search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury

Pomorze, Warmia i Mazury » Szczecin » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 6 votes, 5.00 average.
Old September 26th, 2012, 07:20 PM   #1
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

[Olsztyn] Nowy Dworzec Główny - Zintegrowane Centrum Komunikacyjne

Wątek poświęcony planom budowy (i jak dobrze pójdzie to i budowy) Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w miejscu Dworca Głównego w Olsztynie.

Informacje na temat planowanej inwestycji:
Ze strony www.dworzec-olsztyn.pl

Quote:
Licząca ponad 170 tys. mieszkańców stolica jednego z najpiękniejszych regionów Polski, Warmii i Mazur, odwiedzana jest rocznie przez milion turystów. Olsztyn to prawdziwa wizytówka północno-wschodniej Polski, która zasługuje na szczególną inwestycję - Zintegrowane Centrum Komunikacyjne.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne to strategiczny dla miasta projekt, którego realizacja jest możliwa bez użycia funduszy publicznych. Zakłada budowę nowych dworców PKS i PKP, połączonych z galerią handlową, a także w pełni zintegrowanych z transportem tramwajowym oraz autobusowym. Przed olsztyńskim dworcem powstanie tętniący życiem plac, miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych. Obiekt będzie przykładem zrównoważonego budownictwa, potwierdzonym międzynarodowymi certyfikatami.

Jeśli do końca 2012 władze Olsztyna uchwalą plan miejscowy dla okolic dworca, Zintegrowane Centrum Komunikacyjne zostanie sfinalizowane w ciągu 2 lat. Żeby przyspieszyć ten proces, przedstawiciele inwestora zasiadają w miejskich grupach roboczych, pracujących nad stworzeniem Zintegrowanego Programu Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna.

Kluczowym elementem inwestycji jest budowa dworców autobusowego i kolejowego, które będą stanowiły spójną całość z miejskim systemem linii autobusowych, a także planowaną linią tramwajową.

DWORZEC PKP
Dwupoziomowy dworzec PKP zajmie powierzchnię 2,5 tys. m2 i powstanie w zachodniej części obiektu. Perony połączone będą istniejącym już przejściem podziemnym z kondygnacją podziemną i dwupoziomowym hallem głównym.

DWORZEC PKS
Dworzec PKS, liczący 4 tys. m2, zlokalizowany będzie na parterze w części wschodniej inwestycji. Projekt przewiduje jego zadaszenie i płynne połączenie z 7 stanowiskami autobusowymi. Pasażerowie znajdą tu również drobne punkty usługowo-handlowe.

GALERIA HANDLOWA
Galeria handlowa będzie dysponować 45 tys. m2 powierzchni najmu i obejmie 180 punktów usługowych, w tym kino typu Multipleks. Na gości czekał będzie parking z 900 miejscami postojowymi.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne stanie się symbolem pozytywnych zmian zachodzących w Olsztynie: wykreuje nową jakość przestrzeni miejskiej, pobudzi rozwój miasta i regionu – rozwinie tzw. turystykę zakupową, stworzy miejsca pracy, zapewni infrastrukturę transportową, handlową i rozrywkową na najwyższym poziomie. Rangę inwestycji wskazali sami olsztynianie. Z sondażu Millward Brown SMG/KRC przeprowadzonego w listopadzie 2011 r. wynika, że mieszkańcy Olsztyna oczekują realizacji projektu – 48% z nich uważa, że powinien to być priorytet dla miasta.
Wizualizacje:

Z urbanity.pl
projektor no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 26th, 2012, 07:33 PM   #2
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Pozwolę tutaj przenieść ostatnią wiadomość na temat tej inwestycji.

Quote:
Originally Posted by Lotus.A View Post
Austriacka grupa wesprze budowę

10 Wrzesień, 2012

"Grupa Immofinanz będzie oficjalnym partnerem spółki Retail Provider, właściciela olsztyńskiego PKS-u, przy realizacji Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie. Nowy Dworzec Olsztyn – bo tak roboczo nazwano projekt - kosztować będzie w sumie około 100 milionów euro.

(...) Grupa Immofinanz to jeden z największych inwestorów w Europie, działający głównie na rynku austriackim. Zintegrowane Centrum Kmunikacyjne to projekt opierający się na stworzeniu nowego dworca kolejowego, autobusowego, centrum przesiadkowego oraz galerii handlowej, w której znajdzie się około 180 punktów handlowo-usługowych oraz 7-salowe kino. W ramach inwestycji powstać ma również przejście podziemne z dworca na Zatorze. Budowa może rozpocząć się, kiedy uchwalony zostanie plan zagospodarowania terenu dla dworca i okolicy, a to nastąpi najprawdopodobniej na początku przyszłego roku (...)".
[INDENT] Zaangażowanie Grupy Immofinanz w inwestycję Nowy Dworzec Olsztyn (...) jest konsekwencją zaawansowanych rozmów, które firmy prowadziły od kilku miesięcy - podsumował Tomasz Andryszczyk, rzecznik prasowy Retail Provider
http://dworzec-olsztyn.pl/10-09-2012...wesprze-budowe
Old September 26th, 2012, 07:43 PM   #3
Mateusz25
Olsztynianin

Mateusz25's Avatar

Likes (Received): 832

Fajnie, że mamy nowy wątek Projekt wygląda świetnie - miasto zasługuje na taki budynek - zobaczymy co z tego wyjdzie... Opis też.. tylko z tym milionem turystów to chyba trochę przegięli Olsztyn na dzień dzisiejszy jest raczej bardziej punktem przesiadkowym dla turystów zmierzających na Mazury.. Być może zle to rozumuje ale nie są chyba częstą "praktyką" wyjazdy do Olsztyna jedynie w celu turystycznym jak np. do Trójmiasta chociaż potencjał jest.

Last edited by Mateusz25; September 26th, 2012 at 07:50 PM.
Mateusz25 no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 09:54 AM   #4
krasnal123
Registered User

Likes (Received): 0

Jeśli się uda zrealizować tę inwestycje to Olsztyn obok Wrocławia i Przemyśla będzie miał najładniejszy dworzec w Polsce
Old September 27th, 2012, 02:51 PM   #5
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 2125

no nie przesadzaj: Gdynia, Malbork, Warszawa (Centralna, Stadion i Wschodnia), Poznań, Katowice, Sopot, Gdańsk, Kutno, Iława...trochę tego jest...

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 03:16 PM   #6
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Zresztą jak już mamy porównywać olsztyński planowany obiekt to bardziej z Katowicami czy Poznaniem. Ostatecznie z Warszawą Wileńską. :P
Old September 27th, 2012, 04:16 PM   #7
Mateusz25
Olsztynianin

Mateusz25's Avatar

Likes (Received): 832

Paradoksalnie... nawet aktualny budynek Dworca (modernistyczny) mógł by być jednym z ładniejszych w Polsce Gdyby go tylko trochę oczyścić z reklam, uporządkować otoczenie (Przed wejściem do głównej hali mógł by powstać reprezentacyjny plac z np. fontanną na środku, wyłożony jakimś granitem itp.), wyremontować plac dworca autobudowego - chociażby zbudować porządne wiaty, położyć nową nawierzchnię, krawężniki, oświetlenie.
Wiem, że już kiedyś zadawałem to pytanie ale.... w projekcie tego nowego super czegoś nie ma śladu po obecnym wieżowcu biurowym... więc jak rozumiem ma on zniknąć całkowicie Czy to nie jest już trochę zbyt śmiały krok ? Przecież nie tak dawno przeszedł remont elewacji Do nowej koncepcji dworca jednak nijak pasuje...
Old September 27th, 2012, 04:42 PM   #8
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Ja powiem szczerze, że z tego nowego projektu to podobają mi się... rozwiązania komunikacyjne koło dworca. Punkt przesiadkowy KM jak dla mnie bomba.

Sam budynek już mi się zbyt nie podoba. Wygląda to jak zwykłe centrum handlowe a nie dworzec. Zaraz ktoś napisze, że przecież to centrum handlowe z częścią PKP i PKS. :P Racja, ale jednak powinien to być bardziej... powinien mniej przypominać typowe centrum handlowe, a więcej dworzec (że tak ubiorę w słowa). A funkcje handlowe z kinem niech ma.

Obecny wygląd dworca to efekt długoletnich zaniedbań. Jeżeli remont, a nawet jego przebudowa z zachowaniem pierwotnych założeń byłby pomyślany z głową to można stworzyć naprawdę niezły obiekt. No ale części handlowej dużo nie będzie... Można poświęcić zawsze kawałek placu dworca PKS. :P
Ewentualnie jak mamy burzyć to chociaż niech nawiązuje architektonicznie do obecnego. ;>

A wieżowiec... Styropian to nie wyrocznia - zawsze można wyburzyć. Ja mam trochę jednak do tego wieżowca sentyment - może nie tyle co do wieżowca ale do widoków z niego. Fajnie z niego miasto widać.
Cóż... szkoda mi widoków będzie. :P
Old September 27th, 2012, 04:49 PM   #9
Offspring
Nie(bo) Szczecin

Offspring's Avatar

Likes (Received): 7346

Bardzo ładne centrum komunikacyjne. Zawsze podobała mi się idea łączenia takich obiektów z centrami handlowymi. Gdy do odjazdu pociągu zostaje dłuższa chwila, człowiek ma co zrobić z czasem, zamiast tylko siedzieć w poczekalni. Oby projekt nie został okrojony z zielonego dachu i roślinności.

Offspring no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 05:16 PM   #10
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

@Projektor i Mateusz25
Chłopaki, naprawdę budujące jest to co piszecie. Dobrze, że jeszcze komuś zależy.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
Old September 27th, 2012, 05:41 PM   #11
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Ja powiem bezpardonowo, że zaczęło mi zależeć po obejrzeniu zdjęć sprzed otwarcia budynku obecnego dworca. Jak na owe czasy wyglądał bardzo nowocześnie. Jakby go "odpicować" też by mógł wyglądać nowocześnie.

Dodatkowo wspaniały jest wątek na temat Dworca Głównego na forum miłośników kolei http://www.ruciane-nida.org/kmk/view...er=asc&start=0 z archiwalnymi zdjęciami...

Na moje wystarczyło zrobić z naszym dworcem to samo co z Warszawą Wschodnią - tylko zdecydowanie lepiej. Nie mówię, że Wschodni zrobili źle - jest zdecydowanie korzystniej niż było.

Cóż... Może moja krytyka ma związek z tym, że inwestor jakoś jeszcze nie wzbudził we mnie zaufania (mimo, że się pokazał i ma jakieś plany i zapewnienia, ale dalej nie mam pojęcia skąd on jest i dlaczego). No i PKS Olsztyn też mi swego czasu napsuł krwi (to taka opowieść, że szkoda mówić - teraz gdy PKS jest prywatny to unosi się nadal duch komunizmu w tym przedsiębiorstwie ).
Old September 27th, 2012, 07:08 PM   #12
pedrow
Registered User

pedrow's Avatar

Likes (Received): 2

pozostaje mieć nadzieje, że inwestor nie bedzie oszczędzał na projekcie i efekt końcowy będzie pokrywał się z wizkami
pedrow no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 08:41 PM   #13
seba-oln
Registered User

Likes (Received): 10

patrząc na obecny dworzec i jego otoczenie i porównując to z powyższą wizualizacją to zdecydowanie bardziej wybieram opcję numer 2.
Gdyby dworzec w Olsztynie wyglądał jak na poniższym zdjęciu to byłby jednym z ładniejszych w Polsce.. i wtedy można by być przeciwnym budowaniu nowoczesnego budynku.

http://fotopolska.eu/foto/132/132514.jpg

swoją drogą na tej wizualizacji najlepszy jest pociąg
seba-oln no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 08:55 PM   #14
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Przypomnę, że tu jest Polska i tu jest Olsztyn - jak coś starego ma być odbudowywane to na 100% powstanie gargamel.
Old September 27th, 2012, 09:30 PM   #15
balech
Registered User

balech's Avatar

Likes (Received): 65

Nie rozumiem tej dyskusji - nie wiem jak wyobrażacie sobie budowę takiego dworca jak w poście Seby, miasto kasy nie da, PKP też raczej nie, a gdzie tu doczepić galerię żeby jakiś tajemniczy inwestor zgodził się go zbudowac?.
Problem obecnego dworca to wszechobecny syf wokół i wewnątrz dworca. Fajna bryła, ale co z tego skoro zaniedbana przez lata. Można spróbować coś w stylu Centralnej,ale nie ma woli do tego. Grzymowicz średnio dworcem sie interesuje, preferuje topienie pieniędzy w stadion.
Zygzak trochę się zapędziłeś z tymi dworcami - ten z wizek jest rewelacyjny, ale to tylko wizki. Ciężko ponadto porownać np. Iławę do tego niby projektowanego.
balech no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2012, 10:17 PM   #16
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Ja tam nie wyobrażam odbudowy dworca z czasów przedwojennych. Nawet na ten ruch pasażerski w Olsztynie (który nie jest bardzo duży) taki dworzec byłby zdecydowanie za mały. No i prawdopodobieństwo, że powstałby gargamel wynosiłoby 100%.

To rzeczywiście lepiej niech Retail już to robi co ma w planach. Tak jak wspominałem założenia komunikacyjne wokół nowego dworca mi się podobają, rozwiązanie dworca PKS też, część PKP mogłaby być większa. No ale budynek wygląda jak zwykłe centrum handlowe które można postawić wszędzie. I to mi się mało podoba.
Old September 29th, 2012, 10:36 AM   #17
seba-oln
Registered User

Likes (Received): 10

widzę, że wprowadziłem zamieszanie zdjęciem starego dworca.
miałem na myśli, że jeżeli dworzec w Olsztynie aktualnie by wyglądał jak przedwojenny to bym go bronił rękami i nogami. a jako, że mamy to co mamy to wolę w to miejsce nowoczesny dworzec jak na wizualizacji.

nie miałem na myśli odbudowy przedwojennego dworca.
seba-oln no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2012, 04:30 PM   #18
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Nie no panowie, obecny dworzec to znacznie lepszy obiekt niż ten przedwojenny.

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
Old October 3rd, 2012, 11:19 AM   #19
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

del

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii

Last edited by zygzak; November 5th, 2016 at 08:14 AM.
Old October 15th, 2012, 06:23 PM   #20
KristoOl
Registered User

Likes (Received): 329

Wiele razy zastanawiałem się czy jest sens burzenia obecnego dworca i moim zdaniem - nie! Dlaczego? Po pierwsze ten dworzec wcale nie jest brzydki a tylko strasznie zaniedbany. Tam naprawdę wystarczy wywalić ze środka budy, tym bardziej, że każda jest inna i wygląda to po prostu żałośnie. Trzeba tam wymienić okna, zwyczajnie go umyć i sensowanie zagospodarować. Myślę, że najlepszym wyjściem by był remont podobny do tego na Dworcu Wschodnim albo Centralnym w Warszawie. Doprowadzony do takiego stanu jak przed, nazwijmy to "zabudzeniem " budami, czy "urynkowieniem " (stworzeniem z niego rynku - targowiska z towarami jak na kurpiowskim odpuście), może naprawdę ładnie się prezentować. Wiem, że to nie jest tanie, nie ma woli itd., ale nie niszczmy kolejnych przykładów architektury lat 60 i 70. XX w. Ten dworzec to też historia tego miasta i jego architektury. Po drugie, dworzec wygląda jak wygląda, bo wygląda jak wygląda Plac Konstytucji. To ogromny, niewykorzystany i zaniedbany plac z rondem doprowadziły do tego, że cały ten teren wygląda okropnie. Połamane chodniki, budy w środku budynków dworcowych i na zewnątrz, nieuporządkowane parkingi, zieleń w stanie agonalnym, a i widoczna po wyjściu z dworca architektura (o ile sobie przypominam, to chyba bladobłękitny, wieżowiec mieszkalny, do tego nowoczesny, brzydki kościół i cerkiew greckokatolicka z charakterystycznymi wieżami, obok niego mało wyszukana architektura McDonald's i stacji benzynowej, a na środku słoneczniki) mogą doprowadzić do depresji przybyłych gości.
Po trzecie, jak znam olsztyńskie (i nie tylko), realia, to ta wizualizacja nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Będziemy mieli zamiast dworca, obwieszone „szmatami reklamowymi” i wyglądające jak ogromna, przyratuszowa „czarna perła” centrum handlowe. Te wszystkie wizualizacje można wrzucić do kosza, bo po realizacji inwestycja będzie wyglądała całkiem inaczej. Żeby bardziej przybliżyć potencjalny wygląd nowego dworca trzeba by było dorzucić ogromne plansze z reklamami staników po 19,99zł, szynki konserwowej jedynie za 29,99 i deweloperskich wyczynów marketingowych (Versal, "Tałer", czy inny Vavel). Zieleni na dachu na 100% nie będzie, bo o nią trzeba dbać i nie jest to takie tanie. Dodatkowo znowu wszyscy zapomną o przedwojennych wiatach na peronach i dopiero jak wejdą budowlańcy, zacznie się walka o ten, w końcu ważny element historii kolei w Olsztynie.
Podsumowując. Moim, pewnie niespełnionym marzeniem jest to, żeby dworzec został wyremontowany, umyty, żeby została całkowicie zmieniona organizacja ruchu w tym rejonie (przeniesione przystanki autobusowe bliżej tramwajowych). Żeby opłacało się ponosić takie koszty, na Pl. Konstytucji można spokojnie wybudować nawet duże centrum handlowe, ładnie połączone z dworcem i przystankami komunikacji miejskiej. Jeśli by ładnie zabudowali Plac, to oprócz jego zagospodarowania, mielibyśmy jeszcze jeden plus - zasłoniętą opisana powyżej architekturę McDonaldsowo-Statoilowo-kościelną, a i błękitny blok nie byłby widoczny. Czy tu jest wola i czy są takie możliwości? Nie wiem? Pewnie już za późno, a koszt pewnie byłby spro wyższy. Zdaję sobie sprawę, że teren placu nie należy do inwestora PKS, ale miasto mogłoby ten problem jakoś rozwiązać np. sprzedając ten teren w zamian za remont dworca. Pomarzyć można, a i tak pewnie się skończy tym, że po wyjściu z pociągu albo autobusu wejdziemy do jakiegoś Tesco, czy Reala. Szkoda.

Last edited by KristoOl; October 15th, 2012 at 09:18 PM.
KristoOl no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
centrum handlowe, dworzec, olsztyn, warmińsko-mazurskie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules