search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Przemysł | Technologia | Design

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools
Old October 13th, 2017, 07:24 PM   #52801
mk r
Registered User

Likes (Received): 501

http://fakty.interia.pl/swiat/news-n...ja,nId,2452411
Norwegia zwiększa wydatki. Chce też dokupić czołgi. Czyli kolejny po leopardy?
mk r no está en línea  

Sponsored Links
Old October 13th, 2017, 07:29 PM   #52802
MarKoz81
Registered User

Likes (Received): 633

Quote:
Originally Posted by _RR_ View Post
Przy czym CYBERCORP wymagający rzeczywistych fachowców o specyficznych umiejętnościach jest potrzebny, o tyle INFOCORPS to już w zapowiedziach wygląda na armię trollowych "prostowaczy rzeczywistości" wzorowanych na Ołgino. Co gorsza wypowiedzi MAM potwierdzają, że skierowane to będzie przede wszystkim do walki z krajową dezinformacją, po co ruszać Ołginowską, ta wszak osłabia Unię, wpisując się w kilka rzeczy przydatnych dla partii. W dodatku będzie to pilne, bo wybory za pasem i narzędzie do walki politycznej finansowane w świetle prawa z państwowego budżetu MON przyda się idealnie. Co tam afery billboardowe, jest prostsza metoda. A że wszystko będzie tajne, przez poufne, to nikt się nie dobierze do skóry, dopóki władza w rękach partii, a to jest celem nadrzędnym wszelkich działań.
Tu jest bezwzględnie clou programu.

Teraz wyobraźmy sobie że następne wybory wygrywa PiS, co jest prawdopodobne, a Antoni Macierewicz z uwagi na zbudowany w tej kadencji kapitał polityczny utrzymuje stanowisko MON, co też jest prawdopobne. Dwa tysiące posłusznych trolli internetowych pracujących na etacie i wspieranych kilkoma kompetentnymi osobami które potrafią napisać prosty program, to będzie bardzo potężne narzędzie propagandowe w kraju, być może najpotężniejsze. To narzędzie będzie nie tylko na usługach PiS ale przede wszystkim na usługach frakcji Macierewicza/Radiomaryjnej i ono tylko wzmocni pozycję tej frakcji w PiS.

Tak właśnie niszowe i radykalne poglądy są znormalizowane, tak jak stało się to z Radiem Maryja przez dwie ostatnie dekady, z tym że tu będzie to oddziaływało na dużo większą skalę bo w internecie będzie łatwiej o anonimowość.

To tak jakby ktoś sie zastanawiał w jaki sposób NSDAP wypłynęło na szczyt w Niemczech w międzywojniu.

Quote:
Originally Posted by Delwin1 View Post
Akurat tutaj priorytety pewnie byłoby pewnie podobne (jeśli nie identyczne) i za PO z podstawowego powodu - wisimy na NATO/USA jako sojuszniku i tak. Stąd też koordynacja modernizacji musi być - chyba, że nas stać na dużo bardziej wypasioną armię...
Na przykład Caracale byłyby identyczne. Na przykład BMS dla Rosomaków. Na przykład niemarnowanie środków na bojówki polityczne.

Jest fundamentalna różnica między postawami racjonalną (nie ma takich), spolegliwą (PO), a wybitnie służalczą (PiS). Wszystkie biorą poprawkę na architekturę i proporcję sił w sojuszu ale tylko PiS stawia nas pod ścianą bez możliwości negocjacji oraz osłabia zdolność do samodzielnego prowadzenia operacji wojskowych. To co obecnie MON robi to powtórka z podrygów z czasów poprzednich MONów kiedy podlizywano się aktywnością misyjną na wyrost.

Przy czym należy podkreślić zdecydowanie że wbrew potocznej opinii Amerykanie nie naciskają na nas w tej sprawie. Oni robią politykę jak każdy inny kraj ale Amerykanie mają to do siebie że indywidualnie - poszczególne osoby na szczeblach decyzyjnych - szanują twardego gracza bardziej niż służalczego murzyna, zwłaszcza takiego który dużo mówi a mało robi. Taka kwestia mentalności Amerykanów, różna od mentalności Rosjan np. Każdy kto trochę wśród nich czasu spędził zgodzi się. Amerykanie cenią silne jednostki i indywidualności, natomiast pochlebstwo, służalczość i chodzenie w masie to wybitnie wschodnie cechy. Amerykanie mieliby do nas dużo lepszy stosunek gdyby Polska potrafiła się zorganizować z efektami nawet jeżeli nie bralibyśmy od nich uzbrojenia, tak jak np. ma to miejsce z Niemcami, Szwedami czy Finami.

Poza tym trzeba zauważyć że część z tych wyborów jest zwyczajnie racjonalna. Była tu dyskusja już o Homarze ale warto podkreślić to o czym w NATO się cały czas mówi, zwłaszcza w kontekście porównania logistyki sprzętu z UW. W NATO jest rozdrobnienie i chaos i gdy przyjdzie kiedyś do współdziałania to będzie się to mścić. Tak więc Patrioty czy HIMARS mają swoją wartość. Niemniej jednak kupić te systemy z racji unifikacji w sposób przemyślany, a kupić na pałę, po najmniejszej linii oporu, bez sensu i dlatego żeby się Amerykanom przypodobać...

W PRL też wielu rzeczy nie trzeba było robić ale robiliśmy by wejść gdzie trzeba bratniemu narodowi radzieckiemu. Widać te rzeczy nie zmieniły się, w szczególności w partii miłośników PRL. Nie zmieniło się też coś innego - a mianowicie to że w PRL też dużo się mówiło o tym co Polska włoży do sojuszu, ale dziwnym trafem zawsze kończyło się na improwizacji i dziadowaniu. PRL miał jedną z najgorszych armii w Układzie.

----------------------------------------------------------------

Odpowiedź @krzyhal do pytania poniżej:

Quote:
Originally Posted by krzyhal View Post
A bardzo chciałbym przeczytać, jak to w środku nocy zrywali się amerykańscy dyrektorzy bo MAM powiedział, że kupujemy.
O ile to dzwonienie po nocach nie jest zwyczajny wymysłem Wybiórczej dla podkoloryzowania artykułu to raczej chodziło o coś innego. Kiedy uwala się przetarg na kilka miliardów dolarów dla jednego producenta, a następnie wyraża chęć przekazania tych miliardów innemu producentowi i podkreśla potrzebę pomocy w organizacji zamówienia, to w kraju kapitalistycznym ludzie reagują na to inaczej. Wstaje się w nocy i dzwoni się z wiadomością że oto Polacy potrzebować będą żeby im zapewnić wsparcie i przygotować towar bo idzie o miliony/miliardy w perspektywie kilku lat a rząd jest przyjazny etc. Mówiąc po naszemu ludzie zwyczajnie robią biznes, a jak biznes idzie w miliardy (przypomnę tylko że cały kontrakt na Caracale wyceniono na 10 miliardów złotych - to jest 2,5 miliarda dolarów.) to dzień trwa i 36 godzin jak trzeba.

A potem się okazuje że to tylko Macierewicz i g*** z biznesu będzie i efekt jest taki sam jak z widelcami, z tym że Amerykanin nie Francuz więc nie obraża się na pokaz. Ale zapamięta.

EDYCJA: Poprawiam wg życzenia. Przyzwyczajenia językowe są silne. 81 nie ma żadnego związku z moim wiekiem, podobnie jak MarKoz z imieniem i nazwiskiem. Nie jestem aż tak młody, ale wciąż młodszy o dobrą dekadę.

loloo, winterst, Tomeyk liked this post

Last edited by MarKoz81; October 13th, 2017 at 10:17 PM.
MarKoz81 no está en línea  
Old October 13th, 2017, 07:40 PM   #52803
krzyhal
Registered User

Likes (Received): 55

No to zacznę od początku, czyli od tyłu.

Sorry za debilne zapytanko - ale proszę o info - co to jest OPro?
Na prawdę nie wiem.
A bardzo chciałbym przeczytać, jak to w środku nocy zrywali się amerykańscy dyrektorzy bo MAM powiedział, że kupujemy - patrz film "Nieoczekiwana zamiana miejsc".

Cytat z cytatu Kol. JanVL:
Quote:
"Liczymy, że w we wdrażanym obecnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) Strategicznym Przeglądzie Obronnym znalazło się zapotrzebowanie na samolot przewagi powietrznej. Polska flota samolotów starzeje się i samoloty takie, jak MIG-29 czy SU-22 niedługo mogą zostać zastąpione przez nowe maszyny. Chcemy być przygotowani na ten moment i gotowi, by wziąć udział w przetargu"
Jak sądzę kluczowe jest tutaj słowo - "mogą" pogr. moje.
No mogą, ale przecież nie muszą.

Jeszcze się ciemny lud nie nauczył, że jak MAM coś mówi, to mówi???!!!

Jako odpowiedź dodatkową pozwolę sobie zacytować kawałek wypowiedzi Kol. _RR_:
Quote:
Mój ulubiony cytat: "Po czynach ich poznacie...", nie po słowach. Czyny wskazują na rozwałkę armii.
A tak zupełnie na marginesie Eurofighterów - czyli najlepsiejszych, najnowocześniejszych i ile kto chce to jeszcze naj, naj, naj - to jakoś ostatnio latanie nie bardzo im służy - najpierw Włoch - podczas pokazów - przezornie nad morzem zorganizowanych - zanurkował - dosłownie - pod wodę.
A ostatnio Hiszpan - wracając z pokazów przed Królem z okazji ichniego święta też niespodziewanie przyziemił - szkoda tylko, że nie na lotnisku.

Jeszcze Kol. _RR_ w sprawie 1000 cybercorpsów:
Quote:
...dobrzy hakerzy są antysystemowi...
I zaraz odpowiedż Kol. Mjacenty - z 1000 Misiewiczów - genialny pomysł.
Jak oni potrafią zadbać o własne koryto.

Jeszcze tylko owe nieszczęsne Adelajdy.
Kol. gacol przypomniał temat w odpowiednim kontekście - znaczy z Adelajdami czarna dupa.

Kol. MarKoz81 zechciał przy okazji przeprowadzić dogłębną analizę w odpowiednim kontekście i dzięki mu za to.

Ja zaś przypominam sobie, że także niejaki MAM swego czasu zabierał głos w tej sprawie - ileś tam stron wcześniej - jak mnie zaprze to poszukam - teraz mi się nie chce - gaworzył coś o jesieni, tylko przezornie nie wskazał roku.

I to na razie tyle - dziękuje za uwagę.

------------------------------------------------------------------------------------

W czasie kiedy ja mordowałem swojego posta głos już zabrał Kol. MarKoz81 - tak a'propos - 1981 to Twój rocznik?
To Ty jesteś młody - aczkolwiek dojrzały człowiek.
Ja niestety już za chwilę 60 kończę.

No nie - jeszcze raz byłeś szybszy.
Jeśli można prosić - to krzyhal - bez c - to od nazwiska - przez samo H.

Dokładnie to samo miałem na myśli - z tym dzwonieniem i zrywaniem w środku nocy - ale mimo wszystko chciałbym przeczytać artykuł - szkoda, że tylko w rzeszowskiej GW bo ja gdzie indziej mieszkam.
A przekładając na język nieco frywolny - obiecanki macanki a głupiemu stoi.

Dlatego nie bardzo rozumiem cel podwójnego spotkania naszych dwóch największych odkrywców dalekich krajów i wybuchów termobarycznych z ich odpowiednikami na wyspach.
Czyżby zaraza się tak szybko rozprzestrzeniała?

Last edited by krzyhal; October 13th, 2017 at 08:05 PM.
krzyhal no está en línea  
Old October 13th, 2017, 10:41 PM   #52804
MarKoz81
Registered User

Old October 13th, 2017, 11:22 PM   #52805
Wątek Militarny
Registered User

Wątek Militarny's Avatar

Likes (Received): 2001

Quote:
Originally Posted by mjacenty View Post
Mam prawie pewność iż jak zatrudnią do cyberarmii 1000 Misiewiczów to na komputery i serwery nie wystarczy .
Fajne pocieszanie się. Ile może taki partyjny troll kosztować? Dodajemy dodatek za partyjność, dodajemy dodatek za milczenie "tajemnica państwowa" co tak naprawdę tam robi i nie ma szans, żeby średnio to było dużo więcej niż 100 000 rocznie. Może 150 000 zł rocznie. Więc 1000 partyjnych agentów internetowych, wzorzec prosto z Rosji, będzie rocznie kosztowało ledwo 100-150 mln zł. A oni już przeznaczyli na to 2 mld zł. Serwery i komputery będą kupione od zachodnich profesjonalistów, a nie z PGZ-towej manufaktury, więc będą potężne i tanie jak barszczyk. A najgorsze jest to, że jak ktoś oficjalnie wymachuje 2 mld zł to ludzie, którzy mają umiejętności będą wiedzieli gdzie pójść i uświadomić im jak łatwe jest trollowanie demokracji za drobną opłatą. Trochę wiedzy technicznej, automatyzacji, organizacyjnej itd. i propaganda Partii wejdzie na poziomy 100x wyższe niż teraz, które już im gwarantują rekordowe wyniki. W PHP się pocieszali, że trochę ludzi przestało oglądać TVP, ale nadal miliony zostały i są powoli reedukowane sączoną trucizną. Teraz to samo będą robili z internetem. Naprawdę głupi jest ktoś kto wierzy, że to się może odwrócić zanim będzie całkowity trzecioświatowy rozpier***. Nawet gdyby Wódz Partii zmarł nieoczekiwanie, przedwcześnie. Wysyłajcie dzieci za granicę, choćby DHL-elem.
Wątek Militarny no está en línea  
Old October 14th, 2017, 08:29 AM   #52806
anders1234
Registered User

Likes (Received): 68

Quote:
Originally Posted by Wątek Militarny View Post
Fajne pocieszanie się. Ile może taki partyjny troll kosztować? Dodajemy dodatek za partyjność, dodajemy dodatek za milczenie "tajemnica państwowa" co tak naprawdę tam robi i nie ma szans, żeby średnio to było dużo więcej niż 100 000 rocznie. Może 150 000 zł rocznie. Więc 1000 partyjnych agentów internetowych, wzorzec prosto z Rosji, będzie rocznie kosztowało ledwo 100-150 mln zł. A oni już przeznaczyli na to 2 mld zł. Serwery i komputery będą kupione od zachodnich profesjonalistów, a nie z PGZ-towej manufaktury, więc będą potężne i tanie jak barszczyk. A najgorsze jest to, że jak ktoś oficjalnie wymachuje 2 mld zł to ludzie, którzy mają umiejętności będą wiedzieli gdzie pójść i uświadomić im jak łatwe jest trollowanie demokracji za drobną opłatą. Trochę wiedzy technicznej, automatyzacji, organizacyjnej itd. i propaganda Partii wejdzie na poziomy 100x wyższe niż teraz, które już im gwarantują rekordowe wyniki. W PHP się pocieszali, że trochę ludzi przestało oglądać TVP, ale nadal miliony zostały i są powoli reedukowane sączoną trucizną. Teraz to samo będą robili z internetem. Naprawdę głupi jest ktoś kto wierzy, że to się może odwrócić zanim będzie całkowity trzecioświatowy rozpier***. Nawet gdyby Wódz Partii zmarł nieoczekiwanie, przedwcześnie. Wysyłajcie dzieci za granicę, choćby DHL-elem.
Ja czegos nie rozumiem po co nam taka formacja cyberwojacy i to w ilosci 1000 ludzi??? Jak taka formacja juz jest i nie trzeba jej tworzyc Unizeto ma juz kadry zabezpiecza system informatyczny NATO. Co to dla nich aby zabezpieczyc siec Polski. Maja juz kadry wyszkolonych informatykow w zabezpieczeniach. Krotka pilak na co taka formacja czy to ma sluzyc do walki politycznej??? szpiegostwo itd... Informatycy robia dla branzy cywilnej bo wiecej placa niz instytucje rzadowe. Rozumiem ze MON przebije oferte placowa z rynku cywilnego. Co mam powiedziec kto bogatemu zabroni

Temat Smiglowce
Zamiast wziasc sie za smiglowce aby szybko przerzucac zolnierzy i to byloby realne szybkie zajecie pozycji z powietrza. Widac dla MON to jest niepotrzebne. Wymyslili teraz ze zamiast smiglowcow do przerzutu zolnierzy potrzebuja smiglowcow uderzeniowych. Ja sie pytam po co? Jak teren bedzie opanowany z ladu przez przeciwnika taki smiglowiec uderzeniowy tam nie wleci bo sciagna go z rakiety przeciwlotniczej... Swego czasu myslano o pozegnaniu sie ze smiglowcami uderzeniowymi na rzecz maszyn wielozadaniowych tansze i mozna dodatkowo przerzucic zolnierzy... Zamiast mi-24 mozna wstawic BH i tyle by wystarczylo, a do rozpoznania i uderzenia mozna wyslac wsparcie postaci drona np bsl ilx-27

Temat opl
Wymyslanie systemow op Wisla ktorych realnie nie ma w takiej konfiguracji jakich chce Polska. Zamiast realnie skupic sie na tym co jest dostepne na rynku i daje realne wsparcie dla zolnierzy z powietrza...Jakos Niemcy postawili iris sl, Finowie postawili na NAsams, a Polacy jak zawsze planuja...
Przypomne raz jeszcze jak politycy mowili ze taki system w takiej docelowej konfiguracji juz jest i to jest patriot... Widac klepac jezykiem bez myslenia tez mozna

Last edited by anders1234; October 14th, 2017 at 09:18 AM.
anders1234 no está en línea  
Old October 14th, 2017, 09:17 AM   #52807
herr manfred
Registered User

Likes (Received): 45

Quote:
Swego czasu myslano o pozegnaniu sie ze smiglowcami uderzeniowymi na rzecz maszyn wielozadaniowych tansze i mozna dodatkowo przerzucic zolnierzy... Zamiast mi-24 mozna wstawic BH i tyle by wystarczylo,
Ooo, to musieli być wysokiej klasy specjaliści ci, którzy tak myśleli

Quote:
Zamiast mi-24 mozna wstawic BH i tyle by wystarczylo, a do rozpoznania i uderzenia mozna wyslac wsparcie postaci drona np bsl ilx-27
Jak wyżej.

Quote:
Ja czegos nie rozumiem po co nam taka formacja cyberwojacy i to w ilosci 1000 ludzi??? Jak taka formacja juz jest i nie trzeba jej tworzyc
Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną Szwedzi, Chmielnicki, Hiperborejczykowie, Tatarzy, elektor i kto żyw naokoło. A my z księciem wojewodą powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy.

Ewentualnie można sięgnąć do historii Polski, okres 1138-1320.
herr manfred no está en línea  
Old October 14th, 2017, 09:24 AM   #52808
anders1234
Registered User

Likes (Received): 68

Quote:
Originally Posted by herr manfred View Post
Ooo, to musieli być wysokiej klasy specjaliści ci, którzy tak myśleli
Co mam napisac takie sa fakty. Wszystko rozbijalo sie o pieniadze, a bardziej o brak pieniedzy w MON. Wiem najlatwiej jest krytykowac . Nawet w MON myslano aby maszyny uderzeniowe oprzec na dronach. Koniec koncow w MON narodzil sie konsensus ze najwazniejsze to przerzucic na czas zolnierzy w odpowiednie miejsce. Wiec postawiono na maszyny wielozadaniowe.

Quote:
Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna, za które ciągną Szwedzi, Chmielnicki, Hiperborejczykowie, Tatarzy, elektor i kto żyw naokoło. A my z księciem wojewodą powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy.
napisz jasniej... Taka instytucja cyberinformatykow juz jest na rynku cywilnym. Po co to duplikowac i wprowadzac to w strukture armii??? Unizeto ma najwyzsze certyfikaty bezpieczenstwa w Polsce. Zabezpiecza instytucje rzadowe w Polsce. Zabezpiecza tez NATO. Rozmawialem na szkoleniu 1 z takich informatykow sa ekspertami w lamaniu zabezpieczen informatycznych oraz budowaniu zabezpieczen.

"Czemu odkrywamy cos co jest juz odkryte" przeciez to jest glupie

Last edited by anders1234; October 14th, 2017 at 09:47 AM.
anders1234 no está en línea  
Old October 14th, 2017, 09:54 AM   #52809
herr manfred
Registered User

Likes (Received): 45

W ramach uzupełnienia, za Wielką Wodą zrozumiano chyba, że popełniono ten sam błąd co Rosjanie przy okazji Ka-50 - zredukowali załogę do 1 pilota bo myśleli, że cała ta elektronika i ekraniki wystarczą. Okazało się, że tak się nie da, zbyt duże obciążenie jak na jedną osobę.
Z AH-64E + BSP wyszło najwyraźniej to samo (musiało tak wyjść), bo dla US Army priorytetem jest teraz śmigłowiec rozpoznania - mówimy o następcy OH-58. Tak więc BSP owszem, ale z umiarem i zachowując zdrowy rozsądek.
Kolejna sprawa, to jak zmienić wyposażenie i taktykę działania śmigłowców uderzeniowych, aby ich działania miały sens na współczesnym polu walki (rozbudowana opl/systemy wykrywania). Widać, że w tej kwestii dzieje się, i to nie tylko w USA.
Kiedy słyszę, ile to my mamy kupić tych maszyn uderzeniowych, to zastanawiam się, czy nasi mędrcy są tego świadomi. Nawet Guardian, bez całej dodatkowej otoczki, to na dzisiaj przepis na katastrofę.

Do poczytania. Najnowszy francuski Przegląd Strategiczny Obronności i Bezpieczeństwa Narodowego.

http://www.defense.gouv.fr/content/d...ale%202017.pdf
herr manfred no está en línea  
Old October 14th, 2017, 12:43 PM   #52810
hegemon_
Registered User

Likes (Received): 548

Bo w US Army taki Guardian jest częścią systemu. A u nas podejście niemal jak kult cargo.

M.Szafran, odzysk liked this post
hegemon_ no está en línea  
Old October 14th, 2017, 01:32 PM   #52811
kocur75
Registered User

Likes (Received): 75

markoz81
bojowki polityczne, hehe

nadajesz się do psychuszki z tymi swoimi paranojami i teoriami spiskowymi. tam cie nie dostana chlopie
kocur75 no está en línea  
Old October 14th, 2017, 09:24 PM   #52812
MarKoz81
Registered User

http://govnet.ro/Local/Politics/Armo...eral-Dynamics-

Quote:
The Ministry of Economy and Rommar, through the Mecanica Plant Bucharest, and the American company General Dynamics signed a memorandum of understanding and a cooperation agreement, with the participation of Prime Minister Mihai Tudose.

According to a government press release, through signed documents, the two parties undertake to collaborate, in accordance with the assumed objectives regarding the endowment of the Romanian Armed Forces, in view of the production and delivery of Piranha 5 armored vehicles to the Ministry of National Defense. The Memorandum establishes the preliminary guidelines for cooperation and future actions aimed at establishing a joint venture between the Mecanica Plant Bucharest and General Dynamics to produce armored vehicles for the Romanian Army, the source quoted explains.

Within the future company, the Mecanica Plant Bucharest will participate with assets consisting of manufacturing lines and employees, who will undergo training courses at the American company headquarters.

General Dynamics will participate in this joint venture with investments in upgrading production capabilities and integrating armored vehicle production, the government said. The company owns the Swiss manufacturer of Mowag armored conveyors.

"The collaboration between a state-owned company in Romania and the American company General Dynamics is an extraordinary moment for the Romanian defense industry," said Prime Minister Mihai Tudose.
A półtora miesiąca temu, kiedy Rheinmetall wycofał się z przetargu na rumuński 8x8 pisałem tak:

http://www.skyscrapercity.com/showpo...ostcount=52102

Quote:
Pomimo wycofania się Rheinmetall z programu cały czas rozmawiają z Amerykanami więc mimo iż wymogi rządu co do offestu są absurdalne (przy tej ilości pojazdów) to może się okazać że ostatecznie kupione zostaną produkty GDLS i nawet się warunki offestu zmienią żeby tylko kupić z właściwego źródła. To wszystko zależy od tego jak bardzo ogólna niewydolność i korupcja w systemie rumuńskim stanie na przeszkodzie w manipulacji warunkami przetargu.
Rumunia planowała zakup ponad 628 transporterów 8x8 aby zastąpić całą flotę TABów utrzymywanych obecnie w linii. W tym celu zawiązano konsorcjum RMVS pomiędzy rządem a Rheinmetall i rozpoczęto prace nad pojazdem Agilis. Przyznanie kontraktu RLS nastąpiło w listopadzie 2016r. a spółkę RMVS zawiązano w maju 2017r. W ramach projektu ponad trzy czwarte prac miało być wykonane w Rumunii, a prawa do projektu miał w całości posiadać Bukareszt. Tak prezentował się program na papierze:

Gdzieś po drodze zamówienie uległo redukcji z 638 pojazdów do 227 i nagle okazało się że cały projekt nie ma sensu bo wychodzi za drogo w przeliczeniu na jednostkę, a rząd kategorycznie odmawiał jakichkolwiek odstępstw. Miało być tak samo, kosztować tyle samo i tylko zamówienie miałoby być 30% oryginalnego. Rheinmetall musiał się wycofać z racji niemożliwych do spełnienia warunków. Jednocześnie ciekawe jest to że nie podjęto się organizacji nowego przetargu w którym mogłaby wystartować np. popularna w Europie, sprawdzona i przystępna cenowo Patria, tylko od razu w ramach specjalnych uwarunkowań dot. obronności udano się z zapytaniem do GDLS z którym prowadzono równolegle rozmowy już latem tego roku (formalnie, nieformalnie temat poruszano wcześniej) i podpisano dokumenty jak wyżej.

W rezultacie w miejsce istniejącego już od roku konsorcjum z gotowym planem rozwoju i wdrożeń całej rodziny pojazdów, której prawa do konstrukcji byłyby prawnie zagwarantowane a większość prac wykonana na miejscu rząd w Rumunii przystąpił formalnie do "negocjacji" o założeniu nowego konsorcjum w którym prawa będzie miał GDLS który będzie również występował w roli integratora a firma lokalna będzie uczestniczyć - w jakim zakresie dokładnie nie wiadomo. Będą "negocjacje" które przy pełnym uzależnieniu od dostaw innych systemów z USA na pewno pójdą po myśli rządu w Bukareszcie.

Nietrudno się domyślić że Rheinmetall upatrywał w programie możliwości uwolnienia się ze współpracy z KMW w ramach ARTEC i tym samym otworzenia sobie opcji eksportowej, o tyle atrakcyjniejszej że - z racji budowy w Rumunii - mogącej obejść łatwo niemieckie obostrzenia eksportowe w handlu bronią. Jak widać GLDS załatwił sobie nie tylko kontrakt ale przy okazji podciął skrzydła poważnym konkurentom bo producentów Pandura już wykupił, a Rheinmetall ma zupełnie inne możliwości techniczne i finansowe niż np taka Patria.

Abstrahując od założeń programu Agilis, ciekawi mnie to czy istniały dodatkowe, obiektywne finansowo przesłanki do redukcji zamówienia (np powiązane z przekierowaniem srodków na kupowanie popularności po długotrwałych protestach), czy chodziło wyłącznie o to żeby zredukować zamówienie na transportery żeby było wiecej pieniędzy na inne zakupy amerykańskiego uzbrojenia. W związku z tym w ramach bonusu zamówiono także amerykańskie transportery jako jedyną dostępną alternatywę. Ciekawi mnie też ostateczny rachunek - jak bardzo będzie to powtórka z polskiego przetargu na samoloty, bo że będzie to już teraz widać.

Jak pamiętamy obecny MON Antoni Macierewicz wszczął polityczną nagonkę na organizatorów przetargu na transporter Rosomak, z racji tego że nie wygrała startująca w przetargu w konsorcjum z Bumarem właśnie firma General Dynamics Land Systems, z pojazdem Piranha III czyli modelem starszym generacyjnie od AMV.

Na koniec jeszcze jeden cytat z mojego poprzedniego wpisu:

Quote:
Chciałbym zwrócić uwage na brak podobnych manewrów odnośnie modernizacji wojska, właściwie to zakupów amerykańskiego uzbrojenia dla wojska, ze strony Bułgarii mimo iż kraj jest za miedzą. Litwa, Łotwa i Estonia mimo iż są w gorszej pozycji nie rzucają się na amerykański sprzęt.

Co takiego natomiast mają Polska i Rumunia i jak to się wpisuje w koncepcję posiadania nacisku na politykę zagraniczną tych krajów, w tym poprzez ograniczenia nakładane na posiadane uzbrojenie, że pojawiło się takie parcie na sprzęt made in USA?
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1901789

USA nie odpuszczą aby kraj w którym zainwestowali w element swojej tarczy antyrakietowej wymknał im się spod kontroli.

Last edited by MarKoz81; October 14th, 2017 at 11:42 PM.
MarKoz81 no está en línea  
Old October 14th, 2017, 11:32 PM   #52813
zavi77
Registered User

Likes (Received): 43

Quote:
Originally Posted by MarKoz81 View Post
USA nie odpuszczą aby kraj w którym zainwestowali w element swojej tarczy antyrakietowej wymknał im się spod kontroli.
Moskwę i jej agentów wpływu to pewno martwi.
Ale dla nas to świetna konstatacja. Protektoraty USA są w lepszej kondycji (Korea, Japonia, Niemcy, Izrael) niż rosyjskie (Armenia, Białoruś, Abchazja). A jeśli ceną jest wspieranie Boeinga miast Airbusa czy Abramsy zamiast Leopardów, to niewielka cena za dobrobyt
zavi77 no está en línea  
Old October 15th, 2017, 09:19 AM   #52814
ps-man
Unregistered User

ps-man's Avatar

Likes (Received): 58824

Zamykam wątek. Gówno się tu przelewa.

Closed Thread

Tags
military, samoloty, wojsko

Thread Tools

Posting Rules