SkyscraperCity Forum banner

[Varaždinska i Međimurska županija] - Javni prijevoz

74K views 211 replies 27 participants last post by  Trevor McPhee 
#1 ·
Diskusija o kvaliteti, potrebama, razvoju i budućnosti javnog prijevoza na području Varaždinske i Međimurske županije





Trenutačno na području spomenutih županija postoji samo prigradski autobusni prijevoz i nekoliko željezničkih linija bez taktnog reda vožnje. Gradski prijevoz ne postoji*, a prigradski nije integriran i zbog toga su korisnici ograničeni u brzom i točnom dolasku s jednog mjesta na drugo pomoću javnog prijevoza ukoliko ta dva mjesta nisu povezana izravnom linijom.

*na području Varaždina posljednjih godina prilično traljavo i po sasvim krivom modelu pokušao se uspostaviti gradski prijevoz s neadekvatnim vozilima i rasporedom linija, koji pro forma i trenutačno "vozi", međutim zbog neinformiranosti i neorganiziranosti ne nosi putnicima mnogo koristi, pa ga se ni nemože nazvati gradskim prijevozom.

Kako bi se javni prijevoz unaprijedio, treba istražiti modele integriranog prijevoza u gradovima i regijama slične veličine, ponajprije u bliskim nam europskim zemljama, te upotrijebiti njihova saznanja u organizaciji integralnog javnog prijevoza.

Pozitivno je da su prvi koraci već poduzeti:

Županije i Savez potpisali sporazum o pokretanju integriranog javnog prijevoza putnika


Varaždinska županija, Međimurska županija i Savez za željeznicu potpisali su „Sporazum o poslovnoj suradnji“ za uvođenje integriranog javnog prijevoza putnika na svom području. Sporazum je temelj za niz kratkoročnih i dugoročnih aktivnosti koje će u konačnici dovesti do objedinjavanja svih vidova putničkog prijevoza u jedan sustav kojim će upravljati Transportna uprava. Sustav će se raditi na osnovi uspješnih iskustava u EU i ostalom razvijenom svijetu.
Ostatak teksta:
http://www.szz.hr/zupanije-i-savez-potpisali-sporazum-o-pokretanju-integriranog-javnog-prijevoza-putnika

Nadam se da ćemo narednih godina svjedočiti konstantnom unaprjeđenju javnog prijevoza! Ova regija je dovoljno velika da bi opravdala potrebu za kvalitetnim sustavom javnog prijevoza.





Ideje za razvoj gradskog prijevoza


U nastavku ću predložiti ideje forumaša o poboljšanju prijevoza. Napominjem da sve što slijedi nije službeni stav, već osobna promišljanja:


Prvo, Trevorov predložak izgleda gradskih linija:





Također, prilažem svoj prijedlog organizacije gradskih autobusnih linija, nastao na Trevorovom predlošku:



Izračun potrebnog broja vozila:

Nisam stručnjak, ali broj potrebnih autobusa na jednoj liniji možemo izračunati formulom 2d/(v*t), gdje je:

d-duljina linije u kilometrima od prve do zadnje točke
v-prosječna brzina autobusa
t-takt, vremenski razmak između dva autobusa, izražen u satima

Uzmimo da je prosječna duljina linije 20 km, prosječna brzina vožnje 40km/h, a željeni takt 15 minuta, odn. 0,25 sati, dobivamo brojku od 4 autobusa po liniji.

Dakle, za 6 duljih linija bilo bi potrebno 24 autobusa, za kružnu po Varaždinu još 2. Računajući vozila u pričuvi, mislim da bi vozni park od 30 autobusa bio sasvim dovoljan na dulji period.

Tip autobusa-za kružnu gradsku liniju bio bi dovoljan mali gradski autobus, a za ostale bi se trebalo dodatno promisliti.
I promišljanje o cijeni (nisam ekonomist niti upoznat sa stvarnim troškovima, pa je ovo vrlo okvirna procjena):

Dakle, 50M bi bilo za buseve, još 10M uzmemo za uređenje stanica, što ispada 60M. Na rok od 20 godina, to je 3M kuna po godini.

Uzmimo da poduzeće ima 100 zaposlenih s prosječnom bruto plaćom od 10000 kuna. To je godišnji trošak od 12M kuna.

Dalje, neka svaki bus dnevno prosječno vozi 15 sati prosječnom brzinom 40km/h, te troši 20l/100km, to nas dovodi do godišnje potrošnje od 1 752 000 litara goriva. Što uz cijenu od oko 5 kune dovodi do 8M po godini.

Iz ovoga vidimo da bi prosječni godišnji trošak na 20 godina bio 20-25M kuna.


Uzmimo, dalje, da je cijena mjesečnog radničkog pokaza 100 kn (100% isplativo svakome ko se vozi autom 10 km svaki dan samo u cijeni goriva) i da mjesečni pokaz uzme 10000 ljudi (zona pokrivanja gradskog prevoza je oko 70000 ljudi). To dovodi do godišnje zarade od 12M kn.

Dakle, godišnje sufinanciranje iz proračuna Varaždina i 5-6 okolnih općina iznosilo bi 8-13M kuna.

Godišnji proračun Varaždina iznosi 250M kuna.
Na kraju prilažem i moju viziju izgleda prigradskog željezničkog prijevoza na području Varaždinske i Međimurske županije, do čijih stanica bi vozile autobusne linije iz okolnih naselja.





Ako sam štogod zaboravio nek kolege forumaši slobodno pridodaju! :)
 
See less See more
4
#2 · (Edited)
Uuu, kako će ovo bit dobar topik! :master: :master:

Za početak samo pohvale za trud i tek jedna opaska koja se tiče autobusnog dijela, konkretno broja potrebnih autobusa. Naime, čini mi se da će teško biti postići prosječnu brzinu od 40 km/h, računajući na usporeni gradski promet i česta stajanja. Čisto za usporedbu, pulska 1-ica za jedan smjer (Šijana-Stoja) od 7.5 km ima predviđeno potrebno vrijeme od 25 min, što daje prosječnu brzinu od jedva 18 km/h. I mislim da je za nju dnevno rezervirano 5 autobusa. Dalje, 3-ka za 12.6 km ima predviđenih 40 min itd.. Tako da će se to vjerojatno trebati korigirati pa će za takav vozni red trebati ipak koji bus više.. :)
 
#3 ·
Da li te linije cijelo vrijeme prolaze kroz naseljena mjesta?

Naime, linije u mojoj kalkulaciji, dužine 20ak kilometara, samo djelomično prolaze kroz naselja. Najsporije će definitivno ići u Varaždinu, gdje zbog semafora prosjećna brzina može teško biti iznad 20-30 km/h. Ali izvan samog Varaždina semafora gotovo da i nema, pa u naseljima se može voziti 60 km/h a izvan njih i 80/90 km/h. Zato sam kao prosječnu brzinu uzeo 40 lm/h, no lako je moguće da je u realnosti ona neostvariva. Isto tako, takt se lako može sa svakih 15 minuta smanjiti na 20 minuta, a za neke linije možda i više. :)
 
#4 · (Edited)
Da li te linije cijelo vrijeme prolaze kroz naseljena mjesta?
Prolaze, u Puli sve gradske linije ostaju u samom gradu.

Naime, linije u mojoj kalkulaciji, dužine 20ak kilometara, samo djelomično prolaze kroz naselja. Najsporije će definitivno ići u Varaždinu, gdje zbog semafora prosjećna brzina može teško biti iznad 20-30 km/h. Ali izvan samog Varaždina semafora gotovo da i nema, pa u naseljima se može voziti 60 km/h a izvan njih i 80/90 km/h. Zato sam kao prosječnu brzinu uzeo 40 lm/h, no lako je moguće da je u realnosti ona neostvariva. Isto tako, takt se lako može sa svakih 15 minuta smanjiti na 20 minuta, a za neke linije možda i više. :)
Ma jasno, al računaj osim semafora i stajanje na stanicama (kad je gužva, ukrcaj može trajati i pola minute, nekad čak i više), pa prednost prolaska (teško da je bus stalno na glavnoj cesti) itd.. 40 km/h mi se čini dosta nerealnim..

Evo, uzet ću za primjer neke pulske prigradske linije, to je možda sličnije ovom varaždinskom sistemu.. Linija 25 Pula (s terminala na busnom preko centra i Gregovice) - Ližnjan - Medulin, sve skupa oko 14 km (od čega 5 kroz grad), predviđeno vrijeme opet 40 min (do polaska za nazad). Uzmimo da je ukupno 35 min, nek malo stoji na okretištu, al to je opet oko 25 km/h..

Inače, mislim da je takt od 20 min sasvim dovoljan za početak. Treba uostalom stvarati i navike. :)
 
#5 ·
^^
Aleluja!

:bow::bow:

Živio nam Grof i nova dretva!

Eto dočekali smo i to.:) Sad možemo našim dragim gradskim&županijskim ocima pokazati free of charge što je gradski prijevoz a što integrirani:)
Vjerujem da će shvatiti.



Prvo nešto oko potreba i trenutnog stanja:

- primjer iz prigradske zone:
Općina Sračinec od AP-a traži nove linije
http://www.evarazdin.hr/opcina-sracinec-od-ap-a-trazi-nove-linije/

-primjer iz grada i predgrađa
Busevi su prazni jer nitko ne zna kuda ili kada voze
http://www.regionalni.com/aktualno/novosti/2604-busevi-su-prazni-jer-nitko-ne-zna-kuda-ili-kada-voze

Kojom linijom javnog gradskog prijevoza se iz Jalkovečke ulice može doći u centar grada?

Na to vrlo jednostavno pitanje prosječan stanovnik Varaždina odgovor ne zna, a što je još gore, ne može ga dobiti na brz i jednostavan način, upozorava D. R. iz Varaždina.

Mrski okupatori
- Postojeći gradski prijevoz je postavljen i organiziran kao da je Varaždin okupirao mrski neprijatelj, pa je smišljen vrlo lukav način da se spriječi da se mrski okupatori gradskim busevima voze – duhovito je primijetio D. R.
...


Na prigradskim linijama busevi puni
Putnicima su trenutno na raspolaganju četiri linije javnog gradskog prijevoza. Nekadašnje linije 1 i 2 spojene su u jednu, a s Trga slobode voze prema Banfici, a potom idu sve do Optujske i Hraščice te se na Trg slobode vraćaju prolazeći kraj varaždinskog groblja. Linija 3 "pokriva" Zagrebačku ulicu, odnosno Biškupec, a potom putnike prevozi do POS naselja u Jalkovečkoj ulici, otkuda busevi prolaze kraj varaždinske bolnice i vraćaju se na Trg slobode. Posljednji autobus na toj liniji polazi u 14.40 sati, a na stajalištima u samom gradu rijetko se može vidjeti da netko čeka gradski autobus, baš kao i na liniji 1–2.

Za razliku od toga, na prigradskim linijama 5 i 6 traži se mjesto više. Linija 5 vozi kroz naselja Poljana Biškupečka, Jalkovec i Črnec, a linija 6 obuhvaća tri Kučana i Zbelavu. Autobusi na tim linijama polaze tijekom cijeloga dana, a koriste ih učenici, studenti i radnici.
Zanima li vas kada polaze autobusi i s kojih stanica, odnosno kojom linijom iz jednog dijela grada možete doći na drugi, informacije možete dobiti na brojeve telefona 042/200-470 i 066/304-304.
Odluka od prije VIŠE OD MJESEC DANA!
http://www.evarazdin.hr/novi-natjecaj-za-javni-gradski-prijevoz/


[
B]Novi natječaj za javni gradski prijevoz[/B]

Za najkasnije mjesec dana grad Varaždin će raspisati natječaj za dodjelu koncesije za javni gradski prijevoz.

Koncesionar će se izabrati u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi, a ono što će grad tražiti od novog prijevoznika jest kvaliteta, opremljenost, znanje i iskustvo.

No, budući da su nejasni vozni redovi i loše organizirane gradske linije bile najveća manjkavost dosadašnjeg koncesionara, tvrtke Varaždin Bus ocjenjivat će se i taj dio ponude.

Pročelnik za komunal, Marijan Bakulić je u Gradskoj vijećnici upozorio kako je moguće da se na natječaj ne javi nitko, što bi dodatno zakompliciralo pitanje javnog gradskog prijevoza u gradu, budući da tvrtka AP ima tek privremenu dozvolu za obavljanje te djelatnosti.
Čekamo...
:eek:hno::popcorn:




U međuvremenu, Bogu hvala, ima i ljudi koji kuže cijelu problematiku pa su pokrenuli projekt integriranog javnog prijevoza na području VŽ i ČK županjie.
Idealno je to područje u HR za ostvarivanje takvog projekta zbog:

a) velike gustoće naseljenosti, broja stanovnika i dnevne migracije
b) razvijene mreže željezničkih pruga
c) relativno razvijene navike i kulture putovanja željeznicom

O tome možete čuti i vidjeti na filmiću koji je reportaža sa posjete SZZ Štajerskoj
reportaža sa kapital networka
http://www.kapital.tv/content/show/ContentId/13709



Kad uhvatim malo više vremena osvrnem se na varaždinski gradski prijevoz i plan linija...

:cheers:
 
#8 ·
Super za dretvu,ideje su za 5 :eek:kay: ,al ne vjerujem da bi naši izdvojili tolke pare za buseve i da bi se u skoroj budućnosti krenulo u takav veći projekt s upitnom računicom.

Mislim da bi bilo ok stavit i postojeće stanje u VŽ:
Može biti da su se u zadnje vrijeme malo popravili kaj se tiče redovnih i točnih dolazaka.Za razliku od prije sad svako malo u mom kvartu npr. prođe onaj vž gradski bus(baš bus :) ).
 
#11 ·
^^
Naravno.
Gradski prijevoz je kao vodovod ili plinovod. Može se i bez njega. Možemo se grijati na drva i ugljen a vodu imati iz bunara...ALI - puno je nekomfornije i neprimjereno 21. stoljeću. Kamoli gradu 21. stoljeća, još k tome najuređenijem u HR. Po svim pitanjima izuzev ovog.

Prema tome jednom će se MORATI osnovati gradska firma kao što imamo "varkom", "parkovi","termoplin","varaždinska tržnica", "gradski bazeni", "otvoreno pučko učilište"...

Sam razvoj događaja će ubrzati stvari. Naime kako će se stanovnici iz 1000 stanova na Grabanicama primjerice transportirati do dva kilometara udaljenog autobusnog kolodvora, dva i pol do korza ili do 3 i pol kilometara udaljenog željezničkog kolodvora?
A tek oni iz preko 200 socijalnih i POS stanova u Hrašćici? Oni imaju blizu 5 kilometara!
Da ne spominjemo od Varaždina (ex općina VŽ) umjetno otrgnute lokalne zajednice kao Trnovec ili Kneginec...


Biciklima? Budimo ozbiljni...
 
#12 ·
Sam razvoj događaja će ubrzati stvari.
Hoće. Ali mi se čini ne onako kako bismo svi željeli - ono, sutra starta JGP sa 6 linija i frekvencijom 15-20 min na svakoj - nego polako i postepeno, praktički neprimjetno.. Prvo linije (to bi jedino moglo ići odmah), pa malo po malo pošteni busevi, pa još teže pojačavanje frekvencije (sa početnih vjerojatno 45-60 min).. Mislim, tako to obično ide.. Evo, imamo SB kao najfriškiji primjer..
 
#17 ·
Meni ih nije nimalo žao. Naime to nisu autobusi, već dostavna vozila s namontiranim sjedištima. Nek im je sa srećom i nek idu s Bogom:)

Još jedna crtica vezana uz gradski promet. Ovih dana i sami ste vidjeli kakvo je vrijeme. Koliko začudnih prizora biciklista s kišobranima, vrećicama na glavama i tome slično:nuts: I po najvećem pljusku snijega i po desetak centimetara snijega na kolniku. Ne moram niti spomenuti koliko je to opasno, nesigurno, zapravo suludo! Malo sam fotografirao tih dana i nema fotke na koju mi nije uletio biciklist...
Treba li nam pravi gradski prijevoz? I više nego hitno!!
 
#18 ·
Tu se definitivno slažem s tobom jer je stvarno suludo ići s biciklom negdje bilo po kiši ili ovakvom snijegu uz neočiščene biciklističke staze.
Po lijepom vremenu Varaždin je super za bicikl jer ima puno biciklističih staza no kada ti grtalica nabaca snijeg na biciklističku stazu ili nogostup definitivno si ograničen s biciklom.

Zato se slažem da bi nam pravi gradski prijevoz(u punom smislu te riječi) došao kao as na desetku.
 
#19 ·
@Trrevor- istina da nisu autobusi, al tu je problem da su ljudi ostali bez posla, pola ih je uzeo AP, a za ostale niko ni ne pita, a kamoli tek da dobe ono što potražuju.Žalosno, al mislim da niti neće dobiti...
Kad vidim po ovom vremenu ljude na biciklu pitam se koji vrag im neda mira, pogotovo tim starčekima.Kad se slupaju opet budu krivi cestari jer nije očišćeno, a ne misle da bicikl nije za snijeg...
 
#20 ·
^^
Dobrih šofera na tržištu uvijek fali...

A o firmi "AP varaždin" dalo bi se na dugačko i široko. Meni nije jasno kako je nekima dozvoljeno poslovati s blokiranim računom i ogromnim dugovima a nekim drugim prijevoznicima se ne tolerira niti minus od 1000 kuna na računu! To kaj se događa u prijevozničkom biznisu je strahota!

No...mi građani samo želimo normalan PRAVI gradski prijevoz i to je sve. Ostalim pitanjima nek se bave sudovi...

Najčešće ti starčeki i bakice jednostavno nemaju izbora! Moraju biciklom! Teško je doći iz malo udaljenijih djelova grada ili okolnih prigradskih naselja u centar pješice, naročito njima.
 
#21 ·
U međuvremenu dok se ne sredi gradski prijevoz, HaŽe je svoj tradicionalni Božični vlak napunio u roku dva dana, brže nego ikad.. Pitam se kaj im je tak teško ubaciti još koji vlak, kad je već takva navala?...treba klincima omogućiti da uživaju u najboljem prometalu i da se polako navikavaju na vlak:)

No za one koji su ostali "kratkih rukava" ima "mrazobus" svaki dan...

http://www.regionalni.com/aktualno/najave/3001-provozajte-se-s-djedom-mrazom-
Provozajte se s Djedom Mrazom

p.s. još par takvih vremešnih veterana i eto ti gradskog prijevoza:lol:




No kad smo već kod željeznice evo i potvrde konačnog postavljanja semafora kod kućanske rampe:
http://www.regionalni.com/aktualno/...-vlakom-na-struju-i-to-prigradskom-eljeznicom



Zanemarite naslov, novinarka nije baš upoznata sa hažeovim stoljetnim planovima kojima treba uglavnom stotinjak godina za realizaciju pa je raspalila ovakav naslov:lol:
Do Zagreba vlakom na struju i to prigradskom željeznicom
Važnije je ovo u tekstu:

Čim dopuste vremenske prilike, kod “kučanske rampe” u Varaždinu bit će postavljeni semafori, koji će biti usklađeni sa spuštanjem i dizanjem rampe.

Najavio je to ravnatelj ŽUC-a Tomislav Osonjački, pri čemu je naglasio da to sigurno nije idealno rješenje za prometne probleme u tom dijelu grada kao što bi bio podvožnjak, ali je neusporedivo jeftinije.
Hvala Bogu i svim svecima!!
:banana::banana::banana:

Copyright za ideju im neću naplatiti , to je moj skromni doprinos rješenju tog prometnog problema kojeg sam svakodnevni svjedok...
:cheers:
 
#22 ·
#23 ·
Uspješno provedeno brojanje prometa

U sklopu projekta kojim se želi uvesti integrirani javni prijevoz na području Varaždinske i Međimurske županije 8. prosinca je na području Lepoglave i Bednje obavljeno brojanje prometa. To je tek prvo od niza istraživanja koji slijede na području obje županije.

U sklopu projekta „Metodologija i kriteriji utvrđivanja pilot linija u integriranom javnom prijevozu putnika“ kojeg provode Fakultet prometnih znanosti i Fakultet organizacije i Informatike, a zajedno sa Savezom za željeznicu, Strojarskom i prometnom školom Varaždin, Ministarstvom unutrašnjih poslova, te Varaždinskom i Međimurskom županijom provedeno je 8. prosinca 2010. godine prvo u nizu brojanje prometa. Brojanje je provedeno na području grada Lepoglave, općine Bednja i još nekoliko okolnih naselja. Uz brojanje provedena i je i anketa mobilnosti i kordonska anketa. Pri kordonskoj anketi prometna je policija zaustavljala dio vozača koji su tada odgovarali na kratku anketu koju su provodili studenti Fakulteta prometnih znanosti.



Foto: Ante Klečina

Samo brojanje uključivalo je brojanje svih cestovnih vozila na odabranih šest raskrižja, brojanje putnika u svim vlakovima i svim autobusima na području Lepoglave i Bednje, te već spomenutu kordonsku anketu. Sva brojanja su smjenski u vremenu od 5 sati ujutro do 18 sati navečer vrlo odgovorno proveli učenici Strojarske i prometne škole Varaždin. Osim voditelja projekta učenike su pri brojanju nadgledali i pomagali i pripadnici Prometne policije.

Voditelje akcije i same učenike na terenu su posjetile brojne novinarske ekipe i drugi ugledni ljudi iz javnog života i to: Danijel Krakić, ravnatelj uprave za željeznički promet pri Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Milan Pavleković, zamjenik župana Varaždinske županije i Marijan Škvarić, gradonačelnik Lepoglave.

Sam projekt „Metodologija i kriteriji utvrđivanja pilot linija u integriranom javnom prijevozu putnika“ dio je projekta kojim se želi uvesti integrirani javni prijevoz putnika na području Varaždinske i Međimurske županije. No, prije nego se krene s uspostavom novog načina lokalnog javnog prijevoza valja provesti niz kvalitetnih istraživanja na teretu. Zbog toga su podaci koji se dobiju brojanjem prometa i anketama mobilnosti od presudne važnosti za daljnji kvalitetni tijek projekta. Uz sve ostale aktivnosti oko uvođenja integriranog javnog prijevoza sudionici projekata najavljuju novo brojanje prometa i ankete mobilnosti za mjesec ožujak 2011.

Na kraju, svi sudionici projekta žele posebno zahvaliti Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, gradu Lepoglavi, općini Bednja, Prometnoj policiji, Autobusnom prijevozu Varaždin i svim poduzećima Hrvatskih željeznica na pomoći i suradnji.

Ante Klečina

Članak: http://www.szz.hr/uspjesno-provedeno-brojanje-prometa

Fotogalerija: http://www.szz.hr/foto-galerije/brojanje-prometa
 
#26 ·
Here we go again:

Varaždin traži novog koncesionara za buseke

Koncesija bez naplate, a ključni kriterij pri odabiru - najniža cijena i subvencija vozne karte
Autor:
Zlatko Putarek


Nakon što je varaždinsko Gradsko vijeće, na svojoj sjednici održanoj krajem prosinca, informirano o namjeri i načinu provođenja postupka davanja koncesije za prijevoz putnika u javnom prometu na području Grada Varaždina, praktički je pokrenut postupak "traženja" novog koncesionara za ovu djelatnost na varaždinskom području. Preciznije rečeno, spomenuti postupak formalno započinje danom objave opisane obavijesti u Narodnim novinama, nakon čega zainteresirani subjekti imaju 30 dana za dostavljanje ponuda, dok će odluku o davanju koncesije donijeti Gradsko vijeće na svojoj prvoj sjednici nakon provedenog postupka.

Na ovaj način varaždinska gradska uprava još jednom pokušava razriješiti pitanje funkcioniranja javnog gradskog prijevoza, koji, nakon višegodišnjih organizacijskih i financijskih problema, trenutno funkcionira s tvrtkom Autobusni promet kao privremenim rješenjem.

Među elementima koji su definirani kao podloga za davanje spomenute koncesije, svakako valja izdvojiti činjenicu da je predviđeno dodjeljivanje koncesije na rok od 10 godina, da koncesijska naknada neće biti naplaćivana, a da će pri odabiru ključni kriterij biti ekonomski najpovoljnija ponuda, to jest niža ponuđena cijena vozne karte s jedne, odnosno niža tražena subvencija vozne karte s druge strane.

Pri tome je utvrđeno da će budući koncesionar morati obavljati javni gradski prijevoz na pet definiranih linija.
Baš me zanima na temelju koje studije su odredili "Elemente koji su definirani kao podloga za davanje spomenute koncesije"...:lol:
Namještanje posla AP-u? Neeeeeeeeeeee! :lol::lol:
 
#27 ·
Danas sam se vraćal iz ZG baš negdje oko 14h zagrebačkom ulicom. Dnevna špica je bila. E trebali ste vidjeti kak se voze ljudi na liniji 6. Sardine u konzervi bez ulja! Mislim da ih se u onaj siroti ISUZUzazagorskebrege naguralo najmanje 50. Katastrofa! Mislim, hebemu i APu. Bar bi oni mogli u dnevnim špicama ubaciti i neki normalni bus a ne da cijeli dan rotiraju te turske ISUZUače. Kad su se već ubacili na gradski prijevoz...

Da ih samo ne kudim, moram ih pohvaliti kaj su ubacili onaj skraćeni citaro na liniju 5...
 
#29 · (Edited)
Pa silom prilika ljudi koriste taj "gradski prijevoz". Naime oni koji imaju sreću da žive u prigradskim naseljima koja su ostala u okviru administrativnog grada Varaždina. Puno je povoljnije od "klasičnih" linija.

U biti to je gradski "shuttle bus", to nije gradski linijski prijevoz.
Naime "shuttle" je autobus koji povezuje dvije točke. U ovom slučaju Črnec i ta južna prigradska naselja sa Trgom Slobode i Kolodvorom.
"Povezuje" prerjetko i neadekvatno ,ali putnici koriste i takav poluproizvod , sa neadekvatnim vozilima (autobus turističke klase na gradskoj liniji:bash:) jer drugog izbora NEMAJU!:eek:hno:

Slično je i s linijom 5 koja na isti način povezuje Kućane i Zbelavu.

Zamislite kako su zakinuti građani ostalih prigradskih naselja (Vidovec i taj potez,pa Petrijanec,Sračinec,pa Beretinec,Sv.Ilija, pa Knegnec i Turčin, pa Trnovec i okolna naselja...) koja nisu imala tu sreću da ostanu u okviru grada...recimo moj brat mora imati obavezno u familiji 2 auta, za sebe i ženu, jer oba rade u gradu a žive u jednoj od onih smiješnih novoformiranih općina. Kome da ispostave račun za registraciju/trošak dodatnog automobila? Hebenim političarima?:eek:hno:
 
#30 ·
Hmm..i kaj sad i kad se konačno to sve rješi i kad netko (čitaj ap) dobi koncesiju isto ostaju samo te linije il bi se onda to trebalo proširiti???
Ovaj Isuzu je kvalitetom i udobnošću daleko od turističkog, a i od gradskog, al svejedno je ipak bolji nego kombiji kojih još uvijek ima negdje jer je AP unajmio 3 kom, 2 od Grand toursa i 1 od VŽ busa (možda 2), a konačno se pokrenuo i onaj Cito koji je valjda isto od VŽ busa dok su ostala vozila od VŽ busa zapljenjena i većinu prodaje tvrtka Jonning
 
#31 ·
^^
E dragi moj Tomek , to bi i ja volio znati, no sve mi se čini da će ta koncesija biti raspisana "po ukusu" AP-a, a to vjerojatno znači produžetak postojećeg stanja, nažalost...

Ljudi koji ovo čitaju vjerojatno se pitaju zakaj uopće AP mora iznajmljivati buseve, kaj nema svoje? He,he...:lol:
Odgovor je - AP je firma u stečaju i kao takva nesmije kupovati nove buseve. Nesmije kupovati nikakve buseve:lol::nuts:. I što onda rade? Pa sklapaju ugovore sa razno-raznim i fiktivnim i pravim prijevoznicima o najmu autobusa...djelom je to vrlo sumnjiva "igra" i bit će tu još svašta. No trenutno u gradu očito nema političke niti bilo kakve druge volje da se uhvati u koštac s tim problemom...HNS ganja Čehoka ko da je najveći kriminalac na Svijetu, Novinar K.Kovač pak (Bog zna za čiji račun) piše knjige o Čačiću ko da je ovaj najveći kriminalac na Svijetu, a u toj šemi AP se nigdje ne uklapa. On je jednostavno potreban kao firma, samo nitko nezna kako da ga dovede u red...:eek:hno::lol:

Naravno na gubitku smo mi građani koji nemamo adekvatni gradski prijevoz u gradu koji je u izrazitoj ekspanziji...(vidi C.U. ;) )!
 
#32 ·
Dal smiju ili ne smiju kupovati nove buseve je diskutabilno jer im je to osnovno sredstvo privređivanja, po tome se ni gume, nafta ni maziva nebi smjeli kupovati. Osnovno sredstvo privređivanja se čak ni u slučajevima dugovanja ne smije dirati.
A ova iznajmljivanja bi u "najgoroj varijanti" mogla poslužiti za izvlačenje para iz posrnule firme.
Ako je netko i kunu fkral nek ga se goni i piše o njemu. :cheers:
 
#33 ·
Hm, o kupovanju odlučuje odbor vjerovnika jer je u 2009.god kad je AP već bio u stečaju kupljeno 7 autobusa, a kasnije sve ide preko najma i to preko nekih firmi koje opće nemaju veze s prijevozom, no dobro, to sad nije tema....
ugl, zbog postojećeg stanja tj, stečaja ap ima prednost na natječaju(ima) pa tako vjerojatno i u ovom, a ko zna dal bi se uopće i tko drugi javio.
AP možda nije najbolje rješenje, al mislim da nije ni loše.
Privatnici po mojem nisu ok zbog postojećeg stanja u VŽ busu, a gradska firma nije loše rješenje, al bojim se da bi se brzo našla u novinama kao parkovi i sl....
 
#34 ·
Treba oformiti gradsko-općinsko-županijsku firmu koja bi preuzela sve linije na području grada Varaždina i zainteresiranih općina. Svaki grad odnosno općina dobiju obvezu financiranja sukladno broju stanovnika, i time pripadajuće udjele u poduzeću.

Gradska poduzeća mogu itekako poslovati efikasno, primjer je Osječki GPP, koji se okrenuo na glavu otkad je na čelo zasjeo sposobni direktor Medić. Bitno je da poduzeće ne vode ljudi od politike, već stručnjaci (i to ekonomisti, ali ne oni koji su diplomu kupili na ljetnim školama).

Dugoročno gledano, za AP nema potrebe, jer će međugradske linije prema većini hrvatskih i europskih destinacija kroz 10 godina preuzeti željeznički promet.
 
#35 ·
10 godina, malo optimistično. Mislim da bu prometovanje na tom području išlo više u smjeru zajedničke "kooperacije", istina da željeznice mogu daleko više putnika progutati, ali opet mislim da oboje komotno može funkcionirati.
Sposobni čovjek jako puno znači, ali su rijetki kod nas na tim javnim pozicijama.
Pogleč pm
 
#36 ·
Jednostavnije je ak je cijeli gradski i prigradski/županijski autobusni promet pod jednim poduzećem. Jednostavnija organizacija, manja uprava, manji troškovi nabavke i održavanja, bolje planiranje redova vožnje i preraspodjele radnika. Kaj bi svaka općina imala svoju firmicu koja bi bila vlasnik jednog ili dva buseka? Tijelo za kooperaciju treba kako bi se autobusi uskladili sa željezničkim prometom (kojeg bu još neko izgledno vreme mogel obavljati isključivo HŽ, jer se koči liberalizacija što je više moguće).

Se sećaš kolko smo autocesta imali 1999? Ja se bome sjećam kad smo tek posle Svete Helene na onaj ficlek od autoceste ulazili, i onda u Karlovcu dole, pa ili po D1 do Dalmacije ili sve do Grobnika po onoj zavojitoj drndavoj cesti! 10 godina! Poglej di smo danas! Nema kraja Hrvatske di autocesta nije prošla!

Tak da, ak se bu štelo, i železnica more za 10 godina puhati Slovencima i Mađarima za vrat!
 
#37 ·
s ovim prvim si sam sebe takoreći demantirao jer gradsko-općinska firma je onda ipak neisplatljivija od firme koja već ima svoj servis, održavanje, svoje radnike koje može iskoristit i u međugradskom prijevozu bla bla bla, a u takvim (gradskim)firmama nerjetko rade nesposobni ljudi....
2.država nema love, a željeznica nam je koma, 10 godina je u tom slučaju malo i to zvući nemoguće za naše prilike i (ne)stručno vodstvo države i državnih firmi.
Kaj se tiče autocesta, mi bi još uvijek ulazili na Svetoj Heleni da nije bilo Čačića.Zahvaljujući njemu napravljena je ac prema Goričanu koja opće nije trebala biti napravljena jer se dnevni prosjek vozila kreće oko 7000, a minimum da bi se napravila ac je 10 000.usporedbe radi, ac Zg-SK još nije ugledala svjetlo dana, a vjerujem da je potreba veća u usporedbi s A4 ;)
 
#43 ·
Ne znam dali znaš, al mi smo daleko od Europe.Kod nas u državnim i sličnim firmama takve stvari ne funkcioniraju i neće još najmanje 10 godina dok se sve ne očisti kak treba, a teško da se bude kad su i oni koji bi to trebali rješiti u tome.
Kaj se tiče AP-a to ti je tipičan primjer.Da je naša pravna država reagirala na vrijeme, to se nebi dogodilo, a to što su u stečaju ne znači da im neide dobro.Nekad su bili vodeći, a nisu su ni sad previše udaljiil jer su iznad njih vjerojatno ATR i Čazma dok ima nekoliko manjih koji su možda kvalitetniji, al su ipak manji pa ne mogu parirati ;)
Kaj se tiče starlinera, njih ionak ne volim.Rađe se vozim u volvu :)
 
#44 · (Edited)
Ja govorim sa stajališta putnika, trenutačno financijsko poslovanje AP-a nije mi poznato. Znam kak zgleda varaždinski kolodvor, znam da karte zgledaju gore nek da ih štancaju na klozet-papiru, i znam da moram dojti vuru vremena prije ili nebum imal mesta u busu, jer u Zagrebu su rezervacije samo na licu mjesta, a u Varaždinu ih NEMA!

Busevi na prigradskim linijama su... muzejski? :lol: Internetske stranice... di im je karta prigradskih linija? Raspored vožnje? Tarifne zone? Aha... kvaliteta prigradskog prijevoza malo morgen.


I BTW, Tomek, ja preferiram ICE. ;)
 
#48 ·
Za 2009 god AP je imao prihode oko 100 milijuna kuna, s tim da su rashodi bili oko 90.Znači dobit je bila oko 10 milijuna.Ove godine kolko sam upućen dobit je nešto manja, no točni podaci još mi nisu poznati( zapravo ih nisam niti tražio)
Politika firme je takva, glupa, al se nadam da će se promjenit pa se za Zg ne mogu kupit rezervacije i to je stvarno bzvz, a mogli bi na tome još i zaradit, a za karte ne znam kaj im fali po tvome...Imaš i neke linije prema Zg di nema tolke gužve, pa probaj koji put putovat drugom linijom
Kaj se autobusa na prigradskim linijama tiče, znam da su loši, al jbt takve stvari se ne mogu rješit prek noći kad ti dug firme iznosi duplo više nego vrijedi cijela firma.Radi se na tome da se stari steyri i slično izbace, al ne možeš kupovat novo kad postoje potraživanja od vjerovnika.
Internet stranice su se isto poboljšale i osvježile pa se nadam da će se i vozni red jednom pojavit.
Ipak je prigradski prijevoz u nekom hrvatskom prosjeku, a firma u stečaju s 250 milijuna kuna ne može normalno poslovat, a i da ju vode supersbosobne osobe, preko noći se ne može desiti nešto.
I da, moram napomenut da su isplaćena sva potraživanja radnicima i bivšim radnicima (osim jednog oko kojeg se još vodi sudski spor)
Šezdeset i dvojici vjerovnika isplaćeno je ukupno 2.333.911,18 kuna

No da sad ne pridajemo preveliku važnost u ovoj temi AP-u reći ću samo da mislim da nije bitno jel firma privatna ili državna.Bitno je da su na čelu sposobni ljudi koji će na zadovoljstvo punika osigurati potrebnu kvalitetu i opseg prijevoza te da su zadovoljni radnici koji će na vrijeme dobivati svoje plaće od ostvarenih prihoda firme.
Dakle firma bi trebala poslavati bar s "pozitivnom" nulom ili s dobiti od koje bi se redovito mogla kupovati nova vozila i sl....
 
#49 ·
Dal AP dobiva za prigradske linije subvenciju od gradova i općina? Ak dobiva, onda je to klimava dobit. Jer ak već grad i općine daju novce, onda bi vredu bilo da oni imaju i kontrolu nad njima. A to je puno bolje ostvarivo kroz javno nego privatno poduzeće. Privatno poduzeće nikad nebu imalo tolko sluha za putnike i uvijek bu gledalo kak da zmuze i zadnju kunu koju more. Veliš, bu se AP zvlekel. Super, al za to vreme je prevoz u Varaždinskoj županiji pet godina bil u komi. I onda se pojavi opet neki takav, i sve se ponovi... javni prijevoz ne zove se bezveze javni... to je monopolistička pozicija i najbolje je da bude u rukama gradova i općina, odn. posredno korisnika usluga-građana.


Da, deral sam se još prije 2 meseca na njih kaj nemaju rezervacije, al ništ... a karte, pa poglej kakve karte izdaju na HaŽeu ili u Zagrebu na autobusnom.. račun iz Konzuma zgleda bolje od ovih varaždinskih. I stajanje putnika u busu... to nebi smeli dozvoliti. Ko prvo, nesigurno je, a i meni ko putniku koji sam platil rezervaciju nije baš ugodno mirišiti nečju guzicu...
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top