daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | Design

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 13th, 2013, 07:09 PM   #1
seba65536
Registered User

seba65536's Avatar

Likes (Received): 3256

Hyperloop (pomysł Elona Muska na pneumatyczną "kolej")

Elon Musk to człowiek, który wzbogacił się na PayPal, potem założył firmę Tesla Motors która robi samochody elektryczne, oraz firmę SpaceX, która produkuje rakiety (ich rakiety są już wykorzystywane m.in. przez NASA).

Więcej o nim: na wikipedii

Hyperloop to jego kolejny pomysł, ale sam podobno nie ma czasu się nim zająć, a chciałby, żeby coś takiego powstało, więc opublikował go "do wzięcia".

Strona projektu
Szczegóły (plik pdf)

W skrócie projekt zakłada wybudowanie 2 stalowych rur o wewnętrznej średnicy 2.23 m (grubość ścianek około 20-23 mm), na początku i końcu linii będą liniowe silniki elektryczne przyśpieszające i hamujące wagoniki. Rury będą co mniej więcej 30 metrów podparte na kilkunastometrowych betonowych filarach - dzięki temu można oszczędzić na wykupie ziemi i wiekszość trasy puścić środkiem autostrad itp. W Polsce by się sprawdziło, bo zniechęcałoby wandali

Rury będą umocowane w pierścieniach na filarach tak, że będą mogły się ślizgać do przodu i do tyłu względem pierścienia - ma to zapobiec problemom z rozszerzaniem się/kurczeniem się rur wraz ze zmianami temperatury - elastyczna część rur ma być umieszczona przy stacjach końcowych, bo tam wagoniki jeżdżą z dużo mniejszą prędkością.

Oprócz rozpędzaczy na początku i końcu trasy co mniej więcej 112 km rury będą wyposażone w kolejne krótkie odcinki liniowego silnika, żeby przyśpieszyć wagoniki (zniwelować straty prędkości na tym odcinku). Mniej niż 1% całej długości rur będzie musiała być pokryta tym silnikiem.

Żeby zapewnić minimalne straty prędkości rury mają mieć w środku ciśnienie obniżone do 100 Pa, będzie ono aktywnie utrzymywane przez pompy próżniowe. Dodatkowo wagoniki będą miały z przodu kompresor - skompresowane powietrze z przodu wagonika będzie w większości wypuszczane z tyłu wagonika (żeby zmniejszyć stratę prędkości i nawarstwianie się powietrza przed wagonikiem), a resztę przeznaczy na utrzymanie poduszek powietrznych na "nartach" którymi wagonik będzie się odpychał od rury. Narty będą też amortyzowane, bo poduszki powietrze przy takiej różnicy ciśnień są bardzo "sztywne". W celu chłodzenia wagoniki będą brać na na każdą jazdę pojemnik z wodą, którą będą chłodzić kompresor, i pojemnik na powostającą parę. Oprócz tego będą oczywiście baterie napędzające kompresor. Na stacjach końcowych te 3 części będą szybko wymieniane i wagonik po wymianie pasażerów i bagaży rusza z powrotem.

Wagoniki będą jeździć pojedyńczo, w każdym zmieści się 28 ludzi, i przez większość trasy będą jechać z prędkością około 0.9 macha. Maksymalne przeciążenia są wyliczone na 0.5 g.

Projekt jest przeliczony przez inżynerów z SpaceX, i wg nich jest technicznie możliwy. Dla trasy San Francisco - Los Angeles (ok. 560 km) i 40 wagoników ma kosztować poniżej 6 miliardów dolarów (mniej, niż autostrada czy kolej na takiej trasie), czas podróży ma wynieść 35 minut, a ceny biletów trochę ponad 20 dolarów. W cenie tych 6 000 000 000 $ jest też przykrycie rur z góry bateriami słonecznymi, dzięki czemu instalacja będzie produkować więcej prądu, niż zużywa.

Co wy na to?

ssplayer liked this post

Last edited by seba65536; August 13th, 2013 at 07:36 PM. Reason: poprawione dane
seba65536 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 13th, 2013, 08:14 PM   #2
czlek
Registered User

Likes (Received): 514

Quote:
Originally Posted by seba65536 View Post
Dodatkowo wagoniki będą miały z przodu kompresor - skompresowane powietrze z przodu wagonika będzie w większości wypuszczane z tyłu wagonika (żeby zmniejszyć stratę prędkości i nawarstwianie się powietrza przed wagonikiem), a resztę przeznaczy na utrzymanie poduszek powietrznych na "nartach" którymi wagonik będzie się odpychał od rury. Narty będą też amortyzowane, bo poduszki powietrze przy takiej różnicy ciśnień są bardzo "sztywne".
Czyli rozumiem, że pociąg wewnątrz rury miałby w zasadzie... latać jak samolot? Wsześniej pojawiały się koncepcję pociągów o minimalnych stratach energii, ale przeważnie punktem wyjścia był pociąg na poduszce magnetycznej i dołożenie tunelu próżniowego było dalszym rozwinięciem, które oprócz wyeliminowania tarcia torów miało również eliminować opory powietrza. Problemem był zawsze olbrzymi koszt magnesów i w związku z tym całego toru. Jeśli dałoby się rzeczywiście zrobić "lewitację" wykorzystując szczątkowe ciśnienie w tunelu, to znacznie obniżyłoby koszty. Ciekawy pomysł. Gdyby to zrealizować, to mogłoby nawet zagrozić wewnątrzkontynentalnym połączeniom lotniczym.
czlek no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2013, 08:32 PM   #3
Raf124
Konstytucja głupcze!

Raf124's Avatar

Likes (Received): 25753

Quote:
Originally Posted by czlek View Post
Czyli rozumiem, że pociąg wewnątrz rury miałby w zasadzie... latać jak samolot?
Nie jak samolot i nie lewitacja.

Zrób sobie prosty eksperyment na stole(gładkim). Szybko przesuń karte plastikowa po nim i puść. Przy odpowiedniej prędkości pod karta wytworzy sie poduszeczka powietrza zmniejszająca tarcie, i zobaczysz jak pieknie i szybko sunie po stole - tak swoja droga wg najnowszych badan wiadomo ze to ten efekt zabił Senne na torze Imola.

Co do projektu hyperloop, to warto równiez nadmienic, ze jego koszt to od 5 do 7 mld dolarów za trase z san francisco do LA, czyli za około 500km.
Dla porównania, za kolej szybkiej kolei w kaliforni planuja zaplacic od 60 do 80mld dolarów za około 1300km tras.
W chinach maglev kosztował około 1,5mld za 30 kilometrów

Quote:

Co wy na to?
Ja na to jak na lato.
Czekam az elon załozy projekt na kickstarterze

A tak na powaznie, to wg mnie mogliby sprobowac. Co im szkodzi ? Moze sie to okazac dobrym testerem takiego podejscia do transportu i moze zacheci to do tworzenia podobnych linii w innych krajach.
Old August 13th, 2013, 08:44 PM   #4
czlek
Registered User

Likes (Received): 514

Quote:
Originally Posted by Raf124 View Post
Nie jak samolot i nie lewitacja.

Zrób sobie prosty eksperyment na stole(gładkim). Szybko przesuń karte plastikowa po nim i puść. Przy odpowiedniej prędkości pod karta wytworzy sie poduszeczka powietrza zmniejszająca tarcie, i zobaczysz jak pieknie i szybko sunie po stole
Nie chodziło mi dosłownie o zasadę działania skrzydła samolotu, tylko o sam fakt, że do uzyskania efektu unoszenia się wykorzystuje się zjawiska aerodynamiczne zamiast np. magnesów.
czlek no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2013, 09:16 PM   #5
seba65536
Registered User

seba65536's Avatar

Likes (Received): 3256

Ja bym nie czekał na Amerykanów

Sumaryczna odległość między miastami wojewódzkimi w Polsce a Warszawą to 4201 km. Minimalna 129 km, maksymalna 494 km (zgodnie z tą stroną )

Dajemy po 8 wagoników na 9 tras krótszych niż 300 km, po 16 wagoników na 3 trasy krótsze niż 400 km i po 24 wagoników na 3 dłuższe trasy. To daje 192 wagoniki i maksymalny czas oczekiwania przy przesiadce w Wawie około 2 minut. Czyli maksymalny czas przejazdu z 1 miasta wojewódzkiego do innego < 55 minut, a maksymalny czas dojazdu do Warszawy z dowolnego miasta wojewódzkiego to 27 minut

Koszt takiej sieci-gwiazdy przy założeniu, że dajemy te 192 wagoniki, koszt stacji mnożę przez 15 a resztę kosztów infrastruktury mnożę skalując przez odległość wyniosłaby

(15*260 000 000+(192/40)*(54 000 000)+(4201/579)*5 410 000 000)*3.15 = 136 748 011 088 PLN.

Czyli jedynie 40 % wydatków budżetowych w 2013 roku. Połowę wydębiamy z UE, resztę rozkładamy na 10 lat - raptem 2 % wydatków budżetowych rocznie, a za 10 lat mamy sci-fi

Ech, rozmarzyłem się.

EDIT: a z przesiadkami w Łodzi to w ogóle wychodzi taniutko - tylko 3729 km i 37% budżetu państwa

n3w.mod3l liked this post

Last edited by seba65536; August 13th, 2013 at 09:36 PM.
seba65536 no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2013, 12:21 AM   #6
tur
...

tur's Avatar

Likes (Received): 772

Nie wiem, może jestem zbyt sceptyczny i nie mam wyobraźni, ale jakoś nie widzę tego. Trochę trąci mi to pomysłami takimi jak MISTER Mikoszy, monorali w Rzeszowie czy kolejka linowa wzdłuż Zakopianki. Zastanawiam się też nad przepustowością i bezawaryjnością tego. W końcu planują połączyć dwie raczej dosyć spore (7 i 12 mln) metropolie...

Nie jest to to pierwszy "rewolucyjny" wynalazek w transporcie w trakcie mojego trzydziestoletniego życia. Był Maglev - skończyło się na jednej kolejce w Szanghaju, a jakiś czas temu Segway miał być przełomem w transporcie, a jak jest każdy widzi. Już prędzej "mobility scooters" są jakimś przełomem w USA. Niestety jest to w większości przypadków krok wstecz...

Ale może się mylę i to rzeczywiście wypali? Elon Musk to facet który budzi moją sympatię - ma pomysły i ma żyłkę takiego zwariowanego naukowca - trochę jak Tesla.

Quote:

Sumaryczna odległość między miastami wojewódzkimi w Polsce a Warszawą to 4201 km. Minimalna 129 km, maksymalna 494 km (zgodnie z tą stroną )
A policzyłeś też Toruń i Zieloną Górę?

Last edited by tur; August 14th, 2013 at 12:27 AM.
tur no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2013, 12:26 AM   #7
k%
Pijże

k%'s Avatar

Likes (Received): 19932

chciałbym bardzo, ale ... ostatnio ludzkość kisi się w swoim sosie i oprócz nowych smartfonów nic naprawdę nowatorskiego nie powstaje, a przecież na Księżycu stanęliśmy ponad 40 lat temu, podobnie sytuacja ma się z Concorde'm, a Astronauci mieli do dyspozycji wtedy komputery o mocy obliczeniowej kalkulatora.

W teorii mój S4 powinien już sam kolonizować Marsa ... tylko ludziom brakuje chyba wiary w marzenia, więc zapewne ten projekt zostanie zapomniany bo "niedasię" lub "mamy autostrady i zwykłą kolej, a jest kryzys" ...
k% no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2013, 12:32 AM   #8
Swist
Banananana

Likes (Received): 935

To nic nowego. Przecież ten cały pomysł opiera się na wepchnięciu ekranoplanu do plastikowej rurki. Sam efekt przypowierzchniowy został odkryty w latach 20 poprzedniego wieku, a Rosjanie wykorzystywali go namiętnie zarówno w pojazdach cywilnych jak i wojskowych.

Infografika z radzieckimi ekranoplanami:

No i film z największym kiedykolwiek zbudowanym ekranoplanem:

Swist está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 14th, 2013, 11:45 AM   #9
Raf124
Konstytucja głupcze!

Raf124's Avatar

^

Bardzo wiele "nowych" rzeczy jest opartych na starych koncepcjach.
Ba! to dobrze swiadczy o pomysle elona muska, ponieważ jest oparte na sprawdzonych rozwiązaniach.

Quote:
Originally Posted by k% View Post
chciałbym bardzo, ale ... ostatnio ludzkość kisi się w swoim sosie i oprócz nowych smartfonów nic naprawdę nowatorskiego nie powstaje, a przecież na Księżycu stanęliśmy ponad 40 lat temu, podobnie sytuacja ma się z Concorde'm, a Astronauci mieli do dyspozycji wtedy komputery o mocy obliczeniowej kalkulatora.

W teorii mój S4 powinien już sam kolonizować Marsa ... tylko ludziom brakuje chyba wiary w marzenia, więc zapewne ten projekt zostanie zapomniany bo "niedasię" lub "mamy autostrady i zwykłą kolej, a jest kryzys" ...
Bo ludzie lubia to co stare i dobrze sie czuja kiszac sie w "niedasie" i własnie swoim sosie.

Dlatego to jednostki pchają swiat do przodu a nie masy.

I mam nadzieje, ze tacy wizjonerzy/przedsiebiorcy jak Musk, czy np. P.Thiel beda coraz odważniejsi i będą realizować coraz odważniejsze projekty. Bo ani na stare zasiedziałe korporacje nie mozna liczyc ani tym bardziej na polityków.

Zreszta widac to po USA, gdzie wystarczyłoby uszczknąć parę % z budzetu zbrojeniowego i przekazac do NASA, zeby agencja mogła rozpoczac mase nowatorskich projektów - ale politycy tego nie chca, jak i wyborcy którzy krzywo patrza na dofinansowanie NASA. Ludzie wolą zeby emerytury były troche wyzsze, zeby wojskowi mieli zabawki, albo zeby nauczyciele(czy inne grupy) były jak pączki w maśle niż żeby te w skali całych gospodarek nieistotnie małe pieniadze przeznaczyc na badania naukowe i na realizacje nowatorskich idei.
I jest to prawdziwe dla USA, Polski i chyba kazdego innego kraju. Chyba tylko autorytarne chiny moga tutaj byc bardziej odwazne.

To jest kolejna wada pełnej demokracji, taka demokracja premiuje ciepła wodę w kranie, i przyjemna stagnację. Boi się innowacji i ryzyka.

Last edited by Raf124; August 14th, 2013 at 12:27 PM.
Raf124 no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2013, 12:22 PM   #10
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Likes (Received): 1367

Quote:
^

To jest kolejna wada pełnej demokracji, taka demokracja premiuje ciepła wodę w kranie, i przyjemna stagnację. Boi się innowacji i ryzyka.
Naprawdę czasem trudno mi zrozumieć Twoją nie moc zauważenia sprzeczności swoich wpisach. Po pierwsze USA było demokracją od rewolucji i z innowacją było całkiem dobrze. Nawet dzisiaj jest bardzo dobrze.Nie tylko w USA, ale i w Europie czy Japonii. Coś się tak do tej demokracji przypierdzielił? Panowie Musk i Thiel żyją w demokracji prawda?

Innowacja nie ma nic wspólnego z demokracją jako taką, tylko zabetonowaniem rynku transportowego przez innych graczy rynkowych, którzy czerpią z tego zysk, że ten rynek kontrolują, często również kontrolują lokalnych i nie lokalnych polityków. Polityka jest świetnym sposobem na umocnienie swojej gospodarczej przewagi. Akurat demokracja sprzyja zmianom, a zmiana sprzyja rozbijaniu układów. Im radykalniej tym lepiej.

Co do ciepłej wody, to kwestia bezpieczeństwa i godnosci jest ważna dla każdej jednostki. Dla Ciebie także. Osiąga się to w różnych sposób, a różni ludzie mają różne w tej kwestii preferencje. Niektórzy potrzebują "ciepłej wody" za 2000 zł, inni za 2 mln złotych. Wybobraź sobie, że będąc na emeryturze wprowadzimy Twoje pomysły i obetniemy Ci emeryturkę do racji głodowych w imię postępu technologicznego ludzkości. Proponuję zawsze najpierw przetestować swoje pomysły socjotechniczne na sobie, bo może się okazać, że nie trafisz do koszuka z napisem "wybitna indywidualność", a raczej do tego z napisem "masy".
D.J. no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2013, 12:35 PM   #11
Raf124
Konstytucja głupcze!

Raf124's Avatar

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
Naprawdę czasem trudno mi zrozumieć Twoją nie moc zauważenia sprzeczności swoich wpisach. Po pierwsze USA było demokracją od rewolucji i z innowacją było całkiem dobrze. Nawet dzisiaj jest bardzo dobrze.Nie tylko w USA, ale i w Europie czy Japonii. Coś się tak do tej demokracji przypierdzielił? Panowie Musk i Thiel żyją w demokracji prawda?
Co do demokracji to przyczepiam sie do jej awersji na ryzyko.

USA w 19 wieku były duzo mniej demokratyczne niz teraz.
Poza tym, motorem innowacji nie było wtedy panstwo. A jesli juz było to dzieki budzetowi militarnemu.

Quote:
Innowacja nie ma nic wspólnego z demokracją jako taką, tylko zabetonowaniem rynku transportowego przez innych graczy rynkowych, którzy czerpią z tego zysk, że ten rynek kontrolują, często również kontrolują lokalnych i nie lokalnych polityków. Polityka jest świetnym sposobem na umocnienie swojej gospodarczej przewagi. Akurat demokracja sprzyja zmianom, a zmiana sprzyja rozbijaniu układów. Im radykalniej tym lepiej.
wg mnie jak najbardziej gotowosc/przyzwolenie na duze kosztowne i ryzykowne projekty jest wieksza w krajach mniej demokratycznych niz w tych demokratycznych.
Tak jak pisałem, w demokracji, to prywatni inwestorzy sa motorem, bo demokratycznie wybrani politycy boja sie ryzyka.

Quote:
Co do ciepłej wody, to kwestia bezpieczeństwa i godnosci jest ważna dla każdej jednostki. Dla Ciebie także. Osiąga się to w różnych sposób, a różni ludzie mają różne w tej kwestii preferencje. Niektórzy potrzebują "ciepłej wody" za 2000 zł, inni za 2 mln złotych. Wybobraź sobie, że będąc na emeryturze wprowadzimy Twoje pomysły i obetniemy Ci emeryturkę do racji głodowych w imię postępu technologicznego ludzkości. Proponuję zawsze najpierw przetestować swoje pomysły socjotechniczne na sobie, bo może się okazać, że nie trafisz do koszuka z napisem "wybitna indywidualność", a raczej do tego z napisem "masy".
Nie bardzo wiem gdzie ja coś pisałem o obcięciu emerytur do poziomu głodowego. Gdzie to napisałem ?
W przypadku USA, wystarczyłoby uszczknać z budzetu social security 1% i dac dla nasa, oznaczałoby to wzrost finansowania NASA o 27%.
Budzet SS to około 450-500mld USD, a obecny budzet NASA to zaledwie 18mld.

Quote:
Innowacja nie ma nic wspólnego z demokracją jako taką, tylko zabetonowaniem rynku transportowego przez innych graczy rynkowych, którzy czerpią z tego zysk, że ten rynek kontrolują, często również kontrolują lokalnych i nie lokalnych polityków.
Tak, ale to ludzie głosuja na polityków. Np tych z kaliforni i federalnych gotowych wydac 90mld na szybka kolej, wiedzac ze sa potencjalnie tansze i lepsze rozwiazania. Ale dlaczego to robia ? Bo tak jak piszesz lobbysci sie o to staraja, a ludzi łatwo jest przekonac do starych i "sprawdzonych" rozwiazan.

Myślisz ze skąd wynika masowy sprzeciw np. w Polsce przed jakimkolwiek reformami, nawet korzystnymi dla ogółu ? Bo ludzie nie lubia zmian.
Old August 14th, 2013, 03:19 PM   #12
Danieleczek
BANNED

Likes (Received): 18

Wink

Hyperloop - miliarder Elon Musk pokazał przyszłość transportu

Piotr Stanisławski
13.08.2013 00:40
AAADrukuj
Koncepcja pojazdu Hyperloop (rys. Elon Musk/Hyperloop)

Elon Musk, miliarder, założyciel PayPala i SpaceX zaproponował zupełnie nowy system transportu nazwany Hyperloop. Szybszy i tańszy niż samolot jest skrzyżowaniem poduszkowca z pociągiem.

Światowy transport można podzielić na cztery kategorie: lotnictwo, statki, transport drogowy i pociągi. Hyperloop Elona Muska ma stanowić piąty typ pojazdu. Jego koncepcję ogłosił w poniedziałek na swoim blogu.

Koncepcja wzięła się z potrzeby połączenia Los Angeles z San Francisco. Oba miasta będące ważnymi centrami zachodu USA dzieli odległość ok. 550 km. To daleko jak na podróż samochodem, ale za blisko dla samolotu. Za blisko, bo odprawa, kontrola i cały lotniskowy cyrk zabierają znacznie więcej czasu, niż sam lot.
Elon Musk postanowił opracować system, który sprawdzi się - jak sam wynalazca pisze - na odległościach nie większych niż 1500 km. Powyżej tej granicy większy sens mają już samoloty.

rys. Elon Musk/Hyperloop

Hyperloop to - najprościej rzecz ujmując - długa rura, w której pędzą małe aluminiowe wagoniki mieszczące do 28 osób. Te kapsuły poruszają się z prędkością sięgającą nawet 1200 km/h. By osiągnąć taki wynik zastosowano dwa kluczowe rozwiązania.
Po pierwsze w całej rurze panuje obniżone ciśnienie, co zasadniczo zmniejsza tarcie. Nie jest ono jednak na tyle niskie, by rozszczelnienie konstrukcji mogło doprowadzić do katastrof.
Po drugie każdy wagonik wyposażony jest w kompresor, który zasysa powietrze z przodu pojazdu i przepompowuje je do tyłu oraz częściowo na boki. To daje napęd kapsule, a jednocześnie tworzy poduszkę powietrzną, na której się ona unosi.

rys. Elon Musk/Hyperloop

Ale jak wielkiej energii trzeba, by takie wagoniki się poruszały? Z wyliczeń wynika, że wcale nie tak dużej. W zupełności, a wręcz w nadmiarze dostarczą jej panele ogniw słonecznych rozmieszczonych wzdłuż całej rury łączącej miasta. Energia przekazywana będzie bezpośrednio do wagoników na zasadzie silnika elektrycznego, gdzie stałym elementem (stojanem) są części umieszczone w tunelu, a elementem ruchomym (wirnikiem) części znajdujące się w wagonikach.
Hyperloop zaprojektowano w dwóch wersjach. Podstawowa przewozi tylko pasażerów, druga, droższa zdolna jest też do transportu towarów.

rys. Elon Musk/Hyperloop

Choć brzmi to jak czysta fantazja, to jest starannie przemyślanym projektem - Elon Musk jest inżynierem. Jego zdaniem Hyperloop będzie:
1. Bezpieczniejszy niż dotychczasowe systemy transportu - Hyperloop ma być odporny na trzęsienia ziemi i pogodę. Wagoniki będą się poruszały w odległości 8 km 37 km [poprawka - początkowo znaleźliśmy inne dane] od siebie, dzięki czemu w razie awarii zdążą wyhamować
2. Szybszy - kapsuły pędzą szybciej niż typowy samolot, odpada też czas potrzebny na ich obsługę oraz odprawę lotniskową
3. Tańszy - cały system między Los Angeles a San Francisco ma kosztować 6 miliardów dolarów. To niewiele w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami
4. Wygodniejszy - wagoniki mają ruszać co kilkadziesiąt sekund, będą proste i szybkie w obsłudze
5. Efektywny energetycznie - zasilany w całości z energii słoneczniej.
6. Nieinwazyjny - w przeciwieństwie do drogi czy samolotu Hyperloop w niewielkim stopniu ingeruje w środowisko

rys. Elon Musk/Hyperloop

Oczywistym skojarzeniem jest porównanie z innym wynalazkiem, który miał zrewolucjonizować transport - Segwayem. Oczekiwany, budzący wielkie emocje okazał się bardzo drogą ciekawostką. Czy Hyperloop podzieli jego los?
Niekoniecznie, bo tu właściwie wszystko wygląda zupełnie inaczej. Hyperloop jest rozwiązaniem konkretnego, istniejącego problemu: braku optymalnego transportu na średnich odległościach. Nie jest też zamkniętym projektem, który trzeba pokochać lub odrzucić - Elon Musk zastrzega wielokrotnie, że to zaledwie wersja alfa tego rozwiązania. Co więcej, nie chce go patentować, a zamierza udostępnić na licencji open source. Możliwe i pożądane są więc wszelkie modyfikacje i udoskonalenia.
Nowy system transportu nie jest, wbrew pozorom, drogi. Wyliczenia zaprezentowane przez Muska pokazują, że właściwie na każdym etapie wydaje się przebijać dotychczasowe rozwiązania.
Hyperloop zaprojektowany dla Kalifornii może zostać zbudowany praktycznie wszędzie. Jedyne zastrzeżenie dotyczy zasilania - na mniej słonecznych obszarach energię z paneli trzeba będzie uzupełniać klasycznymi źródłami. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by sieć Hyperloopów połączyła choćby miasta całej Europy.
Elon Musk wyraźnie pisze, że nie zamierza się poświęcić całkowicie budowie Hyperloopa. Jego uwagę skupiają dwa inne przedsięwzięcia - SpaceX zajmujący się komercyjnymi lotami w kosmos oraz Tesla gdzie tworzone są samochody elektryczne. Chciałby jednak, by w najbliższych latach idea Hyperloopa zaczęła być realizowana. Sam zamierza zbudować eksperymentalny odcinek testowy.
Całość koncepcji Hyperloop Elon Musk zawarł w 57-stronicowym dokumencie, który można pobrać stąd.
Elon Musk (ur. 28 czerwca 1971 roku w Pretorii w RPA) - inżynier, przedsiębiorca i filantrop, założyciel firm PayPal, SpaceX i Tesla Motors. Obecnie jest dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Motors oraz członkiem zarządu w SolarCity. Majątek Muska był szacowany na 4,5 miliarda dolarów w maju 2013 roku. Według Jona Favreau, reżysera filmu Iron Man, Musk był inspiracją dla postaci Tony'ego Starka zarówno dla niego jak i dla odtwórcy tej roli, Roberta Downey Jr. [za Wikipedią]

gazeta.pl

uppsss... też już założyłem taki temat. Myślałem że byłem pierwszy?

Last edited by Asinus; August 14th, 2013 at 04:47 PM.
Danieleczek no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2013, 03:28 PM   #13
kicaj
Registered User

kicaj's Avatar

Likes (Received): 1003

Quote:
Originally Posted by tur View Post
Elon Musk to facet który budzi moją sympatię - ma pomysły i ma żyłkę takiego zwariowanego naukowca - trochę jak Tesla.
Elon wzbudza nie tylko Twoją sympatię

Porównanie Tesli i Muska chyba nie do końca jest trafione;>
Elon nie jest wynalazcą, tylko dawcą pomysłów. Do wymyślania, jak zrobić, by te pomysły działały, ma inżynierów.
Tesla był dawcą pomysłów i wynalazcą. W głowie potrafił wyobrazić sobie działające urządzenie i znaleźć jego słabe strony, jeszcze zanim zaczął fizycznie go budować.

Raf124 liked this post

Last edited by kicaj; August 14th, 2013 at 04:06 PM.
kicaj no está en línea   Reply With Quote
Old August 14th, 2013, 03:36 PM   #14
Danieleczek
BANNED

Quote:
Znając rzeczywistość, w Polsce zaczną budować, kiedy na świecie będzie to już przestarzałe i będą rozbierać.
Old August 14th, 2013, 07:04 PM   #15
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Quote:
Co do demokracji to przyczepiam sie do jej awersji na ryzyko.
Pytanie czy znalazłeś akurat tego dobrego do bicia pod tym względem. Bo wydaje mi się, że nie. Wmówiłeś sobie znowu jakeś twierdzenie. Przecież to "demokracje" w XX wieku pchają naukę do przodu. W ogóle ta koleracja, czy to negatywna czy pozytywna nie jest prawdziwa. Kwestia postępu technicznego czy ryzyka nie ma nic wspólnego ze sposobem w jaki wybieramy władzę.

Quote:
USA w 19 wieku były duzo mniej demokratyczne niz teraz.
I co z tego? Czy USA było wtedy bardziej innowacyjne? Jak chcesz to policzyć?

Quote:
Poza tym, motorem innowacji nie było wtedy panstwo. A jesli juz było to dzieki budzetowi militarnemu.
Państwo nie było wtedy motorem. Ale też nie kapitalizm. Innowacja i technika nie zależy od państwa czy kapitalisty. Ci są tylko/aż mecenatami. Przedsiębiorcy najwyżej rozpowszechniają pewne wynalazki ale ich nie tworzą. Zatem postęp nauki i techniki nie zależy w tak wielkim stopniu od pieniędzy, natomiast postęp wygód życiowych już tak. Postęp techniki i nauki zależy od finansowania szkół, uniwersytetów, ośrodków badań.

Quote:
wg mnie jak najbardziej gotowosc/przyzwolenie na duze kosztowne i ryzykowne projekty jest wieksza w krajach mniej demokratycznych niz w tych demokratycznych.
Tak jak pisałem, w demokracji, to prywatni inwestorzy sa motorem, bo demokratycznie wybrani politycy boja sie ryzyka.
Jest to kolejne nieprawdziwe założenie. W XVIII/XIX wieku doszło przecież do rewolucji/ewolucji burżuazyjnej na fali zmian i innowacji: technicznej czy politycznej. Wszystko razem. Cały XIX wiek to walka fabrykantów i mieszczan przeciw "tyranii" arystokracji. Porządek autorytarny monarchii był zawsze konserwatywny, niechętny na zmiany, a jak już miały być jakieś zmiany, to takie by nic się nie zmieniło i by władza i interesy arystokracji nie zostały naruszone. Rewolucje demokratyczne i komunistyczne to zmiotły. A ty proponujesz powrót do tego. Czyli autorytaryzmu, w którym scena gospodarcza i polityczna zostanie na zawsze zabetonowana przez interesy niektórych tylko: bogatych i wpływowych. I to gorszych od dawnej arystokracji, bo ta była organiczna przez chrześcijaństwo. Brak demokracji sprawi, że stół z "korytem" przestanie się obracać. Politycy zawsze są zachowawczy, bo dbają o swój interes. Tak czy inaczej.

Quote:
Nie bardzo wiem gdzie ja coś pisałem o obcięciu emerytur do poziomu głodowego. Gdzie to napisałem ?
W przypadku USA, wystarczyłoby uszczknać z budzetu social security 1% i dac dla nasa, oznaczałoby to wzrost finansowania NASA o 27%.
Budzet SS to około 450-500mld USD, a obecny budzet NASA to zaledwie 18mld.
No właśnie. Ale zastanawiają mnie zawsze priorytety. Czemu emerytury? Poza tym to i tak rozmowa bez sensu, bo tam gdzie są największe emerytury tam też jakoś jest innowacja. U nas nie ma i innowacji i emerytur.

Quote:
Tak, ale to ludzie głosuja na polityków. Np tych z kaliforni i federalnych gotowych wydac 90mld na szybka kolej, wiedzac ze sa potencjalnie tansze i lepsze rozwiazania. Ale dlaczego to robia ? Bo tak jak piszesz lobbysci sie o to staraja, a ludzi łatwo jest przekonac do starych i "sprawdzonych" rozwiazan.
No tak. Ale politycy ludźmi manipulują. Myślisz, że jak przestaną odpowiadać przed wyborcą to nagle spadnie do nich "duch męża stanu"? Raczej, po prostu, odpowiadają przed kimś innym (czyli lobbystom), bo gdyby odpowiadali przed ludźmi to by wybierali dla wyborców najlepszą opcję. A wyborcy wcale nie byliby przeciw.

Quote:
Myślisz ze skąd wynika masowy sprzeciw np. w Polsce przed jakimkolwiek reformami, nawet korzystnymi dla ogółu ? Bo ludzie nie lubia zmian.
Myślę, że ludzie nie lubią zmian na gorsze. Natomiast lubią zmiany na lepsze, czyli byli za reformą emerytalną (ale ich politycy oszukali), byli za wejściem do UE, byli za PiS, byli za PO rojąc nadzieję, ale wyborcze obietnice polityków to jedno, a "realizm polityczny" to drugie. Pogarda dla demokracji wynika z pogardy dla "ludu". A i owszem "lud" jest w zasadzie głupszy od polityków. Ale lud ma jedną podstawową zaletę, której nie mają politycy..."lud" jest uczciwszy.
Old August 14th, 2013, 07:34 PM   #16
Raf124
Konstytucja głupcze!

Raf124's Avatar

Quote:
Państwo nie było wtedy motorem. Ale też nie kapitalizm. Innowacja i technika nie zależy od państwa czy kapitalisty. Ci są tylko/aż mecenatami. Przedsiębiorcy najwyżej rozpowszechniają pewne wynalazki ale ich nie tworzą. Zatem postęp nauki i techniki nie zależy w tak wielkim stopniu od pieniędzy, natomiast postęp wygód życiowych już tak. Postęp techniki i nauki zależy od finansowania szkół, uniwersytetów, ośrodków badań.
To wdrozenie wynalazku jest istotne z pkt widzenia całej gospodarki. Cudowny wynalazek w piwnicy zapomnianego cudownego wynalazcy, pozostanie w piwnicy i nikt poza ego wynalazcy na nim nie skorzysta.
W 19 wieku i na poczatku 20 to ci mecenasi w postaci wielkich przemysłowców fundowali najlepsze amerykańskie uniwersytety.

Quote:
Jest to kolejne nieprawdziwe założenie. W XVIII/XIX wieku doszło przecież do rewolucji/ewolucji burżuazyjnej na fali zmian i innowacji: technicznej czy politycznej. Wszystko razem. Cały XIX wiek to walka fabrykantów i mieszczan przeciw "tyranii" arystokracji. Porządek autorytarny monarchii był zawsze konserwatywny, niechętny na zmiany, a jak już miały być jakieś zmiany, to takie by nic się nie zmieniło i by władza i interesy arystokracji nie zostały naruszone. Rewolucje demokratyczne i komunistyczne to zmiotły. A ty proponujesz powrót do tego. Czyli autorytaryzmu, w którym scena gospodarcza i polityczna zostanie na zawsze zabetonowana przez interesy niektórych tylko: bogatych i wpływowych. I to gorszych od dawnej arystokracji, bo ta była organiczna przez chrześcijaństwo. Brak demokracji sprawi, że stół z "korytem" przestanie się obracać. Politycy zawsze są zachowawczy, bo dbają o swój interes. Tak czy inaczej.
Nie proponuje autorytaryzmu. Proponuje jedynie ograniczona demokracje.
Na zasadzie warunkowego uzyskiwania praw wyborczych. Np po zdaniu egazminu z logicznego wnioskowania ala np. amerykanski LSAT. Plus inną zasadę wybierania urzędników państwowych niz jedynie z mianowania przez demokratycznie wybranych polityków (bo tak w praktyce sie dzieje).

Pomysł opisany powyzej nie likwidowałby demokracji, ale uczyniłby ja bardziej merytoryczna a mniej emocjonalna, przez co władze byłyby bardziej technokratyczne a nie jedynie stadem manipulatorów którzy obiecają dowolna rzecz żeby wygrac wybory.

Quote:
No właśnie. Ale zastanawiają mnie zawsze priorytety. Czemu emerytury? Poza tym to i tak rozmowa bez sensu, bo tam gdzie są największe emerytury tam też jakoś jest innowacja. U nas nie ma i innowacji i emerytur.
We wczesniejszym wpisie zacząłem od budzetu wojskowego.
A co do innowacji, to zawsze mogłoby byc jej wiecej i szybciej, a to jednak mocno zależy od budzetu.

Quote:
No tak. Ale politycy ludźmi manipulują. Myślisz, że jak przestaną odpowiadać przed wyborcą to nagle spadnie do nich "duch męża stanu"? Raczej, po prostu, odpowiadają przed kimś innym (czyli lobbystom), bo gdyby odpowiadali przed ludźmi to by wybierali dla wyborców najlepszą opcję. A wyborcy wcale nie byliby przeciw.
Nie przestana odpowiadac przed wyborcami. Ale beda inaczej przed nimi odpowiadac, oraz wyborca nie pownien byc kazdy tylko dlatego ze sie urodził.
Nie widze absolutnie zadnego wartosciowego wkładu w demokracje od pana zdisia który wali tanie piwa i ledwo potrafi pisac.
Czy od kogos kogo sens zycia polega na pasozytowaniu na innych.

Poza tym, rządy technokratyczne dobrze sie sprawdzają np w singapurze, oraz na poziomie komisji europejskiej - w skali UE to rządy krajowe, demokratyczne które mysla w kategoriach jednej kadencji, maja najszkodliwszy wplyw na przyjmowane w UE rozwiazania. Np to demokratyczni politycy upośledzili u zarania projekt wspólnej waluty, mimo ze niedemokratyczni eurokraci mieli lepsze, bardziej efektywny pomysł.

Quote:
Myślę, że ludzie nie lubią zmian na gorsze. Natomiast lubią zmiany na lepsze, czyli byli za reformą emerytalną (ale ich politycy oszukali), byli za wejściem do UE, byli za PiS, byli za PO rojąc nadzieję, ale wyborcze obietnice polityków to jedno, a "realizm polityczny" to drugie. Pogarda dla demokracji wynika z pogardy dla "ludu". A i owszem "lud" jest w zasadzie głupszy od polityków. Ale lud ma jedną podstawową zaletę, której nie mają politycy..."lud" jest uczciwszy.
Ludzie nie lubia zmiany która powoduje ze bedzie im przez chwile niewygodnie.
Wola teraz zyc komfortowo i zapewnic swoim dzieciom katastrofe.

Zapewniam cie ze duza część polaków chciałaby zmniejszenia wieku emerytalnego do np. 50-55lat nawet jesli kazdy specjalista mowiłby im ze to doprowadzi do katastrofy finansowej panstwa.
A wez pod uwage, ze w przypadku wielu reform, ktore daja chwilowy "miły" efekt, katastrofa moze byc w czasie odsunieta o wiele lat, czesto o całe pokolenie.

"Lud" moze jest uczciwy, ale jest skrajnie niekonsekwentny w swoich żądaniach, oraz wymaga sprzecznych decyzji od rządzących - np. niższe podatki i wyzszy socjal. Albo niski wiek emerytalny i wysokie emerytury itd.

cytujac klasyka (A. Hamilton)
"The voice of the people has been said to be the voice of God; and, however generally this maxim has been quoted and believed, it is not true to fact. The people are turbulent and changing, they seldom judge or determine right."

Moje poglady wynikaja z tego, ze naprawde nie mam ochoty płacic nieproporcjonalnie duzo za cudze głupie pomysły(za które zwolennicy danej głupoty czesto w ogole nie płaca), oraz fundować innym szkodliwe w średnim i długim terminie zachcianki.
Old August 14th, 2013, 08:25 PM   #17
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Nie wiem czy wiesz ale własnie demolujemy wątek i zaraz nas ktoś zdemoluje.

Quote:
To wdrozenie wynalazku jest istotne z pkt widzenia całej gospodarki. Cudowny wynalazek w piwnicy zapomnianego cudownego wynalazcy, pozostanie w piwnicy i nikt poza ego wynalazcy na nim nie skorzysta.
Tak. Ale chciałem rozgranicznyć jednak skąd pochodzą wynalazki i postęp naukowy.

Quote:
W 19 wieku i na poczatku 20 to ci mecenasi w postaci wielkich przemysłowców fundowali najlepsze amerykańskie uniwersytety.
No i pięknie. Jestem za. Choćby i dzisiaj zaczęli (a raczej nie będą). W cale nie jestem za tym by wynalazki były pozamykane.

Quote:

Nie proponuje autorytaryzmu. Proponuje jedynie....
Proponujesz przemyślenie istoty i sposobu funkcjonowania państwa. I nawet jestem za tym, bo i tak nas to czeka. Dochodzimy powoli do ściany również w tej kwestii. Natomiast wolałbym jednak zachować demokrację, a nie odpowiadać przed kimś, kogo nie mogę odwołać w wyborach. Zwykły zawór bezpieczeństwa. Byłoby zatem uczciwie ograniczyć demokrację do ludzi pracujących i zdefiniować co znaczy być "człowiekiem pracującym".

Quote:
Ludzie nie lubia zmiany która powoduje ze bedzie im przez chwile niewygodnie.
Wola teraz zyc komfortowo i zapewnic swoim dzieciom katastrofe.

Zapewniam cie ze duza część polaków chciałaby zmniejszenia wieku emerytalnego do np. 50-55lat nawet jesli kazdy specjalista mowiłby im ze to doprowadzi do katastrofy finansowej panstwa.
A wez pod uwage, ze w przypadku wielu reform, ktore daja chwilowy "miły" efekt, katastrofa moze byc w czasie odsunieta o wiele lat, czesto o całe pokolenie.
No cóż. Masz rację. Dlatego to politycy rządzą w imieniu "ludu" i powinni podejmować niepopularne decyzje. Natomiast, nie za bardzo im się chce, bo ich "lud" nie wybierze. I wracamy do tego, że politycy nie rządzą kierując się "dobrem" "ludu", a własnym interesem.

Quote:
cytujac klasyka (A. Hamilton)
"The voice of the people has been said to be the voice of God; and, however generally this maxim has been quoted and believed, it is not true to fact. The people are turbulent and changing, they seldom judge or determine right."
No prawdę pisze, to oczywiste. Akurat ze Starego Testamentu wiemy, że głos Boga zawsze przemawiał przez 1 człowieka - proroka. Natomiast przed kim odpowiadał Alexander Hamilton? Czy to nie on przypadkiem chciał bank centralny w USA założyć?
Old August 14th, 2013, 10:53 PM   #18
marku
Registered User

Likes (Received): 497

ale to już (prawie) było:

http://en.wikipedia.org/wiki/Beach_Pneumatic_Transit
http://www.nycsubway.org/wiki/Beach_Pneumatic_Transit
http://en.wikipedia.org/wiki/Crystal...umatic_railway
http://www.capsu.org/history/pneumatic_despatch.html

To co jest nowością (poza oczywiście materiałami) to zastosowanie podciśnienia (zasysanie powietrza przed pojazdem) i oczywiście silniki linowe.
tym razem jednak może nie skończy się na eksperymentach
marku no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2013, 12:24 AM   #19
Raf124
Konstytucja głupcze!

Raf124's Avatar

^

Własnie ten pomysł jest bardzo obiecujacy przez to ze jest nieskomplikowany.

Nowscia jest operowanie przy niskim cisnieniu a nie w próżni, no i własnie tak jak piszesz, zasyanie powietrza przez pojazd i utrzymywanie pojazdu na poduszce powietrznej.

Co do realizacji tego pomysu to kalifornia tez jest dobrym miejscem, bo tor (a własciwie rura) wybudowany wzdłuż stanowej 5 będzie bardzo prosty
https://maps.google.com/?ll=36.29520...348083&t=h&z=9
i jest tam duzo pustego miejsa:
https://maps.google.com/?ll=36.29633...,332.24,,0,1.4

wybudowanie czegos takiego w gesto zaludnionej europie wymagałoby pogłówkowania, no ale skoro francuzi i inni dawali rade wcisnac koleje duzych predkosci, to taka rurę tez da sie gdzies wcisnać.

Quote:
No cóż. Masz rację. Dlatego to politycy rządzą w imieniu "ludu" i powinni podejmować niepopularne decyzje. Natomiast, nie za bardzo im się chce, bo ich "lud" nie wybierze. I wracamy do tego, że politycy nie rządzą kierując się "dobrem" "ludu", a własnym interesem.
No własnie pełna demokracja, z całym jej bagażem emocji, oraz krótkiej kadencyjności premiuje polityków rozdających kiełbasę od polityków podejmujących odważne i niepopularne decyzje.
Czyli następuje zwykła selekcja "naturalna" i na scenie pozostają jedynie manipulatorzy. Polityk proponujacy niepopularne reformy przegra juz na starcie.

Last edited by Raf124; August 15th, 2013 at 12:31 AM.
Raf124 no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2013, 08:08 PM   #20
Danieleczek
BANNED

Ja bym w przyszłości widział ten pomysł jako całkowicie zastępujący kolej. Od głównych magistrali w dwóch kierunkach, odchodzą boczne do przytanków i zjeżdżają do poziomu "0". Tylko jeszcze nie wiem w jakiej formie, klasycznej czy PRT. Jeśli ta pierwsza to dzielimy kolej na osobową i dalekobieżną, gdzie oczywiście te dalekobiezne pomijają mniejsze stacje. Druga opcja to nieco krótsze wagony, pasażer przemieszcza się do dowolnego przystanku pomijając pośrednie. Wagon zjeżdżając na przystanek dojeżdża do samego jego końca, tak aby za nim mogły się ustawiać kolejne.

Reply

Thread Tools

Posting Rules