daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Economy and development > Gospodarstvo, infrastruktura i razvoj

Gospodarstvo, infrastruktura i razvoj Economy, Transportation, Energy, and Commerce

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 164 votes, 4.98 average.
Old Yesterday, 05:51 PM   #6721
ozapa
Registered User

Likes (Received): 82

Quote:
Originally Posted by BojovnikHR View Post
Uncle, jesi ti siguran za Tow i Milan u HV-u ?
Kod mene doma 1994. je bio (bivši?) pripadnik Bundeswehra (ne znam mu ime) koji je radio kao instruktor u HVu za TOW.

Uncle Tom's Cabin liked this post
ozapa no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old Yesterday, 06:21 PM   #6722
vozilo
Registered User

vozilo's Avatar

Likes (Received): 311

Quote:
Nostalgija - AN-32 i ekipa na okupu

Odlicna slika, steta sto cemo je tesko vise vidit, j***** politika.
Old Yesterday, 06:25 PM   #6723
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Uncle Tom's Cabin's Avatar

Likes (Received): 588

Dočasnička škola Jastrebarsko

20:10 Simulator POS Fagot,20:36 Gađanje POS Fagot,20:50 Gađanje POS Metis,21:13 POS Maljutka Simulator, 21:56 prekrasno navođenje i pogodak POS Maljutka.

Last edited by Uncle Tom's Cabin; Yesterday at 08:46 PM.
Uncle Tom's Cabin no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:25 PM   #6724
Ivanbeg
Registered User

Ivanbeg's Avatar

Likes (Received): 16

Quote:
Uffff, ja bi ti mogao pomoći u vezi ovog pitanja, ali to zahtjeva dosta opširan posao u vidu pisanja i dokumentiranja teksta, nemoj se ljutit, ali meni se to neda.

Tvoje pitanje zahtjeva jako puno posla. Ali potraži po internetu, imaš dosta knjiga na temu HV-a u domovinskom ratu gdje možeš saznati mnoge podatke koji te interesiraju.

Danas ti HV uglavnom ima (odprilike) oko 7000 aktivnih profesionalnih vojnika, godišnje dragovoljnu obuku prođe oko 850-900 ročnika, oko 2000 mornara koji pripadaju HRM-u, oko 3100 dočasnika i 600 časnika. Trenutno je u fazi izgradnje i aktivna pričuva koja bi trebala imati oko 30 000 pripadnika, neki su već nedavno bili mobilizirani na vojnu vježbu.

Ustroj vojske: Kopnena vojska, Ratna mornarica, Ratno zrakoplovstvo i Protuzračna obrana, Zapovjedništvo za združenu izobrazbu i obuku i Zapovjedništvo za logistiku.

Rodova vojske: borbeni (pješadija, topništvo, protuzračna obrana, oklopništvo, zrakoplovostvo i mornarica, rodovi borbene podrške (inžinjerija, veza, nuklearno-biološko-kemijska obrana, obavještajna djelatnost, motrenje i navođenje i vojna policija).

U vrijeme rata 95-e tokom operacije Oluja (dakle na vrhuncu) HV je imao angažiranih oko 180 000 dobro obučenih vojnika u operaciji Oluja + oko 3000 specijalaca MUP-a , a u pričuvi je bilo još 70 000 vojnika koji su prošli vojnu obuku je bilo stacionirano u Slavoniji za slučaj eventualnog napada iz Srbije za vrijeme operacije Oluja.
Hvala u svakom slucaju i ovo su jako korisne informacije.Ono što bi me još zanimalo je veličina OS Hrvatske tokom prethodne decenije, prije članstva u NATO paktu tj. prije prelaska na profesionalnu organizaciju dok je na snazi još uvjek bilo redovno služenje vojnog roka.Naišao sam na neki podatak da je to bilo nešto manje od 50.000, ali ne znam koliko je pouzdan.
U suštini baš vas briga, članica ste NATO-a, a samim tim vam nikakva trka u naoružanju sa susjedima i ne treba, osim za zadovoljnje neke lične sujete.

Sve ovo me zanima radi pravljenja paralele sa mojom zemljom.Crna Gora od ponovnog osnivanja Vojske od 2006. čitav svoj sistem gradi kao da je već inkorporirana u NATO savez, dakle profesionalni sastav po NATO standardima.Želim da steknem sliku na osnovu Hrvatskog primjera koliko bi nam vojnika trebalo ako bi ostali van NATO saveza.
Ivanbeg no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:36 PM   #6725
vozilo
Registered User

vozilo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Uncle Tom's Cabin View Post
HMMWV M1151
Koliko ih uopce ima u Hrvatskoj i jel znas di su raspoređeni?
Old Yesterday, 11:42 PM   #6726
pp5d6
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Ivanbeg View Post
Hvala u svakom slucaju i ovo su jako korisne informacije.Ono što bi me još zanimalo je veličina OS Hrvatske tokom prethodne decenije, prije članstva u NATO paktu tj. prije prelaska na profesionalnu organizaciju dok je na snazi još uvjek bilo redovno služenje vojnog roka.Naišao sam na neki podatak da je to bilo nešto manje od 50.000, ali ne znam koliko je pouzdan.
U suštini baš vas briga, članica ste NATO-a, a samim tim vam nikakva trka u naoružanju sa susjedima i ne treba, osim za zadovoljnje neke lične sujete.

Sve ovo me zanima radi pravljenja paralele sa mojom zemljom.Crna Gora od ponovnog osnivanja Vojske od 2006. čitav svoj sistem gradi kao da je već inkorporirana u NATO savez, dakle profesionalni sastav po NATO standardima.Želim da steknem sliku na osnovu Hrvatskog primjera koliko bi nam vojnika trebalo ako bi ostali van NATO saveza.
Najviše HV pod oružjem je bilo u studenom i prosincu 1991. -220 000 ljudi.
Uslijedila je demobilizacija nakon Sarajevskog primirja (siječanj 1992) pa je po oružjem bio stalno oko 80 000 -90 000 tisuća sve do Oluje (kolovoz 95).
Tada je mobilizirano oko 70 000 tisuća dodatnih (ukupno 157 000 vojnika).
Do mirne renitegracije istočne Slavonije (1998) bilo je 45 000 vojnika.
Od 1999.- godine HV je smanjen sa 44 500 na 25 000 vojnika 2004 godine.
Od 2009 i ulaska u OTAN oko 18 000 vojnika.

U Domovinskom ratu HRM je stalno imala pod oružjem oko 5000 vojnika (3000 mornaričke pješačke postrojbe Pule, Cres-Lošinj, Ugljan -Dugi Otok,Hvar,Brač, Korčula, 53 bojna mornaričkog pješaštva itd).
HRZ/PZO je imao 3500-4000 ljudi stalno pod oružjem.
Kopnena vojska kroz rat u svakom trenu minimalno 50 000.
pp5d6 no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 12:49 AM   #6727
DegmanCroat111
Registered User

DegmanCroat111's Avatar

Likes (Received): 10

Poljska delegacija posjetila bojnu za specijalna djelovanja (BSD) u Delnicama
Izvor:Stranica OSRH
DegmanCroat111 no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 12:56 AM   #6728
DegmanCroat111
Registered User

DegmanCroat111's Avatar

Likes (Received): 10

Quote:
Originally Posted by vozilo View Post
Koliko ih uopce ima u Hrvatskoj i jel znas di su raspoređeni?
Ako se ne varam imamo 13 komada kod kuće,a ostali su u Afganistanu.
10 komada je u BSD-u zbog bolje obuke i priprema za izvršenje zadaća u Afganistanu.

vozilo liked this post
DegmanCroat111 no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 09:52 AM   #6729
akicrobj
Registered User

akicrobj's Avatar

Likes (Received): 49

Urugvaj uzeo da švicaraca 10 F5 za 2m $ po komadu.

Znači za cijenu jednog F16 block30 dobiješ dvije eskadrile F5 :-)
akicrobj no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 12:13 PM   #6730
Ballota
Powered by Jet-A1

Ballota's Avatar

Likes (Received): 9515

To je avion u rangu MiG-a 21. Zbilja nam ne treba još jedan krš.

__|__
\_______O(-)O_______/
" " "

mate.balota@gmail.com

vozilo liked this post
Ballota no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 01:11 PM   #6731
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Đuro Đaković i Ministarstvo obrane u poslu vrijednom 12,5 mil. kuna

Vrijedan ugovor potpisan je između Specijalnih vozila i Ministarstva obrane.

Đuro Đaković Specijalna vozila d.d., tvrtka u sastavu Đuro Đaković Holdinga d.d. i naručitelj, Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, potpisali su Ugovor kojim se nastavljaju aktivnosti generalne revizije tenkova M-84 u 2014. godini. Ukupna vrijednost navedenog ugovora iznosi 12,5 milijuna kuna.

M-84 je borbeni tenk razvijen na osnovi T-72, čiju je licencu SFRJ otkupila od Sovjetskog Saveza. Ime je dobio po godini kada je ušao u serijsku proizvodnju. M-84 se proizvodio od 1984. do 1991. godine i proizvedeno ih je oko 650.

Danas ga u Hrvatskoj proizvodi Đuro Đaković koji je nastavio s razvojem i proizvodnjom ovoga modela kako bi bio u skladu s NATO standardima. Novi modeli kroz digitalizaciju i povezivanje ključnih tenkovskih sustava, daju sposobnost „hunter-killer" i osiguravaju kompatibilnost i interoperabilnost između novih i poboljšanih tenkova.

http://www.brodportal.hr/clanak/duro...mil-kuna--6764

vozilo liked this post
Old Today, 01:47 PM   #6732
akicrobj
Registered User

akicrobj's Avatar

Likes (Received): 49

F5 bi bio vatrogasna mjera.
2m$ po komadu + 5m$ remont i modernizacija izraelaca (new electronic warfare systems,
the Grifo F radar, an air-to-air refueling system, INS/GPS-
based navigation, support for new weapons, targeting and
self-defense systems, HOTAS , LCD displays, helmet-
mounted displays (HMDs), Radar Warning Receiver ,
encrypted communications, cockpit compatibility for night
vision goggles, On-Board Oxygen Generation System
(OBOGS) and various new onboard computer upgrades... )

Što se M-84 tiče. Što spada u tu "generalnu reviziju" ???

Ako se nevaram u prijedlogu DPR-a je stajalo da ostaju 48 M-84 ali samo jedna satnija ide na standard M-84D..

Uncle Tom's Cabin liked this post
akicrobj no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 01:47 PM   #6733
hajduk
Registered User

Likes (Received): 75

E sad mogao bi malo pp5d6 napisati nešto o proizvodnji tenkova u hrvata da ja tu ne pišem previše gluposti
Naravno ako bude imao volje napisati koliko tenkova M-84 bude išlo na D standard do mimohoda itd...
hajduk no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 01:57 PM   #6734
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Quote:
Originally Posted by akicrobj View Post
F5 bi bio vatrogasna mjera.
2m$ po komadu + 5m$ remont i modernizacija izraelaca (new electronic warfare systems,
the Grifo F radar, an air-to-air refueling system, INS/GPS-
based navigation, support for new weapons, targeting and
self-defense systems, HOTAS , LCD displays, helmet-
mounted displays (HMDs), Radar Warning Receiver ,
encrypted communications, cockpit compatibility for night
vision goggles, On-Board Oxygen Generation System
(OBOGS) and various new onboard computer upgrades... )

Što se M-84 tiče. Što spada u tu "generalnu reviziju" ???

Ako se nevaram u prijedlogu DPR-a je stajalo da ostaju 48 M-84 ali samo jedna satnija ide na standard M-84D..
U generalnu reviziju spada standardna zamjena djelova,nova termovizija i novi SUP

akicrobj liked this post
Old Today, 02:20 PM   #6735
Uncle Tom's Cabin
Registered User

20. OBLJETNICA OLUJE

U mimohodu HV-a njemačke haubice i američki oklopnjaci

Hoće li Ministarstvo obrane RH sljedeće godine na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti održati veliki vojni mimohod? U MORH-u su nam potvrdili da se o mimohodu razmišlja i da će se ideja razmotriti s braniteljskim udrugama. Ako do mimohoda uopće dođe, sve detalje tek treba razraditi. U medijima su se pojavile informacije kako će se mimohod održati čak u Kninu ili Splitu. No, u MORH-u takve napise ocjenjuju kao čistom spekulacijom. Ako se mimohod organizira, glavni hrvatski grad bit će mjesto gdje će odzvanjati vojnički korak i brundanje tenkova.

Dok su mediji proteklih dana javljali o spektakularnoj vojnoj paradi u Beogradu, ostalo je nezabilježeno kako je ta parada raritetna u vojnoj povijesti. Naime, pokazana je identična vojna tehnika kakva je prodefilirala na zadnjoj paradi JNA davne 1985. godine. Od raspada Jugoslavije do danas Srbija doslovce nikakve nove ratne tehnike nije kupovala, već njezina vojska koristi isključivo sredstva naslijeđena od JNA.

S druge strane, ako se održi vojna parada u Zagrebu, hrvatska oružana sila imat će što pokazati - nove jurišne puške i uniforme, finske oklopne transportere patria, njemačke haubice phz 2000 koje dolaze krajem ove godine, njemačke vojne kamione MAN, američka oklopna vozila MRAP, M-ATV i HUMMER, ruske helikoptere Mi-171, kao i remontirane MiGove-21. Međutim, za razliku od parade HV-a iz ratne 1995. godine, današnja oružana sila neće se moći pohvaliti posjedovanjem balističkog PZO sustava, jer je jedan takav, onaj ruski S-300 prikazan na Jarunu, proslijeđen u inozemstvo.

Također, nećemo moći pokazati borbene helikoptere Mi-24, jer se ta komponenta HRZ-a u međuvremenu ugasila. Mi-24 su bili najubojitija leteća platforma na Balkanu koja je mogla nositi čak 2 tone naoružanja. Danas nešto slično HV ne posjeduje. Ukratko, od 1995. godine do danas, HV je povećao broj prijevoznih sredstava, ali, generalno, smanjio je taktičku i strategijsku vatrenu moć.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Novo...8/Default.aspx
Old Today, 03:56 PM   #6736
merkava123
Registered User

Likes (Received): 3

Quote:

Evo ti jedan primjera koji i kakvi su to - ova slika npr prikazuje Galeb G-2 - tkz "VRS" je često i neadekvatno koristila letjelice što je dovodilo do gubitaka s njihove strane ili do zarobljavanja...

J-21 Jastreb sa naoružanjem, nosio je i MK-82

Vrlo zanimljiv zrakoplov , e sad imam jedno pitanje : Dali CG nama i nekim ostalim SFRJ republikama mora isporučiti određeni broj tih zrakoplova jer znam da sam to negdje pročito , ako bi dobili recimo 4-5 galebova , ljepo ih naoružamo i napravimo mini verziju američkog A-10 Thunderbolta
merkava123 no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 05:31 PM   #6737
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Provedena obuka za vozača MRAP MAXX PRO PLUS vozila

U Središtu za obuku i doktrinu logistike u Požegi, od 13. do 24. listopada 2014. provedena su dva tečaja za vozača MRAP Maxx Pro Plus. Program obuke uspješno je prošlo 10 pripadnika Oružanih snaga RH.

Cilj ovog tečaja je osposobiti polaznike tečaja za sigurno upravljanje vozilom MRAP Maxx Pro Plus u različitim terenskim uvjetima te uporabu svih uređaja koji omogućavaju bolju prohodnost u svim vremenskim i zemljišnim uvjetima.

Tijekom tečaja polaznici su upoznati sa sigurnosnim mjerama vezanima uz korištenje vozila, obučeni su i uvježbani za upravljanje vozilom u svim cestovnim i terenskim uvjetima. Na kraju tečaja polaznicima su uručene potvrde o završenom programu obuke za vozača MRAP Maxx Pro Plus vozila. Svi polaznici su izrazili zadovoljstvo provedbom obuke. MRAP Maxx Pro Plus vozilo je oklopljeno motorno vozilo velikih dimenzija (visina 3,92 metara, širina 2,75 metara, dužina 6,85 metara i težina 20 tona), zaštićeno od direktne vatre straljačkog naoružanja i eksplozija jakih mina.

Koristi se prvenstveno za prijevoz ljudstva u području operacije gdje postoji stalna opasnost od napada. Vozilo može prevoziti 5 osoba plus „gunner“ koji je naoružan teškom strojnicom.

vozilo liked this post
Old Today, 05:47 PM   #6738
vozilo
Registered User

vozilo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Uncle Tom's Cabin View Post
Provedena obuka za vozača MRAP MAXX PRO PLUS vozila

U Središtu za obuku i doktrinu logistike u Požegi, od 13. do 24. listopada 2014. provedena su dva tečaja za vozača MRAP Maxx Pro Plus. Program obuke uspješno je prošlo 10 pripadnika Oružanih snaga RH.

Cilj ovog tečaja je osposobiti polaznike tečaja za sigurno upravljanje vozilom MRAP Maxx Pro Plus u različitim terenskim uvjetima te uporabu svih uređaja koji omogućavaju bolju prohodnost u svim vremenskim i zemljišnim uvjetima.

Tijekom tečaja polaznici su upoznati sa sigurnosnim mjerama vezanima uz korištenje vozila, obučeni su i uvježbani za upravljanje vozilom u svim cestovnim i terenskim uvjetima. Na kraju tečaja polaznicima su uručene potvrde o završenom programu obuke za vozača MRAP Maxx Pro Plus vozila. Svi polaznici su izrazili zadovoljstvo provedbom obuke. MRAP Maxx Pro Plus vozilo je oklopljeno motorno vozilo velikih dimenzija (visina 3,92 metara, širina 2,75 metara, dužina 6,85 metara i težina 20 tona), zaštićeno od direktne vatre straljačkog naoružanja i eksplozija jakih mina.

Koristi se prvenstveno za prijevoz ljudstva u području operacije gdje postoji stalna opasnost od napada. Vozilo može prevoziti 5 osoba plus „gunner“ koji je naoružan teškom strojnicom.

Jos ih nisu opiturali ili ovi ostaju u pustinjskoj shemi?
Old Today, 06:13 PM   #6739
Uncle Tom's Cabin
Registered User

Pituraju se ali ovi ja mislim pošto su za obuku ostaju u ovoj pust shemi.

vozilo liked this post

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules