daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Путеви

Путеви Изградња путева / Road infrastructure

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools
Old April 11th, 2008, 07:26 PM   #101
Deflaut
Registered User

Likes (Received): 0

Autocesta Banja Luka - Split

Do 2015. godine s koncesijom ‘Strabagu’ trebala bi biti dovršena autocesta koja će od Banje Luke do hrvatske granice biti duga 195 kilometara.

Paralelno s izgradnjom bosanskog dijela koridora Vc, koji bi autocestom preko Doboja, Zenice, Sarajeva i Mostara trebao povezati sjever i jug Hrvatske, odnosno Osijek i Ploče, u Bosni i Hercegovini - državi koja trenutačno ima tek dvadesetak kilometara izgrađenih autocesta - do kraja ove godine trebala bi započeti gradnja još jednog prometnog pravca: Bosanska Gradiška - Banja Luka - Livno - Split.

Za razliku od pravca Vc, koju će velikim dijelom graditi država uz pomoć europskih kredita, vezu između Banje Luke i Splita najvjerojatnije će financirati privatni kapital: Republika Srpska je, naime, austrijskoj tvrtki “Strabag” već dodijelila koncesiju za financiranje, projektiranje, izgradnju, korištenje i održavanje svih autocesta u ovom entitetu, a u roku od 90 dana očekuje se i potpisivanje konačnog ugovora.

Među ugovorenim prometnicama vrijednim oko četiri milijarde eura nalazi se i 110 kilometara buduće autoceste između Banje Luke i Kupresa, dok je dio od Banje Luke do hrvatske granice na sjeveru već u izgradnji i bit će dovršen do kraja 2009. godine.

Hrvatska i Republika Srpska već su dogovorile zajedničku izgradnju novog mosta preko Save, pa će za godinu i pol dana iz glavnog grada srpskog entiteta do Zagreba biti dovoljno tek sat i petnaest minuta vožnje.

Odgovor na koridor Vc

Austrijski investitori već su pokrenuli i proceduru za izgradnju južnog dijela nove bosanske autoceste: u Livnu su u vladi Hercegbosanske županije ovog tjedna preuzeli svu dokumentaciju i očekuju koncesiju za izgradnju 85 kilometara prometnice do hrvatske granice na Kamenskom.

Ukupno, prema službenim podacima koje smo dobili iz Ministarstva saobraćaja i veza RS, dovršetak kompletne mreže autocesta očekuje se najkasnije do 2015. godine. Do tog datuma trebala bi biti dovršena i nova veza između sjevera i juga Hrvatske.

Kako je autocesta Banja Luka - Split neslužbeni srpski odgovor na gradnju koridora Vc Osijek - Sarajevo - Ploče, čiji se dovršetak također ne očekuje u idućih pet ili šest godina, bit će zanimljivo vidjeti hoće li bošnjačko - hrvatska Federacija BiH pristati dati koncesiju za izgradnju njenog južnog dijela, koji prolazi kroz ovaj entitet.

Rasprava o trasi

Ministar gospodarstva Hercegbosanske županije Vlatko Zrilić tvrdi da koncesija ni u kojem slučaju nije upitna, već da će se raspravljati jedino o trasi autoceste.

- U prvoj varijanti ona će se graditi između Banje Luke, Glamoča, Livna i Splita, a po drugoj od Banje Luke preko Kupresa i Tomislav Grada do Splita.

Na koncu će odlučiti koncesionar, izabrat će varijantu koja mu je isplativija - otvoreno tvrdi Zrilić.

Priznavši da se u pozadini vodi i vječita bitka između Livna i Duvna, današnjeg Tomislav Grada.

Kako neslužbeno doznajemo, velik interes za izgradnju autoceste Banja Luka - Split pokazali su upravo splitski gospodarstvenici, koji bi njome dobili nakraću cestovnu vezu sa Slavonijom i Mađarskom, a išla bi naruku i ruskom poduzetniku Dmitriju Železnjaku, čija bi luka u Splitu znatno dobila na važnosti i konačno se uključila u bitku između Rijeke i Ploča.

http://www.slobodnadalmacija.hr
Deflaut no está en línea  

Sponsored Links
Old April 12th, 2008, 12:59 AM   #102
medi84
Registered User

medi84's Avatar

Likes (Received): 35

Нема шта, српско-хрватски deal. Муслимани, здраво ...
medi84 no está en línea  
Old April 12th, 2008, 02:24 PM   #103
Beg
BANNED

Likes (Received): 1

Koji si ti degen jbt...lijeci se.
Kao da je nekom krivo sto ce se autoput praviti?! Sad mi vas je stvarno zao jer ovako dokazujete koliku ljubomoru i mrznju imate prema svemu bosanskom da cekate svaku priliku da odgovorite iako vam niko od nas ne nabija na nos to sto jos ni kilometra autoceste pustene u promet nemate. Stvarno ste jadni! (Cast izuzecima)
Beg no está en línea  
Old April 12th, 2008, 02:55 PM   #104
mojaBL
BANNED

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Beg View Post
Koji si ti degen jbt...lijeci se.
Kao da je nekom krivo sto ce se autoput praviti?! Sad mi vas je stvarno zao jer ovako dokazujete koliku ljubomoru i mrznju imate prema svemu bosanskom da cekate svaku priliku da odgovorite iako vam niko od nas ne nabija na nos to sto jos ni kilometra autoceste pustene u promet nemate. Stvarno ste jadni! (Cast izuzecima)
Mislis da nije krivo?
a pojedose se svi na bilo koji znak progresa i napretka u RS. To je toliko ocigledno da ne treba o tome ni pisati. Evo primjer zgrade Vlade RS, ti s vaseg dijela foruma su toliko pljuvali po zgradi i koliko kosta i mlion gluposti, a u biti je cista ljubomora. Tako da kad govoris o ljubomori ustvari mijenjas teze, jer ste vi ti kojima smeta nas progres.
Kad se pricalo o izgradnji ovih autoputeva odmah su se politicari iz FBH oglasili kako je to drzvani projekt i kako RS ne smije graditi sama autoputeve, a pri tome sami su pravili onu jednu traku od SA prema ZE. I cime ti to objasnjavas? je li to ljubomora?
Osim toga vas uspjeh u gradnji 20km jedne trake autoputa i to na zemljistu koje je bilo potpuno u vlasnistvu drzave i nije neki uspjeh.
Ljubav ili mrznju prema svemu bosanskom to se moze gledati sa vise strana. Banjaluka je grad koji ja najvise volim, a nalazi se u RS, a samim time u BiH, tako da ti je netacno to sto govoris o mrznji prema bosanskom.
Ali ima tu jos ensto, nama bi nekako odredjivali sta je bosansko, a sta ne. I koji dio tog bosanskog trebamo voljeti. Ja ne volim bosnu za kakvu se zalaze vecina politicke "elite" u SA. Volim je takvu u kojoj cu se ja moci osjecati kao u svojoj zemlji i u kojoj nece biti nikome tijesno.
I postoji jos nesto mozda si ti kad si rekao bosansko mislio bosnjacko?
mojaBL no está en línea  
Old April 12th, 2008, 05:04 PM   #105
Beg
BANNED

Kao prvo mislio sam Bosansko, a ne Bosnjacko jer dobro znamo kako je oduvijek bilo (naravno ako nisi poslijeratna generacija pa nemas pojma o tome)

Kakva ljubomora? Mislis da je neko ljubomoran na zgradu vlade? Zgrada jeste odlicna i sve, ali vidim da ti ne mozes gledati malo sa strane. Zasto vladi RS treba toliko velika i skupa zgradurina? Jeli to RS neka mocna drzava? To legendo nije ljubomora vec razlika mentaliteta, da to uradi vlada FBiH u Sarajevu vjeruj mi da nebi tako lako prosli sa time jer ova drzava (entitet) ima mnoge druge i vaznije prioritete do neke zgrade vlade.

Vlada kupuje avion covjece? Pa zar im nisu dovoljni oni audiji sa kojima se vozaju?

Sve vise i vise mi ta RS lici na neku banana (istocnu aka sovjetsku) tvorevinu u kojoj politicari uzivaju, a na to sve narod podupire u omjeru 90%
Nacionalisticki nacin pridobijanja glasova i naivnih ljudi kojima se mazu oci je tipican primjer takve tvorevine.

I na kraju toga svega vi mislite da smo mi ljubomorni? Na sto majku mu?

I jos nesto, nemoj mi Boga ti govorit za nasu autocestu, kakva god bila ona se gradi iako ne tako brzo, gradi se uglavnom. To sto govoris za (ne)mrznju prema sve sto je bosansko mozes objesit macku o rep. Pljujete po vlastitom rodu i zastavi, to ti je dovoljan primjer ljubavi i postovanja prema drzavi.
Beg no está en línea  
Old April 12th, 2008, 11:42 PM   #106
mojaBL
BANNED

Razlika u mentalitetu, hajde super ako je to do toga, jer se meni nas svidja. To sto vas tamo u FBH i mediji iz tog dijela kljukaju selektivnim informacijama iz RS i sto non-stop samo pljuju po RS objasnjava vidjenje tvoje RS kao neke kako ti kazes banana drzave.
Mislim da pokazatelj da u FBH konstantno pobjedjuju politicke snage kao i u ratu govori o tome kakav je nacin pridobijanja glasova u tom entitetu. Kod nas SDS je minorna stranka, a kod vas SDA ne mozes skinuti s vlasti. A tu je i na sceni se pojavio Haris Silajdzic koji je s najgorom nacionalistickom retorikom dobio glasove.

Sto se tice zgrade Vlade RS ne gradi se od vasih para i nije vas briga i to je sustina nase price. Kao sto mene nije briga na sta Vlada Kanotna SA trosi pare.
Isto vazi i za avion. Mene ne interesuje ako kupuju tramvaje u SA. Prosto. Mislim drago mi je ako ih kupe nove, ali vama sve smeta.
Vas vase silne Vlade muzu mnogo vise nego nas nasa, jer procenat BDP koji kod vas ide na javnu potrosnju je nenormalno visok, sto nije slucaj sa RS koja ima 16 ministara dok je kod vas preko 100 istih.

A ljubomora je ocigledna i vidljiva, jer bilo koji progres iz RS smeta ovima s druge strane entitetske linije. Ljubomorni ste na sve dobro u RS.

A ako vi volite tu Bosnu onda treba i da volite RS i da joj zelite dobro, sto nije slucaj i vi se ne mozete pomiriti sa postojanjem iste i sabotirate je na svakom koraku. Vi bi nekako Bosnu u kojoj ima 1,5 milion ovaca Srba koji ne smiju za sebe reci da su srbi i da sebe smatraju toboz bosanskim pravoslavcima. A pri tome ne postujete osnovna prava i principe saomopredjeljenja svakog pojedinca, a govorite da dobro zelite toj drzavi.

Sto se tice bosanske zastave ni malo nisam vezan za nju, jer je simbol nefunkcionisanja drzave i netolerancije u istoj. Tj. nemam ni jednu emociju kad je vidim.
Sto se tice roda i pljuvanja po istom to svi mi radimo.

Info o gradnji autoputeva u RS je u FBH primljena s tolikom negativnoscu e ako to nije ljubomora sta je?
mojaBL no está en línea  
Old April 13th, 2008, 12:12 AM   #107
Beg
BANNED

Boze pa toliko nebuloza nisam vidio vec dugo na forumu

O kakvom ti progresu govoris? Halo ba probudi se, zivis u drzavi kojoj ne zelis dobro, gdje je tu progres? Progresa nema nikakvog dok je tako...
Ne govorim ti za ovu ''zastavu'' vec za dobro znas koju.

Drugo, sve dok BiH postoji ja imam pravo da komentarisem sve sto se desava u njoj, nemoj da se pravis budala tu.

Ljubomora?
Beg no está en línea  
Old April 13th, 2008, 12:30 AM   #108
CrazySerb
Vuk sa Ontarija

CrazySerb's Avatar

Likes (Received): 7664

Licno ne znam dovoljno o Bosni da bi mogao se ukjucim u ovu interesantnu diskusiju...samo bi da odgovorim prijatelju Begu:

Quote:
Kao prvo mislio sam Bosansko, a ne Bosnjacko jer dobro znamo kako je oduvijek bilo (naravno ako nisi poslijeratna generacija pa nemas pojma o tome)
Nikad vise nista nece biti kako je bilo. To ti je trebalo biti jasno jos pocetkom davnih 90-tih godina.
CrazySerb está en línea ahora  
Old April 13th, 2008, 01:22 AM   #109
paral0c0
BANNED

Nece se ovo za dugo graditi kao ni ostale dionice! samo ce se graditi(gradi) Banja Luka- Bosanska Gradiska! Koridor 5c vec se gradi! Neki dan su dobili kredit od 140miliona eura, za 4 sedmice fbih dobice novi kredit od 320 miliona eura!
paral0c0 no está en línea  
Old April 13th, 2008, 02:09 AM   #110
medi84
Registered User

medi84's Avatar

Likes (Received): 35

Тема је привредни развој Републике Српске! Суздржите се од бесмислених расправа које не воде ничему. Мене као и већину грађана Републике Српске апсолутно не интересује шта се дешава у Федерацији БиХ, нити шта они мисле и осјећају према нама, то је њихов проблем ...

Привредни развој Српске, идемо!
medi84 no está en línea  
Old April 13th, 2008, 06:11 AM   #111
mojaBL
BANNED

Quote:
Boze pa toliko nebuloza nisam vidio vec dugo na forumu

O kakvom ti progresu govoris? Halo ba probudi se, zivis u drzavi kojoj ne zelis dobro, gdje je tu progres? Progresa nema nikakvog dok je tako...
Ne govorim ti za ovu ''zastavu'' vec za dobro znas koju.

Drugo, sve dok BiH postoji ja imam pravo da komentarisem sve sto se desava u njoj, nemoj da se pravis budala tu.

Ljubomora?
Mislim da nema smisla da komentarises ono sto ne finansiras, ok reci svoje misljenje, ali ne mozes nas ubjediti da to nama ne valja.

I naravno da zelim BiH dobro zelim joj sve najbolje, jer kad ne bih zelio bio bih mazohista, a to nisam.

Ako mislis na zastavu kotromanica, ne vidm po cemu je to zastava BiH? Zato sto ju je samo jedan narod u BiH proglasio zastavom sva tri?! E pa vidis da nije. A uostalom to je zastava samo jedne bosanske hriscanske vladalcke dinastije, a bilo ih je vise.
mojaBL no está en línea  
Old April 13th, 2008, 06:12 AM   #112
mojaBL
BANNED

Quote:
Originally Posted by paral0c0 View Post
Nece se ovo za dugo graditi kao ni ostale dionice! samo ce se graditi(gradi) Banja Luka- Bosanska Gradiska! Koridor 5c vec se gradi! Neki dan su dobili kredit od 140miliona eura, za 4 sedmice fbih dobice novi kredit od 320 miliona eura!
A kako ti to znas? Imas neki izvor u strabagu ili Vladi RS?
mojaBL no está en línea  
Old April 13th, 2008, 06:14 AM   #113
mojaBL
BANNED

Quote:
Originally Posted by medi84 View Post
Мене као и већину грађана Републике Српске апсолутно не интересује шта се дешава у Федерацији БиХ, нити шта они мисле и осјећају према нама, то је њихов проблем ...

mojaBL no está en línea  
Old April 13th, 2008, 02:21 PM   #114
SRC
Registered User

SRC's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Тема је привредни развој Републике Српске! Суздржите се од бесмислених расправа које не воде ничему. Мене као и већину грађана Републике Српске апсолутно не интересује шта се дешава у Федерацији БиХ, нити шта они мисле и осјећају према нама, то је њихов проблем ...

Tako je
Old April 13th, 2008, 02:42 PM   #115
Beg
BANNED

Quote:
Originally Posted by mojaBL View Post
Mislim da nema smisla da komentarises ono sto ne finansiras, ok reci svoje misljenje, ali ne mozes nas ubjediti da to nama ne valja.

I naravno da zelim BiH dobro zelim joj sve najbolje, jer kad ne bih zelio bio bih mazohista, a to nisam.

Ako mislis na zastavu kotromanica, ne vidm po cemu je to zastava BiH? Zato sto ju je samo jedan narod u BiH proglasio zastavom sva tri?! E pa vidis da nije. A uostalom to je zastava samo jedne bosanske hriscanske vladalcke dinastije, a bilo ih je vise.
E moj Boze. Nekad bi stvarno htio da sjednem s tipovima poput tebe citav dan pa da bas vidim sta su te to sve ucili. Nebuloze bez ikakve logike
Beg no está en línea  
Old April 13th, 2008, 02:42 PM   #116
Beg
BANNED

Quote:

Beg no está en línea  
Old April 13th, 2008, 04:33 PM   #117
mojaBL
BANNED

Quote:
E moj Boze. Nekad bi stvarno htio da sjednem s tipovima poput tebe citav dan pa da bas vidim sta su te to sve ucili. Nebuloze bez ikakve logike
kakve logike tu ima tj. nema? u cemu grijesim? znas da sam upravu zato nemas sta ni reci.
mojaBL no está en línea  
Old April 13th, 2008, 07:10 PM   #118
Alle
Registered User

Alle's Avatar

Likes (Received): 9

Quote:
Originally Posted by mojaBL View Post
kakve logike tu ima tj. nema? u cemu grijesim? znas da sam upravu zato nemas sta ni reci.
Koristili su tu zastavu ta dinastija, a oni su vladali bosnu sa Bosanski Stanak gdje je bila vlada cijele bosne bez obzira na religije (posto je bila teologicka representacija zabranjena u bosanski stanak). I nemoze se bas uporediti sitacija sto se to tice u srednjovjekovne bosne sa danazne vreme.

teologicka situacija tada je bila podeljena i ko danas. Ako se ne racuna naj ranija bosna kada je bila dominiranja od bosanske crkve, ali onda je i bila puno manja zemlja nego kasnije.

Castles And Fortresses [Alpe Adria] [Bosnia]
Alle no está en línea  
Old April 13th, 2008, 08:50 PM   #119
mojaBL
BANNED

i to po nicemu ne pobija moju izjavu. rekao si isto sto i ja.
Osim taj dio dominacije bosanske crkve.

Last edited by mojaBL; April 14th, 2008 at 10:18 AM.
mojaBL no está en línea  
Old April 14th, 2008, 01:23 AM   #120
Dziggy
Registered User

Dziggy's Avatar

Likes (Received): 1201

Quote:
Originally Posted by Alle View Post
Koristili su tu zastavu ta dinastija, a oni su vladali bosnu sa Bosanski Stanak gdje je bila vlada cijele bosne bez obzira na religije (posto je bila teologicka representacija zabranjena u bosanski stanak). I nemoze se bas uporediti sitacija sto se to tice u srednjovjekovne bosne sa danazne vreme.

teologicka situacija tada je bila podeljena i ko danas. Ako se ne racuna naj ranija bosna kada je bila dominiranja od bosanske crkve, ali onda je i bila puno manja zemlja nego kasnije.
Bosna ima nevereovatno raznoliku i lepu istoriju , cak mozda najraznovrsniju od svih zemalja Evrope jer su se ljudi vise (srcem) vezivali za tu uzburkanu teritoriju geografski nazvanu Bosna nego sto su je osvajali i tlacili (Bosna je uvek postojala od kad postoje slovenske drzave na balkanu ) , samo su velike sile kao Turska i Austrija uspevali da je ukinu...

Al to je bogata istorija , a istorija se pise i danas, i to su ljudi u svetu nesvesni u koliko bitnom istorijsko-politickom trenutnku zive... svasta moze da se menja- ali naravno-samo mudroscu

Closed Thread

Tags
путеви, putevi, republika srpska

Thread Tools

Posting Rules