daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Reply

Thread Tools
Old June 2nd, 2013, 03:58 PM   #1
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Likes (Received): 989

A10 Motorway | Sebeș–Turda

A10 Motorway thread

Sebeș - Turda

For up-to-date information about A10 motorway construction development please visit Romanian Motorways - Index and Statistics thread.

Pentru informații la zi despre construcția autostrăzii A10 vă rugăm să vizitați thread-ul Romanian Motorways - Index and Statistics

----------------------------------------

The Sebes - Turda motorway links the A1 Motorway (Sebes) with the A3 Motorway (Turda). The intention is to build this motorway until 2016, with 85% (or 95%) EU funds.

Total lenght: 70,0 km.
The project will be divided in: 4 sections
Bridges over the Mures river: 5

Sections:
1: 17,000 Km - KM 0+000 – KM 17+000
2: 24,250 Km - KM 17+000 – KM 41+250
3: 12,450 Km - KM 41+250 – KM 53+700
4: 16,300 Km - KM 53+700 – KM 70+000

Anunt licitatie: http://www.e-licitatie.ro/Public/Com...oticeList.aspx
Anunt de participare: 145100 / 20.07.2013
Termen limita depunere oferte: 12.09.2013, 16:00
Deschidere oferte: 13.09.2013, 10:00

-------------------------------

selectie fisa de date din anuntul oficial de licitatie:

---------------------------------------------------------------

General map:

Thanks to @SfantuMM, here a detailed map with the official plans, presented in june 2013. To view the map in full size, click on it:

Or you can look at every part separately:

information source:
http://alba24.ro/foto-video-certific...ct-201654.html
www.e-licitatie.ro

mpeculea, danielavram, GabiHd, butuc_88 liked this post

Last edited by bogdymol; February 7th, 2014 at 10:53 PM.
vancouverro no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old June 2nd, 2013, 04:07 PM   #2
Baiazid
BANNED

Likes (Received): 1002

Consemnez aici pentru istorie (sper sa ma insel): aceasta autostrada nu va fi data in exploatare mai devreme de 2020. Asta daca va fi vreodata pusa in exploatare. Oricum, in nici un caz pana in 2016.

E o noua idee creata din lungul ciclu politic "ce destept sunt eu ca mi-a venit o idee noua diferita de tot ce-au gandit aia dinainte". O noua lipsa de coerenta in gandirea pe termen lung a Romaniei si o noua sursa de sifonat bani, pe care urmatoarea guvernare o va ingheta cu mult inainte de a fi gata.

Din punctul meu de vedere acest topic nu este despre o autostrada, ci despre o noua poveste.

Pana si ideea cofinantarii europene cu 85% este o gogorita. Romania si-a asumat de 17 ani construiasca autostrazi pe CIV (Nadlac - Bucuresti - Constanta + Lugoj - Calafat) si pe CIX (Giurgiu - Bucuresti - Albita), eligibile cu adevarat la finantari post-aderare de pana la 85% (95% din 2012). Nu suntem nici macar la jumatate cu acest obiectiv! Si vrem 85% bani pentru o autostrada ne-eligibila, care nu face parte din nici un coridor.

MNU, mns, mishu77, danielavram, Bogdy and 1 others liked this post

Last edited by Baiazid; June 2nd, 2013 at 04:12 PM.
Baiazid no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 04:09 PM   #3
mpeculea
Registered User

mpeculea's Avatar

Likes (Received): 191

I'm in.
Este o autostrada impostanta.
Dar am si eu o intrebare de 100.000 puncte (se poate pune si la Pitesti-Craiova):
De ce este viteza de proiectare la 120 km/h, cand prin lege, viteza maxima pe autostrazi este de 130 km/h?
Si o observatie: nodul de la Turda mi se pare usor fantasmagoric.
In rest, tot sprijinul...
mpeculea no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 04:10 PM   #4
mpeculea
Registered User

mpeculea's Avatar

Likes (Received): 191

Quote:
Originally Posted by Baiazid View Post
Consemnez aici pentru istorie (sper sa ma insel): aceasta autostrada nu va fi data in exploatare mai devreme de 2020. Asta daca va fi vreodata pusa in exploatare. Oricum, in nici un caz pana in 2016.

E o noua idee creata din lungul ciclu politic "ce destept sunt eu ca mi-a venit o idee noua diferita de tot ce-au gandit aia dinainte". O noua lipsa de coerenta in gandirea pe termen lung a Romaniei si o noua sursa de sifonat bani, pe care urmatoare guvernare o va ingheta cu mult inainte de a fi gata.

Din punctul meu de vedere acest topic nu este despre o autostrada, ci despre o noua poveste.
Musca-ti limba!
mpeculea no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 04:15 PM   #5
Baiazid
BANNED

Quote:
Originally Posted by mpeculea View Post
Musca-ti limba!
Ne-auzim in 2016
Old June 2nd, 2013, 04:19 PM   #6
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by mpeculea View Post
I'm in.
Este o autostrada impostanta.
Dar am si eu o intrebare de 100.000 puncte (se poate pune si la Pitesti-Craiova):
De ce este viteza de proiectare la 120 km/h, cand prin lege, viteza maxima pe autostrazi este de 130 km/h?
Si o observatie: nodul de la Turda mi se pare usor fantasmagoric.
In rest, tot sprijinul...
Viteza de proiectare nu are legatura cu limita de viteza de pe autostrada.
Viteza de proiectare este o viteza TEORETICA, folosita la proiectarea curbelor (a razei de curbura). Teoretica, in sensul ca ar trebui sa fie in regula si pentru un camion sa parcurca acea zona in siguranta cu 120km/h. In realitate camioanele au oricum limitare la 90 sau 100 km/h, iar pentru un autoturism nu va fi nici o problema sa treaca prin acele curbe si cu 150 km/h.

Asadar limita de viteza pentru autoturisme va fi cu siguranta 130km/h, chiar daca proiectarea se face dupa VP=120.

mpeculea liked this post
Old June 2nd, 2013, 04:20 PM   #7
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 905

Si eu sint convins ca nu se va face. Este doar un mijloc de a mai "sifona" niste bani prin metoda "studiilor" de tot felul. In orice caz daca nu ne linistim cu schimbarile astea bianuale de strategii de dezvoltare a infrastructurii, iar "ne-o luam" in bot de la responsabilii UE. Iar ne trezim cu fondurile blocate pe cateva luni/ani. Din cate stiu, chiar pe banii UE s-au facut in trecut unele studii pe care imbecilii astia vor sa le ignore acum prin acest nou proiect. In exercitiul financiar curent parca s-au facut inclusiv studii pe Lugoi-Craiova.
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 04:27 PM   #8
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Likes (Received): 1671

@Baiazid: doua lucruri

2. Se pare (din declaratiile politicienilor, deci din aia "se pare") ca Ponta ar fi negociat ca respectivele corectii pe fonduri europene sa nu fie pierdute, si cica din banii aia se face autostrada. Probabil se face asta si nu Coridorul IV Sud, pentru ca (cel putin asa stiu eu) pe acolo nu e nimic facut, nici un SF.

1. Pui gresit problema: Ideea e daca se incepe sau nu. Daca se incepe cu 85% bani europeni, eu zic ca sigur se va continua cu oricare guvern va veni in 2014.

P.S.: Probabil Bosch(?) care e la Blaj face ceva presiune. Posibil sa conteze. Ar mai fi si faptul ca AT intra in hibernare, cu ceva trebuia sa le inchida gura la ai' de acolo.

Vad bucata asta de autostrada mai degraba ca pe un bonus, decat ca pe un schimb de planuri.

@MNU: ai ceva link?
cricric no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 04:29 PM   #9
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Eu cred ca acest proiect chiar are sanse de reusita:
- EU si-a dat un acord de principiu pentru finantare pe 2007-2013
- traseul a fost inclus in reteaua core TEN-T
- este extrem de utila
- este un proiect 100% inceput de actuala guvernare si se vor ambitiona sa-l faca, mai ales ca din bugetul de stat nu trebuie sa aloce mare lucru
- nu concureaza nici un proiect PPP propus de actuala guvernare (de ex. Sibiu-Pitesti concureaza oarecum cu Comarnic-Brasov, de aceea exista un dezinteres la nivelul cel mai de sus)

notes, GabiHd, iachi_da liked this post
Old June 2nd, 2013, 04:32 PM   #10
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by cricric View Post
@Baiazid: doua lucruri

2. Se pare (din declaratiile politicienilor, deci din aia "se pare") ca Ponta ar fi negociat ca respectivele corectii pe fonduri europene sa nu fie pierdute, si cica din banii aia se face autostrada. Probabil se face asta si nu Coridorul IV Sud, pentru ca (cel putin asa stiu eu) pe acolo nu e nimic facut, nici un SF.
Ponta este un laudaros si jumatate si minte cu seninatate. Nu are nici un merit in "negocierea" corectiilor. Banii din corectii se pot ORICUM folosi pentru alte proiecte si am fi tembeli sa nu facem asta. Cand a fost la Bruxelles a aflat si el asta, si a prezentat-o ca o mare realizare. Competenta la puterea q...

GabiHd liked this post
Old June 2nd, 2013, 04:38 PM   #11
Baiazid
BANNED

Quote:
Originally Posted by GabiHd View Post
Daca se va face pe fonduri europene nu cred ca vom avea un santier abandonat, indiferent de schimbarile de putere de la noi. Asta bineinteles, daca se va ajunge pana la stadiul de santier intai.
Quote:
Originally Posted by cricric View Post
Ideea e daca se incepe sau nu. Daca se incepe cu 85% bani europeni, eu zic ca sigur se va continua cu oricare guvern va veni in 2014.
Pai fix aici e principala - eufemistic - dezinformare! Conform legislatiei UE, sunt eligibile la finantare cu plafon de 85% doar autostrazile de pe coridoare! Nu altceva.

Pentru ca Sebes - Turda sa fie eligibila la finantare 85% trebuie sa se intample una din trei:
1. Sa apara un nou coridor care sa includa Sebes - Turda
2. Sebes - Turda sa fie inclusa ca ramura a CIV
3. Sa se schimbe legislatia UE si sa fie declarate eligibile cu pana la 85% proiecte care nu sunt pe cordioare.

Oricare dintre cele trei optiuni inseamna proceduri birocratice intre minim 2 ani si oricat. Pentru ca nici una nu este decizie administrativa, ci include si modificari de lesgislatie.

Pana atunci Sebes - Turda este cel mult TEN-T core, adica beneficiaza de finantare europeana de maxim 30%! Nici poveste de 85%!!
Old June 2nd, 2013, 04:42 PM   #12
Baiazid
BANNED

Quote:
Originally Posted by vancouverro View Post
EU si-a dat un acord de principiu pentru finantare pe 2007-2013
Ce inseamna asta? Ce acord de principiu? Legislatia e clara: e Coridor, primeste 85%, nu e Coridor nu primeste! Cine si ce acord sa-si fi dat care sa incalce legislatia UE?!?

Quote:
traseul a fost inclus in reteaua core TEN-T
Ok, deci e finantabil maxim 30%.

Quote:
- este extrem de utila
Extrem de utila e si A3 Brasov - Bors. Care-i relevanta?

Quote:
- este un proiect 100% inceput de actuala guvernare si se vor ambitiona sa-l faca, mai ales ca din bugetul de stat nu trebuie sa aloce mare lucru
Actuala guvernare are termen de viata maxim pana in primavara lui 2014. Chiar si asa, aceasta autostrada trebuie deocamdata finantata de Romania intre 70% si 100%. Asta pe langa exproprieri si alte cheltuieli ne-eligibile.
Old June 2nd, 2013, 04:49 PM   #13
scurt/2
rakastan sisua!

Likes (Received): 40

Ar fi o autostrada super-utila. Doamne ajuta sa o faca.

AlexIP liked this post
scurt/2 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 04:51 PM   #14
danutzu_2910
Registered User

danutzu_2910's Avatar

Likes (Received): 222

Intrebare: Nodurile de la capete, nu-s prea complicate?
Implica multe lucrari de arta.....
danutzu_2910 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 05:27 PM   #15
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Likes (Received): 1671

@Baiazid: tu ziceai altceva, adica ca la schimbarea de guvern din 2014 se va opri si autostrada.

I. Daca va exista un guvern cu PSD: santierul va ramane, ca doar nu opreste PSD-ul propriul proiect.

II. Guvern PDL-PNL: tot ok, orasele mari au primari PDL, zona aia e cam portocalie, deci proiectul merge.

Dar sa vedem daca incepe.
cricric no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 06:19 PM   #16
Pellady
Hunedorean

Pellady's Avatar

Likes (Received): 542

Si ca sa fie si aici, ca de fapt aici ii este locul
Modificări de traseu în proiectul autostrăzii Sebeș-Turda. Certificatul de urbanism va fi eliberat peste o lună
Nu as vrea sa fiu pesimist dar mai mult de a crede ca se va face precum zic ei, este dorinta mea pesonala de a vedea aceasta autostrada terminata pana la 1 ianuarie 2017 Sa fie de bun augur!

vancouverro liked this post

Last edited by Pellady; October 26th, 2013 at 02:08 PM.
Pellady no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 06:19 PM   #17
isotech_ro
Registered User

isotech_ro's Avatar

Likes (Received): 15

Quote:
Originally Posted by Baiazid View Post
desi, offtopic, aduc aminte sustinatorilor noului proiect "petarda electorala" , ca acum cca. un an si junatate un alt prim-ministru dadea ca sigura o autostrada Timisoara - Belgrad

bucurie mare, topic dedicat in SSC ... acum zace abandonat si proiectul si topicul

MNU, Baiazid, GabiHd, butuc_88 liked this post
isotech_ro no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 06:22 PM   #18
Pellady
Hunedorean

Pellady's Avatar

Likes (Received): 542

Quote:
Originally Posted by danutzu_2910 View Post
Intrebare: Nodurile de la capete, nu-s prea complicate?
Implica multe lucrari de arta.....
Este halucinant nodul Turda, si cel de la Sebes la fel, zici ca au tras pe hartie niste linii de legatura cu pixul si au terminat proiectul. Eu cred ca dupa ce se va face licitatia se va finaliza proiectul nodurilor.
Pellady no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 06:25 PM   #19
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 905

Un indiciu in plus despre modul "pe genunchi" in care s-a scos acest proiect.
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2013, 06:33 PM   #20
danutzu_2910
Registered User

danutzu_2910's Avatar

Likes (Received): 222

Parca ar fi noduei "proiectate" de politicieni... pe hartie...
De fapt, nu "parca" ci chiar asa este....

(SEARCH CORPORATION, ce culoarea au???
danutzu_2910 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules