daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 24th, 2009, 11:57 PM   #61
basler
Registered User

basler's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by PatrykLCA View Post
14. Legnicka starówka przed wyburzeniem.

Patrząc na to zdjęcie to płakać się chce.... przykre jest to że w tym miejscu postawiono betonowe kloce..ehhh

pomyśleć jak to dziś mogłoby wyglądać.. no ale cóż teraz to sobie można gdybać
basler no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 25th, 2009, 12:31 AM   #62
basler
Registered User

basler's Avatar

Likes (Received): 1

Kilka fotek z powodzi 1977

1. ul. Powstańców Śląskich

2. ul. Powstańców Śląskich

3.

4.

5. ul. Powstańców Śląskich

6. ul. Powstańców Śląskich

7. ul. Powstańców Śląskich

8. Kozi Staw

9. Skrzyżowanie ulic Wjazdowej i Bankowej - obecnie w miejscu gdzie jest zrobione zdjęcie, wybudowana jest galeria Gwarrna

10. Na widokówce widoczne są ogródki działkowe gdzie obecnie znajduję się osiedle Kopernik, w oddali widać budynki na ul.Wrocławskiej oraz budynek szkoły " SPOŻYWCZAK"

basler no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2009, 01:15 AM   #63
xavien05
Mattadorre

xavien05's Avatar

Likes (Received): 33

Kilka fotek ode mnie poszperałem w jakims starym przeowdniku:
1. Powszechny Dom Towarowy obecnie dom towarowy Savia

2. Dziennikarska

3. I ostatnie zatytułowane "Nad Fosą". Niestety nie potrafię zlokalizować jakie to miejsce Obecnie. Proszę o pomoc To co pomożecie..?

w tygodniu wrzucę następne
xavien05 no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2009, 02:17 AM   #64
MorpheoLG
Registered User

Likes (Received): 19

Hasło nie takie długie - Polska - ZSRR zawsze razem.

Fotka nr 15 z murem kwadratu to oczywiście Grunwaldzka widziana z pl. Łużyckiego - można poznać po garażu, który wyburzono dopiero niedawno podczas wznoszenia plomby.

Wszystkie powodziowe zdjęcia z Powstańców Śląskich to faktycznie ulica Szkolna.

"Nad fosą" zaś to Młynówka zaraz za skrzyżowaniem z ul. Reymonta (kamienica z werandą to Reymonta 9). Fotograf stał na wale nad dyrekcją zieleni miejskiej, gdzie dziś jest pizzeria.
MorpheoLG no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2009, 08:50 AM   #65
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Likes (Received): 934

Może zwróć uwagę na sens tamtych wypowiedzi i porównaj zdjęcia z post'ów #48 i zdjęcie 1 z #43, bo wg mnie to dwa różne napisy i ich długość też jest różna.
A z Młynówką jesteś pewny MorpheoLG, bo nie będę się sprzeczał, ale ona nie płynęła wzdłuż Reymonta, a tylko ją przecinała w okolicach palmiarni. Oczywiście to może być kwestia innego spojrzenia na zdjęcie i możesz mieć rację.

Last edited by jasiek67; June 25th, 2009 at 10:15 AM.
jasiek67 no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2009, 09:00 AM   #66
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Kilka zdjęć z Legnickiej starówki. Na niektórych widać autora, może ktoś wie kto to i ma jakiś kontakt na pewno wiele mogli by powiedzieć o tamtym okresie, a może i jakieś nie publikowane zdjęcia mają

Próbowałem znaleźć kontakt w necie z autorami zdjęć, ale bez efektów

Last edited by jasiek67; June 25th, 2009 at 09:16 AM.
Old June 25th, 2009, 11:16 AM   #67
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 14439

Co kontaktów z osobami pamiętającymi "dawną Legnicę" myśle że nie jest aż taki duży problem - w zasadzie rodzice więszkości z nas (przynajmniej moim) doskonale pamiętają, jak za gówniarza biegali po legnickim śródmieściu dojeżdżając tam tramwajem...
filosss está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 25th, 2009, 12:28 PM   #68
Milling
iHala Madrid!

Likes (Received): 168

Jak patrzę na te zdjęcia to mnie ku*wica bierze Jak można było to wszystko wyburzyć?

BTW, to chociaż na chwilę chciałbym znaleźć się na Starym Mieście w latach pięćdziesiątych i zobaczyć te wszystkie kamienice.
Old June 25th, 2009, 04:16 PM   #69
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Też tak myślę , a jeszcze jak by się udało zabrać ze sobą aparat i trochę fotek popstrykać.
Wiesz filosss trochę źle się wyraziłem, nie chodzi mi o sam kontakt z nimi, ale ludzie którzy już wtedy interesowali się zabudową starego miasta, jego zabytkami, pewno mieli by jeszcze sporo takich zdjęć do pokazania, które nie koniecznie musiały ujrzeć światło dzienne, a rodzice ..? no fakt czasem wspominają tamte czasy, ale ... zdjęcie to jednak zdjęcie
Old June 25th, 2009, 04:38 PM   #70
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by jasiek67 View Post
Też tak myślę , a jeszcze jak by się udało zabrać ze sobą aparat i trochę fotek popstrykać.
Wiesz filosss trochę źle się wyraziłem, nie chodzi mi o sam kontakt z nimi, ale ludzie którzy już wtedy interesowali się zabudową starego miasta, jego zabytkami, pewno mieli by jeszcze sporo takich zdjęć do pokazania, które nie koniecznie musiały ujrzeć światło dzienne, a rodzice ..? no fakt czasem wspominają tamte czasy, ale ... zdjęcie to jednak zdjęcie
Legnica niestety ma tego pecha, że tak jak stwierdziliśmy nie została dokładnie obfocona - czemu? mieliśmy (jako społeczeństwo polskie) raptem 20 lat w epoce gdzie aparat był luksuem na który stać było nie wielu.

Kluczem są archiwa niemieckie - tam myślę można by sporo białych kruków odnaleźć - i w oparciu o nie postarać się tam gdzie to możliwe odbudować - w miarę wiernie (biorę pod uwagę już aspekty urbanistyczne a nie architektoniczne) legnickie śródmieście.

No ja niestety mam tyą przyjemność, że dwa polskie miasta które najbardziej leżą mi na sercu mocno zostały przez historię doświadczone... Warszawa ma to szczęście, że fotografii przedwojennych jest mnóstwo, ale tylko obszarów bardziej znanych i reprezentacyjnych. Są rejony/ulice (szczególnie Muranów - getto) gdzie przed wojną polski język nie występował, a co dopiero mówić o aparatach...
Old June 25th, 2009, 10:01 PM   #71
tecumseh
Registered User

tecumseh's Avatar

Likes (Received): 466

zdjecia z roku 1966 znalazłem je na stronie Niemieckiej niektore moga sie powtazac http://www.liegnitz.info/

tecumseh no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2009, 10:25 PM   #72
goolash
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by jasiek67 View Post
A z Młynówką jesteś pewny MorpheoLG, bo nie będę się sprzeczał, ale ona nie płynęła wzdłuż Reymonta, a tylko ją przecinała w okolicach palmiarni. Oczywiście to może być kwestia innego spojrzenia na zdjęcie i możesz mieć rację.
to budynek który znajduje sie na tyłach "open university" dokładnie w miejscu gdzie postawiłeś kółko =)

zdjęcia które wyszperał tecumseh mnie rozwaliły. lata 60 w kolorze. każde z nich to forma przejściowa i żadne nie zawiera stanu aktualnego. fontanna przed strzelnica ma jeszcze resztki po "chłopcu z łabędziem", na lwie widać resztki grawerowanej inskrypcji, widać co zostało po pomniku starego wilhelma i biorąc pod uwagę ze zdjęcie robił Niemiec to propaganda tamtych czasów nabiera innego smaku.
rewelacja

Last edited by goolash; June 25th, 2009 at 10:45 PM.
goolash no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2009, 11:14 PM   #73
xavien05
Mattadorre

xavien05's Avatar

Likes (Received): 33

1. Fronton jednej z kamienic (niestety nie potrafię zlokalizować, w którym mijescu się ona znajduje)

2. Katedra i część placu Słowiańskiego

3. Ulica NMP

4.Kramy Śledziowe i Stary ratusz

5. Nowy Ratusz

xavien05 no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2009, 09:25 AM   #74
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Quote:
Originally Posted by goolash View Post
to budynek który znajduje sie na tyłach "open university" dokładnie w miejscu gdzie postawiłeś kółko =)

zdjęcia które wyszperał tecumseh mnie rozwaliły. lata 60 w kolorze. każde z nich to forma przejściowa i żadne nie zawiera stanu aktualnego. fontanna przed strzelnica ma jeszcze resztki po "chłopcu z łabędziem", na lwie widać resztki grawerowanej inskrypcji, widać co zostało po pomniku starego wilhelma i biorąc pod uwagę ze zdjęcie robił Niemiec to propaganda tamtych czasów nabiera innego smaku.
rewelacja
Przypuszczam, że nie jeden Niemiec urodzony w Legnicy z niedowierzaniem patrzył na to co można zrobić z tak pięknego miasta i jego zabytkami. Skoro ja nie jestem rodowitym Legniczaninem, ale jak bym dorwał gościa, który polecił wyburzyć tyle zabytków to kazał bym mu je odbudować i to w najwyżej trzy dni , a te punktowce to bym zapakował tam ... gdzie na pewno by mu nie pasowały, bo pasują one do tego miejsca jak świnia to bryczki

Normalnie "Manhattan" pełną gębą
Old June 27th, 2009, 07:14 AM   #75
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

A może te wieżowce były ustawione po to żeby ... było gdzie umieścić reklamy... PKO i Konkretów

Niektórzy pewno pamiętają świecące neony reklam, których w Legnicy za wiele nie było, ale te na "punktowcach" było widać z daleka
Old June 29th, 2009, 09:09 AM   #76
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Kilka zdjęć z budowy SP 16 i modernizacji Sp12

Old June 29th, 2009, 04:24 PM   #77
mikeleg
Poor Leno

mikeleg's Avatar

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by xavien05 View Post
(...)
3. I ostatnie zatytułowane "Nad Fosą". Niestety nie potrafię zlokalizować jakie to miejsce Obecnie. Proszę o pomoc To co pomożecie..?

w tygodniu wrzucę następne
Heh, z tyłu kamienica, gdzie obecnie się znajduję . To oczywiście Reymonta.

Quote:

Miliard razy bardziej miejsko niż obecnie...

EDIT: Co jest z tym drugim zdjęciem - jakieś dziwne? Nogi do góry nogami? Czyżby fotomontaż?

Quote:
Jak rozumiem w PRLu był plan przebicia Pocztowej aż do Wrocławskiej przez wyburzenia? Geeez, dobrze, że nic z tego nie wyszło.
Old June 29th, 2009, 04:55 PM   #78
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by mikeleg View Post
Heh, z tyłu kamienica, gdzie obecnie się znajduję . To oczywiście Reymonta.

Miliard razy bardziej miejsko niż obecnie...

EDIT: Co jest z tym drugim zdjęciem - jakieś dziwne? Nogi do góry nogami? Czyżby fotomontaż?

Jak rozumiem w PRLu był plan przebicia Pocztowej aż do Wrocławskiej przez wyburzenia? Geeez, dobrze, że nic z tego nie wyszło.
Może inaczej "poszerzenia Kartuskiej" w oparciu o wyburzenia jej południowej pierzei...

Oczywiście wraz z drugą nitką mostu nad Kaczawą - oczywiście o nawiązanie do obecnego mostu kamiennego nikt by nie zadbał, a obawiam się, że i ten kamienny mógłby być nadszarpnięty jeśli nie przebudowany.

Z tego co pamiętam z planów poszerzenia Kartuskiej nie zrezygnowano, tyle, że kosztem północnej strony i terenu kolejowego...
Old June 30th, 2009, 07:58 AM   #79
jasiek67
Registered User

jasiek67's Avatar

Z tego co pamiętam, to planowano wyburzenie całej części Kartuz od Libana, aż do Kaczawy i miały tam powstać nowoczesne (jak na owe czasy) centra handlowe i poszerzone ulice, oraz dodatkowy most na Kartuzkiej.
Old June 30th, 2009, 09:13 AM   #80
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Warto dodać, że na prawym brzegu w przeciągu ostatniejd dekady "zniknęło" kilka kamienic z Kartuzkiej...

Reply

Tags
dolnośląskie, legnica, prl

Thread Tools

Posting Rules