daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | Design

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 20th, 2008, 10:07 PM   #61
Smuggler
tolerance for boundaries

Smuggler's Avatar

Likes (Received): 1830

"Najlepsze" są elektrownie wodne, które zużywają więcej energi na pobranie wody, niż są w stanie wyprodukować(energii). Wiem że chodzi o to, żeby w dzień wode spuszczać, a w nocy pobierać, ale na Boga, nie można wymyśleć czegoś lepszego?

Btw. Jeśli ktoś się zna na tym, to prosze o wyjaśnienie takiego sposobu działania.
Smuggler no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 20th, 2008, 10:35 PM   #62
MarcinN
BANNED

Likes (Received): 268

A co tu wymyślać? Budujesz zaporę, woda się zbiera, a potem wypuszczasz ją przez turbinę i znowu czekasz, aż się uzbiera. A jeśli chcesz coś lepszego - to od tego są elektrownie jądrowe. Czystszej energii nie ma na razie.
MarcinN no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2008, 12:25 AM   #63
K3
Registered User

K3's Avatar

Likes (Received): 2095

Quote:
Originally Posted by Smuggler View Post
"Najlepsze" są elektrownie wodne, które zużywają więcej energi na pobranie wody, niż są w stanie wyprodukować(energii). Wiem że chodzi o to, żeby w dzień wode spuszczać, a w nocy pobierać, ale na Boga, nie można wymyśleć czegoś lepszego?

Btw. Jeśli ktoś się zna na tym, to prosze o wyjaśnienie takiego sposobu działania.
chodzi ci o elektrownie szczytowo pompowe...

a one nie służą do produkcji energii, tylko do jej magazynowania...
w nocy przy małym obciążeniu sieci poda idzie do wyżej położonego zbiornika
w dzień, jak ludzie piorą, gotują itp itd woda idzie w dol...

często sie bardziej opłaca taka elektrownia, niż transport energii z innego regionu kraju, energii która byłaby potrzebna tylko w szczycie
K3 está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 21st, 2008, 08:21 AM   #64
Smuggler
tolerance for boundaries

Smuggler's Avatar

Ile produkuje, a ile pobiera energii?
Old May 21st, 2008, 11:41 AM   #65
MT
TANNED

Likes (Received): 1274

Poza tym kolejna zaleta to szybkość uruchomienia gdy na gwałt potrzeba energii - tu potrzeba góra 2 minut, gdy węglowa zdaje się kilkunastu.

Elektrownie szytowo-pompowe tak naprawdę zarabiają nie na pracy, tylko na gotowości do podjęcia pracy.
MT no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2008, 07:31 PM   #66
K3
Registered User

K3's Avatar

Quote:
Ile produkuje, a ile pobiera energii?
tu masz opis działania
http://www.ekoportal.eu/artykuly/zas..._zarnowcu.html

a sprawność to jakis 70-75%
Old May 21st, 2008, 09:20 PM   #67
Smuggler
tolerance for boundaries

Smuggler's Avatar

Byłem w tej elektrowni. Najbardziej mi zapadły w pamięci te duuuże rury czy jak to tam nazwać.
Old May 21st, 2008, 10:25 PM   #68
K3
Registered User

K3's Avatar

Quote:
Byłem w tej elektrowni. Najbardziej mi zapadły w pamięci te duuuże rury czy jak to tam nazwać.
też byłem

miesiąc spędziłem w ośrodku w Nadolu ("Na dole" ), mając za widok z ośrodka niedokończoną elektrownię jądrową po drugiej stronie jeziora
Old May 22nd, 2008, 12:14 PM   #69
Smuggler
tolerance for boundaries

Smuggler's Avatar

Ma ktoś fotki tej niedokończonej elektrowni jądrowej? Musi być fajny klimacik tam.
Old May 22nd, 2008, 04:50 PM   #70
Iluminat
Redsigert User

Likes (Received): 4615

Był o tym kiedyś spory wątek...
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2008, 12:04 PM   #71
flush2
Registered User

flush2's Avatar

Likes (Received): 0

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/arti...73318539647982

Jeśli o mnie chodzi jestem jak najbardziej za budową elektrowni wiatrowej. Gdyby ta technologia była szkodliwa dla zdrowia Niemcy (którzy mają bardziej rygorystyczne przepisy bezpieczeństwa od nas) już dawno zlikwidowali by swoje wiatraki. Co do ekologii to cicho kręcące się wiatraki chyba raczej mniej ingerują w krajobraz i naturalne środowisko niż elektrownia zasilana węglem.
Old May 23rd, 2008, 03:52 PM   #72
MarcinN
BANNED

Co z tego, że wiatraki cicho się kręcą, skoro często potrafią w ogóle stać w miejscu. I co wtedy? Bazowanie na kapryśnym źródle energii musi doprowadzić do katastrofy.
Old May 25th, 2008, 09:44 PM   #73
flush2
Registered User

flush2's Avatar

Quote:
Originally Posted by MarcinN View Post
Co z tego, że wiatraki cicho się kręcą, skoro często potrafią w ogóle stać w miejscu. I co wtedy? Bazowanie na kapryśnym źródle energii musi doprowadzić do katastrofy.

Dlatego robi się je w miejscach, gdzie wieją stałe wiatry, czyli najczęściej w górach lub nad morzem. Myślę, że jeśli chodzi o wiatraki to w przyszłości powinniśmy stawiać na farmy wiatrowe na betonowych podstawach w Bałtyku. Są one kilka razy bardziej energotwórcze od tych na lądzie. ps. MarcinN: A co Twoim zdaniem nie doprowadziłoby do katastrofy? Oczywiście mówimy tylko o ekologicznych źródłach.
Old May 25th, 2008, 10:06 PM   #74
MarcinN
BANNED

Jedynym ekologicznym źródłem energii jest energia jądrowa (najlepiej termojądrowa). Wszystko inne (wiatr, słońce, woda) na obecnym etapie rozwoju może służyć jako dodatek. Być może energia pływów jest też dość stabilnym źródłem.

Zastanawiam się natomiast, jakie negatywne skutki mogłoby przynieść wykorzystanie ciepła wnętrza Ziemi. Przyspieszyłoby to stygnięcie naszej planety, ale nie umiem nawet w przybliżeniu oszacować skali tego zjawiska.

A zaczynając rozmowę o energii ekologicznej - musimy najpierw zdefiniować to pojęcie.
Old May 25th, 2008, 10:37 PM   #75
Eliot75
Registered User

Likes (Received): 6

Witam wszystkich. To moj pierwszy post na tym forum. Mam nadzieję że moje poglądy nie okażą się dziwne. Jeśli chodzi o to "katastrofalne bazowanie na wiatrakach", to tak naprawdę należy poszukiwać rozwiązań w całym systemie energetyki ekologicznej i nie tylko. Należy budować układy: wiatraki + elektrownie wodne + elektrownie szczytowo pompowe. Niekoniecznie wszystkie trzy naraz. Np układ wiatraki + el.szczytowo pompowa pozwalałaby na oddawanie energii do sieci z wiatraka, pompowanie wody do góry prądem z wiatraka, gdy energii jest wystarczająco dużo w sieci, oddawanie prądu do sieci z el. szczyt.pomp. gdy nie ma wiatru albo nawet i z obu źródeł.
Układ :wiatrak + elektrownia wodna - oprócz oczywistych kierunków przepływu energii (nie mam zamiaru zawracać wody w rzece), pozwalałby na odpowiednią gospodarkę wodną w rejonie zbiornika na rzece.
Co to nam daje - w miarę stabilną sytuację energetyczną w sieci. Oczywiście tutaj nadal są potrzebne eletrownie tradycyjne, ale mogą pracować w mniejszym stopniu, a rególacja ich mocy może być łatwiejsza (nie szarpana a bardziej płynna w czasie).
Eliot75 no está en línea   Reply With Quote
Old May 25th, 2008, 10:55 PM   #76
MarcinN
BANNED

Sugerujesz więc, żeby przenieść rzeki nad morze? Podobno tam są najlepsze wiatry, które mogłyby napędzać wiatraki wspomagające pompy.

Może zamiast wymyślać kosztowne projekty - zbudujmy na początek kilka elektrowni jądrowych.
Old May 25th, 2008, 11:22 PM   #77
flush2
Registered User

flush2's Avatar

MarcinN no to tu się zgodzę w 100% Ja też uważam, że energia ze źródeł odnawialnych to tylko dodatek. Ale myślę, że powinniśmy go wykorzystać. Co do kosztownych projektów to nie wiem, czy jesteś zorientowany, ale koszty wybudowania elektrowni jądrowej wymagają gigantycznych nakładów. Co nie zmienia faktu, że w przyszłości energetyka będzie opierać się na energii atomowej. Żeby nie zostać w tyle, już teraz powinniśmy inwestować w rozwój badań nad wykorzystaniem energii atomowej, co pociągnie za sobą powstanie pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju.
Old May 25th, 2008, 11:27 PM   #78
flush2
Registered User

flush2's Avatar

Quote:
Originally Posted by Eliot75 View Post
Witam wszystkich. To moj pierwszy post na tym forum. Mam nadzieję że moje poglądy nie okażą się dziwne. Jeśli chodzi o to "katastrofalne bazowanie na wiatrakach", to tak naprawdę należy poszukiwać rozwiązań w całym systemie energetyki ekologicznej i nie tylko. Należy budować układy: wiatraki + elektrownie wodne + elektrownie szczytowo pompowe. Niekoniecznie wszystkie trzy naraz. Np układ wiatraki + el.szczytowo pompowa pozwalałaby na oddawanie energii do sieci z wiatraka, pompowanie wody do góry prądem z wiatraka, gdy energii jest wystarczająco dużo w sieci, oddawanie prądu do sieci z el. szczyt.pomp. gdy nie ma wiatru albo nawet i z obu źródeł.
Układ :wiatrak + elektrownia wodna - oprócz oczywistych kierunków przepływu energii (nie mam zamiaru zawracać wody w rzece), pozwalałby na odpowiednią gospodarkę wodną w rejonie zbiornika na rzece.
Co to nam daje - w miarę stabilną sytuację energetyczną w sieci. Oczywiście tutaj nadal są potrzebne eletrownie tradycyjne, ale mogą pracować w mniejszym stopniu, a rególacja ich mocy może być łatwiejsza (nie szarpana a bardziej płynna w czasie).

Witam serdecznie Widzę, że kolega zorientowany w temacie (na pewno bardziej ode mnie). Szkoda, że nie mamy takich warunków naturalnych jak Norwegia, gdzie energetyka opiera się na elektrowniach wodnych. Uważam, że powinniśmy wykorzystywać źródła odnawialne. Przy czym- słońca u nas mało, a ingerowanie w przepływ rzek jest chyba mniej ekologiczny niż energia wiatru. Myślę jednak, że w przyszłości kręgosłup będą stanowiły- atom i energia geotermalna. Reszta będzie dodatkiem.
Old May 26th, 2008, 09:07 AM   #79
MarcinN
BANNED

Tu ciekawy artykuł o ekologicznych żródłach energii:
http://wiadomosci.onet.pl/1,15,11,44...1,0,forum.html

Zauważcie, że pominięto w nim uzyskiwanie energii ze słońca. To jedyne źródło energii odnawialnej, której mamy pod dostatkiem. Zgodnie z artykułem - wszystkie te wiatraki, które teraz się buduje - jest zwyczajnym wywalaniem pieniędzy w błoto. Nie tędy droga.
Old May 26th, 2008, 09:21 PM   #80
K3
Registered User

K3's Avatar

Quote:
Originally Posted by MarcinN View Post
Tu ciekawy artykuł o ekologicznych żródłach energii:
http://wiadomosci.onet.pl/1,15,11,44...1,0,forum.html

Zauważcie, że pominięto w nim uzyskiwanie energii ze słońca. To jedyne źródło energii odnawialnej, której mamy pod dostatkiem. Zgodnie z artykułem - wszystkie te wiatraki, które teraz się buduje - jest zwyczajnym wywalaniem pieniędzy w błoto. Nie tędy droga.
tak, tyle że licząc koszt wyprodukowania baterii słonecznej i ilość zanieczyszczeń przy tym powstałych to już nie wygląda tak różowo

Reply

Tags
energetyka, energia odnawialna, wiatraki

Thread Tools

Posting Rules