daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk

Śląsk » Katowice » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old January 12th, 2012, 08:24 PM   #101
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Likes (Received): 859

Quote:
Originally Posted by Roteiro View Post
No niestety niewiele, w porównaniu do Chorzowa to u Nas bardzo cicho z tym wszystkim. A Lipiny stają się coraz większym postrachem szczególnie po niedawnych plotkach, które krążą nad tym regionem o konsumpcji psów przez jakąś rodzinę.

Z informacji typowo inwestycyjnych w tym roku planowane jest ocieplanie bloków na ulicy Hajduki. Budynki 2, 4, 6. Dokładniejszych informacji nie posiadam obecnie co do dat.
Co do ociepleń budynków to mają też ocieplać całe osiedle spółdzielni "Matylda" na Lipinach. Termin bliżej nieznany, na razie starają się o kredyt. (Oczywiście fundusz remontowy podnieśli nam już pół roku temu )

Co do tego jak wyglądają Lipiny to chyba każdy wie.
Większość domów pokryta napisami która to drużyna jest najlepsza, a która to ****, bezrobocie duże, a za kołnierz to co niektórzy też nie wylewają.
Puki był przemysł to jakoś to wyglądało (KWK Matylda, Huta Silesia). Teraz jedyną większą firmą na Lipinach jest Delta Trans.

A informacja o jedzeniu psów to powraca co chwila jak bumerang. Owszem lata temu był taki jeden jegomość który się tym szczycił, ale teraz nie wiem jak z tym jest. I chyba wolę nie wiedzieć.

Last edited by WhiskeySix; January 12th, 2012 at 08:33 PM.
WhiskeySix no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 12th, 2012, 08:38 PM   #102
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 17459

Niestety tak rodzą się stereotypy, Świętochłowice są widziane przez ludzi spoza regionu jako "jakieś" tam Lipiny, w których jedzą psy... Tak samo jak sąsiedni Bytom, który postrzegany jest jako zapadające się miasto.
Z drugiej strony Świętochłowice mają zapewnioną jedną stałą reklamę - miejsce na planszy w grze Monopol

Co do psów, to na Lipinach są ich dwa rodzaje - kto zna drugą część dowcipu, wie o co chodzi
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2012, 08:54 PM   #103
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Nie wiem jak wyglądają w oczach ludzi spoza regionu, wiem jak wyglądają oczami mieszkańca, a mieszkam tu od urodzenia. I szczerze nie mam zamiaru się stąd wyprowadzać.
Choć w istocie inwestycji mało. Nie mam co focić w swoim mieście
Old January 12th, 2012, 10:34 PM   #104
Molibden
Górny Śląsk, Europa

Likes (Received): 11674

Spółdzielnia Matylda to te "nowe" bloki na Walissa?
W Świonach, na Polnej, na odcinku między Pocztową, a Szkolną stawiają jakąś plombę. Chyba mieszkaniówka, prawdopodobnie z garażem podziemnym.
Na Lipinach jest chyba jeszcze fabryka okien, Baterpol, resztki huty "Silesia" (Metalco?) i jakieś hiszpańskie centrum serwisowe (cokolwiek to znaczy) stali?
Ogólnie - moim zdaniem - Lipiny na tle całych Świon nie wyglądają jakoś tragicznie pod względem firm.
Ale uważam,że Świony należałoby połączyć z Chorzowem.
Molibden no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2012, 10:45 PM   #105
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Quote:
Originally Posted by Molibden View Post
Spółdzielnia Matylda to te "nowe" bloki na Walissa?
W Świonach, na Polnej, na odcinku między Pocztową, a Szkolną stawiają jakąś plombę. Chyba mieszkaniówka, prawdopodobnie z garażem podziemnym.
Na Lipinach jest chyba jeszcze fabryka okien, Baterpol, resztki huty "Silesia" (Metalco?) i jakieś hiszpańskie centrum serwisowe (cokolwiek to znaczy) stali?
Ogólnie - moim zdaniem - Lipiny na tle całych Świon nie wyglądają jakoś tragicznie pod względem firm.
Ale uważam,że Świony należałoby połączyć z Chorzowem.
Jest Baterpol, Misztal- hurtownia opon, MetalCo- walcownia Huty Silesia (nie jestem w 100% pewien co tam robią, ale chyba coś związanego z pokryciami dachów i rynny), fabryka "FENa"- produkcja sprzęgieł i hamulców przemysłowych i jeszcze parę by się chyba znalazło. Ale w poprzednim poście chodziło mi o duże zakłady takie jakimi kiedyś była KWK Matylda i Huta Silesia. Z takich "molochów" teraz jest tylko Delta Trans.

A spółdzielnia Matylda to te bloki na przeciwko kościoła w Lipinach. (przejeżdżając mostem na ul. Chorzowskiej, po jednej stronie jest kościół a po drugiej w dole bloki.).
Bloki stoją na ulicach: Sawickiej, Moniuszki, Pieczki...

PS. w przyszłym tygodniu postaram się o foty tej plomby na Polnej, oraz budowy mieszkaniówki na Sikorskiego i Śląskiej.

PS2. Bym zapomniał. Do centrum handlowego "Echo" na Piaśnikach wprowadziło się Tesco. Zobaczymy jak długo tam pociągnie. To już chyba czwarty sklep który próbuje się zadomowić w tym miejscu.

Last edited by WhiskeySix; January 12th, 2012 at 11:03 PM.
Old January 12th, 2012, 11:55 PM   #106
Molibden
Górny Śląsk, Europa

dzięki.
Myśmy mieszkali na Walissa - stąd moje pytanie (ale nie pamiętam tego okresu, nie żebym tak chlał, po prostu mały byłem )
Ciekawe jak to wyjdzie pod względem liczby miejsc pracy - ile obecne zakłady/firmy na Lipinach mają straty w stosunku do KWK Matylda+ZM Silesia.
Old January 13th, 2012, 07:52 AM   #107
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Źródło : http://katowice.gazeta.pl/katowice/1...lowicach_.html

Quote:
Muzeum Powstań Śląskich powstaje w Świętochłowicach. Dobra lokalizacja?

Jedno z najmniejszych miast aglomeracji śląskiej zapewnia, że stworzy nowoczesne Muzeum Powstań Śląskich. Niemal takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego. Tylko czy zamysł się powiedzie, a turyści będą chcieli przyjechać do Świętochłowic?

Dlaczego Świętochłowice? - Choćby dlatego, że powinniśmy decentralizować instytucje, a nie skupiać je tylko w centrum metropolii. Stworzymy nowoczesne muzeum, które będzie rozpoznawalnym punktem na turystycznej mapie Polski. Będzie nowoczesne i multimedialne, a wzorem dla nas jest Muzeum Powstania Warszawskiego i podziemia pod krakowskim Rynkiem, choć oczywiście skala będzie mniejsza - przekonuje Dawid Kostempski, prezydent niewiele ponad 50-tysięcznego miasta. Ważniejsze wydaje się jednak to, że Świętochłowice dostały już z unijnego tortu 8 mln zł na remont i przebudowę budynku, który będzie siedzibą muzeum.

Muzeum Powstań Śląskich przybrało bardziej realne kształty dzięki Jarosławowi Bełdowskiemu, który jest pasjonatem historii powstań śląskich i zgromadził największy prywatny zbiór pamiątek z tego okresu. W czwartek użyczył miastu ponad 300 plakatów, czasopism, ulotek i dokumentów, dzięki czemu muzeum zyskało trzon kolekcji.

Świętochłowice rozpoczęły też ogólnopolską zbiórkę pamiątek i eksponatów związanych z powstaniami. Zbiory trafią do dawnego urzędu gminy - budynku zaprojektowanego przez Emila i Georga Zillmannów, twórców katowickich osiedli Giszowiec i Nikiszowiec. Po wojnie mieściła się tu komenda milicji - aż do nocy sylwestrowej 1999/2000, kiedy spłonął dach. Czy w opuszczonym, niewielkim budynku uda się stworzyć placówkę na miarę Muzeum Powstania Warszawskiego?

Przedstawiciele firmy Ad!venture Multimedialne Muzea, którzy przygotowali już m.in. ekspozycje dla Muzeum Browaru Żywieckiego i kopalni w Bochni już pracują nad wystawą dla świętochłowickiej placówki. - Ekspozycja o powierzchni 900 m kw. będzie najeżona elektroniką i multimediami. Miejsca jest może niewiele, ale dzięki multimedialnym obrazom w wysokiej rozdzielczości uzyskamy głębię i zwiedzający będą mogli się przenieść do Sali Lustrzanej Wersalu, powstańczego sztabu w skromnym mieszkaniu albo na ulicę jednego ze śląskich miast. Chodzi o to, żeby samemu poczuć historię. Jedną z największych atrakcji muzeum będzie ogromna przestrzeń wojenna urządzona na najwyższej kondygnacji, gdzie zwiedzający będą mogli wejść do okopów i zostaną rzuceni w sam środek bitwy - opisuje Sławomir Mazan, dyrektor zarządzający Ad!venture. Jego zdaniem muzeum będzie mogło odwiedzić 130 tys. osób rocznie.

Unijna dotacja wystarczy na remont budynku. Miasto liczy, że na przygotowanie ekspozycji zdobędzie fundusze z innego unijnego programu - "Jessica". - Wniosek już mamy, nie powinno być problemu - zapewnia prezydent Kostempski, ale konkretnych kwot nie chce podawać. Muzeum ma przyjąć zwiedzających w drugiej połowie 2013 roku.

Prof. Zygmunta Woźniczkę martwi tylko jedno: czy ktoś będzie chciał przyjechać do muzeum w Świętochłowicach. Jego zdaniem tworzenie takiej placówki w niewielkim mieście to decyzja polityczna. - Dobra dla miasta, ale na pewno nie dla regionu i samego muzeum. Świętochłowice leżą na uboczu. Może skończyć tak jak Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, którego nikt nie odwiedza - przekonuje prof. Woźniczka. Historyk był zwolennikiem stworzenia muzeum powstań w dawnym katowickim Domu Powstańca przy ul. Matejki w Katowicach. Pomysł poparli jedynie politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego, podkreśla, że nie zna świętochłowickiego projektu na tyle, by komentować pomysł. Zaznacza jednak, że Muzeum Powstań Śląskich powinno być przygotowane z rozmachem. Metr kwadratowy nowoczesnej ekspozycji musi dzisiaj kosztować nie mniej niż 4-5 tys. euro. - Takie pieniądze trzeba wydać, żeby muzeum przyciągnęło turystów. Nastawienie się na lokalnych odbiorców uznałbym za porażkę - podkreśla Jodliński. Dodaje, że Muzeum Powstań Śląskich zmieściłoby się w powstającej właśnie nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Lokalizacji muzeum w Świętochłowicach broni Jerzy Gorzelik, członek zarządu województwa i przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska. - Świętochłowice nie są daleko, a placówka może być magnesem, który przyciągnie turystów i ożywi miasto - mówi.
Old January 13th, 2012, 09:42 AM   #108
trampek
Registered User

Likes (Received): 17

Quote:
Originally Posted by WhiskeySix View Post
Jest Baterpol, Misztal- hurtownia opon, MetalCo- walcownia Huty Silesia (nie jestem w 100% pewien co tam robią, ale chyba coś związanego z pokryciami dachów i rynny), fabryka "FENa"- produkcja sprzęgieł i hamulców przemysłowych i jeszcze parę by się chyba znalazło. Ale w poprzednim poście chodziło mi o duże zakłady takie jakimi kiedyś była KWK Matylda i Huta Silesia. Z takich "molochów" teraz jest tylko Delta Trans.

A spółdzielnia Matylda to te bloki na przeciwko kościoła w Lipinach. (przejeżdżając mostem na ul. Chorzowskiej, po jednej stronie jest kościół a po drugiej w dole bloki.).
Bloki stoją na ulicach: Sawickiej, Moniuszki, Pieczki...

PS. w przyszłym tygodniu postaram się o foty tej plomby na Polnej, oraz budowy mieszkaniówki na Sikorskiego i Śląskiej.

PS2. Bym zapomniał. Do centrum handlowego "Echo" na Piaśnikach wprowadziło się Tesco. Zobaczymy jak długo tam pociągnie. To już chyba czwarty sklep który próbuje się zadomowić w tym miejscu.
a siedziby na Lipinach nie ma przypadkiem Budus?
trampek no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2012, 10:11 AM   #109
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Centralę mają w Katowicach, chyba że na Lipinach mają jakąś bazę??
Old January 13th, 2012, 11:06 AM   #110
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Quote:
Originally Posted by trampek View Post
a siedziby na Lipinach nie ma przypadkiem Budus?
O Budusie nic mi nie wiadomo.
Z branży budowlanej to jest niedawno powstała betoniarnia "Lafarge".
Old January 13th, 2012, 04:11 PM   #111
WAGES
politycznie niepoprawny

WAGES's Avatar

Likes (Received): 98

Kiedys byl Prinzbud
Old January 15th, 2012, 10:23 PM   #112
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Zgoda, ul. Śląska:

(sorki rozmazało się...)

Tak przy okazji, 3 minuty drogi piechotą od tej budowy...

Stoją Świętochłowickie "Dwie wieże"

Mam nadzieję że miasto kiedyś w końcu znajdzie fundusze na odremontowanie tych szybów i że teren wokół nich zostanie jakoś rozsądnie zagospodarowany (czyt. nie postawią tam kolejnego marketu...).
Old January 15th, 2012, 10:53 PM   #113
Molibden
Górny Śląsk, Europa

to też mogłaby być potencjalna lokalizacja centrum nauki. Obiekt poprzemysłowy jest, ale jednocześnie nie ogranicza budowy samego centrum, bo terenu wokół jest dużo. No i jest w pobliżu linia kolejowa.
Myślałem też o osiedlu na tamtej działce. Do Katowic połączenie idealne, wystarczy trochę przebudować przystanek kolejowy.
Old January 16th, 2012, 10:13 AM   #114
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Nawet nie wiem, czy kiedyś nie chcieli przeznaczyć tego terenu pod mieszkaniówkę. Po odnowieniu jedna z wież mogłaby być zaadaptowana na podniebną kawiarnię - widoki z tego miejsca zagwarantowane
Old January 17th, 2012, 12:13 AM   #115
Molibden
Górny Śląsk, Europa

nie wiem jak tam jest z ziemią (skażenia??), ale żeby ruszyć tamte tereny miasto mogłoby ogłosić konkurs na koncepcję osiedla, tak żeby było kompletne, dogadać się z PKP w sprawie jakiegoś dojścia do przystanku kolejowego (ewentualnie z Mittalem, bo koło stacji jest przecież huta) i pożyczyć kasę np. z Jessici na ruszenie sprawy tych wież.
Wtedy można zacząć budować pierwsze budynki np. w ramach TBS (wiem,że to trudne, bo rząd coś mąci z kredytami z BGK), a potem może pojawią się deweloperzy, którzy będą budować wg koncepcji opracowanej na zlecenie miasta. Moim zdaniem jeżeli gdzieś w Świonach jest dobre miejsce na nową mieszkaniówkę, to właśnie tam /no chyba,że ta ziemia jest jakoś strasznie skażona/
W ten sposób miasto byłoby w stanie jakoś pokierować przyszłoscią tamtej okolicy. Samo wrzucenie ogłoszenia na stronę nic nie da.
Old January 17th, 2012, 12:54 AM   #116
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Z tym skażeniem to chyba nie powinno być aż tak źle. W końcu w tym miejscu znajdowały się budynki/szyby kopalni a nie hołdy. Na pewno trzeba by mocno wyrównać teren. Za tymi szybami ziemia nagle obniża się o jakieś 3-4 metry:

Tak jest na prawie całej długości terenu po kopalni.

Do tego znajdują się tam jakieś podziemne tunele:

(dla ciekawskich, po przejściu paru metrów, tunel jest zasypany. Nie da się go głębiej spenetrować)

Last edited by WhiskeySix; January 17th, 2012 at 01:02 AM.
Old February 19th, 2012, 01:33 PM   #117
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Źródło : http://swietochlowice.naszemiasto.pl...1504b216,1,3,3
Quote:
W Świętochłowicach wykształcą górników

Powrót kopalń do Świętochłowic - mimo że pokładów węgla nie brakuje - jest raczej niemożliwy. Ale w mieście powstanie klasa kształcąca górników

Kopalnia Halemba wydobywa węgiel pod Zgodą, a wielu świętochłowiczan nadal pracuje w górnictwie. W Świętochłowicach jest też pomysł utworzenia w jednym z zespołów szkół klasy górniczej.

Ostatnią kopalnię w naszym mieście oficjalnie zamknięto w 1995 roku. Pozostałością po niej są m.in. szyby basztowy i kozłowy naprzeciwko Komendy Miejskiej Policji. W latach największej prosperity Kopalnia Węgla Kamiennego "Polska" wydobywała ponad 2 miliony ton rocznie. Czy jest szansa na nawiązanie do tamtych czasów? - Powrót do fedrowania na terenie Świętochłowic jest raczej niemożliwy. Z uruchomieniem jakiegokolwiek szybu byłyby ogromne problemy - przyznaje Dawid Kostempski, prezydent miasta. Dodaje jednak, że pokłady węgla na terenie Świętochłowic jeszcze są. - Rudzkie kopalnie fedrowały pod Świętochłowicami. Wiem jednak, że prezydent Grażyna Dziedzic pozytywnie zaopiniowała plan ruchu, który w części na zawał podchodzi również pod nasze miasto.

W Chorzowie prywatne firmy zamierzają uruchomić kopalnię "Barbara", a spółki węglowe do pracy w kopalniach będą poszukiwały tysięcy osób.

Prezydent Kostempski zapowiada, że szkolnictwo ponadgimnazjalne zo- stanie więc sprofilowane, aby w mieście można było kształcić przyszłych górników. - Te 50 tysięcy miejsc pracy, które pojawiły się w Kompanii Węglowej, w Katowickim Holdingu Węglowym i Jastrzębskiej Spółce Węglowej to jest argument przemawiający za tym, aby samorządy zmodyfikowały system kształcenia -podkreśla prezydent.

Kostempski być może już od nowego roku szkolnego zamierza stworzyć w jednym z zespołów szkół oddział kształcący górników. - Byłyby to kadry ściśle skorelowane z rynkiem pracy - wyjaśnia prezydent. - Chciałbym, aby świętochłowiczanie znajdywali zatrudnienie w spółkach węglowych - dodaje.

Kompania Węglowa już w czternastu szkołach prowadzi 115 takich oddziałów. Uczy się w nich 3300 osób, a rocznie kończy je od 700 do 900 absolwentów. Spółka zachęca samorządy do otwierania takich klas, bo według szacunków rocznie do pracy pod ziemią będzie przyjmowała 5500 osób. - Od pierwszej klasy tacy uczniowie szkół zawodowych lub techników otrzymują gwarancję zatrudnienia - podkreśla Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. - Dzięki stażom i praktykom takim osobom na pewno łatwiej wdrożyć się do tej pracy niż tym, które były zatrudnione tylko na powierzchni.
Old February 22nd, 2012, 06:15 PM   #118
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

1.
Dzisiaj zaczęła się operacja ocieplania bloków S.M. "Matylda".
Na pierwszy ogień idą bloki przy Sawickiej: 1, 3, 5, 7 (mój ).
Mam tylko nadzieję że nie pomalują tego na koniec jakimś oczojebnym kolorem który będzie widać z kilometra

2.
W miejscu wyburzonego prosektorium w Centrum, zaczęto budowę budynku "usługowo-handlowo-garażowego".

3.
Na budowie przy ul. Śląskiej (Zgoda) roboty znów ruszyły na całego, po lekkim spowolnieniu spowodowanym mrozami.

4.
Teraz parę rzeczy wyczytanych w budżecie na 2012r. :
- remont ul. Chorzowskiej od pl. Słowiańskiego do granicy z Chebziem;
- przebudowa ul. Brzozowej;
- remont i przebudowa budynku przy ul. Polaka 1 (Muzeum Powstań Śląskich);
- przebudowa ul. Kubiny (wyciepnięcie targowiska na plac przy "dworcu")
- budowa miejsc parkingowych na terenie miasta (600tyś. zł)
- mają w końcu zająć się basenem na Skałce (póki nie zobacza, to nie uwierza)

Na ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami miasto ma zamiar wydać 56 500zł...

5.
Z tego artykułu:
http://swietochlowice.naszemiasto.pl...nach,id,t.html
Quote:
...miasto spróbuje zachęcić kamieniczników do remontów. - W kwietniu będę proponował radnym uchwałę o zwolnieniu właścicieli kamienic z podatku od nieruchomości w zamian za remont elewacji - mówi.
Do końca tygodnia postaram się o jakąś fotorelację.
Old February 22nd, 2012, 07:05 PM   #119
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Na Chorzowskiej będzie normalna nawierzchnia czy też zliftingują stary bruk?? Szczerze mówiąc gdyby o niego zadbać, to jeździłoby się po nim całkiem dobrze Wyczytałeś coś może o funduszach przeznaczonych na naprawę DTŚki?? Odcinek pomiędzy węzłem z Nomiarki, a ul. Bytomską na wiosnę chyba się po prostu rozpadnie...
Old February 22nd, 2012, 07:39 PM   #120
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Na Chorzowskiej najlepiej jakby wydłubali tą kostkę i zrobili porządną podbudowę i nawierzchnię (beton?), bo w tym miejscu jest wjazd do Delty Trans i Tiry skręcając/zawracając tam nieźle rwą asfalt.

Co do remontu DTŚ, nic na ten temat nie znalazłem...

Reply

Tags
śląskie, świętochłowice

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules