daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk

Śląsk » Katowice » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old February 24th, 2012, 07:23 PM   #121
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Likes (Received): 859

Tak jak obiecałem, mało fotorelacja:

Ul. Polaka 1, w tym budynku ma powstać Muzeum Powstań Śląskich:

Trocha dalej, w miejscu prosektorium:

(żyj kolorowo- powiedzioł zarządca domów widocznych ze zadku...)

Przy okazji kolejny z niszczejących zabytków Świon:

Ul. Brzozowa która będzie przebudowywana, dzisiej wyglądo tak...:

Zgoda, ul. Śląska:

(następnym razem będzie więcej)

Ulicy Przemysłowej na Lipinach też przydołby się remont... (kiedyś prowadziła na Martinschacht, a dookoła niej było/jest trocha różnych zakładów.):

Chciałem sprawdzić jakie to głębokie, ale nie miałem gratów do nurkowania:

A kiedyś ulica wyglądała tak:

(znalezione w necie, widok w drugą stronę)

I na koniec osiedle "Matylda" w remoncie i mój blok w roli głównej :

Last edited by WhiskeySix; February 24th, 2012 at 07:33 PM.
WhiskeySix no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 25th, 2012, 12:32 PM   #122
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 17439

Whiskey wiesz może co ma powstać w miejscu prosektorium?? Jakaś inwestycja mieszkaniowa, czy może lecznica? Teraz w końcu można tam coś zbudować do zamieszkania, Rawę w końcu wpuścili już w rury
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2012, 01:59 PM   #123
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Quote:
Originally Posted by Luki_SL View Post
Whiskey wiesz może co ma powstać w miejscu prosektorium?? Jakaś inwestycja mieszkaniowa, czy może lecznica? Teraz w końcu można tam coś zbudować do zamieszkania, Rawę w końcu wpuścili już w rury
Na tablicy info. pisze "budynek usługowo-handlowo-garażowy"
Pewno jakieś sklepy, chociaż skoro będą garaże to może mieszkania też.
Niestety nie widziałem nigdzie wizek tego co ma tam powstać.

A odkąd przykryli Rawę to okolica trochę przyjaźniejsza.
Old February 27th, 2012, 08:06 PM   #124
Roteiro
Blind watch

Roteiro's Avatar

Likes (Received): 0

Talking

No to może w końcu jakiś ruch. Zmiany są, plany też. Ciekawe jak im to pójdzie z realizacją, bo to sprawa która zawsze szwankowała w naszym mieście. Brzozowa na razie zostawiona samej sobie. Ludzie się śmieją że mamy własne Rajd Safari.

Wieża ciśnień stoi.. co robi nie wiem ;]

Pomysł rewitalizacji kamienic wg mnie jak najbardziej na plus. Czasem w mieście ma się wrażenie, że idzie się powojennymi ulicami tylko niektóre nowocześniejsze auta psują ogólny widok i wyrywają z zdumienia W naszym mieście nie tyle trzeba zmiany architekturalnej co przekształcenia samego sposobu myślenia mieszkańców. Większość z nich jest dalej twierdzenia 'puki się nie rozleci niech stoi' albo 'co nie moje to mnie nie obchodzi' Strasznie wystraszeni przed każdą zmianą. Szkoda, bo czasem to wygląda jak szpital żywych trupów, a Świony stają się przechowalnią ludności która ucieka do okolicznych miast.

A ja tam osobiście tylko czekam na ocieplanie bloków na Hajduki 2, 4, 6 umówione na ten rok.(wiosna?jesień?)
Podobnie martwi mnie, że wybrano jakąś śmieszną kolorystykę przez co osiedle będzie wyglądać jak z plasteliny.

Pozdrawiam
Szczery podziw za docieranie do takich zakątków jak ten tunel. Następny człowiek znalazł by Pana chyba po kilku latach ;D

PS. Panie Kostempski działaj Pan
Roteiro no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2012, 09:23 PM   #125
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Quote:
Originally Posted by Roteiro View Post
Wieża ciśnień należy do prywatnej osoby. Parę lat temu kupił ją P. Ryszard Kolibaj. Chciał tam stworzyć jakieś centrum kulturalne.
Ale skończyło się jak zwykle czyli:

2007r. Na początku wieża należała do niego, ale teren wokół już nie co uniemożliwiało jakieś prace remontowe/adaptacyjne.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,72935,4205597.html

2008r. W końcu właściciel wieży przejął teren wokół niej, zapowiedział rozpoczęcie prac (remont).
http://swietochlowice.naszemiasto.pl...ejdz_poprzedni

2009r. Remontu dalej nie widać, inwestor utrzymuje że kiedyś tam się rozpocznie.
http://dabrowagornicza.naszemiasto.p...zejdz_nastepny

2012r. Minęły 3 lata od ostatniej informacji i dalej nic się nie dzieje...

Quote:
Pozdrawiam
Szczery podziw za docieranie do takich zakątków jak ten tunel. Następny człowiek znalazł by Pana chyba po kilku latach ;D
Hehe. Takich zakątków jest u nas więcej. Niech się tylko trochę pogoda poprawi (na razie tereny są podmokłe) to wybieram się na zwiedzanie następnych.
Old February 27th, 2012, 11:26 PM   #126
Molibden
Górny Śląsk, Europa

Likes (Received): 11642

Quote:
No to może w końcu jakiś ruch. Zmiany są, plany też. Ciekawe jak im to pójdzie z realizacją, bo to sprawa która zawsze szwankowała w naszym mieście. Brzozowa na razie zostawiona samej sobie. Ludzie się śmieją że mamy własne Rajd Safari.

Pomysł rewitalizacji kamienic wg mnie jak najbardziej na plus. Czasem w mieście ma się wrażenie, że idzie się powojennymi ulicami tylko niektóre nowocześniejsze auta psują ogólny widok i wyrywają z zdumienia W naszym mieście nie tyle trzeba zmiany architekturalnej co przekształcenia samego sposobu myślenia mieszkańców. Większość z nich jest dalej twierdzenia 'puki się nie rozleci niech stoi' albo 'co nie moje to mnie nie obchodzi' Strasznie wystraszeni przed każdą zmianą. Szkoda, bo czasem to wygląda jak szpital żywych trupów, a Świony stają się przechowalnią ludności która ucieka do okolicznych miast.

A ja tam osobiście tylko czekam na ocieplanie bloków na Hajduki 2, 4, 6 umówione na ten rok.(wiosna?jesień?)
Podobnie martwi mnie, że wybrano jakąś śmieszną kolorystykę przez co osiedle będzie wyglądać jak z plasteliny.

Pozdrawiam

PS. Panie Kostempski działaj Pan
Taka apatia, nieruchawość mieszkańców, to jest generalnie problem robotniczych miast, jak Świętochłowice czy Ruda.
Z kim ze Świętochłowic nie rozmawiam (fakt, że to głównie Babcia i starsi znajomi), to wszyscy tylko narzekają,że huty panie ni ma, kopalni panie ni ma, Hindus wyzyskuje i nic się nie dzieje. Ale kiedyś, oooo, kiedyś to było. Wszystko było...
Molibden no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2012, 11:33 PM   #127
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Źródło : http://katowice.gazeta.pl/katowice/1...mierdziec.html
Quote:
Kalina już nie będzie śmierdzieć

Władze Świętochłowic dzięki unijnej dotacji oczyszczą staw Kalina. W ciągu trzech lat zatruty fenolem zbiornik przestanie truć i śmierdzieć.
Staw leży w Zgodzie, tuż przy granicy z Chorzowem, i powstał w pogórniczym obniżeniu przed I wojną światową. Niegdyś woda była tu tak czysta, że można było tu się kąpać i łowić ryby, ale odkąd Zakłady Chemiczne "Hajduki" nad brzegiem zaczęły wyrzucać poprodukcyjne odpady, staw zamienił się w śmierdzące bajoro. Mieszkający w okolicy ludzie narzekają, że fetor dochodzi mimo zamkniętych okien. W upalne dni ostra i dławiąca woń fenolu dociera znacznie dalej. - Czasem czuć go nawet w urzędzie miejskim. Problemem jest nie tylko smród, lecz także to, że fenol jest na liście niebezpiecznych substancji - mówi Beata Grzelec-Spetruk, naczelniczka Wydziału Gospodarki Miejskiej i Ekologii Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

W ostatnich latach staw został częściowo zasypany, a szkodliwa hałda zrewitalizowana. Całkowite wyeliminowanie problemu będzie jednak możliwe dopiero teraz dzięki 44 mln zł dotacji, którą miasto dostało z UE. Reszta pieniędzy - 7,8 mln zł - będzie pochodziła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i miejskiej kasy. - Za te pieniądze dno stawu zostanie wyczyszczone ze szkodliwych osadów, które będą zutylizowane. Wybudujemy też opaskę, która będzie oddzielała wodę od hałdy, a kolejna część stawu zostanie zasypana. To ogromna operacja, a największe koszty wiążą się z utylizacją szkodliwych odpadów - wylicza Grzelec-Spetruk. Prace przy rewitalizacji stawu mają rozpocząć się w drugim kwartale 2013 r., a zakończyć na początku 2015 r. Projekt obejmuje również wybudowanie wokół ścieżek wyłożonych kostką, ustawienie ławek, latarni i posadzenie ozdobnych roślin.

Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, podkreśla, że stawu nie można całkowicie zasypać, bo pełni on funkcję zbiornika retencyjnego. - Czystość i przejrzystość wody po rewitalizacji na pewno zadowoli mieszkańców. Mam nadzieję, że czysty staw i jego zrewitalizowane brzegi przyciągną inwestorów, którzy będą chcieli tu wybudować domki jednorodzinne albo apartamentowce - mówi Kostempski.
Old March 10th, 2012, 07:25 PM   #128
Juliusz Cezar
Registered User

Juliusz Cezar's Avatar

Likes (Received): 377

I dobrze. Szkoda by zasypywać Kalinę. W Chorzowie kilka lat temu zrewitalizowano Amelung i zyskano nową atrakcję w mieście, wielu mieszańców korzysta z tego parku a i nowe inwestycje (domki Dombudu) pojawiły się w okolicy...
Juliusz Cezar no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 08:33 PM   #129
qlomyoth
Horny Slezsko ;)

qlomyoth's Avatar

Likes (Received): 431

Zmiana władzy chyba na dobre wychodzi Świonom.
qlomyoth no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 10:17 PM   #130
pawel_rsl
Registered User

Likes (Received): 23

Polubię władzę jak zaczną drogi remontować w mieście
pawel_rsl no está en línea   Reply With Quote
Old March 10th, 2012, 10:46 PM   #131
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Wydaje mi się, że jakieś 10 lat temu w Świętochłowicach stan dróg był jeszcze gorszy niż w chwili obecnej. Można powiedzieć, że główne ciągi są w nawet niezłym stanie. Nie wiem czy pamiętacie lata (bodajże 2007-9), gdy w mieście brakowało nawet pieniędzy na malowanie pasów? Było nawet gorzej niż teraz u nas w Rudzie Śląskiej, u nas w ubiegłym roku malowali (jakąś najtańszą farbą) tylko oznakowanie poziome w miejscach "strategicznych"'....
Old March 13th, 2012, 04:14 AM   #132
Roteiro
Blind watch

Roteiro's Avatar

Likes (Received): 0

Rewitalizacja Kaliny w naszym mieście trwa już X lat. Nie wiem ile dokładnie, bo jestem na to za młody. Ale były już:
- plany oczyszczania (pracowała pompa)
- plany zasypywania
- ekspedycja do USA by oglądać jak tam zajmują się takimi ekologicznymi problemami
- błędne aplikacje o dofinansowanie środków unijnych.

Co do tego obszaru, uwierzę jak zobaczę (2013-2015?). Czyny nie słowa takie powinno być hasło władz, choć ostatnio trochę pozytywnego natchnienia z ich strony napływa.

Co do dróg: (niezwykle krótko)

http://swietochlowice.naszemiasto.pl...6d34d176,1,3,6

Zawsze może być lepiej..
Roteiro no está en línea   Reply With Quote
Old March 13th, 2012, 10:37 AM   #133
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Angry

Quote:
Rewitalizacja Kaliny w naszym mieście trwa już X lat. Nie wiem ile dokładnie, bo jestem na to za młody. Ale były już:

- ekspedycja do USA by oglądać jak tam zajmują się takimi ekologicznymi problemami
Trzeba było ekspedycji do Stanów, żeby pooglądać jak to się robi.... Niezła rozrzutność finansów publicznych
Old March 13th, 2012, 12:39 PM   #134
chrissee
Registered User

Likes (Received): 33

Z tego co mi wiadomo, ekran z płyt bentonitowych wykonany lata temu jest wadliwy - zdecydowanie zbyt płytko posadowiony i przez to nieszczelny. Temat rewitalizacji Kaliny faktycznie ciągnie się przynajmniej od początku lat 90...
chrissee no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2012, 06:45 PM   #135
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Osiedle "Matylda" w trakcie remontu:

Mnie pasi. Bałem się że bloki będą we wszystkich kolorach tęczy, ale wyszło w miarę ok.
Old March 24th, 2012, 09:51 PM   #136
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Takie kolory są chyba najbardziej odpowiednie Czasem niektóre budynku, aż rażą po oczach swoją kolorystyką
Old March 24th, 2012, 11:20 PM   #137
qlomyoth
Horny Slezsko ;)

qlomyoth's Avatar

Likes (Received): 431

zajebiście dobrane kolory
qlomyoth no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2012, 04:17 AM   #138
Molibden
Górny Śląsk, Europa

Likes (Received): 11642

Super!! Jak niektóre bloki w Beuthen!
Molibden no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2012, 05:53 PM   #139
WhiskeySix
Co ja pacze?

WhiskeySix's Avatar

Trza odkopać wątek
Budowa mieszkaniówki na ulicy Sikorskiego (na przeciw MDK):

ul. Śląska:

Przebudowa ul. Imieli na terenie byłej KWK "Matylda-Zachód":

Osiedle Matylda w trakcie remontu i popylająca po torach "Trumna"

(po tygodniu od ściągnięcia rusztowań na jednej ze ścian bloku po remoncie, widocznego w tle, jakiś "debil" wlazł po piorunochronie na wysokość DRUGIEGO piętra i zdemolował nowo zamontowane kamery...)

To teraz parę "ciekawostek":

Zapadnięty w 2008r. szyb po kopalni "Matylda-Wschód" na Piaśnikach po dziś dzień jest pilnowany przez firmę ochroniarską...

Tory które widać na zdjęciu wyżej to bocznica do byłej Huty Zygmunt (teraz zadomowił się tam ArcelorMittal). Prawie w całości przebiegają przez teren Świętochłowic i w ostatnich latach (po dziś) są "remontowane". Wymieniane są podkłady z drewnianych na betonowe a w niektórych miejscach wymieniają także szyny. Tyle że w wielu miejscach tory przed były bardziej proste niż teraz:

I ostatnia.
Stary cmentarz ewangelicki na Lipinach (blisko granicy z Chebziem) podobno będzie na jesień ekshumowany. Teren jest już ogrodzony i odchaszczony.
Na forum swiony.info więcej informacji nt. temat i foty:
http://swiony.info/f/viewtopic.php?f=39&t=1666&start=75
http://swiony.info/f/viewtopic.php?f...1666&start=400
Old March 30th, 2012, 06:30 PM   #140
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Źródło : http://katowice.gazeta.pl/katowice/1...mierdziec.html
Quote:
Staw Kalina wreszcie przestanie śmierdzieć

Na pierwszy rzut oka widać, że z Kaliną jest coś nie tak. Na tafli ciemnej wody unoszą się smoliste plamy. - To efekt działających tu kiedyś zakładów chemicznych. Fenol używany w produkcji farb i lakierów dostał się do wody - mówi Beata Grzelec-Spetruk, naczelniczka Wydziału Ekologii UM w Świętochłowicach. Swoje zrobiła też pobliska hałda górnicza. Miasto nie miało pieniędzy na rewitalizację stawu, dlatego ludzie musieli zatykać sobie nosy

Teraz Kalina nazywana przez urzędników "tykającą bombą zegarową", zostanie rozbrojona. - Wniosek o dofinansowanie, który złożyliśmy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, został pozytywnie oceniony - mówi Krzysztof Maciejczyk, rzecznik magistratu w Świętochłowicach, a jego słowa potwierdziła Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, która w piątek przyjechała nad Kalinę.

Dzięki projektowi rewitalizacji stawu (o wartości 51 mln zł) prawie połowa wody zostanie zasypana, trujący osad z dna wybiorą specjalne węże, a reszta wody zostanie oczyszczona. - Wybudujemy też metalową zaporę oddzielającą staw od hałdy - dodaje naczelniczka wydziału ekologii.

Następnym etapem prac będzie uporządkowanie okolicznych terenów. Będą nowe chodniki, ławeczki i zieleńce. - Być może już w połowie 2015 r. nad brzegiem Kaliny będzie można wypocząć? - mówi Grzelec-Spetruk.

Reply

Tags
śląskie, świętochłowice

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules