SkyscraperCity Forum banner

Interiéry, dizajn a dispozície

296K views 762 replies 101 participants last post by  bonanzo 
#1 ·
Threadov, kde kritizujeme, a jeden thread, kde obdivujeme, vonkajsie exteriery bytov a projektov tu mame dost.
Preco teda neotvorit jeden so zameranim na interiery, dispozicie a dizajn bytov, kde mozeme slobodne kritizovat, ukazovat, diskutovat, navrhovat, popripade pomahat zacinajucim architektom s ich prvymi napadmi? :cheers:


Tymto by som chcel teda zahajit prvu kapitolu s nazvom:

Kupelky

Obklady, sanita a zariadenia kupeliek

UVOD

Ja tu budem pisat najma o obkladoch, kedze je to moja praca a mam v tom najviac skusenosti.
Najskor spravim rozdelenie druhov obkladov, a potom sa zameram na jednotlive druhy osobitne.

Chcem vas poprosit za trpezlivost, kedze som z tohto odboru na Slovensku vypadol uz pred 8 rokmi a preto moje informacie o Slovensku nemusia byt uplne presne. Z toho isteho dovodu tu nemozem uvadzat ceny, ani davat rady, kde sa co da kupit.
To uz necham na vasej diskusii.

Moje materialy budu povchadzat z celeho internetu, dalej z fora obkladacov, ktoreho som taktiez clenom(a kde ma este stale nezabanovali :yes:) a najma od jedneho mimoriadne sympatickeho chlapika, majitela jednej nemenovanej obkladacskej firmy v Dubline, ktory je celosvetovo povazovany za jedneho z najlepsich odbornikov na obklady a prirodny kamen. :yes:


Rozdelenie:
Obklady mozeme zhruba rozdelit do tychto troch kategorii:

- keramicke obkladacky
- porcelanovy obklad ( u nas casto nazyvany ,,gres'')
- mramor a kamenne obklady

Tych kategorii je samozrejme viac, dost popularne su aj sklenene obklady a v poslednej dobe rozne variacie - od kovovych, alebo s casti kovovych obkladov az po obklay z 24-karatoveho zlateho prachu. :eek:hno:


Keramicky obklad:

U nas zrejme najpouzivanejsi druh materialu.
Ide v podstate o dvojvrstvovu obkladacku, jednu vrstvu tvori zmes ilu, piesku a taviva a druhou vrstvou je povrchova glazura.
Kvalitu obkladacky urcuje prave kvalita glazury, ktorej odolnost voci opotrebovaniu urcuje ciselna skala v rozmedzi od 1 do 5.
Cim je cislo vyssie, tym je kvalitnejsie.
Nejdem rozoberat technicke parametre, staci ked spomeniem, ze oproti porcelanu a mramoru ide o tenky, pomerne maky material, ktoreho vyhodou je prakticky iba cena a velmi nenarocna praca z hladiska instalacie.
Jednoduchy keramicky obklad si moze doma spravit kazdy domaci kutil.


+
- cena
- jedoducha a lacna instalacia



-
- lacny vzhlad
- velmi slaba tvrdost
- zaoblene hrany - tym padom siroka spara medzi obkladmi
- zastaraly vzhlad

Priklady:





















^^Vsetky tieto priklady su zhruba najcastejsie pouzivanym dizajnom u nas:

Podstatu tvori podlaha tmavsej farby ulozena v uhlopriecnom tvare, potom 2-3 rady rovnakeho tmavsieho obkladu okolo vsetkych stien kupelne, dalej pouzitie jednej, dvoch, alebo viacerych listiel, po nich zmena farby obkladu za svetlejsi, ktory je pred stropom preruseny dalsou listelou.

Moj nazor:

Ide o uplnu katastrofu.
Takyto obklad je to najhorsie riesenie vobec.
Ak by zalezalo na mne a bol by som limitovany rozpoctom, skor by som sa rozhodol pre uplne cisto biely obklad, alebo by som steny skor namaloval a obklad pouzil iba tam, kde je to najnutnejsie - okolo vane, sprchovy kut, jeden rad okolo umyvadla.
Ak by mi ten cisty biely pripadal prilis jednotvarny, v tom pripade by som ho prerusil zvislym pasom farebnej sklenenej mozaiky a popripade by som este zvolil sparovacku na podlahe vo farbe mozaiky.

Toho sialenstva, vyssie uvedeneho by som sa ale snazil vyvarovat za kazdych okolnosti.
Na zamyslenie je aj fakt, ze aj ked su tie vyssieuvedene obkladacky pomerne lacne, celkovy financny vysledok moze byt pre nas velkym sklamanim.
Najvacsiu financnu polozku tvoria totiz listely a rozne obkladacky s obrazkami v nich, ktorymi sa snazime dodat tej lacne vyzerajucej kupelke aspon nejaky raz.
A tieto listely a jednotlive vzorove obkladacky byvaju prave tou najdrahsou polozkou, ktora nam cenu kupelky catokrat zdvihne na uroven ceny porcelanoveho obkladu, o ktorom budem pisat v dalsej casti.
 
See less See more
10
#222 ·
Nerobí tu inak niekto projekty barákov? Chcel by som sa nejak dostať do obrazu, čo to môže stáť, čo je v tej cene zahrnuté a podobne. Chceli by sme rekonštruovať starý dom, mám v pláne , ak to statika dovolí, trocha rozširovať, niečo búrať , nadstaviť podkrovie a podobne. Nové projekty sa dajú nájsť ľahko na internete, ale toto by bola rekonštrukcia, tak neviem a v tom vôbec nechodím.
 
#223 ·
nove projekty sa daju najst na internete - tej vete celkom nerozumiem. ako katalogove? no ale aj tak potrebujes osobu s autorizaciou.

inak projekt standardne pocitaj s 8-10% planovanej investovanej sumy (cize barak za 4 mega - projekt bude za 400k).

v tej cene je ale uplne komlet vsetko, od studie cez uzemne konanie (ak je potrebne) a stavebne povolenie (komplet dokumentacia a vybavovacky na urade) a realizacna dokumentacia, tender na vyber dodavatelov a autorsky dozor. pokial si nieco z toho urobis sam (typicky vybehavacky na uradoch, vyber dodavatela / svojpomocne prace), v niektorych kancloch sa radi dohodnu na znizeni tej sumy.
 
#224 ·
No myslel som to tak, že tie projekty sú už hotové. Ja potrebujem rekonštruovať, nie stavať nový barák, tak preto sa pýtam. Tých 8 - 10 percent je dobré číslo, to mi úplne stačí, len som potreboval na ilustráciu.
Pokiaľ sú to komplet služby, tak to ani nieje tak veľa, hlavne, keď pri rekonštrukcii zrejme nebude potrebné všetko tak,ako pri novom dome.
 
#225 ·
prave pri rekonstrukcii je to mozno este narocnejsie, najma ak zasahujes do nosnych konstrukcii, ak zvysujes poziadavky na elektro atd. ale v podstate ako hovori misko, cena projektu je obvykle 8-10% z ceny stavby, ci uz rekonstrukcie alebo novostavby. pri rekonstrukcii treba pocitat napriklad so statickym posudkom.
 
This post has been deleted
#231 ·
čo je snob je každému jasné a riešiť otázku čo čo znamení snob vo vlákne Eurovea je off topic tak to si chod riešiť inde keď máš potrebu to riešiť:lol:
Jasne som napísal že na mna to pôsobí gýčovo škaredo a tak isto to bude pôsobiť aj na ostatných normálnych ludi co maju priemerné zárobky lebo takým ľudom sa viac páčia jednoduché veci pekne a esteticky zladené. Takže preto sú tu takéto reakcie. Luxus je len silný marketing a práčka na penaženky.
A radšej by som si vybral nejaky utulny a rodinny penzion rozdiel je len v cene!!
jednoducho - snob je kazdy, komu zavidis jeho peniaze.
ku tomu interieru - nist urazliveho podla mna, a to rozhodne nezarabam tolko, aby si mi to zavidel. saamozrejme ja by som pri navrhu preferoval iny styl, ale sheraton ma nejaku svoju filozofiu a drzia sa jej. akurat par detailov mi tam vyslovene kole oci - napriklad ty sedacky s tym cervenym strakatym vzorom su ohavne. ale dneskam su podobne somariny v kurze.
robil som nedavno seriu vizualizacii pre jeden pripravovany hotel do BA, co je tu v inom vlakne. a oproti tomu je tento sheraton decentna nadhera.
 
#240 ·
myslim, ze cast tychto prispevkov by zasluzilo o presun do thredu o interieroch ;)

inak ad tapety, to je zleeee ... ad lamino, furt lepsie ako lino.. alebo kachlicky.. samozrejme neni nad drevene parkety, alebo aspon vlisky .. len kto ma 3 -10 tisic za m2 ked za to ma pomaly celu izbu ..
 
#244 ·
vsetky pouzite materialy su z tych najkvalitnejsich materialov. Ci uz ide o obklady, dlazby, parkety, koberce, làtky, na mieru robeny nabytok. Niektore veci sa specialne pre tento hotel vyrabali v atelieroch v Portugalsku, v Anglicku.....

Preco fake?
Co je pre teba skutocny luxus?
V tom pripade berem svoj koment spat, toto som nevedel. Priznam ze to nieje moj vkus, ale tak isto som si vedomy ze niesom ten pre ktoreho to vyrabaju.
 
Top