daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 10th, 2012, 04:10 PM   #2981
Ma_Ka
Registered User

Likes (Received): 191

Przejście koło "ekonomika" w stronę Plant. Tędy zwykle chodzę na Stare Miasto.

Niebawem przejdziemy się kładką (zachodnią) nad torem (a nie torami!)!

Ciekawskich w słoneczny poniedziałek Wielkanocny nie brakowało!:-)

Panorama tego miejsca wiele razy już była, ale chyba nie zaszkodzi... tylko poczekać na ukończenie inwestycji i zieleń.

Widok na południe jeszcze niezbyt kolorowy, ale myślę, że też będzie okazały, jeśli za działkami dobrze widać będzie zalew!

No i jeszcze to miejsce zaniedbane, mam nadzieję, że już niezbyt długo!
Ma_Ka no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old April 10th, 2012, 04:25 PM   #2982
Art79
Registered User

Art79's Avatar

Likes (Received): 178

Quote:
Originally Posted by michalwajdyk View Post
Rzecz jasna pomijam tutaj te części projektu, na które termin został przesunięty o 5 miesięcy
Okej z łaski swojej powiedz, które części zostały przesunięte o 5 miesięcy? Zacząłem się bać, że totalną prowizorkę zrobią z tymi etapami, które miały zostać w całości zrekonstruowane a prace na nich nie są prowadzone lub są ale bardzo powoli (chodzi mi o bastion II i III oraz mury pomiędzy bastionem III a IV).
Art79 no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 04:27 PM   #2983
jbudzynski
Registered User

jbudzynski's Avatar

Likes (Received): 716

Zauważyliście, że żadne schody dookoła bastionów nie są przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych/wózków dziecięcych? Nie wiecie czy może będą na to nakładane stalowe rampy? Nie chce mi się wierzyć, że w ramach UE sypnięto jakąkolwiek kasą bez uwzględniania możliwości zwiedzania przez niepełnosprawnych.
jbudzynski no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 05:12 PM   #2984
michalwajdyk
ChorągiewDragońskaFredry

michalwajdyk's Avatar

Likes (Received): 189

Art79, pisało się i tutaj, i na roztocze.net i w innej prasie. Przesunięcie terminu dotyczy murów od furty wodnej, czyli tzw końca świata, przez bastiony II i III aż do ulicy Królowej Jadwigi Przynajmniej tak rozumiałem z tego, co było napisane w prasie i innych komunikatach
michalwajdyk no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 06:47 PM   #2985
Art79
Registered User

Art79's Avatar

Likes (Received): 178

Jakoś widocznie mi to umknęło....uspokoiłeś mnie
Art79 no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 07:07 PM   #2986
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

Likes (Received): 843

Quote:
Rzecz jasna pomijam tutaj te części projektu, na które termin został przesunięty o 5 miesięcy
O 6 miesięcy ale pojawiają się informacje, że potrwa to dłużej.

Quote:
Przesunięcie terminu dotyczy murów od furty wodnej, czyli tzw końca świata, przez bastiony II i III aż do ulicy Królowej Jadwigi
Z pominięciem odcinka od Bramy Szczebrzeskiej do Bastionu III (Muzeum Fortyfikacji i Broni) tutaj termin jest do 31 12 2012r.

Kiedyś podawałem już terminy dla przypomnienia:

Uploaded with ImageShack.us

30 11 2012 r.

31 12 2012r.

31 10 2012r.
boogie11 no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 08:59 PM   #2987
TRWARSZAWA
Registered User

TRWARSZAWA's Avatar

Likes (Received): 1774

Naprawdę fajnie to zaczyna wyglądać, a pomyśleć iż w 2009 roku przeleciałem starówkę w 3-4 godziny i miałem wrażenie iż zobaczyłem prawie wszystko w Zamościu. Mam nadzieje iż wszystkie te prace zaowocują większym ruchem turystycznym oraz tym iż Zamość stanie się alternatywą dla Kazimierza czy Nałęczowa oraz fajnym punktem wypadowym do Lwowa.

Trochę niepokoją mnie plany zabudowy zielonego rynku (tak wiem iż teraz to miejsce do którego nie ma się ochoty wchodzić - tam chyba jeszcze niedawno sprzedawano rąbankę??) ale ten plac stanowi chyba najlepsze miejsce do rozwijania handlu turystycznego, aż się prosi tam letni jarmark z wyrobami lokalnymi czy rękodzieła. To przecież naturalne miejsce do zakupów dla wracających do samochodów turystów.

Mam tez nadzieję iż jak przyjadę latem do Waszego miasta szynobus zawiezie mnie wraz z rowerem do Szczebrzeszyna oraz Zwierzyńca ( a może i dalej ).

Ps.: jak wygląda zabudowa Jatek oraz najbliższej okolicy??? (tam chyba miał budować coś prywatny inwestor???)
TRWARSZAWA no está en línea   Reply With Quote
Old April 10th, 2012, 10:09 PM   #2988
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Likes (Received): 54

Rekonstruowane jatki:
Quote:
Originally Posted by mceurytos

MłodyWilk no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2012, 07:32 AM   #2989
PW1977
Registered User

Likes (Received): 2867

Quote:
To co zostało sfotografowane, to prawdopodobnie ostateczna wersja. Nic więcej tam się nie pojawi, przynajmniej nie w najbliższych latach. Teoretycznie archeolog stwierdził, że jest to szpica bastionu, w praktyce jednak ja w to nie wierzę. Chociaż za tym przemawiają chociażby te łuki, które świadczyłyby o istnieniu sklepienia Nie wiem co o tym myśleć, co nie zmienia faktu, że chciałbym kiedyś sam tam przeprowadzić prace badawcze Ale niestety archeologiem nie będę, chociaż planowałem...

Radosnych i szczęśliwych świąt
Chodzi Ci o VI? Wyglada to na przebudowe.Widac ze w tym miejscu byly galerie strzelnicze. Nastepnie mur zostal cofniety mniej wiecej o szerokosc korytarza a wneki zostaly zamurowane.

Tak na marginesie to roboty przy tym bationie nie sa uwzglednione w dofinansowaniu z UE, miasto placi za nie z wlasnej kiesy. Generalnie planowana jest rekonstrukcja w calosci bastionow I,II i VI. Jak wiadomo przy I przeszkadza linia kolejowa, II ma nieuregulowane stosunki wlasnosciowe a na VI brakuje pewnie kasy. Podejrzewam ze miasto szykuje sie na te projekty w nowej perspektywie budzetu unijnego.
PW1977 no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2012, 10:34 AM   #2990
jbudzynski
Registered User

jbudzynski's Avatar

Likes (Received): 716

Jakiś czas temu Kossowski mówił, że nie ma już co liczyć na duże projekty budowlane, bo kasa w nowej perspektywie ma być kierowana raczej na cele "miękkie". Brzmiało to dość zdecydowanie, wręcz jak zapowiedź, że nie ma co liczyć na kolejne renowacje (oprócz Akademii). Może coś się zmieniło, życzyłbym sobie tego.
jbudzynski no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2012, 09:24 PM   #2991
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Likes (Received): 179

Quote:
Pora na Akademię Zamojską
Samorząd planuje odnowić zabytkowy gmach Akademii Zamojskiej. Na remont chce pozyskać fundusze zewnętrzne, ale póki co wydaje pieniądze z miejskiej kasy. Blisko pół miliona zł będzie kosztować opracowanie dokumentacji techniczno-projektowej

Przetarg na wykonanie dokumentacji remontu konserwatorskiego budynku dawnej Akademii Zamojskiej wygrała firma PAS Projekt Archi Studio z Nadarzyna.
– Umowa na to zadanie została podpisana w poniedziałek, 2 kwietnia. Zgodnie z jej zapisami wykonawca będzie musiał dostarczyć dokumentację najpóźniej do 30 września tego roku – informuje Paweł Czechalski z Biura Promocji, Informacji i Obsługi Inwestora Urzędu Miasta w Zamościu.

Pracownicy firmy z Nadarzyna przygotują nie tylko projekt budowlany i ekspertyzy techniczne niezbędne do rozpoczęcia remontu gmachu dawnej uczelni. Przeprowadzą ponadto badania archeologiczne oraz badania na występowanie polichromii. W podpisanej z miastem umowie jest też zapis, który zobowiązuje PAS Projekt Archi Studio do sprawowania późniejszego nadzoru nad realizacją robót i prac konserwatorskich. Za całość firma dostanie 492 tys. zł. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z kasy miasta.
– Mając gotową dokumentację możemy zabiegać o fundusze zewnętrzne. Bez wsparcia finansowego odnowa obiektu nie będzie możliwa. Jest to ogromne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie – uzasadnia Karol Garbula, sekretarz miasta Zamościa.

Szansę na zdobycie pieniędzy sekretarz upatruje w tzw. funduszach norweskich.
– W tym roku mają być ogłoszone nabory wniosków. Maksymalne dofinansowanie, jakie można uzyskać z tego programu wynosi 85 proc. kosztów inwestycji. Przy tego typu zadaniach jest też szansa na pozyskanie środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czy się uda? Zobaczymy – dorzuca.

Co zakłada projekt rewitalizacji akademii? Na budynku ma się pojawić mansardowy dach z poddaszem, na dziedzińcu arkady, a na ścianach ozdobne gzymsy. Na czas planowanego remontu włodarze miasta będą musieli znaleźć inne miejsce dla placówek, które mają tu swoje siedziby (I Liceum Ogólnokształcące, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa). O przeprowadzce w Ratuszu na razie się nie mówi.
– Trudno cokolwiek planować, skoro tak naprawdę nie wiemy, kiedy ruszą prace i czy uda się pozyskać środki na ten cel – tłumaczy Karol Garbula.
Akademia Zamojska zainaugurowała swoją działalność 15 marca 1595 roku jako trzecia, po krakowskiej i wileńskiej, polska szkoła wyższa. Swoje podwoje uczelnia zamknęła w 1784 roku. Stało się to za sprawą zaborców. Austriacy jeszcze przez jakiś czas zezwolili na funkcjonowanie w gmachu uczelni liceum. Potem szkołę zlikwidowali, a w budynku urządzili wojskowe koszary.
Źródło: http://roztocze.net/newsroom.php/319...sk%C4%85_.html

Quote:
Rośnie twierdza, mury pną się do góry
Stare mury będą częściowo odtworzone, a nad torami kolejowymi przerzucone zostaną dwa pomosty. Częściowo zrekonstruowany Bastion I przy ul. Okopowej w Zamościu ma niebawem stać się atrakcją turystyczną

Prace w tym rejonie Starego Miasta mają się zakończyć 30 kwietnia – mówi Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa. – Wykonawca musi się z tego terminu wywiązać.
Bastion I był częścią dawnych fortyfikacji Zamościa. Ta potężna ceglana budowla stanowiła część fortyfikacji. Niewiele po niej zostało. W 1870 roku bastion wysadzili Rosjanie, a w 1916 roku na terenie po bastionie wybudowano linię kolejową.

Po bastionie została ceglana kazamata z charakterystycznym kamiennym portalem (teraz w budynku działa Klub Karate Tradycyjnego).
W 2009 r. odkopano także przy ul. Okopowej pozostałość tzw. trawersu (była to piętrowa budowla obronna, wchodząca w skład Bastionu I) oraz pozostałości galerii strzelniczej.

Wprawdzie częściową rekonstrukcję wykopanych budowli wpisano w wart 60 mln zł unijny projekt „Zamość miasto UNESCO, Pomnik Historii RP, produktem turystycznym polskiej gospodarki”, ale przez prawie dwa lata niewiele się tam działo. Ruiny porosły zielskiem.

Teraz to się zmieniło. Prace kilka tygodni temu ruszyły pełną parą. Przy ul. Okopowej pojawili się robotnicy i ciężki sprzęt. Rekonstruują trawers i pozostałości kurtyny strzelniczej.
– Ponadto nad torami zostaną przerzucone dwa metalowo-drewniane pomosty – tłumaczy Karol Garbula, sekretarz Urzędu Miejskiego w Zamościu.
Prace wykonuje warszawska firma „Budimex”.
Źródło: http://roztocze.net/newsroom.php/319...%C3%B3ry_.html
Old April 12th, 2012, 09:58 AM   #2992
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Likes (Received): 179

Kolejny artykuł.
Quote:
Na zielonym rynku zamiast handlu będą kamienice
Redaktor: Radio Lublin
11.04.2012.
Zamojski magistrat chce dobudować kamienice w rejonie placu Stefanidesa. Tak zwany zielony rynek, miejsce drobnego handlu, zostanie zrewitalizowany.
- Miasto chce się starać o unijne fundusze, ale najpierw musi rozwiązać ...

... umowy z obecnymi najemcami - mówi wiceprezydent Tomasz Kossowski. - Rynek zielony to jeden z elementów zespołu staromiejskiego, który pozostał jeszcze do rewitalizacji. Pomysł jest taki, żeby zagospodarować go zgodnie z założeniami pierwotnymi, czyli odbudować kamienice usługowo mieszkalne. To wymaga kilku zmian dokumentacyjnych oraz rozmów z najemcami obecnych obiektów, które znajdują się na zielonym rynku. Te rozmowy trwają.

Handlarzom zaproponowano m.in. przeniesienie się do tzw. boksów w sąsiedztwie Nadszańca. Propozycja nie wszystkim się podoba. Handlarze obawiają się m.in. wyższych cen.

Jak nam powiedział dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Ochrony Zabytków, Jan Radzik w miejscu zielonego rynku przed laty funkcjonowała zabudowa drewniana. Badania jakie tam przeprowadzono wykazały, że w miejscu ceglanego muru, głęboko pod ziemią, znajdują się pozostałości podcieni. Innych badań na terenie całej kwarty do tej pory nie wykonywano. Niewykluczone, że w tym miejscu były przed laty kamienice, w tej chwili nie można jednak tego stwierdzić.
Źródło:http://ezamosc.pl/index.php?option=c...4509&Itemid=37
Old April 13th, 2012, 08:28 PM   #2993
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

"Wejście do twierdzy" od osiedla Planty

Tereny sportowo-rekreacyjne

Rozebrane ogrodzenie parku

Bastion III (przed odbudową) i okolica

Most

Old April 13th, 2012, 08:33 PM   #2994
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

Bastion I

Parking ul.Partyzantów

Wylane fundamenty pod nowe przystanki autobusowe przy ulicy Okopowej i Partyzantów.
Old April 14th, 2012, 02:09 PM   #2995
PW1977
Registered User

Quote:
Originally Posted by jbudzynski View Post
Jakiś czas temu Kossowski mówił, że nie ma już co liczyć na duże projekty budowlane, bo kasa w nowej perspektywie ma być kierowana raczej na cele "miękkie". Brzmiało to dość zdecydowanie, wręcz jak zapowiedź, że nie ma co liczyć na kolejne renowacje (oprócz Akademii). Może coś się zmieniło, życzyłbym sobie tego.
Rekonstrukcja samego bastionu nie powinna byc juz taka kosztowna. Duzo prac wykonano juz teraz. Odchodza prace archeologiczne i ziemne. Wiadomo ze z I i II zejdzie jeszcze troche czasu. VI pewnie powstanie w przeciagu 2-3 lat czego i ja sobie zycze.

Tak naprawde z duzych miejskich inwestycji zostal tylko Palac Zamoyskich.
Old April 14th, 2012, 10:39 PM   #2996
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Fajna wizualizacja, oby tak wyglądał

No i jeszcze trzeba pomóc franciszkanom, to nie tylko sprawa zakonu i parafii, ale całego miasta.
Old April 15th, 2012, 01:49 PM   #2997
rafael1989
Registered User

rafael1989's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by boogie11 View Post

Bastion III (przed odbudową) i okolica

Dzięki za to zdjęcie .Za rok będzie można porównać widok przed i po
rafael1989 no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2012, 02:34 PM   #2998
zamoscianin
Registered User

zamoscianin's Avatar

Likes (Received): 29

myślicie, że też wytną te drzewa przesłaniające dosyć ciekawą panoramę?

Porównywać można będzie nawet głębiej:
Obrazek ze strony Arhiwum Państwowego:

większe

zamoscianin no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2012, 02:47 PM   #2999
PW1977
Registered User

Quote:
Originally Posted by zamoscianin View Post
myślicie, że też wytną te drzewa przesłaniające dosyć ciekawą panoramę?
O tym samym pomyslalem ale pewnie zaraz podnioslyby sie glosy obroncow drzew.

Kto jest autorem tego widoku na dole i z jakiego okresu pochodzi?

Quote:
Originally Posted by MłodyWilk View Post
Fajna wizualizacja, oby tak wyglądał
Bedzie wygladal jeszcze lepiej, cos jak palac w Kozlowce.

Last edited by PW1977; April 15th, 2012 at 03:23 PM.
Old April 15th, 2012, 03:53 PM   #3000
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Quote:
Originally Posted by PW1977 View Post
Kto jest autorem tego widoku na dole i z jakiego okresu pochodzi?
Jest to akwarela Brudera, 1821 rok.

Artysta musiał malować obraz mniej więcej z miejsca, gdzie znajduje się obecnie Izba Skarbowa przy ul. Podgroble.

Last edited by MłodyWilk; April 15th, 2012 at 04:04 PM.

Reply

Tags
fortress, fortyfikacje, lubelskie, stare miasto, twierdza, unesco, zabytki, zamość, zamosc

Thread Tools

Posting Rules