SkyscraperCity Forum banner

[Varaždin] - Industrijske i poduzetničke zone

181K views 413 replies 62 participants last post by  Trevor McPhee 
#1 · (Edited)
U ovoj dretvi pratit ćemo novosti koje se događaju u industrijskom i poduzetničkom razvoju u Varaždinu kao najdinamičnijoj industrijskoj sredini u HR , s naglaskom na novoizgrađene zone i one koje su u gradnji i planu.
O svima njima će biti riječi u ovome threadu. Prilično je opsežan posao opisivnja što je sve poduzeto i izgrađeno po tom pitanju u samome gradu i okolici, te što se sve planira napraviti. Stoga će to ići malo sporije nego što bi ja htio, no ima vremena…

Uzroci i ciljevi
Grad Varaždin oduvijek je bio industrijski razvijen grad. Baština je to, još iz srednjega vijeka, prilično razvijene tradicije obrta i cehova.
Nagliji razvoj krenuo je u 18. st kad je grad dvadesetak godina (1756-1776) de facto bio i glavni grad Hrvatske.
Bez obzira na pojedine katastrofe koje su zadesile grad , kao požari ili pak relativno kasni dolazak željeznice (1886) u grad, taj razvoj je bio kontinuiran.
Nagla industrijalizacija kreće nakon prvog a naročito nakon drugog svjetskog rata.
Golem broj zaposlenih u industriji (preko 30000) sedamdesetih godina prošlog stoljeća svojevrsna je kulminacja tog trenda. Jedan »Varteks« ,perjanica gradske industrije tada je zapošljavao i do 12 000 ljudi! Broj zaposlenih tih godina bio je veći od broja stanovnika u gradu!
Usprkos zadnjeg domovinskog rata i svih golemih promjena koje su se dogodile treba reći da je varaždinska industrija ostala čvrsto na nogama. Gotovo da ni jedna tvornica nije propala tek »Viko« ind obuće od koje su nastale brojne manje slične ili pak »Vartilen« koji je ugašen usljed lošeg »podobnog« managmenta i to političkom odlukom. (danas bi bio jedan od najprofitabilnijih gradskih pogona)
Naravno ,sve su tvornice znatno smanjile broj zaposlenih , pa je broj nezaposlenih sredinom devedesetih dosegnuo rekordnu brojku od skoro 13000!

Nešto je trebalo poduzeti.
Tada ,krajem devedesetih krenulo se u osnivanje poduzetničkih zona s dvojakim ciljem.
Prvi je bio kratkoročno rješit problem zapošljavanja niskoobrazovane radne snage koja je ostala bez posla a drugi je bio restruktuiranje privrede ,što je i srednje odnosno dugoročni cilj.
Iz tog razloga pala je odluka da se,iako u Hrvatskoj postoji mnoštvo tzv. Slobodnih zona, u Varaždinu osnuje još jedna. Usprkos protivljenju određenih krugova iz središnje vlasti nekolicina ljudi iz gospodarske komore, privrede i politike (svi sa lokalnog varaždinskog nivoa) krenula je u taj projekt.
Kasnije su osnovane još neke zone.

Danas je formalan broj nezaposlenih svega nekoliko tisuća ,no kad se pribroji siva ekonomija tada u Varaždinu nezaposlenosti praktički nema,odnosno mala je.

Naglasimo da je »stara« postojeća industrija usprkos svim nedaćama i dalje na nogama, u ponekim slučajevima i vrlo uspješna.
Firme poput Vindije, Varteksa, Zagorje-tehnobetona, Ceste,MIV-a,Mundus-a,Derme, i mnogih drugih dobro su poznati varaždinski brandovi.


Treba istaknuti da je varaždinski primjer bez premca na području bivše Juge a i šire, po brzini razvoja industrije u gradu u razdoblju od 2000g do danas a također ovdje se nalazi i najveća greenfield proizvodna zona na tom istom području.
Ostvareni efekt je impresivan. U zadnjih nekoliko godina stopa rasta izvoza svake godine je dvocifrena, prošle godine izvoz je u županiji zahvaljujući tome iznosio blizu milijardu us$. Pokrivenost uvoza izvozom je u pozitivi od 100 milijuna us$.


Varaždinski model kasnije je poslužio kao uzor za osnivanje mnogobrojnih drugih zona u HR kao dio programa aktuelne vlade, no za sad nije značajnije zaživio.
Gotovo svakodnevno u posjet gradskome poglavarstvu i zonama dolaze delegacije iz Hrvatske, mnogobrojnih okolnih tranzicijskih zemalja i iz Europske unije po iskustva,znanja, dojmove i kontakte...

Pogledajmo koje su zone osnovane u Vž te gdje se nalaze:




1 Slobodna zona Varaždin
2. Poduzetnička zona Jalkovec
3.Tehnološki park
4 Brezje - sjever,jug istok i zapad
5.Optujska - sjever i jug

zone u prigradskim općinama:
6. poduzetnička zona Kneginec
7. poduzetnička zona Trnovec Bartolovečki



U prvom postu bit će riječi o slobodnoj zoni Varaždin...


Tu vam je članak od prije mislim dvije-tri godine koji opisuje ozračje u najvećem zamahu investicija:
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=6040&to=Printable.ascx
:cheers:
 
See less See more
1
#253 ·
citam o toj "bale" soap operi i jednostavno ne kuzim da se sve to dogadja, navlaci, prebacuje krivnja, laze i na kraju budu opet sve troskove necije zajebancije,neznanja i idiotizma, prebaciti na gradjane... jel' ima konacno crno-bijelo na papiru ko je kriv za sve to i tko za to treba PLATITI ?! zar se takve stvari mogu dogadjati u gradicu velicine nekoliko kvartova npr. beca??? u zadnjih nekoliko godina sve vezano uz varazdin je u sferi kriminala... iskreno, kad vidim gradske oce, jasno mi je da s takvim ljudima nema sanse za vece pomake. vecina tih provincijskih politicara nema nikakve vizije jer su ograniceni a dignu se na zadnje noge svaki put kad im netko ukaze da su nesposobni. varazdin ima pametnih ljudi zeljnih rada i promjena ali ne mogu dobiti priliku...jer nemaju politicku podobnost. takvi odlaze a ostaju sumari koji valjda ne razlikuju bukvu od breze a jos manje smece od sirovine...steta, a toliko sam se nadao da ce se varazdin u svemu izdici nad balkanskom kaljuzom... sapunica "bale" ostaje, kumeki i kumice se svadiju a sve to budu platili gradjani...a onda na drugim izborima opet glasali za iste mentalne sklopove koji se razlikuju ne po vizijama razvoja nego partijskim knjizicama...
 
#256 ·
naravno da me veseli svako novostvoreno radno mjesto ali imam neki blagi osjecaj da se otvaraju radna mjesta samo ona za najslabije placena , u tekstilnoj industriji... nije mi jasno zasto se u varazdinu ne uspijeva otvoriti neki pogon,tvornica s bolje placenim radnim mjestima.toliki broj varazdinaca napusta grad jer se ne nude mjesta adekvatna njihovom obrazovanju...varazdin treba radna mjesta i za one koji znaju puno vise od sivanja carapa ili koznih sjedala. uopce mi nije namjera podcjenjivati i takve poslove...nazalost, slabo placena radna mjesta donose i manje prinose gradskom proracunu pa se grad sporije razvija. u cemu je problem: nema dovoljno visoko obrazovanih ljudi ili se ne mogu privuci investicije za takva radna mjesta? koliko se fakultet kao sto je foi zapravo odrazava na to? itd...nek' bude tvornica za sivanja i tkanja ali treba tvornica/pogona koji rade na visokoj tehnologiji i slicno...
 
#257 ·
X^^
Ima ti u Varaždinu bezbroj malih firmi koje su ajmo reći "IT firme" no takve imaju po par zaposlenih, možda 20tak one najveće. To je naprosto takva branša.

A od ostalog reci mi što bi moglo biti? Pazi imamo tekstil i kožu, drvnu i metalsku industriju kao baštinu prošlosti. I ništa drugo. Dobro, prehranu i građevinu stavimo sa strane...

Kemijsku industriju nismo imali, strojarsku i automobilsku također. Ko bi onda iz tih branši i zašto došao u VŽ?
Kako bi ti uveo nekog investitora iz tih sektora?
 
#259 ·
trevore, iskreno: nemam pojima! to kaj sam napisal zapravo je neko razmisljanje o tome zakaj taj sjever hrvatske,varazdinska i medjimurska zupanija, uvijek zavrse na repu liste kad su u pitanju primanja, tj. place...danas sam procital da studenti sjevera hrvatske raspolazu s najmanje novaca za trosenje...a onda cijelo vreme opet slusamo kak' nas hvale da ovo da ono...onim komentarom stvarno nisam htel izigravati pametnjakovica ali mi je zal stalno citati o tome da su place kod nas najnize... o tome kaj bi se trebalo ili moglo dovleci u varazdin bi trebali razmisljati ljudi za koje sam uvjeren da postoje na gradskoj i zupanijskoj razini...jako sam retko u vz ali znam da su ljudi vredni, da bas kak'i medjimurci imaju tu neku radisnost a samo gledajuci/citajuci informacije o nasem kraju ,jasno je da smo nekak' po strani, delamo i sutimo... zanimljivo bi bilo videti koliko drzva vraca npr. u zadarsku zupaniju ili neku drugu koje su stalno prisutne u medijima a koliko u ove na sjeveru...nema tu neke "netrpeljivosti" prema juznjacima ili slavoncima, jednostavno konacno videti koliko to pridonosi tzv. sjever i nebi li mozda trebalo biti vaznije ulagati novac u industriju i proizvodnju nego u nebeske visine dizati turizam...zemlja koja toliko ovisi o turizmu je u stalnoj opasnosti da pljusne licem o tlo...onak', s strane gledam kaj se dogadja na politickoj sceni i priznam da mi se smuci kad poslusam te provincijske - mentalitetom! lokalne politicare koji vecinu vremena provode u svadjama...zakljucak: napraviti detaljnu analizu onoga kaj varazdin moze ponuditi u smislu kvalitete i obrazovanja radne snage pa onda ciljano gledati i traziti investitore kojima nebudemo samo malo skuplja varijanta kine...eto, toliko...
 
#261 ·
Sve 5.
Odmah da ti odgovorim. Varaždinska županija, baš kao i Međimurska, odnosno kompletna sjeverna regija teška je krava muzara. Država nam otima veliku većinu a vraća mrvice. Posebno boli i vrijeđa što nam ne žele financirati ama baš ništa od prestižnih stvari koje država drugima financira. Sveučilište npr.
Skandalozna je priča o HRT centru za ovu regiju koju godinama izbjegavaju a sad kad su morali smišljaju kako da izbjegnu Varaždin...
tu je uvjerljivo najmanje radnih mjesta koje financira država a najviše onih koje otvore poduzetnici.

Kad tome pridodamo donedavnu pravosudnu oluju koju su nam priredili jasno je da nam je Hrvatska možda i gora maćeha od sfrj.

Kako god bilo, bolje radna mjesta u tekstilu nego nigdje.
 
#260 ·
Ja se slažem s expom. Sve ove tvornice obuće i odjeće kaj su se otvorile su odlično sjele da kompenziramo pad Varteksa i povećamo izvoz tako da smo sad 2. županija po izvozu u RH. To je odličan podatak. No, mislim da se s time ne bi trebali zadovoljiti jer ta brojka ne znači puno našem gradu i okolnim općinama, sva lova ide investitoru koji radnike u pravilu plaća minimalcem. Naravno, bolje je raditi nego doma gledati zidove, ali ipak bi trebali težiti nekoj prosperitetnijoj industriji, kako za radnike tako i za gradove i općine.

Dičimo se FOI-em, a debela većina studenata nam nakon studiranja otiđe raditi u Zagreb jer tu nema posla za takav tip stručnjaka. Mali dio ih ostane ili na faksu ili u nekoj lokalnoj firmici. Dakle, školujemo ljude u Varaždinu da bi oni radili na prosperitetu Zagreba. Znam nekolicinu ljudi koji putuju u Zagreb svaki dan jer tu nema posla za taj tip stručnjaka, a to su ekonomisti. Ništa posebno, a svi bi htjeli tu živjeti i raditi, ali ne mogu.

Dakle, za neke buduće investicije malo razmisliti, pokušati dovesti nešto što će zadržati stručnjake iz ekonomije, informatike i strojarstva da ne moraju gibati u Zagreb ili inozemstvo.
 
#263 ·
Suficit koji ostvaruje samo VŽ županija je svake godine preko 100 milijuna dolara. U deset godina to je milijarda. Ovo sve kaj si ti nabrojal ne košta ni približno. Autocesta nije naša niti zbog nas već zbog povezivanja Jadrana i Budimpešte pa dalje...
dakle , sami smo si to izgradili. To je dio onih mrvica koje su nam vratili.

Bez ovakve države za vratom Varaždin bi bil barem na razini susjedne Slovenije.
 
#264 ·
:D

100 milijuna dolara robe više izveze nego uveze, a ne da ima 100 milijuna dolara love koje onda država uzme sebi. Bez države i autoceste nijedna ova zona i nijedna investicija ne bi bila u pogonu i ne bi bilo nikakvog suficita u robnoj razmjeni. Ali dobro, ti si se narogušil na državu i to je tak.
 
#265 ·
^^
ja sam ti malo stariji pa pamtim i vremena od prije. Sedamdesetih i osamdesetih ona država je živjela na našoj grbači, pa nije bilo autoceste. Brojke su bile još bolje.Teško me itko može uvjeriti da Varaždin ima ikakve koristi od ove države.
Sve zone smo si napravili sami, kako grad tako i okolne općine, jedino se Kneginec malo žešće ogrebal kod sanadera za državno zemljište.
 
#266 ·
Da, nije imal koristi, osim kaj je država izgradila AC bez koje ne bi imali nijednu zonu jer takvi investitori traže lokacije uz AC. Osim kaj je pomogla opremanje zona i investirala u sve obilaznice i dvoranu. Osim kaj financira kazalište i bolnice te Varteks i veleučilište.

Osim svih tih stvari Varaždin nema koristi od države, to se slažem. :D
 
#267 ·
ok, nisam htel izazvati sukob, :) ...kaj se tice autoceste, i drugi gradovi u hrvatskoj su povezani autocestom s time da su neke zaobilaznice placene vise nego dio od madjarske granice do varazdina, npr. zadarska...dobro, mozda pretjerujem. sportska dvorana, koliko pise po razlicitim portalima, varazdinska je jedna od dve koje se "pokrivaju". kazaliste, kazaliste je odavno premalo za vatazdin a da ne spominjemo da nema postene koncertne dvorane. ona u kazalistu je lijepa - ne znam da li su je obnovili, ali isto tak'mala. varazdin nema postenu knjiznicu i citaonicu. bolnica je u prilicno losem stanju makar citam da se predvidja nova kirurgija ili tak'nekaj. ova situacija sa veleucilistem mi nije jasna ali svaka cast na novoj menzi ali i na to je trebalo cekati do ove godine. varteks, ako mislimo na tvornicu a ne klub, da je drzava ulozila jednu stotinu onoga kaj je ulozila u brodogradilista, mozda bi se u novom marofu jos sival levis...cini mi se da varazdin ne treba "korist" od drzave nego samo vecu snitu kolaca s kojim sudjeluje u gnp. ono kaj je meni zanimljivo je to da u saboru i vladi uglavnom nema bas sjevernjaka. ponavljam, ne pisem to jer ne volim ljude iz drugih regija nego zato kaj treba za privlacenje sredstva iz drzavne blagajne imati i domaci lobi. da bas ne "krivimo"samo drzavu, onakve stvari kakve se dogadjaju oko otpada i sl., to nam stvarno ne treba! varazdinu trebaju gradski oci koji su spremni suradjivati u dobrim projektima a ne podmetati jedan drugome nogu samo zato kaj je iz druge stranke! u doba nestasice drzavnog novca, varazdin bi trebal imati super-profesionalnu ekipu koja bi bila zaduzena za upoznavanje firmi i lokalnih zajednica kak'privuci cim vise novaca iz eu fondova. na kraju - ovaj put za zbilja, :), varazdin treba gradonacelnika koji ima jasnu viziju razvoja grada, covjeka koji je upoznat s time kak' bi trebal funkcionirati jedan grad, dakle neka vrsta menadjera a ne sumara , :)
 
#275 ·
Sreća pa se u ovoj državi svaki dan otvori po 200 radnih mjesta u proizvodnji pa je ta vijest tolko nebitna da se mora naći na desetoj stranici LOKALNIH novina:lol::eek:hno:
Odlična vijest koju nitko neće napisati u regionalnim novinama, tipično za Hrvate. Novine su samo ispunjene političkim glupostima i crnom kronikom, zato praktički osim Glasa Slavonije ni ne kupujem neke druge novine, bacanje novaca na stvari koje će me samo deprimirati.
 
#274 ·
I još jedan zanimljivi tekst, ovaj put iz varaždinca čak vezan za naslovnicu:



Zanimljive su "cifre" koje je država uložila u ovo područje. Mizerija na kvadrat. A to što je "uložila" vratilo joj se stostruko...samo od jednog godišnjeg poreza na dobit isplatila se cjelokupna investicija u npr. poduzetničku zonu Kneginec
 
#280 ·
Brojke za prošlu godinu.
http://varazdinske-vijesti.hr/gospo...anjsku-godinu-zavrsile-s-najvecom-dobiti.html


Tvrtka Ytres sa sjedištem u Donjem Knegincu te varaždinska tvrtka Gumiimpex-grp protekle su godine ostvarile najveću dobit. Pokazuju to podaci koje smo dobili iz Fine. Ytres, koji se bavi proizvodnjom pletenih i kukičanih čarapa, pritom je ostvario čak 56,1 milijun kuna dobiti (iako je godinu prije ostvario 63,6 milijuna kuna), a Gumiimpex-grp 41,2 milijuna kuna čime je povećao svoju dobit u odnosu na godinu prije.
Protekla godina bila je dobra i za varaždinske tvrtke Comprom plus i Vindiju koje su ostvarile dobit od 28,6 odnosno 16,5 milijuna kuna.
...


Bode u oči gubitak Boxmarka, valjda je to posljedica ulaska HR u EU i shodno tome uvođenja carine na kožu iz Južne Amerike...
 
#281 ·
Boxmark je povećao broj zaposlenih na 3.500, 2013. godine je imal oko 2.900 zaposlenih. Jedan dio rashoda je sigurno išao na plaće svih tih novozaposlenih. Možda su neku novu liniju uhodovali ili nekaj. Ytres je isto tak povećal broj zaposlenih s 600 i nešto na 800 i nešto. Calzedonia ima 3 firme, Ytres, Comprom plus i Calzedonia. Sad se ne mogu sjetiti kolko zajedno imaju zaposlenih, ali sigurno blizu 1.500. Znači Boxmark i Calzedonia zapošljavaju zajedno oko 5.000 ljudi. :bow: Vindija i Varteks svaka zapošljavaju po 1.500, Koka 1.200, MIV 700, Zagorje mislim 600 itd.

Kolko sam videl Zagorje je u problemu jer već drugu godinu zaredom ima preko 100 milijuna kuna gubitaka. Nadam se da bu njima krenulo konačno. Kaj se tiče cjelokupne slike gospodarstva puno ljudi radi što je dobro, ali većina u radno-intenzivnim djelatnostima poput tekstilne industrije zbog čega su nam plaće među najnižima u Hrvatskoj. No to bi mogli okrenuti i u svoju korist. Imamo tekstilne firme koje rade presvlake i kožu za automobilsku i avio-industriju. Imamo industriju gume koja radi s automobilskom industrijom. Imamo i metalsku industriju, proizvodnju strojeva. Trebamo polako razmišljati o automobilskoj industriji koja bi nas preporodila.
 
Top