - 2024)

517K views 2K replies 78 participants last post by  jesi_jelena? 
#1 · (Edited)
Grad Bjelovar je smješten na visoravni u južnom dijelu Bilogore (Sjeverozapadna Hrvatska) na 135 metara nadmorske visine. Bjelovar je sjedište Bjelovarsko-bilogorske županije, ali i prirodno, kulturno i političko središte ovog kraja.
Bjelovar je i prometno raskrižje u ovom kraju. Sijeku ga ceste od Zagreba za Osijek, zatim iz Varaždina i Koprivnice preko Čazme do Ivanić Grada i auto-ceste, a preko Daruvara na jednu stranu, za Viroviticu, a na drugu stranu za Pakrac i Lipik. Na kakvom se važnom prometnom pravcu nalazi Bjelovar, govori i početak izgradnje brze ceste Zagreb - Bjelovar - Virovitica, koja će Bjelovar još približiti Zagrebu, ali će biti i snažan poticaj razvoju gospodarstva. Do sada je gotova dionica Zagreb - Vrbovec.
Grad Bjelovar zauzima ukupnu površinu od 191,9 km2, a administrativno obuhvaća još 31 naselje. Na tom prostoru danas živi oko 42.000 stanovnika.
Sa sjeveroistočne strane Grada Bjelovara nalazi se duga i niska gora Bilogora, čija je prosječna visina od 200 do 250 m nadmorske visine.
Bjelovar se smjestio u sjeveroistočnom rubnom dijelu plodne lonjsko-ilovske zavale, podno jugozapadnih obronaka Bilogore. Položen je između rječica Bjelovacke i Plavnice. Područja lonjsko-ilovske zavale nije visinski ujednačeno pa se njezina visina kreće između 120 i 160 m nadmorske visine.
Visoravan je nastala plitkim nadsvođenjem, no pri njenom oblikovanju sudjelovali su i rasjedni procesi. U sastavu su pliocenski pjeskuljasti lapori i pješčanici s mjestimičnim manjim naslagama lignita. Starije kamenje nigdje ne dopire do površine. Kristalinske stijene su otkrivene u dubokim bušotinama.
Grad Bjelovar je klimatski prijelazan prostor umjereno kontinentalnih obilježja. Zime u ovom prostoru su umjereno hladne, a ljeta su topla. Pretežno je povoljan godišnji raspored padalina, a iznosi oko 900 mm godišnje. Godišnji je prosjek relativne vlage 80%.
Od vjetrova puše sjevernjak, koji je karakterističan za zimu, a istočnjak postaje jači u proljetnim mjesecima i vrlo je hladan, a može puhati i nekoliko dana neprekidno. Ljetni vjetar koji otprilike puše od lipnja do kolovoza je južni, topao, te povećava relativnu vlagu i prethodi kiši.
Srednja godišnja temperatura u Gradu Bjelovaru je oko 12° C, srednja siječanjska -0,4° C, a srednja srpanjska 20,6° C.




Izvor:http://hr.wikipedia.org/wiki/Bjelovar


Pogled na centar






Gradski park:





Gimnazija:





Fontana:



Muzej:

 
See less See more
7
#1,231 ·
dobra ti je slika, upravo tako :lol:

nego, pričajući s tipom s gradilišta pitao sam ga ima li još ikakve šanse da se trasa mijenja. odgovor je NE. nema šanse da se projekt mijenja i Korenovo je gotova stvar. svi znamo koliko je to retardirano i koliko bi kvalitetniji spoj bio na Predavac. em bi manje morali raditi, em bi SVI koristili taj spoj.
za utjehu vama sa sjevera ostaje istočna obilaznica koja se kreće raditi vjerojatno ove godine. cca 10-11 km će prosječno iz naselja Sjever biti do čvora Bjelovar, s tim da ste za kilometar na istočnoj obilaznici u Lugu. kad se nadoda 27 km brzce ceste do Vrbovca, to će vam biti koja 3 km dulje nego li je trenutno (računam tamo negdje od tvoje zgrade do čvora Vrbovec 2 gdje će biti spoj). na brzini će se dobiti teoretski minimalno, kojih 5-7 minuta (ja računam cca 32 minute), na sigurnosti ne moram trošiti riječi koliko će se dobiti kad se prestane voziti preko Rovišća, Žabna i svih onih ostalih čuda.

druga varijanta je vrlo izgledan spoj s rotora u Predavcu na brzu cestu.
 
#1,232 ·
Meni koji imam stan preko puta Bille brza cesta neće donjeti baš nikakvu vremensku uštedu jer je put dulji i ima bar 3 semafora i nekoliko kružnih tokova više nego stara cesta. Ali ima logike zašto onuda ide trasa - zbog gudovačkog sajma. Sajam se svako malo povećava i broj manifestacija u godini sve je veći pa tako da kamioni i posjetioci ne moraju prolaziti kroz grad i brza cesta će im doći idealno. Valjda će proširiti i modernizirati one dvije sporedne pristupne ceste sajmu jednom kad se nova cesta sagradi. Drugi je dobar razlog zašto cesta ide baš tuda je što je južnom trasom lakše i kraće nastaviti cestu prema Virovitici. Razmislite, da se gradi cesta sjeverno od grada imali bi dvije otvorene ceste s te strane, a na južnoj strani grada samo onaj mali pljučak od obilaznice koji ne zatvara cijeli krug oko grada.
 
#1,237 ·
Meni je osobno želja da cesta dođe do Bj kako god, samo da što prije dođe. Malo mi je mutav taj ulaz u Korenovu, al šta reć. Čini mi se isto da bi više odgovarao spoj u Predavcu. Na kraju krajeva kad zaobilaziš Vrbovec po sadašnjoj brzoj cesti, pređeš dosta više km nego da ideš kroz centar. Ma...samo neka što prije dođe do Bj i ja zadovoljan.

Nevezano za tu temu, imam osvrt na novu javnu rasvjetu u parku. Najavljivano tipa park će se vidjet iz svemira, bla bla...led rasvjeta ovo ono. Na kraju smo dobili 20-tak kandelabera više, a po meni slabiji intenzitet rasvjete. Jer se snop svjetla širi direktno u tlo. Mislim kužim poantu tipa nema svjetlosnog onečišćenja i te pizdarije, ali očekivao sam da će park blještat kad ono mauna.
 
#1,238 ·
Znači, nema brze cesteeee....na kraju će poljski put dovest do Bjelovara, a sjetimo se samo prije desetak godina najava da će prava autocesta ići do nas. Jooooj kako mi se gade sva politička govna. Ode država u krasni kurac, naravno i naš Bjelovar. Nova bolnica? Ok...a tko će raditi u njoj? Jebote pa meni je doktor opće medicine otišao u mirovinu i oni već godinu dana ne mogu naći novog mlađeg. I ne znam čini li se samo meni, ali grad mi izgleda nikad prazniji, strava. Kužim da puno ljudi iz Slavonije ode, ali ispada da je ovdje mrvicu bolje. Pa pogledajte malo koliko je kuća po gradu na prodaju. Izgleda li vam sve to da ne ode sve u tri krasna???
 
#1,240 ·
Pa nije baš tako crno.

Cesta i dvotračna za početak je bolje nego ovo sada što će biti kroz Frkaševac.
Puno bolje bi bilo da su ubacili čvor Predavac al što je tu je.
Pruga polako napreduje..
Biti će nešto eto i od te bolnice nakraju.

Neke stvari se ipak kreću naprijed .

A dok dođe i lijepše vrijeme popunit će se i grad. Zasad su svi po birtijama i trgovinama :lol:

Pa eto čak se hebena garaža na Partizanovom se polako puni :lol:



https://bjelovar.live/trazi-se-mjesto-vise-vozaci-otkrili-podzemnu-garazu/
 
#1,241 ·
Aki, jel to fotomontaža ova slika iz garaže:laugh:. Ma ne kažem ja da je sve loše, ali ono što je po meni vidno je da u Bj ima sve manje ljudi. Na to se ja referiram. Iz moje generacije( rođeni sredinom sedamdesetih...uffffff strava) barem 70 posto ljudi ne živi tu. Mladi već u drugom srednjem ko papige ponavljaju da jedva čekaju da odu u Zg. Velika večina se ne vraća. Prirodni prirast stanovništva u Bj ne postoji već 30 godina. E o tome pričam.
 
#1,242 ·
Nije ni sa mojom generacijom ( sredina 80ih ) ništa bolje..
Ne samo Zagreb nego i Irska,Njemačka...
Al bojim se da to nije samo vezano za Bjelovar.
Opet upisujemo najviše prvačića ikad

http://www.vecernji.hr/hrvatska/u-b...ni-u-karlovcu-se-izgubila-dva-razreda-1111424

Samo ih treba zadržati..

A garaža...potaknut člankom zapeljao sam se jednu sub unutra riskirajući 3 kn čisto da vidim. I bilo je jedno 40-45 auta. Što je ok
 
#1,243 ·
U cijeloj HR je tako. Čini mi se da je čak i Zg prirodnim prirastom na nuli, ali ga izvlače doseljenici. Moja teorija zašto je na zadnjem upisu bilo najviše djece je ta što su to djeca rođena oko 2009-te. Znači taman oko ulaska države u recesiju i sve ostalo. Pa sjeti se kak se gradilo i kopalo po gradu od 2002 do 2009 godine. Nekak je optimizam bio na puno većem nivou nego danas. Mislim da će pravi pokazatelj biti sljedeće generacije gdje očekujem zmatan pad broja prvašića. Nažalost.
 
#1,245 ·
#1,246 ·
Ajde da malo oživimo i ovaj thread... pokušaj 238480932 :nuts:

Nego šta se dešava:

Pevec je nestao, preselio u Getro a novi bi trebao biti gotov do kraja godine.



Radničko se i dalje obnavlja ali to traje i traje....



Kreće ili je već krenula obnova Vidikovca



http://bjelovarac.hr/najnovije/infrastruktura-na-red-za-novo-ruho-stigao-i-vidikovac/

Grad se zadužio za 2,5mil kn za otkup zemljišta na sjeveru za izgradnju nove osnovne škole sa dvoranom.

Ima tu i novih ideja a ova oko rušenju/napuštanju silosa ja najzanimljivija

https://bjelovar.live/zbogom-bjelov...a-novi-shopping-centar-od-25-tisuca-kvadrata/

I da bdw. imamo novog gradonačelnika! :lol::lol:
 
#1,249 ·
Ajd da i ja nešt napišem (kad nitko neće osim nas par ovdje).
Pevec ako ste skužili stoji ovak porušen već 2 mjeseca. Završetak izgradnje krajem godine...yeah wright! Ništa od toga jer bi radovi već uvelike trebali trajat. Dosta pouzdano znam da je zatražena izmjena u projektu pa pretpostavljam da zato radovi nisu ni krenuli.
Radničko-ok radovi dugo traju no kroz par godina će se pokazati koliko su radovi loše izvedeni (kanalizacija). Naravno da neće nitko odgovarat.
Vidikovac se tek mijenja plinska mreža, ali ok, nek se radi.
Silosi-pa stvarno ak je to konzervatorski zaštićeno onda u pet PM. Prostor je ogroman i štošta bi se tu dalo napravit. Evo meni je čak palo na pamet kad bi se ruglo porušilo kao idealan prostor za manji ŠRC i to u centru grada. 2 zatvorena bazena ili tak nešt, pokoje nogometno, tenisko i košarkaško igralište, a ostatak prostora za neki manji trg, može i park sa nekom lijepom fontanom u sredini. Pod fontanom mislim na pravu fontanu, a ne ono također po mnei teško ruglo s tri špricajuće pipice iz nedefiniranih životinja(ljude izvana buni jel ono delfin ili kit ili koji k....). Postoji i mogućnost npr. izgradnja par manjih ili recimo dvije veće zgrade koje bi bile u vlasništvu grada i koje bi se iznajmljivale obiteljima, nešto po uzoru na zapadne zemlje gdje je normala da ljudi cijeli život žive u unajmljenim stanovima po puno povoljnijim cijenama nego da si u kreditu, a prava su ti u rangu kao da je nekretnina tvoja.
 
#1,250 ·
Poštovana gospodo, drago mi je da se ovaj forum pokrenuo. Ja sam građevinske struke i mislio sam da je problem rušenja ove nakarade od silosa, opasnost po okolne građevine, ali nije. U Osijeku su to (kako je već naveo akicrobj) s lakoćom i stručno obavili.
http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=6749
...i naravno slažem se u potpunosti s Vašim mišljenjima, tu se, u arhitektonsko-urbanističkom smislu nema što čuvati. Neka sačuvaju dvorišnu zgradu (onu do Winterovih zgrada) kao primjer industrujske arhitekture toga doba i prilagode ju novoj namjeni. I to je to, a na očišćenom mjestu neka izgrade nešto nalik zagrebačkom Avenue Mall-u, s podzemnom garažom, pa neka bude i zatvoreni bazen, kada se pojavi investitor, naravno.Sve u svemu nadam se da će se urbanizacijaom grada i naš mentalitet mijenjati ka nekim kulturnijim i profinjenijim sferama.
 
#1,251 ·
Prostor silosa je bogom dan da smo npr. u Nizozemskoj.
Na tom prostoru ima mjesta za novi parking (garažu), pravi trgovači centar, stanove... Jedan novi gradski trg.. Za jednu pravu novu urbanu sredinu. Ako se 90% svega ruši.

Inače je to ipak "overkill" za Bjelovar. Ali tko zna..

Možda dobijemo ovakve stanove..



Muzej...



Ja bi za početak bio zadovoljan i sa novim parkingom, a silosi ako već moraju ostati onda dati ekipi koja je radila murale po gradu pa da imamo ovako nešto:

 
#1,252 ·
ja bih to ipak porušio. za stanove imamo prazan neboder koji se može obnoviti. tamo bi se štošta dalo napraviti tako da se centar proširi na onu stranu. neki golemi mall bi bio dosta skup za grad ove veličine, a nije ni lokacija baš za to. kombinacija s nekom rekreativno-zabavnom zonom mi već bolje djeluje, a nemam ništa protiv niti velikog trga.
 
#1,253 ·
Gazda kaže:

Umjesto buke i prašine iz silosa – trgovine, uredi, stanovi, parking....?

Tvrtka Sedlić, vlasnik silosa, s gradskim vlastima razgovara o prenamjeni 40 tisuća kvadrata u centru grada i izmještanju djelatnosti u industrijsku zonu

Nakon brojnih pokušaja tijekom dugog niza godina, izgleda da je novi vlasnik spreman »umiroviti« silose u središtu grada te otvoriti prostor za izgradnju prostora u kojem će biti smještene djelatnosti primjerenija za strogi gradski centar. Naime, upravo je započela prostorno-planska procedura kojom se omogućuje do sada najveći zahvat u središtu Bjelovara, piše lokalni tjednik Bjelovarac. Riječ je o poduzetničkoj inicijativi tvrtke Sedlić koja želi prenamijeniti svojih 40 tisuća četvornih metara između Livadićeve i Bogovićeve ulice. Prije desetak dana gradski su vijećnici podržali takvu inicijativu i dali zeleno svjetlo za izradu Urbanističkog plana uređenja »Kompleska starog paromlina«.

To bi trebala biti tek prva faza mega projekta koji je osmislio i kraju kani privesti Domagoj Sedlić, koji kaže:

– Moji planovi nisu tajni. Na jednoj polovici gdje su stari mlin i upravna zgrada planiram graditi poslovne prostore i shopping centar na površini od oko 25 tisuća kvadrata. To bi bila prva faza, a u drugoj, ako bude postojao interes Grada, planiram izmjestiti industrijski kompleks, dakle silose. I ne zbog toga što je imam problema sa susjedima, nego zato što je to logičan slijed i što ja također volim ovaj grad. U slučaju izgradnje centra, ni meni ta djelatnost ne bi odgovarala, ali s druge strane ja ju još mogu raditi i tri godine i 33, sve ovisi o podršci Grada.

Sedlić dodaje da planirana prva faza ovisi o interesu najmoprimaca. Ne budu li vlasnici stotinjak renomiranih marki zainteresirani za Bjelovar i njegovu ideju smještaja u shopping centru u središtu grada, korigirat će ju i graditi drukčiji, moguće i poslovno-stambeni kompleks. Spreman je, ističe, i Gradu izaći u susret kada je u pitanju problem parkirališnog prostora kojega u tom dijelu grada kronično nedostaje. Da je i tu inicijativu Grad uzeo u obzir, zaključuje se iz riječi Zvonimira Horna, višeg stručnog suradnika za prostorno planiranje, koji na sjednici Gradskog vijeća kazao kako je Grad zainteresiran za formiranje javnog parkirališta. Ono bi osiguralo parkiranje i za potrebe tržnice i bjelovarske bolnice.
http://www.zvono.eu/clanak.php?id=2826


Što se rekreativne namjene, par sto metara je Borik. Bolje njega dovesti na veću razinu. Bojim se da će sve završiti na parkiralištu tipa Paromlinske u Zagrebu
 
#1,254 ·
Ma prostor je generalno savršen za hrpu stvari, ali opet po meni problem isplativosti zbog opće besparice. Druga stvar bi bila da u Bj cvjetaju ruže, da se otvara hrpa radnih mjesta i da se ljudi doseljavaju plus prirodni prirast, a mi od svega toga imamo suprotno. Aki, ovo da se prenamjeni u stanove uopće ne izgleda loše, ali tko bi ih kupio. Pa vidiš da već 10 god nema neke konkretnije nove zgrade, a i imaš hrpu postojećih stanova praznih. Kupaca nema! Ponavljam se ako bi se išlo na izgradnju stanova, neka budu stanovi za rentanje(jedino što naš mentalitet još to nije shvatio, ovdje se rodiš i jebu te od prvog dana, moraš imat svoj stan, kuću, bla bla...). Mislim da bi više koštala prenamjena silosa u stanove nego izgradnja novih. Možda nisam u pravu. X-type ne kužim točno šta misliš pod prazan neboder. Misliš na ovaj jedini iznad konzuma? Pa prazno je 2-3 stana, netko te krivo informira. I ne bih se složio s tvojom idejom velikog Trga na prostoru silosa iz jednostavnog razloga. Trg bi zjapio prazan. Premali smo grad za tako veliki Trg. Manji svakako. Opet i onaj moj prvi prijedlog manjeg ŠRC-a je upitno isplativ. Jbg nisam pametan. E da, ideja velikog mall-a mi se ne sviđa.
 
#1,257 ·
^^
Jedno 5-6 stanova je prazno. Ajmo reći neki prosijek.
A zamislite da su izgrađena još preostala 3 kako je planirano :nuts::nuts::nuts:

Nego evo da i Bjelovar povuće nešto iz EU fondova:


EU FONDOVI Od iduće godine Bjelovar ponovno postaje veliko gradilište

"Ugrubo, riječ je o izgradnja kolektora odvodnje u duljini od gotovo 16 kilometara, rekonstrukciji mreže odvodnje od 2,6 kilometara, izgradnje 14 kilometara vodovodne mreže te rekonstrukciji vodovodne mreže u gotovo jednakoj duljini."

http://bjelovarac.hr/najnovije/eu-f...e-bjelovar-ponovno-postaje-veliko-gradiliste/

Grad Bjelovar dobio novac europskog fonda za regionalni razvoj za dva velika projekta

...Riječ je o projektima „Energetska obnova 2. osnovne škole Bjelovar“ te „Energetska obnova Dječjeg vrtića Bjelovar“...

http://www.bjelovar.hr/vijesti/grad...-za-regionalni-razvoj-za-dva-velika-projekta/
 
#1,258 ·
Muke po novoj obilaznici :nuts: :


https://bjelovar.live/veliko-otkric...astarog-naselja-iz-2-stoljeca-poslije-krista/

Znači ukratko na trasi nove obilaznice naletili keramiku i kosti. Do kraja kolovoza bi trebali arheolozi biti gotovi pa bi moglo sve skupa krenuti.



https://bjelovar.live/trasa-istocne...kroz-vrt-obiteljske-kuce-u-radnickom-naselju/

U Radničkom naselju spremaju se za kolektivno bacanje u Bjelovatsku jer nakon Bjelina i Kronospara još i kamioni kroz vrtove... :nuts:







Jedino opet je problem na drugome kraju tamo gdje obilaznica završava u Markovcu. Kako će ta ulica izdržati sav taj promet?


 
Top