daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Drogi rowerowe razem z szosami czy osobno?
Razem 42 22.22%
Osobno 147 77.78%
Voters: 189. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old June 28th, 2007, 10:03 AM   #1
bartosz_berlinka
A1, A6-berlinka muszą być

bartosz_berlinka's Avatar

Likes (Received): 57

[Drogi] Ścieżki rowerowe - z szosami czy osobno?

W wątku o obwodnicy Chojnic przemopoznan poruszył kwestię czy drogi rowerowe w terenie niezabudowanym powinny być budowane w ciągu dróg, razem z szosami, czy też osobno, jako wydzielone trasy rowerowe? Proponuję zrobić na ten temat osobny wątek
Zobaczcie wpierw na te zdjęcia poniżej, wykonane na DW132 (wcześniej DK22) koło Białcza, na trasie Kostrzyn – Gorzów:

Zdjęcie moje.

Zdjęcie-zrzut z kamery GDDKiA.
To przykład drogi rowerowej zbudowanej na wspólnym nasypie z drogą wojewódzką, ale od niej odseparowanej wąskim pasem zieleni.
Z dyskusji proponuję wyłączyć, tak jak wyżej zaznaczyłem, drogi rowerowe w terenie zabudowanym oraz te w terenie niezabudowanym, które znajdują się między dwoma większymi miejscowościami położonymi blisko siebie i o dużym ruchu rowerzystów. Wtedy wydaje mi się oczywiste i naturalne, że rowerówka musi być wydzielona. No chyba, że ktoś ma inne zdanie i może to umotywować.
Pod uwagę bierzmy budowę dróg rowerowych na długich odcinkach wzdłuż dróg krajowych i wojewódzkich, tam gdzie ruch rowerowy jest po prostu nikły. Zastanówcie się czy nie lepiej jest wtedy rozbudować drogę krajową (wojewódzką) o obustronne pobocza szerokości 1-2 metrów? Powstałaby wtedy szosy jak drogi klasy GP. Na tym poboczu oprócz rowerów mogą także jechać motory, traktory i wszelkie inny pojazdy wolnobieżne. Dzięki temu nie będą spowalniać ruchu. Na poboczu w razie awarii mogą wygodnie zatrzymywać się samochody bądź TIRy i też w tej sytuacji nie zatarasują ruchu dwukierunkowego (rowerzysta jakoś ich wyminie). W przypadku remontu drogi można przeprowadzać ją w 3 etapach (czyli też tak jak na drogach GP, remontując po kolei 3 pasy drogi)) i dzięki temu uniknąć ruchu wahadłowego. Z pobocza mogą także korzystać piesi (oczywiście idąc po prąd). No i pozostaje jeszcze kwestia wzbudzająca kontrowersje, zwłaszcza u niektórych drogowców: czy tak będzie bezpieczniej? Bo oczywiście pobocze tworzy jeszcze jedną wg mnie zaletę, czyli możliwość zjechania na pobocze wolniej jadącego samochodu/TIRA, celem dania swobodnego wyprzedzania przez inne auto. Oczywiście zjechanie takie powinno odbyć się na w miarę prostym odcinku, w sytuacji kiedy pobocze nie będzie zajęte przez rowerzystę, traktorzystę, pieszego itd.
Za wadę pewnie uznamy brak takiego komfortu jazdy rowerzysty jak na wydzielonej drodze rowerowej. To prawda, ale uważam, że zalety dróg z poboczem są większe niż budowa osobno dróg samochodowych i dróg rowerowych jak na powyższym zdjęciu (nie odnoszę tego bezpośrednio do DW132, tylko ogólnie do dróg w terenie niezabudowanym, w sytuacji kiedy blisko siebie nie znajdują się większe miejscowości).

Last edited by 625; July 6th, 2007 at 02:53 PM.
bartosz_berlinka no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old July 6th, 2007, 02:53 PM   #2
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 1372

Zapraszam wraz z Bartoszem do głosowania i wypowiedzi!
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).

Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2007, 03:30 PM   #3
Matz32Z
Obserwator

Likes (Received): 189

ale odpowiedzi cos niepasuja to pytania

poprawione / 625

Last edited by 625; July 6th, 2007 at 03:44 PM.
Matz32Z no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2007, 03:32 PM   #4
wojpiw
Registered User

Likes (Received): 0

Osiołkowi w żłoby dano,
W jeden owies, w drugi siano

Według mnie, argumenty za i przeciw można sprowadzić do następującego uproszczenia:

Ścieżki rowerowe budowane razem z szosą są we wszystkim lepsze z wyjątkiem bezpieczeństwa rowerzystów.

Decyzja, czy ścieżkę budować razem czy osobno, zależy, jak wielkie bezpieczeństwo chcemy zapewnić rowerzystom.
Old July 6th, 2007, 04:00 PM   #5
lukas63
Registered User

lukas63's Avatar

Likes (Received): 282

Zmieńcie odpowiedzi !!!!
lukas63 no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2007, 04:01 PM   #6
przemopoznan
Registered User

promuję pobocza asfaltowe

Jestem rowerzysta od 10 lat dzialam w stow. na rzecz budowy drog rowerowych w Poznaniu ale tez pomagam innym samorządom lokalnym,i mam spore doswiadczenie w temacie poboczy asfaltowych i drog rowerowych.
Tak jak Bartek z Gdanska napisal droga rowerowa na zasadzie pobocza asfaltowego drogi krajowej czy wojewodzkiej to rozwiazanie jednoczesnie dobre dla innych tez niz rowerzyssci uzytkownikow drogi...zwlaszcza wolnobieznych.Tylko kwestia wychowania kireowcow jest tu do omoienia bo przepisy okreslają dobrze cale zagadnienie jesli rowerzysta czy inne wolnobiezne stworzenie jest na drodze i ma do dyspozycji asfaltowe pobocze to MA OBOWIZAEK Z NIEGO KORZYSTAC rowerzyscie nie wolnoe jechac pasem ruchu jesli elementem drogi jest pobocze asfaltowe wyjatek...to wylacz\anie sie w lewo z ruchu na drodze glownej czyli LEWOSKRET. Moim zdaniem pobocza asfaltowe chocby szerokosci 1 metra powinny byc wszedzie na kazdej drodze krajowej i na kazdej drodze wojewodzkiej gdzie jest duze natezenie ruchu czyli odcinki aglomeracyjne.
Jesliweziemy pod uwage koszty budowy na calej dlugosci drog krajowch drogi rowerowe w terenie niezabudowanym ,to bedzie to potezne obciązenie finansowe a jesli sie nad tym gleboko zastanowic to budowa na terenie niezabudowanym drog tylko dla rowerow na osobnym nasypie drogowym z wlasciwa ppodbudową oznakowaniem jest niepotrzebne i wrecz absurdalne ....ten kraj zbankrutuje.Rozwiazaniem ktore ja promuje czyli model drogi z poboczem asfaltowym jest dobry dla kadej konfiguracji pojazdow na drodze ,czy bedziemy wyprzed\zac traktora czy rowerzyszte czy delikwenta na motorowerze , to jesli zbudujemy dla nich wszedzie pobocza bitumiczne(asfaltowe) o szerokosci od 1 do max 2 metrow to efekt plynnosci ruchu ciezarowego czy samochodowego bedzie duzo wiekszy niz budowa drog rowerowych osobnym sladem, obok drogi samochodowej.Malo tego jesli dany autobus czy ciezarowka stanie na srodku drogi krajowej by skrecic w lewo a stac musi bo czeka na przepuszczenie przez pojazdy z przeciwka to pobocze umozliwi ominiecie tego pojazdu wlasnie poboczem asfaltowym..gdy pobocza nie ma robi sie zator , a jak sie ktos z nadjezdzajacych z tylu zagapi....mamy karambol!!!!!!!!!
przemopoznan no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2007, 04:10 PM   #7
przemopoznan
Registered User

To tak w telegraficznym skrocie ,mam sporo wicej przykladow czy spostrzezen na ten temat ale jezdząc rowerem wiele lat w dalekich trasach bogu dziekowalem za chocby skrawek pobocza asfaltowego na drodze, uwierzcie mi rowerzysta marzy o poboczu asfaltowym wszedzie gdzie tylko jedzie..nic mu wiecej nie trzeba.Kazdy rowerzysta wiedzac ze ma prawo jechac kazda droga publiczną oprocz autostrad i expresowek korzsyta z tego prawa ale i tak czuje sie zawalidrogą wiec takie pobocze robi ulgę i rowerzyscie i kazdemu kierowcy TIRA czy autobusu ktory musi takiego jednoslada wyprzedzac.Powiem wiecej nawet mi wielokrotnie kierowca tira czy autobusu dzekowal mrugajac awaryjnymi gdy widząc ze droga jest za wąska by mnie spokojnie wyprzedzic ja wskakiwalem na grząskie pobocze i puszczalem takiego kolosa by nie musial sie za mną MĘCZYC te 20 do 30 km/h .
Bardzo mile uczucie bycia tolerowanym i zauwazanym jako rowerzysta na drodze...bardzo czesto krajowej.
Old July 6th, 2007, 04:13 PM   #8
malyniak
Registered User

malyniak's Avatar

Likes (Received): 147

Wszystko zależy od natężenia ruchu rowerowego. Według mnie w opisanych warunkach (mały ruch rowerów, teren niezabudowany) nie powinno się budować osobnych ścieżek rowerowych. Korzyść z wybudowania nawet 1,5-2 metrowego pobocza będzie dużo większa niż z osobnej ścieżki rowerowej, którą przejedzie dziesięciu rowerzystów na dobę.
Pozwole sobie jeszcze zabrać głos w temacie dróg rowerowych o dużym ruchu. Otóż w okolicy Puław są w zasadzie dwie takie drogi - jedna o charakterze turystycznym w kierunku Kazimierza, druga w kierunku Zakładów Azotowych z której oprócz turystów korzystają także pracownicy. Obie te ścieżki nie są poprowadzone wzdłuż drug czy ulic - pierwsza przebiega wałem wiślanym, a druga przez las. Myślę że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ przyjemność z jazdy rowerem nie polega raczej na wąchaniu spalin, ale na obcowaniu z przyrodą (pomijam tu kolarzy szosowych którzy stanowią raczej niewielki ułamek polskich rowerzystów).
malyniak no está en línea   Reply With Quote
Old July 6th, 2007, 04:30 PM   #9
przemopoznan
Registered User

Jestem za tym by zmienic temat tego tematu -wątku bo nie rozchodzi sie o samych rowerzstow ale o wszytskich prawem dopuszczonych uzytkownikow drog krajowych i o to czy drogi te powinny byc wyposazone w pobocza bitumiczne dla wlasnie roznych mozliwosci wykorzystania takich poboczy w ruchu czy w postoju w dlugiej trasie.
Prosze zauwazyc ze gdziekolwiek na trasie spotkacie CIEZARówki potocznie zwane TIRAMI stoją one w miejscach niedozwolonyc bo w zatokach autobusowych ...a dlaczego tylko tam stoją??? bo nie mają poboczy chocby tych metrowych by sie tam zatrzymac.jezli byc upierdliwym policjantem drogowki to moznaby łoić mandatami kazdego kierowce TIRA za postoj w zatoce autobusowej,przypomnijcie sobie do czego sluzy zatoka autobusowa...kodeks drogowy,a do czego sluzy pobocze asfaltowe....no wlasnie do ruchu pojazdw wolnobieznych , pieszych i postoju awaryjnego..na przyklad.
Old July 7th, 2007, 05:54 PM   #10
bartosz_berlinka

Quote:
Originally Posted by wojpiw View Post
Decyzja, czy ścieżkę budować razem czy osobno, zależy, jak wielkie bezpieczeństwo chcemy zapewnić rowerzystom.
No dobra, ale chyba nie wybudujemy dróg rowerowych wzdłuż wiekszości (wszystkich?) dróg krajowych i innych dróg o dużym ruchu pojazdów? A jeśli tak to zostanie poniesiony duży wysiłek finansowy, a korzyści niewielkie.

Inny przykład drogi rowerowej odseparowanej od jezdni mamy na obwodnicy Wągrowca (DW196) w Wielkopolsce. O ile pamiętam rowerówka zbudowana jest z bruku klienkierowego, więc pewnie o tej porze roku już nieźle zarosła trawą. Jak tam jechałem to nie widziałem żywej duszy na rowerze. I trudno się dziwić, wszak to obwodnica. Zrzut z www.zumi.pl:

Rowerówka biegnie po północnej (zachodniej) stronie obwodnicy. Aż by się prosiło aby po prostu jezdnia miała 11 metrów (2 x 3,5 + 2 x 2 m pobocza).

Dobry przykład krajówki gotowej do poszerzenia to DK22 na odcinku Gorzów - Chojnice. Na sporym odcinku istnieje rezerwa nasypowa po południowej stronie. Zresztą to na niej na DW132 (wcześniej DK22 po zamianie z inną DW132) powstała ta droga rowerowa, której fotkę zamieściłem wyżej. Szosa ma BARDZO dużo długich, prostych odcinków i jest dość płaska. Po przebudowie powstałaby całkiem wypasiona krajówka.
Old July 7th, 2007, 07:52 PM   #11
przemopoznan
Registered User

W calym tym temacie ktory de facto ma roztrzygnac jak budowac czy modernizowac nasze drogi...krajow w szczegolnosci, podaje jeszcze jeden przyklad z WLKP. Oto droga krajowa 24 na terenie wojew. wlkp od Pniew do zjazdu na Miedzychód ma szerokosc 9 metrow czyli ma pobocza asfaltowe 1 m szerokosci...osobiscie rozmawialem z osobami odpowiedzialnymi za ten odcinek i tu przyznano ze zrobiono to pobocze specjalnie dla ruchu powolnego a jeszcze dobitnie mi przekazano ze na tym jakby wzrocowym odcinku sa takie jakby zatoki dlugosci 200 czy 100 metrow z kostki brukowej szerokosci okolo 3 do 4 metrow wlasnie po to by ciezarowki czy inne pojazdy mogly sie zatrzymywac tam a nie wlasnie na zatokach dla PKSów.Ja sie pytam :czemu tak nie potraktowano juz tu omawianej dk 11 odcinek sroda wlkp -pleszew przeciez tam tymbardziej wlasnie prosi sie o takie rozwiazania...jezdnia 9 m czyli metrowe pobocza i dodatkowe co kilka kilometrow takie dlugie zatoki postojowe dla ciezarowek czy innych pojazdow............proszę urzednikow o wdrozenie tego modelu na chocby tu podawanej drodze numer 22.Dodam ze juz w przyszlym roku zacznie sie modernizacja tej drogi od gorzowa wlkp do strzelc krajenskich!!!!!!!!!!
Old July 8th, 2007, 08:23 PM   #12
bartosz_berlinka

To jeszcze przykład (wg mnie i jak sądzę Przemka też) pozytywny, czyli DW216 - szosa łącząca Redę z Władysławowem. Nie wiedzieć czemu nie jest to droga krajowa i w dodatku dwujezdniowa (patrz letnie natężenie ruchu), ale olbrzymim wysiłkiem regionalnym ze zwykłego polskiego bubla mamy taką drogę:Fotka z http://www.skyscrapercity.com/showth...ighlight=DW216 .Co prawda mogłoby być trochę szerzej, ale i tak jest to coś lepszego niż sześcio metrowa droga z drzewami JUŻ na poboczu ( i na przykład pustą rowerówką wzdłuż). Róbmy więcej takich i jeszcze szerszych dróg, a (wydzielone) rowerówki zostawmy na tereny zabudowane.
Old July 8th, 2007, 08:38 PM   #13
Kleszczu
Registered User

Likes (Received): 11

Wow. Strasznie dawno tamtędy nie jechałem - piękna droga...
Kleszczu no está en línea   Reply With Quote
Old July 8th, 2007, 09:08 PM   #14
Bolek
Registered User

Likes (Received): 20

Ostatnio m.in. z funduszy europejskich zmodernizowano drogę wojewódzką Głuchołazy przejście graniczne Konradeów-Zlate Hory (chgyba DK 411). Pomyślano tam o wydzielonym pasie dla rowerzystów.
Bolek no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2007, 12:09 AM   #15
bartosz_berlinka

Quote:
Originally Posted by Bolek View Post
Ostatnio m.in. z funduszy europejskich zmodernizowano drogę wojewódzką Głuchołazy przejście graniczne Konradeów-Zlate Hory (chgyba DK 411). Pomyślano tam o wydzielonym pasie dla rowerzystów.
DW411.
Ze strony http://www.zdw.opole.pl/cms/php/stro...&id_men_szuk=0 :
Opis Projektu
- remont i poszerzenie nawierzchni, szerokość jezdni - 6,5 m,
- przebudowa i budowa nowych chodników dł. 5 km, szer. 2,0 m,
- budowa ciągu pieszo-rowerowego długości 2,1 km

Fotka: http://www.zdw.opole.pl/cms/php/duze...&cms=cms_zdwop
Nie znam realiów. Wygląda na pustkowie, ale może tam ludzie chodzą i jeżdżą. Czyli to będzie chodnik rowerowo-pieszy? Jeśli będzie na nim sporadyczny ruch to pewnie szybko zarośnie trawą.
Old July 9th, 2007, 03:11 AM   #16
Mr X
Registered User

Mr X's Avatar

Likes (Received): 765

Quote:
Originally Posted by bartosz_berlinka View Post
To jeszcze przykład (wg mnie i jak sądzę Przemka też) pozytywny, czyli DW216 - szosa łącząca Redę z Władysławowem.
DW216 to świetny przykład. Na odcinku Reda - Władysławowo ma pobocze. Na odcinku Władysławowo - Hel osobną ścieżkę rowerową. I tak chyba jest prawidłowo, bo charakter ruchu rowerowego na tych odcinkach jest zupełnie inny. Na tym drugim kawałku mamy do czynienia z ruchem typowo rekreacyjnym, beztroskim, rodzice z małymi dziećmi itp.
Oto kilka zdjęć z DW216 z lat minionych:

Odcinek na Hel

Tak było kiedyś na całej długości – na rowerze jeździło się po lesie, bo po szosie po prostu zero przyjemności

Obecnie na rowerach jeżdżą tu całe rodziny. Z resztą rower popołudniu to jedyny środek transportu, bo korek do Wałdysławowa sięga Chałup

Ścieżka jest z szarej kostki, a kawałek chodnika (do wyjścia na plażę i przystanku PKS) czerwony. Ścieżka służy też jako chodnik, ale piesi raczej się usuwają z drogi. Poza tym nie ma co się denerwować bo przecież po szosie chodzić nie będą a chodnika nie ma.

Odcinek do Redy

Tak było kiedyś na całej trasie

A tak jest

Osobiście jestem generalnie za poboczem, bo jest znacznie bardziej uniwersalne, choć nie wszędzie jest dobre jak pokazuje przykład z Półwyspu. Chyba najlepsze rozwiązanie widziałem w Austrii gdzie jezdnia miała około 11m szerokości, ale była bez pobocza, obok był ciąg pieszo-rowerowy no i stały znaki przypominające o jeździe po prawej stronie pasa ruchu, aby można było wyprzedzać przy ruchu z przeciwka Takie rozwiązania widziałbym na jednojezdniowych ekspresówkach po których nie mogą jeździć pojazdy wolnobieżne, rowery i chodzić piesi. A w razie awarii można ominąć zepsuty pojazd w ramach własnego pasa ruchu lub nieznacznie przekraczając oś jezdni (tak jak na klasycznej drodze 11m z poboczem). Powinno być też w miarę możliwości zwykłe szerokie pobocze gruntowe. Postoje oczywiście tylko na parkingach. Dodam, że na Obwodnicy Trójmiasta często brak jest jakiegokolwiek pobocza – na drodze dwujezdniowej jest to znacznie bardziej niebezpieczne.
Wracając do realiów. Mimo, że jeżdżę rowerem po Warszawie, również po jezdniach to jakoś nie uśmiecha mi się jechać np. DW631 nad Zalew Zegrzyński, choć chciałem tą trasę pokonać rowerem. Najgorszy odcinek jest od końca dwujezdniówki w Warszawie do węzła z DK8 – dalej DW631 ma pobocze i rowerem jedzie się całkiem fajnie (jeździłem w rejonie Zalewu). W zasadzie to wystarczy nawet ze 20-30cm asfaltowego pobocza + gruba linia + szeroki pas ruchu i już jedzie się całkiem przyzwoicie. Mniej więcej tak zrobili spore odcinki DK61 i jest to takie minimum.
Mr X no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2007, 10:22 AM   #17
malarz
Registered User

Quote:
Originally Posted by Mr X View Post
Chyba najlepsze rozwiązanie widziałem w Austrii gdzie jezdnia miała około 11m szerokości, ale była bez pobocza, obok był ciąg pieszo-rowerowy no i stały znaki przypominające o jeździe po prawej stronie pasa ruchu, aby można było wyprzedzać przy ruchu z przeciwka
Dla nas (Polaków) najbardziej zauważalne na B7 (Mikulov/Poysdorf - Wiedeń). A ten ciąg obok to ja bym nazwał raczej drogą lokalną, a nie ciągiem pieszo-rowerowym. Częściej tam widywałem traktor czy inne maszyny rolnicze niż pieszych :-)

malarz

Swego czasu pamiętam, że na tych tablicach informacja przypominająca o jeździe po po prawej stronie była z błędem: jcchać po prawej stronie.

m
malarz no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2007, 10:42 AM   #18
bartosz_berlinka

Quote:
Originally Posted by Mr X View Post
Osobiście jestem generalnie za poboczem, bo jest znacznie bardziej uniwersalne, choć nie wszędzie jest dobre jak pokazuje przykład z Półwyspu.
Oczywiście. Duży ruch rowerów (choćby tylko sezonowo) w pełni uzasadnia zbudowanie tam wydzielonej drogi rowerowej.
Fajnie to wszystko opisałeś w swoim poście.
Old July 9th, 2007, 12:27 PM   #19
yasioo7
senior assistant designer

yasioo7's Avatar

Likes (Received): 3

Oczywiście, że osobno. Mniejsze ryzyko wypadku, mniej zabitych i rannych zarówno po stronie rowerzystów, jak i kierowców.
Tam, gdzie to możliwe drogi rowerowe powinny być prowadzone po istniejcych, równoległych drogach lokalnych, gdzie jest mniejsze obciążenie ruchem i większe bezpieczeństwo. Jest to tańsze i oczywiście bardziej przyjemne niż jazda przy zatłoczonej drodze krajowej czy wojewódzkiej.
Forum: http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23704
yasioo7 no está en línea   Reply With Quote
Old July 9th, 2007, 02:08 PM   #20
Wieliczka
Registered User

Quote:
Originally Posted by yasioo7 View Post
Oczywiście, że osobno. Mniejsze ryzyko wypadku, mniej zabitych i rannych zarówno po stronie rowerzystów, jak i kierowców.
Tam, gdzie to możliwe drogi rowerowe powinny być prowadzone po istniejcych, równoległych drogach lokalnych, gdzie jest mniejsze obciążenie ruchem i większe bezpieczeństwo. Jest to tańsze i oczywiście bardziej przyjemne niż jazda przy zatłoczonej drodze krajowej czy wojewódzkiej.
I zdecydowanie zdrowsze !!

A do tego powinno sie brac pod uwage ze niedlugo moze pojawic sie na naszych drogach wysyp pojazdow wolnobieznych/ekologicznych ze wzgledu na galopujace ceny paliw.

Poruszanie sie rowerem na drodze z ograniczeniem do 40km/h nawet razem z lekkimi pojazdami napedzanymi silnikami elektrycznymi jest zdecydowanie bezpieczniejsze niz po 1 metrowym nierownym poboczu zoranym przez tiry przy ktorym pomykaja one przekraczajac 100km/h.

Uzasadnianie budowy utwardzanych poboczy dla tirow o nosnosci 10t na os ich przydatnoscia dla ruchu rowerowego jest kompletnym bezsensem.

Niech sie buduje zatoki postojowe dla tirow, rozbudowywuje waskie skrzyzowania o dodatkowe pasy do lewoskretu tylko nie kosztem drog rowerowych - te ostatnie nie wymagaja tak ogromnej nosnosci i kosztownych prac ziemnych oraz przygotowywania podloza.
Tanie i wygodne drogi dla rowerow i lekkich pojazdow powinny miec priorytet.
Wieliczka no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules