SkyscraperCity Forum banner

Romanian Road Quality Map

700K views 3K replies 345 participants last post by  status 
#1 · (Edited by Moderator)
Autorul celei mai recente variante a hartii este @vancouverro



Harta mare aici / A larger, more legible map can be found below:

http://i.imgur.com/yZCIiXA.png

The legend in English:
Blue - Excellent Road Quality
Green - Good Road Quality
Yellow - Acceptable Road Quality
Red - Bad Road Quality. Note that a small number of "red" roads are not sealed (asphalted) roads.
vancouver said:
Iată o hartă mărită cu Transalpina, Transfăgărășan și DN7A.

ATENȚIE: aceste drumuri nu sunt destinate tranzitului și parțial sunt închise iarna !!!

Adaug si rezultatele recensamantului CESTRIN/CNADNR din 2010. Acestea sugereaza aglomeratia pe DN-uri si autostrazi. Nota, datele sunt din 2010, asa ca lipsesc multe sectiuni de autostrada deschise recent. Ca regula generala, drumurile 1+1 reabilitate suporta 8-10.000 vehicule/zi, cele nereabilitate 4.000-7.000; drumurile 2+2 12-17.000; autostrazile 2x2 20.000-35.000. Pentru zonele muntoase, scadeti 20-25%.

The following map contains the result of the National Traffic Census (2010), suggesting the average daily traffic load each road section has. The map was constructed by CESTRIN/RNCMNR, so it's official. As a general rule, 1+1, roads marked above with blue and green have a capacity of 8000-10.000 vehicles/day, roads marked yellow or red between 4.000 and 7.000 vehicles/day, 2+2 roads have a capacity of 12.000-17.000 vehicles/day and motorways 20.000 - 35.000 vehicles/day. For mountainous areas, subtract 20-25%.

Harta a fost publicata intr-un articol de opinie dintr-un ziar romanesc. Cum drepturile de autor apartine exclusiv CESTRIN, si e un document de interes public (cf. legii 544) nu sunt obligat sa mentionez articolul intermediar din presa, si nu o voi face, articolul fiind o mizerie politica.



Recensamantul in format mai mare si mai lizibil aici / The census in a larger format here:

http://i.imgur.com/FeLtuzb.jpg

Harta calității drumurilor din Republica Moldova (click pe ea pentru mărire):

 
See less See more
3
#47 ·
Ruta clasica e cea mai buna (E58 - E81 - E671) adica Baia Mare - Satu Mare - Oradea. Pana in Satu Mare e carpit, iar de acolo mai departe este reabilitat aproape peste tot. Nu iti recomand sa incerci DN-uri sau DJ-uri :)
 
#50 ·
^^
Eu ma refeream la alte rute:
E58 pana la Rastoci - DN 1H pana la Jibou - DJ 108A pana la Romanasi - E81 pana la Zimbor - DN 1G pana la Huedin - E60 pana la Oradea. Este cu ~25km mai lung, dar in iarna/primavara a fost ruta salvatoare pentru mine.
Mai este si ruta pe DJ 192 pe la Babasesti folosita de unul altul pentru economia de 50g de benzina.
 
#53 ·
DJ211A Viziru - Cuza Voda este impecabil reconstruit.
din ce vad pe google maps, o parte din DJ 212 ( intre Bertestii de Sud si Mihai Bravu ) pare sa fie in jud. Ialomita, e posibil chiar acolo sa fie craterele, nu retin localizarea exacta, era noapte si ma grabeam spre C-ta
 
#54 ·
In weekend am mers pana in statiunea Baisoara, judetul Cluj, din Bucuresti. Am incercat sa scurtez si totodata sa evit blocajul de la Sebes pe DJ106B si pe DJ107B, pe directia Sibiu-Ocna Sibiului-Mandra-Alamor-Pauca-Rosia de Secas-Teius. Drumul este bun pana prin Alamor, acceptabil pana in Pauca (plombat, fara cratere, cu unele damburi datorate unor surpari, in mare parte se putea merge cu 80), insa putin dupa Pauca asfaltul a disparut, lasand loc unui drum pietruit. Dupa cativa km am revenit pe asfalt(destul de prost, cu gropi) in Rosia de Secas, dar apoi din nou pe drum de piatra, dupa 7-8km. Din pacate in satul Colibi am urmat drumul ce parea mai circulat si am gresit traseul, ajungand in Alba Iulia prin Berghin (DJ 107). Insa din satul Colibi, DJ107B parea intr-o stare si mai proasta, nu stiu cum se prezinta acesta in continuare spre Teius.
Daca acest traseu ar fi reabilitat in totalitate ar putea fi o buna varianta macar pentru autoturisme pe directia Sibiu-Cluj. Ar mai usura un pic blocajul din zona Sebes.
In alta ordine de idei nu am vazut niciodata DN7 asa aglomerat, pana la Calimanesti am mers aproape intr-o coloana continua de masini. Nici pe autostrada nu a fost prea bine, datorita unui accident la km 27. Nu cred ca am depasit 100km/h pe mai mult de 20km din A1 datorita aglomeratiei si tirurilor care depaseau pe banda 2. Mentionez ca am plecat din Bucuresti vineri, ora 16.00.
 
#55 ·
eu vreau am alta solutie pentru acest traseu....

Sibiu-Medias-Taranveni-Iernut (si de aici pe DN 15 pana la A3).

Din pacate nationalul e intr-o stare foarte proasta si nici nu prea se intrevede sa fie o reabilitarea in urmatorii 4-5 ani.

Doar Sibiu-Medias....cred ca acum e Strabag pe acolo si se apuca de lucrari (daca nu s-au apucat deja).

Problema la acest traseu e ca toate orasele (Medias, Tarnveni, Sibiu, Iernut) sunt despartite intre ele de dealuri (Medias si Sibiu) sunt chair depresiuni....si atunci ai de parcurs serpetine pana ti se face rau. (Pentru camioane e si foarte ineficient).

Cum ai mers in Baisoara? (Pe TUrda-Buru-Iara-Baiasoara) sau pe autostrada si te-ai intors prin Luna?
 
#56 ·
Cum ai mers in Baisoara? (Pe TUrda-Buru-Iara-Baiasoara) sau pe autostrada si te-ai intors prin Luna?
Am mers Aiud-Buru-Baisoara, pe DJ107M. Drumul judetean este in reabilitare, se si lucra seara tarziu undeva la iesirea din Aiud. Este perfect cu exceptia unei portiuni de aprox 10km, in zona Buru (o bucata inainte de Buru si una dupa). Portiunile finalizate arata excelent.
 
#57 ·
Da...bunici mei stau in Iara, langa Baisoara...si de cand a distrus Bechtel drumul ma rugam sa faca ceva cu el. Poate duc reabilitarea pana in zona Gilau (Luna).

Sau...poate mai bine...se va face inca o iesire de pe autostrada undeva pe la mijloc...sau in zona unde se va intepa prelungirea centurii Cluj.
 
#63 ·
Autostrada Soarelui, închisă parțial miercuri noapte

Din cauza executării unor lucrări, traficul rutier va fi închis miercuri noapte pe autostrada A2, București-Cernavodă, între orele 0.00 și 3.00.

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale anunță că circulația rutieră va fi întreruptă pe Calea I, aferentă sensului București-Cernavodă, la km 104+230, între 0.00 și 1.00; și pe Calea I, aferentă sensului București-Cernavodă, la km 104+830, între 2.00 și 3.00.
sursa
 
#64 ·
Salut baieti, am si eu cateva intrebari pentru voi. Planuiesc cu niste prieteni sa fac o excursie mai ampla prin Banat si Crisana (inclusiv pe la unguri), si as avea nevoie de informatii despre starea unor drumuri, daca stie cineva sa ma ajute :) .

In primul rand, care este starea DN57 pe Defileul Dunarii? Este musai sa o luam pe acolo, dar totusi nu am vrea sa ne rupem rotile la Golf. Mai apoi, pe ce ruta este recomandat sa ajungem la Timisoara de acolo? Este mai indicat pe la Moravita sau mai degraba ocolim putin prin Resita, daca e drumul mai bun? Multumiri anticipate pentru cine imi gaseste cea mai rapida ruta, care totusi ne mentine masina intreaga :cheers: . Mentionez ca trebuie sa ajungem in Timisoara pana seara, tocmai din Bucuresti.

Doi la mana, prin Ungaria planuim sa vizitam Szegedul, alaturi de orice alt oras mai interesant in drum spre Oradea (acceptam propuneri :) ). Vrem sa folosim cat mai putin posibil DN79, dar am dori sa vedem si Gyula, fara sa ocolim prin ungurime. Pe Google apare un drum DN79B, langa Salonta, nelegat de nimic la unguri. Exista punct de trecere al frontierei pe acolo, sau nu? Putem sa reintram in tara pe acolo spre Oradea, sau trebuie ocolit tocmai pana la Bors?

Multumiri anticipat!
 
#65 ·
Prin Resita e drumul superb. Recomand Caransebes-Resita. Ca sa ajungi la Gyula recomand iesirea prin Varsand prin Chisineu Cris. Drum ideal in Romania si dupa vama ai ajuns foarte repede in Gyula, practic lipit de granita. De la Gyula la Szeged foloseste 47 care e un drum foarte bun si aproape de Szeged e un drum expres. Atentie la viteza insa ca sunt radare si ungurii nu au obiceiul sa flash-uie.
 
#66 ·
Mersi de idee, dar de la Resita la Caransebes mi se pare ocolul un pic prea mare. Nu exista ceva mai direct care sa dea in apropiere de Lugoj? Spre Moravita sa inteleg ca e rupt drumul...

Iar cealalta bucata de traseu nu cred ca am descris-o bine. Deci traseul este Timisoara-Szeged-Gyula-Oradea. Si vreau pe cat posibil sa evit DN79. Chisineu-Cris deja e prea la sud si nu merita, mai bine raman pe drumurile unguresti pana la Bors. Inteleg ca pana la urma, nu exista alt punct de trecere al frontierei? Avem un drum national care nu duce nicaieri? :nuts:

Mersi oricum de ajutor, Iuli :cheers:
 
#67 ·
Din cate am inteles de la Orsova la Timisoara drumul e complet reabilitat.

Scuze ca am inteles eu gresit. Poti sa iesi din Timisoara pe la Cenad si de la Mako sa mergi pe drumul lor national pana la Szeged. Acum cu deschiderea autostrazii ai scapat de traficul greu. Apoi de la Szeged mergi pana la Gyula pe drumul care l-am zis. Apoi e logic sa mergi pana la Oradea pe tarseu prin Ungaria dar de aici, din pacate, nu te mai pot ajuta. Nu l-am folosit niciodata. Oricum nu poate fi mai prost ca cel dintre Arad si Oradea.

Cu placere! Si alta data... :cheers:
 
#70 · (Edited)
Eu am facut DN57 cam acum 9 luni, erau parti de drum bun, parti de drum complet neasfaltat, dar daca te grabesti la Timisoara, pierzi 2 ore pe putin pe acolo decat pe Lugoj. Daca ar fi sa recomand cuiva, clisura Dunarii e mult mai spectaculoasa pe la sarbi, tunele, drum la inaltime, din pacate e mai lung (mai ales ca ziceai ca vrei sa ajungi la TM in aceeasi zi):

http://maps.google.com/maps?saddr=G...zFJZ5NzZK9_Uw&mra=dpe&mrsp=2&sz=9&via=1,2&z=9
versus
http://maps.google.com/maps?saddr=G...FRzFJZ5NzZK9_Uw&mra=dpe&mrsp=1&sz=9&via=1&z=9

Oravita-Moravita nu-i prea bun drumul, am gasit drumuirle de la sarbi mai bune pe drumul facut in jurul Dunarii http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1283091

In legatura cu drumul la unguri, eu am mers la Gyula, iesind din tara la Turnu, incercand sa evit drumul prost Arad-Oradea, nu pot sa zic ca drumurile unguresti erau ca-n palma, macar nu erau cratere, si traficul era destul de lejer.

Recomand cu placere Szeged-ul, e un oras frumos, si Gyula e un oras fain. Eventual poti sa arunci un ochi pe thread-urile mele, le vezi la semnatura. Asta vadca nu l-am pus la semnatura, http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1348651

Pt orice alta informatie, feel free to ask :).
 
#72 ·
Pentru a evita aglomeratia de la sebes,pe directia sibiu-alba-cluj,recomand traseul urmator:la intrare in jud alba se face dreapta catre cunta,apoi se urmeaza dj 106 i ,prin drasov,spring,vingard,ghirbom,iar la intrarea in berghin se face stanga ,catre alba iulia,pe dj 107;drumul e bun,nu e prea circulat si da in centura albei;e cu vreo 5-7 km mai lung decat varianta prin sebes ,pe dn 1
 
#73 ·
Mersi mult de tot baieti. Cate o bere virtuala pentru fiecare :cheers::cheers:

Ramane deci sa intru pe la vama pe la Salonta, daca ziceti voi ca exista trecerea. Esti varianta ideala ca distanta si timp (nu infrunt prea mult DN79, din cate vad). Iar de la defileul Dunarii se pare ca voi veni prin Resita (imi convine, au plescavita buna acolo :D ).

Acum alta intrebare, din Resita catre Timisoara pe unde? DN58B sau DN58A? Pe unde e mai bun drumul, via Berzovia, sau Lugoj? Sau am vreo sansa pe drumurile judetene pana la Buzias??
 
#76 ·
Nu am fost in ultima vreme dar nu cred ca ai nimerit-o cu tranzitul de camioane.Sunt destul de putine, traseu greu pentru camioane,ceva trafic local si cele cu busteni in rest nu o sa gasesti tiruri.
Asfalt relativ bun,curbe multe, sate destule,peisaje superbe in general sosea libera.:)
 
#78 ·
Aaaa!! Am uitat complet ai dreptate ma gandeam numai la drumul de pe Salatruc .Nu este asfalt in totalitate anul trecut asfaltasera numai 6 km in zona Caineni si cam atat,ceva drum din dale de beton si o portiune cu aspect de forestier.
Scuze olea10 daca te-am indus in eroare :)
Poate iti raspunde cineva cu memoria mai proaspata sau care a trecut chiar decurand,cine stie poate mai sunt progrese.
 
#80 ·
Un coleg de-al meu de la lucru, si-a rezervat concediul la Varna (Bulgaria), la Golden Sands. Plecand din Timisoara, care ar fi ruta cea mai buna de urmat pana acolo?

Mulţam!
:cheers:
 
#84 ·
Eu as merge asa:
Timisoara-Craiova-Alexandria-Giurgiu (prin Ghimpati, drumul judetean direct nu este asfaltat in totalitate)-Ruse-Shumen (se merge pe centura)-A2-Varna. Drumul are in jur de 750km.

Mai exista si varianta care te plimba mai mult prin Bulgaria: Timisoara-Drobeta-Calafat-Vidin-Montana-Vratsa-Mezdra (pana aici pe E79)-Roman-Yablanitsa-de aici pe DN 4 (E772) pe langa Sevljevo, prin Veliko Tarnovo, apoi Omurtag-Targovishte-Shumen-A2-Varna.
Pe acest traseu poate vizita Veliko Tarnovo, un oras superb in zona lui veche.
Drumul are in jur de 870km si presupune si trecerea cu bacul Calafat-Vidin, costisitoare financiar si temporal.
 
#88 ·
Eu am fost de la Petrosani la Obarsie acu 3 saptamani cu o Dacia Duster. Nu ppot spune ca este extrem de rau drumul, sunt cateva portiuni cu gropi mari, dar in rest e acceptabil in ideea in care mergi la prlimbare si la admirat peisaje. Prima parte este foarte frumoasa, mergi pe malul raului printr-un defileu plin de verdeata. Dinspre obarsie m-am intalnit cu un Golf 5 care mergea spre Petrosani.
Deci daca vrei peisaje cu multa verdeata si multa padure si nu te grabesti eu te sfatuiesc sa mergi si pe aici.
 
#90 ·
^^
Drumul Brezoi - Vidra este in stare acceptabila, fiind doar vechi si peticit, mai rau cativa km in apropiere de Vidra. De la Vidra la Obarsia Lotrului drumul este aproape impecabil, in sensul ca e modernizat, latit si asfaltat, dar se mai lucreaza la podete, acele portiuni nefiind asfaltate. Oricum, e o placere si probabil va fi complet terminat in curand.

Obarsia Lotrului - Ranca - Novaci e spectacol. Este asfaltat in proportie de 99% si se lucreaza la tot ce inseamna terasamente, podete, scurgeri, parapeti etc. In weekendul asta a fost plin de masini in ambele directii.

Obarsia Lotrului - Petrosani e dezastru. Pe teritoriul judetului Valcea, drumul e partial modernizat si se lucra in continuare, dar imediat cand se intra in Hunedoara, e de-a dreptul rusinos (ThunderTM, initial am ascultat de sfatul tau si la dus am ocolit, dar la intoarcere, la Obarsia am intrebat de curiozitate un muncitor si mi-a spus ca drumul e destul de bun si se poate merge - probabil se referea la faptul ca e uscat. Asa ca m-am aventurat pe el). Sunt vreo 10 km pentru care merita mai degraba ocolul prin Valea Jiului. Cu toate astea era chiar foarte traficat!
 
Top