search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury

Pomorze, Warmia i Mazury » Szczecin » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 6 votes, 5.00 average.
Old April 11th, 2014, 08:50 PM   #101
rufix
rufix

Likes (Received): 869

wieżowiec chyba był tylko pomalowany, a wcześniej dużo lepiej nie wyglądał, podobnie jak jego blizniak przy Ozgrafie, nóż mi się w kieszeni otwiera jak widze meblowy zamiast drukarnii
rufix no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 11th, 2014, 08:59 PM   #102
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Przyjrzyj się dokładnie następnym razem, widać styropian gołym okiem.

Założenia starego dworca są dobre, tylko oszczędności w PRL-u + zero oznak dbania o budynki doprowadziły do takiego, a nie innego stanu. Powiem więcej - wątpię, że nawet po budowie długo utrzyma się czystość w częściach dworca. :>

A i ciekawostka: obecnie nasz dworzec wychodzi nawet na plus jeżeli chodzi o zarabianie na siebie.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,...racil_7_2.html

Zresztą widać fajnie pewne zależności. No może poza Wrocławiem, bo Wrocław jest ogółem dziwny.

LukasOln liked this post
projektor no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2014, 09:08 PM   #103
stingu
L'homme d'erable

stingu's Avatar

Likes (Received): 583

Quote:
Originally Posted by projektor View Post
. No może poza Wrocławiem, bo Wrocław jest ogółem dziwny.
Remont wroclawskiego dworca kosztowal niewiele mniej, niz caly olsztynski project tramwajowy, a obecnie ilosc punktow uslugowych na dworcu mozna policzyc na palcach jednej reki, duzo lokali jest pustych, nie wspominajac o pustym (tak przez wszystkich uwazanym za niezbedny do zycia) parkingiem podziemnym

Wiec zdziwilbym sie, gdyby w takiej sytuacji wychodzil na plus, chyba ze postawia kasy przy wejsciu sprzedajace bilety na zwiedzanie, bo chyba najladniejszy dworzec w pl

projektor, Loeweheim liked this post

Last edited by stingu; April 11th, 2014 at 09:47 PM.
stingu está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 11th, 2014, 09:20 PM   #104
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Mam znajomego z Wrocławia i dużo nasłuchałem się na temat tego co się we Wrocławiu dzieje. O dworcu też dużo słyszałem. Ale przyznać trzeba - teraz rzeczywiście wygląda super.
Old April 12th, 2014, 04:00 PM   #105
rusek007
Registered User

Likes (Received): 460

Quote:
Originally Posted by Szuwarek_11 View Post
To w tym kolejowym wieżowcu takie skarby? Czy gdzieś w głębi terenu? Jeśli dobrze rozumiem to poza centrum handlowym nie będzie tam miejsca na nic związnego z infrastrukturą poza dworcem? Byle nie wyszło jak w Poznaniu Dworzec dostał tytuł Makabryła 2013 roku
Nie w wieżowcu, obok dworca, przy pierwszym peronie od strony w kierunku Barczewa jest piętrowy budynek z czerwoną dachówką, obwieszony klimatyzatorami, jest to budynek TK Telekom. Jedną z propozycji było przeniesienie infrastruktury telekomunikacyjnej do nowego budynku dworca, ale z tego co wiem nic się z tym nie dzieje.
rusek007 no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2014, 04:57 PM   #106
Loeweheim
D A N Z I G E R

Loeweheim's Avatar

Likes (Received): 79

http://g.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/...cja_164568.png
A mi by wystarczyło w Olsztynie takie coś, albo ogólnie bardziej coś w stylu przeszklonej nowoczesnej hali podobnej do tych lotniskowych. Plus dwa parkingi jeden przy pkp drugi pks i taka alejka jak przy dw. Gdańsk Główny, żeby można było zatrzymać się wysadzić/odebrać kogoś tak na 5-10min postoju.

edit. Byłoby miło gdyby perony też były wyższe.
Loeweheim no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2014, 07:31 PM   #107
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 2125

przecież teraz praktycznie coś takiego jest, tylko zdewastowane (zresztą tak samo jak był budynek który zapodałeś)

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii

rusek007, los77, Kubael liked this post

Last edited by zygzak; April 15th, 2014 at 07:36 PM.
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2014, 08:40 PM   #108
Mateusz25
Olsztynianin

Mateusz25's Avatar

Likes (Received): 832

Na tych zdjęciach widać oryginalne oświetlenie hali dworca - ono zniknęło nawet nie tak dawno, zdaje się po 2000 roku... Pamiętam, że stanowiło je montowane chyba po cztery podwójne oprawy z mlecznymi kloszami. Wiele świetlówek nie działało ale i tak efekt był jak dla mnie świetny, zwłaszcza w porównaniu z tym co mamy teraz

rusek007, los77 liked this post
Mateusz25 no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2014, 11:09 PM   #109
Loeweheim
D A N Z I G E R

Loeweheim's Avatar

Widziałem te zdjęcia (i stare Warszawy Wschodniej) i tym bardziej jestem za tym co mówiłem. Zwłaszcza, że też mamy bazę pod to. Spowrotem przeszklić, tam gdzie teraz są budy np. po lewej albo prawej stronie wejścia zrobić kawiarnia nawet sieciowkę typu Starbucks, czy inny Coffeeheaven im by nie przeszkadzałyby pewnie okna na ulicę.
Plus lekka modernizacja otoczenia.
Myślę, że dałoby radę coś ciekawego zrobić z obecnym budynkiem, a galerię zrobić gdzieś dalej.

zygzak, rusek007, projektor, los77 liked this post

Last edited by Loeweheim; April 15th, 2014 at 11:23 PM.
Old April 16th, 2014, 10:18 AM   #110
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

w pełni się z Tobą zgadzam

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii

rusek007, projektor, los77 liked this post
Old April 18th, 2014, 08:27 PM   #111
projektor
A tu jedzie mi czołg

projektor's Avatar

Ja też. W ogóle jeżeli ktoś pamięta Warszawę Wschodnią przed remontem to efekt po robi duże wrażenie. Mimo, że remont jakiś idealny to nie był.

Dobra, wracamy do tematu:

Quote:
Nowy dworzec Olsztyn Główny na razie jak we mgle
Tomasz Kurs
18.04.2014 , aktualizacja: 18.04.2014 19:11

Kolejarze zapewniają, że tak jak prywatny właściciel olsztyńskiego PKS-u chcą budować dworzec w Olsztynie. Tyle, że na razie nie ma wiarygodnego inwestora, który by to zrobił. Jaki więc plan - także awaryjny - ma PKP?
Kilka dni temu w świat poszła informacja, że po wakacjach zacznie się budowa centrum handlowego z nowym dworcem Olsztyn Główny i centrum przesiadkowym. Taki plan przedstawiła spółka Retail Provider, która jest właścicielem olsztyńskiego PKS i była pomysłodawcą tej inwestycji.

Spółka zaprezentowała też niedawno na spotkaniu z władzami miasta inwestora, który ma się zająć budową kompleksu. Jego znalezienie i przekonanie do projektu jest kluczowe. Mimo to kolejarze, bez których pomysłu nie można zrealizować, na łamach "Wyborczej Olsztyn" ostudzili ten entuzjazm, zapowiadając, że w drugiej połowie 2014 r. zaczną się dopiero konkretne rozmowy o tej inwestycji. Czy to znaczy, że budowa się przesunie i co stoi na przeszkodzie, by zacząć ją zrealizować tuż po wakacjach?

Rozmowa z dyrektorem PKP ds. nieruchomości

Tomasz Kurs: Dlaczego PKP nie przystąpiło dotychczas do konkretnych rozmów w sprawie rozpoczęcia inwestycji na dworcu Olsztyn Główny?

Jarosław Bator*: Jako spółka skarbu państwa mamy ściśle określony zakres działań, w których możemy uczestniczyć. Dworce nie powstają w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, lecz w formie joint venture i powoływanie spółek celowych. Tak było chociażby w Katowicach i Poznaniu, gdzie takie rozwiązanie sprawdziło się bardzo dobrze. Tamtejsze centra komunikacyjne powstawały za prywatne pieniądze. My wnosiliśmy do spółki tylko grunt. Dworzec odbierany był w ramach rozliczenia całej inwestycji. Podpisanie umowy joint venture poprzedzamy dokładną analizą, która umożliwia wybór wiarygodnego partnera inwestycji. Musi on przedstawić koncepcję architektoniczną, budżet, harmonogram prac...

Tutaj partner narzuca się sam. Jest nim spółka Retail Provider, która kupiła dworzec autobusowy.

- W Olsztynie sytuacja wygląda nieco inaczej niż w wymienionych wcześniej miastach, bo my jako PKP jesteśmy właścicielem tylko części gruntu w rejonie dworca, a istotna jego część należy do spółki Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Olsztynie SA [a także do miasta - red.], w związku z czym mamy ograniczoną możliwość wyboru partnera. Ze wstępnych analiz wynika, że istnieje możliwość wspólnego działania z Retail Provider. Jednym z warunków takiej współpracy jest jednak doświadczenie z prowadzenia podobnych inwestycji w Polsce lub w Europie. To dobrze, że Retail ma wysokie ambicje, jednak my potrzebujemy pewnego partnera, który ma know-how, tak jak miała je spółka Trigranit, która zbudowała dworzec w Poznaniu. Dlatego poprosiliśmy, żeby właściciel PKS zapewnił udział w przedsięwzięciu kogoś, kto ma takie doświadczenie. Przystąpimy do rozmów, kiedy tylko Retail Provider pozyska odpowiedniego partnera. Dopiero wtedy będą możliwe jakiekolwiek ustalenia i odpowiedzi na konkretne oferty.

Ale nowy Olsztyn Główny powstanie?

- Chcemy w Olsztynie wybudować zintegrowane centrum komunikacyjne, które będzie łączyło funkcje dworca z częścią komercyjną. Jednak najpierw musimy mieć klarowną sytuację dotyczącą gruntu, na którym ma powstać inwestycja oraz zdobyć wsparcie doświadczonego partnera. Ze swojej strony przygotowujemy się do inwestycji negocjując z miastem zamianę miejskiego gruntu przy dworcu, który chcemy przejąć od gminy pod budowę w zamian za stadion przy ul. Sybiraków.

Czy projekt nowego dworca będzie miał taką formę i kształt, jak to pokazuje obecnie właściciel PKS na wizualizacjach?

- Z Retail Provider prowadzimy rozmowy od momentu zakupu przez tę spółkę PKS Olsztyn. Projekt nowego obiektu był z nami konsultowany i podoba się nam. Ostateczne ustalenia zapadną jednak dopiero, gdy zawrzemy porozumienie na całość inwestycji. Pamiętajmy, że wiele rzeczy może się zmienić. Są sprawy, które trzeba jeszcze ustalić.

Czy PKP przewiduje konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie, aby uniknąć krytyki, jaka spadła na dworzec w Poznaniu? Ludziom nie podoba się, że część handlowa zajmuje tam tak dużo miejsca, a dworzec jest ukryty. Że mają daleko do tramwajów...

- Myślę, że przygotowanie konsultacji społecznych jest możliwe. W projekt włączone jest także miasto, które na pewno zadba o interes mieszkańców. Warto jednak zaznaczyć, że w Poznaniu konsultacje się odbyły, a negatywne opinie pojawiły się dopiero później. Obiekt tamten jest jednak wciąż nieukończony, dlatego uważam, że za wcześnie na krytykę.

Kiedy inwestycja w Olsztynie dojdzie do skutku?

- Nie chciałbym wyznaczać terminu ani naciskać, bo wiem, że Retail Provider intensywnie rozmawia z potencjalnym partnerem. Mam nadzieję, że ofertę dostaniemy w ciągu miesiąca, a już w tym roku będziemy mieli solidne podstawy do dalszego działania.

Co, jeśli projekt budowy dworca PKP oraz galerii handlowej z Retail Provider nie dojdzie do skutku?

- Mamy plan B. Przewiduje, że możemy wpisać Olsztyn Główny na listę projektów unijnych. W takim przypadku inwestycja byłaby prowadzona bez Retail Provider, a projekt polegałby nie na budowie nowego obiektu, ale przebudowie i modernizacji istniejącej bryły. Traktuję tę możliwość jako odległy plan awaryjny. Mam nadzieję, że entuzjazm Retail Provider nie osłabnie i będziemy mogli podpisać umowę o współpracy. To byłoby najbardziej korzystne i logiczne rozwiązanie.

rozmawiał Tomasz Kurs

* dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP SA
http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,7...k_we_mgle.html

los77, rusek007 liked this post
Old April 24th, 2014, 01:26 PM   #112
Lotus.A
Registered User

Lotus.A's Avatar

Likes (Received): 18

Podsumowując nadal nic nie wiadomo.

rusek007, Loeweheim liked this post
Lotus.A no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2014, 04:35 AM   #113
Loeweheim
D A N Z I G E R

Loeweheim's Avatar

Pewnie powstanie tak jak powstało lotnisko z inwestorem z Bliskiego Wschodu (?).

rusek007 liked this post
Old April 28th, 2014, 04:05 PM   #114
Loeweheim
D A N Z I G E R

Loeweheim's Avatar

http://retailnet.pl/2014/04/25/93445...n-city-center/
btw. trochę nie na temat, ale mam nadzieję, że u nas trochę lepiej to zrobią.
Old June 11th, 2014, 03:09 PM   #115
rusek007
Registered User

Likes (Received): 460

Dzisiaj pojawili się krawaciarze z Arcadisa, padł termin: do końca pierwszego kwartału najpóźniej drugiego 2015r. ma rozpocząć się pierwszy etap prac, czyli przenoszenie infrastruktury "okołodworcowej", następnie rozbiórka. Czyli jednak coś się dzieje.

rufix, majsterzpolski, los77 liked this post
rusek007 no está en línea   Reply With Quote
Old June 11th, 2014, 07:47 PM   #116
rufix
rufix

pod koniec maja radni uchwlili zmianę przebiegu Partyzantów koło dworca, juz nie bedzie biegła tuż przed dworcem

rusek007 liked this post
Old June 12th, 2014, 03:47 AM   #117
Loeweheim
D A N Z I G E R

Loeweheim's Avatar

Quote:
Originally Posted by rufix View Post
pod koniec maja radni uchwlili zmianę przebiegu Partyzantów koło dworca, juz nie bedzie biegła tuż przed dworcem
Kiedyś przyjadę do domu i nie poznam ulic, które wyglądały niezmiennie od mojego urodzenia. To będzie dziwne uczucie...
Old June 12th, 2014, 01:25 PM   #118
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Quote:
Originally Posted by rufix View Post
Gdzie jest coś o tym?

FORUM ROZWOJU OLSZTYNA
Olsztyn leży na Warmii
Old June 12th, 2014, 07:48 PM   #119
rufix
rufix

w załaczniku na stronie
http://www.bip.olsztyn.eu/bip/dokume..._partyzantow_/

los77, zygzak, rusek007 liked this post
Old October 23rd, 2014, 01:14 PM   #120
lubaczowianin
Registered User

Likes (Received): 24

Dzieje się cos z budową tego dworca czy nic?
lubaczowianin no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
centrum handlowe, dworzec, olsztyn, warmińsko-mazurskie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules