daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko |» Bratislava | Košice

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old August 2nd, 2008, 09:32 PM   #1
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 678

[Slovakia] Odvrátená strana rozvoja našich miest

I think in this case it's useless to write the first post in English since the discussion will be anyway in Slovak. Sorry foreigners. To sum up, this thread is supposed to be about negative impact of present development boom in Slovakia.

Denník Pravda urobil veľmi zaujímavé interview s historikom architektúry Matúšom Dullom o tom, čo sa v súčasnosti deje v našich mestách. Dá sa povedať, že zhrnul to, o čom na tomto fóre už dávnejšie hovorili niektorí ľudia. Ten človek má, podľa mňa, pravdu v každej jednej vete, ale veď posúďte sami: Dulla: Budovateľský mor ničí krásu miest.

Skúsim tento rozhovor trochu ilustrovať pomocou fotiek z tohto fóra. Raz vidieť je lepšie než stokrát počuť či čítať, aj keď sme to už vlastne všetci videli a ešte dlho vidieť budeme. Tak toto je tá odvrátená strana rozvoja našich miest:

Rozvoj má veľa pozitív, ale aj veľa negatív. Určite sa postavilo aj veľa dobrého, no tento thread má upozorniť na to, že niekedy je to "rozvoj" aj k horšiemu. Dlho som rozmýšľal, či tento thread vôbec založiť, ale súvisí to s výstavbou viac než dosť, tak prečo nie?

Last edited by Qwert; August 2nd, 2008 at 10:04 PM.
Qwert no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old August 2nd, 2008, 09:51 PM   #2
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 14

Qwert, miniaturna oprava. Matus Dulla nie je architekt. Je to historik architektúry a vysokoškolský pedagóg. Viem to, lebo som u neho robila skusky na 2-krat na moju seminarku mi povedal, ze sa malo hadam... Je autorom skript Architektura 20. storocia a knihy Architektura Slovenska v 20. storoci.
z toho clanku je napriklad zaujimave toto:
Boja sa slovenskí architekti zahraničnej konkurencie?
Určite sa neboja. Most je vec mesta. Ľudový výber z troch variantov je efektný a určite bude zaujímavý. Len by som ešte uštipačne položil tomu ľudu otázku, načo potom platí dane na vzdelávanie architektov? Veď most vedia postaviť aj mostári, alebo, keď to preženiem, načo platiť štúdium inžinierov, nejako to vedeli zmontovať aj sovietski ženisti. Nič to, že inde v Európe navrhujú mosty architekti spolu s inžiniermi? A že tie mosty potom obdivujeme nielen preto, že sú pevné, ale aj preto, že sú, prepytujem, krásne?

Matúš Dulla (58)
Pôsobí v Ústave stavebníctva a architektúry SAV. Zároveň prednáša na fakultách architektúry v Bratislave a Prahe. Zaoberá sa kritikou súčasnej architektúry a výskumom slovenskej architektúry 20. storočia. V posledných rokoch vydal monografie Majstri architektúry (2005) a Slovenská architektúra od Jurkoviča po dnešok (2007). Je spoluautorom mnohých výstav slovenskej architektúry a filmov o nej.
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2008, 10:03 PM   #3
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
Qwert, miniaturna oprava. Matus Dulla nie je architekt. Je to historik architektúry a vysokoškolský pedagóg. Viem to, lebo som u neho robila skusky na 2-krat na moju seminarku mi povedal, ze sa malo hadam... Je autorom skript Architektura 20. storocia a knihy Architektura Slovenska v 20. storoci.
z toho clanku je napriklad zaujimave toto:
Boja sa slovenskí architekti zahraničnej konkurencie?
Určite sa neboja. Most je vec mesta. Ľudový výber z troch variantov je efektný a určite bude zaujímavý. Len by som ešte uštipačne položil tomu ľudu otázku, načo potom platí dane na vzdelávanie architektov? Veď most vedia postaviť aj mostári, alebo, keď to preženiem, načo platiť štúdium inžinierov, nejako to vedeli zmontovať aj sovietski ženisti. Nič to, že inde v Európe navrhujú mosty architekti spolu s inžiniermi? A že tie mosty potom obdivujeme nielen preto, že sú pevné, ale aj preto, že sú, prepytujem, krásne?

Matúš Dulla (58)
Pôsobí v Ústave stavebníctva a architektúry SAV. Zároveň prednáša na fakultách architektúry v Bratislave a Prahe. Zaoberá sa kritikou súčasnej architektúry a výskumom slovenskej architektúry 20. storočia. V posledných rokoch vydal monografie Majstri architektúry (2005) a Slovenská architektúra od Jurkoviča po dnešok (2007). Je spoluautorom mnohých výstav slovenskej architektúry a filmov o nej.
Skrátil som to na architekta, lebo sa mi nechcelo skopírovať celý ten rámček o tom, kto to je, ale opravím to na historika architektúry. Ďakujem za upozornenie.
Old August 2nd, 2008, 10:31 PM   #4
johnnyy
Registered User

Likes (Received): 12

neviem ci som pochopil podstatu tohto threadu.. no nevadi.. podla mna som to pochopil tak ze sa mame vyjadrovat k stavbam, ktore nie su vhodne situovane nicia okolie pripadne su hambou mesta...

cize hovorim k zilinskemu OC Hrad: "Barbarstvo najvacsieho zrna"

vsetko co som povedal, ako "nevhodne situovane, nicia okolie, hamba mesta"... tak toto vsetko je OC Hrad...

vsetko to ma nasvedomi mr. Harman (zilinsky primator) bojoval proti amfiteatru, proti auparku, lebo z tych stavieb mu nesli ziadne penize do vacku... a teraz ked sa naskytol novy projekt ako OC Hrad zrazu je vsetko v poriadku... totalne centrum nasho mesta je teraz jedna velka jama plna strojov... donedavna tam bola novo objavena pycha mesta "zilinsky hrad" no pred par dnami ho znicili... kde bol harman teraz?? nikde naco... nabaleny peniazmi poschovavanymi po vackoch si uzival na festivale.... a tohoto cloveka (zviera) ludia volili?? teraz by si mali spytovat svedomie ze takeho ***** volili

tak isto k dalsiemu projektu... ak si niekto pamata :Time:In:The:City: malo to stat na hlinkovom namesti.. zmenilo by sa na nepoznanie no jemu to nevadilo... lebo nova stavba a zase by sa mu cosi ulialo do vacku.. jedine co ho zachranilo bolo to ze dal urobit prieskum obyvatelstva ci suhlasi s touto stavbou... nastastie bola vacsina proti..

takze prvykrat sa vyhol osudu.. no co sa tyka Oc Hrad.. tu si ukusol riadne susto... a tak mu treba.. myslim ze prisiel o vela volicov (kedze zilina je plna veriacich ako to je aj v inych mestach) a ak sa este raz stane primatorom tak nase mesto, mesto zilina pojde dole vodou...

btw: ani Slota nerobil taketo preslapy a to tu uradoval mnohe roky.. a tento hmyz co tu je teraz, tu sedi na primatorskej stolicke tri roky a spravi nieco taketo?? ten co sa zucastnuje kazdej udalosti a aj to len kvoli tomu aby sa objavil, mal nejaku popularitu..a pritom s tou udalostou nema nic spolocne.. iba to ze sa stala v jeho meste... ...

a on si dovoli seba nazvat primatorom... no fuj

to moderator: sry za tie hviezdicky ale bez nich by tento post stal za "hovno"...
Old August 2nd, 2008, 10:40 PM   #5
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 346

THREAD

Neviem ci bol tento thread az tak nevyhnutny.Ved ked sa nam nieco na danej stavbe nepaci,tak to vzdy napiseme v jej threade.V poslednej dobe je tu nejak vela threadov co podla mna len zahlcuju forum.Futurosovo prepojenie stareho mesta a podhradia,aj ked sa o tom diskutuje v 3 dalsich threadoch,rovnako aj toto sa diskutuje skoro v kazdom threade.Asi uhorkova sezona???
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2008, 10:42 PM   #6
zuzana
AA

zuzana's Avatar

skor by som povedala ze je tu trend: davno som nezalozil novy thread, teraz mam na to cas ale naozaj nic v zlom.
Old August 2nd, 2008, 10:44 PM   #7
johnnyy
Registered User

och spamer a spamerka nic v zlom
Old August 2nd, 2008, 10:49 PM   #8
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Originally Posted by johnnyy View Post
och spamer a spamerka nic v zlom
janicko asi si myslel offtopic a ked futurosovi x ludi napise do threadu ze nema zmysel, nie je to to iste? Len sme vyjadrili svoj pohlad na vec.
Old August 2nd, 2008, 11:01 PM   #9
johnnyy
Registered User

Quote:
janicko asi si myslel offtopic a ked futurosovi x ludi napise do threadu ze nema zmysel, nie je to to iste? Len sme vyjadrili svoj pohlad na vec.
janicko???... maj gat ja som sa iba smial ... kukni je tam tento smajl a o par krokov dalej je (najmilsi smajl aky tu len existuje), cize som sa pridal k vam, teda off topic...
btw: off topic, spam.. az taky rozdiel v tom nevidim... jedno je nepodstatne druhe je nepodstatne.. jedno nici thread aj druhe nic thread.. iba ze off topic ma dej a spam je ... ved viete co to je.. nie ste predsa vcerajsi..
Old August 2nd, 2008, 11:03 PM   #10
Joey_T
Registered User

Joey_T's Avatar

Likes (Received): 0

Ja by som to nenazval odvrátenou stránkou miest. Vždy to bolo tak, že staršie budovy ustupovali novším. Dnes sa často stane, že pri rekonštrukcii alebo búraní nejakého starého domu sa nájdu pozostatky základov stavieb, ktoré tam stáli predtým. Takže toto nie je nič nové. Toto si teraz všímame my, lebo je to pre nás aktuálne, no neskôr to nebude nič podstatné, málokto si spomenie na to, čo tam bolo predtým. Skrátka, je to forma pokroku, rozvoja.
Joey_T no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2008, 11:05 PM   #11
johnnyy
Registered User

Quote:
Originally Posted by Joey_T View Post
Ja by som to nenazval odvrátenou stránkou miest. Vždy to bolo tak, že staršie budovy ustupovali novším. Dnes sa často stane, že pri rekonštrukcii alebo búraní nejakého starého domu sa nájdu pozostatky základov stavieb, ktoré tam stáli predtým. Takže toto nie je nič nové. Toto si teraz všímame my, lebo je to pre nás aktuálne, no neskôr to nebude nič podstatné, málokto si spomenie na to, čo tam bolo predtým. Skrátka, je to forma pokroku, rozvoja.
ale zase nie je stara stavba ako stara stavba...
Old August 2nd, 2008, 11:16 PM   #12
Joey_T
Registered User

Joey_T's Avatar

Likes (Received): 0

Samozrejme, netreba bezhlavo stavať, preto sú pamiatkové rezervácie a ochranné pásma, ktoré majú svoj význam. Určite treba chrániť pamiatky a historické budovy. Taktiež rešpektovať okolitú zástavbu. Stavba, ako napríklad taký Louvre, ktorý ostro kontrastuje s historickou zástavbou by bola (u nás určite) rozporuplná. No moderná architektúra sa s historickou spojiť dá. A veľmi vkusne.
Joey_T no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2008, 11:48 PM   #13
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
Neviem ci bol tento thread az tak nevyhnutny.Ved ked sa nam nieco na danej stavbe nepaci,tak to vzdy napiseme v jej threade.V poslednej dobe je tu nejak vela threadov co podla mna len zahlcuju forum.Futurosovo prepojenie stareho mesta a podhradia,aj ked sa o tom diskutuje v 3 dalsich threadoch,rovnako aj toto sa diskutuje skoro v kazdom threade.Asi uhorkova sezona???
Práve preto, že o podobných veciach sa diskutovalo dosť v iných threadoch, môže byť zaujímavé, ak sa to skoncentruje v jednom.

Quote:
skor by som povedala ze je tu trend: davno som nezalozil novy thread, teraz mam na to cas ale naozaj nic v zlom.
Ja thready nezakladám často. Vlastne, za celý čas, čo som na tomto fóre som ich založil len sedem, z toho dva v sekcii Testing. Ak už zakladám thread, tak to nie je z prebytku voľného času (ktorého momentálne až taký prebytok ani nemám), čo sa možno dá povedať o niektorých iných členoch tohto fóra, ale len keď mám pocit, že mám na to pádny dôvod.
Old August 2nd, 2008, 11:55 PM   #14
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Teraz k veci

Quote:
neviem ci som pochopil podstatu tohto threadu.. no nevadi.. podla mna som to pochopil tak ze sa mame vyjadrovat k stavbam, ktore nie su vhodne situovane nicia okolie pripadne su hambou mesta...

cize hovorim k zilinskemu OC Hrad: "Barbarstvo najvacsieho zrna"

vsetko co som povedal, ako "nevhodne situovane, nicia okolie, hamba mesta"... tak toto vsetko je OC Hrad...

vsetko to ma nasvedomi mr. Harman (zilinsky primator) bojoval proti amfiteatru, proti auparku, lebo z tych stavieb mu nesli ziadne penize do vacku... a teraz ked sa naskytol novy projekt ako OC Hrad zrazu je vsetko v poriadku... totalne centrum nasho mesta je teraz jedna velka jama plna strojov... donedavna tam bola novo objavena pycha mesta "zilinsky hrad" no pred par dnami ho znicili... kde bol harman teraz?? nikde naco... nabaleny peniazmi poschovavanymi po vackoch si uzival na festivale.... a tohoto cloveka (zviera) ludia volili?? teraz by si mali spytovat svedomie ze takeho ***** volili

tak isto k dalsiemu projektu... ak si niekto pamata :Time:In:The:City: malo to stat na hlinkovom namesti.. zmenilo by sa na nepoznanie no jemu to nevadilo... lebo nova stavba a zase by sa mu cosi ulialo do vacku.. jedine co ho zachranilo bolo to ze dal urobit prieskum obyvatelstva ci suhlasi s touto stavbou... nastastie bola vacsina proti..

takze prvykrat sa vyhol osudu.. no co sa tyka Oc Hrad.. tu si ukusol riadne susto... a tak mu treba.. myslim ze prisiel o vela volicov (kedze zilina je plna veriacich ako to je aj v inych mestach) a ak sa este raz stane primatorom tak nase mesto, mesto zilina pojde dole vodou...

btw: ani Slota nerobil taketo preslapy a to tu uradoval mnohe roky.. a tento hmyz co tu je teraz, tu sedi na primatorskej stolicke tri roky a spravi nieco taketo?? ten co sa zucastnuje kazdej udalosti a aj to len kvoli tomu aby sa objavil, mal nejaku popularitu..a pritom s tou udalostou nema nic spolocne.. iba to ze sa stala v jeho meste... ...

a on si dovoli seba nazvat primatorom... no fuj

to moderator: sry za tie hviezdicky ale bez nich by tento post stal za "hovno"...
OC Hrad (dosť sarkastický názov) je jednou z tých stavieb, ktoré sú podľa mňa krokom (či skôr skokom) späť. V tomto prípade to zašlo až do neuveriteľného extrému. Človek až neverí, čo všetko je možné, ak má človek dosť peňazí, tých správnych známych a guráž.

Quote:
Quote:
ale zase nie je stara stavba ako stara stavba...
Quote:
Samozrejme, netreba bezhlavo stavať, preto sú pamiatkové rezervácie a ochranné pásma, ktoré majú svoj význam. Určite treba chrániť pamiatky a historické budovy. Taktiež rešpektovať okolitú zástavbu. Stavba, ako napríklad taký Louvre, ktorý ostro kontrastuje s historickou zástavbou by bola (u nás určite) rozporuplná. No moderná architektúra sa s historickou spojiť dá. A veľmi vkusne.
Presne tak, ide o to, aká stavba ustúpi novej. Bolo by mi v podstate jedno, keby niekto zbúral nejakú plechovú búdu zvanú nákupné centrum alebo nejaký polorozpadnutý panelák, ale ak niekto zbúra niekoľkostoročnú faru, zničí zvyšky stredovekého hradu, ale aj keď niekto zbúra peknú priemyselnú stavbu z prelomu 19. a 20. storočia, no kľudne i mladšiu, tak to mi teda vadí.

Je pravda, že aj v minulosti mnohé (aj pekné a hodnotné) stavby ustupovali novým, no dnes to väčšinou ľutujeme a mali by sme to brať ako odstrašujúci príklad, nie sa podľa toho správať.

Spájanie modernej a historickej architektúry, to by už bolo možno aj na ďalší thread. Ale väčšinou je to podľa mňa aspoň o niečo lepšie, než zbúranie starej budovy a postavenie novej.
Old August 3rd, 2008, 03:59 AM   #15
.oreo.
Registered User

.oreo.'s Avatar

Likes (Received): 1

Musim povedat, ze OC Hrad, co je teda fakt neuveritelne provokativny nazov, mi zobral strasne vela - uz nikdy nebudem cakat v rade na langos, nesadnem si do palacinkarne alebo sa uz nikdy nepousmejem nad vyblednutymi obrazkami zo svatych kniziek, ktore na vas cihali, ked ste sa prechadzali v srdci zilinskeho centra - po farskych schodoch. Je to velmi smutne, mal som tam tu atmosferu velmi rad a nikdy by som nebol povedal, ze si to tam niekto dovoli len tak zburat!
Neviem, ci si kompetentni vobec uvedomuju, ake krehke prostredie je cetrum mesta a ake zodpovedne je z jeho srdca jednoducho odstranit budovy, ktore dlho tvorili jeho sucast!
.oreo. no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 10:10 AM   #16
johnnyy
Registered User

Quote:
Originally Posted by .oreo. View Post
Musim povedat, ze OC Hrad, co je teda fakt neuveritelne provokativny nazov, mi zobral strasne vela - uz nikdy nebudem cakat v rade na langos, nesadnem si do palacinkarne alebo sa uz nikdy nepousmejem nad vyblednutymi obrazkami zo svatych kniziek, ktore na vas cihali, ked ste sa prechadzali v srdci zilinskeho centra - po farskych schodoch. Je to velmi smutne, mal som tam tu atmosferu velmi rad a nikdy by som nebol povedal, ze si to tam niekto dovoli len tak zburat!
Neviem, ci si kompetentni vobec uvedomuju, ake krehke prostredie je cetrum mesta a ake zodpovedne je z jeho srdca jednoducho odstranit budovy, ktore dlho tvorili jeho sucast!
z casti ta mozem upokojit... palacinkaren aj langose sa prestahovali a funguju dalej .. a myslim ze teraz maju ovela lepsie priestory ako vtedy.. napr. palacinkaren je asi dvakrat taka velka a langose uz nie su v novinovom stanku ale maju taku mensiu restauraciu..
ale s tymi svatymi obraztekami ... hmm tak tie neviem kde sa prestahovali.. ak mas nutkanie tak hned vedla je kostol.. just a joke
Old August 3rd, 2008, 11:55 AM   #17
hurahura
urban voyer

Likes (Received): 17

neviem celkom. nadavate na harmana, ale nie je nahodou investorom to OC hrad slotov kolega zo zastupitelstva? vsak to vyzera ze vacsinu projektov v ziline stavia bud slota alebo jeho pikolici cez nastrcene firmy...

a netreba zabudnut ze na tom barbarstve ma velky podiel katolicka cirkev, ktora nechala zburat svoju historicku faru bez mihnutia oka....

inak tento thread by som skor premenoval napr. na BLACK LIST a venoval sa tu podvodom developerov ci uz pri zavadzani vizualizaciami, ciernym stavbam, podvodom pri kvalite projektov... atd
hurahura no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 01:15 PM   #18
johnnyy
Registered User

Quote:
Originally Posted by hurahura View Post
neviem celkom. nadavate na harmana, ale nie je nahodou investorom to OC hrad slotov kolega zo zastupitelstva? vsak to vyzera ze vacsinu projektov v ziline stavia bud slota alebo jeho pikolici cez nastrcene firmy...

a netreba zabudnut ze na tom barbarstve ma velky podiel katolicka cirkev, ktora nechala zburat svoju historicku faru bez mihnutia oka....

inak tento thread by som skor premenoval napr. na BLACK LIST a venoval sa tu podvodom developerov ci uz pri zavadzani vizualizaciami, ciernym stavbam, podvodom pri kvalite projektov... atd
myslis ze by sa toto stalo za Slotu?? ved je predsedom SNS.. on by na 100% nedal zburat zilinsky hrad.. narodniar by znicil nieco narodne?? to nie.. myslim ze za Slotu by to tu inak vyzeralo..

nova autobusova stanica, aquapark (obidve tieto stavby harman zastavil.. lebo mu nesli pasule do kasy).. a isto to nezostalo iba pri tychto dvoch stavbach

k tej cirkvi... je pravda ze ta budova mala v sebe nieco historicke... ale pamiatkovy urad ktory jej dal oznacenie historicka, kulturna atd. vychadzal zo zavadzajucich informacii.. bolo to pisane v novinach..

a vlastne je to uz teraz aj tak jedno.. jedno zburali druhe zburali.. tak zburaju aj ine.. co mozeme my obycajni ludia... nic..
Old August 3rd, 2008, 01:20 PM   #19
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 346

Quote:
myslis ze by sa toto stalo za Slotu?? ved je predsedom SNS.. on by na 100% nedal zburat zilinsky hrad.. narodniar by znicil nieco narodne?? to nie.. myslim ze za Slotu by to tu inak vyzeralo..
Niekto Zilincan mi tu nedavno napisal ,ze Slota ma este vacsi vplyv,ako ked bol primator.Tak neviem.No a ked OC Hrad satvia nejaky jeho kamarat,a Slota by bol taky ako hovoris,tak by mu asi k tomu nieco povedal nemyslis?
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old August 3rd, 2008, 01:23 PM   #20
MAREK-ZA
Offtopic master

MAREK-ZA's Avatar

Likes (Received): 3

Trabellsie je sice Slotov priatel, ale Harman sa k tejto stavbe vobec nevyjadroval negativne.
Som si isty, ze projekt bude citlivo vypracovany a krasne zapadne do prostredia. V tomto pripade by bola poloha dobra, akurat, ze sa tam nasli tie zvysky hradu. Ale ved keby aj to OC nestavali, co by s tymizakladmi hradu robili.
Jadina moznost, ktora sa mi pozdava je postavit OC v style stredovekeho hradu.
MAREK-ZA no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules