daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 22nd, 2009, 12:40 AM   #21
goolash
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by jasiek67 View Post
Goolash, co prawda nie znalazłem nic o budowie Kopernika (jeszcze), ale to taka namiastka (budowa toalety przy ul. Górniczej ) i foteki z rozbudowy Piekar "C".
wielkie dzięki !!
właśnie o takie zdjęcia chodzi ! te z książek i z widokówek w większej części znam doskonale
swoją drogą .. toalety ??

Quote:
Originally Posted by filosss View Post

Ciekawa kwestia z kamienicami na rogu Szpitalnej które zostały wyburzone z tego co pamiętam na początku lat 90-tych i po jakimś czasie została wybudowana ta samotnie obecnie stojąca na tyle GP - która - niech mnie ktoś ośieci -- nadal stoi pusta od jakichś 10 lat...
echh .. te 2 kamienice to moj wyrzut sumienia. pierwsza ,ta nie narożną ,rozebrano pod koniec lat 90 a drugą jakoś z początkiem 21 wieku. pamiętam ze wtedy zacząłem się interesować Legnicą i dlatego chciałem sfotografować je obie zanim je zrównano z ziemią. tyle ze czasy były inne , klisza aparat itp, wydawało mi się ze będą stać jeszcze trochę .. no ale niestety pierwsza padła dosyć szybko a druga to nawet nie wiem kiedy dokładnie usunięto bo wtedy w Legnicy już byłem gościem =). wiem ze ta narożna jeszcze stała jak budowano to cudo z YTONGU .. czy tam betonu komórkowego. potem był już plac ogrodzony płotem. czyli tak jak dzisiaj.

co do tej kamienicy to jak na owe czasy to naprawdę ładnie ją zrobili. w porównaniu do tego upiornego kwartału przy nmp. stoi tylko zgodnie ze starym układem ulic. dzisiejsza odbudowa nie pokrywa sie w 100% z przebiegiem starej siatki dlatego albo kamienica bedzie krzywo stała albo ostatni odcinek drogi wykrzywią.

Last edited by goolash; June 22nd, 2009 at 12:47 AM.
goolash no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 22nd, 2009, 09:40 AM   #22
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 14390

wspomnień czar... Aż dziw że rozbudowująca się legnica tak skromnie została obfotografowana... PRL - "czas propagandy i sukcesu" - był w stanie chwalić się najmniejszym osiągnięciem budowlanym. Pełno jest kronik o tych czy innych osiedlach w Polsce. Być może wpływ na to miał fakt, że Legnica była siedzibą PGWAR - Rosjanie być może niezbyt chętniw chcieli, aby Legnica była promowana w mediach ogólnopolskich, "przecież my jesteśmy oglądani nie tylko przez przyjaciół, przez wrogów też" (cyt. z wiadomego serialu)...
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2009, 12:16 PM   #23
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by goolash View Post
co do tej kamienicy to jak na owe czasy to naprawdę ładnie ją zrobili. w porównaniu do tego upiornego kwartału przy nmp. stoi tylko zgodnie ze starym układem ulic. dzisiejsza odbudowa nie pokrywa sie w 100% z przebiegiem starej siatki dlatego albo kamienica bedzie krzywo stała albo ostatni odcinek drogi wykrzywią.
To wszystko precyzuje uchwalony dla tego obszaru MPZP. Liczę, że ta samotnica stoi w zgodności z zawartym w mpzp przebiegiem ulic.
Old June 22nd, 2009, 07:09 PM   #24
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Likes (Received): 934

Quote:
Originally Posted by filosss View Post
wspomnień czar... Aż dziw że rozbudowująca się legnica tak skromnie została obfotografowana... PRL - "czas propagandy i sukcesu" - był w stanie chwalić się najmniejszym osiągnięciem budowlanym. Pełno jest kronik o tych czy innych osiedlach w Polsce. Być może wpływ na to miał fakt, że Legnica była siedzibą PGWAR - Rosjanie być może niezbyt chętniw chcieli, aby Legnica była promowana w mediach ogólnopolskich, "przecież my jesteśmy oglądani nie tylko przez przyjaciół, przez wrogów też" (cyt. z wiadomego serialu)...
Masz rację filosss, bo wróg nie spał, a teraz są tego efekty, zgniły imperializm nas wchłonął
A tak na poważnie to Rosjanie mieli ogromny wpływ na życie mieszkańców i funkcjonowanie miasta i pewno dlatego zdjęcia z tego okresu są taką rzadkością

Kwatera główna Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej (w skrócie PGWAR)

Moje jedyne takie zdjęcie
jasiek67 no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2009, 10:56 PM   #25
fabluk1
Registered User

fabluk1's Avatar

Likes (Received): 16

Mam kilka zdjęć z neta z czasów PRL-u, no i sporo zdjęć z lat 1949-56 i dalej po moim dziadku tylko musze je skanować a nie mam czasu obecnie, może w lipcu po 10 się uda, część to pochody 1 majowe i święto Bożego Ciała, a faktycznie z budowy osiedli mam bardzo mizerną ilość zdjęć. Temat super tylko zbiory mamy strasznie małe, no nic wspólnymi siłami może się uda ubogacić temat.
fabluk1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2009, 10:29 AM   #26
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Właśnie po to został utworzony ten wątek, żeby wspólnymi siłami odtworzyć to co tak naprawdę jest albo nieznane, albo zapomniane, a jest równie ważne jak powrót miasta w granice Polski. Niestety nasze miasto nie było tak obfotografowane (ze względu na pobyt "sojuszniczej armii") jak inne, ale po troszkę w prywatnych zbiorach uda się coś odnaleźć i pokazać innym, których takie sprawy interesują i nie są im obce. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i zapraszam do dyskusji, oraz "pogrzebania" w albumach.

Last edited by jasiek67; June 23rd, 2009 at 10:37 AM.
Old June 23rd, 2009, 10:31 AM   #27
skansen
not interested

skansen's Avatar

Likes (Received): 1992

Uwielbiam takie wątki, pogrzebię w swojej kolekcji pocztówek - gdy coś znajdę to wrzucę.

To z Hydrala http://wroclaw.hydral.com.pl/33964,foto.html (lata 1955-1961):

Last edited by skansen; June 23rd, 2009 at 10:37 AM.
skansen no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2009, 10:36 AM   #28
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

I jeszcze oczywiście fotka, jest tylko mały zgrzyt nawet gość, który robił to zdjęcie nie pamięta gdzie było zrobione

Wg mnie są to budynki przy Drukarskiej, ale czy na pewno ?
Old June 23rd, 2009, 11:52 AM   #29
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
I jeszcze oczywiście fotka, jest tylko mały zgrzyt nawet gość, który robił to zdjęcie nie pamięta gdzie było zrobione

Wg mnie są to budynki przy Drukarskiej, ale czy na pewno ?
Wysunę odważną, ale prawdziwą, moim zdaniem, hipotezę - to nie jest zdjęcie z Legnicy. Legnickie budownictwo wielorodzinne (nazwijmy umownie wielkpłytowe) lat 60-70 tych - bo z tych lat są te budynki było na tyle charakterystyczne, przez brak urozmaicenia kształtów budynków, że to nie może być Lca. Zauważcie zależność, że praktycznie wszystkie bloki budowane w Lcy po wojnie mają podstawę prostokąta. oczywiście nie bierzemy Piekar B i C budowanych w latach 80tych oraz skromnych przykładów z ul. Kosmicznej czy dwóch wolnostących bloczków z wjazdowej. reszta to w zasadzie "prostokąciaki".

Bardziej zdjęcie wygląda mi na Lubin i tamtejsze gomułkowskie osiedla "śródmiejskie".
Old June 23rd, 2009, 12:24 PM   #30
tomek1973
Registered User

Jeżeli jest to Legnica ,to pierwsze skojarzenia kierują mnie na Batorego.Ul.Krótka i Fredry są zabudowane starszymi kamienicami natomiast Batorego już chyba nie,aż musze podejść.Może filosss ma racje.Na Drukarską również podejde ,ale wątpie ,aby to była ta ulica.
tomek1973 no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2009, 12:40 PM   #31
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by tomek1973 View Post
Jeżeli jest to Legnica ,to pierwsze skojarzenia kierują mnie na Batorego.Ul.Krótka i Fredry są zabudowane starszymi kamienicami natomiast Batorego już chyba nie,aż musze podejść.Może filosss ma racje.Na Drukarską również podejde ,ale wątpie ,aby to była ta ulica.
Istnieją takie narzędzia jak www.zumi.pl gdzie skutecznie można zweryfikować swoje refleksje. Jest to tym bardziej przydatne gdy się przebywa 400 km od Legnicy... Batorego odpada...
Old June 23rd, 2009, 01:23 PM   #32
tomek1973
Registered User

No tak ,ale ja jestem od Batorego jakieś 300 metrów.Może koledze jaśka67 się coś przypomni.Pare lat temu przez jakiś czas chodziłem po Legnicy i robiłem fotki miejsc które się zmieniają ,albo znikają.Postaram się ,aby owe fotki znalazły się na tym forum.Mam je w albumie.
tomek1973 no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2009, 03:28 PM   #33
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Być może macie rację, że nie jest to Legnicy, bo ja sam jakoś nie mogłem sobie przyporządkować tego budynku, a istnieje takie prawdopodobieństwo, że fotka z innego miasta zawieruszyła mu się w tym albumie.
Jako rekompensatę mam coś takiego, a to już na pewno Legnica, innych twierdzeń nie przyjmuję

Popatrzcie na budynek w głębi po prawej stronie.

Obecnie Bank PeKaO sa. (na dole)

A tu od strony Kaczawy.
Old June 23rd, 2009, 03:33 PM   #34
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Aaaaaaa drugie zdjęcie po lewej stronie neon - "Towary Pewex". Sam tam chodziłem za łepka na "wycieczki"
Old June 23rd, 2009, 03:40 PM   #35
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

1987 bądź 1988 rok.

Zerknijcie na 3 zdjęcie (wraz z brzegiem kaczawy) i wyobraźcie sobie, że tej częsci Zakaczawia (błędna nazwa - lepiej Kartuz) znika, a na jej miejscu ląduje 6 sztuk budowanego wieżowca. I jak Wam się by podobał taki kształt tej dzielnicy.
Old June 23rd, 2009, 03:45 PM   #36
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Mi już ten jeden się nie podoba, a co dopiero razy sześć
Old June 23rd, 2009, 04:16 PM   #37
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Mi już ten jeden się nie podoba, a co dopiero razy sześć
Dokładnie. A pomyśleć, że teren można by zagospodarować poprzez przedłużenie ulic H. Pobożnego i Chrobrego i uzupełnienie zabudową pierzejową o tej samej wysokości co istniejąca - plus pierzeja od strony Wrocławskiej.
Old June 23rd, 2009, 06:25 PM   #38
tecumseh
Registered User

tecumseh's Avatar

Likes (Received): 466

stadion Miedzi lata 70

ul. Nowodworska po lewej obecnie znajduje sie stacja benzynowa lotosu

plac Klasztorny W oddali resztki Legnickiej starówki

plac Klasztorny budka telefoniczna

park kolumny antyczne
tecumseh no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2009, 06:40 PM   #39
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Tecumseh, na zdjęciu nr 4 po prawej stronie od budki jest ogrodzenie, nie orientujesz się co tam było ? Później były fontanny, ale nie ogrodzone.

Last edited by jasiek67; June 23rd, 2009 at 06:48 PM.
Old June 23rd, 2009, 06:49 PM   #40
tecumseh
Registered User

tecumseh's Avatar

Likes (Received): 466

cały ten teren należał do 1 LO pewnie mieli tam taki swój ogródek
tecumseh no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
dolnośląskie, legnica, prl

Thread Tools