search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 15th, 2015, 12:10 PM   #1
fatalbomb
Traffic Engineer

fatalbomb's Avatar

Likes (Received): 776

O czym oni mówią, czyli skrypt podpowiadający znaki drogowe

Na forum mamy kilka wątków, w których prowadzone są dyskusje na temat oznakowania, czy wykładni poszczególnych znaków drogowych. Do sztandarowych przykładów należą "Zasady ruchu drogowego" czy "Oznakowanie dróg", ale można spotkać krótkie dyskusje na te tematy również w tych inwestycyjnych.

Zazwyczaj w takich tematach gęsto ścielą się odwołania do znaków drogowych poprzez ich kod określony w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym czy rozporządzeniach o znakach i sygnałach. Rekordy padają w "Zasadach ruchu drogowego", gdzie na jednej stronie liczba kodów znaków czasem przekracza 150. Oczywiście, są Forumowicze znający te symbole na pamięć (instruktorzy jazdy, prawnicy zajmujący się PoRD), ale spora część osób przeglądających wątki, napotykając na enigmatyczny kod typu "E-17a" zmuszona jest wyszukać go przez Google, aby dowiedzieć się, że to jest znak początku miejscowości. Oczywiście, przy przedłużających się dyskusjach wbije nam się w końcu w głowę jakiś popularny symbol, typu C-12, B-20, B-33, ale gdy "poleci" egzotyka typu B-19 czy A-13, zaczynają się schody.

W związku z powyższym, przyszedł mi jakiś czas temu do głowy pomysł, aby opracować rozszerzenie do przeglądarki, które "przetłumaczy" mi symbole znaków na ich reprezentację graficzną. Po mniej więcej tygodniu mniej lub bardziej intensywnego kodowania, słowo stało się ciałem.

Skrypt "SSC Polskie Znaki Drogowe" jest prostym narzędziem realizującym wyżej opisaną funkcję.

Jak zainstalować?

1. Zainstalować dodatek GreaseMonkey* do Firefoxa - link. Dla tych, co nie znają: jest to wtyczka do przeglądarki pozwalająca uruchamiać kawałki kodu JavaScript po załadowaniu się określonych stron, co pozwala ingerować w ich zawartość lokalnie po stronie użytkownika. Instalacja jest bezproblemowa, wymagane jest jedynie ponowne uruchomienie przeglądarki.

2. Zainstalować przedmiotowy skrypt, znajdujący się na GreasyFork.org - link. Po instalacji, skrypt jest od razu gotowy do użycia.

*) do innych przeglądarek istnieją alternatywne wtyczki:
- Dla Google Chrome: Tampermonkey.
- Dla Opery: Violentmonkey.

Opis działania
Skrypt wkracza do akcji tylko i wyłącznie w momencie przeglądania wątków (skyscrapercity.com/showthread.php*) oraz widoku pojedynczego posta (skyscrapercity.com/showpost.php*). Jego rolą jest namierzenie w treściach wiadomości literowo-cyfrowych kodów znaków drogowych i odpowiednie ich "udekorowanie", zależnie od wybranego trybu. Zależnie od tego, który z nich wybierzemy, zostanie zastosowana przynajmniej jedna z poniższych rzeczy:
  • Po najechaniu na kod znaku wyświetlony zostanie (w lewym górnym rogu przeglądarki) odpowiadający mu znak
  • Dodane zostanie wyróżnienie dopasowanego kodu
  • Zostanie wyświetlona miniaturka odpowiedniego znaku drogowego, obok lub zamiast kodu

Ilustracje poglądowe:
1. Podmiana kodu znaku drogowego na miniaturkę
--

--

2. Dodanie miniaturki znaku drogowego obok kodu:
--

--

3. Dodanie jedynie wyróżnienia dopasowanych znaków:
--

--

4. Widok znaku w pełnym rozmiarze, po najechaniu myszą na symbol:
--

--

Tryby pracy
Skrypt posiada 6 trybów działania. Każdy zapewne znajdzie taki, który mu najbardziej odpowiada.
  • Podgląd, kod - Najbardziej zachowawczy tryb. Zawartość treści posta nie ulega zmianie, jedynie najechanie na kod znaku wyświetla go w pełnym rozmiarze (patrz rys. 4).
  • Podgląd, kod wyróżniony - dopasowane kody znaków wyróżniane są ciemnozielonym podkreśleniem (patrz rys. 3). Najechanie na kod znaku wyświetla go w pełnym rozmiarze.
  • Podgląd, kod + miniatura - za kodem znaku, w treści posta dodawana jest miniatura (patrz rys. 2). Najechanie na kod znaku lub miniaturę wyświetla go w pełnym rozmiarze.
  • Podgląd, miniatura - kod znaku jest zamieniany na miniaturę (patrz rys. 1). Można zobaczyć kod znaku po wskazaniu obrazka myszą. Ponadto, najechanie na nią wyświetla znak w pełnym rozmiarze.
  • Bez podglądu, kod + miniatura - za kodem znaku, w treści posta dodawana jest miniatura. Najechanie na kod lub miniaturę nie wywołuje żadnego efektu (podgląd pełnego rozmiaru jest wyłączony).
  • Bez podglądu, miniatura - kod znaku jest zamieniany na miniaturę. Najechanie na nią nie wywołuje żadnego efektu (podgląd wyłączony).

Domyślnie wybranym trybem jest pierwszy ("Podgląd, kod"). Aby zmienić, tryb, należy skorzystać ze specjalnego menu, które pojawia się obok przycisków narzędzi wątku oraz wyszukiwania:

Kliknięcie tekstu "Polskie Znaki Drogowe" wyświetli rozwijalną listę, z której możemy wybrać interesujący nas tryb. Po wybraniu pozycji, nastąpi automatyczne przeładowanie strony z nowymi ustawieniami. Tryb jest pamiętany również po zamknięciu przeglądarki.

Informacje dodatkowe
  • Symbole znaków drogowych pochodzą z Wikipedii, należą również do domeny publicznej. W ogromnej większości są to rysunki wektorowe w formacie SVG, co powoduje, że można je sobie skalować do woli.
  • Kopiując tekst zawierający miniaturki, w miejscu obrazków pojawia się kod znaku.
  • Skrypt dopasowuje wyłącznie kody znaków, gdzie między częścią literową a cyfrową znajduje się kreska (np. C-12). Gdy kreski nie ma (napiszemy np. A12 lub A 12), skrypt nie wyłapie takiego oznaczenia. Jest to zrobione celowo, aby, po pierwsze: promować prawidłowe oznaczenia znaków; po drugie, aby skrypt nie wyłapywał oznaczeń autostrad i dróg ekspresowych. Z drugiej strony, niektórzy oznaczają drogi jako np. S-8 (zamiast S8), co powoduje, że Autostradowa Obwodnica Wrocławia staje się ostrzeżeniem o rondzie (A-8)
  • Niektórzy używają oznaczeń typu A-6x w celu odniesienia się do znaków A-6a, A-6b, ..., A-6e. Skrypt wspiera taką konwencję, podstawiony zostanie wtedy symbol A-6a. Podobnie, gdy użyjemy już niestniejącego kodu E-17 (pomijając literkę "a" na końcu), podstawiony zostanie znak E-17a.
  • Miniaturki wstawiane w treść posta są automatycznie skalowane tak, by mieć wysokość 16 pikseli. Skalowanie jest proporcjonalne, więc szerokość miniaturki będzie wartością wynikową.
  • Skrypt wyławia również oznaczenia znaków łączonych, np. C-13/16, B-3/4/10.

W razie uwag czy znalezionych błędów, odpowiadajcie w tym wątku.
Najnowsza wersja skryptu: 1.2 (F929)

Driver in A, CZ, D, E, FL, IS, PL | Passenger in CH, F, H, I, JP, MK, S, SK, SRB

Kpc21, r6666, PiotrJot, bloniaq_s8, Cezman and 8 others liked this post

Last edited by fatalbomb; September 29th, 2015 at 02:33 PM. Reason: Tampermonkey & Violentmonkey
fatalbomb no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 17th, 2015, 11:48 PM   #2
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 5861

Dla mnie te kody to cały czas egzotyka, kojarzę tylko że A-7 to (chyba) "ustąp pierwszeństwa przejazdu".

Skrypt na pewno przydatny, choć jeszcze lepiej byłoby, gdyby dyskutujący w tych wątkach używali nazw znaków, a nie ich kodów z PoRD znanych tylko im.

Cezman liked this post
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2015, 03:36 PM   #3
fatalbomb
Traffic Engineer

fatalbomb's Avatar

Aktualizacja - wersja 1.1 (F903)

Zmiany w najnowszej wersji:
  • Dodane brakujące znaki z serii T (od T-24 do T-34)
  • Dodane znaki szlaków rowerowych serii R (od R-1 do R-4e)
  • Dodane znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi serii W (od W-1 do W-7)
  • Dodane mapowanie znaku E-15 na E-15a

Jeżeli skrypt nie zaktualizował się automatycznie, należy zrobić to ręcznie:
  • Z menu wtyczki Greasemonkey wybieramy pozycję Zarządzaj skryptami
  • Klikamy prawym klawiszem myszy na nazwie skryptu i wybieramy opcję Znajdź aktualizacje. Jeżeli jednak ręcznie modyfikowaliśmy skrypt, opcja ta będzie niedostępna, zamiast tego odblokowana będzie pozycja Forced find updates. Wybieramy ją i potwierdzamy chęć porzucenia naszych lokalnych zmian.
  • Aktualizacja potwierdzona zostanie odpowiednim komunikatem.

Driver in A, CZ, D, E, FL, IS, PL | Passenger in CH, F, H, I, JP, MK, S, SK, SRB
Old September 4th, 2015, 12:17 AM   #4
bloniaq_s8
Lewak gorszego sortu

bloniaq_s8's Avatar

Likes (Received): 12419

Quote:
Originally Posted by fatalbomb View Post
*) do przeglądarek Google Chrome oraz Opera istnieją podobne wtyczki: Tampermonkey oraz Violentmonkey. Jeszcze ich nie testowałem na tych przeglądarkach.
nie działa. Przynajmniej mi.

edit. na chrome chodzi, na operze dalej nie.

Quote:
Nie chcę malować sytuacji w czarnych kolorach, ale zauważam, że Polska gospodarka, jest uzależniona od innych gospodarek.
R.Czarnecki v-ce przewodniczący PE

Warsaw, city at war

Last edited by bloniaq_s8; September 4th, 2015 at 12:23 AM.
bloniaq_s8 no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2015, 02:29 PM   #5
Elninio19PL
Registered User

Elninio19PL's Avatar

Likes (Received): 3923

mi na operze też nie bangla.
Augustyn, ustanowił wszystkie rzeczy względem liczby, ciężaru i miary."

Historyczne Bzdury
Elninio19PL no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2015, 10:23 PM   #6
fatalbomb
Traffic Engineer

fatalbomb's Avatar

Quote:
Originally Posted by bloniaq_s8 View Post
na chrome chodzi, na operze dalej nie.
Quote:
Originally Posted by Elninio19PL View Post
mi na operze też nie bangla.
Sprawdziłem i znalazłem przyczynę, dlaczego skrypt nie pracuje pod Operą. Fix w trakcie opracowywania

bloniaq_s8 liked this post
Old September 29th, 2015, 02:36 PM   #7
fatalbomb
Traffic Engineer

fatalbomb's Avatar

Aktualizacja - wersja 1.2 (F929)

Zmiana w nowej wersji jest tylko jedna - jest to wprowadzenie obsługi dla Opery i wtyczki Violentmonkey.

Skrypt powinien automatycznie się zaktualizować. Jeżeli to nie nastąpi - instrukcja aktualizacji cztery posty wyżej

Old September 29th, 2015, 02:53 PM   #8
Elninio19PL
Registered User

Elninio19PL's Avatar

Niestety dalej nie działa. Mam zainstalowany Violentmonkey, ikonkę z małpką mam widoczną, skrypty włączone oraz dodatek znaki drogowe SSC. Próbowałem wyłączy adblocka ale niestety nic nie pomaga...

Historyczne Bzdury
Old September 29th, 2015, 03:27 PM   #9
bloniaq_s8
Lewak gorszego sortu

bloniaq_s8's Avatar

Likes (Received): 12419

działa.

Quote:
Nie chcę malować sytuacji w czarnych kolorach, ale zauważam, że Polska gospodarka, jest uzależniona od innych gospodarek.
R.Czarnecki v-ce przewodniczący PE

Warsaw, city at war
bloniaq_s8 no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2015, 10:27 AM   #10
Elninio19PL
Registered User

Elninio19PL's Avatar

Ok, zmieniłem ustawienia i działa.
Nie działa tylko tryb: podgląd, kod

Historyczne Bzdury
Old September 30th, 2015, 10:43 AM   #11
fatalbomb
Traffic Engineer

fatalbomb's Avatar

z jakiej wersji Opery korzystasz, pod jakim systemem operacyjnym?
Spróbuję przeanalizować, co tam się dzieje.

Old September 30th, 2015, 02:05 PM   #12
Elninio19PL
Registered User

Elninio19PL's Avatar

Moja Opera twierdzi że posiadam najnowszą wersję (64 bit)o numerze: 32.0.1948.25. System operacyjny to Windows 10.

Historyczne Bzdury
Old September 30th, 2015, 03:36 PM   #13
el nino
Anonimowy lukrecjoholik

Likes (Received): 5455

Na Operze w domu mam Violentmonkey a w pracy Tampremonkey - ten drugi działa bez zarzutów, za to w domu z Violentmonkey są problemy.
el nino no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules