search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old April 16th, 2010, 06:23 PM   #1
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 787

[Radom] Tramwaje, trolejbusy

Wpis prezydenta na swoim blogu:

Tramwajem po Radomiu

W dniu wczorajszym spotkałem się w Urzędzie z radomianami skupionymi na radomskiej grupie na GoldenLine. Przewodnim tematem spotkania była dyskusja na temat możliwości wprowadzenia w Radomiu nowych rozwiązań komunikacyjnych typu tramwaj czy trolejbus. Przyszło aż 17 osób a dyskusja trwała ponad dwie godziny. Wraz z dyrektorami MZDiK, Projektów Strukturalnych i MPU rozmawialiśmy o byłej oraz aktualnej sytuacji urbanistycznej i komunikacyjnej w naszym mieście. Zastanawialiśmy się nad perspektywą zmian w tym zakresie w najbliższych kilkunastu latach. Tramwaj czy trolejbus jest środkiem transportu przyjaznym mieszkańcom, środowisku, oszczędnym i takim, który może dojechać praktycznie wszędzie. Powiem szczerze, że jestem naprawdę zaskoczony poziomem wiedzy i zaangażowania przybyłych gości. Przyszły osoby (wiem, że część nie mogła), którym zależy na mieście i które chcą coś dla naszego miasta zrobić. To bardzo buduje i jestem pełen nadziej na dalszą współpracę. Szczególne wrażenie zrobiła, przynajmniej na mnie, merytoryczna, choć jak wskazywał autor Wojciech Mędrzycki, dość naprędce przygotowana prezentacja multimedialna. Tak czy inaczej warto było się spotkać. Wszyscy zwracali uwagę na to, że tego typu rozwiązanie choć niełatwe i kosztowne (tu można starać się na dofinansowanie ze środków zewnętrznych) - jest w zasięgu możliwości organizacyjnych i finansowych naszego miasta. Koszt jest duży, ale przy finansowaniu zewnętrznym możliwy do realizacji. Zgodziłem się tu z rozmówcami. Tak czy inaczej umówiliśmy się na kolejne spotkanie tuz po weekendzie majowym żeby porozmawiać bardziej szczegółowo. Miałem nadzieje na merytoryczną dyskusję i taka była.

---

Rzeczywiście spotkanie było na poziomie
TETA no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 16th, 2010, 06:53 PM   #2
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2161

W dniu wczorajszym czyli 2 kwietnia. Byłeś tam TETA?
Na GoldenLine jestem od nie dawna i przegapiłem to spotkanie, ale na następnym postaram się być. Moja wiedza o trolejbusach i tramwajach uległa znacznemu polepszeniu od czasu dyskusji na RI, ale to oczywiście nic w porównaniu do niektórych mocarzy. Byłem zaskoczony, że prezydent wypowiada się na GoldenLine jak normalny użytkownik, ale tam nie ma takiej anonimowości, a to od razu podnosi poziom dyskusji.
Jestem dumny z mojego miasta gdy widzę aktywnych i zaangażowanych mieszkańców, czy na polu komunikacji, zabytków czy innym. Brawa dla @Redoxygene @pitagora i wszystkich którzy maczali w tym spotkaniu palce
Old April 16th, 2010, 08:17 PM   #3
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Byłem.
Prezentację można zobaczyć tu: http://pitagor.radnet.pl/tramwaj/
Old April 16th, 2010, 08:58 PM   #4
redoxygene
Рэдоксыжен :)

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 691

Quote:
Originally Posted by -PePe- View Post
Brawa dla @Redoxygene @pitagora i wszystkich którzy maczali w tym spotkaniu palce
A dziekuje, dziekuje Staralismy sie w pare osob, zeby wszystko przedstawic jak najlepiej i bedziemy sie starac, zeby przedstawic jeszcze lepiej i dokladniej przy najblizszym spotkaniu.
redoxygene está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 16th, 2010, 09:25 PM   #5
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Prezentacja nie jest zła. O projekcie trasy nie wypowiem się, gdyż tak znam Radom, że po krótkiej chwili był się zgubił. Część o zaletach tramwaju raczej bez większych błędów (choć stwierdzenie "tramwaj - synonim wielkomiejskości" u niektórych może wywołać nagły skok ciśnienia - głównie chodzi mi o nierozgarniętych użytkowników z portali gazetowych, ale tym tak poważnie się bym nie przejmował).
Widzę nawet, że się znalazło w prezentacji moje zdjęcie.
projektor no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2010, 10:24 PM   #6
redoxygene

redoxygene's Avatar

Pokazana trasa to nie jest raczej projekt. Jest to wycinek pracy dyplomowej kolegow. Poza tym chcemy sie skupic na calej sieci, a nie tylko jednej linii. Za najważniejszy fragment nalezy uznac faktycznie to, co w przyblizeniu zostalo pokazane w prezentacji - na mapce kolorem czerwonym. Zastosowanie jednej linii nie jest jednak dobrym rozwiazaniem, tak z przyczyn ekonomicznych, jak i funkcjonalnych. Dlatego tez i pozostale kierunku, z ktorych podstawowe to te zaznaczone na niebiesko. Rozowe to uzupelnia. Wszystko oczywiscie oirentacyjne i do dyskusji.
O ile dla linii czerwonej i niebieskich mozna juz dla dzisiejszych warunkow zalozyc 10-12/16 wozow w szczycie, o tyle dla linii rozowych czestotliwosc na dzis oscylowalaby w granicach 6 wozow.
Zdjecia nie byly podpisane - wzielismy je z naszych komputerow, gdzie przez lata co ciekawsze z internetu trafialy

Przy wariancie jednej czerwonej kursuja 2 linie, z niebieskimi 4, z rozowymi 8-9.

Last edited by redoxygene; April 16th, 2010 at 10:30 PM.
Old April 17th, 2010, 06:17 PM   #7
Wolfchen
Registered User

Wolfchen's Avatar

Likes (Received): 1536

Tramwaje na Bulwarowej czy Zółkiewskiego? Bez przesady, Sucha czy Rapackiego się lepiej nadają... Przy takim ruchu, jaki tam występuje, tory mogą być w ulicy.
Wolfchen no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2010, 06:22 PM   #8
redoxygene

redoxygene's Avatar

Sucha i Rapackiego to akurat najgorsze z mozliwych rozwiazan. Zastanow sie dlaczego zanim zadasz nastepne pytanie.
Old April 17th, 2010, 06:22 PM   #9
pitagor
pogromca drzew

pitagor's Avatar

Likes (Received): 253

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Pokazana trasa to nie jest raczej projekt. Jest to wycinek pracy dyplomowej kolegow
Dodam, że z pracy która tak naprawdę nie dotyczyła tramwajów a Systemu Informacji Przestrzennej.
FB: facebook.com/BractwoRowerowe
pitagor no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2010, 12:54 AM   #10
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Likes (Received): 138

Ten prezydent, o tramwajach, w Radomiu! Koniec świata

Inicjatywa godna pochwały, brawo. Jakie odczucia po spotkaniu, może coś z tego być?
Old April 18th, 2010, 04:24 AM   #11
redoxygene

redoxygene's Avatar

Odczucia nadzwyczaj pozytywne. Nie spodziewalem sie az takich. Czy bedzie cokolwiek, to bardzo trudno powiedziec, ale cale spotkanie bylo przede wszystkim poswiecone jednemu - uswiadomieniu prezydentowi, ze konieczne sa duze inwestycje w transport miejski. Posluzylismy sie tematem tramwajow dlatego, zeby wybic z glowy wladzom myslenie w kategoriach "niedasie". To co jest na prezentacji bylo duzo mocniej rozwiniete w zakresie np. omowienia przyczyn likwidacji tramwajow w Polsce, czy omowienia roli transportu publicznego w ksztaltowaniu przestrzeni na przykladzie Metra Warszawskiego.
Nie da sie wszystkiego tutaj strescic, ale jestem bardzo dobrej mysli w zakresie jednego - znowu sie zacznie rozmawiac m. in. o tramwajach, a sam prezydent wrecz wydawal sie w 100% zgadzac z koniecznoscia przeprowadzenia prac planistycznych w zakresie uruchomienia szybkiego transportu w miescie, a Elzanowski wyrazil chec wspolnych prac nad wprowadzeniem nowego systemu do studium. Jesli ten temat wyplynalby podczas kampanii tym lepiej dla wszystkich. Czyz na spotkaniu nie wiedzial co ma powiedziec wrecz.
Old April 18th, 2010, 06:40 AM   #12
isoxazolidine
wywrotowiec

isoxazolidine's Avatar

Likes (Received): 23

Quote:
Sucha
Spadek?
Old April 18th, 2010, 12:12 PM   #13
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Quote:
Originally Posted by isoxazolidine View Post
Spadek?
Nie. Ominiemy Halinów i nie będziemy mieli możliwości budowy przedłużenia (łatwego) sieci w stronę ul. Solidarności np za 40 lat. Wtedy linia na Wośniki i Halinów byłaby odnogą.

Co do mapki - ja bym na niebiesko ew. różowo zaznaczył jeszcze fragment torowiska od szpitala na Józefowie do cmentarza na Firleju.
Old April 18th, 2010, 03:44 PM   #14
redoxygene

redoxygene's Avatar

Quote:
Originally Posted by TETA View Post
Nie. Ominiemy Halinów i nie będziemy mieli możliwości budowy przedłużenia (łatwego) sieci w stronę ul. Solidarności np za 40 lat. Wtedy linia na Wośniki i Halinów byłaby odnogą.
Tramwaje na Bulwarowej i Zolkiewskiego to wlasnie cos, co bardzo ladnie sie wpisuje w "perspektywe":
1) Budujemy glownie poza jezdniami, co znacznie obniza koszty
2) Budujemy w rejonach, ktore beda podlegac zainwestowaniu (np. cala Brzustowka, kompleks rekreacyjny Borki i Park Mleczna)
3) Stwarzamy mozliwosci ewentualnej latwej rozbudowy

A odnosnie duzego spadku polecam:

Old April 18th, 2010, 04:02 PM   #15
Filimer
Registered User

Filimer's Avatar

Likes (Received): 662

Ze średnim kosztem budowy kilometra trochę przegięliście - sama budowa kilometra podwójnego torowiska to koszt 9-16 mln zł w zależności od zastosowanej technologii, natomiast dużo droższe są prace projektowe, budowa przystanków etc.

Ogólnie rzecz biorąc prezentacja całkiem przyzwoita, można było jednak umieścić dużo więcej zdjęć z Polski, chociażby z Wrocławia, Krakowa czy Elbląga.

Przy okazji popełniłem kiedyś w podobnym temacie artykuł odnośnie Gorzowa Wielkopolskiego.
Poszukiwania zabytków na terenie RP bez zezwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków są nielegalne.Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Filimer no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2010, 04:35 PM   #16
redoxygene

redoxygene's Avatar

To byly tylko przyklady do mozliwie krotkiego omowienia.

Quote:
Originally Posted by Filimer View Post
sama budowa kilometra podwójnego torowiska to koszt 9-16 mln zł
Wyliczalismy srednia cene kilometra wraz z przystankami na podstawie dostepnych danych na 20 mln/km i podalismy 160 mln dla 8 km linii. Doskonale sobie zdajemy sprawe z tego ile moga kosztowac prace projektowe, czy ewentualny wykup pasa terenu, stad tez i 20 mln dla jednego kilometra, uwazamy, ze to nie jest zanizony koszt. Od samego poczatku zaznaczalismy, ze sa to koszty czysto szacunkowe, bo rownie dobrze mozemy sie zmiescic w mniejszej kwocie, tak samo jak i w wiekszej, jednak nie powinny to byc wahania powyzej 15%. Nie wiem zatem o co Ci chodzi... co ma byc duzo drozszego w projekcie czy budowie przystanku od kosztu budowy torowiska?

Last edited by redoxygene; April 18th, 2010 at 04:43 PM.
Old April 18th, 2010, 04:54 PM   #17
Wolfchen
Registered User

Wolfchen's Avatar

Likes (Received): 1536

Odnoga w kierunku Koziej góry powinna przechodzić przez Okulickiego, a na Wośniki przez Suchą, z perspektywą łatwego i niskokosztowego przedłużenia do strefy ekonomicznej.

Natomiast przy Żółkiewskiego... Coś trzeba z tymi rurami zrobić, bo kwestia "przeskoczenia" zabudowy na druga stronę ulicy to kwestia około 5 lat...
Wolfchen no está en línea   Reply With Quote
Old April 18th, 2010, 05:56 PM   #18
Filimer
Registered User

Filimer's Avatar

Likes (Received): 662

Quote:
Nie wiem zatem o co Ci chodzi... co ma byc duzo drozszego w projekcie czy budowie przystanku od kosztu budowy torowiska?
Generalnie rzecz biorąc sam koszt budowy torowiska wydzielonego mieści się w granicach 4-6 mln zł za km pojedynczego toru, zaś torowiska w jezdni w graniach 8 mln zł za kilometr pojedynczego toru - najzdrowiej więc zrobić szacunkowy kosztorys dla całej trasy i doliczyć 30% na prace projektowe, konieczne przebudowy i inne sprawy - w ten sposób wyjdzie wam szacunkowy koszt bardziej zbliżony do rzeczywistego - zresztą najlepiej zapytać Glonojada.
Poszukiwania zabytków na terenie RP bez zezwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków są nielegalne.Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Filimer no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2010, 08:16 PM   #19
K.g
Registered User

Likes (Received): 4

Średnio widzę przeprowadzenie tramwaju przez sam środek Michałowa z uwagi na zbyt gęstą tam zabudowę choć sam pomysł nie był by głupi jakby linie biegła trasą linii nr 7 potem w prawo w Łokietka i dalej prosto na Józefów
K.g no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2010, 09:12 PM   #20
pitagor
pogromca drzew

pitagor's Avatar

Likes (Received): 253

Quote:
Originally Posted by K.g View Post
Średnio widzę przeprowadzenie tramwaju przez sam środek Michałowa z uwagi na zbyt gęstą tam zabudowę

http://czestochowa.gazeta.pl/czestoc...1,4681188.html

Tramwaj przeciska się krętą wąską uliczką, ocierając się o bloki. Pod oknami jednego z nich ma zresztą przystanek... Tak wygląda nowa linia w Grazu

FB: facebook.com/BractwoRowerowe
pitagor no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
mazowieckie, radom, tramwaj, tramwaje

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules