daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Ваздухопловство

Ваздухопловство Ваздушни саобраћај / Aviation

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 24th, 2013, 02:54 PM   #61
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Likes (Received): 8278

Quote:
Originally Posted by B~G View Post
Ovaj kao da je citirao tebe, nego ukoliko se stvarno tako nešto dogodi biće zanimljivo videti razvoj situacije po ostale avioprevoznike u regionu, recimo Croatia airlines koji je u veoma teškoj situaciji, nekako mi se čini da će verovatno doći i do gašenja Montenegro airlinesa, ali videćemo na kraju.
Pazi, CA ima 12 aviona i svi lete. CA ima cca 60 mulijuna eura ukupnog duga. Tekuće poslovanje je pozitivno. Preveze cca 2 milijuna putnika s tendencijom rasta godišnje.
Aj mi sad recite koliko aviona ima Jat i koliko ih leti.Da ne kažem koliko su stari? Isto tako, koliko dugova ima Jat? Koliko putnika preveze?

Također CA je odradio štrajk. Stvar je riješena. Proces restruktuiranja je u poodmakloj fazi.

Mislim...ako je CA u teškoj situaciji u kakvoj je onda Jat?
Trevor McPhee no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 24th, 2013, 03:13 PM   #62
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Likes (Received): 2930

Quote:
Originally Posted by B~G View Post
Ovaj kao da je citirao tebe, nego ukoliko se stvarno tako nešto dogodi biće zanimljivo videti razvoj situacije po ostale avioprevoznike u regionu, recimo Croatia airlines koji je u veoma teškoj situaciji, nekako mi se čini da će verovatno doći i do gašenja Montenegro airlinesa, ali videćemo na kraju.
Lololo...Montnegro Airlines, sa 8 aviona (3 nova, 4 poručen) i 600k prevezenih putnika godišnje, te 480 zaposlenih i ~4-5 mil EUR gubitka godišnje će da se ugasi; JAT, sa 7-8 operativnih aviona, niti započetom obnovom flote, sa malo preko milion prevezenih putnika (čini mi se) i sa 1200 zaposlenih, te godišnjim minusom koji kliza između 20 i 30 mil EUR (kumulativni dug +170 mil EUR) - neće da se ugasi?

Uozbiljite se... Trenutno je Jat u većem čabru nego bilo koja avio kompanija u regionu. Lijepo je maštati o Etihad-u kao princu na bijelom konju, ali svako malo po glavi udari "reality check" u vidu ispadanja nekog aviona iz saobraćaja, kašnjenja koja se mjere u dvocifrenom broju sati, dvocifrenom padu broja putnika i sl...
Podgoricanin no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2013, 03:19 PM   #63
delija90
Chicha was here

delija90's Avatar

Likes (Received): 9874

Тачно сам знао да ћете вас двојица да се јавите на овај глупи пост БГ-а. Ми остали као не знамо да је јат најбољи кандодат за гашење а вама је као стало до тога да ослободите заблуда неког форумаша.
delija90 no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2013, 03:26 PM   #64
Егзекутор
Бачки племић

Егзекутор's Avatar

Likes (Received): 3136

Хрватско (да не употребим неку грубљу реч)-дукљанска коалиција,као браћа рођена.
Old May 24th, 2013, 03:41 PM   #65
gygy11
Registered User

gygy11's Avatar

Likes (Received): 1853

Quote:
Originally Posted by Podgoricanin View Post
Lololo...Montnegro Airlines, sa 8 aviona (3 nova, 4 poručen) i 600k prevezenih putnika godišnje, te 480 zaposlenih i ~4-5 mil EUR gubitka godišnje će da se ugasi; JAT, sa 7-8 operativnih aviona, niti započetom obnovom flote, sa malo preko milion prevezenih putnika (čini mi se) i sa 1200 zaposlenih, te godišnjim minusom koji kliza između 20 i 30 mil EUR (kumulativni dug +170 mil EUR) - neće da se ugasi?

Uozbiljite se... Trenutno je Jat u većem čabru nego bilo koja avio kompanija u regionu. Lijepo je maštati o Etihad-u kao princu na bijelom konju, ali svako malo po glavi udari "reality check" u vidu ispadanja nekog aviona iz saobraćaja, kašnjenja koja se mjere u dvocifrenom broju sati, dvocifrenom padu broja putnika i sl...
Malo sam sebi rusis kredibilitet ovakvim postovima , naime , uzimas iz "izloga" sta ti se svidja za koju kompaniju, a sta ti se ne svidja ti ostavljasu "magacinu" . Naime, u istoj recenici kada opisujes JAT , kazes "JAT sa 7-8 operativnih aviona" i onako "zaboravis" da uzmes iz "izloga" i onaj uplaceni avans za 2 airbusa 319 , i sl. , a kada opisujes MontenegroAirlines , a ti kazes "3 nova aviona i 4ti PORUCEN". Pa jel se racunaju poruceni ili se ne racunaju? Ovaj raspali JAT je prosle godine prevezao oko 1,3 miliona putnika , sto nije "malo preko milion".
Ali , nevezano za sve , i dalje obojica pricate o sadasnjem raspalom JATu , a dobro znate da se svi tekstovi koje komentarisete odnose na najavljeni buduci JAT.
Ponavljam , svima na ovom threadu je potpuno jasno da danasnji raspali JAT nema nikakve sanse ni da opstane , a kamoli za nesto vise, ali o tom i takvom JATu niko nije ni pisao, takav JAT ne treba vise da postoji , niti ce.
Sta je problem da se saceka 15.juni i da vidimo sta Etihad nudi. Ako je ona prica o 16 velikih aviona i 8 ATRova istinita, onda mi ovi vasi hvalospevi o CA i MGXu deluju kao labudova pesma.
Ovo na kraju vas malo peckam ,nije nista zlonamerno, cisto jel vidim da se brzo palite.

Last edited by gygy11; May 24th, 2013 at 03:53 PM.
gygy11 no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2013, 03:50 PM   #66
Blue Star
Registered User

Likes (Received): 1599

Quote:
Originally Posted by Trevor McPhee View Post
Pazi, CA ima 12 aviona i svi lete. CA ima cca 60 mulijuna eura ukupnog duga. Tekuće poslovanje je pozitivno. Preveze cca 2 milijuna putnika s tendencijom rasta godišnje.
Aj mi sad recite koliko aviona ima Jat i koliko ih leti.Da ne kažem koliko su stari? Isto tako, koliko dugova ima Jat? Koliko putnika preveze?

Također CA je odradio štrajk. Stvar je riješena. Proces restruktuiranja je u poodmakloj fazi.

Mislim...ako je CA u teškoj situaciji u kakvoj je onda Jat?
Jat je sad u teskoj situaciji to niko ne spori, ovde se govori o sasvim izvesnom ulasku Etihada (49%) u Jat.

Za razliku od CA i Hrvatske, drzava Srbija (ukoliko usvoji plan) ce preuzeti dugove Jata i resiti problem viska zaposlenih putem socialnog programa. Plan Etihada je da novi Jat vec od 2014. bude profitabilan, a da 2015 zavrsi sa zaradom od oko 25 miliona evra. Znaci, ukoliko Etihad udje u Jat, stvari ce se drasticno promeniti.

gygy11 liked this post
Blue Star no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2013, 04:11 PM   #67
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Originally Posted by delija90 View Post
Тачно сам знао да ћете вас двојица да се јавите на овај глупи пост БГ-а. Ми остали као не знамо да је јат најбољи кандодат за гашење а вама је као стало до тога да ослободите заблуда неког форумаша.
Meni je, kao, stalo da odreagujem na nešto što mislim da su gluposti. "Svi će da se pogase, samo će iz nekog nebeskog razloga Jat da opstane, pa će da drma regionom. Šeik voli Vučića.".

Quote:
Originally Posted by gygy11 View Post
Malo sam sebi rusis kredibilitet ovakvim postovima , naime , uzimas iz "izloga" sta ti se svidja za koju kompaniju, a sta ti se ne svidja ti ostavljasu "magacinu" . Naime, u istoj recenici kada opisujes JAT , kazes "JAT sa 7-8 operativnih aviona" i onako "zaboravis" da uzmes iz "izloga" i onaj uplaceni avans za 2 airbusa 319 , i sl. , a kada opisujes MontenegroAirlines , a ti kazes "3 nova aviona i 4ti PORUCEN". Pa jel se racunaju poruceni ili se ne acunaju? Ovaj raspali JAT je prosle godine prevezao oko 1,3 miliona putnika , sto nije "malo preko milion".
Sve prihvatam, pisao sam iz glave, ne mogu da pravim naučni rad od svakog posta.

A Ok, stižu 2 Adrijina A319 - sad ti misli šta oćeš, ali ja ću da vjerujem kad ih vidim. Čisto zato što svaka kompanija na svijetu naruči avione, to se objavi i oni počnu da stižu. Osim Jat-a - evo pola godine je kompletna javnost (pa i ja) sluđena sa milion i jednim tekstom u medijima, te 4 Airbusa, te se odustalo od Airbusa, biće Boeing, te biće 2 ATR-a, te neće, te formiraće se radne grupe, komisije i timovi da o tome odluče, te evo 2 Airbusa od Adrie sa njihovom posadom.

Avans/ne avans, svako ko po malo čita novine će da povjeruje u neku priču o Jat-u tek kad se ona dogodi. Tako i za ovo - kad ih vidim na rampi na Surčinu, onda je Jat nabavio 2 Airbus-a.

Quote:
Ali , nevezano za sve , i dalje obojica pricate o sadasnjem raspalom JATu , a dobro znate da se svi tekstovi koje komentarisete odnose na najavljeni buduci JAT.
Ponavljam , svima na ovom threadu je potpuno jasno da danasnji raspali JAT nema nikakve sanse ni da opstane , a kamoli za nesto vise, ali o tom i takvom JATu niko nije ni pisao, takav JAT ne treba vise da postoji , niti ce.
Sta je problem da se saceka 15.juni i da vidimo sta Etihad nudi. Ako je ona prica o 16 velikih aviona i 8 ATRova istinita, onda mi ovi vasi hvalospevi o CA i MGXu deluju kao labudova pesma.
Ovo na kraju vas malo peckam ,nije nista zlonamerno, cisto jel vidim da se brzo palite.
Kao što napisah gore, praksa nas je sve naučila da preveliki optimizam podgrijan medijskim davanjem gasa obično završi neslavno. Šta god Etihad nudi, treba skočiti, pa reći "hop".

Quote:
Originally Posted by Blue Star View Post
Jat je sad u teskoj situaciji to niko ne spori, ovde se govori o sasvim izvesnom ulasku Etihada (49%) u Jat.

Za razliku od CA i Hrvatske, drzava Srbija (ukoliko usvoji plan) ce preuzeti dugove Jata i resiti problem viska zaposlenih putem socialnog programa. Plan Etihada je da novi Jat vec od 2014. bude profitabilan, a da 2015 zavrsi sa zaradom od oko 25 miliona evra. Znaci, ukoliko Etihad udje u Jat, stvari ce se drasticno promeniti.
Kao što je Turkish uštao 49% u BH Airlines? Etihad je patuljak za Turskish, oni su mogli sićom iz džepa da održavaju tu avio kompaniju sa par aviona i desetak destinacija, čisto radi političke dimenzije/prestiža - i šta je bilo? Niko ne dolazi da pomogne Jat-u, nego da zaradi.

Dakle, pričekajte da se nešto stvarno desi i krene u dobrom pravcu, a ne vječito trčanje pred rudu...
Old May 24th, 2013, 04:38 PM   #68
Blue Star
Registered User

Quote:

Kao što je Turkish uštao 49% u BH Airlines? Etihad je patuljak za Turskish, oni su mogli sićom iz džepa da održavaju tu avio kompaniju sa par aviona i desetak destinacija, čisto radi političke dimenzije/prestiža - i šta je bilo? Niko ne dolazi da pomogne Jat-u, nego da zaradi.

Dakle, pričekajte da se nešto stvarno desi i krene u dobrom pravcu, a ne vječito trčanje pred rudu...
Usporedjivati trzisni potencijal BH Airlanes-a i Jata, moze samo neko jako zlonameran. Sam Beograd sa najblizom okolinom, ima vise stanovnika nego Sarajevo i cela Federacija BiH... Mislim, smesno

Quote:
U planu „Itihada” da do 2015. godine „Jat” ima 14 do 16 većih aviona sa oko 150 mesta i osam letelica kategorija ATR, sa propelerima oko 80 mesta – zaključuje sagovornik „Politike”, dodajući da je „Itihad” prepoznao „Jat” kao jedinog potencijalnog igrača od Minhena do Istanbula, jer je „Austrijan erlajnz” deo „Lufthanze”. U svim drugim državama avio-kompanije veoma loše stoje, pred stečajem su ili ih neke i nemaju, poput Makedonije.
http://www.politika.rs/rubrike/Ekono...-u-Jat.lt.html
Old May 24th, 2013, 04:46 PM   #69
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Usporedjivati trzisni potencijal BH Airlanes-a i Jata, moze samo neko jako zlonameran. Sam Beograd sa najblizom okolinom, ima vise stanovnika nego Sarajevo i cela Federacija BiH... Mislim, smesno
Pobrkao si Jat sa tržištem Srbije. Prvom nije garantovano drugo, kao što vidimo...

Inače, taj tekst vam je odličan...anoniman izvor kaže "Politici" da ostale avio kompanije veoma loše stoje, što bi trebalo da znači da Jat dobro stoji. Ako tako kaže anoniman, ali u problematiku upućen izvor, onda mora da je to tako...
Old May 24th, 2013, 05:07 PM   #70
Blue Star
Registered User

Quote:
Pobrkao si Jat sa tržištem Srbije. Prvom nije garantovano drugo, kao što vidimo...
Nisam ja nista pobrkao, nego se ti pravis lud

Quote:
Inače, taj tekst vam je odličan...anoniman izvor kaže "Politici" da ostale avio kompanije veoma loše stoje, što bi trebalo da znači da Jat dobro stoji. Ako tako kaže anoniman, ali u problematiku upućen izvor, onda mora da je to tako

Opet se pravis lud. Govori se o potencijalu Jata, ociscenog od dugova i viska radnika. Politika je ozbiljan list, nisam stavio link iz Kurira ili nekog slicnog smeca.
Old May 24th, 2013, 05:25 PM   #71
Juznjak 018
Registered User

Juznjak 018's Avatar

Likes (Received): 2549

Nije samo Beograd i okolina njega koji gravitira sa velikim potencijalom putnika , vec treba uzeti i Nis odnosno Jugoistocnu i Centralnu Srbiju.

Juznjak 018 no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2013, 05:37 PM   #72
Blue Star
Registered User

Pa naravno, cela Srbija, pola BiH, cak i istocna Hrvatska (licno sam upoznao muzicare iz Osijeka, koji su leteli Jatom na tezgu u Nemacku) Covek je usporedio BiH Airlanes i Jat, sto je stvarno i vise nego smesno....
Old May 24th, 2013, 05:45 PM   #73
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Nisam ja nista pobrkao, nego se ti pravis lud
Ja se pravim lud?! Kakav je bio tržišni potencijal Maleva?

Otjerao si diskusiju u potpuno pogrešnom pravcu. Poređenje sa BH Airlines nije bilo u smislu zahvata tržišta, niti bilo čega kvantitativnog, već u smislu razmontiranja mita o "investitoru-anđelu" koji je došao da pomogne i riješi probleme. Ko dođe - dođe da zaradi.

Quote:
Opet se pravis lud. Govori se o potencijalu Jata, ociscenog od dugova i viska radnika. Politika je ozbiljan list, nisam stavio link iz Kurira ili nekog slicnog smeca.
U redu. E sad, kao što si ti optimista, ja sam skeptičan po pitanju ostvarivanja tog potencijala, to je moje pravo. Previše priče a premalo djela...
Old May 24th, 2013, 05:57 PM   #74
B~G
Registered User

B~G's Avatar

Likes (Received): 1127

@Delija

Nema potrebe da se vređamo, u mom postu sam optimizam crpio iz teksta politike, a zaključke izvodio na osnovu nekih mogućih scenarija.

Naravno vreme će pokazati u kom pravcu će se stvari kasnije razvijati.

@ Trevor

Još uvek mi nisi objasnio kada i gde je povučena granica između zapada ( naprednije rase) i istoka ( neciviziranih varvara) jel tako nekako beše!?

Sećaš se?

Znaš, ima dosta dobrih hrvatskih forumaša, ali i ima nekih koji ovde dolaze sa kompleksom više vrednosti, Ti nažalost spadaš u ovu drugu grupu. Što je stvarno šteta jer deluješ kao prilično obrazovan lik.

Last edited by B~G; May 24th, 2013 at 06:05 PM.
B~G no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2013, 11:03 PM   #75
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd

YU-AMC's Avatar

Likes (Received): 1036

Quote:

Pa naravno, cela Srbija, pola BiH, cak i istocna Hrvatska (licno sam upoznao muzicare iz Osijeka, koji su leteli Jatom na tezgu u Nemacku) Covek je usporedio BiH Airlanes i Jat, sto je stvarno i vise nego smesno....

Mislim da si sasvim u pravu. U Beogradu je vec monopol dobro razbijen, ali tek ce do kraja godine biti srusen.
U Sarajevu I PG ce se oni naplacati skupi karti za mnogo generacija koje dolaze. Tako je meni moj travel agent rekao. Samo pusti neka on baljezga I podmuklo se nada da komisji crkne krava. Turkish nece nista postignuti da komplet avio firmi smeste u SJJ. Da to nemaju ne bih bili sada gde jesu. Zato su uzeli avion svoj I tutanj. Sada je vreme da svabe naplate sav potpor iz 1990tih I to sa debelom kamatom.
YU-AMC está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 24th, 2013, 11:23 PM   #76
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd

YU-AMC's Avatar

Likes (Received): 1036

Quote:
Originally Posted by Егзекутор View Post
Хрватско (да не употребим неку грубљу реч)-дукљанска коалиција,као браћа рођена.
Da, isto kao kad bi neki Izraelac pita nekog Palestinca sta ocekuje za ELAL. Dedera manimo se propalog bratstva I jedinstva gde licimerje ide za zlatnu medalju.
YU-AMC está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 25th, 2013, 09:41 PM   #77
Juznjak 018
Registered User

Juznjak 018's Avatar

Likes (Received): 2549

Quote:
Er Kep ne veruje da Jat može plaćati Erbasove
Izveštava: Petar Vojinović - May 25, 2013
BEOGRAD – Razgovori o finalizaciji ugovora o iznajmljivanju Adrijinih Erbasova naišli na prepreku. Lesori Erbasova nisu uvereni da Jat može plaćati rate. Hoće li država dati potrebne garancije? Ipak iznajmljivanje Boinga?

Kako su javile Novosti, leasing kuća Er Kep, vlasnik Adrijinih Erbasova “daće “zeleno svetlo” na ugovor tek ako Vlada Srbije da državne garancije da će se lizing plaćati na vreme. “Adrija” na raspolaganju ima ove avione još tri i po godine i može da ih izda u “podzakup”, ali zbog loše finansijske situacije u “Jatu”, vlasnik traži garancije.”

Kako Tango Six saznaje, Aer Kep je zabrinut zbog bilansa Jata i činjenice da Jat ILFC-u i dalje duguje 1,6 miliona dolara za jedan 737-300 i nije siguran da bi, u sadašnjoj situaciji, srpska avio-kompanija mogla da servisira svoje obaveze na vreme. Stoga zahtevaju da država izda bankarske garancije koje bi bile realizovane ukoliko Jat ne bi bio u stanju da isplaćuje najam letelica.

Ima li rešenja za flotu?

Ovim zastojem menadžment Jata će ili ponovo biti upućen na Vladu Srbije radi potrebnih garancija ili će se definitivno odlučiti za iznajmljivanje 737 klasika iz Istočne Evrope, letelica koje su po starosti blizu aktuelnoj Jatovoj -300 seriji. Avionima koji svakim danom sve teže uspevaju da ispune planirani saobraćaj.

Kako Tango Six takođe saznaje, dva ATR-a 72-500 za iznajmljivanje locirana su u Danskoj i očekuje se da će uskoro biti dogovoren njihov dolazak u Beograd.
http://tangosix.rs/2013/25/05/er-kep...cati-erbasove/

Juznjak 018 no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2013, 02:47 PM   #78
direktor
Registered User

direktor's Avatar

Likes (Received): 12206

sa teme stri beograd kralja milana

Luka liked this post
direktor está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 28th, 2013, 10:35 PM   #79
Podgoricanin
Montenegrin

Podgoricanin's Avatar

Quote:
Naime, u istoj recenici kada opisujes JAT , kazes "JAT sa 7-8 operativnih aviona" i onako "zaboravis" da uzmes iz "izloga" i onaj uplaceni avans za 2 airbusa 319 , i sl. , a kada opisujes MontenegroAirlines , a ti kazes "3 nova aviona i 4ti PORUCEN". Pa jel se racunaju poruceni ili se ne racunaju?
Vidiš da nisam ništa zaboravio, ne poručuju svi isto avione... sapunica se nastavlja, kao što rekoh...

Quote:
Originally Posted by Juznjak 018 View Post
Er Kep ne veruje da Jat može plaćati Erbasove
Old May 29th, 2013, 06:48 PM   #80
Luka
Registered User

Luka's Avatar

Likes (Received): 2830

Nova ponuda na Jatovim prodajnim mestima

Na svim prodajnim mestima Jat Airwaysa putnici imaju mogućnost da kupe karte po povoljnim cenama, za letove od 15. juna 2013, od kada Etihad Airways uvodi dnevne letove između Beograda i Abu Dabija. Na ovaj način Jat nudi izuzetno dobre veze sa samo jednim presedanjem iz Beograda preko Abu Dabija prema Bangkoku, Pekingu, Brizbejnu, Čengduu, Kolombu, gradu Ho Ši Min, Islamabadu, Johanesburgu, Karačiju, Kuala Lumpuru, Kuvajtu, Lahoreu, Melburnu, Sejšelima, Šangaju, Singapuru, Sidneju.

Prodaja do navedenih destinacija biće omogućena i preko Jatovog sajta kada na letovima Etihad Airwaysa bude postavljen kod Jat Airwaysa.

Saobraćaj između Beograda i Abu Dabija Etihad će obavljati avionom Airbus A319 sa 106 sedišta, odnosno sa 16 mesta u bisernoj poslovnoj klasi i 90 mesta u koralnoj ekonomskoj klasi.

Reply

Thread Tools

Posting Rules