search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 8 votes, 5.00 average.
Old March 12th, 2009, 06:31 PM   #1
Możej
Registered User

Możej's Avatar

Likes (Received): 77

[Gdańsk Śródmieście] Dolne Miasto, Stare Przedmieście, Biskupia Górka

Mapa inwestycji w śródmieściu Gdańska (aktualizowana na bieżąco):
KLIK

-------

Quote:
Dolne Miasto: krok w stronę dawnego blasku

Ul. Łąkowa i inne ulice Dolnego Miasta mają odzyskać dawny blask. Nie wcześniej jednak niż za 3 lata.

Zaczynają się poważne przygotowania do dużej inwestycji, jaką będzie rewitalizacja Dolnego Miasta. Właśnie ogłoszono pierwszy przetarg.

Dolne Miasto należy do najbardziej zaniedbanych dzielnic Gdańska. Wiele znajdujących się tam budynków ma zabytkową wartość, jednak dziś są w opłakanym stanie. Po latach obietnic wydaje się, że miasto w końcu potraktowało poważnie problemy dzielnicy i jej mieszkańców.

Plan rewitalizacji dzielnicy obejmie głównie ul. Łąkową zobacz na mapie Gdańska i kilka przylegających do niej ulic (patrz ramka pod tekstem). - Wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni, przyłącza sieci wodno-kanalizacyjnej, powstanie mała architektura, zieleń i oświetlenie. Projekt przewiduje także budowę systemu odwadniającego - wylicza Marian Werner, zastępca kierownika działu inwestycji Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Zobacz planowany zakres prac

By poprawić bezpieczeństwo, w dzielnicy powszechnie uznawanej za mało bezpieczną, zostanie zainstalowany monitoring.

Mieszkańcy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość. Ich dzielnica nie odzyska szybko dawnego piękna. Ogłoszony kilka dni temu przetarg na opracowanie projektów budowlanych i wykonawczych jest dopiero początkiem drogi do przywrócenia Dolnemu Miastu dawnej świetności. - Przetarg jest trudny, gdyż jest to duże i wielowątkowe zagadnienie. Wcześniejsze przetargi się nie udawały - przyznaje Marian Werner.

Inwestycję komplikuje fakt, że przebudowie dróg ma towarzyszyć odnowienie części kamienic. Miasto chce zrobić to przy współpracy z wspólnotami mieszkaniowymi, by razem ubiegać się o finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

I tu rodzi się kłopot. By wspólnoty mogły stać się partnerami miasta, z własnej kieszeni muszą pokryć 30 proc. wartości remontu. Części z nich na to nie stać.

- Wspólnoty będą musiały też same zamówić projekt budowlany, gdyż RPO wymaga, by partner wniósł nie tylko wkład finansowy - wyjaśnia Grzegorz Lechman z wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków UM w Gdańsku. - Wtedy projekt ZDiZ połączony zostanie z projektami wspólnot jednym harmonogramem i wykonawstwem.

Szacuje się, że cała inwestycja pochłonie ok. 60 mln zł, z czego same remonty budynków wyniosą ok. 3 mln. zł.

- Jeśli jakaś wspólnota nie zdecyduje się na współpracę, nie będzie mogła bezpośrednio skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania - przyznaje Grzegorz Lechman.

Przetarg zakłada, że dokumentacja techniczna remontów powstanie do 15 grudnia 2009 r. Prace budowlane ruszyłyby więc w połowie 2010 roku. Do tego czasu wyłoniony w kolejnym przetargu wykonawca powinien uzyskać wszystkie pozwolenia na budowę.

- Cały remont potrwa zapewne trzy lata. Pracy jest sporo, musimy wykonać je na żywym, miejskim organizmie - tłumaczy Grzegorz Lechman. - Nie możemy wszystkim na raz odłączyć wodę, prąd czy gaz. Musimy to robić etapami, a to znacznie wydłuży czas pracy.

Ulice objęte planem przebudowy:
Łąkowa (ok. 550 m.), Dolna (ok. 100 m.),
Wróbla (ok. 150 m.), Kieturakisa (ok. 150 m.),
Śluza (ok. 190 m.), odcinek Toruńskiej (ok. 200 m.),
Kurza (ok. 120 m.) i Radna (ok. 200 m.)

Michał Brancewicz
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/...?id_news=31963

Last edited by mateusz.el; July 13th, 2016 at 01:50 PM.
Możej no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old March 12th, 2009, 10:28 PM   #2
pjk13
Registered User

pjk13's Avatar

Likes (Received): 71

Dolne miasto samo by odżyło jakby powstały skrzyżowania na Podwalu i jakby zasypali przejścia podziemne, a na Łąkowej znowu by jeździł tramwaj. Wtedy pojawiłyby się biura, sklepy i apartamenty (no i może by w końcu dojechałby ten tir co stoi pod mostem nad Motławą). Ale nie będę o tym więcej pisał, bo jak już raz się o tym rozpisałem to admin dał mi bana. W każdym razie jak tam dalej nie będzie jak dojechać lub dojść rewitalizacja to wyrzucanie kasy w błoto. Lepiej sobie tymi pieniędzmi w kominku napalić.
pjk13 no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2009, 12:46 AM   #3
grsikod
Registered User

grsikod's Avatar

Likes (Received): 160

http://www.trojmiasto.pl/download/ko..._WUAiOZ_RR.pdf plany miejskie. Szykuje się gdańskie Krakowskie Przedmieście. Tylko, żeby umieli je dobrze promować i zaciągnąć nowe punkty handlowo - usługowe. Na przykład mojej wspólnocie mieszkania wkrótce zaproponuję, żeby w miejscu obecnej bramy (przejścia do oficyny, którą planuję się wyburzyć) powstał lokal handlowy. Bardzo ciekawe, tylko szkoda, że będę mieć pod drzwiami do domu przystanek tramwajowy dla tramwaju konnego. Ponawiam apel włączcie Łąkową do sieci na Podwalu Przedmiejskim, żeby możliwy był szybszy rozwój i bezpośrednie połączenie tramwajowe z centrum. Ponadto mam uwagi. Według tego planu tor tramwajowy nie jest włączony do dawnej pętli przy zajezdni. Na kurzej nie planują zachowania pętli. Ciekawe jak te tramwaje zabytkowe będą zawracać, a i oczywiście jest pytanie czy i jak wjadą. Czy ktoś wie jak się przebić ze swoimi racjami do UM?

Last edited by grsikod; March 13th, 2009 at 01:00 AM.
grsikod no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2009, 01:20 AM   #4
pjk13
Registered User

pjk13's Avatar

Quote:
Originally Posted by grsikod View Post
to żadna koncepcja, to antykoncepcja
tu trzy poziomowe skrzyżowanie kolizyjne z mega korkami, a tu ... koń przyczepiony do tramwaju

Quote:
jak się przebić ze swoimi racjami do UM?
może tak

dopóki GM będzie izolowane komunikacyjnie nie ma szans na nowe punkty handlowo - usługowe.
Old March 13th, 2009, 01:25 PM   #5
Dantiscum
Registered User

Likes (Received): 381

A ja powtórzę to, co już kiedyś tu pisałem i pewnie znowu zostanę zbesztany, ale co tam. NAJPIERW pełna rewitalizacja Głównego Miasta, potem Starego Miasta, a na końcu Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta. Nie może być tak, że GM to poszatkowana martwymi dziurami sieć eklaw względnej normalności (i to normalności wątpliwej), a kasę będzie się ładować w kolejne obszary niezintegrowane ze sobą terytorialnie.
Oczywiście, że Dolne MIasto zasługuje na pełną rewitalizację i żeby być piękną, tętniącą życiem dzielnicą, ale najpierw zadbajmy o GM z rozsypującymi się kamienicami, pustymi lokalami, opustoszałe przez 18 h na dobę i 9 miesięcy w roku, z obleśnymi podwórkami, brakiem miejsc parkingowych itp. itd.
Dantiscum no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2009, 03:01 PM   #6
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

Likes (Received): 2433

z tym, że dla Dolnego Miasta to już jest ostatni dzwonek - za chwilę nie będzie co zbierać.
Old March 13th, 2009, 03:27 PM   #7
Możej
Registered User

Możej's Avatar

Likes (Received): 77

Co do Dolnego Miasta to rzeczywiście ZDIZ ogłosił przetarg... ale nikt nie wspomina, że to przetarg na projekt budowlany i wykonawczy (a nie wykonastwo), oraz o tym, że go już chyba 4 raz ogłaszają, bo do poprzednich 3 nikt się nie zgłosił.
Możej no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 12:07 AM   #8
pjk13
Registered User

pjk13's Avatar

dziś jak zwykle próbowałem ominąć korek na Podwalu, pojechałem chmielną i dalej obok P. Adamowicza na stare przemieście, przy dolnej bramie pojechałem na wprost i pierwszy raz w życiu byłem na placu wałowym
byłem w szoku, tam jest przepięknie i stwierdzam jedno, że Gdańsk ma na prawdę ogromy potencjał, wymiata wszystkie miasta w Polsce
dlatego bardzo rozczarowany ogólnym stanem, bo GDA w pierwszej lidze jest jeszcze jedynie dlatego, że w promieniu 300 km nie ma żadnej konkurencyjnej aglomeracji z jakimkolwiek potencjałem
jestem w równie wielkim szoku jak dotarło do mnie jak miasto trwoni ten cały potencjał historyczny i architektoniczny
Ludzie spierają się o dziurę przed NOTem, jakąś niby Basztę na przeciw Oławianki, a tu pod nosem piękne oryginały zaraz runą

Według mnie na prawdę nie trzeba wiele, by Dolne Przedmieście i Dolne Miasto były atrakcyjnymi dzielnicami
Wystarczy reaktywować tramwaj i skrzyżowania na Podwalu
CZYLI PO PROSTU ODWRÓCIĆ TO CO KIEDYŚ ZOSTAŁO ZMIENIONE

Zwłaszcza na Starym Przedmieściu są urzędy i inne instytucje które aż proszą się żeby w ich sąsiedztwie powstały jakieś lokale komercyjne - choćby biura rachunkowe koło III US, później kawiarenki, później puby - no ale jak tam nie ma jak dojechać (ja byłem po raz pierwszy odkąd mieszkam w GDA a to już ponad rok) to nie ma co się dziwć że cały ten potencjał jest wykorzystywany jedynie do odbywania jazd szkoleniowych przez pojazdy nauki jazdy

Byłem świadkiem tego jak krakowski Kazimierz przeradza się ze slumsów w perełkę - ale szczerze mówiąc tam na prawdę nic nie ma, za to ludzie wzieli sprawy we własne ręce i za własne pieniądze postawili na nogi całą dzielnicę

DLATEGO po prostu trzeba wymóc presje na władzach by zamiast planowania jakiś kosmicznych wydatków na rewitalizację Dolnego Miasta i wymyśłania jakiś urojonych koncepcji typu tramwaj konny na Łąkowej, po prostu wydały TERAZ troche kasy i otworzyły skrzyżowania na podwalu oraz reaktywowały ZWYKŁĄ linię tramwajową
Uważam że korki i tak już większe tam nie będą, a mogą okazać się mniejsze gdy otworzą się równoległe drogi alternatywne (a jest ich tam całkiem sporo), a wzrośnie komercyjna atrakcyjność tamtych terenów. Ludzie sami zrewitalizują dzielnicę. Po prostu będzie działała zasada domina, jedna inwestycja przyciągnie kolejną a same urzędy jakie ta są zlokalizowane generują określone potrzeby

na ale cóż na razie to tylko dobry teren żeby zabrać kursanta na pierwszą jazdę samochodem, (proszę tylko nie pisać że w każdym mieście musi być takie miejsce)

StaryOliwianin liked this post
Old March 18th, 2009, 12:24 AM   #9
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

ale żeby akcja rewitalizacyjna była spektakularna należy najpierw doprowadzić wszystko do kompletnej ruiny. a im więcej kasy da się potem wyszarpać, tym więcej można przyciąć...

C-mere liked this post
toRRone no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 02:00 AM   #10
grsikod
Registered User

grsikod's Avatar

Quote:
Originally Posted by pjk13 View Post
dziś jak zwykle próbowałem ominąć korek na Podwalu, pojechałem chmielną i dalej obok P. Adamowicza na stare przemieście, przy dolnej bramie pojechałem na wprost i pierwszy raz w życiu byłem na placu wałowym
byłem w szoku, tam jest przepięknie i stwierdzam jedno, że Gdańsk ma na prawdę ogromy potencjał, wymiata wszystkie miasta w Polsce
dlatego bardzo rozczarowany ogólnym stanem, bo GDA w pierwszej lidze jest jeszcze jedynie dlatego, że w promieniu 300 km nie ma żadnej konkurencyjnej aglomeracji z jakimkolwiek potencjałem
jestem w równie wielkim szoku jak dotarło do mnie jak miasto trwoni ten cały potencjał historyczny i architektoniczny
Ludzie spierają się o dziurę przed NOTem, jakąś niby Basztę na przeciw Oławianki, a tu pod nosem piękne oryginały zaraz runą

Według mnie na prawdę nie trzeba wiele, by Dolne Przedmieście i Dolne Miasto były atrakcyjnymi dzielnicami
Wystarczy reaktywować tramwaj i skrzyżowania na Podwalu
CZYLI PO PROSTU ODWRÓCIĆ TO CO KIEDYŚ ZOSTAŁO ZMIENIONE

Zwłaszcza na Starym Przedmieściu są urzędy i inne instytucje które aż proszą się żeby w ich sąsiedztwie powstały jakieś lokale komercyjne - choćby biura rachunkowe koło III US, później kawiarenki, później puby - no ale jak tam nie ma jak dojechać (ja byłem po raz pierwszy odkąd mieszkam w GDA a to już ponad rok) to nie ma co się dziwć że cały ten potencjał jest wykorzystywany jedynie do odbywania jazd szkoleniowych przez pojazdy nauki jazdy

Byłem świadkiem tego jak krakowski Kazimierz przeradza się ze slumsów w perełkę - ale szczerze mówiąc tam na prawdę nic nie ma, za to ludzie wzieli sprawy we własne ręce i za własne pieniądze postawili na nogi całą dzielnicę

DLATEGO po prostu trzeba wymóc presje na władzach by zamiast planowania jakiś kosmicznych wydatków na rewitalizację Dolnego Miasta i wymyśłania jakiś urojonych koncepcji typu tramwaj konny na Łąkowej, po prostu wydały TERAZ troche kasy i otworzyły skrzyżowania na podwalu oraz reaktywowały ZWYKŁĄ linię tramwajową
Uważam że korki i tak już większe tam nie będą, a mogą okazać się mniejsze gdy otworzą się równoległe drogi alternatywne (a jest ich tam całkiem sporo), a wzrośnie komercyjna atrakcyjność tamtych terenów. Ludzie sami zrewitalizują dzielnicę. Po prostu będzie działała zasada domina, jedna inwestycja przyciągnie kolejną a same urzędy jakie ta są zlokalizowane generują określone potrzeby

na ale cóż na razie to tylko dobry teren żeby zabrać kursanta na pierwszą jazdę samochodem, (proszę tylko nie pisać że w każdym mieście musi być takie miejsce)
Dziś w tej sprawie napisałem maila do UM, ZTM, ZDIZ, M.Lisickiego i P.Adamowicza. To co może napiszemy wspólnymi siłami list, który forumowicze będą wysyłać Do UM w sprawie:

Last edited by Asinus; April 10th, 2013 at 08:48 PM.
Old March 18th, 2009, 02:23 AM   #11
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 6305

A po co ten tramwaj odbija raz na jedną stronę ulicy a potem na drugą? Przecież to zupełnie nie praktyczne. Jeśli miałby zjeżdżać to bezpośrednio, ale tylko do warunkiem, że miało by to wogule jakiś sens a nie tylko sentymentalne przesłanki. Cała linia na prerubkę i stogi jest bardzo długa. Ludziom zależy by jak najszybciej dojechać stamtąd tramwajem. Robienie im tu jeszcze dodatkowych przystanków, które wydłużą czas przejazdu podczas gdy istniejąca linia jest o rzut beretem kompletnie nie ma sensu. Jak dla mnie to kompletnie nierealny pomysł jeśli miało by to funkcjonować a budowanie praktycznie od podstaw lini dla jakiegoś zabytkowego tramwaju któy miałby jeździć po dolnym mieście to już zupełnie byłby jakiś żart.
Old March 18th, 2009, 02:27 AM   #12
broker
Registered User

Likes (Received): 2240

z tramwajem czy bez, skrzyzowania na podwalu musza byc odtworzone.
broker no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 03:02 AM   #13
ChrisPL
Registered User

ChrisPL's Avatar

Likes (Received): 5074

Quote:
A po co ten tramwaj odbija raz na jedną stronę ulicy a potem na drugą? Przecież to zupełnie nie praktyczne. Jeśli miałby zjeżdżać to bezpośrednio, ale tylko do warunkiem, że miało by to wogule jakiś sens a nie tylko sentymentalne przesłanki. Cała linia na prerubkę i stogi jest bardzo długa. Ludziom zależy by jak najszybciej dojechać stamtąd tramwajem. Robienie im tu jeszcze dodatkowych przystanków, które wydłużą czas przejazdu podczas gdy istniejąca linia jest o rzut beretem kompletnie nie ma sensu. Jak dla mnie to kompletnie nierealny pomysł jeśli miało by to funkcjonować a budowanie praktycznie od podstaw lini dla jakiegoś zabytkowego tramwaju któy miałby jeździć po dolnym mieście to już zupełnie byłby jakiś żart.
Przyjrzyj się dokładnie układowi tego skrzyżowania. Tutaj chodzi o stworzenie węzła przesiadkowego. Sam tramwaj jest bardzo potrzebny, ale trzeba go pociągnąć jeszcze dalej, najlepiej wzdłuż samego Opływu Mołtawy. Wtedy nie dość, że mieszkańcy Olszynki oraz DM zyskaliby na bardzo dobrym transporcie, to dodatkowo powstałaby linia łącząca bezpośrednio bardzo atrakcyjne krajobrazowo, aczkolwiek zapomniane, obszary! Oczywiście należy także zostawić rezerwę pod tramwaj w stronę Mostu Czerwonego. Wprowadzenie ruchu pasażerskiego komunikacją miejską to jest jedyna nadzieja, dla tego rejonu, ograniczonego z jednej strony Trasa W-Z, która odstrasza do przejścia z Głównego Miasta, a z drugiej barierą geograficzną oraz małą gęstością zaludnienia od strony bastionów.

Ideałem byłoby stworzenie w rejonie bastionów jakiejś funkcji ponaddzielnicowej - jakieś muzeum (np na łąkowej - komunikacji miejskiej ), trochę biur, może jakieś centrum kultury i sztuki itp.

Flickr | UrbFoto | Wykorzystanie moich zdjęć poza SSC => skontaktuj się ze mną
ChrisPL no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 09:47 AM   #14
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

Quote:
Dziś w tej sprawie napisałem maila do UM, ZTM, ZDIZ, M.Lisickiego i P.Adamowicza. To co może napiszemy wspólnymi siłami list, który forumowicze będą wysyłać Do UM w sprawie:
przesiadka autobus/tramwaj już chyba funkcjonuje w tym miejscu.

na detale przyjdzie czas, tymczasem główny cel do osiągnięcia to moim zdaniem zmiana podejścia do tramwaju. tramwaj to nie pociąg! tramwaj to winda!
Old March 18th, 2009, 12:50 PM   #15
urbanIII
Registered User

urbanIII's Avatar

Likes (Received): 337

Skoro pojawił się temat Placu Wałowego to mały rzut oka sprzed chwili jak się prezentuje

Baszta Biała

MAła Zbrojownia

Później postaram się wrzucić kamienice przy placu. Niektóre naprawdę ciekawe. Dołączam się do opini, że to granda, e miasto z jednej strony myśli o odbudowie, z drugiej zapuszcza autentyczną tkankę zabytkową. Baszta Biała to skrajny przykład. Od kiedy pamiętam widnieje na niej wielki napis "Łechia Litość to zbrodnia"
urbanIII no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 01:05 PM   #16
meckert
Registered User

meckert's Avatar

Likes (Received): 279

^ Święta racja co do tej baszty. Dziwie się że coś takiego ma miejsce przy samym Urzędzie Wojewódzkim . Ale .... wg mnie ciekawsza jest Biskupia Górka i okolice. Sama ulica Biskupia jest równie niesamowita co zaniedbana. Bruk na ulicy, piękne pierzeje kamienic i wszystko to zaniedbane i na uboczu. Jedyny plus to pięknie odrestaurowane koszary, które zajmuje moja alma mater - GWSH.
"Nie marzę o tym, żeby Polska zamieniła się w Szwajcarię czy w Austrię, gdzie za zdeptany kwiatek zatłukliby cię emerytowani SS-mani. Jestem w stanie znieść brzydotę rozpadających się na wsi chałup, ale nie widok osiedli, w których jeden dom do drugiego nie pasuje. Nie jestem za ekstremą przestrzenną, ale za elementarnym porządkiem." - K.Varga

[ tfardyretro.blogspot.com ]
meckert no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 06:55 PM   #17
Jakobhorner
Guest

Likes (Received):

Quote:
Originally Posted by pjk13 View Post

Dziś też byłem z moim kundlem, na dłuższy spacerze po Dolnym Mieście, i pierwszy wniosek jak mi wpadł do głowy, był wręcz przeciwny od twojego: mieszkańcy sami tego nie zrewitalizują. Te budynki znajdują się w zastraszającym stanie. Co krok, miejsce po nieodległych (w czasie) wyburzeniach. Ściśnięcie fyrtla pachnie klaustrofobią. Prawdziwie "wewnętrzne miasto" i to bez płotów i strażników w psami. Tam naprawdę trzeba potężnej kasy. I mądrego planu zagospodarowania. Swoją drogą ciekawe co robi miasto by zachęcić inwestorów? Na Łąkowej ma swoją siedzibę LPP, największa firma odzieżowa w kraju. Widać oni coś w tej dzielnicy odkryli, a inni? Więcej urzędów, jakaś porządna miejska inwestycja. Powiem przewrotnie, o ile nie po drodze mi z demagogią Korzeniewskiego, to akurat Teatr Szekspirowski ja widziałbym gdzieś w okolicach Bastionu Ryś ;-)

Quote:
Originally Posted by meckert View Post
^ Święta racja co do tej baszty. Dziwie się że coś takiego ma miejsce przy samym Urzędzie Wojewódzkim . Ale .... wg mnie ciekawsza jest Biskupia Górka i okolice. Sama ulica Biskupia jest równie niesamowita co zaniedbana. Bruk na ulicy, piękne pierzeje kamienic i wszystko to zaniedbane i na uboczu. Jedyny plus to pięknie odrestaurowane koszary, które zajmuje moja alma mater - GWSH.
Zgodzę się. Jeżeli będziecie zainteresowanie (i zdobędę aparat), mogę przygotować skromną fotorelację z Biskupiej czy też Zaroślaka, jak kiedyś na tę część miasta mówiono. Układ ulic, w pewnym momencie przywodzi na myśl... Kłodzko! Fantastyczna, bardzo klimatyczna część GD. W zeszłym roku szedłem tamtędy do roboty. 6 rano. Idę, idę, mgła na metr widoczności. Kiedy nagle naprzeciw mnie, z białego budyniu wyłania się potężna postać, w ubabranym na czerwono kitlu. Ochlapany krwią facet z tasakiem pod pachą okazał się pobliskim rzeźnikiem. Dopóki jeszcze działała tam mała rzeźnia czy też sklep mięsny... Historia autentyczna.

Quote:
Originally Posted by meckert View Post
^ Święta racja co do tej baszty. Dziwie się że coś takiego ma miejsce przy samym Urzędzie Wojewódzkim.
Bodaj w styczniu w Domu Zarazy w Oliwie uczestniczyłem w spotkaniu z p.Michałem Kochańczykiem, szefem klubu wysokogórskiego. Sam, nie ciągnięty za język, opowiadał że na dniach (minęły 2 miesiące) ma się rozpocząć remont elewacji. Klub znalazł sponsora czy też dogadał się z UM, tego nie pamiętam. Ale Kochańczyk robił wrażenie przekonanego do wypowiadanych przez siebie słów.

Last edited by Asinus; April 9th, 2013 at 06:53 PM.
  Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 07:18 PM   #18
ChrisPL
Registered User

ChrisPL's Avatar

Likes (Received): 5074

Quote:
Na Łąkowej ma swoją siedzibę LPP, największa firma odzieżowa w kraju. Widać oni coś w tej dzielnicy odkryli, a inni?
ZTCW, to LPP powstał na bazie wcześniej państwowej firmy, która w tym miejscu funkcjonowała. Tak więc oni bazuja na planach lokalizacji władz PRL, a nie na swoich upodobaniach wobec Dolnego Miasta

Flickr | UrbFoto | Wykorzystanie moich zdjęć poza SSC => skontaktuj się ze mną
ChrisPL no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2009, 11:12 PM   #19
grsikod
Registered User

grsikod's Avatar

Łąkowa sprzed lat:
Old March 18th, 2009, 11:21 PM   #20
Asinus
Asinorum..&-((*GDAŃSK!**#

Asinus's Avatar

Location: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pomorze, Rzeczpospolita Europejska
Likes (Received): 19638

bardzo cieszy ten zapowiadany remont baszty białej ale powraca pytanie co z pobliską basztą pod zrębem, która zawaliła się jakieś 20 lat temu i do dziś jej ruiny stoją nieodbudowane..

Last edited by Asinus; May 18th, 2013 at 08:42 PM.
Asinus no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
śródmieście gdańska, gdańsk, pomorskie, pomorze, rewitalizacja, trójmiasto

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules