daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódź, Mazowsze i Podlasie

Łódź, Mazowsze i Podlasie Łódzkie, Mazowieckie i Podlaskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 18th, 2009, 08:50 PM   #1
lodzer.m
I ♥ Boat City

lodzer.m's Avatar

Likes (Received): 1865

[Łódź] Centrum handlowe Plaza Centers przy stacji Chojny

Nowe centrum handlowo-rozrywkowe w Łodzi

Aleksandra Hac
2009-09-18

link do artykułu

Około 85 milionów euro będzie kosztował projekt spółki Plaza Centers. Galeria ze sklepami i kinami powstanie niedaleko stacji PKP na Chojnach

Plaza Centers to jeden z największych deweloperów w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakup 5,5-hektarowego terenu przy ul. Rzgowskiej to 14. inwestycja firmy w Polsce, a druga w Łodzi.

- Ta nieruchomość jest idealna do przyciągnięcia międzynarodowych i lokalnych najemców. Pomimo globalnego spadku koniunktury, polski rynek pozostaje elastyczny i jest najszybciej rozwijającym się w Unii Europejskiej. To daje nam pewność, więc kontynuujemy inwestycje. Kupujemy nieruchomości, tak jak w Łodzi, ale mamy też aktywny program deweloperski w innych regionach Polski - mówi Ran Shtarkman, prezes Plaza Centers.

W pierwszej połowie przyszłego roku firma otworzy dwa centra handlowe w Suwałkach i Zgorzelcu. To, które zamierza wybudować w Łodzi, będzie jednak większe niż tamte dwa razem wzięte.

Przy ul. Rzgowskiej, tuż obok stacji PKP Łódź Chojny, Plaza Centers chce postawić duże centrum handlowo-rozrywkowe. To poprzemysłowy teren, na którym w drugiej połowie XIX wieku otwarto odlewnię żeliwa. Inwestor chce wybudować na nieruchomości 45 tys. m kw. powierzchni na wynajem. Znajdzie się tam miejsce na 120 sklepów, restauracje, punkty usługowe, kino i park rozrywki.

Centrum, które powstanie w południowej części miasta, dorówna zatem wielkością Galerii Łódzkiej przy al. Piłsudskiego i będzie czterokrotnie mniejsze od Manufaktury. Plaza Centers wierzy, że w naszym mieście jest miejsce na jeszcze jeden taki obiekt.

- Łódź należy do czołówki największych polskich miast i ma jeszcze dużo nie wykorzystanego potencjału do rozwoju sieci handlowych. To znakomita lokalizacja - w południowej części miasta nie ma nowoczesnego obiektu handlowo-rozrywkowego. Łódź Plaza stanie się ulubionym miejscem zakupów dla jednej trzeciej mieszkańców 750-tysięcznego miasta - uważa Agnieszka Cymerman, dyrektorka działu najmu Plaza Centers.

Rozpoczęcie budowy jest planowane na koniec przyszłego roku. Budżet inwestycji to około 350 milionów złotych. Łódzkie centrum miałoby zostać otwarte w 2012 roku. Firma nie wybrała jeszcze pracowni architektonicznej, która zaprojektuje galerię handlowo-rozrywkową.

Teren przy ul. Rzgowskiej to druga łódzka nieruchomość spółki. Na początku dekady firma postanowiła zagospodarować teren przy skrzyżowaniu ul. Żeromskiego z al. Mickiewicza, za hotelem Cubus. Kiedyś mieściły się tam fabryki po dawnych zakładach Karola Eiserta, a później Norbelana. Ta inwestycja jeszcze się nie rozpoczęła.

Plaza Centers to spółka z izraelskim kapitałem. Pierwszą inwestycję zrealizowała w 1996 roku na Węgrzech. Potem inwestowała w Czechach, Rumunii, Serbii, Polsce i Indiach. Do tej pory zrealizowała 26 projektów deweloperskich (w Polsce 7). Zainwestowała w naszym kraju już 200 mln euro. Kolejne 300 zamierza wydać do końca 2012 roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

--

Ciekawe, co z tego wyniknie, gdyż poprzedni projekt (przy ul. Żeromskiego) został zarzucony, zabytkowa fabryka - wyburzona, a teren - odsprzedany (jak sądzę) deweloperowi, który wybuduje tam pewnie ogrodzone bloczki.

Przypomnę bilans firmy Plaza Centers i jej szefa w Łodzi:

In minus: wyburzona piękna fabryka "Norbelana" pod niezrealizowane centrum handlowe.

In plus: szef firmy, z pochodzenia łodzianin, jest współfundatorem powstającego w Parku Ocalałych Centrum Dialogu.
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old September 18th, 2009, 08:56 PM   #2
dexter2
Pijcie piwa z BŁ!

dexter2's Avatar

Likes (Received): 5919

Napiszę coś co nie jest oczywiście odkrywcze, i co już zostało nie raz napisane: kolejna inwestycja która "rozciąga" miasto, wywala centrum poza centrum, przy okazji będąca kolejnym lewym sierpowym w stronę Pietryny i okolic (Manu sobie poradzi).
Przy okazji pewnie kolejny hangar.

Plaza Center Zgorzelec:

Plaza Center Suwałki:

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

Łódź - Remonty kamienic i zabytków - 2010, 2011, 2012

NYC & EastCoast USA!

Last edited by dexter2; September 18th, 2009 at 09:02 PM.
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2009, 09:24 PM   #3
lodzer.m
I ♥ Boat City

lodzer.m's Avatar

Plaza Centers wybuduje nowe centrum w Łodzi

r.
Agencja Cohn & Wolfe
16/09/2009

link do artykułu

Na działce o powierzchni 55 tys. mkw. deweloper wybuduje nowoczesne centrum handlowe z częścią rozrywkową, w której znajdzie się park rozrywki i kompleks kinowy. Wartość inwestycji to ok. 350 mln zł. Otwarcie Łódź Plaza planowane jest w 2012 r.

- Łódź należy do czołówki największych polskich miast i ma jeszcze dużo nie wykorzystanego potencjału do rozwoju sieci handlowych. Pamiętajmy, że to trzecie co do wielkości miasto w Polsce – mówi Agnieszka Cymerman, dyrektor działu najmu Plaza Centers (Polska) Sp. z o.o. – Polski rynek jest obecnie najbardziej obiecującym w całej Unii Europejskiej, a najszybciej rosnąca w Europie gospodarka daje pewność powodzenia takich projektów. Z korzyścią zarówno dla operatorów centrów handlowych jak i najemców – dodaje.

Nowy obiekt powstanie przy ul. Rzgowskiej, w południowej części miasta, bezpośrednio przy wylocie na autostradę A1. Powierzchnia wynajmowalna wyniesie 45 tys. mkw.

- To znakomita lokalizacja. W południowej części Łodzi nie ma nowoczesnego obiektu handlowo-rozrywkowego – mówi Agnieszka Cymerman – Łódź Plaza stanie się preferowanym miejscem zakupów dla jednej trzeciej populacji 750 tysięcznego miasta – dodaje.

Łódź Plaza jest dwunastym projektem realizowanym przez Plaza Centers w Polsce. Spółka zbudowała już siedem centrów handlowo-rozrywkowych w takich miastach jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Ruda Śląska, Lublin, Rybnik i Sosnowiec. Buduje obecnie kolejne dwa obiekty – w Suwałkach (20,000 m^2 powierzchni najmu) i w Zgorzelcu (13,000 m^2). W przygotowaniu jest Plaza Toruń (44,000) i Kielce (33,000). Od 2000 roku, kiedy to został zrealizowany pierwszy polski projekt Sadyba Best Mall w Warszawie, Plaza Center zainwestowała 200 milionów euro. Kolejny miliard złotych deweloper zainwestuje w Polsce do 2012 roku.
Old September 18th, 2009, 09:35 PM   #4
JAKUB POLEWSKI
In the brig

JAKUB POLEWSKI's Avatar

Likes (Received): 158

Oni sobie żarty robią? 1/3 mieszkańców w ich przekonaniu ma robić zakupy w ok. 50 z kolei centrum handlowym?
JAKUB POLEWSKI no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2009, 10:25 PM   #5
lenin
Registered User

lenin's Avatar

Likes (Received): 251

nie jestem przeciwnikiem centrów handlowych..tylko jestem przeciwnikiem wirtualnych...a to mi na takowe wygląda
Po co budować nibylotniskowiec? To już Iran wytwarza nibyokręty podwodne,nibykorwety, nibypoduszkowce,nibysatelity, nibyrakiety,nibyelektrownie atomowe , ma ze 200 tysięcy nibyinżynierów, jest największym producentem nibysamochodów na bliskim wschodzie itd. Pamiętajmy ,że naszą chlopską armie w 39 rozjechały nibyczołgi z tektury
lenin no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2009, 10:52 PM   #6
JAKUB POLEWSKI
In the brig

JAKUB POLEWSKI's Avatar

Nie no, ja rozumiem, ale ja jestem przeciwnikiem nadmiernej ilości centrów handlowych, szczególnie, kiedy ich nadmierność szkodzi rewitalizacji śródmieścia
Old September 19th, 2009, 05:15 AM   #7
marzec
Live slow - Ride fast

marzec's Avatar

Likes (Received): 115

Quote:
Originally Posted by lenin View Post
nie jestem przeciwnikiem centrów handlowych..tylko jestem przeciwnikiem wirtualnych...a to mi na takowe wygląda
No mam nadzieję że o spekulacje gruntem chodzi, bo działka fajna, wygląda że to teren Fakory - czy jakoś tak, między salonem Citroena a torami. Dużo drzew na działce no i budynki fabryczne.
marzec no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2009, 09:21 AM   #8
Depeche
..........MODE

Depeche's Avatar

Likes (Received): 295

Żeby to się chociaż połączyło ze zmartwychwastaniem stacji Łódź - Chojny to byłbym za.

Kino jeśli już powstanie, mogliby nazwać Roma, chociaż zdaje się, że na Rzgowskiej w tej akurat lokalizacji było jeszcze jedno kino, chyba Mewa? Kojarzy ktoś?
Old September 19th, 2009, 09:56 AM   #9
lodzer.m
I ♥ Boat City

lodzer.m's Avatar

W ogóle, to mogliby nazwać to centrum handlowe np. "Chojny Center", zamiast "Łódź Plaza". Jest już Galeria Łódzka, Pasaż Łódzki, Port Łódź, ile jeszcze tych centrów z Łodzią w nazwie? Łódź jest na tyle dużym miastem, że można nazywać je od poszczególnych dzielnic.
Old September 19th, 2009, 10:39 AM   #10
fanfix
Registered User

fanfix's Avatar

Likes (Received): 522

Quote:
Originally Posted by berger.m View Post
W ogóle, to mogliby nazwać to centrum handlowe np. "Chojny Center", zamiast "Łódź Plaza". Jest już Galeria Łódzka, Pasaż Łódzki, Port Łódź, ile jeszcze tych centrów z Łodzią w nazwie? Łódź jest na tyle dużym miastem, że można nazywać je od poszczególnych dzielnic.
Chojny to nie dzielnica
fanfix no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2009, 01:14 PM   #11
19przemek91
Łodzianin

19przemek91's Avatar

Ale wiadomo o co chodzi, trzeba czuwać nad terenem, bo Plaza już nam bez skrupułów Norbelanę załatwiła, za to co zrobiła, powinna mieć zakaz inwestowania na terenie Łodzi, tak samo jak każdy inwestor, który podobnej rzezi się dopuścił. No i dla ścisłości Pasaże Łódzkie to nie są centra handlowe, tylko blaszaki handlowe :P Centra Handlowe w Łodzi mamy dwa - GŁ i Manufakturę.
Old September 19th, 2009, 01:28 PM   #12
lenin
Registered User

lenin's Avatar

zgadza się...trzeba pilnować urzędasów..by nie wydali pozwolenia na budowę...czyli wyburzenie!!....niech ten inwestor spada z łodzi...jeśli o niego chodzi jestem superantysyjonistą i antysemitą w jednym
Po co budować nibylotniskowiec? To już Iran wytwarza nibyokręty podwodne,nibykorwety, nibypoduszkowce,nibysatelity, nibyrakiety,nibyelektrownie atomowe , ma ze 200 tysięcy nibyinżynierów, jest największym producentem nibysamochodów na bliskim wschodzie itd. Pamiętajmy ,że naszą chlopską armie w 39 rozjechały nibyczołgi z tektury
Old September 19th, 2009, 02:46 PM   #13
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Likes (Received): 810

Quote:
Originally Posted by JAKUB POLEWSKI View Post
Nie no, ja rozumiem, ale ja jestem przeciwnikiem nadmiernej ilości centrów handlowych, szczególnie, kiedy ich nadmierność szkodzi rewitalizacji śródmieścia
W Łodzi we przeliczeniu na mieszkanca jest najmniejsza powierzchnia centrow handlowych wsrod duzych miast w Polsce, nawet po oddaniu Parku Lodz. To centrum plaza niekoniecznie musialoby byc czyms zlym dla Lodzi. Gdyby w zamian za pozowolenie na tak duzy obiekt handlowy Plaza wlaczyla w niego dworzec Chojny byloby OK (np. zrewitalizowala istniejacy budynek). Niestety znajac zycie inwestor niewiele da miastu i stracona zostanie szansa na cos ciekawego

A co do rewitalizacji, jest kupa sposobow by to zrobic i sztuczne utrzymywanie przestarzalego i niedostosowanego handlu (a dokladniej osob majacych tam punkty handlowe) z Piotrkowskiej nie jest zadnym rozwiazaniem.
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2009, 02:47 PM   #14
Depeche
..........MODE

Depeche's Avatar

W Łodzi w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest też chyba najniższy dochód wśród dużych miast.
Old September 19th, 2009, 04:18 PM   #15
J_B
Chojeński fanatyk

J_B's Avatar

Likes (Received): 10

Ja się bardzo cieszę z tej inwestycji, zawsze w fabryce na Rzgowskiej widziałem duży potencjał, a przy okazji jakoś odświeży tamtą część chojen, która jest według mnie najbardziej zaniedbana.
Old September 19th, 2009, 05:38 PM   #16
JAKUB POLEWSKI
In the brig

JAKUB POLEWSKI's Avatar

Quote:
Originally Posted by fanfix View Post
Chojny to nie dzielnica
Historycznie jest to dzielnica po dawnej miejscowości przyłączonej w granice miasta. Formalnych dzielnic, jako jednostek pomocniczych natomiast nie ma, więc jak najbardziej jest uprawnione nazywanie Chojen dzielnicą.

Quote:
Originally Posted by Bartas2004 View Post
W Łodzi we przeliczeniu na mieszkanca jest najmniejsza powierzchnia centrow handlowych wsrod duzych miast w Polsce, nawet po oddaniu Parku Lodz.
No i co z tego, skoro to nie jest argument w kwestii czy jest to pozytywne czy negatywne zjawisko. Co to niby za wskaźnik jakościowy powierzchni CH na ilość mieszkańców?

A tak poza tym to niby skąd masz takie dane?

Quote:
Originally Posted by lenin View Post
zgadza się...trzeba pilnować urzędasów..by nie wydali pozwolenia na budowę...czyli wyburzenie!!....niech ten inwestor spada z łodzi...jeśli o niego chodzi jestem superantysyjonistą i antysemitą w jednym
A kto mu nie wyda pozwolenia na rozbiórkę, jeśli nie ma tam miejscowego planu?

Przez tych nierobów z Magistratu jest w Łodzi totalna samowola.

Quote:
Originally Posted by J_B View Post
Ja się bardzo cieszę z tej inwestycji, zawsze w fabryce na Rzgowskiej widziałem duży potencjał [...]
I wierzysz, że oni zrobią CH w fabryce?
Old September 19th, 2009, 06:42 PM   #17
yarro
Z dystansu bez dystansu.

yarro's Avatar

Likes (Received): 6

Quote:
Ja się bardzo cieszę z tej inwestycji, zawsze w fabryce na Rzgowskiej widziałem duży potencjał, a przy okazji jakoś odświeży tamtą część chojen, która jest według mnie najbardziej zaniedbana.
Oni też widzą potencjał, ale w działce pod fabrykę. Fabrykę wyburzą a działkę opchną. To samo co na rogu Żeromskiego i Mickiewicza. Dziwi mnie, że ktoś jeszcze ma złudzenia...
"Jest wystarczająco dużo światła dla tych,którzy chcą zobaczyć,i wystarczająco dużo ciemności dla tych, którzy mają odwrotne upodobania" // 'In faith there is enough light for those who want to believe and enough shadows to blind those who don't.' [Blaise Pascal]
yarro no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2009, 07:11 PM   #18
Depeche
..........MODE

Depeche's Avatar

Quote:
No to skoro widziałeś w niej potencjał, to z czego się cieszysz?
Old September 19th, 2009, 07:25 PM   #19
mchz
Registered User

mchz's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Depeche View Post
W Łodzi w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest też chyba najniższy dochód wśród dużych miast.
Bardziej reprezentatywny jest stosunek dochodu dyspozycyjnego na osobę w przeliczeniu na istniejące m2 pow. handlowej. Z tego, co pamiętam, w którymś z raportów King Sturge (chyba za 2008) wychodziło, że ten wskaźnik jest najwyższy w Łodzi i Warszawie ( u nas ze względu na mniejszą ilość pow. handlowej).
mchz no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2009, 07:36 PM   #20
lenin
Registered User

lenin's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bartas2004 View Post
W Łodzi we przeliczeniu na mieszkanca jest najmniejsza powierzchnia centrow handlowych wsrod duzych miast w Polsce, nawet po oddaniu Parku Lodz. To centrum plaza niekoniecznie musialoby byc czyms zlym dla Lodzi. Gdyby w zamian za pozowolenie na tak duzy obiekt handlowy Plaza wlaczyla w niego dworzec Chojny byloby OK (np. zrewitalizowala istniejacy budynek). Niestety znajac zycie inwestor niewiele da miastu i stracona zostanie szansa na cos ciekawego

A co do rewitalizacji, jest kupa sposobow by to zrobic i sztuczne utrzymywanie przestarzalego i niedostosowanego handlu (a dokladniej osob majacych tam punkty handlowe) z Piotrkowskiej nie jest zadnym rozwiazaniem.
bartas..ten inwestor już od 10 lat planuje coś na żeromskiego..sory dla mnie ta firma to idioci..

Reply

Tags
Łódź, łódź, centrum handlowe, plaza

Thread Tools

Posting Rules